Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

germik
26. apr 2010

adapo - my sme papali tak do 8 mesiacov v noci, začali sme v 7mich mesiacoch odnaučat a časom to zafungovalo 😉
Najprv som znižovala davku mliečka /my sme papali 1,maximálne 2x v noci/ a potom som mliečko nahradila prevarenou vodou...Vodičku mám vždy pri postielke, takže ked sa v noci zobudí tak jej dám napit, ale to je tak 2x do týždna.
Ked bola menšia a kojila som ju tak sa budila veeeelmi často, zlepšilo sa to ked som prestala kojit... Vynechávaj dajme tomu každé druhe kojenie /skus babo len utíšit,dat mu dudlík....proste nedat papat/ a postupne to odburavat
ale vela rad a prispevkov si najdeš tu http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=27

mirka907
26. apr 2010

Adapo mne sa mala budila tiez hrozne vela v noci. Snazila som sa jej znicit pocet kojeni okolo 5 tich mesiacov, po 8 dnoch som to vzdala, este na to nebola pripravena. Potom zas asi o mesiac a dopadlo to rovnako...Teraz ma 8 mesiacov a v noci sa koji raz maximalne dvakrat...Dvakrat vacsinou vtedy, ked jej idu zubky, lebo sa potrebuje ukludnit. Ono sa to znicilo tak nejak prirodzene. Skusila som jej sem tam ponuknut cajik alebo stavu a zobrala, ked nechcela cajik prekvapivo zafungoval cumel...a my mame pritom cumel len na okusovanie tej umelohmotnej castI🙂....Vzdy si malu ale zoberiem a na chvilku pritulim aby vedela ze som tam...No musim povedat, ze mam pocit, ze si uz to kojenie nevyzaduje az tak preto, lebo cez aj cez den ju pomalicky odstavujem(uz sa koji len 3krat). A taktiez asi jej akcnost robi svoje...Cez den toho vela nenaspi..nidky mi nespala vela cez den, a kedze lozi a chodi uz popri nabytku, vecer je dost KO.

mirka907
26. apr 2010

Joj a mnohokrat to caste nocne budenie su zubky...Vzdy ked malej nejaky vylezie, noci sa neporovnatelne zlepsia...Napr vcera v noci my vstala asi 5krat a z toho raz bola hore asi 2 apol hodiny, cez den sa objavil zub a dnes v noci vstala dvakrat a vzdy asi tak na 5 minut.
Kamaratkina mala robila cirkus mesiac a pol po nociach, vysiel jej prvy zubok a dalsiu noc celu prespala.
Tak neboj, bude lepsie...

sussanah
26. apr 2010

Ahoj holky, tak uz jsem si taky rekla, ze je toho dost a je potreba s tim nasim spanim neco udelat. Maly ma 6 a pul mesicu a tak do 5 a neco spinkal krasne celou noc ( a to asi od svych 8 tydnu) i bez kojeni. Potom jsme se prestehovali a on se zacal v noci budit. Nejprve jen nakojili a spinkal krasne dal. Potom se zacal budit nekolikrat v brubehu noci. Proste jsme si rikali, je to urcite z te zmeny prostredi, potom ze zoubky ( uz nas zlobi dobre mesic a porad nic :( no ale uz to trva asi 8 tydnu je nic se nemeni. Vecer usina krasne v postylce sam (obcas jen zafnuka, nebo zabreci, ja prijdu, dam mu dudlik, pohladim a odchazim), s tim problemy nemame. Potom se ale zacina budit kolem 1 v noci. Takze to ted vypada tak, ze tak od 1 vstavam co pul hodky a podavam mu dudlik a on zase zaspi. Potom spusti rev kolem 3, to ho prebalim a nakojim, on usne natvrdo tak na 2h a potom opet rev kolem 5 rano a to si ho beru do postele a spime az tak do 7-8 ( stim ze mu opet po 30min davam dudlik, ale to uz skoro delam automaticky ve spanku). Cetla jsem o zpusobu, jak se tohoto zbavit, ale to zahrnuje zruseni veskere pomucky zvenci a to vcetne dudliku, coz si nedokazu predstavit, vzhledem k tomu, ze ma maly reflux a po kojeni mu musim ihned davat dudlik, jinak by pri brknuti letelo vsechno ven :( Poradite? Omlouvam se za dlouhy prispevek 😅

ajusik
26. apr 2010

ahojte, ja neviem na ktoru temu by som sa mala obratit, ale mam takyto problem. Zistila som totiz, ze moja maminka, ked nahodou nie som doma, tak malej dcerke vzdy da osladeny cajik a ked jej chcem dat ja cajik (samozrejme neosladeny) tak mi ho nechce vypit. Strasne sa pritom trapi mala a strasne place. Prosim poradte mi co mam robit...., dakujem

januarova
26. apr 2010

a kolko ma dcerka mesiacov resp. rokov?

