Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

mmmk
8. feb 2011

Treti varovani. Jeste jednou sem budu muset prijit, tak zamykam a vinici jsou myslim jasni!

j.cien
8. feb 2011

@sussanah ano,nam se vyresily silene problemy se spankem v podstate "jen"tim brzkym ukladanim k nocnimu spanku.Samo s tim souvisi i drivejsi denni spanky a cele se to malinko pousunulo 😉
U nas nebylo co zkazit a ceho se bat,protoze jsme vstavali bezne v 5,ale velmi casto take 4,40 a do te doby jsme se budili x krat,takze samo obe najednou,potom kazda po jedne,stridave a vytrvale cele noci,co hodinu krik,takze ja utesovala,utesovala a kojila a kojila a stale do kolecka dokola a spale jsem minimalne ☹
Ted nakojim vecer,potom vsichni spime 😵 a nakojim obe zase az rano.Ale vstavame brzy stale,tj.5-5,30.NIcmene obe moje holky spi,bez zasahu celou noc!Tj.sem tam slysim,ze se probudily,otaci se v postylce,neco si zamumlaji,ale zaden plac,zaden krik,zadne nutne moje vstavani.proste pohadka!!!

Ja jinak jsem hrda na to,ze obe holky kojim,protoze to vubec nebylo snadne...2bojkoty,Tea mela slaby saci relfex..ale to je na jinou diskuzi 😉 Kazdopadne stastne kojim dal a kojit jeste dloouho budu,jak si budou moje holky prat.Ale delat jim zivy dudlik a sama nespat vic nez 2-3hod za noc,to proste tak velkym detem odmitam 🙂
Pravda je,ze timto dlouhodobym nevyspanim a vycerpanim uz mam sama vzniklou poruchu spanku,tj.delalo mi problem mezi kojenim na tech par minut do dalsiho kojeni -znovu ihned usnout ☹ Ale paklize takova Zuzkat to umi ,nakoji klidne 10x za noc a mezitim ihned znovu usina,tak neni co resit a vubec se nedivim,ze ji to tak vyhovuje.
Ale u nas to tak nebylo,ja neumela hned usnout a taky holkam trvalo po kojeni,nez znovu usnuly,mrcely a vzajemne se budily...takze u nas je obrat ohromny ke konecne normalnim,zdravym nocem a normalnimu spanku pro celou nasi rodinku 😵 a jak uz jsem psala drive,za hodne vdecim Layle.
Nikdy jsem nenechala deti plakat a presto spime 😵 !

sanym
8. feb 2011

@dlabinečka nie som zubárka ani dentálna hygienička, ale nechápem ako by malo kojenie poškodiť sklovinu trvalého chrupu. 😕

reruna
8. feb 2011

@j.cien jsem moc ráda, že se vám to spaní tak upravilo.
Já taky dávám mladšího syna - 16 m, už dlouho spát asi v 18 h a spí do 6, přes den 1x spí tak 1 - 1,5 hodiny, - ale bohužel v noci se budí pořád tak 2-3X a vyžaduje kojení, přiznám se, že pro mě je jednodušší ho nakojit, protože to máme maximálně za 10 minut hotové, kojím ho v leže, takže při tom ještě odpočívám a naštěstí pak nemám problém hned usnout, i syn hned spí - spí vedle v postýlce, vždy ho přendám. Zkoušela jsem mockrát mu v noci to kojení zrušit, ale nikdy jsem nevydržela, syn byl vzhůru třeba každých 5 minut, dokud jsem ho nenakojila, budil i mm a staršího syna...takže já te´d čekám, až sám přestane chtít. 2-3 probuzení za 12 hodin mi připadají docela snesitelné. Přes den už nekojím, jen večer v noci a ráno.

akdarka
8. feb 2011

inak mne je luto, ze sa baby "uzavreli" do sukromky, rada som si citala ROZUMNE nazory oboch stran...a niektore layline rady sa mi pozdavali (naozaj to nebolo o vyplakavani)- no proste nikdy neviem co bude a vtedy akoby som tie "rady nasla"...zatial uspavam na prsniku, noci su pomerne ok...ale nikto nevie co bude, no nie?. tiez sa mi pacili prispevky fem, su obohacujuce 🙂 pekny den vsetkym 😎

reruna
8. feb 2011

@sussanah já myslím, že tím dřívějším ukládáním ke spánku opravdu dojde i k dřívějšímu buzení, pokud má dítě naprogramováno, že má spát noční spánek dejme tomu nějakých zhruba 12 hodin, tak těžko bude spát od 18h do 9h... Mě se taky vstávat v 6 ráno moc nechce, hlavně te´d v zimě, ale my si ještě poležíme a vstáváme tak 6:30, později bychom to stejně nestihli se starším do školky......jinak já celkem ty striktní časy ukládání moc nedodržuju, když mi třeba spí odpolední spánek déle než obvykle, tak ho dám spát o něco později... a naopak....

