Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

martinka17
12. jún 2010

@holis84
😀 😀 priateľ je super 😵 😵 😵

@k.jolanka

a ináč, ak je to ťažké, tak si predstav, že by si musela náhle do nemocnice, alebo by si mala silnú chríípku, ako by si to riešila potom. To len ako taká barlička pri hľadaní odvahy 😉

katarina822
12. jún 2010

ahojte pridam svoj pribeh moja mala mala prve 3mes koliku dost sa naplakala stale som ju mala v perinke a hajkala na druhej strane spinkala kratko ale casto ja som sice v case ked spala odsavala ale zvladli sme to spala s nami v manzelskej posteli aj ako 5mes.raz na silvestra sme boli na oslave moja mamka mala 50ostali sme tam spat neskutocne plakala ale zaspala a pekne spala tak na druhy den sme sa prestahovali ja a mala do detskej a spala prvu noc v postielke a odvtedy tam spi ucila som ju polozit do postielky dat dudlik pustit kolotoc pohladkat a sama nech zaspi niekedy to fungovalo niekedy nie niekedy som aj 10krat ku nej prisla ale teraz okrem toho co jej idu zubky sama zaspava v postielke ma svoj cas v kociku von uz odmieta lebo len sediet lahnut neexistuje. no a ked jej idu zubky alebo ako teraz tie horucavy tak ju pred kazdym spatim narychlo osprchujem mliecko a skusim ju dat spinkat ked ma placom zavola tak ju zoberiem na ruky a upokoji sa ma uz 8315gr.ak nevladzem polozim ju do postielky hoci este nespi a ak nezaspi aplace tak znova ju zoberiem na ruky. myslim ze kriticky je 6mes. vtedy dieta vnima viac vidi ze ju nechavate samu v postielke a vy idete prec z izby podal mna treba stale prist ak place zeby vedela ze ste tu.a podla mna dieta do 1roka sa nerozmazna.lebo placom dava najavo mami chybas mi a pod.
@k.jolanka

katarina822
12. jún 2010

sori ze mi tam naskocilo k.jolanka

holis84
12. jún 2010

@martinka17 diky, 😉 prave on je taky takovej litostivej ze jsem cekala ze mi ji da, ale nepovolil! a stalo to za to.

jinak prvnich par veceru kdy usinala sama plakala ale ne dyl nez 15 min, ted uz place fakt jen necelou minutu a neni to ten REV ale jen takovy fnukani. 😉

johanka.
12. jún 2010

@vlastovka385 ako ta metoda moze zachranit kojenie? Tomu nerozumiem, lebo ona navadza, aby sa deticky v noci nekojili. A podla mna sa lepsie udrzi laktacia, ked kojis aj v noci, nie? A odsavat namiesto toho v noci kazde tri hodiny, to mi pride pohodlnejsie radsej nakojit. Ci ste mali nejaky zavaznejsi problem s kojenim, ktory sa podarilo vyriesit?

hena55
12. jún 2010

holis84 keby si mozno citala co sme pisali tak vies ze nase dieti problemove boli. Dokonca moja dcera patri medzi velmi narocne deti. Takze asi tolko. Ja osobne by som nedokazala pocuvat rev mojho dietata a nezasiahnut. Kazda sme ina. Netvrdim ze ja som ideal. Ale asi budem teda radesj tym otrokom.
Ked som otehotnela bolo mi jasne ze sa rok nevyspim a vsetci mi to aj prizvukovali ze s babatkom sa najmenej rok nevyspim. Takze som sla do toho s tymto vedomim. Moje dieta ma 15 mesiacov. Rok som ju drncala na lopte. Aj 2 hodiny. Rok som chodila nevyspata, rok som chodila unavena a znicena. Teraz nemame ziaden problem. Ziaden navyk sa nevypestoval a som spokojna ze som to riesila takto. Som na seba dokonca pysna ze som to vydrzala. Zacinam opat zit chodit do divadla, kina atd.......CO JE TO JEDEN ROK V ZIVOTE. A ja verim tomu ze pre moje dieta to znamenalo vela.
A s tym kojenim to je fakt kravina. Kopec mojich kamosiek stratilo laktaciu najma vdaka tomu ze sa docitali v mudrej kniihe ze dieta po 6 mesiaci nema byt co v noci hladne. Takze zrazu sa cudovali preco asi nemaju mliecko ked 12 hod vynechaju kojenie. Ale na to by vedela asi lepsie odpovedat laktacna poradkyna. Ale vsetko ma dve strany mince. Ja mam takuto skusenost.

