Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

berenika39
21. jan 2011

@layla84 ty víš , co je správně?????? pokora, to je slovo, které by občas mohlo nabýt významu...děti by to uvítaly.....

fem
21. jan 2011

@layla84 vsetko , co vravite doverne poznam, z cudzojazycnych zdrojov, vsetko je to nanajvys plausibilne, nespochybnujem, okrem toho vyplakavania...ono to odburavanie zlozvykov, humanne a postupne, komplikuje jedna vec..jedna jedina otazka. ...bolo vase dieta predtym vyplakavane?...cize ak odburavanie zlozvykov moze trvat cca 1 tyzden, zalezi od veku dietata, od sile zlozvyku, ale to podlieha veku dietata, na akej urovni su jeho kognitivne funkcie a emocny vyvoj, tak nadobudnutie spatnej dovery moze trvat cca 4 mesiace...este s tvrdsim programom...priputanost matky a dietata sa tiez tiahne cely zivot...

layla84
21. jan 2011

@fem

Ako vravím - nech sa páči. Ja mám za svedkov desiatky mamičiek, ktorým som pomohla čo sa spánku týka. Tak nech sa páči, môžete začať radiť vy. Ak máte lepšie metódy, von s tým, mamičky sa určite potešia, že to pôjde aj bez plaču.

" .odkial beriete istotu, ze tymito radami neublizite. "

40 rokov praxe jedného chicagskeho detského ústavu plného špičkových pediatrov nepotvrdili za celých 40 rokov ani jeden JEDINÝ prípad, že by metóda, ktorú tu prezentujem nejakým, akýmkoľvek spôsobom poškodila, či ublížila psychicky alebo fyzicky, čo len jedinému dieťaťu. Všetky liečené deti sú dnes zdraví, psychicky vyrovnaní jedinci - a to na mnohých z nich, ktorí dnes sú už dospelí ľudia ešte robili dlhoročné vyšetrenia neurologické, psychologické a pod..
Zato nedostatok zdravého spánku má preukázané škodlivé dôsledky, už som ich spomínala.

Proste sa to NIKDY zatiaľ v praxi nestalo, takže ja sa skutočne ani najmenej nebojím.

A hovoriť, že je to na hranici zákona - veľmi, veľmi sa mýlite a nemáte právo niečo takéto písať.

valika_val
21. jan 2011

@berenika39
@fem
fuuuuuuuuuha, baby, to preco ste sam prisli vrtat takym hnusnym sposobom??? 😒
tu sa riesi problem spania, nikto nikoho nenuti, aby nechal svoje dieta plakat a plakat a volat o pomoc! to v ziadnom pripade! ak si to myslite, ste na omyle a necitali ste, o com tu piseme.
je to hrozne hnusne od vas - takto utocit na milujuce matky, ktore hladaju pomoc. namiesto toho, aby ste poradili (hoci aj inou alternativou, alebo aj viacernymi!), odsudzujete to, o co sa snazia! 😔
je mi z vas velmi smutno.

ynez75
21. jan 2011

@berenika39 tato diskusia sa vola"kazde dieta sa vie naucit spat" a layla,ako zena a matka,ktora sa venuje spanku myslim 3 roky a pomohla uz mnohym mamam a ich detom,ma pravo v tejto diskusii radit zufalym mamam .ktore uz nevedia ako dalej a delit sa s nimi o pozitivne vysledky.ona radi a je na kazdej z nas,ci tu radu dame jednym uchom dnu adruhym von,alebo sa pokusime so spankom svojich deti nieco robit.neviem,co by ste robili,keby vam neurolog povedal,ze vase dieta je po tejto stranke absolutne v poriadku a lieky na spanie,jej ja nechcem davat a napriek tomu by za cely den spalo 20 minut a v noci 2 hodiny....matka skusi vsetko,len aby svojmu dietatu pomohla.ja som svojmu pomohla a som stastna.a moja dcera konecna vyspata

