Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
23. okt 2010

@sny no ved uz je velka mozno uveri aj tej cice🙂 dobru noc🙂 aj ja uz pojdem ...pa

zelmirka1
24. okt 2010

@sny tvoja mala je uz dost velka a velmi dobre rozumie vsetkemu, myslim ze naucit spinkat bez cumlika a aj spinkat vo svojej izbicke sa urcite da, ja som knizku citala viackrat takze ju poznam, nieco z nej cerpam ale nie som za metodu kontrolovaneho placu, aj ked samozrejme kazdy ma svoj nazor. Ale k tomu co pises, neda sa riešit všetko naraz, len postupne, urcite je dobre aby si mala zvykla vo svojej izbicke kym budete mat druhe babo aby nemala pocit ze prave vtedy ju davate vedla. Pokial sa na cumlik budi tak asi je cas ju oducit, je to zaujimave, moj maly ma dudel od roka len na spanie a nikdy sa nebudil zeby ho hladal, vecer si ho da a potom ho uz nepotrebuje. Inak nedavno som videla v obchode "Pre deti" taky zvlastnu makkucku ovalnu vec kde sa da zastrcit cumlik a je to ako take tulitko a cumlik sa nestrati lebo dietatko si najde tu vec a potom moze mat zaroven cumlik v pusinke tak mozno je to riesenie alebo su take hracky ako plysaky ktore dokazu svietit po stlaceni aby si nasla cumlik. V kazdom pripade ak sa rozhodnes najprv cumlik tak az ked bude spinkat v pohode bez neho tak az potom ries svoju izbicku.

Urcite je dobre ju pripravit na to ze bude spinkat vo svojej izbicke, vysvetlit jej to,uistit ju ze mamina s tatinom pride keby ich potrebovala, potom ist napr. do obchodu nech si vyberie sama obliecky, niaku hracku s ktoru bude spinkat, nocne svetielko, novu knizku ktoru budete citat v jej izbicke pred spanim, proste zapojit ju nech si sama nieco vyberie. Inak je dobre si zvolit cas kedy si ty pevne rozhodnuta lebo ona vsetko vyciti, napr. rodicovsku neistotu poznaju deti neuveritelne rychlo 😀 😀 a potom uz dodrzat rovnaky ritual. Ja ked som ucila maleho sameho zaspavat tak som pomojkala a odisla, ked zaplakal tak som prisla utisila a zase odisla, stale dookola, nemerala som ziadne intervaly a nenechala ho plakat, ale dodrzala som to a bez placov sa naucil zaspinkat sam /zatial spi s nami v spalni lebo mame detsku o poschodie vyssie co je problem/. Dnes uz vylezie s postielky ale vie ze ho dam naspat, pohladim a odidem. Tiez som si vybrala na zaciatok den kedy chodime vecer plavat a vedela som ze bude unaveny. Ja prinos knizky vidim hlavne v tom aby sa clovek vyvaroval zlych navykov ale to nie je vas problem ked s podstate spinka dobre a tiez uz ma dva roky, ale nie som za kontrolovany plac lebo je to stres pre dieta, hlavne pre par mesacne babo. Tolko moj nazor, mozno ine maminy napisu ine. Drzim palce. 😉

sny
24. okt 2010

@zelmirka1 Ahoj,napísala si to veľmi pekne,ďakujem,ja si rada vypočujem kkaždú radu a skúsenosť už skúsených mamičiek 🙂 Veď ja tiež verím,že malá sa to časom naučí bez problémov,neočakávam,že zo dňa na deň.Akurát mi to dá chvílu zabrať.lebo máme detskú cez kuchyňu,spálňu pri chodbe,ale plakať ju iste budem počuť,len to behanie 😖 Ale keď sa naučí prespať celú noc bude fajn.Moja mala cumel tiež len na spanie,von sme ho nikdy nenosili,to ani teraz,ale doma ho nosí stále pri sebe aj so svojím spacím vankúšikom,čo predtým nerobila,teraz začala na ňom veľmi lipnúť,no neviem,pokúsime sa ju odučiť aj od toho 🙂

jjaanca
24. okt 2010

Souhlasím se zelmirka1. Knížku jsem přečetla a je velmi užitečná, je v ní mnoho dobrých informací, ale plakat bych svoje dítě taky nenechala. Já dělám přesně to, co všude píšou že se nemá a funguje to: kdo dýl vydrží. Na každé zavolání a zaplakání přijdu, pohladím utiším. Myslím že je to pro dítě trauma nechat ho plakat.

