Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
31. jan 2011

@reruna 🙂 dakujem snazim sa... ako klamala by som keby som napisala ze som vzdy na 100% oddychnuta... ale da sa na to zvyknut, navyse viem ze to vecne trvat nebude...🙂

evamarcel
31. jan 2011

@ynez75 ahoj prave som napisala nieco pred tebou tiez prispevok. tak mi uz tiez mame super noci oproti tomu co boli len sem to nedotiahli az tak dokonca lebo som si vsimla ze po 10hod. spanku sa budi tak si aj myslim ze asi je hladny tak mu dam mliecko ale najhorsie ze potom nevie zaspat alebo mu to trva dlho..takze toto sme nedotiahli dost dobre tak neviem ci opat tie dva tyzdne vydrzat ze nedam az po tych 12hod. spanku alebo ako? No a denne katastrofa davam ho iba raz lebo uz som tolkokrat skusala dat spat dvakrat a bud sa nepodarilo alebo spal len 30min. co v nasom pripade je tak akoby ani nespal je mrzuty. No doteraz mi spal pekne raz denne 1.30min. davala som v rovnaku hodinu ale teraz zacal tazko zaspavat a spi niekedy len 45min. takze myslim ze na svedomi to ma ten nocny spanok nedotiahnuty. Tak uz musim utekat drobec s placom vstal:(

curovakatarina
31. jan 2011

neskutočná debata................ynez75 - máš veľmi dobré a trefné príspevky - SOM NA VAŠEJ STRANE....nedajte sa!!!

curovakatarina
31. jan 2011

som na 326. strane a neda mi nereagovat ohladom chodenia........berenika a kubaka, to co mate za geniov, ze hned dokazu chodit same.........to naozaj, ked zacinali chodit, hned isli bez pomoci........dufam, ze to mate nakamerovane, urcite by si to viacere chceli pozriet

stanica
31. jan 2011

@curovakatarina myslim, ze to nie je az taky zazrak, ked dieta zacina chodit bez pomoci. Nasa dcera napriklad odmietala pri prvych krokoch nasu pomoc, vobec sme s nou nechodili za ruky, naucila sa proste sama.

layla84
31. jan 2011

@stanica
@curovakatarina
ale samozrejme, že sa dieťa naučí všetko aj bez nás. Ani ja som za malým nechodila nonstop ako andel strážny ani ho stále nedržala za ruku, do ničoho som ho netlačila ani nanútila, ani som ho neoberala o šancu objavovať svet samostatne, ako hneď niektoré dámy vrele na mňa vyleteli, keď som sa ich opýtala, či ony nikdy nevodili svoje dieťa za rúčku, keď sa učilo chodiť... ale ja naozaj nevidím nič zlé na tom, ak ho občas vezmem za ruku a jeho "učenie sa", "objavovanie sveta" s ním trošku zdieľam. Nevidím taktiež nič zlé na tom, ak ho nechám len tak sa tmoliť samé. Všetkého veľa škodí a zdravý stred asi niktorá z nás neodmietne ako možnosť prístupu k deťom. Takže to je celé darmo riešiť, ono to vlastne ani nie je téma na riešenie, kým dieťa skutočne nemá nejaké zdravotné ťažkosti... a kto pozorne čítal diskusiu, vie, že narážky na toto "učenie sa chodiť" bolo čisto o slovíčkarení a o tom, že niekto tu potreboval zámienku napadnúť, zhodiť, obviniť (alebo všetky tri veci) niekoho iného.

reruna
31. jan 2011

@curovakatarina asi si to o tom chození nepochopila... bylo to myšleno tak, že si ty děti pomáhaly samy, přidržování se nábytku atd. a až chtěly, tak se pustily a začaly chodit bez držení, jasně, že padaly, ale znovu se zvedaly - samy až se to naučily a opravdu netřeba je při tomto nácviku vodit za ruce, jen samozřejmě hlídat, aby si neublížily, chůzi má každé zdravé dítě v genech a naučí se to samo.
@evamarcel pěkně jsi popsala, jak jste dokázali předejít vyplakávání, podobně jako vy jsme u druhého syna, který je taky nespavec postupovali i my... dneska se budí tak 4X za noc, což považuju za úspěch a kojím ho asi 2X, jinak zabírá dudlík a někdy usne i sám a spí zhruba od 18 do 6 do rána. A kdy ho dáváš spát na ten denní spánek - že už je v 11 vzhůru? Já ukládám po 11 h a spí jednou denně asi tak od roka, asi 1,5 h. Nedávám spát ale úplně přesně... je to lplus minus, záleží, kdy ráno vstane, v podstatě dodržuju dobu, kdy vydrží být vzhůru, ta se postupně prodlužuje, takže teď má interval 5 hodin bdění a usíná do 5-10 minut sám v postýlce, chodím ho kontrolovat.