vitalka1
21. jan 2011

ahojte, ja som to teraz našla náhodou, myslím tú vašu debatu, prečítala som len jednu stranu a chcem povedať, ja som mala prvé dieťa super vzorné, spinkalo po 4 hodiny, napapkalo sa, hralo a spalo, od pôrodnice spinkalo celú noc, no proste bezproblémové dieťa, dovolím si povedať, že ani sme nevedeli, že nejaké dieťa máme. Nočné vstávanie som nikdy nepoznala a syn mi spával kdekoľvek a kedykoľvek. Po 7 rokoch máme našťastie druhého syna krásneho, zdravučkého a hlavne vytúženého. aj počas tohto tehotenstva som veľa oddychovala a ako sa vraví, dieťa Vám to vráti. No môj druhý syn má teraz 5 a pol mesiaca a asi tak mesiac poznám knihu Každé dieťa sa vie naučiť spať. manžel ju priniesol od známeho, totižto už sme boli obaja zúfalí a na pokraji šialenstva z to nášho syna, od narodenia len plakal, nič nepomáhalo, lekári to pripisovali kolike a pod. celé dni a noci sme ho nosili na rukách , hajkali, spievali, skákali na fit-lopte, proste robili sme snáď všetko, nechcel spať ani cez deň, ani v noci, a keď som ho kŕmila z fľaše, lebo aj s kojením sme sa trápili 3 mesiace, musela som fungovať ako vibračné kreslo aby len niečo vypil, od kedy sme zaviedli režim, všetko je inak, ja konečne večer pozriem aj TV, aj cvičím a venujem sa staršiemu synovi. v noci ale pije každé 3-4 hodiny mlieko ale hneď spí, to pripisujem ešte tomu veku a tomu, že je to hladoš od narodenia, lebo ako mesačný už pil po 150-200 môjho mlieka, strašne ďakujem tej žene, čo tú knihu napísala, naozaj mi pomohla, ešte raz vďaka Viktória

moncicak.as
21. jan 2011

Já tedy svého 2letého syna uspávám od narození a nijak mě to nenervovalo, brala jsem to jako starost o něj, užívám si péči o něj, v 15 už se asi těžko při usínání pomazlíme... 🙂 Metodu vyřvání neuznávám a přijde mi to drastické, ale tot pouze můj názor 🙂

layla84
21. jan 2011

@fem

Tu nemá význam ďalej diskutovať. Proste prax je prax. Ja ju už mám, pomohla som mnohým. Nijaké následky na vzťahu matky a dieťaťa sa ani v jednom prípade nekonali. Niektoré z tých detí, ktoré prešli mojimi rukami majú už 6-7 rokov. Ani jedno z nich nemá nijaké následky vyplakania. Nijaké nočné mory, pocikávanie, strach z tmy a zo samoty a čo ja viem čím to ešte strašia... nič také sa za celé tie roky nestalo.
Ich vzťahy s rodičmi sú stabilné, ukážkové, láskyplné, priam vzorové. Spánok vždy bezproblémový, väčšina z nich sa do postieľky sama pýta od útleho detstva, tešia sa na spánok. V škole sú to zásadne tí najlepší v triede. Zásadne. Sú to sebaisté, komunikatívne, vnímavé a učenlivé deti. Sú psychicky vyrovnané, sebavedomé a samostatné.

Keď tu budú mamičky písať, že ste im so spánkom pomohli vy a bez plaču - a keď o 5-6 rokov budete mať podobné výsledky ako ja, tak vám zagratulujem a iste sa od vás budem chcieť kdečomu priučiť. Zatiaľ nie, ďakujem.

fem
21. jan 2011

@layla84 ale za tych 40 rokov sa prax zmenila aj veda sa posuva...ale ok...neislo o to sa hadat, ani obvinovat, aj ked to tak vyznelo...jednoducho vyplakavanie pomaly ale isto bude zakazane, tak ako fyzicke tresty na detoch..je to tak...ale berte to ako taku uvahu tu na tejto diskusii...urcite viete aj o inych metodach, ktore presne stavaju na vysledkoch 40 rocnej praxe, len sa pokusili o realizovanie bez vyplakavania, kedze ohrozuje priputanost matky k dietatu, dalsia vec stavia viac na poznatkoch podla fyzickeho veku dietata, kognitivnych funkciach, ako pracuje vnimanie, myslenie a na tom silne podmienene moznosti emocionalneho stavu..atd..3 mesacne dieta, 8 mesiacne nemozete porovnavat, existuju specifika pri danom uceni...atd....ale mozeme to ukoncit...