ayshka
8. feb 2011

@reruna a nieje to skoro dat o 18:00 spat 16m dieta? tak to ti potom pekne spinka ak vam to tak funguje 🙂 Moj maly ma 13 mesiacov a ja davam spinkat po 20:00 ale zaspi vacsinou az o 21:00 este pozerame knizky atd. a rano stava okolo 7:30.
U nas nefunguje take, ze pri prvych priznakoch unavy dat spat, to by nezaspal on musi uplne vybit baterky a az potom zaspi.

reruna
8. feb 2011

@ayshka já myslím, že je to tak akorát, spí zhruba 18-6, a po obědě tak 11:30- 13. čas bdění je zhruba těch 5 hodin, což je na ten věk asi tak akorát. Jak už jsem psala- v noci se vzbudí na kojení tak 2-3X, jak kdy, hned zase spí. Večer i v poledne usíná sám v postýlce bez pláče a většinou velmi rychle. Myslím, že se to ale bude postupně prodlužovat - tedy ta jeho doba bdění a tím pádem i časy ukládání ke spánku. Až uvidím, že má problém rychle usnout, tak ho budu ukládat o něco později. A taky bude změna času a nebude večer už tak brzo tma, takže myslím, že v létě bude chodit spát už asi tak jako jeho starší brácha - po večerníčku umýt, přečíst pohádku a spát a budou spolu už v pokojíčku a snad ho do té doby přestanu kojiit v noci, pěkné plány...třeba to vyjde.
Třeba dneska ještě stále spí, tak půjde večer spát později, než přesně v 18....
A tvůj malý spí už jen 1X denně? Můj starší syn spal až do asi 15 m 2X denně, ale mladší přešel na jeden denní spánek už v roce....

ayshka
8. feb 2011

@reruna tak to ti uprimne zavidim 😉 Moj uz od 10 mesiacov spi 1x denne, ked som ho vtedy chcela davat 2x spat tak sa len jedoval a nechcel zaspat. On odmalicka mal problemove spanky cez den, tak teraz som rada, ze nam to aspon takto funguje.

reruna
8. feb 2011

@ayshka a jak dlouhý ten denní spánek je?

ayshka
8. feb 2011

teraz tak spava 1 hodinu a zobudi sa s placom, tak ho este ulozim a spinka este polhodinu max hodinu, ale vacsinou to je 1,5 hod denne.

drobik1
8. feb 2011

ahojte.tak my spime uz od pol roka len 1x denne a uplne sami.mame 2 rocneho chlapca a spi uplne sam aj poobede aj vecer zaspi bez problemov 🙂 .dam mu len pusu a zakyva mi a do 10minut zaspi bez problemov sam..je to taky nas poklad 🙂 .niekedy spime 3 hodiny a niekedy dve alebo len hodinku 😉

vietnamka
8. feb 2011

Ahojte, znovu sa ozyvam, po 3 dnoch. Pred troma dnami som pisala o tom, ako mame problem s uspavanim, ako uspavame iba na rukach, a ako si uz z toho zufame.
Tiez som pisala, ze ideme na to - ideme vyskusat metody z knihy Kazde dieta sa vie naucit spat. Popisem, ako to prebiehalo:

PRVY DEN
Dorotka nespala cez den vobec. Vzdy v case, ked mala ist spat, sme ju dali do postielky, nechali ju tam, a pravidelne (7minutove intervaly) sme ju chodili kontrolovat. Hrozne plakala, ale hrozne. Po hodine sme ju vybrali von, akoze OK, nechces spinkat, nevadi (tak kaze kniha). Potom sme ju dali do postielky az v case, kedy bol planovany dalsi spanok. Takto vynechala dva spanky, a vecer tvrdo zaspala na flasi.

DRUHY DEN
Prvy spanok sa dostavil po polhodine placu. Druhy spanok vynechala uplne, iba hodinu plakala v postielke. Treti spanok prisiel po skoro hodine placu. Vecer zaspala taktiez po hodine placu. Ale uz to, ze dvakrat zaspala, bol uspech oproti predchadzajucemu dnu.