zuzkat1
31. jan 2011

inak baby v novej mama a ja je ze "prespat noc" u babatka znamena tak 6 hodin neprerusovaneho spanku... len pisem ako zaujimavost pre tie maminy ktore ocakavaju ze ich krpci budu spat 11 a viac hodin bez zobudenia...

bubelko
31. jan 2011

@zuzkat1 ale to predsa ziadna z mamin neocakava a ani to tu ziadna neprezentovala. mam pocit, ze im ide skor o to, aby nebudili 20x za noc ale dajme tomu 2x, co je uz teda podstatny rozdiel 😉

zuzkat1
31. jan 2011

@bubelko no tak sa mylim asi ale mam pocit ze som tu niekde citala (skutocne uz neviem kto to pisal) ze by malo babo po pol roku prespat noc teda aj 11 hodin by malo spat

bubelko
31. jan 2011

@zuzkat1 malo by ju prespat (t.j. 6-8 hod) a niektore dokazu spat aj tych 11 v kuse, ale ide skor o to, ze tych 11-12 hodin prespi s 1-2 prestavkami a nie 6 az x. aj kvalita spanku je ina, ak je dieta hore 2x alebo 6x.

zuzkat1
31. jan 2011

@bubelko aj to ako u koho moja je cula a usmievava aj po 6tich aj po 10tich zobudeniach...

bubelko
31. jan 2011

@zuzkat1 o tom, ci je cula a usmievava by som s tebou mohla polemizovat, pretoze ak je pravda, co pises v teme o vzdore:"sama sa vie pohrat len chvilku a potom uz place..." tak takto podla mna spokojne, usmiate dieta neposobi.
ja mam doma aj kludne (starsi syn) aj velmi zive (mladsi syn) dieta. ten zivy sa nezastavi, je ako duracel, ale hoci sa nezabavi dlho pri jednej veci - neplace, nemrauci a nehadze sa od jedu na zem, hoci ma 14 mesiacov. ano, vie sa hnevat, ked mu nieco nedam - ale to ma dovod. neplace preto, ze potrebuje stimulaciu a motivaciu k inej cinnosti. cize ak budem vychadzat z tvojich vyrokov v tej teme a porovnam ich s vyrokmi v tejto teme - tak niekde nieco nesedi 😉

kubaka
31. jan 2011

@sussanah no ale líp bych to nenapsala a taky jsem to tak myslela - vlastně denuschka psala to,, že se jí malá pořád kojí a že by se možná i ráda vyspala - na to jsem reagovala, že nejde mít všechno - akorát se mi příspěvky popletly. 😝 Já jsem ta první, kdo pořád tvrdí, že svět je pestrobarevný a jeden univerzální přístup neexistuje a že každý to má tak, jak si na tom zapracuje a zadělá. 😅 😅 Naprosto souhlasím. Proto taky nemohu jedinou možnou a fungující metodu považovat tu, co radí tato kniha a layla. Je to jen jeden způsob, který nemusí být vhodný, nemusí se líbit a nemusí fungovat, v důsledcích může být krutý. Taky moc nechápu, proč zrovna na "spaní" dětí musí být nějaká metoda. Moje děti se taky "pronespaly" první rok, prostě to je mateřská řehole - ale člověk reaguje na měnící se potřeby, stupně vývoje, na momentální situace, podle toho, co jeho dítě snese, jaké je.
Mléko jsme v noci pili do 2,5 let, dudlík jsme měli do 2,8 let, plínky do 3 😀 - a žádný problém jsem z toho nedělala, vklidu vše odeznělo samo. Mě to neobtěžovalo a asi jsem si to ukočírovala a ošéfovala tak, že to v problém prostě nepřerostlo. Totéž může být i s tím kojením, jak píšeš. Ale taky se spaním.
.. POkud danuschka kojí v noci 15 měsíční dítě, už jí to začíná vadit, chtěla by se vyspat a holka jinak než u prsu neusne, tak na to říkám, že je čas ujasnit si priority. Jestliže to má holčička už takto zafixované a zažité, tak vidím malou šanci, jak ten kruh přetnout bezbolestně. Buď to nechat jak je a oželet spánek nebo zanechat kojení a pak řešit tu novou situaci, která nastane. Asi tak. 🙂 Fakt je to na každém a těžko se něco jednoznačného radí. Jsou různé možnosti...