layla84
21. jan 2011

@moncicak.as

no áno, ale nemáš trebárs dvojičky. Nemáš staršie dieťa, ktoré ťa tiež potrebuje. Nemáš trebárs chorú starú mamu, o ktorú sa treba starať... nemáš štátnice, skúšky... toto všetko sa ale v praxi bežne deje a občas skutočne matka nemá sily ani čas takto si to celé užívať...

layla84
21. jan 2011

@fem

Veď ale 40 ročná prax znamená 40 ročný výskum, 40 ročný vývoj a zbieranie poznatkov, stále nových a nových. To nie je že pred 40 rokmi jedna babka povedala a potom zaspala. Tí ľudia sú stále v laboratóriách, stále v praxi, tak ako v každom inom ústave aj tu majú mladých kolegov s najnovším vzdelaním, s novými pohľadmi. Tu sa kĺbia nové teoretické poznatky a pohľady s tými najstaršími skúsenosťami z praxe. A práve že sa čím ďalej tým viac vo výskumoch v rôznych krajinách sveta (Švédsko, USA, Kanada, Francúzsko) potvrdzuje pravý opak toho, čo hovoríš ty 🙂 že plač za účelom samostatného zaspávania nijako neškodí. Ani z dlhodobého hľadiska.

vitalka1
21. jan 2011

@layla84 ak budem potrebovať radu, môžem sa na Vás obrátiť?, lebo viete mne veľmi chýbalo sa s niekým o tom baviť, samozrejme okrem manžela aby mi pomohol a podporil ma, lebo tie noci ešte nie sú také aby naozaj prespával, ďakujem, zajtra sa ozvem idem spať, lebo neviem kedy sa drobec zobudí na mliečko, pa Viktória

moncicak.as
21. jan 2011

@layla84 To nemám, ani jedno z tohoto, ale mám práci, kdy dělám každý večer až do noci a taky mi někdy leze krkem uspávání...ale prostě mi přijde, že je to necitlivé dítě nechat ,,uřvat"... 🙂

valika_val
21. jan 2011

@layla84
mas nasu podporu!!!
nemusim suhlasit 100% so vsetkym, co napises, ani so vsetkym, co je v knihe (tu som mimochodom necitala este), ale cela tato diskusia mi pomohla v tom, aby som nemusela utisovat hystericky rev mojho dietata kazdu hodinu celu noc (s vedomim, ze tym revom nevyzaduje mna), a naucila ma, ako mam naucit mojho syna, aby sa v postielke citil bezpecne a prijemne, aj ked ja som vo vedlajsej miestnosti.
obdivujem, ako rozumne dokazes odpovedat na utocne prispevky a ako si drzis uroven. este raz dakujem a prajem este vela sil, aby si pomohla dalsim a dalsim mamickam, detom a vlastne aj celym rodinam.

barunka_1
21. jan 2011

Ahojte, mne metoda velmi pomohla...maleho som uspavala na rukach, len co som ho dala do postielky zacal plakat, ked ho neuspalo prso, tak ruky a niekedy aj pol hod na rukach...v noci do polnoci klud a potom aj kazdu hodku hore...potom mi kamoska pozicala knihu a teda fakt to zabralo, nas plakal najdlhsie pol hodku, viac by som ho nenechala, srdce mi pukalo, ale len 2x takto dlho plakal a potom menej a menej a teraz krasne prespi celu noc, ked sa zobudi dam dudlik a ani neplace...a vidim, ze cez den je veselsi, jednoducho vyspaty...drzim vsetkym maminam palce, je to mozno krute, ale nam to pomohlo....

layla84
21. jan 2011

@vitalka1
V poriadku, samozrejme. Ešte mám pár nevybavených interných správ, dievčatá už čakajú od Vianoc, ale nájdem si iste čas. Ale pamätaj, som na hranici zákona 😉 😀 a môžem utýrať tvoje dieťa.

ynez75
21. jan 2011

@valika_val pripajam sa ku kazdemu slovu,co si napisala.

layla84
21. jan 2011

@barunka_1
@valika_val

len pozor pozor, vaše deti budú mať teraz síce pokojný spánok a cez deň budú veselé a čulé, ale budú mať v budúcnosti strašné psychické následky týrania...

