Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

ynez75
22. jan 2011

prepcte,ale musim trocha s humorom,lebo som naozaj nahnevana...a to som clovek,ktory sa v zivote nepohadal so svojim muzom.ani to neviem.a pridem sem,stacia 2 dni a ja nechapem,preco sa vytacam

berenika39
22. jan 2011

@layla84 proč by si rozbíjel hlavu při prvních krůčcích? o co? vodít nechodící dítě za ruku je naprosto zbytečné a chytat při běžných pádech a karambolech je kontraproduktivní, stačí stát opodál a dítě jistit, pokud je to nutně třeba. proč by mělo v jedenácti měsících chodit? některé to umí, některé ne. půl roku čas....umí to nakonec každé zdravé dítě - až na to samo dojde, až se samo pustí....je na to zralé.

čím víc vašich příspěvků čtu, tím víc pochybuji o vaší informovanosti, o vašem přehledu v novém světě "maminek a miminek" . @fem už to psala, 40 let je už dlouho....wake up. jste někde jinde, než v lednu 2011.

kubaka
22. jan 2011

@layla84 ty jsi vodila dítě za ručičku když ještě nechodilo? Co by tomu řekla rehabilitační... Koukám, zde jsou odborníci ...

layla84
22. jan 2011

@zelmirka1

áno, mám vyštudovanú psychológiu. Mám aj základy pedagogiky. Priamo lekárka nie som, pracovala som však v záchrannej službe, mám ukončený zdravotnícky kurz s dvoma certifikátmi na americkom college (certifikáty sú garantované celoamerickou organizáciou American Heart Association a ten druhý takisto celoamerickou inštitúciou National Ski Patrol.
Ale to ani tak nie je zdrojom mojej istoty ako to, že radím pod priamym dohľadom dvoch špičkových pediatrov, jeden má dlhoročnú prax, ten druhý je "mladá krv". Konzultujem pravidelne moje poradenstvo s troma ďalšími lekármi - jeden je všeobecný chirurg, druhá je pôrodníčka, tretí anestéziológ a jedna z mojich najlepších priateliek je interná neurologička, mojich rád sa drží ona sama pri svojom vlastnom spánku a teraz má pármesačné miminko a pravidelne mi volá odľadom spánku.

Študujem spánok, vývoj detského mozgu, vývoj spánku, spánkové fázy už tri a pol roka na dennej báze. Mám niekoľkoročnú prax s poradenstvom. Stačí?

ynez75
22. jan 2011

@j.cien presne tak 🙂

valika_val
22. jan 2011

@layla84
viem si predstavit, ako sa teraz citis. mas moju (nasu) podporu a je mi luto vsetkych zien, ktore sa do teba ako do osoby navazaju. a spominat tu hitlera, preboha, ste normalne? toto je uz daleko za hranicou etiky, moralky a slusneho spravania.
tahate tu ludi za slovicka a vyprsujete sa, kto co vie lepsie a najlepsie a najspravnejsie. vysmievate sa a ponizujete ostatne matky. je to uplne chore a svedci to len o tom, ze ste si tu prisli liecit komplex menejcennosti, ktory prameni ktovie z coho.

jedna vec je napisat do TEJTO TEMY opacny nazor, ale druha vec je hadat sa.
skuste zalozit temu o negativnom vplyve tejto knihy, skuste sa tomu venovat tak ako layla. skuste mat za sebou tolko, co ona, budte tu pre ostatne zeny a poradte im v kazde situacii (a to na 99% spravne!)!!!
toto, co robite, nie je hrdinstvo, je to trapny pokus dostat cloveka do uzkych.
ale nastastie vidim, ze laylu do kuta nezatlacite a to zas svedci o tom, kto ma navrch.

zelmirka1
22. jan 2011

@layla84 dakujem za objasnenie, sice neviem preco konzultujes s chirurgom alebo anesteziologom pri radach maminam ohladne spanku ale inak klobuk dole prekvapila si ma. Napriek tomu som trochu smutna ze psychologicku nenapadne riziko ktore vznika pri metode kontrolovaneho placu. Ja si myslim ze by niekedy stacilo viac pocuvat materinsky instikt a riadit sa svojim pocitom ako to robili nase maminy a neriesit spankove fazy do detailu. Ale uznavam ze si pravom veris.

layla84
22. jan 2011

@kubaka

chodilo, držalo sa nábytku.. prečo by bolo zlé, že mu dám rúčku a drží sa mňa a nie nábytku a cvičíme, trénujeme spolu??

