Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

jancurik
24. apr 2012

@pancake aj ja mam taky isty problem. maly ma skoro 10 mesiacov a skoro 10kg 😉 a tiez si necitim chrbat. a k tomu som v 14tt. po vcerajsej noci ked manzel vkuse kolisal maleho na rukach sme sa rozhodli ze ho naucime zaspavat sameho. nasla som na nete tu knihu a dnes sme to prvykrat skusili. plakal asi pol hodinu, ale chodili sme k nemu pravidelne kazde 3 minuty. ja mam oci jak ping pongove lopticky od placu, ale som si povedala ze tak to bude pre vsetkych lepsie- aj pre maleho kedze sa budil aj 5krat za noc len aby mohol byt na rukach. 😉 ak uvidime, aka bude noc a nasledne pokracovanie zajtra a samozrejme ako dlho nam to bude trvat. dufam ze vydrzim..... ☹

anina32
24. apr 2012

@pancake No ono je už asi pozdě odnaučovat něco na co je dítě zvyklé rok, tady už pomůžou jenom pevné nervy a nebo v tom pokračovat dokud dítě unesete 😨

mamavera
24. apr 2012

@zuzanockamt práve preto, že boli tie deti tri! Neviem, kedy by si potom išla s nimi napríklad von, keby si sa riadila požiadavkami každého z nich. Nemám pocit, že sa im nejako ublížilo, výrazne sa predĺžil čas, počas ktorého sa im mamina môže venovať, to je tiež devíza nemyslíš? Ale ja tu nepíšem preto, aby som niečo alebo niekoho obhajovala. Každé dieťa je iné, neviem, prečo by malo platiť na všetky to isté. Ja by som napríklad nikdy nespala v posteli s dieťaťom, mojkali sme sa vždy, ale spať išli do postieľky a ja do svojej postele. Ja by som sa skrátka nevyspala. V noci si deti zo mňa nikdy cumeľ nerobili, neuspávala som ich na rukách, alebo len výnimočne v čase choroby, zúbkov, ale preto, lebo to nevyžadovali. Moje deti spali v detských izbách až v predškolskom veku a nikdy by som nedala bábätko samé do jeho izbičky, chcela som cítiť jeho vôňu, počuť jeho mrnkanie aj smiech zo spánku,pokochať sa ním, hneď ako otvorím ráno oči, ale nebudem to tu predostierať ako jediné možné správne najsamlepšie riešenie. A napriek tomu, že som študovala psychológiu si nedovolím posudzovať a odsudzovať metódy niekoho iného.

zuzanockamt
24. apr 2012

@mamavera ja neviem ako to funguje pri viacerych detoch, stale pisem, ako to krasne funguje pri jednom - s tym mam skusenost ... pisem to, co by som ja osobne nikdy nespravila a poukazujem na to, ze sa to da aj inak, ked sa chce ... ja ani momentalne neriesim ako by to pri viacerych detoch fungovalo, ci nefungovalo, lebo sa ma to netyka ... a inak v satke sa daju nosit naraz aj dvojicky 🙂

mamavera
24. apr 2012

@zuzanockamt samozrejme že sa dajú nosiť aj dvojičky, najmä keď má každé osem kg 😀 😀 😀 😀 treba sa obetovať...

baklik
24. apr 2012

@mamavera tak mne staci jeden 8kg drobec a kolena si uz musim mazat konskou mastou 😀 a to si neviem predstavit, ze by som ho nosila stale priputaneho na sebe v satke :- najma s mojim bruchom po cisarskom...
a este krat dva! noo, "pekna" predstava 😀

mamavera
24. apr 2012

@gabika783 som asi z inej planéty, ale mne jedno z mojich detí spalo celú noc od štyroch týždňov a bolo plne kojené. Tiež som sa prvý krát až zľakla, že už je ráno a ja som nekojila. Nikdy som svoje deti nenechala vyplakať, ale ani by som ich neuspávala na rukách rok a pol...potom už treba zvážiť, čo je lepšie - prežiť pár dní cirkusu, alebo sa nechať vydierať dieťaťom ďalej. Samozrejme nepíšem o dieťatku vo veku pár mesiacov.

katrinka8
25. apr 2012

@pancake - na str. 377 som pisala nejakej kocke, ako sa da kadeco ovplyvnit pri spankud eticiek - na zaklade skusenosti s nasou nespavou 😉 Vyskusaj, mozno pomoze.

