Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

hamma
6. jan 2011

Přidám se se svou zkušeností - můj chlapeček má taky velmi lehké spaní (asi po tatínkovi), často se budí a pak se mu těžko usíná...ale zjistila jsem, že když spí na břiše, tak vydrží spát mnohem delší dobu a je mnohem klidnější. Tak teď každou noc přemýšlím, jestli ho mám otočit na záda (ještě se sám neotáčí), když už jdu taky spát a čekat, že se za pár minut probudí, nebo ho nechat na břiše a užírat se rizikem SIDS....ale obvykle ho nechám na tom bříšku a jsme všichni spokojení. Co byste dělaly vy?

luciferova
6. jan 2011

@hamma monitor dychu nemas? Moj spaval na bruchu takmer od narodenia. A mali sme monitor 😉

sussanah
7. jan 2011

@hamma ja jsem ho otacela na bok, to byl maly ochoten akceptovat 😀 Ale stejne asi od pul roku spi jen na brise. Nevyhody to teda ale ma v tom, ze kdyz ho neco malo probudi, tak je okamzite na vsech 4 a kouka

kristiluky
7. jan 2011

@hamma moj malý tiež spával najlepšie na brušku ale len do chvíle kým sa nenaučil plazit, to začal cestovat a hned bol hore, teraz spí vačšinou na boku, ale kým mu to vyhovovalo tak som ho nechala..
Inak my sme včera po preštudovaní tej knižky skúsili tú metodu, poviem vám už nikdy viac..Ked som ho dala o 10 do postielky tak celú hodinu reval jak tur, ak som k nemu išla samozrejme ešte viac tak som chodila vždy len na chvílku a jasné že nezaspal-on je hodne vytravalý tak sme ho zobrali že ho teda necháme bdiet do dalšieho spánku-chúdatko bol taký nevyspatý že padal a strašne protivny-ale na to tam upozornovali-tak sme ho dali zas o 14 ale po pol hodine revu som ho vytiahla...výsledok: má krásne zodratú celu bradu-ako sa snažil vyliezt z postielky a vzdy sa o bradu zaprel a šúchal a snažil sa dostan von......tak neviem ako by vyzeral keby ho tam nechám celú dalšiu hodinu-inak potom nevedel zaspat ani na rukách, myslím že mal strach že ho šupnem zas do postielky, zaspal až okolo 16 totálne vyčerpaný a stále otváral oči a kontrolova či som pri nom.......neviem možno by mala táto metoda u nás význam keby sa ešte nevedel postavit, lenže on sa stavá od šiestich mesiacov a dovtedy sa to zas nedoporučuje, tak u nás je to úplne mimo hry......toš naša najnovšia skúsenost

sussanah
7. jan 2011

@kristiluky my jsme skoncili podobne, tak po tom, co jsem to zkusila, tak maly se daval dohromady asi jeste 3 dny, vzdycky si me hrozne kontrolovat u uspavani, jestli ho nahodou nenecham samotneho apod. Ale po tydnu se to trochu zase spravilo. Ja to ale taky tvrdim, nektere deti jsou holt trochu vice tvrdohlave a jsou schopny opravdu rvat o dusu a taky, kazde dite je jinak citlive a jinak to uspavani snasi..

valika_val
7. jan 2011

ahojte 🙂
@johanka. krasne si to napisala!!! perfektne, vystizne, uzasne. rada by som si zobrala od teba priklad, ale ja neviem kojit poleziacky a nechcem spat s malym, som v krci, mame malu postel, vie lozit a vzdy ked sa prebudi, stvornozkuje bezmyslienkovite prec. strasne by som sa bala, ze by mi spadol. nejake periny nemaju vyznam, on je fyzicky velmi zdatny.

