Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
16. dec 2010

@liviaf14 ja planujem 3 roky a dufam ze sa mala neodstavi skor... a preco je to horsie dlhsie? nechapem

liviaf14
16. dec 2010

@zuzkat1 len preto, že môj malý si bude ťažko odvykať od prska, čím dlhšie sa bude kojiť, tým horšie bude odstavovanie, on je taký závisláčik na cicíku 😉

carodejnica
16. dec 2010

@liviaf14 súhlasím so @zuzkat1 - nemusí to byť celkom pravda, že čím neskôr tým horšie - 😉 kuk sem - http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo... - uvidíš, dokedy to bude obom vyhovovať, to je podstatné.. 😉 neboj sa, do 18tich to nebude 😀 😀

kristiluky
16. dec 2010

@carodejnica pekný článok, ja teda nie som z tých čo by sa chystala kojit do 3-4 rokov ale to aké staré dieta je jednoduchšie alebo tachšie odučit je asi velmi rozne. Napríklad kamarátka chcela malú od 2rokov dcerku odučit ale podarilo sa jej to až v 2.5roku uplne náhodou ked sa jej tete narodil synček a ked malá videla tetu ako kojí, tak jej povedala: vidíš a teraz má mliečko teta pre malého lebo on le ešte maličký. A odvtedy malú ani len nenapadlo pýtat si od mamy, jednoducho si myslela že mliečko prešlo k tete pre malého bratrančeka 😀 milé nie? tak ak by si niekto nevedel rady, skúste nájst v okolí nejakého novorodenca 😉

carodejnica
16. dec 2010

@kristiluky prekrásny článok... 😵 ono je to o tom, že každé dieťa je iné a inokedy zrelé na odstavenie... ten vekový rozsah "prirodzeného odstavenia" pri dlhodobom dojčení je veľmi široký od 2-4 rokov, takže tvojej kamáratky dcérka dozrela až v 2,5 roku, no našla si prekrásny dôvod 😵 ... proste som presvedčená, že raz to vyšumí, dieťa začne mať iné podnety a priority, predpokladám, že moja dcéra na stužkovej si nepríde cucnúť 😀 😀 😀 .. ale stále je to tom, či dojčenie do 3-4 rokov vyhovuje aj matke aj dieťaťu, nemá to zmysel ak jedna, alebo druhá strana tým trpí... teraz trošku k téme - neviem, v poslednej dobe som si všimla v témach tu na MK, že aj veľa nedojčených detí, sa často v noci budieva, zrejme to nebude až taká priama úmera - dojčené dieťa = časté budenie.. 🙂 Moja 1.5 ročná dcéra (dojčená), má teraz také ťažké noci (každé dve hodky hore), ale ide nám očný zub ! nechápem inak, že tak zavčasu... obvykle idú ako posledné... 🙂
Malá spí s nami v posteli a asi posledný mesiac som zistila, že sa nechce už v noci dojčiť, stačilo jej, že ma vidí pri sebe, to ma len poťahá ma za pyžamo a usmeje sa na mňa a vzápätí sa otočí chrbtom a zaspí okamžite, ale keď má nejakú fyzickú nepohodu, ako teraz, že jej lezú zubále, tak pomôže jediné prsník.. 🙂

sussanah
16. dec 2010

@liviaf14 bodejby nebyl zavoslak, je mu 10m 😀 Ja si taky rikala, ze teda, kdovi jak to u nas pujde a musim rict, ze uz ted v maleho 14m vidim obrovsky posun. Pres den i rano nekdy ani nema zajem moc pit. Spis si jen cucne, ukaze mi, ze tam je mleko a ze mu chutna (znakujeme) a pak ho schova a ukaze ze mlicko neni a jde pryc 😅 Vecer a v noci jeho zajem o mleko porad trva, ale uz ted na nem vidim, ze jak roste, tak se ty hodnoty opravdu meni. Pridavam se k nazoru, ze cim starsi, tim lepsi, pokdu se tomu necha rozumne volny prubeh s lehkym vlivem matky 😉 Kamaradky syn se sam od sebe odstavil asi ve 2,5letech a to teda byl zavislak, 1,5r ji byl schoen kdekoliv vlezt pod tricko, ze proste chce hned "jeho mlicko" apod.

