Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

jarabica
28. feb 2010

ahojte mamicky... potrebovala by som velmi poradit, akurat tu sedim po dalsom naaaarocnom uspavani... knihu o spani mam precitanu, da sa povedat, ze som ju aplikovala pri starsej dcere... ale ona v podstate ani nemala problem so spankom, i ked mozno dnes by som uz aj to riesila nejak inak... nuz a teraz mame synceka, ma styri mesiace, od miminka je velmi zly spac, ani cez den ani v noci nespi v kuse dlhsie ako 2 hodiny... denny rezim sa nam pekne vykristalizoval sam, spi doobeba cca 45minut, obed 2-3hodiny, podvecer 15-45minut alebo nic... tieto denne spanky ho uspavam v kociari, bud vonku alebo vnutri, niekedy aj na prsniku... to sa celkom da 🙂 ale pride vecer!!!!!!!!!!!! a ja som zufala... cim je starsi, tym je to horsie.... uspavam ho aj 3-4hodiny, striedavo na prsniku, jednom, druhom, tretom atd... ked aj zaspi, po chvili je hore a chce ho znova, a ked nie som nahodou v izbe, tak krik... potom na rukach, len je riadny maco, tak dlho nevladzem... stale jaci alebo sa budi... potom v kociku, bud krici alebo sa budi... ked ho zoberie na ruky manzel, tak krici az vyska ako by ho na noze brali ☹( niekedy ho beriem spat do obyvacky a teda nech sa hra, ak nie je unaveny, ale sam sa zabavit nevie a je zjavne unaveny, lebo pomrkava aj v lehatku a potom zacne plakat aj tak... a tortura uspavania zacina opat, natahovanie prsnika atd, atd... plakat ho nechcem nechat, on tak strasne jaci a mna to tak boli, ked ho pocujem... ☹ ale zaroven neviem co snim.... vobec ma nenapada v com moze byt problem??!!! kupeme ho kazdy druhy den pred spanim, ale podla toho ako to vyzera nema na spanie vplyv... a ked uz konecne zaspi, tak je to len na 2 max 3 hodiny a zvysnu noc ci pocuckava kazdu chvilu, ale aspon ako tak spime...

budem rada, ak vas nieco napadne a date inspiraciu na zamyslenie.... dakujem a prajem iba same dobre noci... 🙂

eva9
28. feb 2010

Pokud ho nic neboli, nechala bych ho vyplakat...vim je to tezke, ale zkuste to vydrzet. Pripravte se na to s manzelem dopredu. Treba o vikendu...chodte k nemu v pravidelnych intervalech...po minute po 2 po 5 po 7 atd... Kdybych to nezkusila sama, neverila bych, ale funguje to. Nas mrnous nechtel vubec spinkat v postylce, musela jsem ho nosit na rukou, vozit v kocarku, houpat v kresilku, mit na prsu atd... Pak uz jsem toho nevyspani mela dost a postupovali jsme podle knizky Kazde dieta sa nauci spat same. Prvni plakal 45 minut ...hruza...pak uz jen 15 ....a pak uz ho to prestalo bavit. Mozna jsme meli stesti, ale od te doby se naucil zaspavat sam...ted mame 7 mesicu a uz prospi celou noc, nekdy se probudi, ale staci dat dudlicek a spinka dal...

momin
1. mar 2010

lily ja si porad rikam ze ted si to muzu dovolit jit si lehnout s malym pres den. Az bude druhe mimi uz to nepujde.... 😎

holis84
1. mar 2010

momin 🙂 ja koukam tvuj syn je jeste starsi nez moje Kristyna to teda mam dobrou vyhlidku 😀 ale tak co bych pro ni neudelala ze? 😀 tak treba casem si to nase deticky upravi, ja chodim spat brzo kolem 21h 😅 ale pres den neusnu to cumim na konika nebo na tv 😅

lili: a od kdy ma jen 2 spanky? myslim od kolika mesicu?

jarabica a nema tvuj syn hlad? ja teda mela uplakany miminko od zacatku a prisla jsem na to ze ma vecer hroznej hlad tak ji davam i kojeni i UM a krasne usne a spinka i 9h v kuse ( teda bejvavalo, ted spi max 4h v kuse ale i to je fajn 😉 )

