Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

miska22200
23. okt 2012

neporadi mi nikto 😕 ☹ 😝
@vevinaaa ty ju maš dobre odskušanu

miska22200
23. okt 2012

@duratlicka ty ju maš tiež odskušanu , tu knižku,nejaka rada? 😕

extrate
23. okt 2012

@miska22200 ja nepoznám tú knihu...
ale keď hovoríš že syna vieš uspať tak že s ním si lahneš ...
..nemôžeš ich dať spolu do jednej izby a lahnúť si s nimi?

vevinaaa
24. okt 2012

@miska22200 aj nasa bola dost uplakana ako male babetko, uz taka nastastie nie je, mne ani ruky nestacili, preto somm zvolila kocik.. bola to chyba no poucila som sa.. s tymto obednim spankom asi jej staci taka kratka chvilka spanku, keby si ju skor rano budila? aspon o pol hodku ci hodinku? mohla si to tak skusit, ja musim vecsinou malu zobudit aby mi na obed skorej zaspala. Niekedy vymysla a nezaspinka vobec, som s toho zufala lebo ona vydrzi no co s toho ked na vecer je uplakana a nik jej nevie rady.. Aj nasa mala obdobie kedy spinkavala kratsie, no nechala som to tak asi jej to nechybalo aj nas to dost prekvapilo ale bola vyspana.. Niektore deticky ale na obed nechcu vobec spinkat, ale ja by som rada v tomto obednom spanku zotrvala tak ju tam ukladam aj ked nezaspi, tak aspon lezi, no niekedy vie zaspat aj po 2hodinach lezania, to mi trosku vadi lebo potom spi aj 2hodiny a vecer nam dost vystraja aj do pol 10tej.. no ja som jej chcela zrusit vecerne rozpravky a skusit ju dat skor spat ako chodievala predtym,len som to este nezrealizovala.. V taktomto veku zacinaju deti skusat co smu co nesmu, pokusaju rodicov, co im dovolia.. Preto ja si myslim ze ked ju budem ukladat raz sa to vrati do normalu, a bude spinkavat ako spinkavala. Viem ake to je ked nechces dietatko naucit na ruky, ja som sa na svojom poucila velmi...ale ked bola nasa chora, tak sme boli zhovievavejsi, predsa take chore dietatko viac place, nevie co zo sebou, moze ho hlavka boliet no nepovie ti to.. lebo nasa ked je chora vie plakat takmer za vsetko.Ak som pochopila tvoj problem je hlavne v tom ze vasa dcerka si zvykla na iny rezim ekd bola chora, ale postupne by si sa mala snazit vratit do povodneho rezimu. Aj ked to nepojde hned, ale skus si stat za svojim, mozno sa vam to casom upravy a zas to bude take ako predtym. Aj mne sa stalo ze vecsinou po chorobe bola mala inaksia, ze mala presunuty rezim, no ja som vzdy zacala tak ako sme boli nauceny, a upravilo sa to casom.. neviem ci do tyzdna ci dvoch.. treba skusit a uvidis 🙂

miska22200
24. okt 2012

@vevinaaa dakujem za odpoved...ona nejak velmi iny režim nemala ked bola chora,skôr by som povedala že spavala viacej...nieje to tak ako som si myslela, že jej stači asi kratky spanok,možno to tak bolo na začiatku ako stym začala,potom som ju nutila spat dlhšie,tym že som ju nutila a nechala som ju aj trocha plakat,začala mat odpor k postielke ☹ ☹ ☹ niekedy mala tak rada postielku,ked sa unavila a davala som ju do nej prejavovala rovnaku radost ako ked vidi flašku 😅 a všetko som teraz pokazila teraz neviem ako to napravit ☹ ☹ ☹ už ked vidi že jej idem davat spaci vak tak už chyta nervy ☹.dnes som ju zobudila až o hodinu skôr,boli sme dlhoooo peši na prechadzke,bola fakt unavena,určite sa jej žiadalo spat a ona straaaaaašny reeeev,tak som ju nechala plakat kym som neuspala maleho a potom som si lahla knej ( ja vposteli a ona vpostielke) a s vzlykotom tak zaspala,potom sa pohodine s plačom zobudila,pozerala na mna ako ja akože spim,polhodinu blabotala a zas zaspala...nechcem ju naučit na to ,že musim pri nej ležat vizbe ale nechcem ju ani trapit plačom,lebo mam pocit že je to horšie ( možno keby som sa riadila tou tabulkou ako mam často chodit do izby.či? 😕 ) bojim sa aby stym nezačala aj večer,lebo už zaspava splačom aj večer ale zatial nemusim pri nej spat

