Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

vikina74
7. júl 2009

Dievcata, musim povedat, ze som fakt zhrozena z toho, co tu pisete, ako nechavate tych drobcov plakat a kricat - 45 minut a pod.??????? A to este vacsinou nemaju ani rok! Fakt ked vidim ako v albumoch pisete, moja laska, srdiecko, slniecko, milacik a potom ich vecer zavriete do izby a nechavate ich plakat len aby sa "naucili" samy zaspat, tak mam dost. Ved je to proti vsetkym materinskym aj babatkovskym instinktom, male babatka su odkazane na to aby neostavali v noci same, v divocine by to bola ich ista smrt, preto hladaju blizkost rodicov. A argument, ze uz nemame dobu kamennu neplati, lebo evolucia za tych par desatroci co deti musia spavat same az tak nepokrocila, aby sa to zmenillo. Moj starsi spaval do roka pri mne, potom som ho do dvoch rokov kojila kym zaspal a potom sme pomalicky presli na iny ritual, vzdy tak, aby sa necitil opusteny a hlavne bez placu. Moj maly ma teraz pol roka a tiez spi pri mne v baby-balkone, nemame ziadny problem. Mna by fakt zaujimalo co vam na tom tak vadi stravit ten cas s vasimi detmi kym zaspia, dat im tu istotu a blizkost. Mimochodom co sa tyka tej knizky, sam pan Ferber, ktory tuto metodu vymyslel sa od nej distancoval, to len ti nemecki autori z nej urobili biznis. Existuju lepsie knihy, napr. Elizabeth Pantley: The No-Cry Sleep Solution a ine.

mywiel
7. júl 2009

vikina keby si si precitala tu knihu tak by si vedela o com vlastne je a aj to ze tam je urcity postup, rady, nik tam nepise triznite svoje deti, zavrite ich do izby a nechajte ich revat kym nezaspia, nikto to tu svojim detom nerobi... 🙄 🤐 Ja fakt nechapem preco sem chodia rypat holky co tu knihu necitali a tie co sa neocitli v nasej situacii, lebo ich deti spia od narodenia, kadzé dieta je iné a kazdy hlada riesenie co je prenho a jeho dieta najlepsie, nik nema srdce svoje dieta trapit, mylim sa dievcata? 😉

vikina74
7. júl 2009

Mywiel, ja som tu knihu citala v originale, takze viem o com hovorim, predsa by som nekritizovala nieco co vobec nepoznam. Moj starsi prespal celu noc az v troch rokoch, so what? Myslite, ze ich budete musiet uspavat az do maturity? Deti tak rychlo vyrastu a kazit si tie prve roky placom a trapenim sa.

vikina74
7. júl 2009

oprava: a naco si kazit tie prve roky placom a trapenim sa...

mywiel
7. júl 2009

No ja nie som ochotna uspavat dieta hojdanim, nosenim v satke, na sebe, ze sa potom nemozem pohnut aby som malu nezobudila, vyskusala som nie dakujem, takze ak vam to vyhovuje prosim, deti si na to rychlo zvyknu. Moja vie ze som doma, ze mama je stale tu, ze moze spat v bezpeci vo svojej postielke teraz uz potrebuje priestor, lebo my sme lu budili a medzi nami sa len prehadzovala a pochopila aj to ze jej postielka nie je nepriatel a ze ked sa zobudi, tak mama tu zase bude. Tymto koncim a prajem pekny den. 😉

vikina74
7. júl 2009

mywiel, nejde len o to co vyhovuje MNE, ale o to, adekvatne reagovat na potreby dietata. Samozrejme ze nosenie v satke alebo na rukach na uspavanie nie je idealne, ja som to tiez nerobila. Ide o to, ze nechat dieta SAME kricat a plakat v izbe je rozdiel oproti tomu dat ho do postielky, lahnut alebo sadnut si k nemu a tym mu ulahcit zaspavanie. A ako hovorim, nejde o roky, ale o par mesiacov, kedy je to potrebne, deti rastu, vyvijaju sa a aj spanok sa meni. Ja sa starsieho kojila aj patkrat v noci ked mu isli zubky, lebo inak nevedel zaspat, to som ho mala vtedy trapit este aj spankovym treningom? Dnes ma sest a od troch rokov prespi celu noc bez vynimky, vecer zaspava od dvoch rokov sam.

