Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

olifcek
1. feb 2011

@ayshka palec hore 😉

johanka.
1. feb 2011

@ayshka akoby si o mojej Miske pisala, aj denne spanky aj nocne vstavanie. Do bodky. Mysim, ze kazda mamicka si usetri vela problemov, ked sa s tym stavom zmieri, ved to nebude trvat vecne a raz na to budeme rady spominat, ked budeme mat doma nevycvalanych pubertiakov, vsakze. Ten clanok si skusim zajtra zohnat, vdaka za tip, @zuzkat1

fem
1. feb 2011

@johanka. z vlastnej skusenosti, dedukciou z vlastnej skusenosti...tie cca univerzalne casy podla fyzickeho veku...to su vysledky vyskumov...ale uplne nesedia...skor mi stacia pre informaciu...napr. dietatko ti 13 hodin spat v takom veku nebude, kolko presne...hlavne pozorovanim...ale urcite dietatko nenutim neprirodzene dlho spinkat...
@evamarcel
evi jasne, ze je po 10 hod spanku. hladny, po zobudeni zacni s nim den, mlieko, ranajky, hra...(ak ti zaspi pri dojceni nechaj ho pri seba, ak pri dojceni nezaspi zacni den)
ked je unaveny cca po hodine a pol uz moze byt....daj spinkat...ak nebudes nejako silou mocou predlzovat nocny spanok tak ten prvy spanok bude kvalitny ...a maly si zvykne na etapu suvisleho nocneho spanku, a istotne si zvykne aj na pozitivnu skusenost prveho denneho zaspavania...
lebo ak ho ukladas este po mlieku (pokial sam nezaspi) ukrajujes mu z prveho spanku

30 min nie je cely jeden spankovy cyklus...takze malicky neprejde do hlbokej fazy spanku..preto je unaveny...cize mozno ani nepotrebuje 2x spat...ale 1 x kvalitnejsie a hlbsie...
co robit...rano s nim aj po skorom vstavani bud v kontakte, snaz sa mu venovat...vrcholi u neho separacia a tie pocity negacie mozu sa nakumulovat do zaspavania, kedy ma dietatko strach z odlucenia..
dolezite je kontaktove rano...robte spolu ranajky...daj ho napr. k sebe, hrnce, varesky..ak ta zavola...naklon sa k nemu..aj po pol minute a dokola...tak sa hrajte...majte fajn spolocne chvilky.. venuj sa mu akoby na 100 %
deti su po spanku citlivejsie..a je to cas odlucenia pre nich..potrebuju vela kontaktu rano..a neskor ak je tejto potrebe vyhovene, sa viac od mamicky vzdialuju...
ak budete mat vela pozitivnych chvil tak aj prve denne zaspavanie pojde lahsie...uvidis
normalny spankovy cyklus je cca 1 hod 15 v takom veku ..samozrejme priblizne...
ak ti prespi cely cyklus urcite bude ovela menej unaveny....
musis ho sledovat...to znamena pri tychto problemov necakaj na plac, ale na prve zamurkanie, ked je dieta este v polospanku..pohlad..ucicikaj...aby spinkal dalej...to je dolezite..uz ked sa rozplace preberie sa, nezaspi viac.....pomaha monitor...ak ho v spravnej chvili pohladis..bude spinkat dalej...
tu potrebu 2. spanku uvidis...
ale osobne a z vlastnej skusenosti...mi dieta na 2x nechcelo spat...branilo sa..atd...tak som vedela, ze to nepotrebuje, kedze mi zaspaval vzdy v inom case krasne...a vysledok po trapeni...hoci dietatko vyzeralo unavene...kedze si pamata aj tie akoby stare casy (to je automatizmus) bolo tak stastne , ze je von...ze sa hralo aj same... a dala som ho skor spat...podla mna je prvy signal ze druhy spanok nevyhovuje 100 percentne...ze uz nesedi..ze ho dieta odmieta..a ja mu verim...pokial vsak sa ti zda..ze to nie je ok...chod von...do kocika
co je dolezite...nenut spat... lebo vytvoris negativnu skusenost zaspavania..a to je zacarovany kruh...dieta uz chce aj samo rozhodovat o sebe...a ten druhy spanok pri prechode z dvoch na jeden je zacarovany....chod von...ked zaspi , zaspi...popr. autosedacka...len nevytvaraj negativnu skusenost...dietatko musi pocitovat zaspavanie ako nieco prijemne , ze sa nan tesi a pod.
ak ti druhy spanok nespi uloz skor na nocny spanok...
mozes cakat..ze prelomenim doplnkoveho ranneho dospavania, po niekolkych dnoch...dietatko nadobudne prvy denny spanok celeho cyklu...potreba 2 ci 1 denneho spanku sa ukaze...dietatko fyzicky dozrieva na dlhsi cas bdelosti...aj na dlhsi cas suvisleho spanku...o mesiac si na to nespomenies..