sussanah
16. dec 2010

@kristiluky no uvidim dalsi noci, maly byl ted v noci uplne zlaty, cim dal vic byl schopen zase ssam usnout, maximalne jsem mu dala ruku do postylky, ale jak zacal usinat, tak mi ji vystrcil, pripadne i vyplivl dudlik 😀 Ony se mu tlaci obe dve spodni 4, takze i pres den je dost podrazdeny apod. Ale uz jsem si zase jista, ze kdyz nepohoda prejde, urcite zase zacne v pohode v noci spat. Uvidis, jak to pujde dal u vas, ono to fakt jednou prejde, kdyz se ted nechytne, zase muzes zkusit za par tydnu. Osobne bych se ale urcite vyhnula takovym tem prudkym nocim odstavovanim, i kdyz jeslti jsem to cetla sprane, tak jte alespon snizili pocet tech kojeni v noci, coz je fajn 🙂

zuzkat1
16. dec 2010

@liviaf14 ved aj moja je zavislacka, ale raz pride cas kedy dieta dozrie a uz nebude chciet cicik🙂 podla mna do troch rokov sa odstavi aj same... je skoda davat umeliny ked mas mliecko...

monikapalo
16. dec 2010

Dobry vecer prajem vsetkym mamickam, chcela by som sa opytat, ci niektora nepozna ten stav u babatka, ked vecer pekne zaspi, no a po 40 az 50 minutach sa znova zobudi a znova ho musim uspavat. Trva to uz asi styri mesiace, maly je na UM, no neviem, co si mam o tom mysliet. Potom uz spi a budi sa v troj az stvorhodinovych intervaloch na mlieko. Dakujem za nazory a rady. 🙂

benne
17. dec 2010

@bubelko soplíky na hlbokom ústupe... a dnes ráno šok: prvé nočné zobudenie 4.52, teda jeho zvyčajný ranný budíček a večer tiež nevystrájal... počula som ho síce asi 5x vzdychnúť... ale ja k nemu chodím až ked plače... ešte stále som z toho normálne že 😲 😲 😲 1.prespatá noc 😀 😀 😀

layla84
17. dec 2010

@monikapalo

Napíš mi súkromnú správu a v nej koľko má mesiacov, kedy chodí spať na noc, kedy presne máva denné spánky a aké sú dlhé - ak mi bude treba viac info, dám ti ešte vedieť

liviaf14
17. dec 2010

@zuzkat1
@sussanah
@carodejnica veľmi pekne ďakujem, uvidíme ako bude malý reagovať a potom sa rozhodnem 😵 kedy teda odstavím.

zuzkat1
17. dec 2010

@liviaf14 🙂 no este je malinky, len nech papa mliecko kym moze🙂 inak uz niet co zavidiet, tuto noc zas hore 6x a manzel mal nejaky zly spanok sa s tale prehadzoval... ona sa o 4tej zobudila tak klasika prsnik a spanok - aspon som si myslela lenze kedze sa manzel furt prahadzoval tak malu to vzdy vyrusilo a cucala teda az do 5tej ked konecne zaspala a zobudila sa az o pol 7mej... no a navyse ona sa nechce kojit po leziacky takze som hodinu sedela s nou v naruci

zuzkat1
17. dec 2010

@monikapalo u mojej je to uplne bezna vec🙂 zaspi o 7mej a pred 8mou je hore napapa sa a spi dalej (ja este kojim takze je to jednoduchsie) potom zvycajne do tej pol 11tej-11tej spi...

layla84
17. dec 2010

@zuzkat1

🙂 výhoda, keď má dieťatko svoju postieľku. Nikto nikdy nikoho nebudí.

