Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

makarda
23. jan 2011

ahojte. moju prvu dceru som do 13 mesiacov uspavala na prsniku. vedela spat aj 8 hodin v kuse, ale vedela byt aj 2x za noc 2 hodiny hore. priemer bol cca 5x za noc a bola som stastna ked zaspala hned, nie ze sa chcela hrat a tak.... ked som prestala kojit, zacala spavat v pohode celu noc. ziadne mliecko vo flasi ani ina nahrada... a riesila som to dost, lebo kamosky mali take deti, co zaspavali v postielke sami, tak ja ze s mojou nieco nie je ok.... ale neskor mi doslo, ze som to vobec nemala riesit. tiez som citala Koncept Kontinua a Nejstastnejsi miminko v okoli a pri prvom dietati mi to velmi pomohlo. Takze do roka na prsniku, do roka a pol zaspavala na rukach (!) a teraz ma 2 roky, spi v pohode sama celu noc v postielke (vacsinou), ale zaspavame tak ze sedim pri nej a drzim ju za ruku. Ked je unavena, staci 5 minut, ked nie je unavena, niekedy aj 3/4 hodina. To ma dost vysiluje, ale viem ze aj toto obdobie zachvilu prejde a bude to v pohode.
Druha dcerka ma 4 mesiace a tiez mi zaspava na prsniku. Alebo u otca / babky na rukach. A rozhodla som sa, ze sa nebudem pokusat o ziadne nasilnosti a strkat ju do postielky samu, ked vidim ze to nechce.
Tymto skladam klobuk dolu pred vsetkymi maminkami, ktorych deti placu a nedaju sa utisit... musi to byt velmi narocne a uplne na prasky... ale vasa nadej ze sa uz coskoro vyspite je stale blizsie. to male dietatko vrieska iba jednu zimu, jednu jar, jedno leto a jednu jesen! dalsiu zimu uz vie chodit, dalsie leto uz vie rozpravat... a meni sa to tak rychlo ze za par rokov si ani nebudete moct spomenut, v com bol vlastne problem 🙂

valika_val
24. jan 2011

ja len, aby som sa tej jari po zime aj dozila... 😀

valika_val
24. jan 2011

inak dobre ranko baby, mam pre vas novy tip, ktory mi dala jedna kamoska! podla mna je perfektny a konecne som spokojna a uplne uzrozumena s "metodou" ako naucit dieta spat.