bubelko
1. feb 2011

http://www.suite101.com/content/dr-ferber-versu...
a prosim, precitajte si poslednu vetu, myslim si, ze ta hovori za vsetko 😉

fem
1. feb 2011

@evamarcel zobudi sa po 10 hod spanku to je ok..ano je hladny , vybrat, nadojcim...dietatko nezaspalo pri dojceni, zacat den...nedrzat nasilu v postielke, naco uspavat, ved je uz prenho den...noc je na suvisle spinkanie..
moj maly spi max 12 hod suvisle...vo veku tvojho synceka vstaval o 5 hod...ale chodil spavat na pol 7 -ze o pol siedmej vecer uz spinkal....rano o 5 uz sme mali den...pokial nezaspal pri dojceni...samozrejme

fem
1. feb 2011

@bubelko to je ok, ale ak som natolko frustrovana, ze nedokazem posudit, dobro a zlo konania, kontrolovat si reakcie..tak sa spolahnem na objektivneho cloveka, dam si 2 dni pauzu...hladam pomoc...moja unava a frustracia neznamena ze mozem robit cokolvek...ale inak suhlasim s tou vetou..ale pridavam este jednu podmienkovu vetu do suvetia

bubelko
1. feb 2011

@fem to ano - ale pri rodicia su dvaja - a neverim tomu, ze aspon jeden z nich nie je v stave rozhodovat 😉

fem
1. feb 2011

@bubelko ja viem, zalezi od rodinnej situacie, rozumieme si

bubelko
1. feb 2011

@fem 😉

zuzkat1
1. feb 2011

@olifcek 🙂 jaj ako dobre ze konecne sa tu mihol niekto komu nevadi a este si aj uziva nocne kojenie🙂

olifcek
1. feb 2011

@zuzkat1 😉 ved som babo chcela, tak si ju uziiivam naplno 😵 😵

zuzkat1
1. feb 2011

@ayshka presne aj moja tak 30 minut a uz oci dokoran a dvere zavrete a poza ne ja len po spickach🙂 ale lespi sa to... zo dna na den je to lepsie a nic nie je krajsie ako ked sa pri kojeni na mna usmieva alebo sa s plnou pusou zacne smiat na niecom co iba ona vie ze co to je🙂 niekedy by som jej rada videla do hlavicky🙂
presne ten clanok prisiel uplne vhod kedze uz dva dni som sem pisala o nasom rezime a nakoniec som z toho vysla akoze ja si myslim ze je zly a sama seba presviedcam o opaku😀 cely cas ako som ten clanok citala som sa usmievala ze su to presne aj moje nazory a ze robim velmi dobre ak vsetko nechavam plynut tak prirodzene ako to je a ako si to mala vyzaduje🙂

zuzkat1
1. feb 2011

@johanka. 🙂 rado sa stalo... bola by som vsak rada keby si ho hlavne zastankyne metody vyplakania precitali 😉