casy30
7. júl 2009

vikina...ja som sa rozhodla mojho syčeka, miláčika, moju lásku, áno, presne to moj synček pre mňa je, naučila zaspinkávať samého z viacerých dovodov...z ktorých ten najdoležitejší bol ten, že ma zajtra može zraziť auto, chytiť žlčník a kopec iných vecí, vďaka ktorým možem skončiť v nemocnici....a potom čo? zvyknutý na to, že 10 mesiacov ho mamina uspáva a teraz jej napr. týždeň nebude, to bude pre neho lepšie?Prosím ťa, tak ako píše mywiel,najskor si tú knihu prečítaj, a potom z nás možeš robiť hyeny. (v tom prípade si knihu ale nepochopila.) Ja som svojho synčeka naučila zaspávať samého,´podľa knižky, jeho plač nikdy nebol plač v pravom slova zmysle, pretože bol vždy bez sĺz...v prav. časových intrervaloch som k nemu podišla, prihovorila som samu, pohladila ho, pobozkala...takže ťa asi sklamem, žiadne týranie sa nekonalo....keď ti vyhovovalo , že 2 ročného chlapca si kojila aby vobec zaspinkal, je to tvoja vec a nebudem to komentovať....tak nabudúce si dobre prečítaj názov témy a píš k veci.

vikina74
7. júl 2009

casy30: uz som pisala, ze som tu knihu citala v ORIGINALI, takze ju poznam dobre. A pochopila som tu metodu, to si dovolim tvrdit a preto ju povazujem, za absolutne nevhodnu u takych malych deti, ktore este nemaju dobre vyvinutu permanenciu objektu, cize nevedia s ISTOTOU, ze mama sa zase vrati, ked raz odisla, pre nich to je, akoby zmizla zo sveta. Nieco ine je to pri vacsich detoch, ale aj tam existuju ine, humannejsie metody.
Ja mam pocit, ze pisem k veci, neviem preco by nie. Moj dvojrocny vtedy bez problemov zvladol prechod zo zaspavacieho kojenia na iny zaspavaci ritual prave preto, lebo uz mal 2 roky, predtym by sa to bez placu neobislo.

jananinka
7. júl 2009

Vikina, neviem co si tu riesis. Svoj nazor si nam povedala, tak neviem co chces. Kto si o sebe myslis, ze si, aby si sudila druhych.

vikina74
7. júl 2009

Neda mi moje maminkovske ani odborne svedomie, aby som nenapisala, co si o tej metode myslim. A kto som? Detska psychologicka.

mywiel
7. júl 2009

vikina ja som ju nenechala samu kricat a plakat v izbe bola som pri nej ale som nepoucitelna furt sa sem chodim len unavovat, je to strata casu...

vikina74
7. júl 2009

mywiel, ved som pisala, ze pre mna je to rozdiel, nechat dieta same a nie, tak preco sa obranujes, na teba sa predsa moja kritika vobec nevztahuje.

casy30
7. júl 2009

vikina, to je tvoj názor. u nás v rodine sme spokojní všetci, malinký sa po každom spánku budí vysmiaty, je pekne vyspinkaný,takže tiež neviem čo riešiš.... 😉 a 11 mesačné batoľa je múdrejšie ako si myslíš 🙂 a uisťujem ťa, že moj malý najaví žiadne známky týrania.p.s. spánkový tréning sa nikdy nepraktizuje na chorom babetku alebo na babatku, ktorému idú zubky....to si sa tiež mohla DOČÍTAT V KNIŽKE....