TRETI DEN
Prvy spanok - po hodine placu. Druhy spanok - po 45 minutach placu. Treti spanok - po 45 minutach placu. Ja - uplne psychicky na dne. Vnutorny hlas - si zla zla matka. Rozum - si dobra matka, robis to pre nu. Lenze, ten narek sa nedal vydrzat. Akoze, ked bola sama v izbe, dalo sa to zniest, ale tie navstevy ma ubijali. Vzdy ked ma videla odchadzat, spustila taky zalostny plac, ze mi to trhalo srdce. Preto som to vecer nevydrzala, a zostala som pri nej. Nie, nezobrala som ju na ruky (to je prave zlozvyk, ktoreho sa chceme zbavit), ale ani som neodisla. Plakala asi 5 minut, potom sa hladkanim po hlavicke nechala uspat.

STVRTY DEN (DNESOK)
Prvy spanok - sedela som pri jej postielke 20 minut, z toho plakala 15, potom zaspala. Druhy spanok - sedela som pri jej postielke 15 minut, z toho plakala 10, potom zaspala.

BILANCIA
Pred metodou - spala 4x denne po 40 minut, po spanku sa casto budila stale unavena. Uspavali sme ju zakazdym 20 minut. Bola neustale unavena, a ja som ju musela aj v bdelom stave nosit, pretoze bola od unavy umrncana. Nevedela si pospat viac ako 40 minut, pretoze po 40 minutach sa na chvilu prebrala a zistila - MNA NIKTO NENESIE!, to ju okamzite prebralo, a bola sice unavena, ale spat uz nechcela.
Po metode - spi 3x denne po hodine - hodine a pol. Prave teraz som videla v kamerke, ze sa prebrala otvorila ocka, pokukala, vyhodnotila, ze vsetko je OK, a znovu zaspala.
Viem, ze som pri nej nemala sediet. ale ona mala az dva zvyky, ktore bolo treba vykorenit - pritomnost rodicov pri zaspavani a sucasne nosenie. zdalo sa mi velmi krute odobrat jej oboje naraz (je to ako odstranit vsetky nocne dojcenia naraz, to neodporuca ani kniha), preto som trvala len na odstraneni nosenia. Teraz sa situacia neustale zlepsuje, sice place a vycitavo sa na mna pozera, ale plac je coraz kratsi.

Som za knihu velmi vdacna, pretoze pomohla mne aj mojej dcere.

evlyn
8. feb 2011

@vietnamka já myslím, žes nic nezkazila tím, žes u ní seděla. Přesně jak píšeš, nač odnaučovat obojí zaráz, raděj jít v klídku. Malej taky někdy usne sám, někdy mě u sebe chce a někdy naopak musím odejít, jinak se nervačí a křičí zbytečně dýl - když odejdu, tak je do minutky tuhej...

dlabinecka
8. feb 2011

@vietnamka Myslím, že první pláče jsi mohla klidně vynechat. My jsme uspávali taky tak , že jsem u malé seděla. Ted u ní sedím, než se uklidní(cca 5 minut) a pak odejdu a ona si usne 🙂

dlabinecka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
reruna
8. feb 2011

@ayshka tak to se docela divím, že ti usne večer tak pozdě.... podle mě je už unavený až moc, možná proto to dlouhé usínání. Ale jinak si myslím, že mi nemusíš nic závidět 🙂 trvalo docela dlouho, než se to jeho spaní takhle ustálilo, do roka se budil v noci každé 2 hodiny i dříve na kojení a přes den spal tak od 8 m 2X denně po 30 minutách.... po přechodu na 1 spánek se to zlepšilo docela dost a taky začal trochu více jíst normální stravu, dlouho mu trvalo, než si zvykl na příkrmy ... první syn spal od malička mnohem lépe, ale taky měl období krizí, naposledy ho vykolejil nástup do školky, to se taky budil někllikrát za noc, ale bohudík to přešlo

ivetkab.
8. feb 2011

@evamarcel Cez deň mi spinka často, ale málo. Teda, kedy ako. Dnes mi napríklad zaspinkal ráno o pol osmej a spinkal 45 minút. Potom o 10,30 a spinkal dve hodiny a teraz sme boli pri kámoške a tam si zdriemol znova 45 minút. Ja ho nedávam spinkať cez deň. On sám zaspinká. Takže mu v tom spánku ani neviem zabrániť. Ale tie noci... 😢

hamma
8. feb 2011

Chtěla bych se vás zeptat na váš názor - mám skoro 4 měsíčního kluka, spinká docela hezky - v noci úplně v pohodě většinou tak 11 nebo 12 hodin, budí se 2x na jídlo. Ale přes den je to horší - ukládám ho tak po 2 hodinách bdění, když vidím, že je unavený. Většinou pěkně usne, obvykle zůstanu s ním, protože jinak by se probudil (a já si taky pospím nebo si něco čtu), ale problém je, že se tak za půl hodiny až hodinu začne strašně řvát, ale nevzbudí se (když se náhodou vzbudí sám, tak se usmívá a chce si hned hrát). No a to já vím, že když takhle řve, tak to znamená, že by ještě chtěl spát...jenže jedině jak se dá ten řev utišit je tím, že ho probudím. A pak už zas hned neusne...tak nevím, co s tím..Co byste dělaly vy?

