Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

valika_val
22. jan 2011

@kubaka
TOTO NIE JE "metodu naučení usínání nechávat dítě prostě brečet"!!!
nechapem, kde na to chodite, baby, a som zhrozena, ze sa tu stale toci o tom istom... nie je to o sadizme, vyplakani, nie je to o volani dietata a ignoracii matky. v ziadnom pripade ziadna z nas nenecha dieta vynervovat sa do extremu, ked by to uz bolo zivot ohrozujuce! viac k tomu nemam co povedat.

nas veduci uz tiez spi 🙂 vobec som to nemala v plane (aby zaspaval sam), nerobilo mi problem pri nom sediet (hlavne vecer) a hladkat ho 😀 ale ked uz sa to naucil, tak som rada 😀 😵 😵 😵 tym som vas nechcela provokovat, ale on je skratka taky... dali sme ho do postielky, manzel ho pohladkal, prikryl, nieco mu povedal v tajnych kodoch a maly bol spokojny, mrmlal si nieco cez cumlik 😀

teraz nas ale caka boj 😒 dnes som mu nukala tekutiny, nukala, takze vypil nejake to deci. nie je to vela, ale dostal vodicku aj po kojeni. predpokladam, ze sa bude budit tak, ako posledne dve noci, ale dnes som si povedala, ze ked niektori susedia mozu mat v sobotu v byte party, my budeme mat placuce dieta 🙂 😉 no a co! velmi rada by som sa dnes posunula s kojenim minimalne na tretiu hodinu rannu 😒 uvidime.
a do tej tretej budem upokojovat bez vody. myslim, ze keby bol v noci ozaj smadny, tak nevypije len 20ml, ale podstatne viac.

ynez75
22. jan 2011

@kubaka a predstav si,ze ani moja prva dcera sa nenaucila chodit sama od seba.trebalo jej pomahat.a vo veku 11 mesiacov uz behala...asi mam potom neschopne deti,ked ich vsetko musim ucit ja

dlabinecka
22. jan 2011

@akdarka Tak v první řadě - máš nejvyšší čas. Myslím, že největší problém většiny maminek tady je v tom, že propásly správnou chvíli. Malou jsem 3,5 měsíce nedala z náručí - spala jedině u mě. Pevně zavinutá - ručky přivázané k tělu a v zavinovačce... jednou jsem jí položila do postýlky, seděla u ní, hladila jí, šeptala a ona usnula. postupně jsem ubírala hlazení, šepot. Dneska u ní sedim, koukáme na sebe a ona usíná... myslím, že 4-5 měsíc života je na to ideální. Zkoušela bych to takto po chvilkách, pokud bude malý protestovat. Nechala bych ho chvilku - sklidnit v náručí, po tom položit, ale neopouštět, hladit, syčet... Nezavinutá začala spát až v 6ti měsících. A také mi pomohl režim. nejen spánkový, ale i v jídle 😉

elina313
22. jan 2011

Ahojte maminky, zablúdila som na túto tému, lebo som si chcela dačo prečítať, avšak hneď som sa zastavila, lebo som si prečítala o osočovaní...
Fúúúú, tak to radšej ruky preč ....
Viete, ja som maminou už druhý krát a moje druhé dieťatko, ja zase chcené a plánované a prišlo skoro 9 rokov po mojom prvom pôrode...
Rozdiel medzi prvým a druhým mojím dieťatkom nie je...rozdiel je vo mne...je tak úžasné byť matkou !!!
Nie, nenechám svoje dieťa plakať, lebo si nemyslím, že si niečo vynucuje, chce byť so mnou, malý človek, pre ktorého je tento svet tak veľký... nechcem čítať knižky a univerzálne rady ako návod na auto alebo vec... moje bábätko je osobnosť, nedostala som k nemu návod. Chcem sa k nemu chovať podľa jeho potrieb...nie zaručených metód... áno môj Matúško spinká s rodičmi, áno ponúknem mu prsník keď si o to zažiada... už nikdy neskôr nebudem môcť toto spraviť... milujem jeho pohľad, ktorý je tak nežný a viem, že mi hovorí, mama si moja istota v tomto veľkom svete ... nie nie som unavená, som šťastná ....

