Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

gaybriela
21. sep 2014

Ahojte, chcem sa podelit o skusenost s metodou regulovaneho placu podla knizky Kazde dieta sa vie naucit spat. Bola som skepticka, hoci som pocula od viacerych kamaratok, ze to funguje. Maly ma 9 mesiacov a predtym vzivote sam nezaspal v postielke. Uspavanie prebiehalo zasadne na prsniku s velkym bojom zakazdym, pricom ked som ho prelozila do postielky, bud sa zobudil a zacal plakat, alebo sa zobudil po pol hodine a opat si pytal. Kym som sla spat, bola som pri nom aj 6-7 krat, v noci spal pri mne, celu noc si podudlaval prsnik, a kvoli tomu sustavnemu budeniu, hoci len na chvilu, som sa nikdy normalne nevyspala. Cize z vecera som nemala nic, lebo sustavne pri nom, a v noci bol hore tiez vela krat. Tak som sa rozhodla ze to vyskusam. Prvy vecer plakal 45 minut, druhy asi 25. Od tretieho vecera ho polozim do postielky, zazelam mu dobru noc, dam pusu, macika do ruky, a on zaspi uplne sam. Prvy tyzden sa este budil okolo druhej, kedze bol zvyknuty celu noc pit, ale prsnik dostal az po piatej. Na konci prveho tyzdna mi uz prespal celu noc. Ked bol aj hore pocas noci, iba pomrncal a spal dalej. Zasadna vec je na zaciatku nespat v tej istej miestnosti, pretoze dieta vas aj po tme vidi a citi, a vyzaduje si vybratie z postielky. Vela ludi mozno tuto metodu odsudi, ale nie je to vobec o tom ze dieta nutim spat v urcitu hodinu. Dam mu predtym prsnik aj cez den aj vecer, a vidim ze uz mi na nom zaspava, takze viem ze je unaveny. Mozno to bolo tazke pocut plac, ale urobila som to pre neho, vidim na nom ze sa budi spokojny a je usmievavy a nic mu nechyba. A ja uz na neho nie som zlostna, pretoze som vyspata aj ja. Drzim palce vsetkym maminam ktore sa daju na boj 🙂

lucique29
21. sep 2014

@gaybriela tak super ze sa ti to podarilo. Ako som pisala vyššie tiez sme mali problém so spanim večer ale odkedy mame vecerne rituály tak zhasinam sveto dám pusu. Ulozim do postielky a odchádzam z izby. Na 10 den od skusania tejto metódy nam prespinka celu noc. Ešte o piatej sa zobudi dám jej mliecko. Spinka ďalej tak do 7hod. Len stále mame problém cez den spat v postieke. Cez den mi stále spinka v kociku vonku. Ako ho uspavas cez den?

gaybriela
21. sep 2014

@lucique29 ja tiez o piatej dam prsnik ;) a potom do siedmej este spinka. Cez den ked uz vidim ze je fakt unaveny tak robim to iste, ale vacsinou teraz v lete kocik. Ak je doma, tak spi cez den pol hodiny a v kociku hodinu a pol... takze sa snazim ten kocik. Ak v postielke cez den strajkuje a nechce spat, tak ho nenutim a skusim neskor alebo ho vezmem von. 🙂 tiez este mame co zlepsovat ;)

jarmila123
15. okt 2014

Ahojte Babenky! Ja tomu celému nerozumiem, mám 10 mesačnů dcérku, ktorá mi nespí celé noci, stále sa budí, cca každých 20-30 min., pritom dodržiavam od jej narodenia všetky tie rituály o ktorých sa píše v tej ,,zázračnej knihe"! Malá večer zaspáva sama podotýkam bez väčších problémov vo vlastnej postielke, dodržiavam striktne všetky tie vůdu veci okolo toho a aj tak nič nefunguje tak ako by malo. Ja aj môj muž z toho celého sme v zůfalom stave, stále sa len hádame a prežívame mega krízu a pri tom by sme sa mali tešiť z dieťatka! Malá je potom cez deň unavená celé dni len plače, a aj keď ma 10 mesiacom, musím ju dávať spať 3 až 4 krát za deň, lebo spí len po 30 min, ak by som ju nedala spať, tak by ma od jedu zožrala! O tomto tam tá pani v tej knižke nepíše, tak nech tomu nedáva názov že ,,Každé dieťa sa vie naučiť spať", no to moje určite nie!!!!! A tie rady že treba to vydržať, mne už žerů nervy, však čo iné mi zostáva, čo už je to len za radu???