a chcem sa opytat - ak spite s dietatom na manzelskej posteli, otocite sa mu aj chrbtom? ci spite celu noc na jednej strane? a co kojenie? striedate prsniky? viete kojit z oboch aj ked lezite na tom istom boku? 😅

vcera sme ho dali spinkat o pol 7, a chcela som skusit, nech zaspi sam. pohladkala som a odisla. bol unaveny, kludny, tak som myslela, ze to nebude problem. ale bol. vydrzala som pol hodiny - necakat kym tvrdo zaspi a ist prec. nepomohlo a potom uz tak plakal a nechcel vobec ani zavriet oci, ze som ostala pri nom, kym sa mu to nepodarilo a nezaspal tvrdo. o 22 hod bol hore, dostal cumel. o 23 bol hore, kojila som (presli uz 4 hodiny). ale o 00 bol hore zas (akurat som zaspala) a cumel nezabral. rycal a rycal. sadla som si k nemu a vysvetlovala, ze tu je mama, na striedacku davala cumel a flasku s vodou (je to par dni, co sa naucil potiahnut a aj prehltnut - sice len vodicku, ale aj to je uspech). kazdych 20sekund sa ale prebral a chcel prsko, pamatal si, potvora. zavolala som manzela, ale on nemal nervy, tak som to robila ja, kazdu chvilku, vysvetlovala som mu, hladkala, davala dudku a polohovala ho. nakoniec, asi po 40 minutach zaspal. spinkal do 3,15! tak som kojila (zas presli cca 4 hodky od posledneho) a zaspal. zobudil sa o 5,30, co sa mi uz velmi nepacilo, ze tak skoro, ale bala som sa, ze sa zobudi uplne, tak som mu zas dala cicik. potom asi 2x este cumel (velmi zle spal, co on nezvykne, lebo ked spi s MM v obyvacke takto nadranom, tak spi bez prebudenia), no a 6,45 budicek - asi kvoli plnej plienke. tak som ho prebalila a pol hodiny uspavala u mna v posteli, ale uz nechcel spinkat 😀 neplakal, ale hral sa mi s okom, nosom, vankusom a tak 😀

l.lara
7. jan 2011

@benne ved vsetci vieme, ze stresy v rodine a hadky medzi rodicmi mozu mat pre dieta katastrofalne nasledky, ale mozno niektore mamy nevedia ze aj to, ze nechaju to bezbranne stvorenie vyrevat...... 😉 a nepytala si sa nahodou lekara, ci nemoze mat tu separacnu uzkost z toho?

benne
7. jan 2011

ja len tak... v tej knihe sa o vyrevaní nič nehovorí! to na okraj a tá separačná úzkosť, sa bežne prejavuje približne v 8.mesiaci. Dcéra, tá jačala ako najatá, ked som len na záchod išla... ja som nevedela, že čo tak zrazu a potom som sa neskôr dopracovala k tomu, že to bola "separačná úzkosť" - presne som čítala akoby o mojej. Ako píšem, u syna už poľavuje, najlepšie na úzkosť je byť vtedy pri ňom... lenže ja to na ňom vidím, kedy je to tá úzkosť a kedy len proste "vymýšľa" - jasné, že nie vedome... napr. niekedy proste prešvihnem ten čas, kedy ho správne uložiť spať, potom mu pomôže, ked si minutku poplače a hned zaspí a spí dlho a pokojne.... Určite by som nenechávala vyrevať, to nepomáha... A deti mám usmievavé, aj ked používam metodu kontrolovaného plaču...

@l.lara

evamarcel
7. jan 2011

@johanka. to čo pišeš je ozaj krásne aj tak si hovorim ale prídu dni keď už toho nočného budenia mám dosť cítim sa unavená domácnosť mi stojí a ja nemam niekedy ani síl a u mňa nie vždy je to také harmonické že hneď zaspím.Aspoň keby sme ráno dlhšie spali ale mi sme niekedy už o pol šiestej hore.

Čo som si ale všimla že len je niečo na tom samotnom zaspavaní napr. včera som maleho dala spať cez obed po hodine sa zobudil prišla som k nemu ešte som ľahla a zaspal a bol schopny spať dve hodiny a niekedy skôr dokonca tri hodiny čo ináč vôbec tolko nespi tz. že aj by potreboval ale jednoducho tam nie je mamka alebo niekto ked sa preberie a aj keby chcel spat tak vstane lebo nevie sam zaspat ....a to je dost problem lebo potom take deti ozaj nie su dostatocne vyspate, zas pri nom cele zaspavanie tiez nemozem byt ved musim aj varit a dat do poriadku domacnost a ked je bdely tak to velm tazko spravim.