ynez75
22. jan 2011

@valika_val sikovny chalanisko 🙂 nejak mi to vypadlo,kolkokrat sa v noci budi?len pre zaujimavost..kym bola viki kojena,budila sa tiez casto.ale ja som bola zivy cumel.to bol problem

akdarka
22. jan 2011

@elina313 krasne 😉

kubaka
22. jan 2011

@ynez75 to si děláš legraci,že? Bez tvé pomoci by se nenaučila chodit??? 😀 Můj chodil taky v 11 a nikdo ho to neučil.
Chodit se každé zdravé naučí mezi 12-15 měsíci. Tohle nemusíš dítě učit, pustí se samo tehdy, kdy je na to zralé a schopné. Má své tempo a pokud jsi ji nutila do učení chodit, tak jsi zasahovala do přirozeného vývoje a nedělala jsi nic dobrého. Dítě se nemá nutit dělat nic, co nedokáže samo.!!!!!!!!! to je asi novina,že?

ynez75
22. jan 2011

@kubaka nie.vravim,ze mam neschopne deti....ale som stastna,ze ich mam

berenika39
22. jan 2011

@ynez75 píšeš vážně nebo jsou tvoje příspěvky ironické? pokud je dítě zdravé, musíš ho v jedenácti měsících učit chodit, protože to neumí? nemá to se spaním nic společného, ale o něčem to svědčí.

layla84
22. jan 2011

@fem

tak aby si mala stručný prehľad, čo radím:

1. prevencia, správne spánkové návyky odmalička sú jedinou cestou k zdravému spánku bez akýchkoľvek problémov a bez akéhokoľvek plaču. V tomto sa zhodneme, a toto je mojou prioritou učiť rodičov. Lenže takých rodičov je málo, čo sa o to zaujímajú ešte predtým, než majú problém, preto väčšinou tento ideál nemám a musím riešiť to, čo mám, zvyčajne veľmi zúfalé mamky s veľmi nevyspatými deťmi. Tuto trebárs zelmirka1 vie síce vyhadzovať na oči mamičkám, čo všetko urobili nesprávne a čo mali urobiť inak, ale ako sa dostať z dôsledkov, keď už sa to raz pokazilo, tam už všetky akosi pokrivkávate, proste vidno, že v praxi ste tieto stavy nikdy neriešili, ja ich riešim na dennej báze už niekoľko rokov.

2. náprava už pokazených nezdravých spánkových návykov - v prvom rade bez plaču - keby ste si všímali dobre, čo tu mamičkám radím, nikdy bezducho nepoviem - hej, nechaj ho revať a máš pokoj. Vždy hľadám najprv možnosti v posune časov. Často sa to aj podarí, napraviť celkový spánkový režim len posunom časov spánkov na také, ktoré sú v súlade s vnútorným režimom dieťatka. Skorý nočný spánok medzi 17.30 a 18.30 - touto metódou samostnou bez akýchkoľvek iných zmien som už napravila spánok desiatkam detí. Toto však je možné zvyčajne len pri ľahších spánkových deficitoch.

3. Ak nezaberajú posuny časov, vytvorenie rituálov pred spaním, ak nezaberá nijaký spôsob uspávania - a s týmto sa stretávam tiež veľmi často - nosenie na rukách, dojčenie, spievanie, hladkanie, túlenie, spoločné spanie - sú deti, ktorým proste zaspať nepomôže nič - a tieto deti potrebujú spať tak isto ako ostatné, zvyčajne celé večery preplačú v náručí zúfalej mamky... trpievajú ťažkou spánkovou depriváciou a v noci sa stále budia. Tieto deti k zdravému spánku nevyhnutne potrebujú naučiť sa samostatne zaspať, lebo ako vravím, rodičia nie sú schopní ich uspať nijakým spôsobom.

3. náprava ťažších spánkových deficitov po tom, ako nezaberie len zmena času na skorší a nijaké uspávanie rodičov nezaberá - tu nastupuje metóda, ktorú prezentuje táto kniha - "check and console" alebo "garduated extinction" - chodenie v nejakých intervaloch za dieťaťom - možno menej drastická, ale vyžaduje oveľa viac intenzívneho a oveľa ťažšieho plaču ako "extinction"- zvyčajne trvá niekoľko dní alebo aj týždňov. Zdôrazňujem, nie je vyplakanie ako vyplakanie. Vyplakanie sa musí diať správnym spôsobom a v správnom čase. Veľa rodičov nemá potuchy o tom, kedy a ako to je - nechajú dieťa plakať od buka do buka - a potom narobia viac škody ako osohu.