Ja teda vyplkalavat nemam srdce nechat ☹

janca.mareckova
1. mar 2010

eva9- prosím tě?? Já už si s naším malým taky nějak nevím rady. Pořád se vzteká i když mu nic nechybí. Pořád vyžaduje pozornost....jednou jsem se zařekla, že už ho nechám vybrečet a jak píšeš, vydržel to taky 45 minut ☹ nakonec usnul, ale každou minutu se ze spánku budil a brečel... měl u toho zavřená očička a hnedle zase spinkal.....ale bylo to hrozný. Opravdu brečel ze spaní.......Tak co myslíš, mám vydržet??????

janca.mareckova
1. mar 2010

Ještě jsem zapoměla napsat, že malému budou 3 měsíce. Není na nějaké učení ještě čas?? Neí na to malý??

jarabica
1. mar 2010

holis, vidis, to ma ani nenapadlo... ale ved potom by sa neodtrhaval od prsnika? nie? vypije prve, druhe, potom niekedy este raz na vymenu, ale to sa uz len pricucne, odthne a tak dookola... uz sa neprisaje a nepije plynule... alebo ze by tam nic nebolo...

ja tiez nemam srdce nechat ho plakat, on tak strasne vrieska... ☹ par krat sa stalo, ze som ho "nechala plakat", co som uz netusila a nevladala nic robit... samozrejme, ze som chodila za nim cca kazde tri minutky, ale ani po dvoch hodinach to nevyzeralo, ze by chcel prestat...
podobne ako pise janca, ked sa mu uz podarilo zaspat, tak na dvadsat minut, pospal to najnutnejsie a potom vrieskal dalej ☹

proste mam pocit, ze tato metoda nie je pre neho... ale zaroven ani neviem co robit, ked si predstavim co bude zase vecer.... ☹

momin
1. mar 2010

Holky podle meho je na uceni ve 3 mesicich hodne brzo!!! Zacit by se melo od pul roku! Teda podle me..... 😅
Holis vim ze ses neptala me 😀 ale maly zacal spat 2x denne az nekdy mezi 9a10 mesicem... 😉

zelmirka1
1. mar 2010

baby neblbnite, nenechajte deticky plakat, hlavne par mesacne babetka, tam to fakt nie je o tom ze ho naucite nieco, ma to velmi zly dopad na psychiku a nemozete si byt iste co mu je a co potrebuje.
Ked budu vacsie velmi lahko zistite kedy mozete ho to naucit a uz bude babo velmi dobre rozumiet, ale ked nechate troj mesacne babo vyplakat tak nepochopi tento svet len to ze mamina ktora tu bola pre mna zrazu nie je. Tiez som knizku nastudovala odpredu odzadu a chcel uplatnit ale neda sa to brat doslovne a tiez je to boj kto z koho ktory mozno vyhrate ale za aku cenu. Do roka by som to moc neriesila, potom vacsina babetiek prejde na jeden spanok a da sa uz omnoho lahsie nieco naucit a rozoznat plac. Verte tomu ze ano, lebo vacsinou tu pisu maminy par mesacnych babetiek ktore su velmi unavene co je pochopitelne ale neskor to budete vidiet inak.

eva9
1. mar 2010

Souhlasim 3 mesice je jeste brzo, Janca tak jeste pockej. Nam to opravdu moc pomohlo, kamaradky za mnou chodili se na maleho koukat, jak hezky zaspava sam....v noci i pres den. Kazdy si to musi rozhodnout sam, ja nikoho nenutim. Po prve jsem si myslela, ze to nevydrzim, srdicko me bolelo, ale uz druhy den byli vysledky... kdyz jsem ho dala do postylky (unaveneho, trel si ocicka) tak plakal uz jen chvilku a pak uz jen tak po mroukaval a krasne zaspal. Na 3 den uz bez place i pres den. A to pred tim skoro 5 mesicu neexistovalo ho vubec do postylky dat, protoze spustil tak obrovsky krik, ze jsem ho okamzite brala na ruce, nebo k sobe do postele. Mozna jsme to meli opravdu rychle a bez problemu, ale nechtelo se mi ani verit, ze to je tak jednoduche. Nevim jestli mas tu knizku, kdyztak ti ji poslu elektronicky...je tam presny navod jak postupovat a diteti by to nemelo ublizit....chodi se k nemu pravidelne, aby mel jistotu, ze tam jsme s nim a ze mu nic nehrozi.