viete, ze my so zaspavanim problem nemame, ani s dennymi spankami, nam sa syncek budi "len" v noci milionkrat a utisit sa dal jedine na prsniku.
vcera som si pisala s kamoskou a ona mi poradila metodu mrtveho chrobaka. samozrejme sa to tyka nie zaspavania, ale noci, ked sa dieta zobudi a nieco vyzaduje. len tak. bud cucnut, bud sa uspat, alebo vybrat na ruky, alebo NIECO - a to je nas pripad - ze ani nevie co.
vcera sa maly zobudil uz o pol 23, dala som mu cumel, spal dalej.
ale zobudil sa aj o 23tej, to uz som vedela, ze to nebude take lahke. a tak som podla rady tej kamosky prisla do izby (este sme boli s MM hore), a lahla som si do postele. on ma videl, vedel, ze som tam, ale ujukal a ziapal na plne hrdlo. rozpravala som pokojnym hlasom, robila vsetko to, co robievam, ked zaspava. opakovala som dookola tie iste slova, robila čššššš čšššš 😀 uznavam, ze niekedy ma ani nepocul, lebo strasne krical, aky je svet nespravodlivy. ale bolo to az vtipne... 😀 lebo to nebol plac, to bola zurivost a hnev, ze nejdem k nemu, ked ON CHCE 😀 skoro vyliezol z postielky. 😀 bola som rada, ze k nemu nemusim chodit v tych intervaloch. bola som rada, ze ho vidim, ze viem, co robi a ze keby islo do tuheho, keby to zacinalo byt neznesitelne, vazne, alebo by sa udrel, tak som tam. 😵
do postielky som mu dala 2 cumliky a flasu s vodou. asi 35 min krical a zuril s prestavkami, no strasne divadlo, ani som nevedela, ze take zvuky vie vydat. uz sa mu ani nechcelo, ale nedostal, co chcel 🙂 potom nasiel cumlik, dal si ho do pusy a ukludnil sa. dokonca si lahol a oddychoval. ved 20 min, to bol vykon! tak som pockala par minut a chcela odist z izby. nedalo mi, tak som ho isla prikryt, ale lezal na deke. takze som ho ja krava sprosta PREBUDILA, ked som vytahovala deku spod neho. a zacala sa rovnaky cirkus. takze som si znova lahla a cakala. uz nekrical tolko, ale poviem vam, bol velmi vytrvaly. nakoniec nasiel flasu vodou a zurivo tahal vzduch (lebo on si ju este nevie dvihnut tak, aby sa napil sam). ked videl, ze som tam, ze ho len utisujem, ale nevstavam, ukludnil sa a znova si lahol.
a ja som tu istu chybu zopakovala - zas som spod neho vytahovala deku, aj ked po 10 minutach od casu, co si sam lahol. myslela som, ze spi ako drevo. hahaaaaaa! 😀 chyba. nastastie potom uz len 2x zakrical na plne hrdlo - ten zvuk neviem zopakovat, ale robi to aj cez den, ked nedostane co chce, alebo ked robim nieco co on nechce.
akurat ze cele mi to pokazil manzel, lebo som ho poslala "k nemu" a on to nepochopil tak, ze si ma ist lahnut a cakat, ale ze ho ma ulozit. tak ho aj ulozil 😒 nevadi, tuto noc pokracujeme.
potom spinkal do 4,30 bez prebudenia a potom som kojila. o 6,30 bol hore, co je asi o pol hodku skor, nez zvycajne, ale myslim, ze to bolo kvoli tomu kojeniu. dnes mame rozbity cely den, lebo pred hodinou som ho dala spat, a este aj mame poradnu v case jeho spanku, tak som zvedava, ako to dnes dobojujeme ☹

kto ma chut sa do mna navazat, nech sa paci, mne je to jedno.
ja to robim preto, aby sa moj syn vede ulozit v noci sam. nema problem zaspat vecer ani cez den, nehojdame ho, nevyzaduje mna, ani moju postel, takze to iste moze urobit aj v noci, ked sa zobudi. som tam, som pri nom, ale z postielky ho vyberat nebudem. vie stat, vie si sadnut, vie si najst cumel, aj ho pouzit. nech sa paci, musi sa to naucit. 🙂 som tam pri nom, keby nieco, pomozem mu. ale kym je vsetko ok, a on je len protivne panovacny, tak robim mrtveho chrobaka a nevstavam zo svojej postele.

co vy na to?

ma.cka
24. jan 2011

Nemyslim, ze robis nieco zle. Ja nie som nejaky zastanca "vyrevania", ale trochu, pod kontrolou - preco nie. Nasho najstarsieho - a to bol naozaj "katalogove" babo sme tiez nechali si poplakat vecer v postielke, lebo bol nauceny zaspavat so mnou, drzat za rucicku..... cca 30 min. Povedali sme si, ze NIE. Neviem, aky bol stary, ale uz v postielke stal. A druhy raz, ked sme ho oducali od cumla. Boli to take 3-4 horsie zaspavania, ale bol pokoj. To mal vtedy cca 1,5 roka a uz sa mu zacali od cumla kazit zubky (aspon ja som mala taky dojem - lebo dostal prsnik a na to cumel, to sladke mliecko v puske kvasilo .....). Ale nebolo to dlho. Asi by som nemala zaludok na 1 - 1,5 hod. vyrevovania, ako sa to tu riesilo v prudkej diskusii po minule dni.
Ono - sucasna "nezna vlna" je fajn (ako naprotivok tvrdej, az bezcitnej vychovy nasich mam a babiciek - jasle, nedojcenie, nebrat do postele......) ale dieta potrebuje mantinely. Samozrejme s laskou, citom, ale sme to my, kto ho musi naucit co a ako. Inak nam z nich vyrastu mali tirani (odporucam vybornu knihu: Jirina Prekopova, Maly Tyran). Vela zdaru.

