Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

fifinna
22. dec 2008

saudi, aj ja do teraz uspavam na cici a to aj cez den. A nemôze ju nieco trapit ? Brusko ? Zubky ?

kkaattkkaa
22. dec 2008

Maminky mate nietora skusenosti aj s vacsimi detmi ? Ktore si uz vedia vyliezt z postele ?
Mame v dome totizto dvoch takych nezbednikov-nasho Matuska a jeho bratranca. Matusko NIKDY NEZASPAVAL SAM, naopak Tomasko VZDY ZASPAVAL SAM. Maju obaja okolo dvoch rokov a vecer rovnaky problem-ako zaspat.
Kedze z postielky vyliezt vedia, dvere si otvorit tak isto, nemozete ich nechat v izbe "vyplakat sa".
Chalani byvaju na inych poschodiach, takze vecer sa nestretavaju.

radka.m.
22. dec 2008

katka-můj mladý taky vylézal z postele,přesně,jak píšeš.nezbývalo mi,než neustále chodit s ním zpátky do jeho pokoje a ukládat ho zpátky do postele.pořád dokola.chce to fakt pořád.kolikrát se nám stalo,že malý přicestoval i v noci a lehl si vedle naší postele na zem.jednodušší by pro mně bylo vzít ho k nám do postele,ale byla jsem nekompromisní,vzala jsem ho a odvedla zpátky do jeho pokoje.takže asi tak.

saudi
22. dec 2008

fifinna - mala to robi od narodenia. nema ziadne ine problemy.

kkaattkkaa
23. dec 2008

.....Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.

Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu OPRAVDU nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.

Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.

Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.

Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá.....

co si o tom myslite ?

sisa.b
23. dec 2008

ten clanok ma chytil dost za srdce ☹

andy21
23. dec 2008

sisa i já to četla ten článek a musím říct, že se s tím skoro ztotožnuju, něco je tam přehnaný...ale je fakt, že ti malí prckové určitě nepřemýšle, jak by si nás zotročili...ale chtěj prostě cítit lásku, být v teple, nemít hla, cítit blízkost známých...aspon tak do půl roku si děti určitě nijak nevymýšlí a nedají se rozmazlit 😉
nejhorší jsou rady typy...nechat dítě vyřvat atd...

andy21
23. dec 2008

A je fakt, že by každá mamka měla umět svému dítěti naslouchat a ne mít načtený z přírúček co jak má být a co je normální a co ne....a když je něco s jejím miminkem trochu jinak, je to špatně... 😒

tanitta
23. dec 2008

Ahojte mamicky...
potrebujem od vas radu... mame 4tyzdnove babetko... cely den spinka a budim ho na krmenie cca kazde 3,5hodinky....takto dokaze prespat cely den az do polnoci .... opolnoci sa zobudi a je hore cca do 4°°rana....s obcasnymi placmi...prestava pri rozpravani prip. spievanim....pozera...chytka rucicky...ako sa da zmenit rezim tak maleho babetka??....snazim sa cez den aby bol aj hore ale marne... 😕 ......vdakaaa
... krasne vianoce;).. a poslusne babetka 😉

fifinna
23. dec 2008

tanitta, joj ako ti zavidim ten den. No k tej noci. Teraz to asi moc nezmenis, ako pises snazis sa marne. Musis chvilocku pockat kym zacne same od seba viac bdiet, potom sa ti ho asi podari aj cez den trosku udrzat hore. Mozno by pomohlo, keby ides po obede snim na prechadzku a zastavis sa u niekoho na navsteve, trebarz ak mas na blizku rodinu a pod. Tam by sa ti mohlo zobudit a ak uvidi druhych ludi a bude trosku zvedave, tak by mohlo ostat chvilku hore. Mozno staci jedna takato prechadzka a podari sa to. Skus.

