Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

ewcik
18. feb 2012

@barunka9 možná špatně počítám, ale není spánek od jedenácti do jedné, hodinky dvě a né tři 😎 takže bych řekla,že jsem jí to zkrátila dost. Uvidíme třeba se výsledky brzy dostaví. Ikdyž teď má trošku rýmu, takže to buzení může být i tím.........

barunka9
18. feb 2012

@ewcik no jo no, se stane, trochu na te materske dementnim a hodiny se blbe pocitaj na kalkulacce 😀

cervena_ciapocka
24. feb 2012

Ahojte. Chcela by som sa poradiť. Malý vie sám zaspať len v kočíku, aute a na rukách. Zaspí rýchlo. Ale zvyčajne sa stane to, že sa 20-30 minútach zobudí. Občas mám pocit, že by si ešte pospal. Dnes som ho uspala na rukách a dala do postieľky. Po 20 minútach začal plakať. Chvíľu som počkala, šla k nemu, pohladkala, utíšil sa a odišla som. Potom 30 minút robil to, že 10 sekúnd plakal (skôr také hnevanie) a 20 sekúnd bol v kľude. Za ten čas som bola pri ňom len 2 krát. Nechcela som ho nechať dlhšie takto vyplakávať lebo som nevedela či to má význam, či bu ešte spal alebo mu stačilo.
No a môžem to takto skúsiť večer? Že ho uspím (on sa zas do tej hodiny trochu prebudí) ale potom ho už nechám samého v postieľke a budem k nemu len občas chodiť ho upokojiť keby veľmi plakal? A ako dlho ho vlastne takto nechať a chodiť k nemu - hodinu? dve?

euka210
24. feb 2012

ahojte, potrebujem poradit....2 dni uz maleho ucime cez den zaspat sameho v postielke, no mam pocit, ze to nefunguje :( este doobedu zaspi po hodine plakania, dnes po pol, ale len na 20 min. Poobede tiez len na 20 min. Je unaveny, no podvecer nam pplakal hodinu a nezaspal, tak sme ho zobrali. Noc ani este neriesime. Manzel to riesi a chodi, bo ja na to nemam nervy, pocuvat a vidiet ako zuzle deku, lebo je zavislak na prsniku a chce sa upokojit. Ale noci zacinaju byt neunosne, ked po prelozeni do postielky sa zobudi a v podstate spi s nami a casto na prsniku, aby som sa vobec vyspala, hoci aj tak ma z toho boli uz chrbat :( Bojim sa, ze mu to nedojde, co chceme a nebude uz nas vecny smejo, ze bude vystresovany velmi.

