Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

johanka.
15. júl 2010

@jenn44 ja viazem batoh, v tychto teplach ho uviazem tak, ze nie je na mne uplne nalepena, ale necham tam trochu priestor medzi mojim chrbtom a nou. Potime sa i tak, to je jasne, ale ona sa jednoznacne radsej chce potit na mojom chrbte akoby mala sama sediet na zemi.

skriapa
16. júl 2010

My tiez zaspavame len pri kojeni, v satke alebo v kociariku, len tak v postielke sa to podarilo za celu nasu karieru iba raz (bez ziadneho placu a mrncania) ale to bola asi vynimocna zhoda okolnosti a zazrakov. Tiez sme mali donedavna problem, ze sa mi drobec cez den budil po 20 minutach, myslela som, ze to sposobuju tie zle spankove navyky, ale bol to len zly spankovy rezim;) Proste musi byt hore aspon tri hodiny, aby sa mu dalo spat.. a nahle krasne spi hodinu aj dve v kuse. Treba skratka poskusat rozne veci.. babatka neplacu z dlhej chvile, placu, lebo maju dovod a niekedy je to o pokusoch a omyloch uhadnut, o co ide. Neverim, ze by vyplakavanie v tomto veku nieco riesilo (aj ked priznam sa, aj ja som sa uz pohravala s touto myslienkou vo chvilach vycerpania..) Knizky mozu inspirovat, ale nakoniec to aj tak vyriesi iba trpezlivost, laskyplny pristup a trocha zdraveho rozumu;)

skriapa
16. júl 2010

Mimochodom, v noci to nie je nic moc, posledne tyzdne sa mi budi tak 3 az 5 krat za noc, z toho raz zasadne preto, aby bol dve hodiny hore, ale snad to prejde spolu s tymto teplom.. a ked nie, tak sa vyspim ked raz budem velka 😀

korbicka
20. júl 2010

Potřebuju nutně poradit!! Dá se říct, že už jsem nespala 3 noci!!! Ze začátku jsem k malému vstávala tak 5-6x za noc na jídlo. Spíše se chtěl jen přisát.....to jsme ještě kojili. Potom se ale odstavil a odmítá i UM mléko. Řekla bych, že od té doby je to horší a horší. Včera jsem vstávala 14x za noc. Začne kňourat, brečet a pokud nevstanu a nedám mu napít, řve...... ale stačí pití, pohladit a spí dál. No a dnes??? Nekecám, ale byl vzhůru po 5-10 minutách!!!! Ještě se nestihl vypnout usínáček a byl zase vzhůru!!! Je zdraví, doktorka na něm nic nenašla. U nás v posteli taky řve. Postýlku jsme přestěhovali, taky nic...... Za 2.5 hodiny vypil 250ml čaje,,,,,,,,,,to by se mi za noc upil!!! Už nás nenapadlo nic jiného, než nechat vyřvat!!!Trvalo to 40minut a usnul. Spal v kuse 2 hodiny.....a už bylo ráno!!! Já už nemůžu, padám na hubu!!!!!!!

zelmirka1
20. júl 2010

@korbicka kolko ma maly ? toto je skor iny problem nie spanku, ak je este malicky tak by som poprosila radu v teme dakujeme annag, velmi skusena mamina ktora mnohym dobre poradila s kojenim, papanim, spankom a rezimom.
Treba mu urcite pomoct nie nechat vyplakat len treba postupne vylucit co to moze byt.

momin
20. júl 2010

@korbicka nechapu proc kopirujes otazky....
Myslim ze sme se ti snazili odpovedet jak slo... nic jineho proste nevymyslis...
A pokud ti breci hladem,stridej mleka,porad se s lekarkou nebo neco proboha....
Tady na MK ti tezko nekdo poradi jinak....

jana3
22. júl 2010

Ahojte, mohli by ste mi prosim niekto poslat tuto knizku na mail. Dakujem.

bebulik
22. júl 2010

ahojte pisala som Vam pred par mesiacmi ked moja malicka vela plackala v noci....
myslim ze asi kazdemu dietatku pomoze cas bola som naozaj nestastna chodila som ako zombie ale cas vsetko zahojil a dcerka prekonala plakanie v noci bolo to podobne ako pise @korbicka bola som s toho fakt na nervy ani nie s dcerky podla mna s toho ze som sa nevyspala... potom som pochopila ze ani vyplakanie ani ine podobne metody nezaberu ale Tvoja laska to ano 🙂 nase deticky nas chcu velmi velmi velmi tuzia po nasej blizkosti my niekedy nechapeme ved ich nic neboli ved im nic nechyba a predsa to sme MY co im chybame a chcu nas mat pri seba

