Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

rimmel
1. dec 2009

sloto no tak to netusim ako poradit, musi to byt peklo 😔 a tiez si nemyslim ze s vyrevanim nieco dosiahnes..

etnicka
2. dec 2009

ahoj sloto, skusim Ti poradit ja: Skus malu poriadne unavit, potom nakojit a ak nezaspi na prsku, tak dat do satky/nositka a normalne fungovat. Podla mna urcite zaspi a do postele ju daj, az ked pojdes spat sama. My to tak robime, vobec neriesime nejake uspavanie. Rozhodne by som ju nedavala nasilu do postielky, tym sa nic nevyriesi. Evidentne chce byt stale pri Tebe, tak jej to dopraj, o par rokov pojde do puberty a potom sa uz tulit a mojkat nebude chciet 😉

cilka167
2. dec 2009

ahojte baby, poslal by mi niekto tu knihu na mail. Napiste prosim mail do IP, dakujem

mayka
3. dec 2009

bab&y kde sa da kupit tato kniha? Rada by som si jju precitala aj ked na ucenie je pre nas este skoro.

hapkes
3. dec 2009

vdacim tejto knihe ...a to nielen ja ale aj kamosky co si to precitali..napiste mail poslem ak chcete

natalli27
4. dec 2009

prosim, posle mi niekto tu knihu? chcem si ju najprv precitat, a potom sa rozhodnem ci to vyskusam. dakujem krasne. moj mail mentolka7@centrum.sk

ludmilabb
7. dec 2009

ahojte, citam to dva rozne typy nazorov....moja dcerka spava so mnou v posteli od narodenia, uspavam ju viacerymi sposobmi, na prsniku alebo na rukach s cumlom a skacem na fitlopte, snazim sa aby bola spokojna, ale
v poslednej dobe len otvorim dvere a idem si lahnut hned citi ze som pri nej a zobudi sa, dam jej cumlik nestaci, dam jej prsnik, vacsinou zaberie aleee prestalo jej to stacit nevie sa ukludnit ani na prsniku, ked jej davam cumel jaciiii, zjavne chce spat ale nevie tak ju beriem na ruky uspavam, stale je nekludna aj sa mi hadze na rukach uz mam strach ze ani moja naruc jej nestaci ale zaspi idem ju ulozit do postele a hned je hore, takto to trva aj dve hodiny v noci....uz nevladzem, proste sa to neda fyzicky zvladnut, padam od unavy kolkokrat je v noci aj kazdu hodinu hore, jej plac mi je uz nocnou morou...snazim sa ale ja ju proste nemozem nosit celu noc!!!!! co je to za zivot, cez den sa jej chcem venovat naplno ale som unavena, chce sa mi spat...je dost umrncana a cez den mi spi tak dva-trikrat po 30 minut...za taky kratky cas si ani ja neoddychnem

ano aj ja chcem byt matkou, ktorej dieta vie ze stoji pri nej, je jej oporou, trpezlivo riesi kazdy problem ale ked som unavena tak ma skor nieco vytoci, som mrzuta...mam pocit ze tou velkou snahou o attachment parenting som sa dopracovala k tomu, ze mam doma uvrestanca, ktory place za vsetko a to ma len polroka

nie je to take jednoduche, viac uz pre nu urobit neviem prave preto nespava v postielke ale so mnou cez den ju nosim v satke ale vety typu vsak raz to prejde, ked bude velka tak sa nosit nebude chciet a su to krasne chvilky treba si ich uzit....mam pocit ze si to najviac uziva moja chrbtica a moje pevne nervy...svoju dcerku nadovsetko milujem ale niekedy to bez vyrevania asi nepojde...uz to nevidim tak ruzovo, citila som sa super ked som malu uspala v mojej naruci a bol na nu krasny pohlad spokojneho babatka, to iste ked mi zaspala na prsniku ale zacina to byt vwlmi narocne ☹

neu.sona
8. dec 2009

Ahojte holky, můžete mi tu knihu prosím někdo poslat na email sona.kosinova@seznam.cz. Děkuji moc!!

