Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

fem
5. aug 2010

@jaaty suhlasim...ak dieta zaspinkava same, na tom nie je nic zle...prave naopak, suvisly nocny spanok je nenahraditelny, tak pre telo, napr. pre travenie, ako aj pre celkovu psychicku pohodu celeho dna....dieta nevie samo zaspavat, to je pravda, treba ho to nejakym sposobom ucit....je na nas akym sposobom tento spanok podmienujeme...moze to byt jedna vec, moze to byt kombinacia navykov...je iste, ze dietatko same si tieto navyky nevybera, ale my ich ponukame...a ich ucime
dietatko sa nauci zaspavat same aj bez placu...len treba vela a vela trpezlivosti....urcite v tom nie je ziadna lenivost, ani pohodlnost
samouspokojovanie je pre dietatko tak isto dolezite ako aj pritomnost, laska a obetavost mamicky
to ze sa dietatko stava osobnostou, nabera nezavislost, na tom nie je nic zle...prave naopak , v tom mu treba pomoct, nielen v tom, aby doverovalo mamicke, ale aby doverovalo aj svetu okolo bez mamicky...to je postupny proces, priprava na zivot

dietatko intuitivne hlada sebauspokojenie, zacne si cmulat rucky, uspavacika, hracku cokolvek, cumlik...ved mamicka nemoze byt na dietatku nalepena 24 hod. denne..
separacii dietatka netreba zabranovat, lebo ta pride nevyhnutne, ale pomahat, respektovat osobnost, ktora sa utvara...preto je dolezite tak samostatna hra (to je cvicenie na skutocny zivot), tak aj zaspavanie...lebo prostrednictvom neho sa dietatko uci ako sa dostat do pohody, relaxu...ako kontrolovat svoje emocie...navodit si pozitivne emocie...atd.
to jednoducho postupne naberajuca autonomia osobnosti dietatka potrebuje...
spanok je velmi dolezita fyzicka potreba cloveka...ak ju nemame v istej dlzke a kvalite tak nas organizmus zlyhava aj psychika...tak pre mamicky ako aj pre deticky...
nespavost je skutocne choroba nasho veku....ludia maju nedostatok spanku....deticky ktore malo spia v noci (v noci je spanok najkvalitnejsi) tak trpia hyperaktivitou, agresivitou, horsie prezivaju frustraciu, obdobie vzdoru atd.
od toho roka by malo mat aj fyzicky je to mozne 11 hod suvisleho spanku v noci...uplne v pohode
a dalsia vec je , ze nespavost privadza do rodin len same problemy....nici vztahy...su z toho dokonca aj depresie...

fem
5. aug 2010

@janavi
janavi moze mat obdobie strachu teraz, tak by som nic nove neskusala, uplne prevratne...urcite nenechavaj vyplakavat lebo strati doveru v teba a potom to bude len a len horsie...naspat dovera sa velmi tazko ziskava

gabika7706
5. aug 2010

@zucha to samozrejme spravne nie je, ale 6 mes dieta vies prelozit zo sedacky do kociara v pohode aj bez toho, aby sa zobudilo, tam neslo o to, ze za 25 min budu na mieste urcenia, tam islo o to, ze podla ich rezimu ma zaspat nie o 11.05 (si vymyslim) ale o 11.30...

bocinka
5. aug 2010

@fem ÁÁÁÁÁMEN..... 😉 😉 😉

koukám k vám... protože zrovna učím to moje zvířátko spát... teda znovu.... od porodnice spinkala krásně - pouze dvě krmení, pak ze dne na den spala celou noc bez koja a po 6tém měsíci se začala zase budit... to by mi na jídlo třeba nevadilo, ale nesmělo by se to stupňovat až na dvacetkrát za noc... 😠 takže od včera máme "vojnu"... 😅 😅 😅 bez dudlíku - kvůli kterému se budila, když jí vypadl... byla včera vzhůru jen třikrát - z toho jednou jídlo, jednou jen fňukání a jednou delší pláč, ale zvládly jsme to a ráno byla Sofi zase jako sluníčko - a jsem zvědavá na dnešek...

spokojeně prospaným nocím zdar!!!! 😵

zucha
5. aug 2010

@gabika7706 mne sa napriklad dieta pri prekladani ihned zobudilo, takze pre mna by ten pripad dopadol tak, ze by spalo len tu chvilku v aute a potom uz vobec a bolo by nervozne, unavene a nevedelo by zaspat. Snazila som sa teda aj cestovanie prisposobit tak, aby mi to vychadzalo. Ale zvacsa to bolo tak, ze v case, ked malo spat som proste vyrazila na cestu.

