Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

ynez75
25. jan 2011

@kaja73 mame 🙂 ked tancujeme,tancuje so mnou,blazni sa.potom je nervna ☹ mozno je problem,ze som to zacala riesit,ked uz bolo neskoro ☹

kaja73
25. jan 2011

@ynez75 treba dat pomalu hudbu,nam taka zaberala.A tanec len jemny,pomaly a aj tichy spev do uška.na blaznenie rychla hudba to je jasne.On sa už potom naučil pekne regovat len na tu hudbu.Puštala som mu stale to iste-M.Rotrovu a jej sladaky.To ho dostalo 😀

ynez75
25. jan 2011

od narodenia malej,sme spavali spolu na jednej posteli,nakolko mame maly byt a nedalo sa to inak riesit proste.bola naucena spavat so mnou.zvykla si na to,ze moze kedykolvek cokolvek a ja jej nedovolim ani mrnknut.hned som jej strkala do ust cumlik,ci cajik,ci bradavku.doslo to az tak daleko,ze to asi aj zacala zneuzivat a uz sa budila v noci aj 20 krat.bohuzial,ako som pisal,ona ked chce plakat,tak place.jej nepomaha ani moja pritomnost ani nikoho ineho a kedze ma velmi povrchny spanok,nakoniec sa byt nejako prerobil a ona je uz vo svojej postielke,kde ju ziadne zvuky nerusia.a spojenim skoreho ukladania na noc,to zabera...ale dni riesit neviem

ynez75
25. jan 2011

@kaja73 aj sladaky boli.my sme pocuvali ERU.ale mozno sa to jej nepacilo.len si pohmkavala...preco ma potrebu plakat aj ked som v jej tesnej blizkosti?niekedy som z toho naozaj smutna...zasa ked ma naladu,je rozkosna,len sa smeje,tancuje aj sama..aj teraz je maximalne zlata.a to spala za dnesok len 20 minut.ale plakala po zobudeni cca hodinu.povystrajali sme a uz je dobre

apollo11
25. jan 2011

@valika_val Nestíhám to tu vůbec dočítat, ale chci jen ještě reagovat na to, co jsi popisovala.. já to nevidím primárně jako problém spánku, ale jako širší, komplexnější problém, a snažila bych se zjistit, proč to tak je. Můžeš vyřešit to, že bude malý usínat sám, ale je to skutečně ta podstata problému?
Pro mě je tato metoda nepřijtelná proto, že nerespektuje různé potřeby dítěte, je příliš zkostnatělá, není přirozená ani pro jednoho ve vztahu matka-dítě.. o tom se můžeme bavit donekonečna, pořád je k tomu co říci 😉
opravdu škoda, že to tu nestíhám číst.. všimla jsem si tu jen zmínky o císařském řezu jako možné příčině uplakanosti/nespavosti.. opět myslím, že se to nedá paušalizovat a je velmi podstatné právě to, jak se k dítěti chováme po porodu.. moje malá je narozená plánovaným CS, je doost pohodová, mazlivá a komunikativní, se spaním v tomto směru problém nemá. Podle opravdu jde o spoustu dalších věcí, které upevňují ten pocit jistoty na světe, a jedním z nich je i to, o čem se tu bavíme..

valika_val
25. jan 2011

@apollo11
mozno mas pravdu, ak myslis napriklad na taky komplexnejsi problem, ako napr. to, ze sa mu cez den nevenujem, tak si to vynahradza v noci 😀 😀
ved mna samu napadlo aj to, ze ci mu nevadi, ze ked oddychuje (v stolicke, ohradke, kedysi v kresielku), tak som mu sediac za PC otocena chrbtom 😉 ktovie.
ale nic ine mi nenapada.

kaja73
25. jan 2011

@apollo11 mas uplnu pravdu paušalizovat sa neda,ale je dobre vediet čo všetko sa može za problemom so spankom skryvat.može to byt ten cis.rez,može to byt očkovanie,može to byt choroba,pocit neistoty babatka,zubky,separačna uzkost a mnoho dalšich problemov.Je na mamičke aby postupne vylučila nespravne pričiny a dospela k tym spravnym.Ale niekedy sa to proste neda a treba len vydržat.Detičky su rozne čo jednemu nevadi,druhe rozbije na mraky.

