Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

frola
27. máj 2010

baby, pred chvilou sa mi historicky prvy krat podarilo olivku uspat bez fitlopty, len v jej postielke!!! wow. bojovala jak cert ale nakoniec to vzdala. som pri nej sedela, hladkala, spievala, najprv nic nepomahalo furt si sadala, tak som ju vzdy polozila naspat. po chvili sa uz zacala totalne rozculovat ked zistila ze fitlopta nebude no a na zaver zacala kricat tatatatata (co v preklade znamenalo tata pod ma uspat na fitlopte, mame uplne sibe 😀 ) ale ked som jej povedala ze tata uz tiez ide spat, zamrcala, objala mi ruku a do 30sekund zaspala. cele to trvalo asi pol hodinu. som zvedava co bude zajtra. ale tesim sa velmi prevelmi.

martinka17
27. máj 2010

😀 😀 😀 😀 😀 krásne, len tak ďalej, už sú drobci vo veku, keď menej bojujú. 😉 a viacej chápu, tá teta, dobrý nápad.

johanka.
28. máj 2010

frola, super, drzim palce, nech sa to postupne nauci. Hlavne treba tym detickam urdzat vedomie, ze spanie je nieco pozitivne. Ale chcela som sa ti este podakovat za ten komentar, co si raz pisala, ze plac je branou k spanku. Odkedy som si to precitala, tak ma omnoho menej trapi, ako mala pred zaspatim zvykne plakat. Ono vlastne aj na sebe to poznam. Tie uplne prve mesiace po porode som byvala tak vycerpana, ze sa mi stavalo, ze som od unavy v noci nemohla spat. Zobudila som sa, nakrmila malu, ona naspat zaspala a ja som len lezala v posteli a nie a nie spat, zase sa zobudila, zase som ju nakrmila... po par hodinach som z toho bola zufala, ze nedokazem vyuzit to malo prilezotosti a aspon trochu sa vyspat, az som sa od zufalstva a hnevu rozplakala a to ma vzdy uspalo. Ja sa tym detickam teda vobec necudujem, ze od unavy placu.

matula1194
28. máj 2010

ahojte, ja som malu po prichode z nemocnice mavala pri sebe cca jeden mesiac a uz ked zacala trosku vnimat som ju dala do postielky a od 2mes mi prespi celu noc od 19.30 do 5.30. myslim,ze dolezity je ten zaciatok vytvorit babatku rezim..ja ju kupem kazdy den vzdy o 19tej,nakojim zasvietim lampicku(tu zhasnem hned ako zaspi) a spinka..vzdy to dodrziavam a teraz ma mala 4mes a uz pred 19tou caka,kopka mozkami,rucickami mava uz vie co ju caka 🙂 a cez den mam vzdy zapnutu telku alebo radio aby nebolo v byte ticho,aby sa stale nebudila a v noci mam ticho a v tedy ie,ze je klud-cas na spanie.. citala som tu nazor,ze dieta treba nechat vyplakat ja osobne s tym nesuhlasim,ja som ti zo zaciatku skusala mala plakala,nechala som ju,zaspala ale o 2hodky bola hore a tak skoro celu noc..babo musi citit taku pohodu a vyrovnanost svójej mamy a potom bude pekne spokojne spinkat..niekedy je zena vycerpana po celom dni a pod.ale netreba si to tak pripustat aby to babatko nevycitilo,ved my sme tu pre nich,potrebuju nas 🙂 tak vam prajem vela krasnych chvil a vela spanku v noci 😉

martinka17
28. máj 2010

matula
to že od narodenia spí celú noc, to nie je tvoja zásluha ale más proste také úžasné dieťa 😵 😵 . Ja som malého od narodenia dávala do postielky, , nikdy nezaspával v mojej posteli ani nespal so mnou, pokiaľ nemal koliku. od narodenia doteraz, teda 16 mesiacov rovnaký režim na kúpanie a spanie, ešte aj cez deň v rovnaký čas ukladám,ale celú noc prespal až po roku...skrátka potreboval v noci naťahať mlieko alebo neskôr nejako utíšiť bolesť zubov