amisa
24. okt 2010

@zuzkat1 nechcem byt hnusna ale uz sa ti podarilo par ludi vyhnat pripadne aby velmi velmi obmedzili diskusiu

amisa
24. okt 2010

mam otazku na baby co to z knizkou upravili ale potom po case im deti zacali odmietat doobedny spanok. ako ste to riesili? mala uz nechce spavat normlane ako bolo zvykom a musela som zaspavanie posunut o hodinu neskor ale do poobedneho spanku mi este nevydrzi. Mala bude mat 9 mesiacov (avsak je na svoj troska vyspelejsia). Skusam najst casy ktore by vyhovovali v tomto medziobdobi medzi dvoma a jednym spankom.

zuzkat1
24. okt 2010

@amisa za to ja ale nemozem ze opacny nazor tu nechcu akceptovat...

zuzkat1
24. okt 2010

@amisa nemyslim akceptovat akoze zariadit sa podla neho,ale aspon si ho vypocut

amisa
24. okt 2010

@zuzkat1 tu sa jedna hlavne o to ze ty si tu knihu ani necitala, takze kritizujes dost od veci. Lebo to uz dano nieje ta metoda povodna vyplakacia ktora je v tej samotnej knizke opravena a doplnena. Ak chces ja ti ju poslem.

latvia
24. okt 2010

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".

toto je uvodny prispevok zakladatelky temy. Takze diskutujte o knihe - pozitivne ci negativne, ale o skusenostiach s knihou a bez handrkovania. Dakujem

zuzkat1
24. okt 2010

@amisa nemam cas na knihy ktorych princip poznam a nepaci sa mi...

zuzkat1
24. okt 2010

@amisa
ale ak ti tak veeeelmi prekaza ze niekto nechce tuto metodu skusat a ze tu pise ze sa to da aj inak... tak sem nemusim pisat... akoze nemam za potreby sa tu s niekym natahovat...

zuzkat1
24. okt 2010

@amisa a teraz uz idem..idem uspat malu🙂

kaja73
24. okt 2010

@amisa Ani moj už neche spavat doobeda a nie vždy to potom vychadza tak ,aby vydržal až do večera.Ked rano vstane okolo 8 h ,tak potom ide spat okolo12, 30 až 13 h a spi do cca 15 h , vtedy je to Ok.vydrži do večera 20 h. Ale ked vstane o hodku skor už je problem, zaspava okolo 11 h ,zobudi sa okolo 13 a už nevydrži do 20h a o 18h ho na nočny spanok ešte ukladat nechcem,tak to riešim tak ,že ho vtedy necham zdriemnuť v hojdačke cca 20-30 min. a potom zaspi okolo 21-21,30 h.Takto fungujeme asi 3 tyždne,dovtedy spaval doobeda od 10h do 11,30 a poobede od 14,30 do 16h.teraz je to teda vačšinou jeden obedno-poobednajši spanok.Starši syn napr. v tomto veku rano vstaval okolo 8h,potom spal len max.hodinku ,vačšinou však len 30min.okolo 13 h a už fičal až do 21h.

vlastovka385
24. okt 2010

Víte proč bude toto téma vždycky kontroverzní? Protože se vždycky najdou maminky, které aniž by metodu vyzkoušely nebo si aspoň knihu přečetly, se budou snažit nerozhodnuté maminky od této metody odradit, protože jsou přesvědčené, že je špatná. Taky jsme sem dřív chodila, když jsem byla u konce se silami a spala jsem asi měsíc tak hodinu denně a tenkrát bych bývala dala cokoliv za radu, jak to změnit. Kamarádka mi poslala tuto knihu, ale tady jsem se dočetla, že kdo ji použije, tak to dělá jen ze své pohodlnosti, neměl si pořizovat dítě, když se mu nechce věnovat, metoda je strašně škodlivá (bez uvedení jakéhokoli relevantního důkazu) atd. Nakonec jsme knihu vyzkoušeli, ale upravili jsme si ji podle našich potřeb (malej má ABKM a v noci se budí kvůli prdíkům, takže použitím této metody se ten problém nevyřeší). Musím říct, že nám velmi pomohlo nastavení režimu a intervalů jednotlivých činností, malej se hodně zklidnil, přechod na jeden spánek denně proběhl bez jakýchkoli problémů. Teď budu metodu asi muset použít znovu protože chci odbourat noční kojení, malej má v noci totální závislost na prsu, i když se napije, tak ho nechce vrátit, takže se o něj přetahujeme, a já už nějakou dobu pracuju a opravdu se potřebuju vyspat. A je mi jasný, že bez řevu to prostě nepůjde, ale myslím, že tím, že už jsme jednou tuto metodu použili, to půjde mnohem rychleji a s kratším řevem.