blandik
31. jan 2011

@curovakatarina - my máme doma taky genia - taky začal rovnou chodit sám, bez rukou - stačí, když se před tím deti nevodi za ruce -a tak náš začal chodit geniálně až v 15M, ale prošel naporvé půl bytu - stačilo poslouchat instrukce rehabilitační sestry - nevoďte ho, nevo'dte ho, nevod'te ho za ruce...

blandik
31. jan 2011

@kubaka - mě vadí to, že se tady prezentuje vyplakávací metoda zoufalým maminám (tedy některým) a vůbec se nebere ohled na to, že malé dítě by vůbec nemělo být necháno o samotě plakat a samozřejmě, pokud budu mít doma chronicky nevyspané dtě a já bude na tom podobně, tak dám za vděk jakékliv metodě, respektive budu náchylná přijmout ony rychlé a zaručené metody...tohle téma by nemělo být zdrojem boje o to, kdo má pravdu, ale snahou najít dobré řešení...

sunea
31. jan 2011

@curovakatarina @blandik pridavam syna do klubu geniov, syn zacal chodit v 10,5 mesiacoch, od 11 mesiacov "na dlhe trate". Nikdy sme ho pri chodeni nepridrzali, ani by to sam nechcel. 😎

kubaka
31. jan 2011

@blandik souhlasím s rozborem. Začarovaný kruh vzteklé a nevyspalé matky = nejisté a nespící dítě, to celé násobeno časem. Pak se zoufalé matky chytnou jakékoliv zoufalé metody. A to je chyba.
@sunea já mám hned dva genie - první přesně v roce se pustil a prostě začal chodit - koukali jsme jak blázni. Zrovna tak sedl na kolo bez koleček a ujel - nikdo ho to neučil 😀 Druhý v 11 m , předtím chodil kolem nábytku - pak se pustil a přešel předsíň. Ani jednoho jsem nevodila za ruku do doby, než se sami rozchodili. První je dokonce nadprůměrně inteligentní - asi po mamince a tatínkovi 😀 😀 Ten druhý ve 2,5 letech skládal puzzle o 120 dílkách, tak vypadá taky na genia. 😀

blandik
31. jan 2011

@kubaka - já myslím, že ne každá mamina ví, že dítě do roka by vůbec nemělo samo plakat, třeba při uspávání a pak knížka typu - každé dítě..., může působit jako dostatečně fundovaný zdroj pro tyhle postupy - co víc, nedávno mi říkala kamarádka - zoufalá, že její dítě má spánkový prolbém (skutečně ho má - budí se co hodinu na krmení v noci), že slyšela "odborníka v TV, jak nabízí tuto metodu postpuného snižování vlivu - ale v horizontu týdne....Uf, hrůza...). Maminy se snaží vyhnout zlozvykům typu uspávání u prsa, houpání na baloně a pak sáhnou k této metodě, protože na jinou prostě nenarazí - je to můj případ - snažila jsem se dítě nenaučit zlozvyky od mala a tak jsme taky "učili usínat o samotě" - protože jsem nenašla a netušila, že existují jiné přístupy - že to není bu'd nechám dítě spát u sebe v posteli do dvou let nebo ho naučím usínat samotného...na jiné metody mě přivedla až fem - opravdu zdravý kompromis mezi zlozvyky a ponecháním o samotě - vše založeno na budování důvěry, respektování procesu separace od matky...kéž bych o tom věděla dříve a proto mě tyhle radikální řeči - nechte dítě vyplakat, ono si zvykne, totálně točí...

zuzkat1
31. jan 2011

@bubelko place lebo nechce byt sama🙂 jej uplne staci ked pri nej sedis a uz je v pohode

zuzkat1
31. jan 2011

@bubelko ona sa jeduje sedi to tu aj tam... lenze sa jeduje lebo je nerada sama to od malicka... jednoducho pri nej niekto musi byt... niekedy potrebuje aj asistenciu ale zvacsa sa pohra sama ked ovsem nie je v ohradke tam nevydrzi ani 10 minut... a hned place... place ked nieco nedostane, place ked ju necham samu v ohradke a place ked jej poviem hociake slovo zacinajuce na "ne" to ale nie je plac od unavy a stresu..ale zo vzdoru ze nieco nie je tak ako ona chce... ona je narocne dieta od sameho malinka...