mysiatko
25. apr 2012

ahojte dievčatá, píšem s prosbou o radu, snaď mala niektorá z vás niekedy takýto problém a poradí mi. Naša bublinka nemá problém so zaspavaním, my nepoznáme dlhé uspávanie na rukách a chodenie po byte a hojdanie (chvalabohu). Máme ale problém s budením, po krátkom čase sa zobudí a ked niesom pri nej tak je plač. Prídem uspím a odídem ale opat je po kratkej dobe hore, takto sa to opakuje kym nerezignujem a bude si k nej uz nelahnem spat a vtedy pokojne spi, alebo si ju zoberiem k sebe do obyvacky a spi na rukách :( viem ze to nieje riesenie ale nemam ziadny partnersky zivot. Máme to takto skoro od narodenia, chcela byt stale pri mne, cas ale bezi a chystame sa v lete na dovolenku a pri predstave ze budem musiet chodit s malou spat alebo ze bude s nami hore alebo vsetkych upozornovat aby boli tisko lebo spi (to by mi vsetci zatukali na celo). Ideme s rodinami kde deticky krasne spinkaju a budu na mna pozerat ako na exota 😒 vsetci radia nechat vyplakat..prosim poradte ak ste boli v takej situacii...dakujem

ichbinich
25. apr 2012

@mysiatko: to znie ako separacna uzkost... proste potrebuje pocit bezpecia, a ten ma, ked si pri nej. Vyrevanim dosiahnes pravy opak.
Do leta sa vsetko moze zmenit. A ak ti spokojna spi na rukach, tak si kup satku alebo nosic a budes ju mat na dovolenke jednoducho pri sebe na veceri a pod.
Mozno ale odides od nej prilis skoro, ked este nespi dostatocne hlboko. Mozes skusit pri dcerke nechat tvoje pyzamo alebo nosene tricko, daj jej perinu tak, aby mala dojem, ze sa dotyka teba. Ja ked odchadzam od uspaneho syna (pri nom lezim a drzim ho v naruci), tak potom posuniem perinu tak, ako som ja lezala. Teda vymenim mna za perinu. Tym padom neciti chlad/zmenu teploty, a ma aj moju vonu. Niekedy mu trva hlboke zaspanie dlhsie, to musim ostat este par minut, niekedy mozem odist rychlejsie. To sa meni.

euka210
25. apr 2012

babenky, my sme metodu skusali ked mal pol roka, lebo zo zaspavanim ma problemy od narodenia. Po tyzdni som to nechala, lebo aj ked plakal 15 min tak spal len 15-20 min, co bolo menej ako ta polhodina v kociku. Akosi zazrakom postupne v kociku spal aj 1,5h, no posledny cas uspavanie v kociku nefunguje...najprv sa bavi a potom reve a reve. V postielke teraz dokaze revat aj hodinu a nic. Zacinam byt obcas zufala, lebo nevie zaspat ani na prsniku, nepomoze ani ked lezim pri nom....jedine nase vychodisko bol ten kocik, no uz ani to nefunfuje. Neviem ci ide na neho separacna uzkost, kedze je to sportovy a ma nevidi, alebo len skufaly plac...tak neviem. Ked sme vonku, tak zaspi, to len vo vnutri sa toho tyka. Ale 3x denne vonku je kus vela.

angellinka
25. apr 2012

@euka210 hodinu nechas "revat" pol rocne dieta??!! 😕 mama!!!

mates22
25. apr 2012

Já tomu nechala volnej průběh a že jsem se v noci navstávala a nahladila a nazpívala, s dcerkou i nakolébala, ale teď už spinkaj oba hezky, usínaj při pohádce, syn se jednou vzbudí na pití v noci, dcera chodí na záchod, ale sama, bez asistence. Takže z toho prostě vyrostli, u dcerky jsem zkoušela nechat jí plakat, nedalo se, ona je dost tiché a introvertní dítě doteď, nemá ráda změny a cizí lidi......... nevím, jestli je to tak dobře, ale já to tak cítila, že prostě když mě volají pláčem, asi mě potřebují a dneska bych to nedělala jinak.

ivular
25. apr 2012

@euka210 Ahojky, náš malý má taky problém s usínáním. Když byl starý jako ten tvůj, uspávali jsme ho na rukách a aby to nebylo tak fyzicky náročné, seděli jsme u toho na gymnastickém míči a pohupovali se. Po usnutí jsem si k němu lehla do manželské postele - tam spí se mnou doteď. Zhruba od jednoho roku sám od sebe to houpání na míči přestal potřebovat, takže teď už si rovnou jen lehneme do postele, on se chvíli převaluje, občas kňourá, nakojím ho a za chvíli spí. Plakat jsme ho nenechávali nikdy. Jo a vždy u usínání pouštíme zvuk větráku odtud: uspavac.cz, docela to pomáhá 😉
PS: rozhodně netvrdím, že nás postup je jediný správný 😉