fem
5. aug 2010

@bocinka
cumlik by som jej nebrala, nieco potrebuje mat, ked je na to zvyknuta....neviem...nie je nekludna v noci kvoli motorike ze sa prehadzuje a nevie si najst polohu, napr. obratit sa z bruska na chrbatik...ak prejde tato faza...spanok sa ukludni...to su len fazy, to prejde, my ked sme mali take obdobie, tak pomoct najst polohu a dat cumlik....nas ma teraz cumlik pri zaspavani ale ak mu vypadne tak celu noc ho uz nema a neriesi...a pri tom mal stale cumlik...

fem
5. aug 2010

@zucha
suhlasim aj mne by sa zobudil, je citlivy na vonkajsie manipulacie ...kazde dieta ma inu povahu, ked to nie je typicky spac, ze ho nezobudi nic...tak v pohode ...ale takych spinkacov je malo 😉

marielik78
5. aug 2010

@janavi Ja ti velmi neporadim, moja mala by plakala snad nonstop ☹ A na to ja nie som stavana, navyse poznam odstrasujuce pripady maminiek, ktorym pri placi (co i len minutovom) dietatko zmodralo a prestalo dychat... Ja to mam ako vystrahu, lebo toto riesit fakt nechcem... Moja ked sa udrie pri lozeni, zacne plakat, behom 20 s. ju rozptylim inou vecou ci ideme auticka na balkon pozriet atd., no aj tak mi este par minut potom vzlyka, hoci sa uz hrajka a pod. Plac teda celkovo vnimam velmi zle.
Aj mne sa mala budi kazdu hodinu, ale rozdiel je v tom, ze ja kojim stale a ona je vazne hladna a taha mliecko... Ak raz pride k tomu, ze bude iba cuckat naprazdno, tak sa to pokusim riesit...
Co ma ale prekvapuje, ako pises, ze zaspava zakazdym inak... 😒 To je zvlastne a zle ako pre teba (nikdy nevies, co mas prave urobit, aby si ho uspala a skusas), tak aj pre neho, lebo si spanok nespaja s niecim stalym...

beru30
5. aug 2010

@janavi kazde dieta je individualita a myslim si ze ziadna mamina ti neda ten spravny recept, asi kazda pride na to sama. Ja som o detoch nevedela nic, v rodine sme mali sice male deti, ale vtedy ma to vobec nezaujimalo. A ked sa maly narodil vsetko som robila podla seba,nikto mi nepovedal urob to tak ci onak. Do troch mesiacov som ho uspavala len na rukach v perinke, potom sa mi uz zdal tazky tak som si povedala ze ho len tak polozim do postielky a bude, po niekolkych nociach hladkania po licku ho polozim, odidem a on zaspi sam. Cez den to bolo tazsie, lebo bol zvyknuty len na kocik a chodenie po hrboch, ale chodit cely den po vonku, no nic moc 😒 Az prisli tepla a nedalo sa ist von tak sme zacali spavat v postielke, lebo spaval na nasej posteli az raz spadol tak som si povedla ze takto teda nie.Stalo sa to viacmenej nahodou, ze som potrebovala ist na zachod, tak som ho dala do postielky a kym som sa vratila on zaspal, tak som si povedala ze waw, no ale nie je to tak kazdy den. Teraz si obcas poplace, ale do piatich minut zaspi. Je mozne, ze sa to zmeni, tak sa zatial vytesujem, ale to nemoze vediet nikto. Viem ze sa to lahko hovori, ale daj tomu cas.

marielik78
5. aug 2010

A pridavam sa k tym maminkam, ze aj mne sa mala zobudi pri prekladani z autosedacky...