hena55
12. jún 2010

a ja stale kojim kazde 3 hodiny moju 15 mesacnu a vobec mi to neprekaza. Spi s nami takze to ani nevnimam. Nikdy nebola chora a nakolko ma nabeh na egzem tak som za moje mliecko hrozne vdacna a rada vstanem. Ale este by som chcela povedat ze verim ze tato metoda moze pomoct ak ma mamicka nejake zdravootne tazkosti, alebo potrebuje nastupit do prace alebo ma viacej deti a proste potrebuje spat a neriesit dieta. Ale vzdy je to len pre matku. Ale uznavam ze niekedy sa moze tato kniha hodit.

holis84
12. jún 2010

@hena55
ja bych to taky vydrzela klidne uspavat dyl ale diky tomu ze se tak budila jsem zacala trpet nespavosti coz je uplne na palici ☹ nevyspala maminka je to nejhorsi. I ja miluji svoji dceru a ver tomu ze to pro me nebylo vubec jednoduche! ale nijak ji to neublizilo, hned druhy den rano se probudila s usmevem, a to me utvrdilo v tomze se ji nic zleho nestalo 😉

holis84
12. jún 2010

a ted me ukamenujete ale ja jsem rada ze uz kojim jen 1x denne a to v 4:50 h rano 😲 jako ja kojila 15x denne a to bylo psycho! nehlede na to ze uz ma ted zoubky a obcas to boli takze ja doufam ze kojit uz dlouho nebudu, jinak jsem ji kojila da se rict plne do 8m!

martinka17
12. jún 2010

pridávam sa k holiske
unavená maminka, nic moc, si unavená, podráždená, zbytočne na dieťa kričíš... A nepíš, že si nebola podráždená, to by bola aj matka tereza po roku bez spánku 😀 Tiež sme mali veľké problémy, teraz má 16 m. a je rozumnejší..preto to ide lepšie všetko. A kojíš fakt každé 3 hodinky v 15 mesacoch 😲 .

martinka17
12. jún 2010

asi máš na mysli, že v noci ale cez deň normálne papá 😀 Ja som to zle pochopila, sorry 😅

frola
12. jún 2010

holis84: pridavam sa k hene. neposielaj nas do prdele ked necitas celu diskusiu. nase deti su brutalni nespavci a problemovi zaspavaci. ja som mala podobny problem ako k.jolanka tiez som niekedy hopsala na fitlopte aj 3 hodiny. tiez som niekedy mala chut nieco rozbit, rozrezat fitloptu nozom ale... nikdy nikdy nikdy by som nenechala dieta opustene plakat v postielke. to je za tvoja mala zobudila s usmevom rano este nic neznamena. ale ak som to spravne pochopila vy ste ju nenechali plakat samu v postielke, tvoj priatel bol pri nej nie? lebo tu sa debata toci o kontrolovanom placi ked dieta samo reve v postielke a podla navodu ho prides ukludnit najprv za 5 minut potom za 10, 15 ... to je uplne proti prirode. a ako tu uz niekto spominal, vsetky sme tu tuzili po babatkach tak to nevyspatie treba vydrzat. a nosit deti na rukach!!!!!

hena55
12. jún 2010

jasne ze som bola podrazdena ale nejak sa to proste vzdy zvladlo. A spavala som cez den s nou. A ked prisiel vecer muz z prace sla som si niekam zacvicit a odreagovat sa aspon na hodku. A aj s kamoskami, na jazykovku, do kniznice. Ono vzdy sa to nejak da. Ale kolko ludi tolko nazorov. Ja som tym len chcela povedat ze ta metoda je podla mna velmi nasilna. Ked som podla nej raz malu chcela nechat chvilu plakat moja starka mi strasne nadala. Ze ona mala 5 deti a ani jedno by nenechala same plakat a nepritulila ho tak co ja vymyslam s jednym a s metodami. Podla mna je prepistana doba. Nie som samotrpitel ale dieta prechadza obdobiami a raz je to lepsie raz horsie. Teraz nam idu zuby a nespi vobec. Co ju mam nechat revat celu noc. Proste ju drncam na lopte a cez den spim. Nastastie je vikend tak si to mozem dovolit. 😉

berenika39
12. jún 2010

@frola 😉
opravdu je nebetyčný rozdíl napsat, že nevím jak dál, uspávám, jsem s dítětem a ono pláče, nevím si rady a napsat, že zavřu za plačícím dítětem dveře, přeřvu to rádiem, ignoruju, abych měla i chvíli pro sebe. jsou různý přístupy k uspávání, k režimu, jaký má mít a nemá mít, ke kojení a nekojení, všechno ok, ale ignorance je prostě nepochopitelná.