Teiz si vravim ci to bolo aj niekedy ked mali po sest det a este aj s ročným rozdielom-i mohli sa tolko venovat ako mi teraz a v noci neustale vstavat ked to museli zvladat vsetko? Podla mna tiez len nechali deti same a zvykli si.

Nemozem povedat ze som zastanca placu ale uz ani takeho nekonecneho kojenia asi som nieco medzi ....

radka.m.
7. jan 2011

Ahoj holky,občas sem nakouknu a úplně chápu ty,které tuhle metodu zkouší,ono když už melete z posledního a nic jiného na spánek dítěte nezabírá,tak člověk vyzkouší,co se dá,každá z nás má své psychické i fyzické hranice někde jinde,a je bohužel spousta matek,které tyto hranice se snažili překročit kvůli lásce k dítěti a pak nakonec skončili třeba na depresivech,nebo i na psychině ☹ ,knížku s touto metodou mám taky přečtenou a vím,že tato metoda není o tom,aby se dítě nechalo třeba hodinu v kuse vyřvat,jak si některé tady myslí 😠 ,jinak jsou odborníci,kteří tuto metodu odsuzují s tím,že to může mít negativní psychické následky,ale na druhé straně jsou také odborníci,kteří se k metodě přiklánějí a tvrdí,že naopak,pokud dítě nemá pořádný,nepřerušovaný spánek,tak má ještě v dospělosti poruchy spánku a to také vede k psychickým problémům :-za rušený spánek se v tomto případě považuje i noční kojení,takže si myslím,že každá tady je normální matka,ne žádná tyranka a má svůj mateřský instinkt a tím at se řídí,ne prostě jedna metoda platí na všechny děti,přeji vám všem mamkám,aby se vaše dětičky naučili co nejdříve zdravému,nepřerušovanému spánku 😉 😉

hamma
7. jan 2011

@valika_val My spíme všichni tři v manželské posteli - máme ji 1,8 m širokou, miminkovskou postýlku máme přiraženou k té naší, ale to je spíš jen tak pro formu, protože v ní malej málokdy spí. Spává teda na kraji u té jeho postýlky, takže se nemůže skutálet nikam. Ze začátku jsem se taky hrozně bála, že mu v noci ublížím, spala jsem jak na trní, ruce a nohy zkroucený a ráno jsem se nemohla ani narovnat.
Ale už jsem si zvykla, teďka ho zakryju jeho vlastní peřinkou, otočím se k manželovi a spíme úplně pohodlně. A když se malej kroutí nebo mrčí, že se začíná probouzet, tak se jenom přitulím a spíme dál. Nemůžu si to takhle vynachválit. A navíc jsem četla (a přijde mi to i celkem rozumný), že maminka své dítě instinktivně nezalehne (pokud není opilá nebo pod vlivem léků). A pak jsem si taky říkala, že i když spíme, tak přeci jen vnímáme, kde jsme - přeci když spíš na uzoučké posteli, tak se taky neskutálíš dolů, nebo v noci neležíš na manželovi...a to mi hodně pomohlo, že jsem se přestala bát a teď spím úplně pohodlně.

krasnasvadba
7. jan 2011

odpoved pre kristiluky.....ahoj, ja som zacala s touto metodou od oktobra a trva to uz 3 mesiace co mi maly pekne spinka. Tiez som to chcela zo dna na den vyriesit a maly plakaaaaal az zachripol. Tak som na to isla pomaly. A vcera bola siesta noc co som ho dala do postielky spat , odisla som a o minutu zaspal sam. Ale to vsetko som ho ucila postupne 3 mesiace. Ak chces vediet viac, pokojne sa pytaj...