marielik78
5. aug 2010

@fem Fem, mojej malej v noci napr. prekaza, ze ked sa pretoci nabok, tak si oprie nozky od bocnice postielky (hoci tam je niezdo) a nemoze ich mat uuuplne vystrete (ako na nasej posteli), a takto si napr. nevie nast polohu rano po tej stvrtej/piatej vobec... sa len petaca z jedneho na druhy bok a mrnka... Obcas sa stalo, ze sa pretocila na brusko uplne, ale to sa da na styri a zobudi sa... Ale som rada, ze pises, ze je to faza, ktora prejde 🙂

barbiemummy
5. aug 2010

aj moje deti maju dost zly vztah zo spankom, cislo 1 ma 3 roky a cislo 2 ma 2roky. c.1 nespal pocas svojich prvych troch rokov ani jednu celu noc, casto sa budil a bolo to neznesitelne, ked vsak mal 14mesiaco narodila sa aj sestricka , ona celkom dobre spavala na zaciatku ,ale postupom casu sa aj jej kvalita spanku zhorsila a pre mna kazda noc bola nocnou morou.
citala som knihu od Estevilla, aj som sa pokusala uplatinit jeho metodu v trochu sladsej verzii, ale zbytocne, potom som si vsak uvedomila,ze mamdve male deti, ze koniec koncov ak chceme vsetci dobre spat, oni ma potrebuju citit blizko, a nakoniec ma to tak nemrzelo, ze musim s nim ispat, nakoniec su vonavi, teplucki a makkucki. 😎 k nasej manzelskej posteli sme pridali este jednu postel,z jednej strany a postielku z druhej strany, tak ja som v pohode kojila c.2 a c.1 bol vzdy pri mne.videla som to ako jedine riesenie.myslim si, ze coskoro budu on isami chciet ist do vlastnej postele a do vlastnej izby, ten cas leti, tak si ich chcem uzit ,aj ked spia🙂

bubelko
5. aug 2010

@gabika 7706 v nicom netreba zachadzat do extremu. a k tomu, ze ste nemali zo zaciatku chaos, ti skutocne gratulujem, pretoze poznam vela mamiciek, ktore ho mali aj s jednym 🙂
a co sa prisposobenia zivota detom tyka, myslim, ze kazdy, kto ma deti sa musi niecoho vzdat. ale tak ako moja mama, ani ja sa nemienim vzdat vsetkeho. su veci, ktore clovek neovplyvni - ranne vstavanie do skolky, skoly, varenie - tu napriklad deti nemaju stravu v skolke ani v skole, takze varit sa musi kazdy den. ale niektore veci ovplyvnit viem, tak si ich trocha prisposobim. ak je to pohodlnost, tak prosim, som pohodlna 🙂 ale nezda sa mi a dokonca ani mojej svokre, zeby moje deti trpeli alebo boli nestastne. respektujem ich potreby, aj ich zelania, ale mam aj svoje - a k nim patri napriklad aj nocny spanok. 😉
ale myslim, ze toto uz je mimo temy....

beru30
5. aug 2010

UFF nemam dobru skusenost s prekladanim maleho z autosedacky do postielky, hlavne ked cerstvo zaspal. Vzdy sa rozplace, ale tak ze to neprajem nikomu, normalne sme mali s muzom dost,nevedeli sme ho hodinu utisit, a veru hodina placu je hodina placu. Takze ked viem ze za par minut sme doma tak mu spievam alebo mu ponukam hracky len aby nezaspal, chudinka mala 🙂

fem
5. aug 2010

@gabika7706
nerozumiem preco, by mal byt rezim nejaky strasiak ...
ved rezim je v prvom rade o ritualoch a o rytme , sme sucastou prirody, a je to jednoducho v nas
rezim nie je o minutazi, ale zabranuje dietatku prestimulcii, unavenosti, hladu - bolesti z hladu, frustracii, nervozite, placu, stresu...atd.
rezim a ritualy sa pri malickych detoch pouzivaju preto, ze dietatko este nedokaze chapat, co sa bude diat, ked mu to povieme slovami , cize nejaku abstraktnu kauzalitu...cize ak vie , ze po kupani ide spinkat, tak to navadza len psychicku pohodu....predpoklada, co sa to bude diat.. na zaklade opakovania skusenosti....
ani my dospeli by sme sa necitili dobre, ak by sme nevedeli, co sa s nami bude diat....
alebo co je na tom zle ak dietatko papa pravidelne....
popr. preco drzat dietatko cez den zbytocne hore, ak moze mat pravidelny spanok v rezime....nas spinkal pravidelne napr. do 4 mesiacoch 4 x denne a v noci prespal 12 hodin v kuse, okrem jedneho kojenia o 12 hod...ale to ani nebol hore , len sa napapal a spal dalej...
ved deticky same inklinuju k presnosti...kolko deti sa v noci budi napr. presne o 5 hod. proste lebo tie deticky su nejako asi mudrejsie, ako predpokladame...a maju radi istu pravidelnost...deticky su proste ako presne budicky