jen tak mimo: kdyby ženská byla na dně, slzy jak hráchy, čekala doma na toho svýho, až jí obejme, dá pusu a pohladí, pomůže z problému a on přišel, odvedl jí vedle do pokoje, zavřel, at neotravuje a pustil si na plný pecky televizi...divný, ne? naprosto stejná situace jako se 4 měsíčním dítětem. ty miminka jsou taky lidi, ne hračky, který si vezmeme jen když jsou usmátý a broukaj si.

zelmirka1
12. jún 2010

mna teda riadne juliakocka tiez vydesila, lebo ak niekto napise ze 4 mesacne dieta je riadne presibane a spekuluje tak to svedci o tom ze vobec nevie co to znamena mat babetko a je to velmi smutne. Vsetky do jednej sme unavene a niekedy viac, niekedy menej, ale fakt si to skuste predstavit z opacnej strany, ze mozete len lezat a plakat, nijako inak nemozete dat najavo co citite a niekto vas necha plakat, lebo ste napapane, prebalene a nemate co spekulovat. Babetko je v brusku 9 mesiacov co je velmi dlho, je mu tak krasne a zrazu je nasvete kde sa musi prisposobit mnohym veciam, nie je to lahke vrte tomu ze nie.
To co my mamy dame detickam prve mesiace roky zivot v nich vytvara vsetko podstatne pre dalsi zivot. To ze dietatko prestane plakat po urcitej dobe a rano sa zobudi v poriadku neznamena ze to na noch nezanechalo nasledky, viem ze to znie pre niekoho divne ale je to tak. Knizku som citala velakrat, mam aj osobne skusenosti ale dnes ked je maly vacsi tak vidim aky je to obrovsky rozdiel, tiez som to nechapala ked mal par mesiacov, preto pisem aby maminy viac dali na svoj instinkt, lebo stale sa obhajuju tym ze nechcu byt otrokom, chcu byt oddychnute a venovat sa mu cez den, to iste som tvrdila aj ja, dnes ked vidim ako si maly zahra sam a uz vobec ma tolko nepotrebuje tak sa smejem naco som sa prvy rok tolko stresovala. Vydrzte kocky chvilu fakt to bude lepsie. 😉

erikasadek
12. jún 2010

ja sa drzim jedneho radsej dieto co place v postielke ale v bezpeci ako beznadejbe vycerpana matka ktora uz nevladze a vdaka rade podobnej je mi luto tvojho dietata . Typ si krkavcia matka tak v zufalstve s nim zatrasie ze bude mat nasledky na cely zivot!!!
Takze otazke zne skor nic netreba prehanat nikoho zatracovat... Nie ste na ich mieste...... Nemozte porovnavat neporovnavatelne a zatracovat niekoho a sudit podla vlastnych kriter.. Nie kazdy je psychicky pripraveny to znasat udel matky...
Takze radsej vyplakat niekedy ako v zlosti a pomateni a zufalstve ublizit.....
Aj psy by povedal nevhajte ho vyplakat vy si zatial urobte kavu klud dychajte s hlboka... Nemyslite co sa deje vo vedlajsej izbe po par minutach bud fieta pokracuje ale matka nabrala novu energiu a dokaze sa logicky pozriet na vec... A utisit v klude. Alebo dieta uz zaspi co je lepsia varianta...
s toho mi vyplyva vytykat matkam ze bechaju vyplakat bez toho aby ste ich poznali a ich deti moze mat u.slabsich pocach tazke mozne nasledky nato pozor.... bznadej vedie ku cinom ktore su rozpore s rozumom......

berenika39
12. jún 2010

erika, ale já se bavím jen o tom jednom jediném pro mě nepochopitelném příspěvku, to nebylo o nebezpečí, že by prckovi něco udělala, to bylo o pohodlnosti - zavřít dveře,rádio a klídek.

to je samozřejmé, že než jednat náhle a v afektu je nechat - i větší dítě - vzteknout, odejít, zhluboka se nadechnout a pak to jít řešit, nemusíš mi to ani říkat, mám batole, co právě prošlo obdobím vzdoru, ale to je o něčem jiném, psala jsem, že nepochopím, jak se dá ignorovat řvoucí 4měs miminko.