miska22200
24. okt 2012

@extrate ked malá vyrastla z tych prvych naročnych mesiacov chceli sme vyskušat spolu spavat všetci štyria ale nejde to 😒 maly plače často zo sna v noci 😒 jeden druheho stale budia plačom a ked su chory ani nehovorim a kedže je ta možnost že každy bude mat svoju izbu tak to radšej využijeme

zuzanockamt
24. okt 2012

@miska22200 podla mna spava v noci na svoj vek uz dost dlho, mozno preto vymysla so spankom pocas dna ... syn mi nikdy tak dlho v noci nespal - v noci spaval tak 9-10 hodin max. ... ale ked vies uspat syna tak, ze pri nom lezis, mozno by som hladala cestu, ako takto uspat aj dceru, pride mi to velmi nespravodlive, ze dceru nechat vyplakavat hodinu a syna uspis ... tym nocnym budenim ti chce len naznacit, ze jej chyba tvoja blizkost

miska22200
24. okt 2012

@zuzanockamt ja ju na to nechcem naučit,spravila som chybu pri synovi,nechcem rovnaku pri dcere 😒 syn zaspi na obed za 10 minut najviac za polhodinu,neležim pri nom hodinu...je to nespravodlive,ja viem ☹ teraz debatime s mm ako ho naučit sameho spat,koncom novembra bude mat už tri roky už je velky,na narodeniny mu chcem kupit kazety z rozpravkami aby pri nich zaspaval na obed,večer mu čita mm...je to zle ked dieta nezaspi s nikym inym len z rodičom,ked nema možnost ho uložit aj niekto iny 😒 ked niekde potrebujem ist.npr.si robim termin u doktora či zubara,vždy hladim aby som počas ich obedneho spanku bola doma,čo je dost naročne lebo nemam vodičak všade chodim autobusom

zuzanockamt
24. okt 2012

@miska22200 ja mam syna - ma dva roky a mesiac, od narodenia zaspava len so mnou ... do roka a pol dokonca vyhradne na rukach ... potom sa jedneho dna sam od seba rozhodol, ze mu staci, ked pri nom len lezim ... od septembra nastupil do skolky (mal tesne pred 2.narodeninami) ... v skolke bez problemov zaspava sam - ucitelka ho na chvilu chyti za ruku a pohladi a spi behom 5 minut, cize si myslim, ze to nie je ziadna chyba, ked dieta naucis na spolocne spanie, skor si takto vybuduje doveru a vztah, ze sa moze na teba (pripadne iny oprny bod spolahnut - ako napr. moj syn na ucitelku v skolke), ale to je uz ina kapitola ... ja osobne by som skusala zosuladit spanie obidvoch a lezat pri nich ... osobnu skusenost ale nemam s dvoma detmi, kedze mam len jedneho syna ... len si myslim, ze nechat vyplakat nie je spravna cesta

mirip
24. okt 2012

ako tak čítam dievčatá nezávidím vám tie režimy a uspávanie 😔 my sme prvú uspávali na rukách a zobúdzala sa len raz v noci cca 2-3 a potom už len ráno o 6tej a druhá ok porodnice teda od novorodenca spí celú celučičkú noc a na rukách ale bo cumel nehrozil a nehrozí, teaz si povie necem a dovidenia ani na ruky nechce ísť...