valika_val
24. jan 2011

prave tu prekopovu som dostala vcera mailom, jednu kapitolu. neviem, ci tu istu knihu, nazov si nepamatam, ale velmi poucna kapitola 🙂

kaja73
24. jan 2011

@valika_val Toha chrobaka robim aj ja asi už 5 mesiacov a funguje to.On sice leži vedla mna v posteli,ale ked sa preberie, tak sa k nemu pritulim a nehybem sa.Najskor mu to vadilo,ale už vyše 3m takto dobre fungujejeme.Nic nerobim a on už ani nezamrnči,ale v podstate nikdy dako neplakal.Trocha si po mne poskače-ja nič a on prestane a zaspi.Inak dnes mame za sebou prvu celu noc v cestovnej postielke-bez alarmu a ja som s nim v jeho izbe,tesne vedla mam postel.Zaspal uplne v pohode cca za 10min. od uloženia o 20h už bol tuhy a spal v kuse do 3,30h,potom začal skušat,chcel ist ku mne -ja som sa mu prihovarala-ššš-ššš a v podstate bez plaču-asi 3 krat zaplakal po 30 sekund a za 40 min zaspal znovu a spal do 8h rana.Ciže v noci som ho ani nemusela vyberat ani dava mlieko ,papal až o tej 8h.Som zvedava na dnešnu noc.A to sa tlačia tie 2 stoličky a jedna dvojka.

valika_val
24. jan 2011

@kaja73 parada! a to si sa k nemu ani nenaklonila, ani si sa ho nedotkla? len si pri nom bola a on ta videl?

kaja73
24. jan 2011

@valika_val Videl ma a ked sa pritlačil ku kraju postielky, tak som ho trošku hladkala-cez postielku a potišku som sa mu prihovarala tym šššš.Nebol s tym moc spokojny,ale neplakal a po chvili aj mrnčat prestal.No ale nechcem sa tešit predčasne. 😉 V podstate sme nadalej tesne vedla seba,ale nemože po mne skakat.

valika_val
24. jan 2011

a on si lahol sam? teda ak stal, tak si sam lahol? a ty si ho potom prikryla?
zaludne otazky, pre mna problem 😀

bashka
24. jan 2011

no dievcata, ja len ci si uvedomujete co robi takyto plac s vasimi detmi, aky stres je to pre ne, ako sa im to v tom ich malom mozgu vsetko pekne uklada, nahrava na disk a aj ked sa zda, ze ved co, poplakali si, su v pohode, ono sa to urcite niekedy prejavi, snad v puberte, ci dospelosti, depresie, nezvladanie stresu...velmi pekne je to popisane v knihe, ktoru by som radila precitat kazdej maminke skor ako zacne veci riesit metodou podla tejto vasej uuuuzasnej knizky.
http://www.martinus.sk/?uItem=44292
nech sa paci

kaja73
24. jan 2011

@valika_val On spava v spacom vaku,takže sa ani moc nestavia,ani ho nemusim prikryvat.vždy sa už teši,ked ho don obliekam.Tuto noc sa postavil raz,inak si len sada.

janka
24. jan 2011

@ma.cka @valika_val citala som poslednych par stranok tejto diskusie, ale toto sa mi uz zda moc...
ad Prekopova: ano, dieta potrebuje hranice, ale pani Prekopova v knizke "Maly tyran" pise toto:
"Najlepsia prevencia vzniku detskej panovacnosti je, ak dieta minimalne do 1 roku spi s rodicmi v posteli (ak im to vyhovuje), alebo aspon v jednej miestnosti" a v knizke
"Kdyz dite nechce spat" zas pise ze je uplne normalne, ze male babo sa nevie ukludnit samo a preto potrebuje pomoct a to niecim rytmickym (preto mali nase babicky kolisky...). A takisto pise, ze dieta do 1 roka ! sa nema nechat plakat, ze proste potrebuje matkinu blizkost. A po tom prvom roku si musite byt iste, ze dieta nie je chore, ci ho nieco prave netrapi... a to Vam dieta len tak asi nepovie, takze ako si mozete byt v tychto veciach tak iste?
kratky clanok k tomu http://www.evalabusova.cz/clanky/spat.php