hamma
7. jan 2011

@evamarcel Nad tím, jak to dělali dřív, když měli spousty dětí, jsem taky přemýšlela...a myslím si právě naopak, že si nemohli dovolit nechat miminko vyřvávat, když třeba spali všichni v jedné místnosti, nebo dokonce v jedné posteli...přeci by nešlo, aby miminko budilo všechny ostatní členy rodiny, takže asi museli dělat všechno proto, aby nebrečelo.
A když čteš různý starý romány a tak, tak tam vždycky píšou o matkách s dítětem v náručí...
A taky si nedovedu představit, že by dodržovali nějaký přesný režim, navíc s tolika dětma - to by maminka nedělala nic jinýho, než hlídala, v kolik kdo má jít spát - což by se dělalo dost těžko, když ani neměla hodinky, že...

sorciera24
7. jan 2011

@radka.m. uplne ale uplne s tebou suhlasim.....uz do tejto temy moc nechodim,kedze som bola skoro ukamenovana 😝 ale chcela som napisat nieco v tomto duchu ako ty....metoda sa da pekne prisposobit sebe a dieta pri tom urcite nereve hodiny!!!...ako si tu mnohe myslia.....a ine je ucit zaspavat polrocne dieta,ine rocne...rocne dieta teda chape uz skoro vsetkemu!! aspon moje chapalo 😉 nebudem tu opakovane pisat,co som tu uz kedysi davnejsie pisala.....ale ja aj moj syn sme teraz konecne vyspaty.....obaja sa konecne usmievame uz par mesiacov a ja som neskoncila niekde na psychiatrii 😉 proste,ked to niekomu nevadi mat dieta 10krat za noc na ciciku, nech si ho ma,ale nech tu nenadava matkam,ktore su z toho zufale a unavene......myslim,ze kazda robime podla toho,co citime...a ani jedna z nas nie je zla matka!!!

marcelkap
7. jan 2011

Ahoj, zdravím všechny.
Už nějakou dobu tu k vám nakukuju, tak si říkám, že bych mohla konečně něco napsat 🙂
Snažím se pochytit nějaké "chytré" rady a zkušenosti, jak docílit toho, aby miminko pěkně spalo.
Poslední dny už mi docházejí síly...
Od narození malá spala strašně, usínala kolem 3 hod. ráno, celou noc prořvala. Kolem 3.měsíce se to srovnalo, usínala celkem hezky, v noci se tak 2x - 3x vzbudila - paráda. Ale teď o vánocích se to najednou zas zhoršilo, vůbec nechápu proč. Večer nechce usnout, řve nebo se směje, pokaždý jinak, usne mezi 21-23. Posledních pár nocí se okolo 1hod vzbudí a je vzhůru třeba až do 5. Nebrečí, nic nedělá, jen se hrabe v postýlce, převrací se z jedný strany na druhou a nespí prostě. A já samozřejmě nespim taky.

Pokusim se přečíst tady toho co nejvíc, ale kdybyste někdo měli nějakou radu, co s tím, tak budu ráda. 😉

radka.m.
7. jan 2011

sorciera 24-bohužel to takhle nechodí jenom v tomto tématu,je to jako nějaký kult tady na mk ve více diskuzích

kristiluky
7. jan 2011

@krasnasvadba Ahoj tak to by ma zaujímalo ako ste začínali...ja som chcela skúsit ho naučit zaspávat napr.na posteli alebo na gauči pri mne a potom postupne prejst na postielku ale vždy skončí na rukách, zatial to celkom ide ale má 8,5 kg a neni to už žiadna sranda 😝

kaja73
7. jan 2011

@hamma ja som tiež nad tym rozmyšlala a uvedomila som si jedno-v každej domacnosti aj tej najchudobnejšej mavali kolisky,potom šlo babo bud k rodičom,alebo k surodencovi do postele.Tlačili sa tam niekedy aj 3-4 v jednej.Takže babo sa bud hojdalo,alebo bolo pri niekom.Same nebolo.Na pole sa tiež nosili a často im bol davany odvar z makovic.Teda ich uspali umelo.To mi vravela stara mama,že ju a jej surodencov tak uspavali cez den 😒 Takže to o plači nebolo.Ale tiež si myslim,že mamina, ktora je na pokraji nervov,nech vyskuša metodu kontrolovaneho plaču a uvidi sama či to zvlada.Ja som to nezvladla,moje deti su vytrvalci a riadni krikluni.A tak spime spolu a nevadi mi to.