4. náprava najťažších foriem spánkových deficitov, kedy sa stretávam so stavmi podobnými epileptickým záchvatom - deti sú tak unavené, že nevnímajú už vôbec nič, ani rodiča, ani jeho hlas, ani to, že je s ním, trasú sa na celom tele priamo v matkinom náručí, dusia sa od plaču a modrejú - toto sa opakuje večer čo večer, nech rodič robí čo robí. Stretávam sa s tým častejšie, ako by ste si mysleli. Toto dieťa nepotrebuje prítomnosť rodiča, lebo ako vidíte, tieto stavy má priamo v rodičovskom náručí. Toto dieťa potrebuje zúfalo SPAŤ. Nastupuje metóda "extinction", tu neviem inej cesty, a to, čo si ty radila, fem, v niektorom z predchádzajúcich príspevkov ako tvoju radu týmto mamičkám jednoducho nemôže nikdy fungovať - opýtaj sa tých žien tu na fóre, ktoré si s deťmi v týchto stavoch prešli, každá ti povie, že to, čo radíš skúšala a nepomohlo to. Takže aj mne samej je ľúto, že som sa od teba nič, čo by týmto rodičom pomohlo, nenaučila... lebo tamto v týchto ťažkých stavoch nepomáha. Pomáha len zavrieť dvere a odísť. A takto som už pomohla desiatkam detí - v priebehu týždňa boli deti vysmiate, oveľa spookjnejšie a tie strašné stavy sa im nikdy viac nevrátili. Ak by si chcela, aj tu na fóre sú mamičky, ktoré si tým všetkým prešli a ony najlepšie vedia, čo ich dieťaťu škodilo viac - či plač za ich neustálej asistencie a dobre mienenej snahy uspať a upokojiť dieťa, alebo plač bez asistencie rodiča.

valika_val
22. jan 2011

@kubaka
prepac, ale z tvojho prispevku ide taka arogancia, nadradenost a posmech, ze az. nepaci sa mi to vobec 😔

akdarka
22. jan 2011

@dlabinecka no u mna je asi „problem”,ze sa bojim ci neplace od hladu.mali sme nejake problemy s dojcenim.no za vyskusanie nic nedam vsakze?takze klasika,spi na prse a zaspava pomerne ok...no jo,treba sa rozhodnut😉dakujem

zelmirka1
22. jan 2011

@valika_val ale ved si pisala ze to bolo zufale a ze si ho musela ucit kontrolovanym placom hodinu a pol ? zrazu pises ze ste ho len prikryli, pohladili a spi. Ja som to myslela uplne inak, je to maminach nie detoch. Ty uz dopredu povies ze vas caka boj, ked to takto povies tak to naozaj bude boj a s dietatom bojovat sa neda vyhrat, len naopak. Je to vsetko o pristupe a nastaveni maminy. Da sa naucit pekne spinkat aj v noci nepapat bez kontrolovaneho placu, knizku som citala niekolkokrat takze ako je metoda vymyslena. @elina313 dakujem dakujem velmi pekne za prispevok, snad sa aspon niektore maminy zamyslia.

kubaka
22. jan 2011

@valika_val když mi někdo tvrdí, že mušel v 11 měsících učit dítě chodit, tak na to se nic slušného říct nedá. sorry, tady je rozum v koncích

zelmirka1
22. jan 2011

layla84 a kde beries istotu ze vsetkym dobre poradis ? mas vystudovanu psychologiu alebo si lekarka ci nebodaj si studovala vytvaranie rezimu ked to robis niekolko rokov ? fuha to je velka zodpovednost, si odvazna.