ynez75
24. jan 2011

@valika_val jeeeeeeeeeeej,tak sa tesim,ze ste aj spali co to dnesnu noc...inac,ten spaci vak moze fakt byt dobry na to,ze vkuse beha a chodi.ale zasa,moja prvorodena bola maximalne kludne dieta a spaci vak ani za svet.ziapala,vrieskala.vadilo jej,ze ju oberal o ten pocit slobody.nemohla robit co chcela.ale myslim si,ze aj na to by si zvykla,keby som"pritlacila".aj s viki mam ten problem,za sa vkuse odkopuje a tiez som uz uvazovala nad kupou spacieho vaku,lebo robim presne co aj ty.vkuse spod nej vytahujem paplonik a zakazdym ju zobudim.uz som ju zacala na noc obliekat viac.aj pancusky ma,ale co ja viem,ci je jej takto prijemne?ja sama zaspavam len v tricku.anc,my sme mali dnes divnu noc.prvykrat odkedy"vie"spat,bola hore asi 5 krat.mrnkala,plakala.ale zakazdym to do 3 minut preslo.nemusela som k nej ani vstavat...aj tak je to nic oproti tomu,ako spavala a ako spavate vy.ja som spokojna.a co sa tyka toho mrtveho chrobaka...u nas to tiez zabera.nie do 10 minut ako u inych,u nas to trva a j hodinu aj viac,ale zaspi.napr,vcera popoludni som si k nej lahla,lebo uz som nevedela co s nou.sprtala mi do oci,do nosa,do usi,proste mi doskriabala celu tvar,inac ma neskutocnu silu v tych rukach,baba jedna 🙂 a po hodine aj trocha zaspala.ja som mala oko otvorene na skarocku a pozorovala som ju(hlavne kvoli tomu,aby som videla,kedy ide zasa zautocit na moju tvar) a nakoniec zaspala.vobec som nereagovala na nic,co robila.ved preto som aj tak doskriabana.statocne som drzala 🙂 ale dakujem pekne.dvakrat za den byt s nou v posteli aj 2 hodiny.mne sa to neda aj kvoli starsej dcere...a teraz som ju polozila do postielky uz o 12.45 a este stale debatuje.neplace vobec,len debatuje.som zvedava,ci vobec zaspi

ma.cka
24. jan 2011

@janka Tieto miniclanocky, ktore tu piseme su prilis kratke na to, aby vystihli presne to, co si ktora mysli, ako to mysli .... Pred 2-3 dnami tu prebehla dost burliva debata na tuto temu (layla84 vs fem). Iba som to sledovala. Zachadzalo to az k osocovaniu, ale ja som z toho mala pocit, ze ide o zmes: NECHCEM pochopit, zabo-mysia vojna a hra na slovicka.
Myslim, ze ziadna z nas nema srdce sa pozerat na vlastne vrieskajuce dieta (moj maly mal par krat origos koliku a vrieskal mi na rukach asi 40 min a ja som plakala s nim). Ono sa tu uz nepise, ze to treba s VELKYM CITOM A LASKOU, lebo je to samozrejme. Ze pri najmensom naznaku, ze by ho mohlo nieco boliet .... nic neriesim atd. Ale myslim, ze kazda mamina si babo uz pozna, pozna prejavy, vie odhadnut, kedy je ten plac hlad, kedy bolest a kedy truc. A ziadna to neriesi tak, ze dnes toto, tak zajtra pristupujem k radikalnym rieseniam. Sleduje ho a az ked uzna, ze teraz treba vychovne zakrocit, tak to spravi. Nase deti sme bravali k sebe do postele, aj si zvykli a aj si same odvykli. Nic neriesim striktne a nedajboze dlhymi vyrevaniami. Hovorim len o malych vychovnych zasahoch, ked dietatu treba ukazat mantinely 😉