lily1983
1. mar 2010

ahojte..baby, to teraz ako sa myslia dva spanky, ze jeden v noci a jeden cez den?..lebo ja som to myslela tak, ze spi raz cez den, a to okolo obeda, spi hod a pol až dve, a vecer ide o pol siedmej, a niekedy sa zobudi nad ranom, napapa sa a spi este dve , tri hodky.(možno tam si to už nahradi)..
..holis, a robi to takto 5 dni asi...cize od ôsmych mesiacov..malo by to vraj byt az od roka. 😒

zelmirka, suhlasim, a tiez dufam, ze vystihnem ten správny čas a obdobie mojej malej na to, aby som jej to vysvetlila, no zaroven aby sa nevzpierala, a pochopila to 😅

janca.mareckova - ked to citiš tak, ze to nechces urobiť, tak to nerob. ja by som to tiež asi nedokazala.ale to je každeho osobna vec, ako sa k tomu postaví, ale treba sa riadit srd 🙂 com.

zelmirka1
1. mar 2010

lily urcite ano, ja som napriklad naucila maleho zaspavat sameho ked mal 15 mesiacov, pre niekoho neskoro ale proste som vtedy mala pocit ze to zvladneme a islo to bez problemov, niektore deti spia od zaciatku skvele, niektore nie ale kazde sa to casom nauci len naozaj sa to nema riesit nasilu.
U mna islo o to ze som pri nom lezala kym zaspinkal ale ked uz som videla ze stale len sleduje ci som tam a trvalo to stale dlhsie tak som si povedala dost. V podstate som tiez vyuzila rady z knizky, len som k nemu chodila castejsie, nie podla intervalov, ani moc neplakal len na mna vykrikoval a velmi rychlo pochopil. Mam pocit ze okolo roka je velky zlom v tom ako deti rozumeju vsetkemu okolo seba. Mna mrzi ked tu pisu maminky deticiek ktore maju napr. 3-4 mesiace a chcu ich nieco ucit cez plac a to je nezmysel.

Moc citame a sme zblbnute lebo to chceme robit co najlepsie a vela tu pisu maminy ktore maju jedno dieta.
Ja mam tiez obcas take napady napr. ked sa v noci zobudi a place a chce ku mne do postele tak si hovorim ze to nie je dobre aby si nezvykol...a potom ked ho zoberiem, krasne zaspinka a dam ho naspat do postielky a spinka az do rana tak si hovorim ake hluposti ma napadaju, proste ma potreboval chvilu citit. Proste moc premyslame nad rezimom, najlepsie je pocuvat instinkt.

janca.mareckova
2. mar 2010

Musím toho mýho Kubulku pochválit 🙂
Už po 3 dny usíná sám v postýlce 🙂 (2,5 měsíce) ale nechci ho přechválit, protože takové období tu už bylo a vrátili jsme se opět na začátek, kdy jsme chodili spát za ukrutnýho řevu v 1 ráno. Takže už po 3 dny spí sám pouze s kolotočem 🙂 Dokonce včera usnul ve 21:30 😀 Hurá hurá. A přitom nic nedělám jinak. Pořád máme stejný denní režim....... kéž by to tak už vydrželo!!!!!!

zzz77
2. mar 2010

Aj ja som chcela riesit spanok mojho maleho, no som si to rozmyslela! Pisalo sa tu ze moze tem dlhy plac narobyt velke problemy s babom a to predsa nechce nikto aby malo zdravotne problemy! Tak pozor s tym vyplakavanim! A aj deticky su rozne, su viac alebo menej temperamentne, tak to vyplakavanie nefunguje u kazdeho, napr. mne maly plakal stale viac a nie menej. Suhlasim s tym aby sa ucilo, ked je to nutne az ked bude babo starsie, ked uz bude chapat co znamena "musis sa naucit spat sam"
Jaaj by som bola stastna keby mne maly spal v kuse tie 2 hodiny, ktore pisete ze vam "len" tolko spinka, preco to chcete riesit? Mne maly spi ledva 30 minut cez den, tak sa ho pokusam davat spinkat na viac krat. A veru som mala aj take noci ked som bola hore aj 9 krat! ☹ Jasne ze to chcem zmenit ale nie za taku cenu, aby potom malo zdravotne problemy 😠