evamarcel
17. dec 2010

@zuzkaremiaska myslím ze je to tým že málo spinká cez den velmi velmi malo, skus poprosit o radu layla84 myslim ze ma dobre rady.

zuzkat1
17. dec 2010

@layla84 moja ma svoju postielku.. nespi s nami

zuzkat1
17. dec 2010

@evamarcel ja si nemylsim ze je tym ze cez den spi malo... @zuzkaremiaska moja do takych 4 mesiacov vobec cez den nespala spala len ako ty pises 2 hodiny vonku v kociku a prespala vtedy celu noc... teraz cez den spi a v noci je hore aj 6x a niekedy aj kazdu hodinu... konkretne minulu noc bola hore hodinu vkuse a zuzlala prnik🙂 po sediacky lebo po leziacky nechce.... myslim ze len chce tvoju pritomnost, osobne si myslim ze z toho vyrastie este je malinka... a bud rada ze nechce cumlik ma rozum🙂 moja tiez nechce hoci ako nova mamicka som jej ho strkala ked bola uplne mimi a raz ho odhodila mala viac rozumu ako ja🙂
a mozno sa uz hlasia zubky aj ked aj tu si myslim ze rast zubkov sa precenuje moja si to ani nevsimla ze jej idu...

sussanah
17. dec 2010

@zuzkat1 jen takovy detail k cumlikum, neni to az tak hrozna a priserna vec. Nektere deti jsou proste hodne dudlave a nejde jim pokazde dat prso (resp u nas ani to prso neslo dat, kdyz chtel dudlat). Muj kluk dudlik ma a nemyslim si, ze je nerozumny, proste tu potrebu ma a ja mu ji potlacovat nebudu 🙄

akdarka
17. dec 2010

baby chcem sa vas opytat - moj maly este nikdy nezaspal "len tak sam". ked vidim fotky babatiek co hocikde "odkvacnu" tak nechapem 😝 ja musim uspavat na prsniku a najnovsie vecer aj hojdat pritom na koj.vankusi (predtym sme len lezali a on zaspinkal), cez den satka+spi v kociku 1x predpoludnim. aj vase bolo niektore take, ze bojovalo doslova so spankom napriek unave? a zacal sa mi budit kazde 2 hodky v noci, niekedy dal aj 5hodin..ale to asi neovplyvnim. ja nechapem, ale on normalne bojuje so spankom, place od unavy tak mu pomaham ako sa da. vyplakat v ziadnom pripade nebudem nechavat. len ma zaujima vas nazor a pripadne osobne skusenosti. jaj, skusala som aj taku hojdacku nad postielkou so satky, ale nechcel tam byt...a v noci spi so mnou v posteli. diky

layla84
17. dec 2010

@akdarka

Dieťatko "nebojuje so spánkom" napriek únave, ale práve kvôli priveľkej únave: viac info, prečo je to tak na: http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2010/08/1...

Dlhodobo dobre oddýchnuté deti nemajú problém zaspať. Ak je dieťa príliš unavené, najmä ak je dlhodobejšie unavené, bude mať problém zaspať, a keď sa mu to aj napokon podarí, nevydrží nikdy spať príliš dlho vkuse, bude sa budiť a jeho spánok bude povrchnejší, rozštiepený a celkovo kratší, ako jeho telíčko potrebuje. Tým sa únava zase viac nabaľuje a je to začarovaný kruh. Prvý krok ako z toho kruhu von je skorý nočný spánok, ale niekedy to samo osebe stačiť nebude a bude treba upraviť celý denný a nočný režim bábätka..