fem
22. jan 2011

@layla84 preto, ze ho nenechavas samostatne objavovat svet, nenechavas mu samostatne sa motoricky vyvijat, ked na to dieta ma, to znamena respektujes fazu jeho vyvoja...prave tuto fazu samostatnosti, ktore tvoje dieta tak bavi..

kubaka
22. jan 2011

@layla84 na to se zeptej rehabilitační pracovnice - odbornice - já už nemám slov.
souhlasím s @zelmirka1
vidíš jen úzký problém spánku - proč nevidíš široký kontext své metody?

ynez75
22. jan 2011

@valika_val nie je tu smajlik,ktory tlieska.tak tlieskam doma svojimi rukami 🙂 pekne si to napisala.mne nejdu na rozum uz ziadne slova.len tu sedim,citam,smejem sa a hnevam....ale layla vie,ze podporu ma aj moju.a isto nie len moju a tvoju

johanka.
22. jan 2011

@tetes1 velmi mudro napisane. Pozeram, ze to mas dvojcata, tak to klobuk dole, ze to zvladas aj bez kadejakych vyplakavacich metod.

Ze kontrolovany plac nie je vyplakavanie? A co to je? Je to vyplakavanie v modrom. Dieta proste place a nechape, preco matka jeho utrpenie neukonci, ved to v nom musi v vyvolat este vacsi chaos, ked matka pride a nepomoze, ako ked vobec nechodi. Ze tam mamicka pride, je len naplast na jej svedomie, ze nechava dieta plakat. To, ako podrazdene reaguju na kritiku mamicky, ktore nechali deti plakat, hovori samo za seba. Keby boli k sebe uprimne, tak rozumeju, preco ich ta kritika tak vytaca.

Casto citam argument obhajujuci spankovy trening: "ako matka musim byt predsa vyspata, aby som na dieta nebola cez den zla, je to v jeho prospech". No a kolkokrat sem toto mamicky pisu hlboko v noci. Nechapem, ved ked mam spankovy deficit, tak dohanam spankovy deficit predsa: ulozim dieta, osprchujem sa, nieco zjem, ak som hladna, umyjem si zuby a idem spat. Odkedy som ulozila dieta, neubehla viac nez hodina, takze mam dost casu na spanok, kym sa nezobudi, aj ked dovtedy este sestkrat dojcim. A takto fungujem, kym sa nedospim. A netrcim do polnoci na modrom konikovi. Niekedy citam nieco ako: "svoje dieta mam nadovsetko rada, ale... " ... ale svoje volne vecery mam este radsej, pise sa medzi riadkami. Ano, je to o prioritach.

A este zamyslenie na zaver: podla metody nechate dieta plakat hodinu (dobre, chodite tam v urcenych intervaloch, ale dieta aj tak place). Ako dlho vy vydrzite nahlas plakat? Ked vydrzite to hodinu, co je to za zufalstvo?

dlabinecka
22. jan 2011

@akdarka Myslím, že je ještě jedna důležitá věc - nesmí cítít tvou nejistotu!! Je pravda, že mě malá nikdy neusínala u kojení. Ale myslím si, že je to uplně jedno.Ono to asi nebude uplně lehké, ale jde to. Hlavně neustupovat!! Já malou vyndám z postýlky, až když je to opravdu nezbytně nutné!!!

berenika39
22. jan 2011

@johanka. to jsem se tu už pokoušela psát, ale nikdo mi neodpověděl: copak dospělí se navzájem nechávají zavření vybrečet ? ne, navzájem se přitulí, obejmou, podpoří, nebo prostě spolu sedí a mlčí. dítě není o nic méně...tak proč s ním zacházet jako s psem, který se dá vychovat, podá pac, čůrá jen venku, když štěká, pošle se ven do boudy.

jinak díky za příspěvek.

ma.cka
22. jan 2011

@layla84 sledujem tuto Vasu "debatu" uz od vcera a mam pocit, ze to zacina byt hra o slovicka. Akoby oba tabory miestami hovorili to iste, len s principu oponuju a nechcu pochopit, priznat. Ale dozvedela som sa aj celkom zaujimave veci. Mozem celkom konkretnu otazku ohladom mojho 3,5 mesacneho syna?