monika77
28. máj 2010

úplne s tebou súhlasím martinka,,,niektoré deti sú jednoduch od narodenia tzv. "spáči" bezproblémové deti,,,mám veľa kamošiek čo majú takéto detičky a ja som im len mohla závidieť keď nemali problém so spinkaním a hlavne prespali celú noc,,,neviem ako to vnímate vy ostatné maminky aspoň ja to tak vidím,,,že tie detičky čo ľúbia spinkať a sú kľudné nie sú také moc energické a hyperaktívne,,,to je len môj názor,,,nerada by som urazila niektoré maminky 😉

martinka17
28. máj 2010

môže byť, Samko cez deň toho veľa nikdy nenaspal a v noci má rád mliečko aj teraz, aj keď skôr výnimočne 😀
aj teraz bol unavený, je hore od 5,40 čo je na neho skoro, ale na rukách spať nechcel, na posteli nevedel nájsť miesto a teraz spí, len má strááášne soplíky, asi nie na dlho 😢

eliska22
28. máj 2010

matula,
súhlasím s martinkou 🙂
ja som zaviedla režim pri oboch dcérkach hneď ako som prišla z pôrodnice, okúpať, napapať, spať - vždy v rovnakom čase a teda celú noc mi prvá dcéra neprespala dva roky a druhá dcéra tiež ešte neprespí celú noc, budí sa na papanie. Tým režimom som dosiahla akurát to, že o 19tej už dcérka čaká na kúpeľ a sama zaspáva v postieľke, aj to nie vždy, niekedy musím byť pri nej kým nezaspí, pretože plače, tak jej hladkám ručičku kým nezaspí, ale to sa stáva zriedkavo 🙂

desszi
28. máj 2010

monika nenazvala by som tie nase deti hyperaktivne, povedala by som ze su zive 🙂, ale to je v podstate dobre - viac veci ich zaujima, su zvedavsie, pohyblivejsie, chcu viac informacii, takze ja to vidim ako pozitivnu vlastnost.

veru niektore maminky maju spave babatka

rovnako mame rezim kazdodenne kupanie, potom papanie, spanok - do 5. mesiacov spal v postielke, potom sme boli osetrovany na TBC a maly mal z toho dve noci mory, tak sme ho dali k nam na velku postel a odvtedy spime spolu. Rezim sme skusali asi dva dni, nemali sme srdce ho trapit, teraz lahne do postele, ja som chvilku pri nom alebo niekedy aj nemusim a zaspinka. nas to neobmedzuje (mame dost velku postel), a tutumutu sa da robit aj inde....😉

desszi
28. máj 2010

a zabudla som, tiez neprespal celu noc, lubi papat aj v noci, aj teraz jed uz nekojim, dvakrat v noci sa zobudi na mliecko

johanka.
28. máj 2010

monika, desszi, je to asi tak, ze to, ze spave, kludne, tiche babatka su povazovane za tie "dobre", to je kulturna zalezitost. Mne to velmi pomohlo k dusevnemu kludu, ked som si uvedomila, ze toto je len predsudok, ktoreho sa treba striast. Velmi sa mi pacila knizka "Our babies, ourselves", kde pekne vidiet, ze co riesi nasa zapadna spolocnost ako strasny problem (nespi, chce sa len nosit, stale sa dozaduje pozornosti) je inde povazovane za uplne normalne. A ze v podstate je normalne, ze babatko sa v noci casto budi, je to v zaujme jeho prezitia. Ze je skor patologicke, ked novorodenec tvrdo spi 6 hodin v kuse.