Občas je dokonca už tak zle, že dieťa sa jednoducho MUSÍ naučiť zaspať samo, inak sa z tohoto kruhu nedostane ani po dlhodobom úsilí rodičov - vtedy treba nechať dieťa trebárs aj plakať, ale toto nebýva našťastie často celkom nevyhnutné a väčšinou sa dá akosi zaobísť bez aj bez toho, ak sú rodičia zásadne proti. Každé dieťa je však iné, preto ťažko radiť takto všeobecne..

akdarka
17. dec 2010

@layla84 uz som studovala tu stranku predtym. skusim sa pozriet este raz. takze moze byt problem v tom, ze ide spinkat o 19tej? uz som raz skusila o 18tej, ale nezlepsilo sa to. ja si neviem predstavit ist spat skor lebo on priam vyzaduje pritomnost - normalne drzi bradavku v puse a napusti aj 2 hodky. a ked ju vyberiem tak sa zobudi takmer ihned a neukludni sa az ked ju dostane spat 😝 mne teda o 19tej konci vecer - zaspavam s nim...a dost to obmedzuje priznavam. no inak on v satke zaspi takmer okamzite, len hovorim o takom niecom, ze niektore deti zaspia pri hrani, na deke, v lehatku...

sussanah
17. dec 2010

@akdarka to ze nezaspi "jeste" sam od sebe mi az tak divne neprijde, nas taky jeste vetsinou nezaspava sam, vetsinou s nim nekdo musi byt v pokoji nebo ho drzet za ruku. S tim uspavani houpanim a kojenim, zalezi hodne taky na tom, jaky k tomu mas pristup. Pokud ti uspavani u prsu nevadi, tak klidne takhle uspavej, ale pocitej s tim, ze se potom toho jen tak nevzda. Jedne mamince tady se holcicka toho zacina vzdavat kolem 11m, moje kamaradka prestala prsem uspavat kolem 17m, proste to samo preslo. Stejne tak houpani, u mimi ok, pokud to bude ale pokazde, tak si na to tak zvykne na tento zpusob uspavani, ze to bude vyzadovat treba az do roku a to uz je jine kafe, kdyz ma dite 10kg 😉 Urcite clanek o spani, co dala nahore odkaz layla je fajn, je dobre vedet, kdy je dite unavene a zrale do postele, pak hlavne neprosvihnout tu chvili. Zkus treba si s nim na tu postel lehnout, kojit a zkouset uspat v leze, bez noseni apod. Ono holt i to usinani se musi nejak to ditko naucit 😉

sussanah
17. dec 2010

@akdarka me teda takhle maly nikdy neusnul, dokud jsem ho neulozila ke spanku. Jako takhle male mimco mi chodil spat noc az kolem 22h, ted mezi pul 9 a 9 a jsme ve fazi presouvani vecerniho usinani na 8h, takze mate jeste porad naskok 🙂 Nas kdyz sel spat driv, tak si z toho udelal jen odpoledni spanek a pak chtel byt 2h vzhuru. No a kdyz tak vyzaduje dudlani, nechces mu zkusit dal dudlik? Sice i ten ma svoje uskali, ale i pozitiva 😉

akdarka
17. dec 2010

@sussanah ta moja neistota ho dat spat na noc je v tom, ze sme mali problemy s kojenim a ja mam stale v mysli, ze moze byt hladny 😒 no a aby sa to nepokaslalo tak sa bojim dat dudel - mal zle prisatie a ja malo mlieka 😒 no to zaspavanie na prsniku uz asi nezmenim len tak..no nic, okolo roka mu to snad nejako vysvetlim 🙂 a ked nie tak som sa mylila 😀 😀

sussanah
17. dec 2010

@akdarka no pokud jste meli takove problemy s prisatim, tak to fakt dudel asi neni moc vhodny. Muj byl vylozene dudlal a dudlik byl laska velika na prvni podudlani a prave jsem to delala tak, ze jak dopil, tak jsem vyndala prso, dala dudlik a on usnul 🙂 Budu drzet palce, at se vam podari nejaky spaci ritual najit 🙂

akdarka
17. dec 2010

@sussanah dakujem, si zlata 🙂 no veru aj moj je vyslovene dudlal, ale ja som cumlik de luxe (ako som to nasla niekde na fore) 😀 no ved bude lepsie, hlavne, ze je maly zdravy - to si vzdy poviem ked som nervozna v noci 😝