fem
5. aug 2010

@marielik78
tak presne, neboj, motorika sa zdokonali a prestane to...ono mrnka aj preto, ze nevladze velmi fyzicky, ako keby na polovicu spala....aj ked deti zacinaju sa ucit chodit je to podobne, bezne sa postavia v postielke , treba len ulozit naspat, su to tazke obdobia, ale iba prechodne

bubelko
5. aug 2010

@zucha aj mne sa deti budili a budia pri prekladani z autosedacky. a to obe. este aj vecer. a pritom doma, ked spali, mohli padat traktory a nic ich nezobudilo. hlavne toho starsieho. ten mladsi je citlivejsi aj doma. teraz ked sme boli na svk, musel spat so mnou v izbe a bol z toho len nervozny, lebo som ho budila - vrzgala mi postel 🙂 takze sme sa velmi dobre nevyspali nikto.
@fem plne s tebou suhlasim, ze nedostatok spanku neovplyvnuje len deti, ale vsetkych clenov rodiny a prinasa problemy, clovek je nerovoznejsi a podrazdene reaguje aj na veci, na ktore by vo vyspatom stane nereagoval.

marielik78
5. aug 2010

@fem Pravda v tych budickoch 🙂 Ja sa smejem, ze moja ma v sebe svajciarske hodiny na tie pravidelne nocne budenia - napr. vcera 22:14, 23:14 atd. plus-minus dve-tri minutky potom 😀

gabika7706
5. aug 2010

@fem nechapeme sa. Ja netvrdim, ze je rezim strasiak. My tiez pravidelne v rovnaky cas kupeme a deti idu spat. Nikdy sme to ale nerobili nasilu a ani ich nenutili, ze maju same zaspat. Dieta ma byt podla mna kojene na poziadanie, ak je kojene a nie podla nejakeho 3 hod rezimu, pretoze ani my nejeme v pravidelnych intervaloch.

Ja len vravim, ze drzat 6 mesacne dieta pri vedomi, lebo moze zaspat az o 25 min nie je prirodzene (bez ohladu na to, ci je v aute, doma alebo niekde inde), vravim, ze nechat dieta v postielke vecer plakat, pretoze si musi zvyknut zaspat same nie je pre mna v poriadku ...

zucha
5. aug 2010

ak by u nas doma nemali deti rezim, tak by som v ziadnom pripade nemohla mat tri deti po roku. Takto vedia, co ich caka, kde budu, co budu robit, mozem s nimi o tom rozpravat a zda sa, ze zacinaju mat istotu v tom, co sa deje doma a vedia, ze ak je nieco ine, poviem im to a nemaju tak ziadne soky. S tou starsou sa da uz o tom krasne rozpravat a vidim, ze jej to len prospieva.

fem
5. aug 2010

@gabika7706
suhlasim gabi...ale ten rezim som myslela opacny, ze nenechavat dieta zbytocne dlho kym sa naje, ide spat...t.z. ze skor si vsimat priznaky skor....cize predchadzat tomu
napr. ak zaspava okolo 11 hod cez den tak si vsimam kedy ziva atd. dam ho spinkat...ale niekedy dietatko jednoducho ak by ste ho spinkat nedali, tak ono vydrzi, tak ako my vydrzime cokolvek...ale v akom stave, v pohode
cize ja som to myslela tak, ze ak rocne dietatko potrebuje dajme tomu 1 az 2 spanky cez den tak pravidelne, necakat na plac , frustraciu, prestimulaciu atd.
ja som mala maleho na prsniku do 4 mes. 6x denne po polhodine najmenej, privynuteho aj 45 minut spolu, v noci raz.... a to pocitam len samotne kojenie....ale bolo to pravidelne...on neplakal hladom, ani ho nebolelo brusko, pravidelne travil....to je dolezite , ak dietatko trpi nejakym problemom...dietatko ktore ma koliko reflux a nepravidelne papa tak to moze byt strasne, ono ho to boli...tak preto radsej navodit pravidelnost
podla mna to bolo dost, kedze si sam nepytal..a pytal si iba v tych casoch (nie presne na minuty) a pytal si z ocami, s radostou v ruckach, zvukmi, usmevom ale nikdy nie placom...pretoze si bol isty ze ma kolko potrebuje...
mimo rezimu sa mi to stalo parkrat, samozrejme vzdy som respektovala , ale fakt parfkrat za cely cas kojenia , by som spocitala na prstoch jednej ruky plus nieco....