valika_val
22. jan 2011

@ynez75
budil sa do polnoci v 60-90 min intervaloch, po polnoci v 60min intervaloch, od cca 4 v 30-45 min. intervaloch a so mnou v posteli sa budil asi kazdych 20 min., potom spal od 6-7 hod.
budenie bolo o tom, ze sa dal na styri, potom sa postavil a zacal rycat. ked som ho polozila do postielky (teda do lahu), reval a vzpinal sa. to ist eu mna na posteli. nespala som, lebo som len kotrolovala, kedy sa dvihne na styri a odstvornozkuje prec. ked sa dvihol a isiel, schytila som ho, dala lazkat, laskala, hladkala a on reval a snazil sa vymanit a ist prec 😔 jedinou zachranou bolo dat ho na prsnik. takze ked som bola uz prilis unavena z kricania, drzania (ma strasne vela sily), ked som uz nebola schopna ho udrzat a nemala energiu na tisenie, dala som ho na prsnik. ukludnil sa mavnutim carovneho prutika.
zial niekedy, ked uz to bolo neunosne a on sa zobudil po 30 minutach, nechcel ani prsnik, len sa vzpieral. doteraz neviem, co chcel, ale pomohlo to, co som sa docitala v tejto teme.

kubaka
22. jan 2011

@zelmirka1 ano, také by mne zajímala specializace a oprávněnost rozšiřovat takového metody. 😕

akdarka
22. jan 2011

@layla84 oh boze,ten 4.bod...to az tak daleko zajde ked nevie dieta zaspat?no sila...fakt skoda,ze v kufrikoch od gynekologov nedavaju aj rady k spanku deti😉

tetes1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
valika_val
22. jan 2011

@zelmirka1 tu vyssie pisem, ako to bolo.

stale pisem to iste, ale mrzi ma, ze sa musim opakovat a tak niekedy niekto precita prispevky v zlej postupnosti.
minuly tyzden v piatok som si povedala o pol dvanastej v noci, ze ho skratka na prsnik nedam. kamaratka ma poucila o pevnom objati a tak som sa rozhodla. moje dieta bolo zdrave, napapane, suche, spokojne, a napriek tomu sa prebudilo a chcelo nieco, doteraz neviem, co. ak len sa ukludnit na prsniku, smola. nedalo sa to uz zvladat.
a tak som pri nom sedela a utisovala ho, bezvysledne. ked sa aj na minutu ukludnil, odisla som, on zacal plakat a ked sa intenzita stupnovala, znova som prisla k nemu, tisila ho, stiskala v objati, vysvetlovala, ze somtu, ze sa nemusi nicoho bat. velmi tazko sa to opisuje, ale hadam kazda mama vie, co sa robi v takych chvilach. trvalo to hodinu a pol, kym sa ukludnil a zaspal. zhruba po hodine bol jeho plac nie placom, len vyrevuvanim typu "ale ja chceem!" takze jedine, co som urobila, bolo to.

nasledujuce zobudenia a noci boli o tom, ze ked plakal, podarilo sa mi ho utisit hladkanim a dohovaranim po 5 minutach.
dalsie noci sa pred polnocou nezobudil, iba po polnoci.
potom som zacala riesit kojenie, aby som po polnoci kojila co najneskor.
to by vsetko bolo ok, ale pokazila som to tym, ze som malemu uz o polnoci davala pit vodu a on mal znova dovod sa zobudit - chcel si cucnut.

a tak som si dnes povedala, kedze som spokojna, kolko tekutin cez den vypil, ze mu dnes vodu nedam a budem ho znova tisit tak, ako som zacala.

dufam, ze som sa vyjadrila jasne.

layla84
22. jan 2011

@kubaka

no ako vravím, tu končí každá rozumná diskusia. ynez75 - už sa na to vykašli, ak tu táto pani porovnáva plač za účelom zdravého spánku s lietaním bábätiek, a ak ti ešte popri tom vykrikuje, že keď pomôžeš dieťaťu naučiť sa správne prisať, že za neho predsa nesaješ, a keď ho naučíš správne papať tuhú stravu, že ani zaňho nežuješ (ja neviem - keď ho naučíš spať, tak za neho spíš???) tak to je už nie ani na smiech, ale na zaplakanie. Logiky niet.