zelmirka1
20. okt 2014

@jarmila123 ja si myslím, že práve tá kniha vytvára dojem ako to jednoducho funguje na všetky bábätká a je to nezmysel. Každé bábo je iné, aj dospelí sme predsa iní, niektoré bábätká spia viac, niektoré menej, niektoré plačú veľa a niektoré nie. Ja som knihu vnímala len ako prevenciu zlých návykov, ktoré človek urobí v dobrej viete, že dieťaťu pomáha, ale určite nefunguje univerzálne a celkove považujem metódu vyplakania za nesprávnu práve pre individualitu detí. Skôr je to o tom, že mamina musí sledovať svoje dieťa a hľadať svoj spôsob režimu, aby vyhovoval bábätku. Z mojich skúseností čím som viac niečo riešila a snažila sa to zmeniť tak som bola nervózna ja, dieťa a keď som to nechala voľnejšie a prispôsobila sa malému tak sa všetko upravilo. Viem, ľahko sa to povie, zrejme máš náročnú dcérku, ale chcem ťa povzbudiť, že určite sa to čoskoro zmení. Tu nejde o vydržanie, ale ak to fakt inak nejde tak len zmeniť svoj prístup a povedať si Ok, chceš spávať takto tak to bude takto, lebo keď si vynervovaná tak dieťa nemôže byť v pohode. Neviem či ešte v noci papá alebo nie, či od začiatku zle spávala, ale tie obdobia sa určite menia. Niektoré deti fungujú pekne na režim a pevné časy, niektoré holt nie.
My sme napríklad mali obdobie kedy malý vstával o 5 ráno a nijako sa to nedalo zmeniť, bola som unavená, nervózna a v čase kedy som chcela s ním ísť von, plávať alebo čokoľvek on už spal, lebo bol unavený...režim o ničom a potom som si povedala aj keď to neznášam, že dobre budeme vstávať teda o 5 a prispôsobila tomu režim a po 3-4 mesiacoch sa to zmenilo.
Jasné, že človeka rozčúlia také rady vydrž bude lepšie, ale žiaľ je to jediné čo je pravdivé, za pár rokov to možno aj ty poradíš nejakej zúfalej mamine. Držím palce.

miraklemeister
21. okt 2014

@gaybriela blahozelam aj ja chcem!
Mala má rok a nevyspala som sa 12mesiacov.
Skusila som postupovat podla knizky. Plac mne osobne az tak nevadí. Ale mam strach o susedov/byvame v panelaku/ takze zatial sa mi nepodarilo. Mam v plane zajst k nasim do domu na dve noci a potrapit sa. Ale vysledok bude krasny a ja budem konecne spat viac hodin v kuse.

gaybriela
21. okt 2014

@miraklemeister drzim palce 🙂 zase aby som bola uprimna, cez den mi proste v postielke spat nechce. Rev, boj, a nakoniec ak zaspi tak max. pol hodiny. Ale v noci spi super, dakedy sa zobudi kolo druhej, ale vacsinou az kolo stvrtej, raz dokonca do stvrt na sest spal, od siedmej! Predtym to bolo hrozne, som za tie noci vdacna. Urcite netvrdim ze kniha pomoze kazdemu a ze sa to da uplatnit pre kazde dieta. Ale u mna aj ciastocna zmena priniesla velku ulavu. Takze drzim kazdemu palce,a zelam pevne nervy 🙂

miraklemeister
21. okt 2014

@gaybriela budem sa aj ja snazit a pevne verim ze sa vyspime.

andykruspe67
3. nov 2014

Ahojte, mam 11-mesacnu dceru a od 1.11. som si povedala, ze koniec uspavaniu v kociku a na rukach a sup do postielky. Teda zacala som v sobotu isla spat o 8.15 bola velmi unavena( byvame totiz hore od 5). tak revala asi 15 min, ja som tam s nou bola som ju hladkala cicikala, a tak az kym nezaspala, spala asi 40 minut. To iste sa zopakovalo aj na obed zaspala o pol 1 po 15 min. placi, stale sm bola s nou. Spala asi 40 min. potom som ju zobrala na ruky aby este spala a nezobudila starsieho brata. V nedelu bolo to iste az na to ze plackala menej asi 10 minut. Tak si myslim, ze si uz zvyka 🙂 Ale chcem sa spytat ako docielit, aby spala dlhsie aspon na obed aspon tie dve hodiny? Ked sme vonku tak spi v kociku, nevadi to ked sme teraz v tomto uspavacom rezime? chodime von rano do obchodu, do skolky a tam zaspi, a potom podvecer o pol 5 spi. Skuskte mi poradit. 🙂 DAkujem a este dodam, v noci prevazne zaspava na prsniku prenesiem do postielky.