bubelko
31. jan 2011

@zuzkat1 preto pisem, zeby som mohla s tebou o tom polemizovat, ci je to zo vzdoru alebo je to cele z unavy. kedze som ju nikdy nevidela a vychadzam len z toho, co pises a z toho co mam doma. a ak napises v jednej teme, ze je cula a usmievava, ale zaroven v inej napises, ze place kazdou chvilou - tak si to skratka v mojom chapani odporuje 😉

sussanah
31. jan 2011

@kubaka tak to uz si teda asi rozumime 😉 Sice co se nespani jako materske rehole tyce, s tim teda taky moc nesouhlasim, taky nemam doma vytrenovane dite, co by chrelo celou noc a samo usinalo, ale zas ta materska rehole a laska by nemela prejit tam, kde uz muze diteti zpusobovat problemy (kazdy dobry umysl se muze rychle zvrtnout 😉 ) Takze ja si taky myslim, ze kdyz dite vstava v noci co hodinu, tak to nemuze byt zdrave ani pro dite, o matce nemluve.. Nejakou dobu (obdobi nemoci, zubu apod) se to prezit da, ale vytrvale buzeni proste v poradku neni a urco je s tim potreba neco delat, ale je potreba vzit v uvahu vsechny faktory, ktere se na tom podileji, od kojeni, po rezim dne, ukladani ke spanku, hygiena spani apod.. A abych rekla pravdu, sice jsem tady nebyla na tu posledni prestrelku, ale treba zrovna nazory Layly mi prilsi pomerne hodne zajimave a dobre na zamysleni. Ona sama nekolikrat psala, ze to neni o vyplakani, ale o celkovemu pristupu ke spani.
@blandik jj souhlas, taky mi nekdy vadi ten cernobily pristup, tj dite nespi a matka trpi nebo pouziji metodu place a vzichni budeme stastni 😅 Sice v knizce je neco malo i o jinych pristupech, ale clovek to trochu musi hledat. Kazdopadne taky jsem cetla, co ti tenkrat psala Fem a naprosto s tim souhlasim, v necem dite musi dorust, ale taky potrebuje i nase vedeni, zvlaste kdyz ma takovy problem, protoze od toho jsme rodice, abychom mu pomohli, at uz spadne a place nebo nedokaze v klidu spat.

zuzkat1
31. jan 2011

@bubelko no hej je to take kedze do kazdej temy pisem len co sa temy tyka🙂 ona je inak zlata a mila a spokojna baba lenze k tomu aby bola taka musi mat volny pohyb po byte a nesmiem jej nic brat z ruk... 🙂 co sa nie vzdy da a vtedy sa jeduje ... kedze malo spi uz od narodenia aj cez den tak obcas musi byt aj v ohradke (kym dam varit alebo nieco upracem) a to by si ju vtedy mala pocut ako sa jeduje... ona sa budi rano usmiata a vecela a spokojna..prvy zvuk co rano pocujem je radostne vyskanie... nemam pocit ze by bola unavena...ale vzdorovita je riadne🙂

blandik
31. jan 2011

@sussanah - nám tenkrát fem moc pomohla - my jsme se dostali do patové situace - dítě nám odmítlo spát v poledne, současně jsme přešli na velkou postýlku a malou zrušili a jak pak dítě - které asi celou dobu trpělo tím, že nás chtělo u sebe, ale my jsme ho "učili" usínat samotné, tak najednou bylo ve velké posteli - no fakt jsem fem moc vděčná - pomohla nám nastavit od prvního dne ve velké posteli podmínky tak, že nám dítě z postýlky neutíká, po rituálu fakt spí samotné...ale museli jsme si znova vybudovat důvěru a povedlo se...to jsem teprve zjistila, že existuje určitý proces separace a že dítě se dá naučit na samostatné usínání postupně, vše dle jeho tempa a ne podle tempa rodičů...rodiče to jen musí vést, vědět kam směřují, ostatní určuje dítě...ale je mi jasné /však to byl i náš případ/, že není jednoduché si tyhle metody najít...mám doma několik knih o malých dětech - všude jsem se max dočetla, že dítě má mít od mala svou postýlku a spát v ní, poukd možno nevytvářet návyky a učit usínat samotné...ale už tam nebyl konkrétní návod, jak na to, aby si dítě mohlo vybudovat důvěru ve svět - odvozenou od naprosté důvěry ve své rodiče...Já jsem se taky přestřelky neúčastnila, měla jsem koníkovou pauzu, a co jsem si zpětně našla, tak se to dost zvrtlo...