benne
24. jan 2011

@ma.cka dávam palec hore 😉

ynez75
24. jan 2011

@ma.cka vies,ale to vieme len my,co mame tie deti nekludnejsie.ale poviem ti,aj tak by ma nenapadlo chytat ostatne baby za slovicka.z tych par viet,ziadna z nas nemoze vediet,ako to u nas/u vas doma funguje.vsetko je to len podrobne popisane.ja uz neriesim par mamiciek,ktore odsudzuju.je sloboda prejavu,kazda si mozme na cokolvek napisat svoj nazor.ale ako som uz pisala aj tu,ked bola ta burliva diskusia.napisat a nie ryt do ostatnych.a uz vobec nie kydat na ine mamy o tom,ake su tyranky,ci ako to tu odznelo.ked mam opacny nazor na nieco,napisem to a bodka.viac nerozoberam.lebo kazde dieta je ine.u kazdeho zabera nieco ine.u nas zabralo prave to"vyplakanie"aj ked ma zasa neberte niektore doslovne...ale ako som ti napisala,len ty,ja a vsetky ostatne vieme,ako to u nas doma prebieha.pre mna je dolezite,co si o mne myslia moji najblizsi.ludia,ktori ma nepoznaju,su mi ukradnuti

adenka
24. jan 2011

ahojte,
nam hra na mrtveho chrobaka nepomohla... ja som pred par dnami lezala pri malej, ona v postielke rucala ako tur, skoro aj vyskocila a nakoniec ako tak bola prevesena cez postielku tak akurat dogrckala aj mna...
a ja si osobne myslim ze to grcanie ma z cias ked skusala tuto metodu u nej, mala asi 7 mesiacov, chodila som k nej kazde 3 minutky a ona vtedy pochopila ze ak chce dosiahnut svoje, tak plac nestaci, chce to viac... tak najprv sa zachadzala a potom prislo to grcanie... preto som ja povedala ze vyplakavanie u nas nebude a nebude...
ale stale skusam nove a nove veci na ten spanok... teraz uz druhu noc spi pri mne, lebo zas zacala kaslat, dusilo ju ☹

ynez75
24. jan 2011

@adenka a nam nezabera ani ten chlad ☹

muriella
24. jan 2011

Ahoj holky, tak u nás zase uspávání na pytel.. 😔 nevím, jestli si pomatujete, psala jsem o pár stránek dozadu, že malého uspávám na rukách, že s tím problém nemám, ale poslední cca měsíc mi před každým usnutím to znamená dopoledne odpoledne a pak i večer co hodinu hystericky řve, je to oprvavdu už neúnosné, pere se se mnou, rve mi vlasy, kroutí se ale hlavně opravdu řve jako tur, jako kdybych ho položila do postýlky a odešla a to ho chovám.. ☹ poradili jste mi abych mu zkrátila spánek, abych ho dala spát jen jednou za den, udělala jsem to, první den to bylo přes den super, ale večer opět hysterák a je to všechno ve starých kolejích...napadlo mě že nechce být v náručí, tak jsem si ho položila vedle sebe, ale nic naplat..takže hlásím, že u nás je to bez úspěchu 😖 @berenika39 četla jsem tvé příspěvky a jsi proti tomu nechat dítě vybrečet, mě to neni taky vůbec sympatický, ale co by jsi dělala na mém místě? jsem z toho opravdu už zničená, malého jsem rok uspávala, takže s tím problém nemám, ale ty hysteráky a to co předvádí 😔 dostala jsem se do stavu, kdy si opravdu říkám, že tady prostě už nic jiného než dát ho do postýlky dělat nejde, uspávání na rukách bylo kůli němu aby mi klidně usnul aby neplakal, ale pokud toto předvádí, tak to absolutně ztrácí význam a my jsme z toho akorát odrovnaní...pokud mi poradíš něco co by se dalo ještě zkusit budu moc ráda, protože je to pro mě začarovaný kruh...chci se tomu "vybrečet ho v postýlce" vyhnout, ale jak už jsem psala, brečí mi tak 2krát denně v náručí úplně stejně..tak jestli by to i pro něj nakonec nebylo lepší no..díky 😉

kablika
24. jan 2011

Ahojte,
ja len malá vsuvka.
Metóda dať spať skôr, kt tu spomínala @layla84 u nás fungovala. Po odsledovaní som deti uložila už 17:30 a oni spali, tak ako zvyčajne. Ale predtým chodili spať o 19. Poplakali samozrejme (30min prvý deň, 10 druhý a včera len 4min 😀 ) Deň odo dňa lepšie. Takže cca 1,5hod nočného spánku majú teraz viac. A zdá sa mi, že sú spokojnejší.
Denný spánok musíme riešiť stále kočíkom 😉 Donedávna začali navzájom budiť jeden druhého, boli nevyspatí....vyplakanie by u dvojek nepomohlo. Večer je to iná káva 😉
Nevidím na tom kočíkovať počas denného spánku nič zlé. Aj psíka chodíte venčiť, nech je akokoľvek. Deti, keď sú hore radšej nechám loziť po byte, skúšať nové veci, trénovať.....ako ležať v kočíku.

