Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kaja73
16. jan 2011

@ynez75 Ako? Už spite?

januarova
16. jan 2011

ja by som len podotkla k tym homeopatikam, ze tiez ich mozem len pochvalit. ja pouzivam pre malu globulky na zubky a na prechladnutie. ale mne ich nosi svagrina z CH (@bubelko to mozno bude poznat - Zahnchugelli fur Kinder od firmy Omida). A ked idu malej zubky, ze vidim, ze so vsetkym si vrta v pusi a brusi si dasna, je mrzuta a pod. zacnem jej davat 4x denne tie gulicky a je po problemoch. zaberaju do pol hodky. a inak tie na prechladnutie su tiez dobre, ked vidim ze na deti nieco lezie, zacnem im ich davat a maju lahsi priebeh v chorobe. ja si myslim, ze ked sa da detom pomoct, tak preco to nevyskusat, ale nechat ich trapit sa 😎

ynez75
16. jan 2011

@valika_val dakujem za kazde slova.ja neplacem,ked som pri nej,to uz su slzy prec.ale asi mas pravdu aj v tom,ze moze citit nejake moje obavy.podarilo sa ju nakoniec uspat mojmu chlapovi.suchal ju po chrbatiku,ked som dosla ja,zavse spustila neskutocny krik.dnes nam zaspavanie trvalo hodinu a trocha.a teraz o 22 h.som ju chcela prikryt a ona sa prebrala.nastastie len pomrnkala,pomrvila sa a spinka dalej.uz ju nebudem prikryvat 🙂 ale slaboch som,to je pravda

ynez75
16. jan 2011

@kaja73 uz ano.dakujem,ze na nas myslis.mozno si to nemyslis,ale pomaha mi tato podpora

janka108
16. jan 2011

co sa tyka nechania dietata vyplakat, nechcem sa opakovat, preto dovolim si zacitovat "kubaku", s ktorou sa stotoznujem z temy uzkost osemmesacnych,...
"Separační úzkost je normálka a je to známka správného citového vývoje - je to Mooooc dobře, že se takto chová a vyhov mu jak chce. Přejde to pak rychleji. Nějaké 2-4 měsíce, až splní toto období svůj účel: mimi zjistí, že máma a on jsou dva lidi, ale přesto je máma pořád s ním a nikomu ho nedá. Do té doby jsme tzv. symbiotická matka. Dítě nás chápe jako součást sama sebe.
Proto je taková nebetyčná kravina, blbost, neznalost, idiocie nechat vyplakávat miminka, aby si nezvykala a nebyla rozmazlená - vnímají sebe a mámu jako jedno tělo a jednu duši se základními potřebami a velikánským zmatekem okolo. Jediná jistotu je náruč, tvář a prso mámino... ..."
a aj pri tom nedostatku spanku, ktory mam, mi zostal este zdravy rozum, empatia, a vcitenie sa do potrieb dietata mi nedovolia, aby som nechala toho bezbranneho cloveka vykricat sa az padne vysilenim(tie, co tak robia, obdivujem vasu odvahu, ak si myslite, ze ten emocialny stres vo vasom dietati nenecha na vasom vztahu stopy. a nielen na vztahu ale aj na jeho osobnosti)... preco by som mu mala odmietat naplnit jeho potreby, ak chcem, aby sa moje dieta sa citilo plnohodnotne a milovane?( mimochodom, to, ze dieta milujeme, este nezarucuje, ze ono samo sa bude citit milovane..)nechcem svoju lasku vyuzivat ako prostriedok k jeho ovladaniu, pretoze jej za chvilu prestane verit. (na co by som ho miatla tvrdenim "snival sa ti zly snicek" , ked obidvaja vieme, ako sa veci maju. pri pokracovani vety "hovno mi rozumel, ale maly vie hadam citat medzi riadkami", sa mi obocie zdviha o 6cm vyssie...
"...mala place preto, lebo ti chce pomoct dostat ta z toho smutku, ktory mas v sebe..."
"...ked hystericky krical, tak som ho silno silno drzala a smiala sa mu do uska, aky je silny..." valika_val neviem, ako sa ti dari prichadzat k takym zaverom...uff...
aj ked patrim k matkam, ktore nechodia po svete vyspate, snazim sa veci robit najlepsie ako viem. som tu na to, aby som naplnala potreby svojho dietata, aby citilo lasku v danom okamziku. aby mal vo mne oporu a mohol z neho vyrast clovek emocionalne silny a sebavedomy.. je na kazdom ako si spravi, vyjadrila som len svoj nazor.