zelmirka1
19. nov 2014

@andykruspe67 to sa fakt nedá docieliť aby dieťa spalo tak dlho ako maminka chce. Niektoré deti spia lepšie, niektoré horšie, niektoré dlho a niektoré majú krátke spánky. Takisto na niektoré funguje režim výborne a dajú sa načasovať na dosť presné časy, ale nie každému dieťaťu to vyhovuje. Najlepšie je nájsť si svoj režim a vysledovať čo vyhovuje tvoje dcérke. Knižku mám preštudovanú niekoľkokrát, ale fakt sa nedá brať ako univerzálny recept. Napríklad aj môj syn mal obdobia najmä počas prvého roka kedy spával krátko, potom dlho, niekedy horšie niekedy lepšie...a nedalo sa to nijako zmeniť, len som stresovala seba aj jeho. Neskôr sa to upravilo samo (okolo 12-13 mesiaca) kedy sme prešli na jeden spánok denne tak zrazu začal spávať cez obed dlhšie.

citronade
25. nov 2014

do vysilenia treba nechat vyrevat, nech citi, ze jeho potreby su uplne nepodstatne. a to som este niekde pocula, citala, ze muz musel drzat zenu , aby za strasne placucuim dietatom nesla pri tejto metode, nakolko citila, zeby mala...humus u mna. ale vasa vec.

m.i.r.i
26. nov 2014

@citronade prepac, ale zas niekto kto bud tu knizku vobec necital alebo ju nepochopil.....nie je o vyrevani do vysilenia....
Mozno neplati univerzalne na vsetky deti, ale ako pise aj @zelmirka1 - ako navod na rezim a ritualy a ako predist chybam je naozaj dobra..a aj na pochopenie toho, ze pre deti je naozaj lepsie ak sa poriadne vyspia ako ked spia po 15 minut a cuckaju celu noc prsnik....kazde inak znesie podnety z vonku, odlucenie od mamy...ale su deti ktore naozaj nemusia spat na mame a maju rady svoj priestor a aj svoju postielku..len niekedy ich to treba naucit..hlavne ak sme ich ucili od zaciatku nieco ine...netreba prehanat ani do jednej ani do druhej strany takze si myslim, ze tvoj komentar je viac nez prehnany

citronade
26. nov 2014

a su deti ktore revu a revu je ich tu dost ze jo. prehanas ty, z mojej perspektivy,, paradoxne seda norma sa stava v mojich ociach extremnou metodou, citim to tak, v tom sa asi lisime. ale tvoja vec. papa.

hanycka
2. dec 2014

U nas to tiez fungovalo a zachranilo nas to, maly sa budil x za noc, cez den bol mrzuty, rano urevany...trvalo to cca pol roka a stupnovalo sa to, ku koncu bol kazdu hodimu hore. Sli sme podla knihy a dieta, ktore nikdy nezaspalo bez prsa poplakalo 15minut. Rano hned po prvej noci bol vysmiaty a cez den spokojny. Nemyslim si, ze mu to ublizilo ;) naopak pomohlo to jemu aj nam rodicom. Urcite pre neho nebolo lepsie ked bol predtym kazdu hodinu hore a non-stop nevyspaty. Pre vyvoj mozgu je to nic-moc. Preto som aj tuto metodu odporucala dalej. Treba ale dat pozor a neskusat to s uplne malym babom, my sme to urobili v 10m a neni to o tom ze dieta nechas revat do umretia a ma pocit ze si ho opustila (kto si toto mysli, evidentne necital knihu). Ja som to spociatku odmietala ale kniha ma presvedcila, takze kto riesi spanok a dieta ma viac nez pol roka, nech si to precita a potom si spravi nazor. Nas maly spava spokojne sam12-13h, s tym ze nadranom si da mlieko, rano je vysmiaty. Urcite nema traumu, ani pocit ze ho nelubime, ked spi sam vo svojej izbe ;)