katrinka8
24. feb 2012

@euka210 - ahoj, ak Ti mozem poradit, neuc malickeho zaspavat touto drastickou metodou. My sme si tiez presli takymito zaspavacimi problemami cez den, ale nakoniec sme to zvladli vdaka uplne prirodzenej "metode" sledovania vlastneho dietata a troche info o spankovom rytme deti. Tvoje babatko je malilinke, ono sa nevie vyjadrit, povedat, co ho trapi, preto place. Jednoducho ma nejaky problem, moze to byt len to, ze potrebuje citit Tvoju blizkost.
Neviem, ci si dostala v porodnici babybag. Bola tam taka ruzova knizka o detoch do 1 roku. Tam je v jednej kapitole popisany spankovy rytmus deticiek podla veku. Je tam napisane, ako dlho priblizne babatko vydrzi bdiet. Je to tam podelene podla veku deticiek. Cim je babatko starsie, tym je schopne bdiet dlhsie. Ak mas tu knizku, pozri si, ako dlho priblizne vydrzi dietatko vo veku Tvojho synceka bdiet. Ked sa bude blizit dana hodina (teraz trepnem, napr. 2 hodiny, cize ak vstane napr. rano o 8:00, tak ho zacni pozorovat napr. okolo 10:00), tak ho zacni sledovat, ci javi znamky unavy (sucha si ocka, prestane sa zaujimat o hracky ci cinnosti, chyta si uska.. proste to, co vies, ze znamena, ze je unaveny). Akonahle zbadas tieto priznaky, skus ho ulozit do postielky. Dolezite je, aby si ho ukladala vtedy, ked je unaveny tak akurat. Pretoze ak bude unaveny malo, tak Ti nezaspi (kedze sa mu nebude chciet spat). Ale ak bude unaveny uz prilis, tak Ti zase nezaspi od unavy. Tento proces trva mozno par dni, kym zistis, kedy je ta spravna hodina, ale prides na to tym pozorovanim, to sa neboj.
Ked ho ulozis do postielky, kludne bud pri nom, pokus sa ho "douspat" aj hladkanim, alebo akokolvek, co mu pomoze zaspat. Ked bude unaveny tak akurat, tak by Ti mal do 5, max. 10 minut zaspat. Ak to bude ale trvat tych 15 minut a drobec Ti nezaspi, tak ho vyber z postielky a skus ho ulozit cca o 15 minut neskor. To by Ti uz mal zaspat do 5 minut. Investuj tych par minut do uspavania (hladkanie a pod.), oplati sa Ti to, pretoze ak bude pokojny, zaspi dobre a bude dlhsie spat.
Mozes to urobit aj tak, ze ked ho ulozis a chvilocku budes este pri nom sediet, pohladis ho, za rucku chytis a pod. a mozes odist. Ak zacne plakat, tak sa hned vrat, nenechaj ho plakat, lebo ho len vynervujes a potom ho budes tazsie uspavat a bude kratko spat. Znovu ho uloz, upokoj a zase mozes odist - ked budes vidiet, ze je pokojny. Takto to skus zopakovat vzdy, proste nenechaj plakat, hned sa vrat, ak place. Ak sa to uz opakuje viackrat, tak ho proste vyber z postielky a sks ho ulozit neskor.
Este je dolezite pri tychto detickach, ze predtym, ako idu spat, niekedy im treba dopriat nejakych 15 - 20 minut kludu. Proste predtym, ako sa bude blizit ta hodina ukladania na spanok, skus ho uz dat do takej kludovej fazy, nevystavuj ho mnozstvu podnetov, trosku stis prostredie... aby sa proste pripravil na to, ze pojde spinkat a uz sa moc nerozptyloval.
Neber ale tie casy ako uplne smerodatne, ze si nastavis stopky a budes podla toho behat z izby do izby 😉 Je to len priblizne, vela Ti napovie vypozorovanie. Ale zas je pravda, ze moja dcerka mala obdobie, ze som ju musela dat spat presne po hodine a 50 minutach, inak bolo zle 😀
Neboj sa, ono sa to zlepsi, ale netrap seba a hlavne dietatko placom, tym ho len vycerpas a das mu signal, ze Ta jeho plac nezaujima a ze vlastne on si moze plakat a nik ho nevnima. Je malicky, on neplace naschval, netrucuje, nechce Ta nahnevat. Len si proste nevie poradit, tak Ta vola.
A este mi napadlo, nam sa skor podarilo naucit dcerku na zaspavanie v postielke pri nocnom spanku. Od narodenia sme dodrziavali ritual kupania, kojenia, ukladania. A za kazdych okolnosti, ked zacne plakat, vzdy ideme za nou a zistujeme pricinu placu. Nikdy sme ju nenechali vyplakat sa. Teraz ma takmer 2 roky a nelutujem ani minutu casu, ktory som venovala tomu, ze sme ju naucili takto zaspavat bez placu.
Neviem, ci to zaberie u Vas, ale u nas to rozhodne pomohlo. Zlepsilo sa o 100% nielen zaspavanie, ale hlavne z 30-minutovych spankov sa stali cca 1,5 - hodinove spanky 😉 (vo veku Tvojho synceka).

kvetinka211
28. feb 2012

dost zaujimavy clanok o tom, ze aj nase predstavy o tom, ako ma vyzerat noc su relativne ... a dlhy nocny spanok v jednom kuse nie je univerzalny, ale vyzera to tak, ze je len vytvorom nasej doby ... http://veda.sme.sk/c/6277333/ludia-kedysi-spava...

euka210
28. feb 2012

@kvetinka211 zmenili sa ludia, doba a aj spanok...je to normalne a prirodzene...clovek je tvor prisposobivy...evoluciu nezastavis...alebo aj destrukciu

januarova
28. feb 2012

@kvetinka211, veru, dobry clanok, niekedy treba viac pocuvat sameho seba, svoje srdce a neriadit sa radami ostatnych a hodinkami a stresovat tym deti.