Aj Galilea upálili, a stretol sa s veľkou vlnou nesúhlasu, a neznamená to, že keď bolo veľa protestov, že na tom asi niečo bolo a že nemal pravdu. Navyše, ja sa zďaleka nestretávam s toľkými negatívnymi reakciami ako chudák Galileo. Nevzdelanosť bola, je a bude... ak by som, milá kubaka mala napísať približný pomer, tak jedna zo sto reakcií je negatívna a aj tie sú väčšinou s takými "hláškami", že sa rozum zastaví. Tak možno na tom ani nič nebude.

ynez75
22. jan 2011

@valika_val tak to mate,ci mali ste,ako aj my.u vas nanestastie horsie v tom,ze uz stvornozkuje.my este nie.tak to sa vobec nevyspis ☹ aj ja som prikladala zakazdym.nechcela som budit ostatne osadenstvo v dome.a tak som ju aj naucila a taaaaaaaaaaaaazko oducala....boze.tak vam drzim prsteky 🙂

layla84
22. jan 2011

@elina313
správne - toto všetko čo píšeš je veľmi dobré... a držím ti palce, len aby to tak navždy zostalo.. ja som si to užívala a užívam so svojím synkom presne tak, ako píšeš, odmalička až doteraz, každý jeden deň; neboli sme ale nikdy unavení, ja ani on.. ibaže tu sa riešia prípady, keď to také ideálne nie je - a nie je to vždy vina mamičky, že sa do takej situácie dostane.

gtver
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zelmirka1
22. jan 2011

nedozvedeli sme sa tvoju odbornost @layla84 mozno krivdime a studovala si to....

layla84
22. jan 2011

@berenika39
vy ste svojmu dieťatku pri prvých krôčkoch neasistovali? Ja som teda malého držala keď sa začal púšťať, aby si nerozbil hneď hlavu. Urobil tri krôčky a my sme ho chytali. Pustil sa sám, bol na to zrelý, chodil tiež sám, ale "učila som ho", veď pristáť v prvej fáze bez pádu ešte nevedel, bolo ho treba chytať.. takže si myslím, že to je tiež pomoc s učením sa chodiť. A navyše, každé dieťa je iné, to že vaše sa pustilo a rovno behalo neznamená, že to tak bezproblémovo zvládnu všetky deti. A nikdy ste dieťa nevodili za rúčku? Ja teda hej, a dovoľujem si tvrdiť, že som ho tým UČILA CHODIŤ.

layla84
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zelmirka1
22. jan 2011

valika_val to je v poriadku ja nemam nic proti tomu naucit dieta spinkat a v noci nepapat, ale ty najprv urobit zle navyky a potom oducas co je zial potom trapenie a dieta za to nemoze ze najprv sa nauci cucnut kedy chce a potom zrazu nedostane tak nechape a logicky place...ale stale nechapes ten pristup, chystas sa na boj a v takom pripade to boj bude, ide o nastavenie maminy a jej pristupe, dieta to vyciti a podla toho reaguje.

ynez75
22. jan 2011

@layla84 jeeeeeeeeeeeeeej,dakujem,ze si sa postavila za mna.uz som sa zlakla,ze som tu jedina neschopna mama 🙂

kubaka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
j.cien
22. jan 2011

Uz dlouho ctu toto tema a absolutne nechapu,proc se tady vsichni navazite do Layly,ktere svyma radama uz spouste maminkam pomohla najit cestu z bezvychodne situace totalniho nevyspani!!!

To je strasne krasne ,jak si uzivate kojeni a nenechate dite zaplakat....taky jsem si tak uzivala kojeni cele noci a spanku bylo cim dal min,dvojcata se mi budila nekdy soucasne nekdy na stridacku a muj spanek se timto smrsknul na pouhe 2hodiny!!!!A to bych vas chtela videt,jak byste takto dokazaly fungovat dlouhodobe a mit ten blazeny pocit,ze pro sve deti delate to nejlepsi!!!ze sami snad ani spat nemusite,jen at si deti spokojene cele noci cuckaji z mamina prsu...Zni to primo pohadkove,ale realita je takto vazne tvrda ☹
Kdyby mi nekdo poradil jakokoliv metodu,kde dite ani chvilicku nezaplace a prosi noc a ja se vyspim....tak mu budu do smrti vdecna...
Tak honem sem,vy vsechny odpurkyne metod na nauceni spani!