Len taka perlicka z tej knizky: etnopediatri isli pozorovat babatka k nejakemu kocovnemu kmenu. Vytipovali si 20 babatiek, pricom 10 vybrali tzv "dobrych" podla zapadnych kriterii (pekne spinka, neplace, nema velke naroky) a 10 bolo naopak problematickych. Jasne, nie je to statisticky reprezentativna vzorka, ale aj tak: ked sa po nejak dobe vratili sledovat ako sa tym babatkam dari, tak o 7 sa uz nic nedozvedeli, lebo s rodicmi kamsi odkocovali. Z tych ostatnych bolo tusim 6 ci 7 mrtvych. Medzi mrtvymi bolo jedno "problematicke" babatko, ostatne mrtve boli spomedzi "dobrych" babatiek. Cize treba tu "problematickost" vnimat pozitivne, su to prave tie velmi zivotaschopne deticky.

martinka17
28. máj 2010

no neviem, môj chrúst nespí celé noci, skôr pomenej, je síce hravý a zabaví sa aj sám, ale ako kľudné a dobré dieťa by som ho neoznačila, skôr zlaté, teda hravé, veselé, huncúúúúúúút ale ináč je dobrý, ja sa nesťažujem, síce nerád je, stále bojujeme, len by ťahal mlieko...kooopec "zlých " vecí by sa našlo, ale je dobrý. Asi nepatrím do tej generácie, čo deti delína dobré a zlé 😀

erikasadek
28. máj 2010

@monika77 moje spia uz od 2 mesiaca su to spaci. ale ked je hore tak je to limit hypoeraktivity;; 😀 ver mi
mladsi bud eskakat ako divy este pred spankom po posteli, a po gauci, mama pozri skacem , zniceny ale spokojny neviem kde berie energiu.. ale kd zavelim spat a ide do postele za 2 mi uz iba chrapka..
😀
kazde dieta je ine;. 😉

matula1194
28. máj 2010

tak ako pise erikasadek kazde dieta je ine..moje zase pekne spinka v noci, pospi si aj cez den ale ked je hore je veru ziva za 10deti 🙂 ale beriem to ako plus, ved musi sa nejako vyzit,vysantit aby som aspon vedela, ze ju doma vobec mam..kazde dieta ma svoje muchy aj tie spave aj menej spave.. 😉 treba si na ne len zvyknut a tolerovat ich-ak sa da

frola
29. máj 2010

kazda zena si mysli ze jej dieta je velmi zive... 🙂

monika77
30. máj 2010

ahojte baby,,,nám sa darí celkom v tej metode, len na moje počudovanie,,,včera spinkal len raz okolo obeda, vydržal hore až do večera a to sme celý deň boli vonku, neustále behal, šantil a zase vstal o 5h,,,no vidím že touž asi nijak nezmeníme 🙂

bubelko
30. máj 2010

u mna sa tiez osvedcilo spanie vo vlastnej postielke a zavedenie rezimu (po dosiahnuti 5kg) a ritualov. starsi syn prespal skoro noc, ale za to cez den spaval menej, a mladsi spi od pol jedenastej do stvrtej, potom sa naje a spi este do siedmej, znova sa naje a spi este asi hodinku-dve (podla toho, ci ho starsi zobudi alebo nie 😀 ). ale spi aj viac cez den. taktiez som sa od zaciatku snazila zabranit tomu, aby mi zaspaval na prsniku - nechcela som, aby si ho mylil s cumlom alebo palcekom na ukludnenie. hlavne ten mladsi mal k tomu sklony. nosili sme ho, hojdali v koliske a tak zaspaval na rukach zo zaciatku. teraz zaspava tak, ze sa nakoji, ulozim ho do postielky, dam pusinku, pustim havinka a odidem. a zatial to funguje.
ale deti su rozne a to co funguje u jednej, nemusi u druhej. kazda mama vie, co na jej dieta plati a hlavne si to prisposobi sebe, ako to jej vyhovuje. mne to vyhovuje takto, som spokojna, pretoze mam aj trocha casu na seba a muza a nepadam vecer mrtva do postele.
a tiez je pravda, ze su deti rozne temperamentne. ale rytmus u deti vela robi - maju pevne body, podla ktorych sa dokazu orientovat. tiez sa nam to osvedcilo, ked sme cestovali, nemali problem sa prisposobit novemu okolie, pretoze den mal tieto pevne body. 😉