neu.sona
8. dec 2009

Mohla bych se zeptat některé z Vás, která s tím má zkušenosti? Pokud dobře v knize chápu, tak ty intervaly při denním a večerním zaspávání chápu. Ale pak nerozumím tomu, jak na to v noci. Ze začátku taky k němu chodi v těch intervalech, co jsou napsané a každý den je prodlužovat o ty časy nebo jak? Je tam napsané, že za začátku mám dodržovat tohle při denním a večerním a v noci ho ještě nakojit nebo mu dát flašu? A co když spustí strašnej ječák, jak to občas dělává. Jak je to slovensky, tak úplně všemu moc nerozumím 😎

luthien.k
8. dec 2009

Já to v noci řeším ne úplně podle knížky, ale inspirovala jsem se. Budil se už před dvanáctou a já mu dávala hned napít, aby nebrečel. To jsem odbourala jako první tím, že jsem mu dala dudánka, hladila ho a povídala mu, že se spinká atd. Máme ho v ložnici, tak jsem nikam neodcházela, jen si poté zase lehla a když plakal dál, tak za chvíli jsem to opakovala. Zapotřebí to bylo snad jen jednou a hned usnul. Určila jsem si hodinu, před kterou mu napít nedám (konkrétně do jedné v noci) a když se do té doby vzbudil, tak viz výše. Vůbec to ale nebylo tak hrozný, velmi rychle to pochopil, že nic nebude. No a pak jsem si určila, že další kojení nebude dřív, než za tři hodiny, což je běžný interval ve dne. Takže ten samý scénář, pokud se probudil do té doby.
No a dneska se třeba vzbudil v půl druhé, dala jsem mu dudánka, jak to dělám vždy, aby neprobudil manžela a on okamžitě usnul a kojili jsme až v půl třetí a pak před šestou 🙂 Proti čtyřem kojením v minulých týdnech plus mezi nimi dudánky je to velký pokrok (až do prvních zoubků 😝 )

lamarika
8. dec 2009

luthien: A v kolik dáváš malýho spinkat?

luthien.k
8. dec 2009

Dáváme spát mezi půl osmou a osmou, obvykle tak ve třičtvrtě... Přes den spí dopolko i odpolko i hodinu a půl. Jen podotýkám, že stále zavinujeme ruce, bez toho bychom moc nespali 😅

lamarika
8. dec 2009

já jen, že asi poslední 2 měsíce se mi malej vzbudí okolo 23 hod a chce bunbat, pak za 3 hoďky zas a zas za 3 a pak za 2 vztává. Tak jestli nemám taky nasadit nějakej podobnej postup jako ty. Malýho dávám spát v sedm večer. Pak dopo, po obědě, odpo a zas večer v sedm. Malýmu je už ale sedm měsíců, tak to svádím na hlad. . . 😅

luthien.k
8. dec 2009

No ono asi záleží na tom, jestli Ti to vadí nebo jestli to nemá zhoršující tendence. U nás se to právě zhoršovalo ze dvou kojení (občas bylo už jen jedno) a když mi to začalo vadit, tak jsem to začala řešit...

leri
8. dec 2009

ludmilabb, akokeby si hovorila o mne, presne ten isty scenar je u nas, kazdym dnom a nocou je to horsie, nevydrzi ani cez den ani sekundu bezo mna a to podotykam, ze uz som sa zmierila s tym ze ho treba vela nosit, ale on to robi ptoom aj ked je na rukach........da sa to vydrzat par dni a potom cloveku z toho zacina hrabat.........v noci mi je fakt jedno ci spi v postielke alebo pri mne, nech spi tam kde mu je lepsie, ale on nespi ani tam ani tam,........zoberiem ho k sebe, dam mu prsnik kedy chce a kolko chce, ale to nestaci, musim ho zobrat na ruky a nosit, nemozem ani stat na mieste a hojdat ho, musim behat.........da sa to vydrzat tak par dni, ale potom clovek pada na hubu........minule som odpadla rano pri prebalovani, proste sa to neda zvladnut ..........