valika_val
17. jan 2011

@janka108
ano, ked si to takto vytrhla z kontextu a nepoznas cely nas pribeh, vyzera to, ze som ta najhorsia matka. ale preco sa z mojich vyjadreni vysmievas? preco nimi takymto sposobom opovrhujes? nechcem sa hadat, a preto nebudem reagovat na ziadnu z tvojich viet, aj keby som mohla, to mi ver.

ale urobim jednu vec, napisem na zaver nieco, co citim rovnako ako ty 😀
aj ked patrim k matkam, ktore nechodia po svete vyspate, snazim sa veci robit najlepsie ako viem. som tu na to, aby som naplnala potreby svojho dietata, aby citilo lasku v danom okamziku. aby mal vo mne oporu a mohol z neho vyrast clovek emocionalne silny a sebavedomy..

a myslim, ze mi daju aj ine kocky tu vo fore zapravdu, ze kazda z nas sa tak chova, nielen ty!

valika_val
17. jan 2011

@antuanet
aj dnes v noci to bolo uzasne 🙂 po vecernom ulozeni sa zobudil az o 00,30 (@zuzkat1, bola som ho 2x stiahnut nizsie do postielky 😀 ), takmer neplakal, len sa preberal, dostal cucnut vodicky, pohladkala som ho a sladko zavzdychal a spinkal dalej. o pol tretej som sa zobudila na to, ako poplackava v postielke, uz sedel, takze som kojila a o siestej tak isto. 6: 😵 😵 50 bol hore s USMEVOM! 😀 ked sa to tak vezme, tak vyspata stale nie som, lebo ho kontrolujem kazdu chvilku, co robi a budim sa na kazde suchnutie 😀 ale snad sa to casom upravi a dnes sa chystam ist spat spolu s nim o osmej, nech mam nepretrzite 4 hodiny. mam vianoce! 😵 😵 😵

valika_val
17. jan 2011

@bambusko
v tejto teme je mnoho zien, ktore si radia navzajom, co zabralo u nich. tak ako sa najde aj taka, ktorej je tato metoda najsympatickejsia (sice ja o nej neviem), tak sa najde aj ina, ktora to absolutne odmieta. sme tu preto, aby sme si poradili, povzbudili sa, polutovali, vypoculi alebo len zdielali podobne problemy. a hlavne DISKUTUJEME, nevpadneme do tejto temy jednym nasratym prispevkom (mozno nie prvym) alebo jednym linkom... na rozdiel od inych. 😔

bambusko
17. jan 2011

@valika_val co sa ti zda nasrate na 1 odkaze k teme 😕 😕 😕 to akoze potrebujem povolenie od teba, aby som mohla dat prispevok do verejnej diskusie? nasraty je tu ktosi iny 😝 😀

benne
17. jan 2011

@bambusko téma je ku knihe "každé dieťa sa vie naučiť spať", v tejto knihe sa o vyplakaní nehovorí, ale o metode kontrolovaného plaču a vyplakanie je tam rovnako zavrhnuté

valika_val
17. jan 2011

bambusko, nasrate - to nebolo k tebe, ale k vcerajsiemu prispevku janky. 😔

asi sa sem vratim neskor 🙄

bambusko
17. jan 2011

@benne v tom clanku sa pise prave o metode kontrolovaneho placu, preto som to tu dala. ak nieco idem aplikovat, tak si zistim co najviac informacii. niekomu pomozu rozhodnut sa, iny ich povazuje za utok na seba, to je na kazdom, rob ako citis 😉

valika_val
17. jan 2011

@bambusko
"co najviac informacii" urcite neznamena jeden clanok z www zena atlas sk 😀 😀 😀

benne
17. jan 2011

@bambusko opakujem, metoda kontrolovaného plaču, neznamená dieťa nechať vyplakať, to podla mna je nechať dieťa revať kým od únavy nezaspí...

evulikm
17. jan 2011

ahojte maminy 😉
ja vám chcem popriať veľa trpezlivosti a lásky pri uspávaní vašich drobcov. ja som tiež nepoznala, čo je to vyspať sa, kým moje dieťa nemalo 13 mesiacov a s manželovou pomocou sme ho odstavili od nočného kojenia. kým bol dojčený aj v noci, tak sa budil takmer každé 2 hodiny. aj tak máme niekedy lepšie, niekedy horšie noci. niekedy sa zobudí iba raz v noci (stačí dať trochu vodičky, alebo tíško zaspievať) ale niekedy sa budí aj častejšie, hlavne, keď idú zúbky 😉 každé dieťa je iné a každé dieťa potrebuje niečo iné, ale jedno majú spoločné: potrebujú veľa veľa lásky a trpezlivosti.
a... nádej umiera posledná 😉 tak musíme veriť, že tie naše deťúrence začnú pekne spinkať

bambusko
17. jan 2011

@valika_val to nie je na smiech, ze uz aj do komercnych clankov sa dostava iny pohlad, konecne. neviem kto vpadol do temy, davala som tu uz skor aj ine linky, napr.