hena55
30. máj 2010

Ja sa zase zacinam priklanat k tomu ze vetko je to o obdobiach. Posledne 3 mesiace sme mali ukazkove dieta. O 19 zaspala na prsniku ale to pokladam za normalne. Budila sa tak dvakrat za noc. Teraz tiez ale pred 22hod nezaspi. A neurobim s tym proste nic. Vobec nic. Ani po dobrom ani po zlom. Cez obed si schrupne ale aj 3 hodinky. Takze uvidime co prinesu dalsie mesiace. Nerieisim to. Beha po byte a ked to na nu pride zacne triet ocicka a do par minut je hotova.Inak mne spavala do 5 mesiacov ukazkovo sama v postielke. Takze maminy co sa chvalia ze ich 4 mesacne maju rezim a ze si ich tak naucili - nehovorte este hop. To prave orechove mozno pride .Prajem vam aby vam to vydrzalo ale vacsinou sa to zacne zhorsovat az ked zacnu byt deticky aktivnejsie.

mirka907
30. máj 2010

suhlas s hena55...ja som bola jedna z tych "mudrych", ktora bola spokojna ako sa mala naucila vecer pekne zaspavat. A ked sa mala prvykrat v 7mich mesiacoch postavila, bolo po kludnom zaspavani.

bubelko
30. máj 2010

no, pri prvom to fungovalo a funguje az po dnes, tak dufam, ze bude aj pri druhom. (zatial to funguje.) ked prestane, uvidime ako dalej 😉
tiez mi napriklad pomohlo viest si spaci protokol a upravovat spanok aj podla neho. kazde dieta potrebuje rozne vela spat. jedno menej druhe viac. ked nam lukas spaval viac cez obed, budil sa skor rano. ked sme zredukovali spanie cez den, tak sa predlzilo po case spanie cez noc.

tammika
1. jún 2010

Dakujem vsetkym velmi pekne za odpovede. Po ich precitani som sa upokojila. Mala bola v tom case velmi dobra, pekne zaspavala bez placu, dokonca asi tri vecery hladila moju dusicku a zaspala pri kolisani na rukach bez placu. Bola som cela bez seba od radosti. Ale co prevadza posledne styri dni.... Pred kazdym spanim, nielen vecer, ma zachvaty zurivosti. Vyslovene je to od zlosti, chce sa jej spat, pretiera si oci, ziva a ked sa jej okamzite neda zaspat, tak spusti. Ale nie je to plač, je to rev. Nic nepomaha, mam pocit,ze ju pritomnost niekoho este viac rozculuje. Posledne dva dni su vlastne take, ze skoro cely cas od jedenia k jedeniu preplace. Prilozim ju na prsnik, napapa sa, potom si na nom 10 minut zdriemne, chvilu sa usmieva, hrame sa spolu. Potom sa jej zasa chce spat a zacne revat, nosim ju, hojdam , skusam cumel - to ju uz vytoci dokonale 🙂 ale nic nepomaha a potom je uz zasa cas jedenia. A tak dokola. A dnes okrem malej a mna plakali urcite aj vsetci susedia kym zaspala. Neviem, ako je mam pomoct, vyskusala som uz vsetko. A hlavne sa bojim, aby sa jej pri tom placi nic nestalo. Mate niekto tiez doma takeho jedosa?

bubelko
1. jún 2010

tammika: ja viem, ze je mozno skoro, ale nemozu to byt zuby? teda nie, ze by uz isli von, ale mozno sa zacali hybat v dasienkach. ked place, nedava si prsteky ba az cele rucky do ust? neslinta viac?
netusim, len tipujem 😕

tammika
1. jún 2010

Ahoj bubelko, ja som rozmyslala uz aj nad tym. Ja som mala prve zuby zevraj ako stvormesacna, teraz si to uz ale tazko overim 🙂 Rucicku si strka do ust celu, aj zaspava nakoniec s palcom v ustach a je to taka novinka, predtym dudlala dudel. Teraz ju rozculuje a lepsia je rucka. A slinta ako maly bernardyn uz dlhsiu dobu 🙂 Ja som to aj spominala vsetko doktorke, ale ta bola teda velmi skepticka a povedala, ze tam nic nevidi a ze to urcite nebudu zuby.