dcerku som nechcela kojit tak aby zaspala na prsniku vsade to pisu vsetci to propaguju a ja hlupa som sa toho naozaj drzala a na silu som dcerku budila od prsnika a tak si navykla chudatko ze naozaj nevedela zaspat potom sme sa trapili plakali uz vsetci z toho.... narusila som jej podla mna obycajny klud ... ktory chce babatko citit obycajne bezpecie, ktore je pre nas tak samozrejme ale pre nase babatka ktore su tu na svete tak kratko, pre ktore aj najmensi suchot je obrovsky rachot samozrejme az tak nieje.....
po par mesiacoch sa naucila opat zaspavat na prsniku a ja som bola zrazu najstastnejsia mamicka na svete spokojna 🙂 a co budes robit ked ju budes musiet odstavit ???? a vselijake podobne mudre reci padali od znamich.... ako do dopadlo??? dcerka sa naucila pomalicky zaspavat sama... naprv sa sama otocila ked dopapala ... potom sa chvilku prevracala a opat zaspalala .... kazdy den mame iny .... ale vie zaspinkat ked pri nej lezim v posteli sama
ja som spokojna ona je spokojna ze ma ma pri sebe co viac chceme???

Dajme detickam nasu lasku a oni nam ju opatuju : )

henri001
22. júl 2010

@bebulik krasne si to napisala 😵 cmuk

bebulik
22. júl 2010

@henri001 😉 dakujem

jana3
22. júl 2010

Resp. keby ste mi vedeli poradit. Mam problem s mojou dvojrocnou dcerkou. Este pred dvoma mesiacmi to bolo, co sa tyka spanku idealne dieta... Ulozila som ju do postielky, dala som jej pusu, odisla a ona do piatich minut spala... proste super. Ale jedneho dna to seklo... Nezaspala... A odvtedy mi cez obed doma nespi. U starych rodicov zaspi v podstate bez problemov, niekedy si k nej ide stara mama lahnut, ale v zasade ju nejako uspi.
Doma je to sodoma gomora. Skusala som uz naozaj vsetko, ist si k nej lahnut, rozpravat rozpravky, spievat jej, aj som jej po zadku capla, dokonca nosit na rukach, dat do kocika, vsetko neuspesne. Niekedy sa aspon trosku ukludni, ale v case, ked uz pomaly zacne zatvarat oci sa zrazu preberie, a uz je po spanku. Potom sa zacne smiat, hrat sa s cumlikom, flaskou, alebo vlasami, behat po posteli a to uz nemam srdce ju trapit. .. Inokedy je nervozna, mata sa, kope a nevie sa nijakym sposobom ukludnit., jedine na rukach po dlhom boji, ked uz nevladze, alebo ked ju niecim vystrasim. Ona urcite este spanok potrebuje, pretoze ked nespi je na nevydrzanie a okrem toho u starych rodicov naozaj nema problem zaspat.
Mam pocit, ze je vyslovene zo mna nervozna... a potom aj ja z nej. Je to ako zacarovany kruh. Zrejme to suvisi s prichodom druhej dcerky na svet, aj ked nie uplne priamo, lebo chvalabohu ta vacsinou napoludnie spinka aj dve hodiny, takze ju nerusi placom. Zrejme zacala ziarlit, tak oneskorene, az ked mala mesiac... a ja neviem co s tym.
Okrem toho, sprava sa uplne inak v mojej pritomnosti, ale to je asi normalne. Poradte prosim, kto mal podobnu skusenost a ako ju riesil. Dakujem

jana3
22. júl 2010

bebulik: Ked bola Andrejka mala, tak som sa nechala trosku inspirovat touto knizkou, Ale v zasade nie do extremu a mala sa naucila naozaj krasne zaspavat.... len teraz sa to zo dna na den zmenilo a ja uz neviem co mam dalej robit. ja by som ju naozaj aj na rukach nosila, hocico by som urobila, len aby spala...

momin
23. júl 2010

@bebulik moooc hezky napsane... moje rec! 😵 🙂 😉

@jana3 a nedeje se to od te doby co ma doma mladsi segru? Ja sem nekde cetla ze tohle deti obcas delaji-kdyz jim pribude novy maly sourozenec-ze se bud vrati k dudliku,nebo plenkam,ze zacnou spatne spat,spatne jist.... Jen nevim co s tim...... 😒

ayshka
23. júl 2010

@jana3 moja sestra ma dvojrocneho a tiez jej uz odmieta spinkat cez den, asi s tym uz nic nenarobis a nutit do spanku sa neda. Jej potom spinkaval okolo tretej popoludni ale potom sa mu zase posunul spanok tak, ze vecer isiel o desiatej spinkat, tak uz ho vobec nedava poobede, je sice tiez nervoznejsi, ale potom ide vecer skorej spat. Mozno u starych rodicov sa viac unavi a potom aj zaspi...