annie123
5. mar 2012

@katrinka8 Ahoj, chcela by som ťa poprosiť o radu, mám 16.mes. dcérku, ktorá sa naučila zaspávať sama v postieľke asi keď mala 8 mesiacov, doteraz nebol problém, keď sa zobudila nejako skoro ráno asi o 6, hod alebo mala krátky spánok poobede, preložila som ju do postele ona spinkala ďalej, niekedy aj hodinu, a toto bola asi chyba, zrazu začala strašne plakávať keď som ju dala do postieľky a ukazuje na posteľ, že buvať ide tam, tak som myslela, že je rozrušená zúbkami, som ju dala zaspať do postele, potom som ju preložila do postieľky ale po krátkej dobe sa zobudila a znova to isté. Teraz nemá žiadny problém, zajtra ideme očkovať a potom by som sa chcela vrátiť pôvodnému,... nie preto že by mi v posteli vadila to vôbec, je krásne keď ťa drží za ruku a hladká tvoje dieťa, ale nie je to bezpečné pre ňu, pretože keď sa v noci prebudí, prekrtkuje celú posteľ kým sa naspäť uloží... ako sa vrátiť k pôvodnému režimu čo najšetrnejším spôsobom? Ďakujem

saskapac
5. mar 2012

Píše sa niekde aj o uspávaní dvojčiat?

lily1983
5. mar 2012

Ahojte, tak len tak vam chcem napisat...vela som tu prečitala o tejto metode uspavania..a aj som to jeden krát vyskušala, srdce mi išlo puknut, a vzdala som to..nenechala som moju malu vyplakat..
spala všelijako..je to človek a som sa riadila väčšinou podla toho, čo jej vyhovovalo..spávala s nami v manželskej..potom v postielke, potom som ju prekladala hore dolu.. a aj tak, ze cez den spala v kociku a vecer v nom len zaspala, potom som ju preložila..snažila som sa uspat ju ako sa len dalo..ale bez takeho strasneho revu samozrejme..ked si trochu pofňukala, to bolo normalne..
pred skoro dvomi rokmi začala spavat somnou, ostali sme cez tyzden same a sme si zvykli, ze spime spollu, bolo nam tak dobre..potom uz kopala a tak som ju skušala dat do postielky a ani za nič..ale prišiel čas..ja som to vyskušala, vysvetlila som jej..a čuduj sa svete, pochopila 😉 ale maminka musela byt v izbe,až kym nezaspala..a teraz má vyše 2 a pol roka..a konečne pochopila aj to, že musi zaspat sama v izbe(rozpravka a idem)...samozrejme ze to na mňa skuša..ale pridem, dam jej pusu, ona sa ešte aj sama pomodlí pekne a zaspí..trvá to asi len pár dní,ale som rada, ze je taká zlatá, a ked jej ukažem tu radosť z nej, a aj ostatným rozpravam v rodine aká je šikovná, je taká hrdá, že sa sama pýta do postielky a uz jej ani nevadi, ze tam niesom...(teda snad to tak aj vydrži) 😀
takze ide to aj bez tejto MUDR. EJ KNIHY 😉

dany79
5. mar 2012

Ahojte, aj ja sa zapojim do tejto debaty. Ja som sa riadila tou knihou a uprimne to nelutujem. Bolo mi sice luto mojej dcerky, ze place, ale uchylila som sa k tomuto kroku az ked mala vstavala v noci kazdu hodinu a ja som uz bola s nervami v koncoch- unavena, nevyspata a vystresovana. Trvalo to asi tri dni kym sa mala naucila zaspavat sama vo svojej postielke. Teraz ju o osmej vecer ulozim do postielky, dam jej pusu na dobru noc, pustim uspavanku, ktora jej vysi nad postielkou, dam jej do rucky jej nocneho kamarata "usinacka" a dobec do dvoch, troch minut spokojne buva. A cez den spi hodinu a pol doobeda a hodinu a pol poobede. Precitanie a aplikacia tej knihy na nasu malu bolo to najlepsie, co nas v tom case mohlo stretnut. Mala a aj ja sme vyspate,spokojne a usmievave 🙂

frick
6. mar 2012

@dany79 Ahoj chcem sa spýtať koľko mala mesiacov keď si to aplikovala? A keď sa v noci zobudila tak si ju tiež nechala plakať a postupovala si podla metódy? Ja mám ten problém že môj má skoro 8 mesiacov.Pije v noci mlieko 1x neviem ho to odučiť keď mu nedám nezaspí.Nahradila som ho aj čajom ale to bol hore zas každú hodinu pokým nedostal mlieko.Zo začiatku spával celú noc v postielke aj keď sa stále budil ale potom starší dosť ochorel tak aby ho nebudil kašľom tak sme ho brávali k sebe.Ale si zvykol a teraz sa v noci o 1 zobudí a kým ho nevezmem tak plače.Takže neviem aký postup mám zvoliť kým začnem s touto medódou.či najskôr mlieko odučiť alebo naučiť v postielke Všetko naraz sa mi zdá neúčinné.Ja fakt neviem