petky5
8. dec 2009

Ahojte vsetci, chcem Vas velmi pekne poprosim, ci by ste mi poslali tuto knihu, urcite si ju chcem precitat. Od ktoreho veku mozem aplikovat tvoje rady Sjuze??? Manzel sa mi uz smeje, ze ma Mala vzdycky obmakci a vzdy k nej letim, ale ked ja si inak neviem pomoct, a potom som strasne unavena. Dakujem moc.

petky5
8. dec 2009

zabudla som: petrasvabikova@gmail.com a vopred dakujem

katka.carska
8. dec 2009

Leri a Ludmila, to co pisete je velmi velmi podobne tomu, co opisuje Prekopova vo svojej knizke Maly tyran, ak mate sancu, odporucam precitat.

janocka
10. dec 2009

amik29 • Dnes v 11:04
Minule som písala, ako môj 7-mesačný syn nevie spať a je závislý na prsníku - zaspáva na ňom a v noci je kojený aj 10 x.
Predvčerom, keď v noci neprespal ani jednu celú hodinu som si povedala dosť!
Začala som aplikovať metódu podľa knihy "každé dieťa sa vie naučiť spať". Stal sa zázrak -
prvá noc malý plakal 55 mim, ale jedol len o 2.00 a 5.30,
druhá noc zaspával 25 mim, a jedol o 2.30 a 6.00.
Samozrejme mrnkal viackrát, ale zaspal. Začala som z hodiny na hodinu a to môj syn dovtedy vôbec nespával v postieľke a vôbec nechcel dudlík. Aj keď som aj tak nespala dve noci - prsníky naliate, musela som si odsávať a ešte stále som tak trochu nervózna z toho čo bude, ale to je už neuveriteľný pokrok. Odporúčam všetkým mamičkám prečítať si to.

rimmel • 1d • Dnes v 11:12
no jasne ze to pomoze..maly sa naucil ze za nim neprides, ze tam pre neho niesi.
ale chapem tvoju frustraciu, ja posledne tri dni kojim tiez min.10krat za noc az ma z toho bradavky bolia...hadam to prejde.

momin • 1d • Dnes v 11:21
Jiste ze kdyz dite nechas plakat tak se casem ubreci a usne....

lamarika • 1d • Dnes v 11:31
kamik: To je báječný Moc ti fandím Já začala postupovat dnes podle této knihy. Malý spí sám v postýlce a aji sám usne, ale v noci se budí a vyžaduje prso. Takže bych chtěla snížit frekvenci a jak jsem se dočetla, tak by měl zvládat spinkat celou noc. Přitom se budí jen proto, že prochází různýma stádiema spánku a toho zbudí a pak se prostě jen dožaduje uspání. A též už konečně vím jak na naše noční hraní. Knižka mi potvrdila to co jsem si mylsela a to že malý strašně moc spinká přes den a pak je hold v noci vyspinkanej a chce si hrát. Tak mi drž pěsti ať se taky dopracujem ke zdárnému konci

poletucha • 1d • Dnes v 11:52
rimmel-to neni o tom,ze tam pro neho nejses...ty ho jdes pohladit,poseptat,dat treba pusinku...jenom proste nevytahnes kozu...nechapu proc to hned odsuzujes

luthien.k • 1d • Dnes v 11:53
Myslím, že rimmel, momin a případně další podceňují schopnost učení u takto malých prcků - přesně jak píše lamarika, dítě se naučí (!!!) usínat i bez berličky v podobě mámina prsa. Kdyby tomu tak nebylo, tak by brečelo stejně každý další den jako ten první a tím by se unavilo a usnulo. Jenže tak to není. Prostě nabyde novou dovednost, a tím je samostatné usnutí. A psychickou újmu mu to podle mého názoru rozhodně nezpůsobí, prcek není ponechán o samotě a bez povšimnutí, to bych samozřejmě viděla jako velkou frustraci, ale je o přítomnosti a pozornosti maminky ujišťováno jiným způsobem, než nabídnutím prsa. Já kdybych se měla řídit tím, že nedělám to, kvůli čemu malý brečí, tak ho ani nepřebalím ani neobléknu ani nedám do šátku, protože u toho se ale šíleně rozčiluje a pláče

rimmel • 1d • Dnes v 11:57
poletucha aha to som nevedela ze s nim si....resp ze tam s nim stale si dokym nezaspi...ze ho nenechas sameho v izbe plakat..babo totiz nechape ze si v inej izbe a ze sa vratis...