sisa.b
23. dec 2008

andy - suhlasim s tebou. tiez sa s tym clankom stotoznujem a uvazujem, ci som nespravila chybu vo vychove starsich deti, ked som pocuvala rady typu - nepestuj ich, lebo sa na to naucia alebo deti sa musia obcas poriadne vyplakat 😒 samozrejme som ich nenechavala vyplakat, ale kopec veci by som dnes urobila inak. mozno by na seba tolko nestekali a neziarlili.
aj ked je pravda, ze u nas to bolo tak, ze ich vychovavali vsetci, lebo ja som musela chodit do prace. viem, ze sa tu o tom pisalo. ja som zacala pracovat v 9.tich mesiacoch mojej dcery, lebo manzel mi ostal na invalidnom dochodku a z toho by sme teda urcite nevyzili. a kedze mal smrtelnu chorobu, NEMOHOL zabezpecit svoju rodinu. takze aj take pripady sa stavaju, niekedy sa jednoducho neda ostat doma. pri malom som od 5. mesiacov sla do skoly na denne studium, tak som si tiez matersku neuzila. ale teraz chcem byt urcite doma cely cas. to uz som vsak mimo temy...

sisa.b
23. dec 2008

a k teme - ja som svoje deti neucila spavat nijakym sposobom, spavali v pohode, akurat co sme sa nakojili. som zvedva, ako sa nauci spavat najmladsia. zatial je to v poriadku, v noci sa budi cca kazde 4 hodiny. zaspava pri prsniku, ale ked sa naje, tak sa otacam chrbtom. a spime bez problemov. v postielke som ju zatial nemala...

sophy
23. dec 2008

mne sa na noc osvedcil taky trik, ale plati to len pri detoch co zvladaju i kojenie i flasku, ze po kupani nakojim a uspim a potom ked pocujem ze sa maly budi, tak sup mu flasku s mliekom do pusy a ani sa nezobudi az do rana, takto vydrzi 3 az 4 nocne krmenia bez zobudenia, vstavame az rano o siestej na normalne kojenie, len si treba spravit cas na odsatie mlieka, mozno to vyzera zlozito, ale namiesto preberania, kojenia a uspavania co zabralo kazdy krat v noci minimalne celu hodinu to teraz trva 10 minut, takze sa aj ja vyspim a ked v noci vstanem kvoli odsavaniu, tak mi to tiez zaberie len 15 minut, prirodzene, cez den spi maly o cosi menej ale aj ja mam viac energie, takze je to v pohode...

claudinka
26. dec 2008

babulky, mam otazku.. v knihe sa pise, ze by malo byt dieta bdele vzdy pred vecernym spankom 4 hodiny a pred inymi spankami tri hodiny.. ale to sa neda docielit v pripade, ak spava dvakrat denne 45 minut a vonku 3 hodiny.. vstava o 8.00, zaspava o 20.00.. cize z 12 hod. dna mi prespi 4,5 h..
a takisto by som sa rada opytala ohladom pravidelneho jedenia v urcity cas.. ako ste to riesili vy?
presne kazde tri hodinky alebo ako casto mam davat jest tri a pol mesacnemu chalaniskovi? 😀 lebo akosi nemam sajnu, ako si mam ten den naplanovat a kazdy den ho opakovat, kedze neviem, ako casto mu treba dat jest.. asi kazde tri hodinky.. a po tej desiatej posledne jedenie.. a ak sa v noci zobudi, vsemozne vyskusat ho zabavit, len nech nechce jest a ak to nepomoze, po hodinke nakrmit.. chapem to spravne tie pokyny? 🙂

macaeliska
26. dec 2008

claudinka, pochopila si to dobre, len pri takom malom babu, by si mu v noci mala dať, koľko si vypýta, pretože ono si niekedy potiahne viac, niekedy menej. Takže môže byť aj smädný. Ale snažiť sa to posúvať na určitú hodinu.
Ja som ale El už nebudila na posledné jedenie. Pekne som ju o 19.30 nakŕmila a prespala mi až do 2.00. Tak sa neboj, a radšej ho moc na to posledné jedenie neuč, pretože to potom bude o zvyku.