bubelko
23. júl 2010

@jana3 aj moj starsi syn prestal ako dvojrocny spavat po obede. presen ako tvoja dcerka. dovtedy to bolo bez problemov a minule leto prestal. po marnych pokusoch ulozit ho, som to nechala tak. normalne vecer chodi spavat medzi osmou-pol deviatou, rano vstava medzi siedmou-osmou. niekedy, ked je uz velmi unaveny si lahne a cita v obyvke na gauci a aj zaspi. obcas aj po sediacky 😀 tak ho vzdy necham a ak je to neskor po obede, tak ide troska neskor spat. 😉 ale aj ked spi do siestej, tak zaspi najneskor o deviatej. 😉

momin
23. júl 2010

@jana3 omlouvam se spatne sem cetla.... myslela jsem ze jde o usinani vecer... 😉

adka12
24. júl 2010

baby chcela by som sa poradiť, trošku som nakukla do témy a chcela by som sa opýtať, aká je hlavná zásada pri uspávaní v tej knižke. nemám ju, takže si ju nemám ako prečítať. Dcéra má 13 mesiacov a odmieta mi spať cez deň, uspávam ju aj hodinu a viac, nakoniec spí tak max. hodinu a pol a to je celé. Spí len raz cez deň. Večer to isté, nie a nie zaspať, ukladám ju o 19-tej. Ked konečne zaspí, v noci sa zobudí min. 6-7x a plače, kým ju nevezmem do postele ku mne. Toto trvá už asi 3-4 mesiace, dovtedy sme nemali problém. Ako ju mám naučiť zaspávať a spať celú noc?
Ďakujem za každú radu.

ninny
26. júl 2010

Ahojte,
mám presne ten istý problém ako @adka12, cez deň síce začal spať pekne, mal obdobie kedy spal jeden krát do dňa... občas 2 krát.. ale to mi až tak nevadilo, teraz opäť spinkava 2 krát do dňa.. dokopy cca 2-3 hodiny.... ale to zaspávanie... strašne dlhe a únavne... 45min a viac... večer to isté.. v noci sa budí 5 a viac krát... už som bola rada.. 2 týždne spal krásne.. zobudil sa max. 2-3 krát.. čo bolo pre mňa úplne super... a znova je to tu... v spánku nikdy nebol ukážkový.. od troch mesiacov spí s nami.... stále ho kojím...
myslíte, že môžem skúsiť túto metódu? neublížim mu tým?? a dokáže myslíte zaspať v postieľke, keď v nej vôbec nechce byť?
vopred ďakujem za rady...

martinka17
26. júl 2010

@ninny
ja riešim tiež takéto problémy, odstavujem nočné kojenie aj denné, prešli sme len na 2 dávky denne. trápime sa už druhý mesiac a mám pocit, že je to len horšie, čím menej kojím, tým viacej chce dudu 😢
Ale jedno by som poradila, nie nútila..ak chceš, aby spal v postielke a zaspával sám, tak začni postupne. Najprv napríklad v spánku prelož do postielky...postupne by si mal zvyknúť, potom začni odvykať nočné kojenie (alebo naopak, najprv odnauč v noci mliečko a potom začni postieľku) a keď toto zvládnete, tak potom skús samostatné zaspávanie. Tá kniha tiež môže pomôcť, ale nie na každé dieťa platí. na môjho ani náhodou, on reaguje úplne naopak, plačoom si všetko vynucuje, neprestane ani za svet..hlavne teraz ☹ Len sa nedaj odradiť, ak si sa ty rozhodla, že nevládzeš a chceš to zmeniť, tak sa drž seba samej. Malému táto metóda neublíži 😉