layla84
17. dec 2010

@akdarka
Ak si skúsila len raz na 18.00, nemusí to stačiť. Ak skúšame zaviesť niečo nové v režime bábätka, treba vytrvať v tej veci aspoň cca tri dni, aj viac, aby sme iste vedeli, či to zaberie, či nie - zo dňa na deň sa zázraky nedejú, ani režim sa neposúva zo dňa na deň.
A ak to nezaberie, stále je ešte možnosť dať ho spinkať o 17.30, čo pri unavených detičkách a pri náprave spánkového režimu býva často nutným dočasným riešením, môže potrebovať aj týždeň alebo dva chodiť spať takto zavčasu. Potom ako dobehne dlhodobo zameškaný spánok a celý režim sa dá do normálu, všetko sa prirpdzene posunie na neskôr - teda zvyčajne dieťa nebude chodiť na noc 17.30 dlhodobo, ale len, kým sa nenapraví spánok.

Každý človek s pravidelným spánkovým režimom má svoj vnútorný budík, ktorý ho ráno budí. Ja chodím vždy na noc o 22.00, s malými výnimkami a môj budík ma budí o 7-7.30 ráno. U detičiek je prirodzené, že tento budík je nastavený viac menej podľa slnka, teda zvyčajne na tú šiestu-siedmu ráno. S tým nič nespravíme, hoci sú aj deti, čo spinkajú aj dlhšie. Ale - keďže my nemôžeme ovplyvniť čas, kedy sa deti budia a ak áno, tak len minimálne, môžeme pre väčší celkový počet prespatých hodín urobiť len to, že posunieme nočný spánok na skoršiu hodinu. Dieťa by v noci malo spať 11-12 hodín, ak spí menej, je pravdepodobné, že sa v ňom nenápadne kumuluje dlhodobá únava a nočné budenie či problémy so zaspávaním alebo s denným spánkom na seba nedajú dlho čakať.
Viem, že ťa obmedzuje ísť s ním spať tak zavčasu - ale každý rodič má možnosť voľby, zvoliť si spôsob uspávania. Ty si si zvolila takýto, takže v tomto sa nedá radiť - musíš v ňom proste vytrvať, alebo sa pokúsiť zaviesť nejaký iný, čo býva, ako iste vieš, ťažké. Tu mám zviazané ruky, lebo jediný spôsob, aby sa dieťa naučilo samé zaspať (ak už je odmalička zvyknuté na iný systém uspávania - s pomocou, a inak nezaspí) je - uložiť do postieľky, povedať dobrú noc, pohladiť po líčku, zavrieť dvere a proste odísť. Len tak má dieťa šancu sa to naučiť samé - a často ho to stojí pár preplakaných minút alebo hodín.

Spomínam často príklad, keď sa môj syn učil prevaľovať na bruško. Strašne to chcel dosiahnuť, veľmi sa to chcel naučiť ale nešlo mu to. Plakal kvôli tomu. Najprv som zakaždým keď zaplakal pribehla a keď som videla, že sa chce otočiť, tak som mu pomohla. Ale potom on sa dal hneď nazad na chrbátik. Uvedomila som si, že on ani tak nechce byť na brušku, že sa chce proste sám prevrátiť. Tak som ho už neobracala. Čo sa natrápil a naplakal. Nechala som ho. Nech sa učí. Veď ako mu pomôžem, ak ho vždy len pribehnem otočiť? Nikdy mu nedám šancu naučiť sa to sám a bez pomoci. Takže malý si poplakal, ale snažil sa a napokon sa to aj pekne naučil. Bol potom taký šťastný, že sa často obracal z chrbátika na bruško a naopak. A tá trocha plaču bez mojej skvelej "pomoci" a asistencie mu len a len prospela, lebo vedel, že sa vie naučiť aj sám, že sám dokáže robiť veľa vecí, ak sa bude snažiť.