bubelko
1. jún 2010

tammika: toto robi aj nas jonas a mam pocit, ze mu idu zuby 😉 a tiez ma radsej ruku ako cumel a strcil by si ju tam az po laket, keby nemal past. skus jej natret pri tom placi dasienka gelom - ak sa ukludni, tak je to ono 🙂 pripadne jej skus dat nejake hryzatko, mozno to pomoze.
ono kym nerozpravaju, tak je to niekedy ako detektivka - kym prides na to, kto je "vrah", tak to trva a musis sledovat vsetky stopy a ak jednu prehliadnes, mozes si byt ista, ze to bola ta spravna 😉

tammika
1. jún 2010

No budem to musiet skusit s tym gelom alebo hryzatkom. Ale nie je to cudne, ze je to vzdy pred spanim? Ja uz som mala tolko teorii vratane zubov, ze mi uz z toho sibe 🙂 Nejde mi o to, ze by som ja chcela mat klud, ale aby som jej to nejako ulahcila a pomohla jej. Tak snad nebudem hladat toho "vraha" dlho a pridem na to, co ju trapi 🙂 Mozno je to iba take divoke obdobie a prejde to - aspon sa tym ukludnujem 😀

zelmirka1
1. jún 2010

kocky dnes som sa rozpravala s maminami v materskom centre a jedna ma prave druhe babo a smiala sa ze sa lepsie vyspi ked ma dve male deti ako pri jednom kedysi, vobec sa nestresuje, nic neriesi a vsetko je OK. Fakt mi kazda mamina ktora ma viac ako jedno dieta potvrdila ze pri prvom vsetky riesime stale rezim, papanie, spanky, place a stale dookola a nakoniec potom zistime ze zbytocne, je to syndrom prveho dietata kedy sa velmi snazime vsetko robit dobre pre dieta, prilis vsetko riesime a citame mudre rady 😉 sama som prvy rok prezivala tazke obdobie a dnes si hovorim ze to bola hlupost, najlepsie je uplne prirodzene pocuvat potreby babetka a zosuladit so svojimi a vsetko casom bude dobre. Pocuvajte hlavne svoju intuiciu.

bubelko
1. jún 2010

zelmirka: potvrdzujem, ale s tym spanim nesuhlasim 😀 ja som sa lepsie vyspala len pri jednom.
tammika: aj my sme to mali len vecer. mozno ked sa k bolesti prida este aj unava a vsetky podnety co zazila, tak sa to znasobi 🙂 si predstav tu malu hlavicku a co sa jej tam musi premietat a k tomu bolest zubov - no nerevala by si ako sialena? 😀

tammika
1. jún 2010

No mna ani zuby nebolia a tiez si niekedy s nou poplacem 😀 Lenze ona to robi pred kazdym spanim, to znamena aj cez den a ked ma tieto "zachvaty" takz tri styri krat za den plus vecer ako napriklad dnes, tak to da zabrat. Nastastie uz spokojne haja - ako inak ked sa trocha ukludnila, vzala som ju do postele a strcila prsko 😀

zelmirka1
1. jún 2010

jasne bubelko, ja som to skor myslela tak ze proste pri prvom dietati stale nieco riesime a snazime sa mat spravny rezim a spokojne babetko ale zaroven tie prve mesiace su narocne, unavne a preto hladame rady rady ako to robit, tiez som to robila a hlavne citala knizku podla ktorej sa vola tato tema ale dnes to vidim inak. Inak klobuk dole mas dost maly rozdiel medzi detickami. 😉

bubelko
1. jún 2010

tammika : este to moze byt aj tym, ze pri lahu je tlak na tie dasna iny ako ked nelezi (tvrila moja poradkyna 🙂 ).
zelmirka: tak som to aj pochopila. to s tym spankom bolo na margo tej mamicky 🙂 ale je to fakt tak. pri prvom sme vyvarali, sledovali, len aby bolo vsetko ok atd, teraz na to akosi nie je cas. 😉
co sa knizky tyka - aj ja som ju citala a aj vyuzivam pri oboch. lukas prespal do 23. do 5.00 uz ako 5 tyzdnovy (uz mal ale cez 5kg) a jonas spi od 22.30 do 4,00.
medzi detmi som chcela sice 3 roky, ale clovek mieni, pan boh meni 😉