ninny
26. júl 2010

@martinka17 ďakujem. Samozrejme, že nechcem všetko hneď... určite by som nezačala takto zhurta.. rozmýšľam obmedziť kojenie... mali sme už také obdobie, že si niekedy pol dňa nespomenul na MM, niekedy až večer... teraz v týchto teplách si ale začal pýtať aj každú hodinku a zostalo mu to.. v noci si pýta pri každom zobudení... a ja nemám to srdce nedať mu a nechať ho plakať.... zaspávame už dlhšie bez prsníka... nakojím ho a potom ho uspávam hladkaním, spievaním alebo objatím.. pár krát si vypýta, ale nedám mu.. a akceptuje to. Ale v noci nie a nie zaspať bez prsníka.. nevadilo by mi to ak by to bolo max 2-3 krát.. ale niekedy je hore aj každú hodinu a ja potom cez deň nevládzem... a o bolesti chrbta ani nehovorím...
S manželom chceme skúsiť prisunúť postieľku k našej postelí.. uvidíme ako to zaberie... a ja pomaly začnem obmedzovať kojenie cez deň a po čase aj v noci.. potom uvidím čo ďalej..
Kojit ho ešte chcem.. ale najradšej by som to obmedzila na večerné a ranné kojenie.. poprípade 1-2 krát za noc.. a max. 1 krát cez deň.. skúsim najprv dosiahnuť toto a potom sa budem venovať jeho zaspávaniu a spánku...

martinka17
26. júl 2010

@ninny
no môj chrúst našťastie rád pije vodu a čaj, nemá prblém stiahnuť v teple 1,5 litra čaju, takže to mlieko mu tak cez deň nechýba. Je to iné, máme už 18 mesiacov, takže je viacej vybitý a tie som donedávna kojila aj v noci, ale len tak raz...potom začal pýtať 3-4 za noc a ja som prestala úplne, už ma to unavuje 😉 Držím palce 😀

ninny
26. júl 2010

@martinka17 aj Sebinko rád pije vodičku, najradšej ma čistú alebo potom odštavené ovocie a nesladený čajik... asi je po mamine, nemá rád sladké nápoje a som tomu rada, ani by som ho na nich neučila.. cez deň vypije cca tých 0,75l.. vypil by aj viac, ale opäť si začal vyžadovať viac mlieko, tak preto len toľko.. ale v noci nič iné nechce..

martinka17
26. júl 2010

@ninny
keďpije veľa vody, tak si pýta viacej mlieka??? Teeeeda, to som ešte nezažila 😀

ninny
26. júl 2010

@martinka17 on pije aj aj, začal piť viac mliečko od kedy sa tak oteplilo, predtým mu stačilo max. 2-3x do dňa, niekedy len raz..

bobsove
27. júl 2010

Tak ke spinkání miminek...
V prvé řadě je třeba si uvědomit a připustit, že člověk je ve své podstatě tvor společenský a s tím se neudělá prostě nic. 😀 Mně je taky líp, když u mě spí manžel, taky mi bylo líp, když jsem měla pokojík s bráchou a v noci ho slyšela funět - prostě jsme my lidi společenský ve dne v noci. 😀
Není to tak dávno, co neexistovaly žádné postele a spali všichni na zemi na dece na kupě. A v ještě nedávnější době spali všichni na kopě na postelích. A nikomu to zle neudělalo.
Dnes je potřeba a touha aby miminko mělo svoji postel, v lepším případě svoji postel ve svém pokoji, kde je ticho a klid. Děláme z nich předčasně dospělé. Chceme po nich usínání a spaní podobné našemu - v klidu, v tichosti, usnout sám a bez řevu. Pro novorozeňátko, které bylo zvyklé na neustálé zvuky maminčina bříška a pořád nějaké to kolíbání je to najednou šok. Je to jako byste vy měli najednou spát v hluku a na pohyblivé posteli. Ano, zvykli byste si, jenže naše "velké" mozky to už dokážou pochopit, dokážeme rozlišit a ohodnotit, co se děje, kdežto miminko je zcela závislé na mamince a nový věci vstřebává hůř, musí se na něj postupně a pomalu.
Za socializmu se velmi razila metoda "nechat řvát, nechovat, nebrat z postýlky" - a po půl roce šupaj do jeslí, moc nemazlit, ať je z něj dobrý člověk pro stát. Dneska už je situace jiná. Maminka sama intuitivně vycítí a rozpozná pláč miminka, ví kdy pláče ze vzteku, z potřeby pohladit atd (nehledě na to, že kolikrát miminko trápí věci, který by nás ani nenapadly - kousavý tričko, cedulka u košilky atd...) a je to tak pro ní přirozené, jen ji znejisťují u nás zkostnatělé rady "zkušenějších ročníků". Ano, někdy je to tak že se s miminkem nevyspíme (já mám teda doma jedině nespavce), ale každá tahle prekérka jednou skončí a pak už z nás budou jenom sponzoři, uklízečky a kuchařky - tak nás berou puberťáci. 😀
Nej je, pokud dítko nespí mezi rodiči (to zas neuznávám, manžel je prostě manžel a má svoje právo ležet ve svý posteli), ale má svoji postýlku přišouplou k maminčině, která ho občas může pohladit, kdyby něco... Kolikrát když se vzbudí, mu stačí jen slyšet vás oddechovat a zase usne. ... A pak, ani se nenadějete, přijde den, kdy si dítko sbalí polštářek a oznámí, že už s vámi spát nebude. A zůstane tam jen ten chrápající taťka. 🙂
(S kojením v noci neviem poradit, lebo som toto nikdy neriesila - respektivo prve som nekojila a teraz pri druhom je to zatial ok). Tak ať žije ČSR. 😀 😉