diana_81
2. dec 2014

Ahojte, ja som len chcela pridat svoj komentar (davala som sem o dcere davnejsie). Je to najma o dietati. Starsia dodnes nezaspava sama, je to ustrachane stvorenie (ono ked som pri nej je drza ako plostica a skusa co povolim, cize jej treba dat mantinely, ze vycikat a potom uz ziadne bezanie z postele a tma a ticho, ale zaspat sama proste nevie. Boji sa. Vzdy taka bola). Skusala som ju nechat samu uz ked bola mala a povedala som si nikdy viac. Jej brat je ine kafe, vecer si pocucka a potom uz na nom vidim, ze nepapa, pekne ho pohladkam a poviem, ze asi si uz unaveny, vsak? pekne ho zdvihnem a polozim do postielky a ked sa pridem pozriet za par minut uz spinka. Este nemame zubky, tak netusim ci sa nam to zase nepokazi, ale len som chcela povedat, ze treba pocuvat svoj instinkt. Mala bola odjakziva "high need baby" a touto metodou by som jej velmi ublizila. Maleho nebolo treba nikdy nechat vyplakat, on totiz place len ked je velmi zle (co u neho znamena asi len hlad 🙂 inak je to pokojne babatko, take ze obcas pridem pozriet ci spinka a on sa na mna usmeje, ze ahoj mami je fajn ze si tu... a ktovie ako dlho tam uz lezka... Prvorodena? Este nemala ani jedno oko otvorene a uz revala ako tur!). Takze pocuvajte svoje instinkty, skuste dat dietatu od mala sancu byt same ale nelamte ho. Kazde znesie ine

mabika
5. dec 2014

@andykruspe67 kym spava 2 az 3x denne, tak kratsi spanok je prirodzeny. Predlzia sa postupne, ked ich bude menej.

hanycka
11. dec 2014

@andykruspe67 nam sa denny spanok nepredlzil aj ked iz spi len raz denne ;) a cez den v postielke je to max pol hodina, takze stale vyhrava kocik. Ale kym sme nepresli na tuto metodu, to co pises mi pripomina ako to bolo aj u nas. Tiez sa budil pol hodku ako zaspal a v noci a vecer len prsnik...vyriesilo sa to zo dna na den tym ze sme postupovali presne podla knihy.

marika_zz
12. dec 2014

@andykruspe67
@hanycka
ahojte. citam vase prispevky a rada by som sa opytala, ci metotu podla spominanej knihy je mozne praktizovat aj tak, ze nenechate dieta same, ale pri nom lezite, hladkate ho a prihovarate sa mu?
my mame problem, ze od jedneho krasneho dna nam zacal odmietat zaspat v postielke, predtym zaspal sam v postielke ale bola som pri nom, kym nebol uplne tvrdy. teraz po ulozeni do postielky neskutocne revy a taktiez v noci, ked sa prebudi, tak nezaspi, iba na rukach alebo ak ho dam do spol. postele. tu je aj diskusia, ktoru som vcera zalozila: https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/11-mesacne-dieta-nechce-zaspavat-v-postielke-2/
cez den uz dlhodobo spavame po pol hod. s tym som sa uz zmierila.
dakujem

hanycka
12. dec 2014

@marika_zz ahoj, nie je to len dake docasne? Ze ho nieco trapi? Lebo nas maly tiez ked sa mu ozyvaju zubky, tak si poplace a musim byt v noci pri nom. Ale ked mu je dobre, vzdy sa to vrati do normalu a spi. V knihe pisu, ze ked dietatu nie je dobre, netreba s tym vtedy zacinat. No ale princip je ten, ze dieta sa ma naucit zaspat same, aby ked v noci prejde do fazy lahkeho spanku vedelo aj znovu same zaspat. Teda tym, ze ho budes drzat za ruku to asi nedocielis, lebo ked sa v noci zobudi bude hladat tvoju ruku ;) Ale ked ti uz dobre spal, tak mozno ho len daco trapi a bude zas ok. Ak to netrva dlho, tak by som este pockala...

marika_zz
12. dec 2014

@hanycka
ved to ze neviem. najprv som si myslela, ze su to zubky, lebo ked to zacalo, tak aj cez den zacal spavat horsie, bol mrzuty a menej jedol. Ale to sa nam uz vratilo do normalu, ale tie vecere a noci ostali take ako boli. neviem, ci uz skusa alebo mu nieco je. mne to pride, ze velmi chce zaspavat pri mne. lebo ked si ho vezmem k sebe, tak sa uplne prituli ku mne, celym telom ma musi citit. som z toho zufala a nestastna. bojim sa, ze to prerastie do takeho stadia, ze bude spat s nami do neviem akeho veku. tomu som sa vzdy chcela vyvarovat. ale ako pises, pravdepodobne este par tyzdnov - mesiac pockam a uvidim. viem, ze sa potom bude oducat o to tazsie, ale budem musiet to riziko podstupit.
a to co som sa pytala je ako? mozem byt aspon pri nom v izbe, ked sa uz dopracujeme k tomu, ze ho budem ucit zaspavat sameho, ale nebudem ho hladkat ani sa nijako dotykat

hanycka
12. dec 2014

@marika_zz urcite si precitaj knihu, nech mas info z prvej ruky a sama sa rozhodnes co a ako spravis ;) s tym co pises nemam skusenost, takzr neviem poradit...nas syn praveze viac plakal cim dlhsie sme boli v izbe, takze sme chodili len ukludnit a rychlo prec ;) ale to bol nas pripad, u vas to moze byt uplne inak. Drzim palce!