Proste mu bolo len treba dať ten priestor, nech skúša. To isté verím, že platí o spánku. Zaspať sám, to je zručnosť, naučená schopnosť, dieťa sa s ňou nerodí. Musí sa ju naučiť tak, ako sa musí v pôrodnici naučiť prisať - koľkokrát za veľkého plaču a dlhého trápenia sa. Tak, ako sa neskôr bude musieť aj za cenu pádov a plaču naučiť chodiť. Tak sa občas aj za cenu plaču musí naučiť aj samo zaspať. Ak budete dieťa stále vodiť za ručičku, aby náhodou nespadlo, aby náhodou neplakalo, kedy bude mať šancu naučiť sa samé chodiť? raz hej, oveľa neskôr, ale na úkor čoho? Zdravý kvalitný spánok je pre organizmus dieťaťa tak isto dôležitý ako zdravá kvalitná strava. Ak nemá telo vždy dostatočný prísun vitamínov a živín, nefunguje stopercentne, brzdí sa rast i vývoj, prichádzajú choroby. Ak mozog nemá dostatok kvalitného spánku (v súlade s biorytmom dieťaťa), tiež nebude fungovať a vyvíjať sa stopercentne. Prídu problémy s pozornosťou, hyperaktivita, problémy s učením, zvýšená náchylnosť k chorobám a k úrazom, nesústredenosť, celková únava a dôsledky nedostatku zdravého spánku by som mohla vypočítavať ešte hodinu.

Takže na úkor čoho budeme čakať, kým sa RAZ - možno o rok, o dva, o tri, dieťa naučí samo zaspať?
(Ak nevie samo zaspať, nie je to hneď samo osebe problém, ale obyčajne sa na to nabaľujú hodiny uspávania, na úkor toho, že dieťa tie hodiny už mohlo - a malo dávno spať)

Čakali by ste tak dlho so zavedením zdravej stravy len preto, že malý chce jesť len čokoládu a ak mu ponúknete zeleninu, plače? Nechali by ste to tak dva, tri, štyri roky a kŕmili by ste ho teda len čokoládou?

zuzkat1
17. dec 2010

@sussanah ja si tiez nemyslim ze je nerozumny🙂 moja mala tiez silnu potrebu stale cuckat preto som jej dudlik dala ked sa narodila ale moc ho nikdy nechcela - skor som jej ho nutila ked plakala lebo som vtedy este nevedela ako ju utisit... jedneho dna ked uz vedela sermovat rukami aj cielene tak ho proste odhodila (mala 3 mesiace) a odvtedy ho nikdy nevzala do pusy a ja som zistila ze cely ten cas chcela len prsnik a keby ho mala tak by ani tolko neplakala🙂

zuzkat1
17. dec 2010

@akdarka ked mala moja tolko mesiacov co tvoja tak moj vecerny program boli presne ako pises... lahla som s i s nou a hocikedy sme do 11 tej tak lezali ona spala a pritom cuckala a ked ma sama pustila potom som ju prelozila do postielky🙂 vekom sa to zlepsilo a mala asi 5 mesiacov ked uspavanie sice trvalo hodinu ale o 8mej som uz mala pokoj - tiez chodi spat o 7mej... a teraz uz cez den zaspi aj sama, vecer nie, ale zaspi do 15minut na prsniku...myslim ze to len chce cas este je hrozne malinky na nejake riesenia aj ked kopa mamiciek tu teraz so mnou iste nesuhlasi,ale myslim ze babo ktore ma ledva 4 mesiace ma pravo na taketo maniere🙂
ja som spanok malej neriesila (resp. riesila teoreticky - kedze ma kazdy presviedcal ze robim chybu - do praxe som ale nic nezaviedla, prisposobila som sa malej) a ono sa to poriesilo same... cez den ma uz nepotrebuje ked je cas spat tak ju nakojim a dam spat ona za 10 minut spinka a v noci sa sice budi ale vacsinou sa len nakoji a spi dalej (vynimku tvoria noci ked ju nieco uplne preberie - nejaky hluk napriklad - vtedy je hore dlhsie)