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/kdyz-dit...

https://www.modrykonik.sk/fotoblog/bihan/clanok...

benne
17. jan 2011

@bambusko a presne tak ako vravíš, každá by mala robiť tak ako cíti... aj ja to stále zdôrazňujem

valika_val
17. jan 2011

@evulikm
ako ste skoncovali s nocnym kojenim?

valika_val
17. jan 2011

mimochodom, suhlasim s benne 😉

evulikm
17. jan 2011

@valika_val ja som sa presťahovala do obývačky a mm mi ho nosil. povedali sme si, že najskôr mi ho nedonesie skôr ako o druhej v noci a manželovou úlohou bolo uspať naše dieťa. tu sme mali dobrú výhodu, že malý bol zvyknutý zaspávať aj tatinovi na rukách. tak sme postupne znižovali počet kojení aj čas nosenia, až sa nám podarilo, že sa marek naučil, že dostane mliečko večer, keď ide spať a ráno, keď sa zobudí. a budí sa okolo tej siedmej hodiny.
a trvalo nám to zhruba 2 týždne, kým sa to malý naučil 😉

ale fakt sme mali dobré to, že malý vie zaspať aj pri mm. a keď bol ešte úplne malinký, tak tiež sme uspávali takmer hodinu na rukách 😉 cez deň mi spával jedine v kočíku, takže som chodila 2x denne na 2-hodinové prechádzky, či snežilo, či pršalo, či slnko svietilo 🙂

valika_val
17. jan 2011

@evulikm 😀 no teda! ale celkom pokrok, tie dva tyzdne. to by som nebola povedala. gratulujem 🙂 a maly plakal velmi?
ja zatial nechcem uplne odburat kojenie 🙂 a aj u nas uspava tatik, len nie na rukach, ale normalne v postielke. ja dvakrat denne a tatik vecer, vtedy je to najlahsie a najkrajsie 😵

evulikm
17. jan 2011

@valika_val 🙂 môj mm veľmi nevie uspať, kým je m. v postieľke 🙂 a tak trochu sa nám zlepšilo spanie, aj keď sme prešli okolo jedného roka na jedno spanie cez deň. ale to sa mi ho podarilo naučiť na obed, že sa naobeduje, dám ho do postieľky a on sám zaspinká. ale niekedy potrebuje zaspievať, alebo mu čítam Večnú Ambru 😀 a večer na 80% zaspí pri kojení, tak ho len preložím do postieľky 😀 a ja tiež ešte nechcem ukončiť kojenie 😉