ynez75
24. jan 2011

@kablika my sme na to teraz presne tak isto.vecerne spanky po ulozeni o 17.30 UKAZKOVE.mala spava do 7.00 a potom sa este hodinu sama hra

kablika
24. jan 2011

@muriella ja teda nezainteresovane...ale pokiaľ viem, zmena trvá cca 4-7 dní. tak skús ešte počkať a viac dní to skúšaj inak. Jeden asi nestačí. On má už zlozvyk - a bude mu trvať dlhšie, kým si zvykne na niečo iné. Ja ťa s vyplakaním chápem. Mám dvojičky, každý druhý týždeň som večer sama, takže nikdy žiadne nosenie a iné uspávanie nehrozilo...nemám 4ruky 😀 A keď vidíš, ako sa ráno deti rehocú po tom, ako si ich nechala napr 30 min večer poplakať, tak ti dôjde, že si im určite neublížila. Takže odsudzovanie tých, čo nechávajú plakať, nie je normálne. Každý robíme to, čo sa dá....aby boli naše zlatíčka vyspinakné, no nie?

muriella
24. jan 2011

@kablika ahoj, díky za reakci...no dnes je to tuším pátý den a změna žádná..ještě mě napadlo, jestli není možné že mě třeba jen zkouší co vydržím, doufá že to vzdám a pustím ho si hrát..jinak já si ten šílený řev nedovedu vysvětlit, to nikdy nedělal 😒 on jinak pak spí super, trápí mě jen to uspávání. a tvé dětičky teda zaspávají vpohodě? no to je pravda že opravdu s dvojčátkama se toto praktikovat nedá 😉

fem
24. jan 2011

@muriella uspavanie na rukach pravdepodobne tvoje dietatko prilis stimuluje, dava ti signaly , ze uz mu to nevyhovuje...skor by mu vyhovalo zaspavanie v lahu to tolko nestimuluje...ale kedze tvoje dietatko bolo zvyknute uspavat sa len na rukach, tak akoby inak nevie, ked zvolis novy sposob, bude to trva prinajmensom 3 dni , kym si zvykne...deti si potrebuju ritualy zautomatizovat aj preto, aby sa citili bezpecne a vyhovuje to aj ich mysleniu...
neviem, ci ho budes ukladat rovno do postielky, alebo do velkej postele..ak do postielky, tak sa naklon cela k nemu, blizko k hlavicke, ak budes sa mu prihovarat blizko uska bude ta pocut, malo by to byt, ako sepkanie, ukludnujucim tonom, pri tom ho mozes hladakt...pravdepodobne sa ti bude zdat, ze je uplne jedno ci si s nim, ci nie si, podla placu...ale dietatko vie, ci je matka s nim, alebo nie...je to prenho dolezite, pretoze ty sa snazis pokojit ho vsemocnym sposobom a ono to vie...
pokial bude velmi plakat, tak ho vezmi na ruky...ale nekyv s nim, len si ho privin, tak, ze je vo vertikalnej polohe...a opat uloz, skusaj ho upokojit v lahu...je to tazke...ale musi si nejaky novy ritual zautomatizovat, lebo stary mu uz nevyhovuje, a novy si nevie to dieta same zo seba vymysliet...(nic ine nepozna, nove si potrebuje zautomatizovat...), pravdepodbne kvoli prestimulacii skus posunut cas obvykleho zaspavania...na skor

valika_val
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
berenika39
24. jan 2011