Vecer ked babo hulaka ked ho chcete uspat aj po viacerych pokusoch na ciciku, tak urcite nechce este spat a ono vie, ze ho chete uspat tak protestuje. Nedavajte ho do postielky ale ho nechajte aby sa pohralo, noste ho ak neche lezat, citajte mu, uputajte mu pozornost a az ked bude ozaj ospale a nic nepomaha potom sup do postielky spinkat, nam to pomohlo 😉

aponchie
2. mar 2010

janca a bude hur 😀 za mesic se to zmeni pak zase vrati pak znova a porad dokola 😀 😀 decka nespi jak chceme aby spali ale jak chcou oni skoda no 😀 taky bych brala spanek od noci do rana v kuse,ale rekni decku aby taky spalo..ale ja to vedela,ze to tak je nez sem si je delala takze me to az tak nevadi,ale je pravda,ze nekdy jsou dny na zabiti treba dnes mi vstala v 4.30a delala ze je den 😅 usnula az v 9.30tak su zvedava jak dlouho..nicmene 2,5m dite spi celkem dobre a dlouho v podstate jen lezi a nehejbe se a co dve tri hodky usne 😀

johanka.
8. mar 2010

neblbnite zenske, take male babatka nechat vyplakavat! Prve tri mesiace netreba riesit nic nez zakladne biologicke potreby! Babo je este strasne nezrele, ved ste mozno poculi, ako sa prvym trom mesiacom vravi ze "stvrty trimester", v skutocnosti malo byt este v bruchu, akurat ze by sme ich uz s takou velkou hlavickou neporodili. Prve tri mesiace este stale prechadzaju obrovskym vyvojom, a potom to postupne pokracuje asi az do roku zivota.

Asi sme uz z rozmaznanej generacie, ked chceme vsetko hned, tak aj na spanok babatiek hladame rychle riesenia. Ale co nariesite, ak sa aj "nauci" zaspavat? Pojdu zubky a bude to v haji. Nechate vyplakat znova? Pride obdobie separacnej uzkosti a zase to bude v haji. Nechate plakat znova? Nie je lepsie, ked sa proste ja naucim vyspat aj po trochach pocas noci, a potom ani mne tie krizy nepridu take desne? A ked uz bude rozumna, tak jej vysvetlim, co po nej chcem, nech skusi zaspat bezo mna, no nie? Tiez mam nespavca, cez den spi len na mne a v noci zas pri mne 😀 chodim s nou o osmej do postele. Ale je to otazka pohladu, ci to vnimam ako problem alebo proste ako fakt. Tiez som mala v detstve problemy so spankom, tak jej nemam co vycitat 😀

aponchie
8. mar 2010

vy co nechavate vyplakat neboli pouzivate tuto metodu jak to delate kdyz na dite prijdou zuby ?kdyz je mrzke cele dny a noci to ho nechape vyrvat i pres to anebo to porusite a pak musite najizdet na tento sytem opet?

ia.
8. mar 2010

ááá aponchie, vidím že tato diskuze tě stále nenechává v klidu 😀
co se týče tvého dotazu....malého jsme naučili spát celou noc v postýlce ve svém pokojíčku díky téhle metodě od cca 10M, a když mu rostou zoubky, nebo je nemocný, nebo má jiné trápení, tak přeneseme jeho postýlku k nám do ložnice, a když tyhle dny přejdou, tak jde zpět do pokojíčku. A nestalo se mi, že by z ničeho nic se začal budit a plakal, pokud ho nic netrápí. Ráno je vyspinkaný, veselý, a my taky 😅

aponchie
8. mar 2010

iaaaaa 😀 sem v klidu mam dotaz co je na tom nejasneho? 😎

tak proc tu postylku vubec prenasite? 😅

ia.
8. mar 2010

jak proč ji přenášíme? pže když je nemocný, tak se budí, kňourá. Když je zdravý tak ne...
já jen, že ti to nedá a stejně tady pořád chodíš, i když diskuze je pro maminy, které chtějí naučit své dítě spát, a ty jsi opačný prototyp, tak jim chodíš radit, proč to nedělat. Ale pro takové zastánkyně je diskuze spaní v posteli s dítětem nebo tak nějak, tak proč ty chuděry chodíš prudit tady?