luthien prave o tu psych.ujmu ide..je nato vela nazorov

momin • 1d • Dnes v 11:58
Ja to neodsuzuju! Ani nemuzu kdyz sem knizku necetla.
Jen nesouhlasim s tim ze by dite v 7 nebo 6 mesicich melo vydrzet spat celou noc.. bez mlicka...

rimmel • 1d • Dnes ve 12:00
ja jedine co uznavam je dieta polozit do posielky a nedat cecok a byt tam s nim az dokym nezaspi.hladkat, spievat, aj na ruky sa moze dat ale potom hned spat do postielky...toto jedine sa mi zda OK..inak.....sorry ale toto je moj nazor

rimmel • 1d • Dnes ve 12:02
a no neviem luthien moj silene neplace ak ho co ja viem prebalujem..silene place iba ak v noci nedobehnem a necham ho tampridlho sameho(ak tvrdo spim)..kazda matka vie tenplac rozoznat..taky zufaly, plny strachu.

rimmel • 1d • Dnes ve 12:03
http://www.kellymom.com/parenting/sleep/comfort...

znova prikladam clanok

rimmel • 1d • Dnes ve 12:04
sorry ze je v angline, v slov.som nic take nenasla....preco asi

momin • 1d • Dnes ve 12:05
rimmel dik za anglicky text

paja2180 • 1d • Dnes ve 12:10
Holky, nikdo nerika, ze by melo pulrocni miminko vydrzet celou noc bez mlicka! Ale melo by se rozlisovat, jestli ma fakt hlad nebo jde o zyk. Myslim, ze kojeni 10x za noc neni OK. Moje dr. mi rekla, ze tak caste kojeni zpusobuje boleni briska, neni to dobre pro tak maly zaludecek. Nase mala ma skoro 5 mesicu, v noci pije 1 az 2x, to si myslim ze je OK. Kdyz place casteji, staci jen pohladit a dat dudlika. Rozhodne nevytahuju prso pri kazdym zabreceni. Ja bych ty nase prcky taky nepodcenovala, castokrat jde fakt jen o zvyk.

rimmel • 1d • Dnes ve 12:10
momin aj nabuduce

lamarika • 1d • Dnes ve 12:13
myslím, že kamik, luthien a ani mně nejde o to abychom vypustili noční kojení, ale abychom snížili jeho frekvenci Pořád jsou to malé miminka, ale opravdu nepotřebují v noci pít minimálně 4x atd. Tohle je pouze zvyk a chtějí se nechat uspat. . . Sama na malým vidím, že prso jenom dudlá a ududlává se do tý doby dokud neusne. Spousta maminek chce odnaučit svoje děti usínat u prsa a tohle je též usínání u prsa

momin • 1d • Dnes ve 12:15
Tohle ja vazne nemuzu soudit protoze nekojim.
Mela sem pocit ze snazite aby vam mali vydrzeli bez jidla celou noc snad uz do 4 mesicu...

lamarika
10. dec 2009

O tom tady nikdo nemluvil. Zátím tady byla pouze řeč a snížení frekvence. A sama jsi napsala, že to nemůžeš posoudit, takže bys to neměla ani kritizovat 😉

momin
10. dec 2009

Nekdo to tu psal... ze by melo dite vydrzet celou noc.. Ale nebude slovickarit ze........................