dany79
7. mar 2012

@frick Ahoj, my sme s tym zacali ked mala mala 6 mesiacov. Oducat od nocneho papania sme ju ale zacali trosku skor. Ale to bolo tym, ze vlastne v noci uz moc papat nechcela. Tak sme jej uz jest nedavali. Potom sme ju zacali ucit spat vo svojej postielke a zaroven aby zaspavala sama, lebo bola zvyknuta, ze zaspava so mnou v manzelskej posteli a ked zaspala, tak som ju prelozila do jej postielky. Tri dni zaspavala s placom a potom pochopila, ze to nema zmysel. Prespala celu noc, takze ti neviem poradit, ako to riesit, ale mozno by to pomohlo, keby ho nechas aj v noci poplakat. Aj ked, ak mu uz lezu zubky, tak to nema velky vyznam nechat male plakat. My sa v tomto obdobi momentalne nachadzame, lezu nam 4 zubky naraz, takze sa v noci budi. Momentalne to vzhladom na tie zubky riesim dudlikom. Ukludni sa a spinka dalej. Ale kym jej este nesli zubky, tak spala bez dudla a celu noc. Asi som ti velmi neporadila, ale v tej knihe pisu, ze uz 6mesacne dieta nepotrebuje v noci jest, ze je to len zlozvyk, ktory treba dieta oducit. Drzim palce 😉

frick
7. mar 2012

@dany79 ďakujem No veď s tými zúbkami si nie som istá lebo ďasienka má dlho naliate ale ešte nemáme ani jeden takže neviem.Napr.túto noc mi prespal dá sa povedať ukážkovo lebo sa síce zobudil 2x ale podarilo sa mi ho tam uspať takže spal vo svojej postielke do rána.Ale druhý krát štrajkoval tak som si to pri ňom 20 min.odstála kým zaspal ale u nás je to úspech bo býva hore každú hodinu 🙂 no veď uvidím ako sa to bude vyvíjať ďakujem za radu.

krovka9
31. mar 2012

ahojte, chcela by som poprosit o radu, nas maly 7 mesiacovsa mi stale v noci budi, poradili by ste mi ako ho naucit prespat celu noc? zaspi zvacsa okolo pol deviatej, tak ze mu dam flasu s kasou (240ml) vypije polku po hodine sa zobudi a dopije si zvysok, no okolo pol noci uz krici a chce znova papat. to mu spravim uz len 120ml bud nutrilon(ten sme skusali, ale nemalo to ziaden efekt pri dlhsom spani) tak mu dam moje mlieko vo flasi. nevypije ani vsetko, niekedy len polku , niekedy 100ml. cicik mu nedavam preto, lebo vzdy sa potom prebudi a nechce spat, kruti sa v postielke, stava sa na nohy , sedi. pri dobrej noci hned zaspi a pootm sa zobudi okolo tretej, ze je vyspaty, musim si ho dat ku nam do postele, tam lozi medzi nami a po hodine trapenia zaspi a spi s nami do siedmej, potom ide kakat a este zaspi a spi tak do pol deviatej. vie mi nejaka mamicka poradit ako ho odnaucit papat v noci a aby prespal celu noc, alebo aspon v kuse viacej hodin? dakujeeeem moc za rady. citala som aj tuto zazracnu knizku, ale akosi to neviem na neho aplikovat

euka210
3. apr 2012

my sme to skusali ked mal takmer 6m a spal len po pol hodine 3-4x denne, ale bolo mu to evidentne malo, nic som nestihala, lebo som musela byt pri nom. A noci tiez casto hore. Tyzden som skusala, postupne plakal alebo len mraucal 15min, no spal 15-20 min. tak som to vzdala...evidentne to bud nepochopil alebo nevedel prijat. V noci som ani neskusala, len ked nazaspal na prsniku, co sa obcas stane, tak som ho nechala plakat, ale to do 20 min spal, kedze bol unaveny. Lebo ani moja pritomnost nepomahala, len by prsnik chcel abo chmatat mi ruckami po tvari a rev aj tak hrozny. No akosi po pol roku spi konecne v kociku 1,5h 2x denne a raz kratsie, ako vyjde. Nechapeme vobec preco taka zmena, chceli by sme vediet ten dovod, ale nevieme, hoci je to super 🙂) ...vyspate a spokojne babo a tym aj mamka a stiham konecne aj varit a aj sam sa uz konecne pohra. Aj noci su lepsie, hoci 3-4x kojim, ale lepsie ako ked sa budil uz po hodine, dvoch od ulozenia a nadranom kazdu hodinu ci pol. A to nam ide prvy zub, tak je nervoznejsi, ale zatial je to dobre.