aponchie
8. mar 2010

a kdyz se budi a knoura to ho vytahujete nebo jen je u vas a lezite a nechate ho bejt?ja to nechapu asi..co bych nechodila?vadi ti to?me vubec 😎 ja si muzu chodit a debatovat kam si kolikrat chci a jestli se tomu divis tak se div s tim ja ti nepomuzu 😅 milanku a nikoho neprudim jestli mas pocit ,ze muj prispevek ze dneska chudiny jak je nazves prudi tak klobouk dolu mas prapodivne parametry..hod se do klidu🙂

lamarika
8. mar 2010

ia: malej sem tam přespí celou noc, ale spíš se v noci maximálně jednou vzbudí a to většinou až k ránu třeba kolem patý. Kydž mi ale spí celou noc, tak se mi ráno probudí většinou takovej rozmrzelej jak kdyby mu ulítli včeli. Taky se vám to stávalo ze začátku? Protože já tomu vůbec nerozumím 😕

janica...
8. mar 2010

je uplne kazdeho vec co si tu pise a mna prispevky od aponchie velakrat utvrdili v tom co robim. Nech si kazdy vyberie co sa mu pozdava a hlavne nech sa kazdy vyjadri ako chce. Od toho su fora. Tiez nechapem mamicky co sa snazia parmesacne babatka ucit na nejaky rezim. Boze. Budme stastne ze sa nam narodili zdrave deti a nemusime pri ich postielkach vysedavat 24 hod denne.Su aj take maminy a co by tie dali za par podrncani a zobudeni sa v noci na par minut. Ja som sa na to moje strasne tesila a s laskou ho v naruci uz vyse roka uspavam aj ked uz niekedy nevladzem. Ale poviem si ze to potrva v zivote len rok mozno dva tak co. Ved je to krasne. Tv sa napozeram este dost a aj na internete mam byt kedy. Uvarim len nieco lahke a poriaok sa snazim udrziavat cez den. Radsej si lahnem k mojmu babatku a hladkam ho kym nezaspi alebo ked to nejde tak ho drncam na lopte. A to ze sa budi kazdu x hodinu? Uz som si zvykla. A verte ci nie budi sa rano tiez s usmevom a vyspinkane. A hlavne iste toho ze som tu a ze ked zamrnka hned utekam. Ja verim ze z neho vyrastie sabaisty clovek ktory nebude frustrovany zo zivota.. Ved bohvie co tie nase deticky este caka tak preco ich stresovat uz od narodenia. Nuz ale je to na kazdom. Tot moj subjektivny nazor

ia.
8. mar 2010

apo: když mám postýlku vedle postele, tak asi to znamená, že mu podám ruku, pohladím atd....nicméně přečti si pár článků od pediatrů na téma spaní s rodiči...ale to je každého věc, mě je to ukradené, ať s tebou spí do dvaceti, jen nechápu, proč chodíš do diskuze, kde se holky radí, jak naučit dítě spát samo, a přitom ty ten názor nesdílíš, ale to je jak do dubu, takže tím končím veškeré reakce k tobě..
někdo se ptal na rozmrzelost, tak u nás když se malouš vzbudí, tak si ho vemu do postele, kde se půl hodinky mazlíme a "povídáme" si, a pak až vstáváme, a oba v dobré náladě 😅

lamarika
8. mar 2010

ia: Však já si ho taky každé ráno beru do postele ještě k sobě a mazlíme se. Jen někdy když prospí celou noc, tak je přešlej a přitom by to mělo být naopak. Tak tomu nerozumím. Však taky kvůli tomu našemu rannímu mazlinkování se nám ani nedaří něco udělat do nočníku 🙂

janica...
8. mar 2010

tak tie clanky od pediatrov si asi najdem. Skoro v kazdej kulture vzdy deti spavali s rodicmi v jednej posteli. Aj moja mama aj babka atd atd...A su normalne a myslim ze ovela citlivejsie ako ludia dnesnej doby (Izolovani, frustrovani, uzavreti).A uspavanky tiez nevznikli len tak. Od nepamati sa deti cicikali na rukach. To len tato doba plna pohodlia a komfortu vymysla metody a rezim ako si ulahcit zivot. Len na ukor coho? Nasich vlastnych deti na ktore nemame cas uz od narodenia pomaly ☹