claudinka
26. dec 2008

cize teraz, ked mi jedol naposledy 18.15 a uz mi o osmej zaspal, mam mu dat jest 21.15 pre istotu?
mne drobec zvykne ako kedy v noci.. povacsine sa ale budi kazde tri hodiny a to si dva-trikrat cucne a v momente zaspi.. a inokedy vie pekne prespat sest hodin bez zobudenia..
cize mam si to nejako odsledovat, kolkokrat v noci normalne papa a kolkokrat si len cucne a podla toho sa riadit? ked viem, ze si len cucne, tak ho nejako uspat bez cucnutia?

claudinka
26. dec 2008

alebo pockam, kedy sa zobudi na hlad a dam mu papat.. a hotovo

moniqe3
26. dec 2008

claudinka: ahoj určite počkaj kým sa sám zobudí. Dieťa vie kedy je hladné.. ty tiež neješ vtedy keď je čas jedenia, ale vtedy keď si hladná.. 😉

rpinguin
26. dec 2008

ahojte kocky,
viem, ze ste tu skusene mamicky. Mam otazku. Ako mam naucit mojho 9,5 mesacneho syna spat? V noci ho krmim niekedy aj kazdu hodinu a pol a pije aj 15min. Moze byt taky hladny? Cez den kojim uz len doobeda. Na obed ma zeleninku, ako dezert ovocie, poobede obilninovu kasu s ovocim a vecer mliecnu kasu a hodinu na to, okolo 20.00 nakojim a ide spat. Prvy krat potom kojim okolo 23.00 a potom to uz ide v 1,5-2hod. takte. Uz som zufala, ale aj napriek tomu neprejdem na umele mlieko. Poradte prosim. Velky dik!

claudinka
26. dec 2008

moniqe thx 😉 😉 este spi.. tak som zvedava, kedy sa mu hlad ozve..

rpinguin a celych tych 15 min ti taha? vyskusaj mu dat tvoje mliecko z flasky, kolko vypije.. mna by to teda zaujimalo 😀

rpinguin
26. dec 2008

claudinka, ano taha, ako divy, ze sa nemozem odtrhnut. No to by som musela odsat a to mi je uz akosi namahave. Na zaciatku mi to islo lepsie, teraz uz ani neodsavam. Ja fakt nechapem ☹

macaeliska
26. dec 2008

rpinguin - koľko malý váži? Vraj deti nad 8 kg by mali vedieť prespať noc. podľa mňa je to blbosť, pretože aj El má 8,5 a určite noc neprespí. Ja mám pocit, že ten tvoj miláčik to na teba skúša. Skús mu namiesto prikladania k prsníku dať vodu na zapitie. Možno sa ti bude nejakú tu noc hnevať, ale vydrž aspoň 2 noci. Uvidíš, malo by sa to upraviť. Netvrdím, že celú noc len vodu, ale ak ho nakŕmiš o tej 23, tak potom mu minimálne do 2-3 nedávaj jesť. Mne sa El tiež tak budila a tak som jej stále dávala prsník. nakoniec nemohla spávať, pretože ju bolelo bruško z prejedenia. A to tiež normálne ťahala, ako keď je hladná. Ona je taký môj "nenažranec".