lucinkalu
18. apr 2012

Ahojte maminky, chcem sa s vami podelit o moje skusenosti, mozno nejakej maminke pomozem 🙂 Mam rocnu dcerku, ktora je neskutocne aktivne a prefikane dietatko... Dcerka je velmi vytuzena a mozno aj preto som ju hyckala viac ako bolo zdrave :D Mali sme viac problemov: zle zaspavanie, vnoci aj 30 krat hore, a rano skore vstavanie. Kazde zaspavanie trvalo min. hodinu spojene s hojdanim v kociku skrabkanim chrbatika a spievanim... A to vsetko naraz, betar maly 🙂 A ked som citala nazory na tuto knihu "Kazde dieta sa vie naucit spat" dusovala som sa ze NIKDY dieta plakat neneham, ze vydrzim vsetko!!! No proste presne to co citam u niektorych maminiek.... Velmi skoro jej zacali ist zubky este nemala ani poriadne 4 mesiace a dva uz boli vonku 🙄 Najhorsie bolo tak 6-7 tyzdnov pred prerezanim.... horucky, hnacky, sopliky, rev rev rev srdiky srdiky a nakoniec vysli zuby 🙂 a toto sa opakuje pravidelne zakazdym.... Skoncilo to tak ze malá sa budila v noci kazdych 30 min a chcela cely ten kolotoc dookola... prelozit do kocika hojdat skrabkat spievat a potom prelozit do postielky... a papat mliecko aj 3x za noc. Kedze som sa bala aby mi nevypadla z kocika musela spinkat zapasana... lebo cez den sa preniest do postielky nedala! chudatko ani poriadne hybat sa nemohla. Bola som hotova, nevyspata, nervozna... cez den som nic nestihala lebo dcerka mi spavala iba po polhodinke... A pri kazdom malickom suchnuti som musela letiet ci nahodou nespadne, katastrofa... Nic, to vydrzim.... Az raz prisiel TEN osudny vecer... Nasla som ju stat v kociku s jednou nohou vo vzduchu a popruhy boli vyvlecene... Vtedy som si uvedomila ze neni ina moznost... pre jej zdravie aby si neublizila... Bola som presvedcena ze plakanie dietati velmi ublizi, preco by mala ist spinkat so strachom ked moze spinkat stastna..... jooooj prezivala som to strasne, vobec som si neuvedomovala ze prave toto dietati ublizuje! prave to ze som jej splnila vsetko! Vnutorne som sa pripravovala na "prevychovu" a cakala som kedy manzel nebude doma lebo on by to nezvladol.... A stari rodicia... koniec... bola som ta najhorsia matka ... co si to dovolujem k ich jedinemu vnucatku.... Proste ziadna podpora! Stiahla som si knizku a citala... Poviem vam maminky... prvy vecer bol strasny... Dcerka naskor so strasnym vyrazom v tvary nechapavo pozerala co si to dovolujem ju dat do postielky???? kde je kocik??? aka drzost!!!! Ten srdivy rev som este nikdy nepocula... Plakala tak strasne ze mi slo puknut srdce a nenavidela som sa. Stala som za dverami stopovala minuty a revala som ako nikdy. Chodila som k nej po 5 minutach strasne dlho... Trvalo to dve a pol hodiny. Lutovala som to strasne, nadavala som si ale vedela som ze uz nemozem povolit lebo to by bolo to najhorsie. Vedela by ze aj ked bude revat dve hodiny tak nakoniec bude po nej.... Tak som cakala.... zakazdym ked som prisla ku nej tak som ju ulozila lebo stala a trhala vsetko na co dociahla... pohladkala som ju a odisla. Velmi ma to lakalo pockat este par sekund ved uz stacilo len pri nej stat a zaspala by, ale rozhodla som sa ze teda to dotiahnem do konca a musi zaspat vedoma toho ze som tam neni. Ovocie priniesla uz prva noc... unavena z revu spala bez zobudenia do 6:30! A zvykla vstavat okolo 5 rano! To bol pocit... Vstala vesela usmiata s naladou aku uz dlho nemala... bola vyspinkana nerusene! a aj mamina 🙂 Vtedy mi to zacalo dochadzat.... a dalo mi to silu na dalsi boj 😠 Druha velmi dolezita vec je pravidelny rezim. Prve spinkanie o 10:00 druhe spinkanie 14:00 a vecerne spinkanie 20:00 . Pochopila som aj to preco sa budi tak velmi zavcasu... "Preco by som si rano nevstala sa napapkat a trosku sa pohrat ked znova spinkat pojdem uz okolo osmej " Je velmi dolezite prvy spanok posunut po 9:30. FUNGUJE TO 😀 Dalsie nase samostatne spinkanie bolo uz len s 30 min placom... poobednajsi spanok uz len 20 min... a o tri dni som mala uplne ine babatko. Maminky je to taky nahderny pocit.... Vsetok strach bol prec, a zrazu som mala tolko casu... cas ktory teraz sto nasobne venujem malickej. Stala sa z nej velka spokojna slecna ktoru ulozim do postielky a s usmevom tam zostane... niekedy sa este trosku pohrajka niekedy este mrnka ze musim aj 2x za nou pris a pohladkat ale to je len v pripade nejakej chorobky... inak spinka krasne a spokojne. A ten usmev ked pridem po nu 🙂 Este stale sa niekedy budime na jedno papanie ale je to coraz menej ... ale co to je vsakze 😀 😀 😀 Tym ze si pekne pospinka sa zmenila aj jej celkova nalada a nas vztah to prave neskutocne posilnilo. Nikdy ma tak nebozkavala a nestiskala. Niekedy dietatko musi zazit aj horsie situacie aby si vedelo vazit tie dobre 🙂 A nakoniec este jedna dolezita vec... Mali sme este taky problem ze sa nam bambulka obcas zachodila od revu.. proste ked nieco nebolo podla jej predstav tak prestala dychat a zacala modriet. Pani doktorka poradila fukat do ust alebo pofrkat vodou ale v ziadnom pripade neukazat strach... lebo to dietatko vyuziva ako vydieranie! No a po tom ako som ju naucila spinkat tak zachadzanie sa skoro uplne vytratilo. Maminky, lutujem len jedno, že som to neurobila uz omnoho skor.