marika_zz
12. dec 2014

@hanycka
dakujem

1inis1
27. dec 2014

Ľudkovia......, píše sa tam aj o väčších deťoch, napr. 3-ročných???? Som už max. zúfalá z jeho spánku-nespánku

ceerao
7. jan 2015

@olianko toto sme mali aj my mala spala so mnou už ma rok a stale spi s NAMI DO POL ROKA SA MI PODARILO ULOžIŤ ju do postielky a tak spala dalej ale čim bola vetšia tak to bolo horšie potom sa mi ani preloženie do postielky nepodarilo a tak spala so mnou od začiatku a ja so od nej odchadzala a prichadzala kedže sa budila každú hodinu a s tym prilahnutím sa nemusíš bať my matky mame ten cit že dieta neprilahneme tak veľa zdaru

isabellaa
7. jan 2015

nepredava niekto tu knihu?

isabellaa
9. jan 2015

@hanycka dakujem, uz mi ju poslala jedna baba

sannn
15. jan 2015

Kocky a je tu niektora ktorej dieta sa proste nevzdava? Moj plakal v prvu noc hodinu a pol a skoncilo to tak ze zaspal v postielke ale drzala som ho za ruku. A to nie je prave samostatné zaspavanie. Bolo to ok par dni,ale maly ma uz tak zneuziva ze mu kazdy vecer drzim ruku uz dve hodiny. Takze to idem skusit zas...ale on proste vydrzi a vydrziiiii....revat

katuska111
19. jan 2015

@sannn mne malý začal vymýšlať pri zaspavaní, tak sme prešli na tuto metodu. Ale už 3 týždne a stále to isté, tak neviem, či je to vhodne pre nas, začne hrozne revať, po 10 minutach prídem, čo sa topí v soploch, vysmrkame sa, a asi cca až po 3 razoch ,čo k nemu prídem, chytím ho za ruku a vtedy zaspí, nikdy nie sam.

Neviem, po akej dobe by mala byť ta metoda účinna???

livben
24. jan 2015

Potrebujem pomoc som zufala. Rok usoavam svojho syna na rukach. Teraz som nedavno vymyslela novu taktiku na sebe ho mam po lezaicky musim sa hybat a capat ho po rici ale niekedy to uz nie je o capkani ale o biti ked slabo capkam nervozny je ked silnejsie zaspi. No mam pocit ci je toto uz normalne ja nevladem ruky ma bolia sa cudujem ze mi neodpadli po roku :D a ak niekedy namne zaspava tak ho hned dam na postel vedla na bok lahnut a ho docapkam a spi. Cim dalej tym horsie to je a ja som ded. V noci mam pocit ze sa budi na kojenie ako novorodena 6-7x ako som ko no musim uz ho ani v posllednej dobe nedavam do postielky lebo nevladzem spime spolu. A ked ho niekedy prelozim do postielky zaspi potom sa akoze zobudi na kojenie zase ho prelozim do postielky tak sa zobudi vstane abo si sadne zacne mnaucat :D a tak necham ho pri sebe a spi. JE zaujimave ze ked raz som vyskusala vecer dala som ho ku mne sa mi zobudil 2x cez noc ak je v postielke tak vela krat ho prekladam to este nie je take strasne ako s tym uspavanim stale ho capac na rit to tiez nie je zdrave ci? MATE SKUSENOST PORADTE MI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PROSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMMMM!!!!! Inac mam zlate decko len to uspavanie a place mi este k tomu joj ako uspim ho vzdy ale uz mam dost a vyskusala som vsetko si myslim sameho tak tak no nic ak som ho nechala to decko ma vydrz 6-7 hodin v kuse hore a to by este fungoval no este mi nesibe ho takto nechavat musi mat nejaky rezim no ta tak zatial 🙂

bublinkajasminka
24. jan 2015

@katuska111 asi robis chybu, najprv musis prist po 3 krat po troch minutach, upokojit, ukludnit, pomojkat ale nevybrat z postele!!!! potom to iste 3 x po sedem minut a do 10 minut sme sa nedostali to zaspala a trvalo to dva tyzdne u nas..a to mame takmer 7 rokov a funguje to odvtedy az doteraz, zaspava roky sama