ajusik
26. apr 2010

ma len dva mesiace

januarova
26. apr 2010

😕 och, a neda si mama dohovorit? tak malym detom sa nema davat cukor. a kojis alebo davas UM? ak kojis tak caj pit nepotrebuje.

lamarika
26. apr 2010

sussanah já bych být tebou ještě počkala. Jak dlouho vám tohle odobí trvá? Malý mi spinkal taky celou noc bez kojení do doby než mu začaly růst zoubky (začaly ve čtyřech měsících) a pak se budil co hodinu maximálně dvě od půlnoci. Taky jsem chodila jak mrtvola, spánek potřebuju, protože jinak jsem nefunkční. Metodu z knihy jsem zkoušeli v osmy měsících právě proto abychom odbourali toto časté vztávání. Podařilo se nám ho snížit na dvakrát za noc. Časem si sám snížil noční buzení na jednou za noc a od deseti měsíců mi spinká opět celou noc. Malej mi ale nikdy neprořval hodiny při týhle metodě. Samozřejmě, že se mu nelíbilo, že jsem mu nedala hned prso, ale velice rychle zjistil, že tam stále jsem a pohlazení ho uklidnilo. S tím dudlíkem je to u vás těžký. Chceš mu ho opravdu vzít?

sussanah
26. apr 2010

Lamarika ono to prave trva uz vic jak 6 tydnu. Nevim nakolik je to u neho temi zuby (ty ho trapi stridave tak co dva dny) a nakolik je to zvyk. Taky ho nechci nechat "vyrvat", on je totiz uz tak celkove ufnukane miminko a i pres den bojujeme, abych si mohla zajit na zachod aniz by spustil sirenu 😒 Dudlika mu taky jeste brat nechci, myslim, ze on je typicke dudlave mimco, onehda mi ve chvilce nepozornosti udelal cucflek na brade 😀 Pokud by byla nadeje, ze to casem prejde, tak vydrzim (precejen jenom jednou vstanu uplne na to kojeni, zbytek je spis tak napul v komatu), ale mam strach, ze si na to opravdu ten capart zvykne a za chvili bude i uzasnem vecernim usinani ☹

lamarika
26. apr 2010

sussanah já si myslím, že pokud budeš s tím chtít něco dělat, tak ti nezbyde asi nic jinýho než mu na tu noc ten dudlík vzít. No, s tím dudlíkem ti moc neporadím, malej ho nechtěl, takže ani nedudlal. Zkus ho třeba fakt ukonejšit tím hlazením, třeba to zabere. Zkusit to můžeš, buď to pujde a nebo ne. Vrátit se zpátky k dudlíku můžeš vždycky když uvidíš, že nic jinýho nezabírá

ajusik
26. apr 2010

januarova: malinka pije UM...... uz som niekolko krat hovorila, ze nech jej cukor nedava, ale neda si dohovorit a problem je este aj v tom, ze ked jej nieco poviem, tak sa urazi.... ☹

lily1983
27. apr 2010

ahojte,
adapo, aj nasa sa budi v noci raz na papanie, ma 10 mesiacov, a nevidim v tom problem, akurat, ze som unavena..lebo niekedy sa zobudi o druhej, a zbodne flašu, tak jej neviem nedat papat, ked tolko pyta, ja som rada, ze papa aj v noci, lebo sme mali aj problem s priberanim trošičku..napr. tuto noc sa zobudila o druhej,a potom aj o siestej, inokedy je hore o stvrtej a spi do siedmej, až pol osmej...ja to neriešim, asi to este potrebuje.ale mali sme uz par noci, ze spala celu noc, a to bol šok pre mňa, no je to kedy ako, ked idu zubky, tak sa cely rytmus naruši, a budi sa a trva to aj tva tri tyzdne, kym sa to da po poriadku, a spi dve noci cele, zrazu zase zubky a sme tam, kde sme boli..takže nelam si hlavu, zistiš, a podla mňa vycítiš, kedy uz nebude naozaj potrebovat papat v noci, a bude sa budit len zo zvyku..a to budem aj ja asi riesit tak, ze dam jej napit, a uložim ju spat, a budeme skusat..uvidime..držim palce 😉

januarova
27. apr 2010

ajusik ☹ , to nemas dobre. vela asi nezmozes, mozno nechavat malu s mamou osamote co najmenej aspon do roka, ked to inak nejde.