frola
12. jún 2010

@erikasadek ano samozrejme mozem suhlasit s tym ze ked si na pokraji zufalstva tak aby si svojmu dietatu neublizila radsej ho treba nechat chvilku aj poplakat, ist do inej izby napit sa vody predychat to a potom sa za nich za chvilku vratit. ano su take pripady ked matka v nervoch dietatu ublizi. ale toto je uplne nieco ine. nehovor mi ze matka je tak na dne ze musi svoje dieta nechat plakat aj 3 hodiny po 7 dni. to nie je to iste. a ked ako hovoris ze nie kazdy je pripraveni znasat udel matky tak nech sa matkou nestane...

vlastovka385
12. jún 2010

@johanka. Metoda mi zachránila kojení, protože jsem vyčerpáním a stresem skoro ztratila mléko. Ano, kniha opravdu radí v noci nekojit, to u nás nefunguje. já nejsem žádná zuřivá propagátorka této metody, já prostě jenom říkám, že nám to pomohlo v tom, že se Tibor naučil usínat sám a nemusím ho 10krát za noc nosit v náručí, dokud neusne. Momentálně se pořád budíme 3-4krát v noci, já dám prso, Tibor si u toho prdne, otočí se a usne a já taky. Takže já jsem si z toho vzala to, co vyhovuje nám. Od porodu jsem ještě nespala v kuse dýl jak 4 hodiny, ale takhle aspoň můžu fungovat. Nevím, co bude dál, máme alergii na BKM, i když jsme vysadili všechno mléko, tak Tibor pořád trpí na koliky. Zlepšuje se to, ale pomalu. já bych chtěla tak do půl roku ukončit kojení, mám nějaké zdravotní problémy, které nemohu řešit, dokud kojím: Nevím, jak to udělám, je zvyklej v noci na prso, když mu ho nedám, bude řev ☹ .

berenika39
12. jún 2010

@frola jj, tak to je, a nakonec jsou i maminky, které jsou v těžké situaci, já to všechno chápu, ale pak je třeba zapojit rozum, a přes svoje nepohodlí a nesnáze prostě se kousnout a i když se mi nechce, vstát jít a to malé zaopatřit. přemýšlet to chce, nejen o sobě.

frola
12. jún 2010

berenika presne. to je o pohodlnosti. pustit si radio aby som nepocula 4 mesacne dieta ktore mi chce diktovat a skatat po hlave a aby som aj ja mala chvilu pokoj to je cista ignorancia

a hena inak toto je haluz. uz mam dlhsie odpozorovane ze v minulosti boli rozne trendy. generacia nasich babiciek pristupovala k tejto problematike citlivejsie a nenechavali deti plakat. generacia nasich mám prave naopak hromadne zacala pocuvat nejake nezmysli o tom ze male dieta s tebou cvici a tak nas nechavali plakat. no a teraz niektore z nas pocuvaju dobre rady svojich mamiciek...

zelmirka1
12. jún 2010

ale nikto nic nevytyka ale napisat ze 4 mesacne babo je riadne presibane ????
stale sa obhajujeme tym ze unavena matka je zla matka a oddychnuta ale nechajuca revat je dobra ? to je fakt tazka odpoved ci nie ? myslim ze urcite zufalstvo pociti kazda z nas niekedy, tak nech napisu maminy aky maju problem a skusime hladat riesenie a kedze je nas tu dost tak rozne rady sa tu najdu, mne velakrat MK pomohol ked som si nevedela rady. Niekto neskace hned ako dieta zaplace, vsetky normalne fungujeme v domacnosti a musime aj naberat energiu. Ale viem sama kedze mam prve dieta aka som bola prvy rok bezradna, vela citala a dnes vidim vela veci inak. Jasne ze kazda sme ina a kazde dieta je ine, ale kazde dieta potrebuje hlavne lasku a bezpecie a zial cely knizka je trochu inak postavena.