m.i.r.i
25. apr 2012

@anina32 krasne si to napisala a hovoris mi z duse..moja mamina nas sice mala len 2, ale tiez mi hovorila, ze to bolo o rezime a aj ked sme boli so sestrou rozne povahy ( vekovy rozdiel 1r a 10 mesiacov), ja som cez den nespavala uz asi v 3 rokoch, pricom sestra bola spachtosko a zaspavala aj 6 rocna v skole na lavici, tak ziadnu z nas nemuseli nosit na rukach a davat spat k sebe do postele a uspavat a vsetko...krasne do postielky.a bez slova..
ja som sa snazila od narodenia maleho ho tiez naucit na rezim..uplne od sameho zaciatku ako sme dosli z porodnice..samozrejme, ze to take 2-3 mesiace este uplne rezim nebol..ale zaviedla som vecerne kupanie o pol siedmej, potom pomasirovat, nakrmit a spinkat o siedmej..ked sa zmenil cas, tak sa to posunulo na osmu ked mal maly este len 2 mesiace, tak sme to ani nenarusali..prve mesiace mal aj koliky, tak sme ho rano nosili aby sa vykakal a vyprdkal, ale aj to sa spravilo a casom uz aj jedaval vo velmi podobnom case, uz som vedela, kedy bude asi cez den chciet spinkavat, najprv mozno 6 krat za den, potm 4 krat, potom menej..ale stale v tom bol rezim..to iste aj so spankom vecer..ukladala som ho tej siedmej/neskor osmej kazdy jeden den rovnako..zo zaciatku spal 3 hodinky a o desiatej sa budil, tak sme nakojili a opat pekne vlozili do postielky...neskor sa ten cas predlzoval, tak sa budil o 11, neskor o 12..atd..a od 4 mesiacov sa zobudil uz len raz v noci okloo 2 a uz sme aj zrusili papanie..stacil cumlik, pohladenie..a od 5 mesiacov spaval az do rana..nikdy som ho nenechavala vyplakat, skor som bola stale taka, ze som priskocila pri kazdom zamrncani...ale ten rezim sa neskutocne oplatil..maly ma 2 roky a 3 mesiace, ma stale ten isty rezim, samozrejme obohateny o aktivity primerane veku, rozpravka, knizky..kupanie...o 8 vecer spi..ziaden protest, ziadne natahovanie..pusa, sam mi povie "dobju nocku a pekne snicky" a spinka...
Ja viem, ze je to iste aj o povahe dietata..kedze mam len jedno, neviem to posudit az tak objektivne ako maminky co maju deticiek viac..ale tesi ma, ze aj tie sa zhodnu v tom, ze rezim, pravidila a ritualy pomozu akukolvek povahu to dietatko ma..
Ja som metodu podla knihy nemusela pouzivat, ale knihu som si celu precitala a stotoznujem sa s nou - a vsimla som si, ze prave v tom rezime to je asi zakotvene..lebo metodu 3, 5, 7 atd musia pouzit tie mamicky, ktore musia riesit problem - uz si deti zle naucili, alebo prisiel nejaky zlom po istom case a deti zacali zle spat...ja som to robila v tomto smere asi spravne od zaciatku, co sa mi oplatilo..a mozno mozem byt aj vdacna za v tomto smere dobre zvladnutelne dieta, z ktorym som nemala pri spanku nikdy problem

gabika783
25. apr 2012

@mamavera , azarijka... dámy nechcem Vás uraziť ale odbočili ste od témy. Nikto nemá na mysli krátke plače, ktoré rýchlo prehrmia... všetky veci čo ste písali súhlasim... .. ale späť k samotnej podstate techniky nechať dieťa vyplakať.. a neviem či ste už videli dieťa plakať 2 hodiny s prestávkami, že nakoniec zaspalo od únavy. 😠 😠 😠 😠

gabika783
25. apr 2012

@mates22 krásne napísané... " že prostě když mě volají pláčem, asi mě potřebují" a súhlasím s tebou, že deti z toho vyrastú. Veď rastú tak rýchlo.. 🙂)) Každý deň je tak krásny 😵

euka210
25. apr 2012

@angellinka hej, necham...ale nie je rev ako rev

euka210
25. apr 2012

@ivular na ruky si nas odvykol a velmi nerada by som sa k tomu uchylovava pri jeho vahe a veku, ktory si myslim, ze nie je uz na ruky, hoci vela mamiciek uspava aj starsie...ja mam len jeden chrbat a rada by som zvladnut aj dalsie deti, nie sa znicit pri jednom

angellinka
25. apr 2012

@euka210 len tolko k tebe ,ze pol rocne dieta potrebuje matku ,a nielen pri zaspavani,ale pri vsetkom 😉