apollo11
25. jan 2011

@kaja73 tak s tím naprosto souhlasím, úplně to vystihuje tu myšlenku, kterou jsem nestihla formulovat 😉
@valika_val to určitě ne, doufám, že to nevyznělo takhle. Měla jsem na mysli spíš možnost nějaké fyzické příčiny, psychosomatické apod. I kdybys ale všechny vyloučila a věděla, že je zdravý, jen prostě "neví" jak spát, pořád bych hledala způsob, jak ho k tomu přirozeně dovést.. třeba na to prostě jen není zralý, všechno ho rozptyluje, je příliš živý.. možná se to časem upraví, ale chápu, že čekat na to se jen tak se složenýma rukama nedá.. kdybych měla univerzální radu, jak ráda bych ji rozdávala kolem.. 😔 🙂

valika_val
25. jan 2011

a tymto prispevkom by som chcela zavolat k nam naspat @layla84 😉 lebo co je to tu bez nej?
ja tu uz nebudem pisat, ked nepride 😝 😉

🙄 🙄 🙄

ynez75
25. jan 2011

no,nikto mi neporadil ☹ nakoniec sa mi nejako podarilo uspat malu,kolisala som ju na kolenach a spi.dala som si ju k sebe do obyvacky k telke,nech nespi dlho,lebo ten cas ukladania malej na noc,naozaj nemienim uz menit.naucila sa uz takto zaspavat a nepotrebujem,aby sa to zasa pokazilo a nabehlo zasa nejakych 8 mesiacov,co zasa nebudeme spat...dnes to ale posuniem maximalne na 18.00.o chvilu ju zobudim...
@kaja73 dik za par tipov aj napriek tomu,ze aj take sme skusali...rozmyslam ale,ci jej predsa nespravim detox.co ty myslis?tebe maly potom nespaval celkovo alebo niekedy sa mu dalo?ja verim,ze noc je u nas dobra aj vdaka chamomille,aj tomu posunu casu,ale nechapem tie dni.aj to moze mat na svedomi ockovanie?dakujem

muriella
25. jan 2011

@fem Ahoj, díky za reakci, akorát se obávám, že tím to nebude...malý je zvyknutý zaspávat buď v náručí a nebo právě v leže vedle mě v posteli...uspávám ale spíš na rukách protože je to kratší, ale v leže usne také...no a teď samozřejmě zkouším oboje, jak na rukách tak i v leže, tak i v jeho postýlce, ale on prostě křičí jako blázen, dnes přes den jsem ho uspávala skoro 2 hodiny a z toho mi 1 a 3/4 hod prořval...říkala jsem si že ho teda nebudu nutit ke spánku přes den, ale přece roční dítě potřebuje alespoň jeden spánek denně, to neni normální ☹ jinak jsme posunuli i čas uspávání a nic..

@berenika39 já to nemyslela nijak zle 😉 já jen četla, že jsi proti tomu nechat dítě vybrečet a tak jsem si říkala, že by jsi mohla znát nějaké "páky" 😅 tak u nás je to podobný, malýmu je 13měsíců...jenže u nás už to trvá přes měsíc, měsíc mi u každého uspávání ve dne, večer, v noci hystericky řve a pere se se mnou..týden se dá vydržet, ale měsíc už je na mě nějak moc ☹ také jsme ho zkoušeli už dát do postýlky a byli jsme v místnosti, vždy jsme ho položili, pohladili, ale hned byl na nohách a hysterák a dávení a tak jsme to všichni vydrželi přes hodinu a půl a pak jsem ho musela vyndat, chvíli jsem ho měla v náručí a po té chvíli se vzlykotem usnul a mě z toho bylo teda mizerně, i když vím že ten řev co spustil v postýlce by mi dělal i v náručí nebo v naší posteli..já už opravdu vyzkoušela všechny způsoby uspávání co mě napadli, ale malej je velikej bojovník, spánku se brání zuby nehty a já jsem docela už na pokraji sil..asi dělám něco špatně, nebo je to jen období, ale jak dlouho to ještě potrvá? 😝