zuzkat1
1. feb 2011

@olifcek presne moja rec🙂 ved kazdy vie ze deti placu a budia sa a spia ako sa im zachce takze ked chces dieta musis s tym ratat...babo nie je stoj ze ho nastavim a bude fungovat podla nejakeho programu... ja sama by som nevedela spat alebo jest vtedy kedy hodinu ukazuju xhodin...jedine co dodrziavam plus minus par minut je kupanie a spanok vecerny...ale uz aj take bolo ze sa este nechala nosit hladkat a kojit do pol 9tej lebo proste nebola este unavena..a chechtala sa na barscom🙂

ayshka
1. feb 2011

@zuzkat1 aj my si kojenie uzivame 🙂 a kojit aj vacsie dieta je super, lebo clovek normalne ma od neho spatnu vazbu. Naucila som ho posielat pusinku a minule ked som ho kojila, tak sa pustil bradavky, pozrel mi do oci a poslal mi pusinku. Taketo okamihy mi dodavaju energiu a stoja za vsetky neprespate noci 🙂

olifcek
1. feb 2011

@zuzkat1 😉

zuzkat1
1. feb 2011

@ayshka 🙂moja nevie poslat pusu ale ona ju rovno dava🙂 poviem daj pusinku a ona otrci ustocka a caka na pusu 😀 ... a najnovsie ked sa hra tak sa koji posediacky...sadne si ku mne a nakoji sa🙂 a niekedy na zaver kojenia ma objime... presne ako vravis toto stoji za tie neprespate noci 🙂

zuzkat1
1. feb 2011

@olifcek prave pozeram ze milion preklepov som tam mala🙂 ale hlavne ze sa chapeme😀

janka108
1. feb 2011

@fem citam ta aj v inych temach, a velmi sa mi pacia tvoje prispevky.. rada by som sa s tebou poradila, ako odburat caste nocne kojenie. simonko ma uz 9,5mesiaca, a v noci vyzaduje papat skoro kazde dve hodiny, niekedy aj castejsie. skusala som pohladzanim, utisovanim, ale pokial nedam prsnik, je krik na cely barak... chcela by som to spravit co najsetrnejsie...nechcem ho nechat plakat, nosit na rukach v noci sa mi velmi nechce, a stichne az ked ho nakojim.. mam trocha pocit, ze ma to jedenie prevratene den/noc, pitie caju, vody mi cez den trochu bojkotuje, a s jedenim je na tom ako vtacik. kojim ho cez den malo.. cumlik u nas nefunguje..
dakujem

ayshka
1. feb 2011

ja som sa niekedy strasne trapila, preco moje dieta nespi, vsade som citala a pocuvala, ze dieta ma mat svoj rezim a az teraz som to pochopila, ze nie ja mu mam ten rezim vytvarat, ale ze ono si ho vytvara samo, postupne a prirodzene. A do roka sme ani ziadny rezim nemali, ked sa zdalo, ze uz ako tak fungujeme, tak sa to zase zmenilo, z troch spankov boli 2 a teraz je uz len jeden, stale sa to posuvalo, uz viem ze som sa zbytocne s tym vobec zaoberala a stracala cas.

@zuzkat1 nocne kojenie ma svoj vyznam, aby sa zachovala dostatocna tvorba mliecka... asi nasi drobci vedia preco sa budit, chcu mat vzdy dost mliecka 🙂

janka108
1. feb 2011

@fem zabudla som este napisat, ze spime vsetci traja spolu, maly nie je v postielke. tu mame pritiahnutu bez bocnic k posteli.

zuzkat1
2. feb 2011

@ayshka presne ako pises🙂 moja tiez ked uz mam pocit ze mame rezim a ja si nan aj zvyknem tak moja hviezdicka to zas zmeni😀 proste vzdy ma niecim prekvapi🙂

zuzkat1
2. feb 2011

@ayshka a mas pravdu ale poznam aj maminy ktore nekojili v noci lebo mimina spinkali a mali mliecko aj tri roky... je to individualne ako tie deti spia... podotykam ze tie deti nikto neucil spat proste to boli spavci🙂 moja sa aj cez den koji aj 8x..