abbey1
18. apr 2012

Moje dieťa sa mojká neustále, pusinkuje všetkých naokolo a určite to nie je preto, že by niekedy zažila horšie chvíle, aby si vedela vážiť tie dobré. To je postavené na hlavu, hlavne u detí. 😠
Chápem, že maminka môže byť unavená zo "zlého" spávania dieťatka, ale som si istá, že existujú aj spôsoby, ako sa to dá aj bez vyrevávania.
Hovoriť o vydieraní u tak malého dieťatka? Múdra lekárka. 😒
Každý si to s dieťatom zariadi, ako chce. Ale ide to aj bez plaču, zachádzania sa a podobných vecí. 😉

menet
18. apr 2012

@krovka9 Ahoj, chcela by som ti poradiť. Podľa mňa by si ho ráno po prebudení nemala dávať znovu spať až do pol deviatej. Treba ho dať spať až okolo 9,30 až 10.00. Potom ešte okolo 14,30 až 15.00. Večer okolo 20.00. Ale nečakaj, že ti prespí celú noc. Moja malá začala spať celú noc až okolo roka, keď som ju prestala kojiť a ona prešla na umelé mlieko. Malý má teraz 9 mesiacov a ešte stále sa budieva. Niekedy len 1x, ale niekedy aj 4 krát. Ja keď idem spať, tak si ho dám ku mne do postele a keď začne mrnčať, tak ho chvíľu nakojím - v ľahu a potom strčím dudlík a malý spinká. Malú som do 10 mesiacov uspávala na rukách, ale potom som povedala dosť a začala som ju učiť spať podľa tej príručky. Do dvoch týždňov sa naučila spávať sama. Iba som ju uložila do postieľky a ona mi pekne zaspala. Malého som to učila hneď ako sme došli z pôrodnice. Väčšinou zaspí sám. Keď mu idú zúbky alebo nie je úplne v pohode, tak si s ním ľahnem, ale potom sa zase vrátime k spinkaniu v postieľke a zaspáva sám. Je to super.