duratlicka
25. okt 2012

@miska22200 Prepac,ze az teraz,uz sem casto nechodim.Nocny spanok je ok,az na to budenie sa a cez den Ti uz dlhsie ako hodinu spat urcite nebude,musis sa s tym zmierit☹Nasa sa tak tiez budila na vypadnutie dudla a potom si nasla palec a je pokoj.Spi kazdu noc s 2 dojceniami.Vecer uz par mesiacov zaspavame bez placu,lebo mame taky ritual.Kasa,prebalenie,pyzamko a potom sa hrame v kuchyni,az kym nezacne robit slona(palec v puse a druhou rukou si zakryva tvar),co je signal,ze rychlo spat.V izbe nakojim,aby sa tak ukludnila a taku napoly uspatu,ale este bdelu dam do postielky.a spi.Neviem,ako ti pomoct.vziat jej dudel a 2 noci prezit,kym si zvykne zaspat bez neho?

duratlicka
25. okt 2012

@miska22200 Urcite neskracuj nocny spanok,ten je totiz v poriadku.

miska22200
25. okt 2012

@duratlicka mne by stačila aj ta hodka obedneho spanku a jej myslim že tiež, 😅 na to aby dalej fungovala...len teraz riešim ako ju mam uspat na obed,kedže teraz chce aby som bola pri nej 😝

miska22200
25. okt 2012

@miska22200 cumlik jej zatial brat nebudem,ma ho ešte aj starši na spanie 😅 to skracovanie nam fakt nepomohlo ☹ len večer bola tym viac umrčana ,lebo bola viac unavena ako ked spi rano dlhšie 😒

miska22200
25. okt 2012

@duratlicka ta sprava patrila tebe,nie mne 😀 😀 😀

diana_81
25. okt 2012

@miska22200

to skracovanie asi nebude fungovat zo dna na den... inak moja spi tiez 11-12 hodin v noci, vacsinou od 20:00 - 8:00. A cez den spime spolu. Ja som sa s tym zmierila, lebo kazdy hovori ze ich detom staci pol hodina a potom su hore. Aj moja sa po pol hodine preberie, ale ak som pri nej hned zase spi dalej (vacsinou dostane prsko a to ju spacifikuje) a spi este minimalne dalsiu hodinu, niekedy dve. Cize vlastne jej to nestaci, len sa jej prerusi nejaky spankovy yklus a treba nan rychle nadviazat.

Suhlasim s mamickami co pisu, ze by ste ich mali skusit nejako spolocne uspavat. Uz su na to relativne vekovo dost velki a tiez sa mi zda nespravodlive synovi robit jedno a dcere druhe. Hlavou Ty chapes preco ju tak nechces naucit, ale ona nerozumie len vidi, ze sa k nemu spravas inak ako k nej.

Mna moja v noci nevola, lebo nemusi - spi pri mne. Ale isto keby spala sama by mi plakala.

zuzanockamt
26. okt 2012

Neprespať noc do veku 3-4 rokov je normálne a zdravé správanie sa ľudských mláďat. Vaše dieťa nie je náročné, ani vami nemanipuluje, je normálne a zdravé a správa sa primerane svojmu druhu.

http://dojcenie.webnode.sk/blog/nebojme-sa-toho...

januarova
27. okt 2012

@miska22200, mne sa velmi osvedcilo spat s detmi. my spime este aj teraz vsetci 4 spolu 😅 tvoja dcera citi a vidi ze syna uspavas a ju preco nie. urcite by som hodinu a pol dieta nenechala plakat. ja som bola tiez z dcery na nervy sem tam, mala take obdobie okolo 8-9 mesiaca(separacna uzkost a pod.) a to som musela chodit s nou spat a aj tam ostat. liezlo mi to na neryv, ale ked som to nespravila,. tak ona nespala, plakala a aj cez den bola umrncana, zlostna, hned ju vsetko rozrusilo. Cize zistila som, ze musim sa s tym zmierit a ja ustupit jej, lebo boj s detmi nema vitaza. porazeni su obaja. A potgom ked som ja rezignovala a prestala to riesit, tak sa aj jej spanok zlepsil. Mozno by si mohlka skusit na par tyzdnov aby ste spavali vsetci spolu a ci sa detom nestabilizuju spanky. lebo take male dieta nevie byt vypocitave, ona ta potrebuje citi a dat to vie najavo placom. 🙂

kaja73
27. okt 2012

@zuzanockamt tak som rada, ze mam normalne a zdrave dieta-bude mat uz 3 roky a nie a nie prespat celu noc.