tinuska323
24. okt 2010

Ahojte baby, vidím, že tu riešite približne taký problém ako máme my. Máme doma Adamka. Má 14 mesiacov. Ešte stále sa kojíme. A práve s kojením aj zaspáva. Ráno spinká pekne, zobúdza sa okolo 8, 30hod. Cez deň spí 2x. Najprv okolo 10, 30 a potom okolo 15, 30. Každé spanie trvá 1,5hodky.
Toto je ideálne aj Adamko je veľmi dobré dieťa, cumlík nechce ale ani ho vôbec nepotrebuje. Problém nastáva večer, keď má ísť spať. Buď zaspí okolo 2Otej, ale o hodinku je hore a čaká na svoj čas, to je 00:00, dokonca aj 1:00. Alebo si večer ani nepredriemne a zas ide spinkať o tejto dobe.
Od večera s ním chodím do spálne 3-4x, strávime tam hodiny, Adamko sa nacmučká mliečka, ale po polhodinke sa preberie a už sa ťahá preč. Toto je každý večer a ťahá sa to už asi mesiac ☹. Už sme z toho s manželom nešťastní. Poradíte mi niekto, čo mám urobiť? Kojiť by som ho ešte stále chcela. Ďakujem pekne a prajem pekný dník 🙂 🙂

jjaanca
24. okt 2010

@kaja73 Zkoušela jsi ho udržet vzhůru aby neusnul v těch 11? Zkus ho nějak zabavit a nedovolit mu usnout a posunout to aspoň o tu hodinu.

jjaanca
24. okt 2010

@vlastovka385 Jaký důkat by jsi považovala za relevantní? Pokud bude mít dítě psychické problémy, nikdy nikdo nedokáže, že je to ze stresu z pláče, ani že to z toho není.

zuzkat1
24. okt 2010

@tinuska323 sice som povedala ze sem uz nebudem pisat ale toto nie je o knihe tak snad smiem🙂 moja tazko zaspava vecer vtedy ked spi este poobede okolo 5tej...tak mi napadlo ze ci by nebolo dobre posunut nejako ten spanok poobednajsi lebo este o 5tej spi a o 8mej uz zas... on uz je dost velky asi aby vydrzal hore aj dlhsie ako tri hodky tak mozno este nie je unaveny...nemyslim si ze to bude kojenim ze nan caka vyslovene... a ked hej tak neviem nepises ci ti vadi ze zaspava na prsniku , lebo ak nie tak ci by nepomohlo prilozit ho ked sa zobudi... to ale asi uz nechces tak neviem, len take napady su to....vychadzajuce zo spravania sa mojej dcery...

vlastovka385
24. okt 2010

@tinuska323 Já myslím, že ve 14 měsících by už byl pomalu čas přejít na jeden spánek denně, pokud má dva přes den, tak je večer vyspaný a nechce usnout. My jsme přešli na jeden spánek už okolo roku.

vlastovka385
24. okt 2010

@jjaanca Tak třeba nějakou studii, která by potvrdila, že děti, u kterých byla použita tato metoda, mají častěji v pozdější době psychické problémy. Například tento článek je o studii, která mluví ve prospěch této metody, o opačné studii jsem neslyšela: http://www.novinky.cz/zena/deti/194835-nechejte...
Pokud na takový materiál narazíš, hoď mi sem odkaz, ráda si ho prostuduju.

kaja73
24. okt 2010

@jjaanca Tym, že vstane o h.skor,tym padom v noci menej spi a jednoducho okolo tej 11 začne nervačit.Za normalnych okolnosti obeduje o 11,30,ale ak nervači,tak ani obed nechce,preto to vtedy riešim tak ,že dostane len mlieko a hned aj spi.Skušala som to natahovat ,ale to musel byt cely čas na rukach a aj tak poplakaval a ani obed nezjedol 😒 Tak to už neriešim.Ide sa vyspinkat a až potom sa naobeduje.Takto funguje cca 1-2 krat do tyždna,ostatne dni je to Ok.Ked spi o tu hodinku dlhšie, je lepšie vyspaty a hore vydrži aj 5 hodin,nie len tie 4 ako ked vstane skor.

zuzkat1
24. okt 2010

@vlastovka385 kniha "rodicovstvo je veda" citujem
"kazdy vecer po ulozeni zufalo plakal, ale matka si povedala ze to casom prejde. a skutocne, vilko napokon prestal plakat, ked ho matka ukladala do postielky., a ona to povazovala za uspech. "teraz uz neplace, ked odidem," pochvalila sa. ..."
dalej pisu
"vilko zacal byt aj cez den velmi tichy a ostatnych pribuznych jeho spravanie znepokojovalo. jeden clen rodiny to komentoval slovami "akoby tu ani nebol". Ludia si myslia ze male deti nemozu trpiet depresiou ale opak je pravdou."
koniec citatu... reagujem na clanok nie na knihu o ktorej je tema

vlastovka385
24. okt 2010

@zuzkat1 No jo, ale položit dítě, odejít a nechat ho plakat, to není metoda popisovaná v této knize ne? 😉 Já nikomu nic nevnucuju, ale myslím, že se na tu knížku musí člověk dívat komplexně, není to jenom o tom, že se nechá dítě plakat. Ta metoda funguje právě proto, že se upraví denní režim, dítě získá pocit jistoty a řádu, že věci se dějí v určitém pořadí, že ví, co bude následovat. My jsme taky nejdříve upravili režim, intervaly ukládání ke spánku a další aktivity, až potom jsme přistoupili k samotnému spánkovému tréningu. A jak říkám, metodu jsme upravili, protože Tibor dodneška spí se mnou v posteli a 3krát za noc se kojí 😉 .