ofelieee
25. apr 2012

@euka210 nechcete vyzkoušet hacku? http://www.nosenideti.cz/karta_zbozi/201/Hacka1... neznám dítě, který by v ní hezky nespinkalo, my ji, i když už výjmečně, používáme do dnes (13 měsíců, 11 kg) ... a ještě jsem toho při houpání (když bylo třeba) hodně přečetla 🙂

zuzanockamt
25. apr 2012

@euka210 vies co ma zaujalo? ... videla som tvoj prispevok aj v otazke pribehy mamiciek - nosenie a bola som dost sokovana, ze mas taketo nazory na uspavanie, hoci svoje dieta nosis alebo si nosila, lebo väcsinou my, ktore satkujeme/nosime, tak mame uplne ine metody a sposoby

angellinka
25. apr 2012

prave som chcela navrhnut mamicke,ci by svoje dieta nenosila,mne deti v nosici prespali pol zivota 😀

euka210
25. apr 2012

@angellinka aha, jasne, takze aj na zachod ho mam zobrat, tak myslis? Myslis si, ze keby fungovali nejake ine moznosti, tak by som sa az k tomu uchylovala? Ako zboznujem take reci! Vy mamicky majsterky! Ked nevies poradit, tak radsej nic nepis...ale asi nemas doma co robit.

zuzanockamt
25. apr 2012

@euka210 fakt to nosenie je super, teraz to neber tak, ze chcem kritizovat alebo co, ale poradit ... ja som maleho nosila do polroka velmi intenzivne, cize mi v satke pocas dna spal, ja som si robila, co som potrebovala, potom neskor som nosila tak, ako si vyzadoval a jasne, chodil so mnou aj na zachod, vsak, ked mi 3 hodiny spal v satke, tak som ho urcite nezlozila, lebo by sa mi zobudil ... pre mna to bola velikanska pomoc mat nosic alebo satku ... neviem si to bez nich predstavit, kedze prve mesiace boli pre mna ako "prvomatku" dost tazke a moj syn bol/je pomerne narocny

ivular
25. apr 2012

@euka210 Hm, tak nic no.. snažila jsem se pomoct, resp. v přátelském duchu popsat, jak to fungovalo u nás a ty takto nabroušeně.. 😔

romcovaklarka
25. apr 2012

@euka210 Mno tak já když jsem měla prcka v šátku, tak jsem s ním však i na záchod chodila 😀 Přece si ho rozvazovat, odkládat, zas navazovat...? 😅

zuzanockamt
25. apr 2012

@romcovaklarka som rada, ze nie som sama 😀

euka210
25. apr 2012

@zuzanockamt ked ma drobec 2m tak clovek este chape, ze nic pri nom nestiha, pomaly ani sa najest, lebo zaspi iba v kociku ci v nosici....bolo by to aj krasne, keby ze sa pri vybrati nezobudi a kolotoc pokracuje. Ale ked ma 5m a spi po polhodinovom kocikovani pol hodinu, zobudi sa s placom, a sam nevie byt, nestihnes ani nic si uvarit, tak asi to zacnes riesit. Ked zacal spat po 1,5h, tak aj on bol spokojny a tym aj ja. Ale ked sa neda uspat ako dnes rano, tak to je cely den v cudu, som v koncoch a tu miesto rady a pochopenia dostanes len nalepku "ZLA MATKA".

dusika11
25. apr 2012

dievcata nic v zlom strsne som sa nasmiala ze sa daju nosit aj dvojicky 😀 😀 😀 no niiiic .
@m.i.r.i ak mas viacej deticiek naraz niekedy sa stava..ze mi jedno spi a druhe prave trebars potrebuje mamku a nechce sa mu spat..netreba silit..tak odlozim vsetko a hrame sa...mam v mrazaku navarene jedla pre takyto pripad ked ..jedno je hore a druhe ide spat....ale...stava sa to malokedy..akosi jedno zivne a tak zivne aj druhe..a idu spolu spat...vcera napriklad jedo dvojca bolo hore do pol desiatej vecer..po kupeli mliecku..nie a nie zaspat tak sme sa hrali...a zaspal..a rano dospaval no aco..stalo sa daco???on je spokojny uzil si mamku,,dnes spinkali obidvaja rovnako..velmi vela knih som citala...este u malickych deticiek sa este vyvija mozog neurony...prave spankom podla potreby..ja som niekdy vdacna za taketo chvile lebo..tak si uzijem konkretne dieta..lebo dost ich vnimam ako dvojcata..a ked su kazdy zvlast hore tak sa mozem pohrat prave s jednotlivcom..a su kludni a pokojni..pre dietatko je sklamanie ze zaspi same v postielke po hodinovom placi..a a mamka nepride..samozrejme ze uz ju volat nebude....