sonije
17. jan 2011

Ahoj,
jdu se k vám přidat, i když nepotřebuju, aby mi Míša spal celou noc, stačí, když se bude budit max 2x. A toho postupně snad docílíme. Musím ale říct, že jakoukoliv metodu vyřvání apod. odmítám, stejně jako jsem jo dmítala u staršího syna. Adámek byl ale nekojený a spal celou noc od dvou měsíců. Přesto si nemyslím, že by to mělo významnější vliv, jsou děti nekojené, které nespí celou noc, my měli holt štěstí. Vypozorovala jsem, že povaha mých dětí se dá poznat během pár dní po porodu. Adámek byl spavý, na kojení se musel budit, plakat začal až po návratu z porodnice, ale bohužel jsme neměla mléko (možná přávě kvůli té jeho lenosti). Spával třikrát denně, později dvakrát, to až do 18 měsíců a k tomu navrch celou noc, prostě paráda. Tam jsme nic řešit nemusela, jen uspávání, které mu trvalo hodinu. Ale časem jsem mu přesunula postýlku tak, aby na mě viděl do obýváku, a byl klid.
Míša chtěl hned po porodu dlouze kojit, jakmile mě převezli na pokoj, hned mi ho sestra přivezla a kojení trvalo prakticky od půlnoci do sedmi do rána, pak hodinka spánku a zase několikahodinové kojení. Nevadilo mi to. V noci si pospal i tři hodinky. Od návratu z porodnice spí přes den jen jednou, maximálně dvě hodinky. Občas zabere v kočárku třeba na 20 min, ale to fakt musí být... Na kojení se budil tak 6x, po prvním kojení už se mnou zůstal v posteli. Minulý týden jsem ho tedy přestěhovala do pokojíčku tak, aby na mě viděl do obýváku, upravila jsem mu hodinu spánku z 19 na 20 a většinou je po minutě hlazení tuhej. Když ne, nechám ho, ale v žádném případě ne plakat, to by pak nezabral vůbec, poznám, kdy jen nespokojeně mručí a kdy už je to na pláč, takže se tím řídím. Už první noc spal lépe, první kojení je kolem 12 v noci nebo až kolem 2. Pak putuje se mnou do postele, kde ho nakojím a spíme dál. Nemám nejmenší chuť s ním půl hodiny sedět v pokoji a pak ho zas dávat do postýlky. Všechno děláme nenásilně a intuitivně. Míša se už budí max 3x. Včera nemohl usnout až do 22, ale jen mručel, nakonec jsem ho nakojila a spal až do 4:45. Takže věřím, že jsme na dobré cestě.
Každé dítě je jiné a univerzální návod na jeho spánek neexistuje. Jediné, co zabírá snad u všech je, že přeložíte miminko do jiné místnosti než spíte vy. Je to logické, nerušíte ho a ani vy nejste rušena a nereagujete hned na každé zamručení. Moje děti jsou jiné celkově. Třeba když se probouzí Adík, tak půlhodiny mručí, přealuje se.. Míša ani nezavrčí a okamžitě vstává. Adík spí na břiše, Míša na boku...
Přeji hodně štěstí a řiďte se tím, co vám dala příroda do vínku - intuicí. Poslouchejte svoje miminko a nestresujte ho zbytečně 😉

ynez75
17. jan 2011

dnes sme prespali celu noc bez zobudenia 🙂 rano sme vstali o 6.45 ale o 8.22 uz zasa odkvecla a spala do 8.45 🙂 a nasli sme novy zub a dalsi sa derie 🙂 baby chcem vam podakovat za podporu,ktoru potrebujem.ja som tiez prilis precitlivela a svoje dieta nechcem nechavat plakat a zurit.ale ako som uz pisala,my mame maly byt a spavame s muzom na vyvysenej posteli,ktora je 170cm od zeme.ziadna z vas by neriskovala,ze sa dietatko v noci pretoci a spadne.a nemam moynost s nou zaspavat na ziadnej inej posteli,kedze aj dcera v izbe ma vyvysenu postel,pod ktorou ma police a skrinu,aby sme ziskali priestor na ine veci a mohli tak fungovat v malom byte 4.nezostava mi nic ine,ako ucit malu na postielku,aj ked to nejde inac,nez s placom.nemozem ani s nou byt v izbe,kedze pri mojej nepritomnost place o 100 percent viac,ako ked tu nie som.ved ona ma ma cely den len pre seba,kedze nikto iny doma nie je a cely den sa pekne hrame a mazname sa.citi,ze ju lubim a aj ked sa aj ja obcas zaseknem nad myslienkou,ci jej vecernym placom neposramotim psychiku,verim,ze sa nauci,ze je noc a ja nechcem od nic,len aby sa vyspala do ruzova.ved ako sme tu pisali,nie je to o tom,ze nechavame dieta plakat az do vysilenia.kazdych 7 minut chodim za nou do izby ju pohladit a ubezpecit,ze som tu a ze ju lubima.nenecham ju vyplakat a tak zaspat.zaspi sice az po 2-3 hodinach,ale stale tak,ze niekto jej pomoze,suchanim chrbatika.ci uz ja,alebo moj chlap. na rukach ju nosit nebudem.tak sa na mna nehnevajte,ale to som presvedcena o tom,ze to si takto dieta zvykne.ma cez 6 kg a ja jednu chrbticu.mame za sebou len 3.noc v postielke osamote a uz sme ju celu prespali a to nam idu zubky.kazda z nas ma na veci vlastny nazor,preto sa mi nepaci,ked tu citam"utoky"na niektoru z nas,vas....takze este raz,ja dakujem za podporu,ktoru tu dostavam.mne to velmi pomaha

ynez75
17. jan 2011

nie 8.22,ale 7.22 🙂

valika_val
17. jan 2011

@ynez75 drzte sa. a pekny uspech! super 😵

kaja73
17. jan 2011

@ynez75 Super uspech. 😉 Nech vam to vydrži.My sme dnes spali od 20h do 4,30h potom bol do 6h hore,ale v posteli a znovu zaspal ešte do 8,30h,takže to bolo o niečo horšie ako včera,ale aj tak som spokojna.