dlabinecka
8. feb 2011

@hamma a to by řval ze spaní donekonečna? To přeci, ne? u dětí je normální, že pláčou ze spaní...

ollski
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sussanah
8. feb 2011

@hamma pokud je to oprevdu plac ze spani, tak to te nepotesim, protoze to se podle me neda nic moc delat. Muj maly to ma obcas taky, tak jednou do tydne ho to chytne, spi a najednou plac, ale uplne jiny nez ve dne, vubec nevnima, nekdy se i posadi, skelny pohled, place tak 5min a pak zase usne. Nektere deti to mivaji, souvisi to se zralosti nervoveho systemu. vyskytuje se to prave v hlubokem spanku a nekde jsem cetla, ze se ani moc nedoporucuje nejak radikalne dite budit. U nas se nejvice osvedcilo ho utisit monotonim povidanim, suslanim, houpanim v postylce, hlazenim. Ze zacatku me teda vetsinou moc nevnima, ale potom se zklidni a spi dal. My to ale mame zasadne v noci, pres den se spis s placem vzbudi, ale tyhle mury nemiva. A teda ale zaclo mu to pozdeji, az kolem 8m.

hamma
8. feb 2011

@dlabinecka No to jsem si právě taky dneska řekla - tak jsem ho nechala řvát (ležela jsem s ním a objímala ho!) a řval a řval a řval a pořád víc, až byl celej rudej a zalykal se, tak jsem si řekla, že to už asi nebude jenom takový brečení ze spaní a že se už asi neuklidní - vzbudila jsem ho, chvíli ještě vzlykal a pak se uklidnil...ale už to nebylo na spaní.

dlabinecka
8. feb 2011

@hamma Aha, tak že by se mu něco špatného zdálo? Nevim, s tím se asi nic udělat nedá. A je to nějak pravidelně?

hamma
8. feb 2011

@sussanah Já si myslím, že to je ze spaní - když je vzhůru, tak tak nikdy neřve. No, někdy se to podaří ho uklidnit (hlazením a šušáním), ale to už pak stejně spí strašně neklidně, pořád se vrtí a mrčí...tak mi přijde lepší ho vzbudit. V noci to taky někdy má, ale to se uklidní a spí klidně dál.
Manžel trpí na noční můry, tak si říkám, jestli to třeba nemůže s tím souviset...
Vlastně je na tom blbý to, že když ho vzbudím, tak nenaspal dost a je unavenej třeba už za půl hodiny, jenže to už pak zas neusne na dlouho, protože už "kus" odespáno má. Takže vlastně přes den nespí moc dlouho v kuse. Leda když ho mám v šátku, jenže 7 kilo je na třikrát denně 1,5 až 2 hodiny už trochu moc🙂

hamma
8. feb 2011

@dlabinecka No, skoro každý den...☹

dlabinecka
8. feb 2011

@hamma aha, tak to vypadá opravdu na nějaké děsy. Jen mě napadá zkusit ho dát spát někam jinam. Třeba do kočárku, to by nešlo? Spíš to jako zkusit. Ale jinak bych se na to asi zeptala dr. , protože se mi to opravdu zdá na ty noční můry...

hamma
8. feb 2011

@dlabinecka V kočárku taky spí docela dobře (ale musí to jezdit🙂), takže to řeším tak, že jedno spaní je v kočárku na vycházce, pak jedno doma v posteli (to je to s tím řevem) a jedno v šátku.
Doktorka říkala, že to můžou být nějaký ošklivý sny, že ho mám zkoušet utěšovat...Jenže jak už jsem psala, když ho utěším, tak pak stejně spí už jenom strašně neklidně. Tak právě nevím, jestli je lepší ho vzbudit, i když spal třeba jenom 20 minut, nebo ho složitě uklidňovat...

sanym
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dlabinecka
8. feb 2011

@hamma Hmm, tak to opravdu těžko radit. Asi jen zkusit ještě nějaký čas počkat jestli to samo neustoupí. Ještě bych asi zkusila třeba změnit polohu na spaní - třeba na bříško. My malou zavinovali 😉