vikina74
7. júl 2009

casy30: o tyrani pises ty, nie ja... babatka su velmi mudre, keby sme ich viac pocuvali, lahsie by sa nam zilo, samy nam ukazu co potrebuju... my vsak mame skor potrebu si ich "vychovat" do podoby aka nam vyhovuje... ☹

casy30
7. júl 2009

Ach, pani psychologička....tak už mi je to jasné....vikina, založ si svoju tému...napr. matky hyeny....alebo matky- nematky.....tam riešte...toto je moj posledný príspevok k tvojim vyjadreniam.

vikina74
7. júl 2009

casy30: ja uz len tolko - trafena hus zagaga... nikto tu ma asi zle svedomie

jananinka
7. júl 2009

viki, ty si gagala prva

vikina74
7. júl 2009

Nuz, ja som svoje deti podla tejto metody neuspavala a moje dovody, preco som napisala svoj nazor si mozes precitat vyssie.

casy30
7. júl 2009

Inak, dievčatá, po týždni mrnkotania malinký zaspinkáva tak, že ho položím do postielky, pobozkám ho, poviem mu, že ho ľúbim, poprajem dobrú nocku, postavím sa za dvere a počúvam ako si 5 minút rozpráva a džavoce a hneď potom zaspinká.prikryjem ho a spinká sladúčko do takej šiestej, vypije mliečko a ešte hodinku pospinká....predtým keď som ho aj pol hodinu hladkala, a odišla som, to bol iný záchvat, až kým som sa nevrátila... ☹

evinkaa
7. júl 2009

Ahoj holky, já mám 4 měsíční holčičku a prozatím to musím zaklepat. Nikdy neměla problém s usínáním, ale ono se to časem asi změní. Vy máte starší děti. Každopádně malou nakrmím, chvíli se mazlíme, počkám, až odřhne, položím ji do postýlky, pohladím ji po vláskách a během deseti minut spí. Nemusím tam ani zůstávat, ani se vracet. Spí až do pěti, do šesti do rána... Kéž by nám to vydrželo. 😉

casy30
7. júl 2009

Evinkaaa, nech vám to takto dlho vydrží 😉DRŽÍM PASTE 🙂

ella1111
7. júl 2009

juj aj vam zavisim.my sme v noci aj 7krat hore.padam unavou.pomoct mi nema kto zijeme v zahranici.tak bojujeme sami.ale nevymenila by som tu nasu krasotinku za nic na svete.

blandik
7. júl 2009

Náhodou mě by docela zajímalo, co si o té knížce myslí dětský psycholog - tj. Vikina - nevím proč by se jí neměl dát prostor, vždyť je to diskuze. Já jsem taky příznivec oné metody - ale dítě neberu z postýlky od narození, když má spát, cca od 2,5-3 měsíců udělám rituál a chodila jsem po pokoji, neseděla u postýlky, malý byl v klidu. Od 5 měsíce začal vymrčovat, že chce, abychom byli u postele - to jsem z pokoje odešla, hned to vzal. Te'd usíná sám, a mrčení bych napočítala na prstou jedné ruky (do 9M), ale vím, že kdybychom povolili třeba jednou a zůstali, tak nastanou krušné časy a bude mrčet a mrčet. Takže by mě zajímalo, jestli dítě naučené odmala na nehoupání, nenošení - tj. bez pomůcek k usnutí - zda mu člověk může nějak ublížit, když cca 1x měsíčně ho nechá mrčet a plakat při usínání (cca náš interval, kdy to "zkouší") - toto versus dítko usínají s rodiči a najednou se začne se samotným usínáním. Co myslíš, Vikino?

vikina74
7. júl 2009

blandik: Tak ako to opisujes, sa mi zda, ze je to u vas v pohode, maly je navyknuty na vas ritual, ma uz 9 mesiacov a som, presvedcena, ze to mrncanie raz za cas mu neublizi. Ine je ak by zacal plakat az sa zadusa alebo zvracia. U mnohych vacsich deti je to relativne bezproblemove, trochu pomrncia a v pohode zaspia. Su vsak deti, ktore reaguju velmi citlivo a to ze po 30 alebo viac minutach placu nakoniec zaspia neznamena, ze sa "naucili" zaspat, ale jednoducho rezignovali a stratili kusok svojej dovery v rodicov, lebo ti ich nechali v stychu.