bubelko
17. jan 2011

@valika_val urcite nie si zla mama 🙂 to by moja kamoska, ktora ma trojicky musela byt podla niektorych prispevkov najhorsia mama na svete. pretoze mala obdobia, ked revali vsetky 3 naraz a zial ako kazdy clovek, ma len 2 ruky. a nie zakazdym bol niekto s nou doma. takze minimalne jedno dieta (ak nie 2) plakali dlhsie ako par sekund. 😉

@ynez75 drzim palce. a mas pravdu - su situacie, ked skratka nemas na vyber. ja som tiez jonasa nemohla nechat na nasej posteli - a to nie je ani vyvysena - ale raz mi z nej spadol doma a raz na svk. to mi stacilo. odvtedy spava len v postielke alebo v kociku prigurtovany. nepotrebujem to zazit este raz.
tiez mas pravdu, ze si na nosenie zvykne. a potom ked bude mat 1,5 roka a dajme tomu 10kg skoncis v nemocnici s vyskocenou platnickou a ked budes mat 2.dieta, tak ho ani nebudes moct poriadne vziat na ruky, pretoze sa budes bat o vlastne zdravie. 😉
tusim to uz pisala @kacab , ze keby vyplakanie malo nicit psychiku tak, ako tu niektore maminy pisu, tak po svete behaju sami psychopati a na svk obzvlast. ja ked som bola mala, tak to bola bezna praktika a ziadne take, ze intervaly alebo nieco pod. o tom, ze to bolo bezne, svedcia aj viacere prispevky na MK, kde mamy ci svokry poucaju, ved ju nechaj, aby si si ju nenaucila.
ono je pravda, ze niektore deti su velmi vytrvale a nie na vsetky to zaberie. ale to najneskor po 2 tyzdnoch clovek zisti a vie, tak skusila som, nejde, necham tak. a bud vobec neriesi alebo hlada inu cestu.

zuzkat1
17. jan 2011

@evulikm pani super ze ti ho mm vie uspat🙂 u nas take nieco ani nahodou nehrozi, mala je s nim hrozne rada ale akonahle je u neho hned sa jasi🙂 ziadne spanok nehrozi ani nahodou🙂 a v noci sa on ani nezobudi na to ked je mala hore... bolo uz ze bola hore hodinu aj viac ako ona rada zvykne byt a kricala a smiala sa a on sa rano cudoval ze co som taka nevyspata😀 a ked som mu povedala ze mala nespala tak bol prekvapeny🙂

kacab
17. jan 2011

@ynez75 gartuluju.... Zvládli jste to... ono to stojí zato zkusit, když už nejde jinak..... já bych je taky nenechala dlouhodobě řvát - měla jsem v sobě rozhodnutí, že vydržím týden a pak kdyby to nepomohlo, odložím to třeba o 1-2 měsíce až děti povyrostou... Moje dítka to naštěstí pochopily za 3-4 dny.... Ono to ještě asi přijde že si zkusí v noci zabrečet,ale stejným přístupem to zvádnete ..

...my měli včrejší noc takovou jak nikdy.... nepamatuju, ani když jsem děti učila spát... To mám za to, že jsem tu poučovala 😀 😀 😀 ... Tom se v 22 vzbudil... řval jak o život - po 10ti min jsem tam šla, pohladila, přebalila, pomazlila, položila... Znovu řev jak o život.... tak jsem po 15ti min znovu přišla, pomazlila zazpívala, položila a zase začal řvát... Pořád se to opakovalo, Dokonce dostal i noční kaši do flašky - což nedělám už půl roku.... řval vám tak jak nikdy... Bez slz a vzteky a když jsem ho zvedla, byl do sekundy klid, vysmátej, povádal, ukazoval, mazlit se vůbec nechtěl, jen chtěl na zem a k hračkám.... Vůbec mu nešlo o mě, ale o ty hračky....Nikdy jsme si noční hraní nezaváděli a absolutně nechápu, co ho to popadlo... Když k němu šel manžel - baral to úplně stejně - "hurá, přišel někdo, kdo mě vyndá z postýlky a já si jdu hrát".... Do dvanácti jsem nad ním kroutila hlavou, hrát si jsem ho samozřejmě nenechala, jen za ním po 10ti min chodila.... Byl vzhůru do dvou ráno - třídavě se u toho vztekal a pak usnul...... fakt mě to překvapilo... no ale dnes už spak klasicky celou noc 🙂 jo jo děti... 🙂