sophia2
31. okt 2012

ahojte, mam synceka, ktory ma 6 mesiacov a zacala som ho ucit zaspavat sameho presne podla knihy, trvalo mi to asi 4 dni kym sa to naucil a cez den to aj krasne funguje, polozim ho ked vidim ze si pretiera oci a chce spinkat a odidem, niekedy este troska pomrnkava, ale potom pekne zaspi. Len mam jeden problem, VECER TO VOBEC NEFUNGUJE,POMOZTE MI, sice ho dam pekne spinkat pred deviatej lebo tak mu vychadza papanie, ale po hodine je hore, sice si pretiera oci, ale nie a nie zaspat, stale len place a ani na rukach sa mu neda zaspat, tak sme hore az do dalsieho jedenia co je niekedy aj pol dvanastej, uz som z toho na nervy. Preco to nefunguje, co ma posunuty spanok, ked spi len hodinku a nie celu noc? Budievame sa zvycajne okolo pol deviatej, potom spinkava od pol jedenastej do dvanastej, potom papame a ide spat o pol druhej, o tretej ho budim na papanie a potom ide spat o pol piatej do sieste,zase ho budim na papanie o siestej a potom uz nespinka az do tej pol deviatej kedy mu dam papat.

victress
5. nov 2012

ahojte, prosím o radu ohledně uspávání 10měsíční dcery, přes den spí 2-3 hodiny v kočáře v pohodě, ale večer nechce jít spát, usínání je horor, pokud ji chci uspat kolem 20 hodiny, tak jedině na rukou, za 15 minut se probere a lozí a chodí v postýlce až do 22 hodin, kdy ji opět na rukou uspím, položím do postýlky a konečně spí až do rána (občas se 1x za noc probudí kolem 3-4 hodiny ale to mi nevadí, dám jí mléko a spí dál). Do 8 měsíců bylo uspávání večer OK, stačilo ji položit do postýlky a spala, ale s nástupem lezení se prostě pořád obrací na bok a stoupá si, tak prosím poraďte jak ji naučit usínat samotnou v postýlce. 😝

boka79
5. nov 2012

@zuzanockamt

ten clanok som uz citala, je uplne vystizny a ako som pisala uz v inej teme, snazte sa baby svoje instinkty sledovat a nestazovat si zivot ucenim dietata na to, na co este nedozrelo

klaja
7. nov 2012

@victress většina matek, co má starší děti, ti asi potvrdí tohle - spací návyky dítěte se mění, u malinkých dětí klidně každých pár týdnů, takže je dobré to obtížnější období prostě vydržet. Je to náročné přizpůsobit čas dítěti, usínat s ním, ale je to taky jediný způsob, který zajistí, aby dítě neusínalo ve stresu. (Pokud samozřejmě usne v klidu samo, není co řešit). Rady v duchu každé dítě se dokáže naučit usínat a Estivillova metoda jsou pro děti velmi stresující a zatěžující, usínají v pláči a časem si zvyknou, protože jim dojde, že jim pláč stejně nepomůže. Pro lidi 21. století opravdu není důstojné nechat své děti vyřvat, dokud "nepadnou". To parafrázuju dr. Mertina - českou kapacitu v oblasti dětské psychologie. Takže vydrž, buď citlivá, dítě tě potřebuje. I když to na někoho může působit jako vynucování pozornosti - pro dítě je usínání náročná fáze a přítomnost matky (rodiče) je pro něj základní potřeba.

radka0610
7. nov 2012

baby ktora ste tuto metodu absolvovali a uspesne ja som dnes zacala tak riadnejsie a vcera som si nastavila len tie casy.... mala konecne v noci spala v trojhodinovych intervaloch co je uspech lebo sme boli v noci kazdu hodinu 😝 myslim, ze nieco na tejto metode je super ale nieco sa mi zda dost drasticke. Pravda je ze ona uz bola na tom tak ze dokazala spat iba s cicikom v ustach. Ja som s nou cez tyzden sama a to som fakt nic nestihala urobit lebo ked bola hore tak som sa jej venovala a ked spala tak sa mi cicik nedal zlozit z hrude takze som lezala pri nej. No ak ste niektora tuto metodu prezili mohli by sme popisat prip. otazky a tak.....