Valika, dík.

valika_val
21. jan 2011

@moncicak.as
mne stacila jedna jedina noc! jedno jedine "vyplakanie", trvalo hodinu a pol. od 23:30 do 01 hod.
bola som vedla neho, s nim, mala som ho na rukach, tisila, hladkala, vsetko na striedacku, ale zakazdym polozila do postielky a odisla. a zas som sa vratila, pohladkala, tisila, ubezpecovala, ze som tu. a tak dookola tu hodinua pol. nenechala som ho vyplakat, len som bola neoblomna. pochopil.
a tearz? nebudi sa kazdu hodinu, nereve hystericky. zaplace, pridem, urobim, co potrebuje a on zaspinka dalej.
a ja som si ista, ze o par noci sa nebude budit vobec, lebo bude mat zafixovane, ze mu nic nehrozi, a ze som na blizku.

takze bolo to vyplakanie? do istej miery ano. lebo som ho nedala hned na prsnik? a falosne mu nezalepipla usta. lebo som ho trpezlivo ubezopecovala, ze prebudit sa v noci neznamena katastrofu a da sa to riesit aj laskyplnym ukludnenim, netreba hned kojit...
rozumies? 😉

layla84
21. jan 2011

http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2010/09/2...

http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2010/09/2...

na takýchto irelevantných výskumoch sa zakladá každé tvrdenie, s ktorým sa stretnete, keď bude strašiť nejakými následkami vyplakania... aj tzv. attachement parenting.. tieto dva články sú len príklad, ale takéto seriózne "výskumy" sa bežne dostávajú do kníh a ďalej k vystrašeným mamičkám, ktoré si potom myslia veci ako fem a berenika39

fem
21. jan 2011

@layla84 z mojej strany taky apendix...validita vyskumu dnes, sa moze zmenit zajtra, len s moznostami lepsej techniky, metod a pod. , ja sa orientujem skor na metody, ktore vyplakavanie neumoznuju, lebo skor ide o fakt brzdenia a komplikovanosti celeho procesu ucenia zaspavania...co sa moze vratit kedykolvek ako bumerang, pri nejakom probleme...z mojej skusenosti poznam skutocne rezistentne deti na vyplakavanie, tiez nedonosene deti...bez vyplakavania to slo lepsie aj zasadenie rezimu, stopnutie prestimulacie, odstranovanie zlozvykov...ale nie je dobra atmosfera na zmiernujuci koncept, pretoze v nasom prostredi sa dost prezentuju 2 reprezentativne extremy - spanie v spolocnej posteli alebo vyplakavanie, ja som zasadne proti obom...prajem vela stastia uprimne pri vasej praci, nie je lahka a samozrejme nadviazem na vase slova..menej nutnosti akehokolvek vyplakavania...

moncicak.as
21. jan 2011

@valika_val Kluk už spí ve velké posteli a umí si otevřít ložnici, zkoušela jsem ho vracet, ale on řve a řve a řve...odejdu a během 20 vteřin přiběhne do obýváku. V roce a půl jsem odstavila, usíná jen se mnou, s tatkou odmítal, tak ted odbourávám zlozvyk s rukou ve výstřihu při usínání. Snad to pomůže a bude usínat i s tatkou. Na rovinu, na vyřvání nemám povahu, zkouším to tedy v ,,mírnějších formách", koupila jsem i tu promítací želvičku, zatim je jen na hraní. Chci kluka naučit usínat samotného, ale ne pro mě ,,necitlivě"... 🙂 Samozřejmě neodsuzuji ty, jimž to pomohlo, jen já na to nemám...Nevím, zda lze ho naučit usínat samotného, když je odmala zvyklý usínat se mnou..