rpinguin
26. dec 2008

macaeliska, vazi 9,5 kg. Prave ho kojim 😠 Dam si teda k posteli flasku s vodou a uvidm, co to urobi. Mas, pravdu, tiez si myslim, ze si tak navykol. Ja neznesiem nejaky nocny krik, preto vzdy dam prso a mam pokoj a on hned aj zaspi. No a este sa neprejedol, pije ako divy. Mame asi rovnake deti 😉 , aj ked tvoja je ina vaha 😎

macaeliska
26. dec 2008

aj El robila šarapatu a ja som jej v domnení, že je hladná, stále dávala prsník. Tiež mi to bolo pohodlnejšie, aspoň bola ticho a ja som nad ňou tiež koľko krát zaspala. Ale potom ju začalo bolievať to bruško a tak som vedela, že nerobím dobre. Tak sme sa s manželom dohodli, že mi s ňou trošku vypomôže a tak tatino krpatej po nociach spieval, aby ju uspal bez cici. Ja jej totiž nič iné ako MM nedávam. Ale vtedy sme skúšali tú vodu. Zabralo a trvalo to len jednú noc. Zvykla potiahnúť od 20.00 do tej 3.00 a potom sa budievala až o 6.15 a znovu o 8.30. Takže žiadné ďalšie kojenia už nebývali. Teraz jej po pravde sem-tam dám, pretože jej idú zuby a aj máme trošku suchší vzduch. Ale to si vyslovene len cucne na smäd a spí. A aj to nie je každý deň.

rpinguin
26. dec 2008

no ked bol moj vo veku tvojej, tak tiez bol len kojeny. Az presne od 7. mesiaca som zacala s prikrmami, ako radia mudre knihy. Revy som nikdy nepoznala, vzdy hned po zobudeni som nabehla s prsom, mimochodom na kojenie si ho beriem ku mne do postele a robit to v lezme, po tych 15.min. bol klud a putoval zasa vedla do jeho postielky. Boli casy, ked prespal aj 4h, dokonca aj 5h, 3x prespal 6h a raz dokonca az 11h, co som nechapala. To bol ale malicky. Vsetko si evidujem, aj v noci zapisujem hodinu a ktory prsnik davam.
Dnes to idem ale vyskusat s tou vodou, som zvedava. Inac, ja mu dam radsej prso, ako by som mala chodit a nosit ho spievajuci. To by som bola uplne zobudena a nezaspala by som vobec. Toto robim akoby v takom polospanku, niekolko krat dokonca pri kojeni aj zaspim a zobudim sa o hodinu a maly odlepene spi vedla 😀

kubko
26. dec 2008

Tak my zatial zaspavame celkom peknucko a uz dokonca spinkame az do rana s prestavkami na kojenie, to sa budem snazit odburat v nasledujucom obdobi, nechcela som vsetko naraz aby som malinku tak velmi nestresovala. Je to uzasne, teraz mam ovela viac casu, ked malinka zaspava sama. Dufam, ze sa to nepokazi a vsetkym drzim palce pri zaspavani.

rpinguin
26. dec 2008

kubko, drzim palce, aby ti to ostalo, stastna to zena 😉
Dobru nocku vsetkym! Zajtra podam report, ako som dopadla s vodou 🙂

macaeliska
27. dec 2008

no kubko ja ticho závidím. Len sa držte a dúfam, že vám to zaspávanie nič nepokazí.

claudinka
27. dec 2008

no tak som to nezvladla 😒 drobec mi papal nieco po desiatej a potom sa mi zobudil tusim okolo jednej a potom som to uz ani nevnimala, lebo sa mi to zdalo kazdu chvilku a okolo piatej mi uz rupli nervy, lebo som kazdu chvilku k nemu vstavala davat mu cumlik a muz spal, tak som nechcela, aby zacal jacat..
jemu sa tato metoda velmi nepaci.. som si povedala, ze nech papa aspon kazde tri hodiny aj v noci, musim to nejako docielit.. nakoniec skoncil u mna v posteli 😒

tatolu
27. dec 2008

Claudinka,
ešte trošku trpezlivosti. Ono sa to zlepší.
Viem, že je to odo mňa hnusné, ale skús nebrať ohľad na muža. Nechaj melého trošku plakať. Môj to vraj nepočuje... Neviem. Niekoľko nocí vydrží, a potom sa to muuuuuuusí polepšiť.
Držím palce