sussanah
7. jan 2011

@valika_val ja kdyz s nama maly spal, tak jsem spavala vetsinou k nemu zady (proste na svem oblibenem boku. Zpocatku jsem taky mela obavy, ale pak jsem si proste rekla, vsak co by se melo stat. Na druhe strane byl manzel a navic maly, kdyz se vzbudil, tak me sel proste taky vzbudit (vetsinou lozenim po oblicej 🙂 ) Kojeni kojim z obou prsu pri jednom kojeni (mam doma dvouprsaka 😀 ) a teda v pohode stridam. Proste si vice lehnu na bricho a priklonim se k nemu. Vrchni ruku dam nahoru pod hlavu, takze mi lezi jakoby pod tou pazi, jeslti je to teda srozumitelne 😀

kaja73
7. jan 2011

@hamma A este ma napada jedna vec,ked si čitam stare knihy o vychove z 50-60 rokov,tak tam nie je ani zmienka o tom ,že by sa spanok deti mal horšit po pol roku,či v 8-9m,ako je to teraz u detičiek bežne-vraj separačna uzkost.Možnože ten nazov vtedy nepoznali,ale oni ani nepoznali tieto problemy.A ked to spojim s problemami,čo mal moj syn po očkovani,tak sa mi zda že vela problemov so spankom ma na svedomi prave očkovanie.Ved sa rozhodi cely organizmus babatka-hlinik.atb,ortut a rozne ine chemikalie musia narobit uplnu paseku v tom malom teličku.Napr.hlink je pri kombinovanom očkovani hexa plus prevenar prekročeny 20 nasobne oproti bezpečnej hladine.Ved to su otravy ako vyšite a potom riešime separačnu uzkost a babo je pritom priotravene.Možno je to silny nazor,ale som čim dalej viac o tom presvedčena.Ved 8-9m babo je cca 2m po druhom očkovani ,plus ešte neodburalo chemiu z prvej hexy a ten hlinik sa uklada v mozgu.

sussanah
7. jan 2011

@evamarcel ja taky myslim, ze to bylo spis o tom, ze taky pri 6 detech kdysi nemelo kazde dite vlastni postel. Bylo celkem bezne, ze dite spavalo s rodici nebo s kolebce (coz teda by se malemu asi libilo, ale kdo by ho houpal 😀 ) a pak presne, jak tu nekdo psal, slo spat se sourozenci spolecne do postele. Rozhodne tenkrat komfort vlastni postele a navic treba vlastniho pokojicku pro novorozence opravdu nebyl. Jinak cetla jsem nedavno rukopis manzelovy prapratety (nekdy kolem roku 1906) a ti meli prvni dite a to spavalo s nimi v posteli, protoze ji bylo lito ji dat do kolebky 😀

sussanah
7. jan 2011

@kaja73 no nevim, jakou knihu mas ty, ale ja ted ctu knizku "moje dite", je to z nejakych tech 50let a tam teda maji naprosto jednoznacny nazor, ze kdyz dite place, kdyz je cas spanku, tak se necha plakat a nejde se utesit, protoze je to rozmazlovani (to pisou i o novorozencich 😕 ) A taky tam pisou i to, ze pokud miminko place, tak za to muze jedina vec a to je spatna vychova rodicu 😀 Kazdopadne jsem se ptala tchyne (ktera mi tu knizku pro pobaveni pujcila) jestli fakt takhle vychovavala deti a ona na to rikala, ze to nedelal takhle skoro nikdo, ze vetsina mamin normalne placici dite utesovala a na knizky nedala, stejne jako dnes 🙂

kaja73
7. jan 2011

@sussanah Ano maš pravdu a našla si tam niečo o zhoršeni spanku po pol roku?Ja nie.Tam sa hovori, že deti už vtedy pekne spia.V dnešnych knihach sa hovori o zhoršeni pre separčnu uzkost.To sa deti tak zmenili za tych 50 rokov?Inak su tam pekne haluze 😝 To opalovanie sa mi fakt pači-najlepšie na prave poludnie.