@hamma no takový způsob uspávání já praktikovala také před tím než mi začal dělat ty scény..buď v náručí nebo v posteli vedle mě..ale ted to je nemožné..jako mávnutím proutku se to ze dne na den změnilo a malej nikdy neplakal, spokojeně mi usínal, tak to máš dobré že usne i s taťkou..to malej vůbec ani dřív 🙂

kaja73
25. jan 2011

@ynez75 ja neviem,ale za pokus to možno stoji.Pokazit tym nemožeš nič.Ak uz napr brala aj dake atb,tak aj z toho ma schopnost detoxifikovat.ved postup som ti už pisala.ja fakt neviem či to pomože ani u mna som nevedela.Ale pomohlo.Cez den mi spaval každu hodinu a pol po 10-20 max 40 min.Teraz spi 1 krat 1,30 až 3h,ale to bol mladsi,takže to tažko porovnavat.

muriella
25. jan 2011

@kablika tak to je super, to jsou šikuly 😉 jenže náš prcek neřve 20 ani 30 minut, dneska přes den řval hodinu a půl! a to jsem zase zkoušela všechny varianty..nejdříve náruč, pak vedle sebe a naposledy do postýlky a byly jsme u něj a hysterák..asi dělám něco špatně..prostě nechce spinkat a ne a ne 🙂

valika_val
25. jan 2011

@ynez75
ja by som ti z vlastnej skusenosti poradila nemenit vela veci... teda nemenit nic, pokial sa da. asi to bude chciet par dni, ale skus. kazdy den o rovnakom case, na rovnakom mieste, rovnakym sposobom. nie ze teraz v postielke, potom v inej postielke, potom pri mne v obyvacke a pod.
ano, viem, ze sa hovori, ze na dennych spankoch nezalezi, kde su - ci v kociku, satke alebo postielke, ale kedze u vas ziadny spanok nie je, najprv by som zacala rutinou.
a este som sa chcela opytat - je ona dostatocne unavena? teda ci ma dost podnetov, ci sa dost hybe a tak.
a davas ju spinkat pred jedlom, alebo po jedle? ja po jedle, maly je vtedy taky otapeny, ked mu travi 🙂
ako travite cas pred spanim?

ynez75
25. jan 2011

@kaja73 brala aj antb,nedavno a tazke.mala na plucach bacila cierneho kasla...tak ja to teda skusim.hned zajtra ich bezim kupit.uvidime ci to zaberie.dik

ynez75
25. jan 2011

@valika_val mas uplnu pravdu.je som tiez zato,aby aj denne spanky boli stale v rovnakom case na rovnakom mieste.no ja uz skusam 8 mesiacov aj tak aj tak..ale asi mas pravdu,uz zostanem pri starom.ked vie tak spat na noc,musi aj cez den.mozno to fakt chce len cas.ze ked dospi nedospate,tak sa jej aj denne spanky upravia.fakt uz neviem.uz sme fakt vsetko skusali.ja len chcem,aby spala.nerobim na nej pokusy,len skusam co zaberie.ale tebe to isto nemusim vysvetlovat 😉 spavat chodi po jedle a ukladala som ju aj ked odpadavala od unavy,aj ked este nebola tak strasne unavene...vselijako.teraz ju davam spavat kazde 2 hodiz od zobudenia alebo od toho,ako ju vyberiem z postiely.ked nahodou nespi,tak ju ulozim aj po hodine a pol......a uz je hore.spala polhodinu...nacasovana je 🙂