momin
10. dec 2009

nebudeme sem chtela napsat

lamarika
10. dec 2009

. . . jak jsem se dočetla, tak by měl zvládat spinkat celou noc. . . Ale nikdo nepsal, že toho chce docílit 😉

poletucha
10. dec 2009

tak tady je taky jeden odkaz pro lepsi pochopeni 😉 : http://maminky.eu/nabidka/spani-usinani-uspavan...

luthien.k
10. dec 2009

Já jsem si taky zezačátku říkala - paráda, v šesti měsících už by mohl spát celou noc - ale na to je asi fakt brzo, pokud to nezvládne sám, nutit ho nebudu žádnou metodou 😉 Nicméně omezit frekvenci kojení se mi podařilo na jednou, dvakrát za noc a ani jsem ho nemusela nechat vyplakat - prostě to pochopil velice rychle, že po každém zakňourání prso nebude. Navíc máme postýlku tak, že na něj z postele dosáhnu. Takže je to taková "upravená Estivillova metoda" a funguje taky 🙂
rimmel, malej je fakt dost temperamentní, takže když ho "omezuju" tím, že ho přebaluju, oblékám atd., tak ječí jako viktorka 😝
Jinak co se týče textů v AJ, on je dost velký rozdíl (nebo alespoň byl) v přístupu k dětem a k výchově u nás a na "západě". Tam - velká volnost, vše podle dítěte - u nás naopak. Myslím, že každý extrém je špatný a je nejlepší jít nějakou "zlatou střední cestou". Ale to už je trochu nad rámec diskuze o spánku kojenců 🙂

momin
10. dec 2009

luthien.k to napsala uplne superove! 😎 😉

cestovatelkaandrea
10. dec 2009

Luthien tak to je fakt iba v texte ten rozdiel vo vychove. Tu v NL vobec nie je vsetko podla dietata. Vela deti musi spat vo svojej vlastnej izbe ked maju este len dva tyzdne. A v noci k nim maminky nebehaju ked zaplacu. To iste sa tyka aj starostlivosti aj krmenia. Je to troska surovejsie. Ked to tak sledujem, tak to skor vyzera ako vsetko pre pohodlie rodica. Takze nie vsetko je v skutocnosti tak ako pisu v knihach. Myslim, ze na SR a v CR su rodicia omnoho obetavejsi k detom ako tu.

luthien.k
10. dec 2009

Jinak je hodně dětí, které spí sami od sebe celou noc i dřív a nám stačí jen závidět jejich maminkám 😀 😉
momin, to jsem ráda, že se nakonec shodneme 😉 Nicméně když už je ten zvyk zaspávat u prsa natolik silný, že se maminka nevyspí ale vůbec, tak asi nezbyde, než na tu změnu jít trošku radikálněji, nevím... U nás to tak hrozné nebylo, tak nemůžu posoudit...

luthien.k
10. dec 2009

andrea, tak to je opravdu zvláštní, protože ty texty od rimmel (byť jsem je nestudovala detailně, na to fakt nemám, jen tak zběžně prolétla), tak tam to je hodně o tom - vše pro dítě... I nedávno o tom mluvil jeden dětský psycholog v rádiu, že si čeští rodiče berou dnes často příklad ze západu, ale aplikují tu volnější výchovu tak, že z toho je "cochcárna" aneb že si dítě dělá, co chce, což samozřejmě hodně kritizoval.

cestovatelkaandrea
10. dec 2009

luthien ja pisem len to co vidim na vlastne oci. rodicia davaju detom jest po troch hodinach, niekedy po styroch. to iste sa tyka aj kojenych deti. ziadne take, ze ked chce tak dostane. v skolke prebaluju deti tiez kazde tri hodiny, ak je pokakane a nahodou to ucitelka nezaciti, tak smola- zaparenina je na svete. miminka davaju o siedmej vecer do ich izbiciek aby si maminka mohla v klude vypit vecer kavicku s navstevou... a tak podobne. takze to vobec nie je "cochcarna" aspon nie tu, kde zijem. a pochybujem, ze nase mesto je v tomto ine ako ostatne.
mozno vo FR alebe GB je to ine ale tu v NL mi to tak nepripada.