smejkaa
28. apr 2010

chcem sa spytat ma niekto tu knihu v elektronickej podobe? dakujem.

smejkaa
28. apr 2010

Dakujem, uz ju mam. 🙂

zuzkahom
28. apr 2010

ajusik chapem ta ...ale skus si dat na vazky bezbranne male doietako, ktoremu to nerobi dobre a mamku, ktora je uz dospela a sladeny cajik jej ani urazenie jej neublizi....hmmmmm? Mamka sa to musi naucit respektovat

rimmel
28. apr 2010

ajusik ta obdivujem ze to trpis....by tebou JA sa na matku urazim a este aj nastvem!! to je nehoraznost! 😠

temperance
29. apr 2010

Mala bude mit brzo rok, a jelikoz se stale budila v noci na kojeni, a nepomohlo nic proste chtela prso, tak jsem si rekla ze zkusime prejit na um, ze treba uz nemam to mliko tak vyzivne nebo jestli se to proste nezlepsi to spinkani... jenze mala se mi dal pekne budi - jako ve dne ve stejnych hodinach na jidlo.. v osm mlicko, ve dvanact ho dopije, ve tri dalsi mlicko a v sest ho dopije (jako ze tu davku ma napul)... tak nevim jestli ma takovy hlad nebo co.. na veceri ma kasi... nebo jestli je to o zvyku ze chce v noci jist.. podotykam ze celou noc mi neprospala (akorat kdyz byla novorozene) - jeji rekord je ze vynechala pulnocni papu a vzbudila se treba az ve ctyri... poradte prosim

dkb
29. apr 2010

temperance - tvoja malá je už dosť veľká na to, aby nepotrebovala v noci jesť, dbaj na to, aby cez deň jedla dostatočne, potom už v noci nemôže byť hladná. To nočné budenie bude pravdepodobne iba zvyk. Vyskúšaj ju uspať o tej dvanástej v noci bez jedla, dať jej cumlík, keď ho používa, proste uspať bez toho, aby jedla. Musíš vydržať pár dní a malo by sa to upraviť. Po nejakom čase môžeš skúsiť obmedziť aj tú ďalšiu dávku o tej tretej. Držím prsty. 🙂

bleelka
29. apr 2010

ahojte kocky,
moja mala ma pol roka, podla tejto metody by som prave v tomto case mala zacat s ucenim aby zaspavala sama.
No neviem si to dost dobre predstavit, stale ju kojim a zaspinkava po nakojeni mne v naruci, v noci sa este 1-2krat zobudi, napapa a spi dalej... cez den pekne zaspi mne v naruci alebo ked pri nej lezim, no sama nikdy a navyse vecer ma problem asi v naruci zaspat, proste niekedy bojujeme 30-60 minut kym vecer zaspi...metoda mi pripada dost drasticka, moje 3 kolegyne ju ale pouzili a deti spat naucili, moja mama napriklad na nas nic take neaplikovala a spat sme sa naucili... da sa to aj inak ako takto drasticky? Mate aj nejake negativne skusenosti s touto metodou?
Vdaka za rady

dkb
29. apr 2010

bleelka - ja tú metódu presne nepoznám, ale na tvojom mieste, by som skúsila najprv malú uspávať samu v postieľke cez deň. Ja som začala s mojou malou v dvoch mesiacoch tak, že som ju uložila do postieľky a stála pri nej, kým nezaspala. Bála som sa plaču, ale nebolo to vôbec strašné, malá trocha mrnčala, dala som jej cumlík (používa ho iba pri uspávaní) a po pár minutách zaspala. Len sa nesmieš vzdať a vybrať ju, keď plače (môžeš je zobrať a utíšiť, ale po dvoch minútkach späť do postieľky). A takisto je veľmi dôležité, kedy ju uspávaš, treba si odsledovať prvé znaky únavy a vtedy ju uložiť, aby nebola príliš unavená. Keď si na postieľku zvykne, nebude problém ani večer.