lucinkalu
19. apr 2012

@abbey1 Ja som napisala ako to prebiehalo u nas. A o zachadzani je to naozaj pravda je to sposom ako si dietatko vynucuje svoju volu, mam toho precitane dost. A ako by si zariadila ty aby sa ti dietatko nezachadzalo??? Keby som vedela o sposobe bez revania samozrejme ze by som to urobila tak! A ak ty vies tak porad 😒 urcite by to chceli vediet vsetky maminy! Ja som nemala na vyber lebo mi mohla spadnut z kocika. Cele tehotenstvo som sa nudila a preto som vela citala... a tu mudru vetu " ze detatko musi zazit aj horsie situacie" napr. nevsimanie si, nedostani urcitej veci na ktoru si zmysli... nemam z vlastnej hlavy ale z knihy o babatkach...
Od vtedy ako sa naucila pekne spinkat a OPAKUJEM ze to trvalo 3 dni a iba prvy den plakala vela tak mam babatko ako vymenene. Nikdy nebola stastnejsia a veselsia. A ak ty si nemusela toto absolvovat a mas spokojne babatko tak to je super.

bleee
22. apr 2012

ahojte, uz je to tyzden, co som tuto metodu vyskusala u 5,5 mes. synceka a som spokojna. To odhodlavanie bolo velmi tazke, nemala som podporu ani v manzelovi, ani v starych rodicoch, musela som to vydrzat sama, manzel spal v tie noci inde. A nelutujem. Vecer sme maleho uspavali priam komickym sposobom: manzel ho nosil na rukach, dvojhlasne sme mu uspavali uspavanku a ja som este hrkala hrkalkou. Ked bol patricne zaspaty, manzel ho sklopil do lezatej polohy a na rukach ho nosil este dalej, kym nezaspal. Takmer prisiel o chrbat! Prva noc bola pre mna velmi tazka, pocut svoje dieta tak plakat a nezobrat ho utisovat na ruky! Cely jeho plac trval ale len 30 min, v dalsi vecer len 10min fnukania /uz nie placu/ a odvtedy zaspava sam pekne v postielke. Sama som sa seba pytala: "To len tolko?" "To bolo vsetko?" Tak strasne som sa toho bala. Zlepsili sa aj nase noci, hned ako ho nakojim ide do postielky, predtym mi zaspaval v noci na cicke, co trvalo aj 30 min. Teraz ho za 10min nakojim a ide do postirelky. Niekedy tam zamrnci ale do par minut vzdy zaspinka. Uz som si trufla nedat mu napit pri kazdom nocnom zobudeni. Niekedy pije len 2x a to mu staci, ale su noci, ked by chcel aj kazdu hodinu a prave v tie mu cicku zakazdym nedam. Trochu mrauci, hneva sa, ale zaspi za par min. Je to ovela lepsie. A to sebavedomie ktore mam! Uz viem, ze si dokazem poradit s vlastnym dietatom, ten pocit som za polrok jeho zivota este nemala!
Teraz sa chystam vyriesit denny spanok. Maly cez den od narodenia zaspava vyhradne vonku v kociku, casto tam ale krici /nie place/ na cele sidlisko /bezdovodne/. Toho sa bojim, ze vobec nepochopi, preco nejde do kocika ale do postielky a ze bude plakat viac. Musim vymysliet nejaky ritual...

Chcem sa opytat mamiciek, ktrych deti zaspavaju v postielke, ci sa v postielkach aj cez den hraju, lebo nas ano a neviem, ci z toho nebude popleteny a nepochopi to...

lucinkalu
22. apr 2012

@bleee pises mi z duse 🙂 Je to naozaj skvely pocit... aj ja som sa cudovala ze ci to bolo vsetko??? Ja som urobila radikálny koniec so spinkanim v kociku aj cez den. Myslela som to dobre, nechavala som malinku spinkavat vonku v kociku cele leto nech je na cerstvom vzduchu a urobila som zle... postielku uz nechcela ani vidiet... Daj ho aj cez den do postielky, nechaj ho trosku sa pohrat a prid potom k nemu uloz ho a pockaj. Mne pomohlo zastierat zavesy pred spanim a velmi rychlo pochopila ze ma spinkat a nie hrat sa. Niekedy ju trosku pohladkam a odidem. Drzim ti palce.