fem
25. jan 2011

@muriella presne v tom veku sme to mali velmi podobne, skutocne najtazsi vek na zaspavanie, vrcholi separacia a akoby sa prilis aktivizovali..cokolvek si vyberies, je dobre aby si pritom vydrzala, ci je to vasa postel, jeho postielka, ak to stale menis, je zmateny (viem , ze mu chces vsemocne pomoct)..ale deticky potrebuju zvyk...a ten sa musi upevnit...zmeny situacii to znemoznuju a deti psychicky nedokazu s tym narabat v tom veku...takze musis vytrvat v jednom...zvyk im dava istotu, oni v tomto veku myslia schematicky, na zaklade podmienenych situacii, je dobre trvat na nejakych automatizovanych sekvenciach ...skus ho najprv par dni pozorovat, cos a ti zda najlepsie, ze ho upokojuje..nejako si vytvorit plan postupnosti, ten dodrziavat..nas maly potom obdobi normalne zacal sam zaspavat...len to neber, ze to bude tak na vzdy...pozbieraj vsetky sily a uvidis zmeni sa to...drzim palce

dlabinecka
25. jan 2011

@ynez75 Ještě mě napadlo, že má zřejmě¨problém se dostatečně zklidnit, aby usnula, zkoušela jsi jí nějak "vyrelaxovat"? já nevim -hudba, hlazení, masáže... (ježiš, já mám strach Ti něco napsat, abych tě nevytočila ☹ )

ynez75
25. jan 2011

@kaja73 este jedna otazka,ktoru thuyu najlepsie kupit?9,15 ci 30 CH?

ynez75
25. jan 2011

@dlabinecka preco by si ma mala vytocit? 🙂 🙂 ja si naozaj rada precitam kazdu radu.u niekoho zabralo to,mozno aj u nas zaberie.musim skusat....ale skusala som.ved sa hladime vzdy.ale mas pravdu,ze problem moze byt aj v tom,ze sa nevie ukludnit.niekedy sa nam to podari,inokedy nie...ale vysledok spania,je stale rovnaky ☹

dlabinecka
25. jan 2011

@ynez75 No, ale to už je pak asi přtažením. Třeba, kdyby v klidu usnula, líp by i spala - jako večer. Já nevim, nám na uklidnění pomáhá zapnout vysavač 😅 (no, bojim se, protože je mi jasný, že jsi v prekérní situaci a nechci Tě naštvat nějakou, ač dobře míněnou, blbostí )

ynez75
25. jan 2011

@dlabinecka ale ako dosiahnut ten klud u nej?

dlabinecka
25. jan 2011

@ynez75 no, nevím - třeba ten vysavač 🙂 dudlíček asi nemáte, že?

ynez75
25. jan 2011

no nic.aj ked pospala polhodku,vidim na nej,ze to nestacilo,mrnci a mrnci...idem sa jej venovat.ked ju ulozim spat na noc,skocim sem precitat co to este.tak zatial 😉

ynez75
25. jan 2011

@dlabinecka cumel nechce.bohuzial ☹

muriella
25. jan 2011

@fem ahoj, děkuju moc..zkusím teda vybrat jeden ze způsobů uspávání a chci se zeptat, jak dlouho u vás tohle období trvalo? 🙂 a myslíš, že pokud teda bude opravdu vyvádět, že bych ho k tomu spánku přes den neměla za každou cenu nutit, i když by v tom případě vůbec nespal za celý den ani chviličku a nebo na tom mám trvat a vydržet i když scéna bude trvat třeba i dvě hodiny jako dneska?

dlabinecka
25. jan 2011

@ynez75 Hm, tak to je pitomý, já malou na dudlík naučila asi na 4 měsících... A přes den nedokážeš vypozorovat, jestli jí něco nezklidní?

kaja73
25. jan 2011

@ynez75 Nepisala som ti to?Treba všetky tri riednia davat postupne.Ved sa pozri ak to nemas tak ti to znovu napišem.

kaja73
25. jan 2011

@dlabinecka my mame zapnuty zas šum radia. 😀

valika_val
25. jan 2011

@kaja73 😀 😀 😀

ja malemu pred spanim vypnem telku (bebe tv), nech je ticho, este sa hrame, alebo ho nosim chvilu po byte, spekam do uska, co ide robit, vyvetrame, zatiahneneme zavesy, zivnem si, hojdam ho na rukach, prebalim a polozim do postielky. asi tak v skratke. nic vyznamne, ale staci mu to.