meleri
12. jún 2010

vlastovko,

neboj se, určitě se odstaví, většina dětí se odstaví sama, když postupně nabízíš flašku třeba s čajem nebo vodou..můj syn se takhle odstavil ve 14 měs. prostě zezačátku z flašky pít nechtěl, ale každý den jsem přesto čaj vařila, a najednou v 14 měsících prostě tu flašku chtěl a prso pak začal odmítat.. ..a určitě se pak už i vyspíš, jakmile bude v noci po kojení tak bude bud spát celou noc nebo se budit kvůli čaji, ale už to nebude 4x za noc jako u kojení. hlavně to chce vyčkat, a po tom roce pomalu ho učit na tu flašku...někomu to trvá dýl někomu méně no a pak jak odstavíš tak si dej týden pohov vyspi se at se postará manžel...flašku pak může dát v noci i on... 🙂

denkanka
12. jún 2010

Dakujem baby. No pouzivam dudlik a spinkava v postielke. Mala je januarova, tak ja som si zimu uyila"plnymi duskami" lebo spinkala iba v tom kociku🙂. No a mam pocit, ze to teplo jej vadi preto nespi ale neviem to urcite. S tymi zubkami to vyzera uz od tretieho mesiaca. Lebo slinta a dava vsetko do pusinky ale nema este ziadny a zda sa mi, ze to polavilo. Ona sa vzdy po tej pol hodinke prebrala ale spinkala dalej(teda v kociku), niekedy sa nam podarilo aj doma. Otvorila som okno, naobliekala ju a zaspinkala. No ale to boli velmi zriedkave pripady 🙂 . aj teraz spinkala pol hodinku a ked som sa ju este snazila uspinkat, tak revala. Potom ked som par krat odisla stale plakala a nakoniec sa zacala hrat a mrkotat si. Tak som ju vzala lebo uz boli 3 hod. co nepapala a urcite by nezaspala. No je to sranda🙂. Nechcem na nu vyvyjat nejake nasilie ale ani nechcem nieco pobabrat. Jaj, keby clovek vedel co je njlepsie! Asi iba skusat a hladat! Tak uvidime 🙂 🙂 Dakujem

frola
12. jún 2010

meleri mozno to tak bude ale u nas nie je 🙂 ja uz nekojim a mala sa budi velakrat za noc len tak aby som ju pohladkala dala dudel...

vlastovka385
12. jún 2010

@frola Tak u nás to rozhodně nebylo o mojí pohodlnosti, protože já pořád život pohodlnej nemám. Ano, byla jsem vyjukaná, nezkušená mamina, unavená tak, že jsem nemohla vůbec fungovat. Skoro se mi přestalo dělat mlíko, můj manžel se málem odstěhoval, protože se mnou se opravdu asi nedalo žít. Kdybych poslouchala rady tady některých, že je to normální, že se mimino budí, že jsem jednou matka, která to musí vydržet atd., tak by to u nás nedopadlo dobře a hlavně, nezačala bych řešit, proč se mi to dítě tak často budí a trápili bychom se oba. Dělat ze sebe hrdinku, že já to zvládla a odsoudit ostatní maminy, že jsou pohodlné, je strašně arogantní. Můžu říct, že e mi ta metoda nelíbí proto a proto, ale vyvyšovat se tady nad někoho, že já jsem to zvládla a on ne, když vůbec neznám jeho situaci, to je fakt mazec.

vlastovka385
12. jún 2010

@meleri Díky, no Tibor právě flašku vůbec nechce, pije jenom z hrníčku, zkoušela jsem mu nabízet vodu nebo čaj, ale hnedka mě prokoukl a začal se vztekat. Mléko žádné nemůže, jenom ode mě, teď zkouším vařit kaši z Nutrilonu Allergy Care, tak uvidím, jestli to bude tolerovat.

meleri
12. jún 2010

frola,

ještě je malá, dej tomu čas... 🙂

Vlastovko,

neboj za pár měsíců to bude za tebou zase si odpočineš, neboj se, taky sem byla vyčerpaná, počítala sem s tím že tak do 3 let se nevyspím a ted už je to vklidku....🙂

meleri
12. jún 2010

vlastkovko,

taky se mi vztekal, chtěla sem to vzdát, nevzdala, zkoušela jsem to asi 2 měsíce ne li dýl než se konečně napil, dodnes to není žádný pijan 😅 ale přecejn žízen uhasí...někdo se to naučí za pár dní někomu to trvá týdny než si zvykne, důležité je že už si to zkusila a že ví že není jenom prso.

meleri
12. jún 2010

zkus fakt tu vodu nebo jestli si v kojení pila hodně fenyklový čaj tak zkus ten, protože tu chut by poznal z tvého mléka, pokud jsi tedy takový čaj pila...