tosijo
22. apr 2012

ahojte. máme 18mesačného chlapčeka. do 9tich mesiacov sme ho večer uložili spinkat do postielky, zhasli lampu a odišli. ale v jeden večer sa niečo zlomilo, strašne plakal, nechcel spať ani v kočíku, ani na rukách, iba plakal. nevedeli sme z čoho a muž hovorí, ja si idem s ním lahnút. nechcela som, lebo som vedela, že to nebude iba raz, ale už stále. a stalo sa tak. na druhý večer sme si tiež s ním museli íst lahnút a toto trvá do dnešného dna. ležíme pri nom bud jeden alebo druhý večer aj hodinu. a tak som povedala, že idem skúsit túto metodu. skúsili sme to pred mesiacom, maly prvy den vobec neplakal, pekne zaspal. aj druhý den.. vydržalo mu to presne týžden. po týždni začali z ničoho nič strašné plače a sme tam kde predtým. chodíme si s malým večer lahnút a uspávame ho. nebol ani chorý, ani zuby... nevieme čo sa v nom zlomilo. mali ste aj vy takúto situáciu?
cez den spáva iba raz - a to vonku v kočíku. ale to je bez problémov. položím do kočíka, 5minút povozím po dvore a spí.

bleee
23. apr 2012

@lucinkalu dnes som skusala uspat ho cez den a nevyslo to. Zaobstarala som tmave zavesy a opakovala vsetko tak ako pri vecernom zaspavani, lenze maly to dajak nepochopil. Pol hodiny plakal a plac sa vobec nemiernil, ked ma zbadal, este zosilnel. Zobrala som ho z postielky a utisila na rukach, potom som s nim vybehla von aby pospal v kociku. Viem, ze v knihe pisu, ze ak nezaspi a vyberem ho utisit, treba ho natiahnut po dalsi spanok a zas ulozit do postielky. Lenze ja som nemala to srdce. Chudak maly, bol z toho velmi zaskoceny, nechapal, co sa deje... A pritom vecer nam to islo pomerne hladko, cakala som horsie. Cez den som naopak cakala lepsie...
Moznoze bola chyba vo mne, mala som to vydrzat, mozno by to uz nebolo dlho a zaspal by...
V kolkych mesiacoch si oducila spat v kociku dcerku? Rozmyslam, ci nenechat oducanie od kocika az na jesen, ked sa ochladi, lebo dnesok ma dost odradil

bleee
23. apr 2012

@tosijo v 9.mesiacoch sa niektore deti zacinaju viac bat, napr. cudzich ludi, preto syncek mohol byt v tomto obdobi citlivejsi. V 18. tich mesiacoch to bude uz pravdepodobne navyk. Ked sa mu podari zaspat samemu, skus ho pochvalit, ze uz je velky chlapec, lebo ze len male deti spia s rodicmi a pod. Ked sa mu to nepodari, nehovor mu nic, nic mu nevycitaj. Namiesto spolocneho zaspavania mozes aj skusit precitat rozpravku...

lucinkalu
23. apr 2012

@bleee nie neurobila si určite zle, keď ti rýchlo zaspí cez deň v kočíku tak to nemeň veď v lete bude spinkať vonka... A v jeseni už bude väčší a pochopí skôr že aj cez deň sa spinká v postieľke. Možno neskôr vyskúšaj po zaspaní preniesť do postieľky aby pochopil... Len je to dosť nebezpečné lebo väčšie bábätko môže z kočíka vypadnúť ... Ako skoro moja drnda. Alebo skús využiť situáciu keď bude moc moc unavený ho uložiť aj cez deň do postieľky..

bleee
24. apr 2012

@lucinkalu dnes som to skusala zas a uz veruze neskusam. Maly plakal ovela viac jak vcera, uz len zbadal postielku a spustil rev, nechala som ho tam len 7min. Nechcem, aby si to nahodou nespojil s vecernym spanim, vecer uaspava pekne, tak nech sa to nepokazi....
Skusim zas o mesiac, ked zabudne...

dadda02
24. apr 2012

Baby, ja len tak, mozno to niekomu pomoze - u nas ked sa nedari zaspinkat a nepomaha hladkanie, mojkanie a pod., zapneme vysavac. Pomohlo to mnohym mojim znamym, je to sice divny ale ucinny "recept".

zuzanockamt
24. apr 2012

@bleee podla teba je 30 minut placu u polrocneho dieta "len tak malo" ? ☹ 😔 ... velmi smutne, ze toto t dodalo sebavedomie a pocit, ze si si "poradila" s vlastnym dietatom ... nechcem kritizovat, ale nechapem taketo zmyslaniie u zeny - matky a nikdy to nepochopim