beatrice7
21. jan 2011

Ahojky, tato metoda není o tom nechat miminko vyřvat se. Když budete od prvních dnů co jste doma z porodnice mimčo nechávat aby se uklidnilo samo, tak si na to od těch prvních dnů zvykne a ani nemusí brečet, ne ? U nás to takhle funguje, mám dvojčátka a neumím si představit každého zvlášť uspávat a houpat... I bez uspávání je večer hoňka. Nedávno nám byly 2 měsíce. Vykoupu je, hezky se napapají, uložím je do svých postýlek a oni fakt usnou sami, chvilku třeba kňourají, spíš broukají si a pak usnou. Pokud to trvá déle ( což se stává zřídka ) tak přijdu, dám dudlík, pohladím, dám pusinku, narovnám dečku a odejdu. A je klid, to jim stačí. A vstáváme v 5 ráno. V noci se někdy budí, ale nepláčou, opět dám dudlík a spinkají. Možná je to tím, že takhle usínají od prvního dne co jsme z porodnice doma.

kubaka
21. jan 2011

@layla84 promiň, ale co ty prezentuješ jako "prospěch dítěte¨" je sadismus. Jinak se to nedá nazvat. Kam se poděl soucit, mateřský cit? Copak, můžeš tvrdit matce, že je hrdinka, když se zapře a hodinu a půl se přemáhá a poslouchá srdcervoucí nářek dítěte? Každé dítě se naučí spát, ovšem jde o to najít způsob nenásilný a pro dítě přijatelný - ne tento bezcitný sadismus.
Šokuje mě, jak tohle můžeš prezentovat jako užitečnou metodu. Je to jen způsob jak zlomit vůli dítěte a narušit jeho vztah k matce. Pokud tvrdíš, že je mezi nimi vše v pořádku, tak tě mohu na 100% ujistit, že všechny tyto zážitky se v dětech ukládají na celý života a v dospělosti vylézájí doslova jako krysy z děr a promítají se do vztahů krodičům, k partnerům, k vlastním dětem. Psychoterapie pracuje prakticky hlavně s takovými lidmi, kteří v dětství tpěli pocity opuštěnosti, frustrace , bezmoci a strachu z opuštění člověka, který je pro něj celým světem. Přesně takovými pocity, jaké dítě zažívá u té vaší "zázačné" metodě vyřvávání. ☹ Je mi vážně vašich dětí líto, upřímně, raději si ani nepředstavuju, co musejí proží, protože bych si nabrečela do klávesnice.

beatrice7
21. jan 2011

@moncicak.as Já mám stejnou zkušenost s tím odnaučováním, je to hrůza, člověk nemá na to srdce to miminko nechat brečet. Tenkrát se mi to ani nepodařilo, prostě jsem syna vždycky uhoupala ke spánku, často se budil, brečel, tak jsem zase houpala. To bylo před 14 lety... Tentokrát jsem si řekla, že na to musím jinak a povedlo se 🙂

ynez75
21. jan 2011

@kubaka tak si jednoducho nase deti nepredstavuj a venuj sa tym svojim.my si uz poradime 😝

kubaka
21. jan 2011

@ynez75 jistě, odpověď hodná matky, co nechá vyřvávat své miminko.

moncicak.as
21. jan 2011

@beatrice7 Já teda kluka nikdy nemusela nějak houpat ani chovat a nosit, stačilo mu, když ležel u mě a cítil mě...v noci spal jako malý s námi, jak jsem ho přenesla do postýlky, během pár minut byl vzhůru...Už v porodnici v postýlce brečel, jen u mě na hrudníku byl v klidu...spoléhám na to, že se to ,,časem usadí" 🙂 Snad ho nebudu uspávat ještě v 10ti 😀

ynez75
21. jan 2011

@kubaka aj tak to mozes brat,,,,mimochodom,ako vies,ze moje dieta stale place?

beatrice7
21. jan 2011

@moncicak.as To nevím, ale do 15 určitě ne ! 🙂