evlyn
31. jan 2011

@blandik to by mě taky zajímalo, co ti fem poradila - mohla bys mi aspoň tipnout přibližné číslo stránky? Díky

bubelko
31. jan 2011

@zuzkat1 ved ja ti verim, ze sa budi vesela a vysmiata. len to nie je dokaz o tom, ze jej ten spanok naozaj staci. dokazom toho, ci jej staci alebo nie, je jej celodenne spravanie. samozrejme su deti, ktore potrebuju spat menej a su deti, ktore potrebuju spat viac. ale skus sa zamysliet - keby si nemala dieta a dajme tomu tvoj muz ti bude pol roka rozpravat, ze sa v noci budi, nemoze potom zaspat,rano vstava v pohode, ale cez den byva castejsie ako by sa ti pacilo podrazdeny, zle naladeny, hadavy, neskusila by si ho poslat k lekarovi, ci netrpi nespavostou alebo ci nema iny problem?
skusila si si niekedy len tak pre srandu zratat kolko hanka vlastne naspi za 24 hodin?

@sussanah to si super napisala: "v necem dite musi dorust, ale taky potrebuje i nase vedeni, zvlaste kdyz ma takovy problem, protoze od toho jsme rodice, abychom mu pomohli, at uz spadne a place nebo nedokaze v klidu spat." 🙂

evamarcel
31. jan 2011

@reruna no stale skusam opat davat dvakrat denne lebo ked som davala doteraz iba raz denne tak spinkal malo a bol dost unaveny ked som ho dala na jeden spanok o 11tej spinkat tak spal iba 30min co vlastne sa neda povazovat za kvalitny spanok tak som uvazovala ze zrejme to bude tym ze uz ho davam prineskoro spinkat a preto vlastne ten spravny spaci vlacik zmeskame a ten druhy nas vysadi v pol ceste. ALe dnesny pokus o dva denne spanky vobec nevysiel tak neviem co robit ci uz iba raz a casom sa nauci aj ked sa mi vidi ze ani nie lebo raz denne ho davam spinkat uz 2.5mesiaca a stale je nejaky blby ten spanok a maly tiez vecer dost umrncany a to ho davam spinkat skoro uz o 17.30.

zuzkat1
31. jan 2011

@bubelko tych 12 hodin spi urcite za 24 hodin ked je v noci hore dlhsie (napr. hodinu tak cez den potiahne dlhsie).. a nebudem porovnavat dojca a dospeleho nehnevaj sa... podla mna je normalne ked sa male dieta budi a je to podla mna normalne minimalne do tych 3 rokov... a nielen podla mna je to normalne...citala som o tom dost clankov alebo aj kapitol v roznych knihach
je to vsak o tom o com je cely svet - nie kazdy ma na veci rovnaky nazor a preto sa mozu viest siahodlhe diskusie... ja uz som spominala neraz ze ked prestanem o rok a pol ci dva roky kojit a hanka sa bude nadalej budit 6x tak to poriesim... ja si myslim ze kojenie sa ma odburat najprv denne az potom nocne...a ja vlastne neodburavam este stale nic...a tym padom nemam sancu na prespatu noc kedze ona sa budi a chce sa kojit (dodam ze necucka naprazdno - pokazde sa poriadne napije) a este dodam ze mi to nevadi, netrpim tym... je to obdobie par rokov a potom bude spat aj ona celu noc a vtedy budem spat aj ja celu noc... kazdy kto malu pozna osobne hovori ze je to vyrovnane a spokojne dieta ( je tvrdohlava a z toho aj ten vzdor ale opakujem ze nie je ospala) ked je cez den ospala tak ju proste dam spat a je mi jedno kolko je hodin... vecer chodi spat o 7mej a uz bolo ze cez den som ju dala spat o 5tej a pospala si pol hodinku... ked to potrebuje tak to neriesim...problem je skor v tom ze ona uz nechce spat viac ako raz za den... obcas sa stane ze spinka aj poobede ale to musi mat rusny den (napriklad ked mame navstevu alebo my ideme niekam na navstevu)
ona proste hrozne malo spi... ked bola uplne mini mimi cez den vobec nespala ale zas pravda je ze spala celu noc...odkedy mi cez den spi tak sa v noci budi...
som sa rozpisala🙂