zucha
5. aug 2010

ano, to sa tu spominalo, ze naucit sa vnimat dieta a tak urobit rezim. Vsimat si jeho prejavy. Tak je to tusim aj v tej knizke. Napriklad pretretie oci - dietatko je unavene, tak ho teda dam spinkat. Vtedy mi zaspali bez placu. Ale ked som to prehliadla, ci umelo predlzila cas ulozenia napriklad kvoli jedlu, tak uz bol problem so spankom. A zvycajne deti maju prejavy v rovnaky cas. Ale nie na minuty, to je jasne. Alebo sa to da pocitat na hodiny. TEda napriklad po 4 hodinach od zobudenia su zas unavene a podobne.................
Neviem preco tak vela citateliek tej knihy vidi v tom len to, aby dietatko nechali vyplakat. To naozaj nie je o tom.
Dalej, co bolo dolezite, pri prvej som "zapchala" usta placucemu dietatu prsnikom a ono potom zaspinkalo. Pri druhej som tuto chybu uz neurobila a zaspavala v podstate v klude od narodenia. Prsnik je na kojenie a upevnovanie pocitu prepojenia s matkou a pocitu istoty. Nie je to prostriedok uspavania.

bubelko
5. aug 2010

@zucha presne tak to fungovalo a funguje aj u nas. jonas rano o pol siedmej vstane, nakojim ho, potom si okolo deviatej zje ovocie, zacne si pretierat oci, tak sup s nim do kocika. do 5 min je tuhy. keby som to nejako silila, tak by len plakal. ale robi to kazdy den, priblizne v ten isty cas. to iste po olovrante - pretiera oci, sup spinkat. a spi. ziadne plakanie.

fem
5. aug 2010

@zucha
presne tak ...ja som tiez niekedy pocitala, ze kolko vydrzi bdele...je to dobra pomocka...najma teraz ked je plny aktivit, tak sa to lahko moze prehliadnut...
a inak je to pravda ked mi v noci sa zobudil ...tak tolko sil ma stalo mu nedat prsnik, ale vstat pohladit utisit a do sekundy spal ...a potom som si aj povedala, na co by som ho rusila, stimulovala, vyberala, ked vlastne nebol hladny...len z pohodlnosti... a tak som nevytvorila zlozvyk, ze zobudim sa v noci a dostanem prsnik... ( a tym padom ani nemal dovod sa budit v noci, ak nebol hladny, alebo ho nieco nebolelo).....a hlavne treba vediet rozlisit place a skusat porozumiet co znamenaju...kazdy plac je iny...a niekedy aspon 3 sekundy si nechat a rozmyslat, co to moze byt...ako to znie...to velmi pomaha...

zucha
5. aug 2010

@fem nocne kojenie, to sa naozaj da od urciteho veku odburat. Ked som sledovala, ako sa budia deti na jedlo, tak som vedela, ze kedy je to hladom a kedy len napriklad plac kvoli pretoceniu v postielke a podobne. U nas ale nefungovalo len pohladkanie. Uz ked som vedela, ze to nie je o hlade, tak sme odnaucali pomocou vody a aj toho pohladkania. Az to zabralo. Myslim ze okolo roka sa obe deti naucili prespat uplne celu noc

fem
5. aug 2010

moj my flasku nechcel ziadnu , som mala stastie 😉 , takze len ja, moj hlas, ruka...presne pri motorike, to bolo tazke...ale chvalabohu len parkrat sa uplne prebral...ale samozrejme na mna...takze niekedy som skutocne musela sledovat ho, aby som ho zbytocne nerozrusila, napr. tym hladkanim, lebo potom plakal , z toho, ze chcel spat...a keby som ho na to este vybrala z postielky....tolko sily ze sledovat ci treba otocit ci nie, fakt niekedy aj par sekund vydrzat...a si rozmysliet co urobit...aby som mu neurobila este horsie....
a na hlad sa mi zobudil 2 x v noci, cize som ho nakojila ale to bol veru skutocny hlad , hrozne vela pil a ten plac je nezamenitelny 😉
@zucha