kaja73
24. okt 2010

@tinuska323 Aj ja som toho nazoru ,že su mu dva spanky už proste vela.Moj starši spal raz už od 8m a aj to len 30-60 min.Moj druhy syn /10m/ prave teraz prechadza na 1 spanok a az na 1-2 dni v tyždni to tak funguje.

zuzkat1
24. okt 2010

@vlastovka385 ale ja som ti napisala ze reagujem na clanok a nie na knihu🙂

janca.mareckova
24. okt 2010

Prosíííííííííííííííííím zkuste mi někdo poradit, jinak mě už asi odveze Chocholoušek!!!!

Už si nevím rady!! Malému je 10 měsíců a od samého začátku máme problémy se spaním.
1) neusne mi jinde než v kočárku. Je už děsně unavenej, tak, že třeba usne v hopsadle. Přeneseme do postýlky-začne řev!! Třeba i hodinu a dýl!!Nepomůže hlazení, ani nošení.....prostě bez ustání řve!! jakmile ho dáme do kočárku, je do minuty tvrdej!!!
2) V noci vstáváme i 15x....... každých cca 15 minut se budí a brečí.....dostane napít, dudu a zase na 15 minut spinká......Už ale za těch 10 měsíců padám na hubu
3) noční usínání je děs!! Zhruba před 3 měsíci jsme zavedli Estivillovu metodu, která zabrala nádherně zhruba na 9 dní. Sám usnul a v noci se budil max 2x........od té doby je to horší a horší!! Než večer usne, trvá to mezi 1-2 hodinami!! Pořád řve a řve a řve......i když už je tak děnsě utahanej.... a zase nepomáhá hlazení, konejšení........NIC!!! Spíše naopak, jakmile jsme u něho začne ještě víc!!!!!!A taky se začne i klepat, jak je vzteklej......
Má někdo radu????????

vlastovka385
24. okt 2010

@zuzkat1 Ale v článku se taky mluví o kontrolovaném pláči ne? Nevím, ono je to asi hodně individuální a záleží na každém rodiči, jak se rozhodne, protože on zná sovje dítě nejlépe. Tam do hry vstupuje spousta dalších faktorů, třeba já bych k té metodě asi nesáhla, kdybych měla někoho (babičku,manžela), kdo by malého pohlídal, abych se mohla trochu vyspat. U nás to bylo nejhorší, než jsme zjistili diagnózu, co malému je, po nasazení diety se to buzení upravilo, takže se nebudil už 20krát za noc, ale třeba jenom 5krát, a to už se dalo celkem zvládnout. Ale i tak nám ta změna režimu hodně pomohla. Já už jsem byla v takovém stavu, že jsem nemohla usnout ani přes den, kdy malý spal, manžel byl věčně pryč za prací, žijeme v zahraničí, kde jsem tenkrát nikoho neznala, a už jsem byla fakt nebezpečná sobě i malýmu, jednou jsem omylem zapnula jiný hořák na varné desce, na kterém ležela šňůra od rychlovarné konvice, vyrazila jsem pojistky v celým baráku a málem jsme vyhořeli. Proto mě tak vytáčelo, když jsem se tu dočítala, jak to dělám z vlastní pohodlnosti atd. A ještě jednou opakuju, nikoho k ničemu nenutím, nikoho od ničeho neodrazuji, jenom píšu naši zkušenost.

vlastovka385
24. okt 2010

@janca.mareckova Jančo, nezkusili jste vypozorovat, jestli ho netrápí bříško nebo zuby, nebo něco jiného? Mně se malej taky budil po 15 minutách, než jsme přišli, že má alergii na BKM a bolí ho bříško. Já si totiž myslím, že to není moc fyziologické, aby se dítě takhle budilo. Pokud vyloučíte všechny možné příčiny, pak asi máte hodně dráždivé dítě a poradila bych se s doktorkou. Prý se někdy dají v extrémních případech nasadit lehká sedativa nebo přípravky na přírodní bázi, které dítě uklidní. Já toho nejsem příznivcem a brala bych to až jako poslední možnost, ale je možné, že to jinak nepůjde.

janca.mareckova
24. okt 2010

zoubky by nám museli růst 10 měsíců v kuse, na bříko bereme preventivně baby calm a mlíčko nehamáme.........