nikuska4
2. feb 2011

ahojte všetky mamičky,nečitala som všetko čo si tu pišete,zaujal ma nazov tejto temy,s ktorym nesuhlasim.Každe dieťa je uuuuuplne ine.Viem to podľa mojich,s najstaršim som sa strašne trapila,ked som ho chcela uspať,sam by ani hadam nezaspal.Doteraz spominame,ako som ho kolisala v kočiku o polnoci a on sa fakt snažil zaspať no nedalo sa mu.Nezmenilo sa to ani ked je veľky,on aj hodnu,dve leži v posteli kym zaspi.No daľšie moje deti nemali taky problem zaspavať a spať celu noc,samozrejme kym boli babetka budili sa v noci každe 2-3 hodiny,potom sa to predlžovalo.......Pozeram,že tu mate take okolo ročka detičky,ono sa to vekom určite zmeni,ak nie su ako moj najstarši...My sme mali take najhoršie obdobie pri maličkej(poslednej)od jedneho po 1apolroka,ona sa proste v noci zobudila a vriiieeeskala,kym som neodišla zo spalne a museli sme spať v obyvačke do rana.Z toho som bola na nervy.Chvalabohu ju to davno prešlo.U nas nefungoval nejaky predpisany režim,vždy som sa musela prispôsobiť ja.

ayshka
2. feb 2011

@nikuska4 dakujeme, mas asi viac skusenosti a mas s cim porovnat, ked mas viac deticiek. Ja mam zatial len jedno a to nespavca, esteze je prvy a mam cas len na neho 🙂 a o tom prisposobeni je to tak ako pises, ze cely zivot mi ten maly krpcek zmenil, ale nelutujem ani na chvilu.

@zuzkat1 aj my sa tolko asi kojime a chcem este nejaky rok a potom sa uvidi

zuzkat1
2. feb 2011

@ayshka ja by som chcela kym ona bude chciet - dufam ze to bude do troch rokov... to je asi taka hranica, potom uz aj tak pojde do skolky a vsetko bude ine...

olifcek
2. feb 2011

my mame mm aj namiesto tekutin, takze mi znakuje mm casto, ale mne sa to paci. Dufam, ze sa Olivka bude chciet kojit do 3rockov

kubaka
2. feb 2011

@zuzkat1 jo jo, kdyby tak ty děti byly na knoflík nebo se daly přepnout do režimu off-line jedním stisknutím - to by bylo míru v rodinách. Ale pak bychom měly doma místo dětí domácího spotřebiče. strčit do zásuvky a zase vytáhnout.naprogramovat odložený start... 😀
@nikuska4 mám dva a nestačím žasnout, jak je každý úúúúplně jiný. Maličký je tak kontaktní, že si ke mě v noci vleze do postele a dospíme do rána. Taky si to užívám, další dítě už mít nebudu, Staršímu to bylo nepříjemné, chtěl mít své soukromí. (později jsem si ovšem večer v posteli četli, to ano, ale spát ne.) A v kojeneckém a batolecím období se ty děti mění z měsíce na měsíc, co platilo předtím neplatí příštý týden. Režim nerežim - taky jsme nijaký zvláštní neměli - kojilo, se, přebalovalo, spinkalo, mazlilo, chovalo ,koupalo - vždycky to nějak vyšlo zhruba. Měnil se i vztah k postýlce. Taky jsme pružně zjiš´tovali, co je momentálně jinak, co snese, co chce, zkoušli, co mu vyhovuje..Ta miminka se sama hledají... 😵

zuzkat1
2. feb 2011

@olifcek aj my to mame este miesto tekutin🙂 moja neznakuje ale viem kedy chce... pride vtedy ku mne a zacne mi jemne buchat na prsia alebo mi odhrnie trosku tricko... vonku to ale nikdy neurobila a ani na navsteve, len doma. a ani mi ho neodhrnie uplne len tak naznaci...

zuzkat1
2. feb 2011

@kubaka no to by som nechcela ved keby som chcela nejaky robot tak v dnesnej dobe nie je problem🙂 ja som chcela dietatko s vlastnou osobnostou a to aj mam🙂