blandik
8. mar 2010

Já jsem taky četla ve všech knížkách o dětech, že dítě má mít svou postýlku a v ní spát (a to nejen kvůli syndromu náhlého úmrtí), ale i proto, aby si dítko nenavyklo spát s rodiči. Já už mám 17M dítě a je mi jasné, že když je mimiku pár měsíců, tak to může být velmi příjemné si jej vzít do postele a spát s ním..ale jak roste, vrtí se a převaluje, se může tento zvyk stát docela dobrou noční můrou...U nás jsme to dělali tak, že jsme malého uspávali v postýlce (jeho) - hlazením, zpíváním, když byl malinký. Kolem 3 měsíců jsme začali chodit po pokoji, když usínal - tedy už jsme u postýlky neseděli, malý nás pozoroval a zvykal si, že u něj nesedíme. A pak kolem šesti měsíců jsme jej prostě položili do postýlky, udělali uspávací rituál a odešli z pokoje. Nemůžu říci, že by to bylo vždycky v pohodě. Prostě jednou za čas příjdou dny, kdy se dožaduje přítomnosti, ale to netrvá dlouho a opět pak usíná krásně. Osobně bych neměnila. Musím se ale přiznat, že občas přemýšlím, jestli je tato metoda správná. Taky mi příjde přirozenější být s dítětem, když usíná, ale prakticky je jeho samostatné usínání opravdu k nezaplacení. Jsem zvědavá, co se bude o této metodě povídat za pár let.

janica...
8. mar 2010

blandik presne ako pises. Uvidime co sa bude o tejto metode pisat za par rokov. Teorie sa hrozne menia a preto asi robme to co ako matky citime. Asi je to najdolezitejsie a hlavne najlepsie pre nas aj dieta. Ja citim ze moje dieta ma potrebuje uplne. Je citlive, velmi senzitivne. Ale mozno su deti ktorych tato metoda az tak nezasiahne. Mozno....to tiez zistime neskor. Takze asi najlepsie sa je riadit vlastnym pocitom.

johanka.
9. mar 2010

ia, blandik: vidite, ja som zas citala, ze sids sa vyskytuje predovsetkym v krajinach, kde sa propaguje a praktizuje samostatne spanie deti, tak holt si teraz vyberme. Fakt je, ze vacsina kultur dodnes praktizuje spolocne spanie deticiek s rodicmi.

Ja som neplanovala, ze mala bude spavat so mnou, chcela som, aby spala v postielke. Ale ... ked zakazdym, ked babatko spiace ulozite do postielky a vidite, ako nasilu roztvara ocka, hoci ich ma od unavy dohora vyvratene ... ked pri vzornom kojeni po sediacky zistujete, ze vas prepada mikrospanok a babo vam vypadava z ruk ... ked ju nesiete, tak sa vam od unavy a nevyspatia podlamuju kolena ... noc co noc ... vydlabnete sa na to, co pisu zapadniarske knizky. Ked som ju nechala spat na mne, vyspala sa a hned mala lepsiu naladu, Noci detto, vyspala sa vedla mna a spusta problemov sa zacala riesit. To nie je o tom, ze by som si ju chcela vedla seba uzit, to bola nevyhnutnost, ze som si ju zacala k sebe brat. Takze pocuvajme radsej nase babatka nez mudre knizky, si myslim, presne ako vravi janica. Niektore deti vedia spat same, inym treba viac ci menej pomahat, tak im dajme co potrebuju a nie co nam tlacia do hlavy ludia, ktori nase deti ani nevideli.

Mohla by som ju nechat vyplakat, nech spi sama? A co tym ziskam? Ulozim ju vecer o siedmej a budem mat par hodin len pre seba. A co za to zaplatim? Neodvazim sa domysliet, bojim sa, ze by zaplata hlavne mala, a to dost skaredo. Takze tych niekolko mesiacov si radsej odopriem tu trochu sukromia. Davam jej psychicku vybavu na najblizsich kolko - 70? 80? rokov.

lamarika
9. mar 2010

Johanka: prosím tě nezlob se, nechci se do tebe navážet a ani nic podobnýho. . . Souhlasím s tím, že každé dítě je jiné stejně jako rodiče a že každý máme jiné potřeby. A tyky si myslím, že děláme pro své dítě to nejlepší.
Malej mi od narození spinká v postýlce a nikdy nechtěl spinkat s nama v posteli. Každou noc jsem vztávala k malýmu a chodila kojit na sedačku, protože jsem nechtěla aby si někdy zvykl na postel. Ano ráno jsem si ho vždycky brala a beru k sobě, ale to je trošku jiné. Ty jsi taky chodila kojit na sedačku, tak pokud je na to dítě zvyklé, tak se přece samo od sebe nebude dožadovat spaní s tebou v posteli pokud to do té doby nepoznalo. . .