@muriella ahoj. hlavně si prosím nemysli,že moje dítě, nebrečí, že se neumí vztekat, že jsme neměli proknourané večery a noci. to, o čem jsem tu psala bylo to, že by prostě prcek neměl plakat opuštěný, v nejistotě, jestli se nestalo něco děsnýho, jestli ho máma neopustila. at brečí - nic jinak jak dát najevo svoje emoce, trápení, nesouhlas zatím neumí. ALe jde to i tak, že přes řev a vztekání nezavřeš dveře - ted to myslím obrazně i prakticky.
Nevím, jak máš velké prtě, ale náš petr měl dost bouřlivé období před jeho rokem a půl. něco si dal vysvětlit, něco padalo na zed jako hrách. At probíhal večer jakkoliv klidně, koupání, knížka,pomazlení, tak se pak srthla scéna, že se klepal barák. A rozhodně nemělo smysl ho vzít na ruku, ječel jak smyslu zbavený. Tak jsme to asi týden řešili tak, že jsme neodešli z pokoje (měl už velkou postel a spál sám), ale jen jsme mu přes ten jekot potvrzovali, že má na to nárok, že tu počkáme až usne. Výsledek nebyl za tři dny, ale po ví c než týdnu. Jak se ujistil, že ho nikdo neopuští, trvaly pláče mín a mín, jen jsem si vždycky vzala knížku nebo noťas a sedla třeba do dveří....
Oni mají strašně rychle se střídající období, ten vývoj je tak rychlý, kolem roku na to má vliv i to, co se učí přes den. Když se vždycky přizpůsobíš potřebě dítěte, rozhodně tím nic nezkazíš. Chce tě chvíli před usnutím? Bud tam, i když bude brečet.

hamma
24. jan 2011

@muriella Můj chlapeček, i když je tedy mladší, dělá to stejné - před spaním vždycky strašlivě křičí, někdy se až zalyká a je celej rudej, trvá to různě dlouho a nakonec vždycky usne. Nejdřív jsem ho taky nosila v náručí a hopsala a houpala, pak jsem jednou byla hrozně unavená, tak jsem si s ním lehla do postele, přitiskla ho k sobě - křičel úplně stejně, ale usnul dřív...no a po nějaké době jsem ho zkusila dát do postýlky a měla na něm ruku a hladila ho a šeptala...a řval taky, ale zase o něco kratší dobu...zatím jsme nikam dál nedošli a s tím jsem i spokojená (teda samozřejmě bych radši kdyby neřval vůbec, že🙂...a stejným způsobem dokáže usnout i s tatínkem.
Dělá to i přes den, prostě vždycky před spaním brečí...Ale nakonec spí denně asi 15 hodin, takže si myslím, že spánek mu nechybí.

berenika39
24. jan 2011

@hamma super. to je vončo 😉 😉 😉 . za pár dnů bude stačit tvoje příromnost a pak plakat přestane. ne zlomený a odevzdaný, že ten pláč nemá smysl, ale naopak uspokojený, že není sám ani v blbý situaci, že ho nikdo neopustí, i když brečí, že se může příště spolehnout, že tu jsi pro něj!!! a přesně takhle se dá dospět k úspěšnému řešení dalších kritických období - navazuje to na sebe...přijde vzdor, a když se dítě nebude moct vyrovnat s tím, že mu někdo vlezl na houpačku, taky mu přece neutečeš a nencháš ho napospas jeho "problému".

dlabinecka
24. jan 2011

@hamma Paráda - dost podobně to probíhalo u nás!! Ted sedím malé u postýlky, koukáme si do očí a já se kochám tím, jak klidně usíná 😉

ynez75
24. jan 2011

nie preto,zeby mi islo o dalsie potlapkavanie po pleci.ak admin uznal,ze prispevok valiky bol v rozpore s pravidlami,tak ok,ale rada by som napisala.ale neviem kam,kde bol admin,ked nevymazaval prispevky spred 2 dni na tejto diskusii,ked nas jedna z mamiciek prirovnavala k hitlerovi a neskutocne dourazala laylu a plus ine mamy.aj ich mena by som mohla menovat.to osocovanie,co tu vtedy bolo,tie neskutocne urazky,ktore sa citlivych mamin neskutocne dotkli az tak,ze sme sa aj utesovali cez IP,to bolo vtedy akoze co?!som z toho neskutocne sklamana