marielik78
5. aug 2010

Babulky, ono sa to pekne cita, ze nocne kojenie sa da odburat... ale nie som tu isto sama, u ktorej to nefunguje... Skusala som okrem toho intervaloveho chodenia a vyplakania vselico... plienku, hracku, hladkanie, rozpravanie, spievanie, CD, cicikanie, hojdanie, nosenie, fitloptu atd. atd. Nie, chce prsnik... Aj teraz sa mi podarilo oddialit kojenie iba tak, ze prvykrat mrnkala, tak som ju utisila horko-tazko na rukach, ulozila, o pat minut mrnkala zase... tak som ju mala na rukach a chodila po byte, kym ona spinkala, az kym sa zase neprebrala, ze ten prsnik jednoducho chce a basta... to bolo po 15 minutach... Mozno by som mohla takto odburat to kojenie, ze nebudem spat ani tych par minut za kazdu hodinu, ale budem ju cicikat na rukach aj hodinu, aby som ju kojila kazdu druhu a postupne kazdu tretiu a pod. Ale to by viedlo iba k zlym navykom a mojej maximalnej bdelosti, tak v tom velmi zmysel nevidim 😅

Prajem vam vsetkym pokojnu nocku 🙂

marielik78
5. aug 2010

...a flasa a dudlik u nas nefunguje od narodenia, som zabudla dodat...

@fem skusala som aj to, co ty, sledovat, premyslat, nevytahovat hned, pomoct si najst polohu, pohladit, ci nehladit a pod. Marne vsetko...

zucha
5. aug 2010

@marielik78 tak skus tu dalsiu moznost, co sa tam pisala. Odsledovat, kolko minut pije a postupne znizovat ten cas kojenia. Napriklad bezne pije 10-12 minut, tak to skus o minutu znizit. O tri, ci par dni zas o minutu atd

fem
5. aug 2010

@marielik78
no prave preto, ze si tolko skusala, tak babo je zmatene...a inak ak si uz nechavala vyplakavat...tak to je uz zlozitejsi problem naozaj, takze to sa bude riesiet ovela tazsie....ono treba trvat stale na jednom sposobe, akykolvek si vyberies..
hlavne ty sama musis vediet presne , co chces...co si ochotna spravit a co nie....v takych pripadoch ked boli mamicky uz uplne grogy a uz naozaj nevladali ...lebo by skolabovali..tak sa odporuca si lahnut aj do postielky k nemu...a tak postupne sa vzdialovat od maleho kazdy den po trosicku....trva to aj mesiace ten cely proces ...trpezlivosti....ale ziaden zlozvyk do toho nesmie byt uz zmiesany (pre dieta raz tak a raz tak je uplne frustrujuce) a bude plakat samozrejme ale nebude samo ale stale musis s nim byt ...aj lezat akokeby na nej, proste cela, drzat v naruci, ale v postielke...a to robit dovtedy pokial neprestane plakat...to znamena vytrvalo kazdu noc, kazde zaspavanie...a ono to postupne je menej a menej casu az raz staci ak jej das len ruku....atd....a neskor ani tu ruku nebude potrebovat...lebo bude starsia a nezavislejsia...
to treba naozaj chciet a sa rozhodnut....co je lepsie...pre teba...to len taky tip

inak tak sa to robi aj ked sa uci babo na inu postel izbu atd. prvu noc spinkas pri nom, druhu noc si das len stolicku, tretiu noc si stolicku das dalej...atd...ale tak aby neplakalo ak zaplace vratis sa do povodneho stadia, tj. ak nie je pripravene na to aby ta stolicka bola vzdialenejsia tak prides opat blizsie...az raz ta stolicka bude vonku...a dietatko bez placu stastne spokojne zaspinka s doverou ze mamicka je tu stale pri mne len nie uplne pri mne...ono sti to uz dokaze uvedomit...
ber tu stolicku aj ako pomyslelnu...
nasa pritomnost, hlas, laska z objatia to vobec nie je malo, deticky to citia...pribliz sa k usku sepkaj mile slova velmi tisko a nie priamo do uska...inak dietatko treba aj povedat ze ide spinkat a nic ine...aby tomu rozumelo...
tot na rychlo moje pomocky...
ja som tiez pouzivala tuto metodu postupneho vzdialovania v case separacii...atd dietatko ti samo da najavo placom ci je pripravene sa dalej vzdialit od teba, alebo nie...ale treba vydrzat...ono to pride....da sa povedat ze raz a zazracne...ale uz nikdy nekombinovat so zlozvykmi, lebo opat bude zmatena, nikdy nenechavat vyplakavat samozrejme
ale mas pravdu, dobru nocku 🙂