dlabinecka
22. jan 2011

@berenika39 Vychovávat dítě a psa má mnohé společné 😉

kaja73
22. jan 2011

Nie som zastanca vyplakania,ale to ako sa tu niektore navažate do layla84 ma už donutilo sem napisat.Sme v demokratickom state a ked si mamička vyberie sposob akym chce postupovat a je tu niekto kto je ochotny poradit ,tak prosim napište svoj nazor,ale neuražajte,nezosmiešnujte,nepovyšujte sa.Vas nazor už každy kto tu čita pozna a kto chcel sa zamyslel a teraz dajte pristor ludom čo chcu pomoct.Ak mate dake konkretne rady tymto mamičkam,ktore už proste nevedia ako dalej tak im ich dajte-konkretne ako to robi layla.Možno si poviem vau a ocenim to.Ale takto su to len prazde reči.A znovu zdoraznujem,nie som zastanca vyplakania, so svojim prvym synom som 10 rokov bola v jeho izbe počas noci,druhy je tiež pri mne,ale už to nietore fakt prehanate.Toto je kontroverzna tema,tak ako napr naboženstvo a viera.Kto je horši,č lepši-kto veri v boha alebo kto neveri.Ktora z vas si to trufa hodnotit.

zelmirka1
22. jan 2011

dlabinecka ach jaj vyndas ju jen kdyz je to nezbytne nutne ???? takze bude v postielke zavreta za kazdu cenu a co je teda nezbytne nutne ? baby fakt su tu obcas vety z ktorych ide mraz....deti su take iste bytosti ako dospely, ano su mensie, nevedia este vela veci ale inak su to rovnake bytosti a tak by sme k nim mali pristupovat.

dlabinecka
22. jan 2011

@zelmirka1 No, nutno podotknout, že mě malá po nocích v postýlce neřve 😉 Když zapláče, tak si k ní sednu, hladím jí a tiším slovně, nikoliv tím, že jí hned beru do náruče!!!!!!!
A mimochodem, když jste tu na ty knihy, zkuste si přečíct např. Koncept kontinua - je to druhý pohled na věc 😉

dlabinecka
22. jan 2011

@zelmirka1 Nezbytně nutné nemusí pro každého znamenat to samé. Nechte si nejdříve vysvětlit mou myšlenku, než mě napdanete!!!

ma.cka
22. jan 2011

@kaja73 pekne napisane 😉

zelmirka1
22. jan 2011

dlabinecka mam precitane aj Kazde dieta sa vie naucit spat aj Koncept kontinuita. Len ty mas este male babo ktore potrebuje strasne moc maminu a nie postoj ze ju vyberies len ked je to nezbytne nutne. Nemam nic proti tomu ze ju tisis hladenim a slovne ale ta veta stala za to.

dlabinecka
22. jan 2011

@zelmirka1 Jak jsem napsala, pojem nezbytně nutné je dosti relativní!!! Nevyndavám ji, kdykoliv pípne. V noci jí stále kojím, na coč jí samozřejmě vyndám!! Když byla nemocná, nedala jsem jí z náruče... Zas taková furie, jak si nejspíš myslíte nejsem...

ynez75
22. jan 2011

@kaja73 suhlas

petronelas
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
layla84
22. jan 2011

@berenika39

Neurážajte. Nie som zamrznutá pred 40 rokmi. Mám prístup k najnovším databázam svetových výskumov (aj výskumy z posledných dvoch rokov) na tieto témy. Aj vy máte takéto informácie??? Tak aj neviem - prečo sa so mnou chcete hádať vy? Aké vzdelanie máte vy?

valika_val
22. jan 2011

joj tolko som toho chcela napisat, ale uz sa mi nechce 😀
kym dopisem prispevok, tak je ich tu o 5 viac a uz som zas mimo 😀 😀 😀

inak ja som psickarka a kolkokrat poviem malemu namiesto NONO fuj 😀 😝 alebo ZOSTAN ked sa trepe dole z gauca 😉 ale inak som ok, nebojte sa 😝

zelmirka1
22. jan 2011

@kaja73 ale tu mamina nechcu inu radu, mnohokrat som sa snazila poradit a hladat riesenie ako by sa to dalo bez velkych placov ale na to nebola ziadna reakcia. Sama som maleho naucila bez placu prespat celu noc aj zaspavat sameho. Jasne nech si kazdy robi ako mu vyhovuje, myslim tym ci uz spi s dietatom alebo vedla v izbe a podobne, ale kontrolovany plac moze mat nasledky a musi sa to obcas naznacit niektory maminam aby zvazili vsetko.

valika_val
22. jan 2011

@zelmirka1
no daj, co by si poradila mne?
nech sa paci, toto je vyzva!
napisala som dost podrobne, co sa nam dialo a co sa deje. poprosim ta o radu, a ja si potom vyberiem, ci sa mi vidi lepsia tvoja nez laylina...

ynez75
22. jan 2011

@valika_val 😀 😀 😀