velvet26
7. nov 2012

baby, urcite tato metoda funguje, len sa mi zda drasticka a neprirodzena vzhladom na vyvoj dietata...treba len vyckat, kym trosku vyrastu, oni sa naucia zaspavat same...ja mam 17 mes. dievcatko to este kojim, poobede zaspi na prsniku a vecer v pohode sama, nakojim a ona sa ku mne prituli, najprv ma hladka a potom sa otoci na bok,mne chrbtom a pekne sama zaspinka, takze da sa to aj takto prirodzene, neviem si predstavit, ze by mala zaspavat s placom, ked sa to da pekne v pohode...a radka06010 neboj ona sa bude casom budit v noci coraz menej,nakoniec prespi celu noc..

radka0610
7. nov 2012

@velvet26 ked neviem ci je to pre mna az take drasticke lebo moja drnda zaspava aj tak s placom ona je strasny bojovnik so spankom a a do teraz ked zaspala na cicke tak po odobrati reeeev v noci kazdu hodinu rev a iba cicku cez den rev ona je dost urevana a mam dakedy pocit ze ja jej robim este vatsie nervy.... 😝 dnes som metodu prvy den skusila a prvy doobedny spanok plakala hodinu a potom pol hodku spala po obede to bolo pat minut aj to bolo skor stazovanie sa ako rev a vecer sa tiez len mrncila a ked som ju isla pozriet tak spustila rev akonahle som odisla tak sa ukludnila a zaspala.... my sme samy dve tato chodi len na vikendy tak mam obcas pocit ze je az tak zavisla az je tam ponorka. Ona fakt obcas chce aby som riesila kazdy problem za nu ona je unavena a ja to musim vyriesit.... a aj ine veci co musim za nu vyriesit musi sa naucit samostatnosti zial je prve dieta tak som si ju trochu rozmaznala. no sak uvidime co a ako ak mi bude srdce trhat tak to urcite ukoncim ale zatial mi to ani netrha lebo place kludnejsie ako pri zaspavani so mnou (blbeeee) 😒

radka0610
7. nov 2012

Inak keby mi niekto toto odporucal pred piatimi mesiacmi asi na neho poslem socialku 😀 😀 😀 ale v knizke je pekne napisane, ze ked matka kludnejsia je venuje sa mu s vatsou laskou a pohodou. Ja uz som myslela ze ma picne normalne som dakedy od malej musela na chvilu odist a ukludnit sa a to ja som strasny pohodak....

zuzanockamt
7. nov 2012

@radka0610 polrocne dieta predsa este nemoze byt samostatne tak ako si ty predstavujes a je uplne normalne, ze nedokaze svoje problemy riesit same, ale potrebuje na to mamu 🙂

boka79
7. nov 2012

@radka0610

ja nechapem, co pises, ako moze pol rocne dieta nieco riesit za seba? A inak ta kniha je ked tak az pre deti od roka, to bolo najnovsie vyjadrenie Ferbera..

Velmi malo deti vie zaspat samo, ja tak nepoznam, su takmer vzdy odkazane na pomoc rodicov, je jedno, ci ma pol roka, alebo mesiac, dokonca si myslim, ze polrocne dieta ma este vacsi dovod , ako mesacne domahat sa mamy, zacina separacna uzkost, idu zuby, vyvija sa, boji sa sveta, ja to naozaj nechapem ... Zamysli sa nad tym , preco chce cicku? Ako to pises? Chce Teba, si jedina, ktoru ma, nic ine.. Akoby si sa citila ty, keby si bola sama s jednou osobou na ostrove, nevedela by si rozpravat a bolo by ti smutno, dkonoca by si tuzila po tom druhom cloveku a on by Ta nechal samu, v tme, klietke - myslim tym postel,

ja nevravim, kazdy nech si robi za seba, nechcem urazatr, aby to tak nevyznelo, nie je to moje dieta, ale ked to citam, len mi je z toho smutno, musim tak povedat.

Inak moja prva - dcera bola a je bojovnik so spankom , ale zvladli sme to aj bez tej knihy

Drzim palce, nech sa rozhodnete spravne

tajomna21
7. nov 2012

@sophia2 preco ho budis na jedenie? vsak ked bude hladny vstane sam