majdula
27. júl 2010

@bobsove Krasne 😵 Vytisknu a rozdam tchynce, mame a vsem v okoli, kteri do me uz rok husti, ze "si ho naucis, bude rozmazlenej, ty ho jeste kojis? on ti nespi celou noc? a s vama v posteli???" 😲

zuzkat1
28. júl 2010

@bobsove jej pekne povedane🙂 tiez ju nenechavam spat samu, ked nechce spat tak ju nenutim a ked chce a nejde jej to tak jej pomozem zaspat🙂 ma pol roka a uspavam ju ak treba... nikdy mi nevyplakava v postielke, ked pocujem ze place hned som pri nej... a mozem povedat ze mam doma spokojne babo🙂 v noci sa teraz budi aj 5x, ale da sa to prezit je dojcena a ked chce tak dostane mliecko.. trva to 10-15 minut a zas spi... ja som sice unavena ale ona mi za to stoji🙂 mama tiez tvrdi ze za jej cias to takto nebolo, ale ked vidi ze mala je krasne spokojna tak neoponuje🙂

zelmirka1
28. júl 2010

bobsove super...mne je niekedy luto ked tu citam maminky ako chcu dieta naucit spinkat, nechcu ho rozmazlit a mat pevny rezim....tiez som prvy rok stale dookola riesila rezim, spanky a podobne...uplna hlupost to bola, treba proste uplne prirodzene pocuvat materinsky instinkt, babo nas potrebuje a verte ci nie za chvilu sa mazlit a spinkat s nami nebude chciet. Chapem kazdu maminu ktora je unavena, tiez som bola obcas na pokraji sil, ale mam pocit ze prave dnesne informacie, knizky a rady nas len mylia a nepocuvame srdce. Tu neobstoji argument ze oddychnuta mamina je pre dieta najlepsie tak radsej chvila kontrolovaneho placu aby sa mu mohla inokedy venovat. Vsetko co dietatu dame prve dva-tri roky zivota v nom ostava cely zivot v podvedomi a take aj dieta neskor bude. Kazde dieta je ine, niektore spinkaju pekne ale vacsina naozaj prvy rok dobre nespinka ale verte ze potom sa to rychlo zlepsi a budete riesit uplne ine veci. Knizka znie na prvy dojem super a logicky, dlho mi trvalo kym som pochopila ze je to aj trochu inak, takze baby citajte, radte sa ale nakoniec dajte na svoj instinkt ktory odhadne vase dietatko najlepsie. 😉

zucha
28. júl 2010

@bobsove neviem, ci hovoria ostatni o tom istom, co ty. Ide o tom, aby dietatko same zaspalo v klude. Zo zaciatku nejde ani tak o to, aby spalo same vo vlastnej izbe. Proste len, ked sa ulozi pekne zaspalo. Ja som podla tejto knihy naucila spat obe deti. Teda naucila ich same zaspavat a vecer sme spali aj my v tej istej izbe. Takze je to trosku o niecom inom.
A ked som deti dala v 8. mesiaci do samostatnej izby, predstav si, zacali spavat este lepsie, lebo ich v noci nic nerusilo. Ziadne to funenie, prehadzovanie,............. Ale teraz, ked spavaju uz spolu v jednej izbe, ANO, je starsej smutno, ked tam nahodou ta mladsia nie je. Takze si len zvykla na to, ze ma v izbe este niekoho a nie je sama. Ale kym bola sama, bola spokojna a vobec nam nechodila do manzelskej postele a spala vo svojej celucicku noc

andika10
28. júl 2010

@zelmirka1 čiastočne stebou suhlasim, len preto lebo ja mam dvojičky a mala bola aj je bezproblemova čo sa týka spania, ale syn, to je niečo iné, do jedného roka som ho uspávala potom som im dala postielky vedla seba, prvý večer plakal, ale chodila som za ním každých pár minút, na druhý deň bolo , a na tretí deň bezproblemovo zaspali obydvaja, a tak je tomu doteraz, a musim podotknuť, že som snimi sama, keďže manžel je v zahraničí