zuzik28
7. júl 2009

ahoj holky, prosím o pomoc...
nezkopírovaly byste mi sem prosím tu metodu...resp. v čem spočívá a jak mám teda ten spánek upravit. Je to určitě někde v diskuzi, ale už pročítám hodinku a ještě jsem na to nějak nenarazila...ať to nemusím pročítat všechno. Jo a odkdy tak s tím začít...díky moc

casy30
7. júl 2009

zUZIK, V TEJTO DEBATE na 127 strane je link na stiahnutie..Ja som zo začala riešiť, keď mal malý 10 mesiacov...a bolo to úplne v pohode. žiadne zúfalé scenáre....skor som to riešiť nechcela...bol moc maličký a tak to u nás 8 mesiacov , kým so ho kojila vyzeralo tak, že sa mi v noci zobudil aj 7 krát, nakojila som ho a vždy som ho išla uspať na fitlopte. teraz sa na tom smejem ale 8 mesiacov som noci doslova prehopkala na fitlopte 🙂, ale stálo to ale zato...no a potom, čo sa odstavil, prešiel na hipp mliečko po ktorom spinkal celú noc, ale to zaspávanie bolo katastrofálne...vďaka tejto metóde, trvalo to týždeň , a malý sa viacmenej iba zlostil, blabotal a hlavne stál v postielke dnes zaspinkáva po mojej puse na dobrú noc úplne sám. a tak to plátií aj pri dennom spánku 🙂 😉 držím paste, ale určite to nerieš, keď má tvoj malinký mesiac...to by bola hlúposť...

blandik
7. júl 2009

Vikino - děkuji za radu. Chtěla jsem se ještě zeptat, kdy je optimální čas přestěhovat dítě do pokojíčku - tj. odstěhovat z ložnice. Do dvou let věku prvního bychom chtěli další miminko a tak nechci naše první dítko přestěhovat do pokojíčku až těsně před narozením druhého - aby z toho neměl šok.

jananinka
7. júl 2009

Caute baby, tak my dnes 3. den a po 15 minutach prerusovaneho poplackavania zaspinkala. Ona sa to snad fakt nauci 🙂

vikina74
7. júl 2009

blandik: Z hladiska prevencie nahlej detskej smrti sa odporuca mat dietatko do 1 roka pri sebe v spalni, potom ho uz mozes pomalicky zvykat na svoju detsku izbu, myslim, ze u vas by to nemal byt problem. Tak vam drzim palce, aby vam to s tym druhym vyslo tak ako ste si to naplanovali. 🙂

iwuskaaa
7. júl 2009

Ahojte kočky 😉 ,

tak náš doobedný spánok trval hodinu a trištvrte 🙂 . Večer Dávidko zaspinkal po 10 minútach jemného mrnkania, takže ja túto metódu budem odporúčať aj ďalej 😵 . Je to super a som hrdá na seba a na hlavne na malého, že to takto super zvláda 😵 .

Jananinka, super pokračujte aj Vy 😉

Pammy, cez deň spinkal v našej posteli, cca hodinku...takže po prvom dni môžem povedať, že sa nám to osvedčilo. Vyskúšaj aj Ty 😉

Vikina, je to každého osobná vec ako sa rozhodne svoje dieťatko uspávať a vlastne ako ho bude vychovávať! Ak sa Ti to nepáči, na čo vlastne rýpeš? Čo sa do toho starieš? Tu sme mamičky, ktoré chceme podľa tejto metódy ísť a ty k nim zjavne nepatríš, tak na čo sem lezieš?
Myslím, na psychologičku by si sa vyjadrovala trošku ináč 😕 ...
Ja som pedagogička a čo teraz??? 😀