kristiluky
7. jan 2011

@sussanah tiež mám doma knižku naše dieta ale je to z obdobia komáčov-cca 30 rokov dozadu ked mama čakala brácha a strašne sme sa na nej bavili ked sa moj malý narodil a vždy som si zvykla čítat príslušný mesiac čo by ako malo fungovat...teraz má íst jest..teraz spat..dobrý rodič príde sám nato čo jeho dietatu chýba ak nie tak je proste neschopný apod...niektoré hlášky tam fakt stáli zato...ale to bola iná doba. Mesačnému decku sa dával pit citronová štava kvoli vitamínu C, teraz by na mna zato doktorka poslala sociálku že mu dávam alergény 😀

sussanah
7. jan 2011

@kristiluky tak jsem pohledala a ja mam vydani z roku 1966 😉 Nejvic se mi libilo vysvedceni rodice, ktere si muzes udelat po 6m ditete. Standardni vysledek je minimalne 30b (z 36), ja mela 16 a to tam psali, ze pokud je vysledek mene nez 20, tak ze teda je to uplne hrozne a rodice by meli opravdu neco zmenit, protoze sve dite trapi a vyroste z neho spatny clen nasi spolecnosti 😀

sussanah
7. jan 2011

@kaja73 ne nezmenily, ale taky tam treba nic nepisou o tom, ze s kojenim muzou byt nejake problemy. Jen tam pisou, ze pokud matka sve dite nekoji, tak je to spatne a je to jeji vina 😖 Takze to mozna ani tak nebude zmenou deti jako spis zmenou objektivity autoru 🙂

kristiluky
7. jan 2011

@sussanah tak som sa tiež išla zprdele kuknút ale mám ju asi na slovensku u švagrinej ale nepametám si že by tam bolo nejaké vysvedčenie tak to bude asi niečo iné ale to by som si celkom rada spravila-mňa by určite zavreli..

kaja73
7. jan 2011

@sussanah to maš pravdu,No moja mama si nepamata spred tych 35-40 rokov,že by sa daka kamoška stazovala,že sa dieta zrazu po pol roku alebo v 8-9m zhoršilo v spanku,take vtedy ani nepočula a teraz nechape čo sa to deje.Aj on si to tu niekedy čita a je mimo.Vraj take v jej okoli nebolo,ked bola ona mlada-to je už tych cca40 rokov,preto sa nad tym zamyšlam,že čo sa stalo s detmi.Možno pred 20 rokmi take problemi už boli,neviem.Moji rodičia su už 70 ročny a vtedy sa nič take neriešilo.Tak som z toho jelen.Jasne že navorodenci a male babetka casto nespali,ale ked sa tu raz napravilo,tak to tak aj ostavalo.teraz sa aj mnohe moje kamošky stažuju,že s 8-9m je to horšie so spanim ako s malym babom.Prečo?

sussanah
7. jan 2011

@kaja73 no nevim, jak to mela tvoje mamka, ale moje mi rikala, ze co se divim, ze se mi maly budi kolem tech 8m, kdyz ja vriskala jak pavian asi do 10m a az kolem roku jsem zacala pekne v klidu spat. takze ono to asi tak ruzove nebylo 😉 Bud za to muze selektivni pamet (clovek si fakt pamatuje jen to prijemne) nebo proste to byla nahoda a v jejim okoli proste deti spaly. Dalsi vec je to, ze precejen kolik deti starsich 3m bylo kojenych v te dobe? Natoz 8m kojenych?

sussanah
7. jan 2011

@kaja73 tak jsem zalistovala a nasla kratkou zminku v 6m ditete, co delat kdyz spatne spi. Takze jednoducha rada pro vsechny, je to vina rodicu, musite sve dite davat pravidelne spat a to vzdy ve stejnou dobu a do postylky a v postylce ma byt jen na spanek. A tot vse, uspech zarucen 😀 Samozrejme nocni kojeni, co nocni lahev byla zrusena ve 3m, takze s tim problem taky neni 😉
Hrozne se mi libi, jak v te knizce maji kratky univerzalni radu na vsechno 🙂