zelmirka1
29. apr 2010

bleelka daj na svoj intuiciu a nie knizku, kazde dieta je trosku ine a inak reaguje a tiez my mamy sme ine, to ze kniha pise od pol roka neznamena ze tvoja mala je na to pripravena. Inak kojenie je jeden z najlepsich sposobov ako uspinkat dietatko, ver tomu, naucit sa zaspinkat same je narocne a chce cas, urcite sa aj tvoja mala nauci zaspinkat ale vyplakat nie je to najlepsie riesenie,. Skus postupne neuspavat v naruci ale napr. v postielke ze budes pri nej. Inak take male babetka krasne spinkaju cez den v kociku, to nerobite ? Ja som maleho naucila spinkat doma v postielke okolo 10-11 mesiaca ked ho zacalo vsetko v kociku vyrusovat. A vecer som naucila maleho zaspat sameho az v 15 mesiacoch kedy som vycitila ze uz mi dobre rozumie a ze je proste spravny cas a islo to bez placu za par dni. Dovtedy som ho chvilku mojkala na rukach, dala do postielky a zostala pri nom kym nezaspinkal. Daj na svoj pocit, polrocne babo je fakt este malicke a hlavne uvidis ako sa bude najblizsie obdobie menit rezim, staci ze rastu zubky a uz je spanie o nicom. Vsetko chce cas.

temperance
29. apr 2010

dkb: ja si prave taky myslim ze uz je dost velka a hraje to na hlad 🙂 prave premyslim ze bych ji dala uz do pokojicku svyho, protoze mam dojem ze se rusime navzajem a ze ji mozna budime nekdy i my. Jako u nas v posteli by i spala celou noc ale to se zas nevyspim ja, protoze me kope a moc hreje 😅

johanka.
29. apr 2010

bleelka, ako pise zelmirka, ver hlavne sebe a svojej intuicii. Metoda vyplakania je velmi kontroverzna, tu mas napriklad nazor druhej strany:
http://www.askdrsears.com/html/5/T051200.asp#T0...
Ja tiez myslim, ze zisk neprevazi straty. Pises, ze ked sa napapa, tak zase hned zaspinka, tak to je super. Moja este NIKDY neprespala noc. Ale tiez spravidla po kojeni hned zaspi, takze ja to povazujem za dobre fungovanie. Babatka maju proste lahky spanok a asi to tak ma byt. Mamicky, co vychovali viac deti, hovoria, ze kazde dieta sa nauci spat, ci ho trenujeme alebo nie. Ja cez den uspavam v satke, a vecer a v noci kojenim, ze pri nej lezim. Tiez to vecerne uspavanie trva vzdy aspon pol hodinu, ale potom sa mozem odplizit a mam take dve hodiny casu, ktory vramci psychohygieny venujem sebe (t.j. ziadne upratovanie, zehlenie, varenie, ...) 😀

zelmirka: bohuzial nie vsetky deti pekne spinkaju v kociku ☹ Moja potiahne takych 30 minut, aj to s nou treba jazdit (a to je uz uspech oproti tomu ako to byvalo na zaciaku). Mna ale stve, ze popri kocikovani nic neurobim, takze ja cez den uspavam kolisanim a hojdanim. Donedavna cez den spala vylucne v satke, v poslednej dobe ju mozem niekedy po uspati zo satky vyklopit a porobit si aj nieco narocnejsie.

janka_pn
29. apr 2010

dievcata, do tejto temy som prispievala, ked mala moja mala okolo pol roka... jej spavanie - nespavanie bol des a hroza, cez den len v kociku a za jazdy, v noci aj 8 krat hore. vyplakat som sa ju bala nechat, skusila som az okolo roka, vtedy som aj dokojila, aj som ju do vlastnej izby prestahovala... par noci bolo zlych, cez den este dlho spavala len v kociku, ale naucila sa 😵 a teraz v roku a pol spi krasne, sama bez placu celu noc, cez den dve hodky, zobudza sa vysmiata, zaspava spokojna... drzim vam vsetkym prsty, ono to strasne obdobie prejde, viem ako sa citite, ale moje dieta je toho prikladom 😉

dkb
29. apr 2010

ešte jedna poznámka - kojenie je skvelé na uspávanie večer a v noci, keď je bábätko malé. Ale cez deň by sa dieťatko malo napapať, potom by malo mať nejakú aktivitu (prebalenie, hranie atď) a až potom, keď je unavené treba ho uložiť. Po prvé nebude si spánok spájať s jedlom, bude jednoduchšie zaspávať aj bez častého kojenia. Po druhé, bábätko bude papať bdelé a nebude pri kojení hneď zaspávať, tým pádom sa napapá viac. Predĺžia sa intervaly medzi kojeniami, tie tri hodinky sú ideálne. A keď dieťa papá cez deň dostatočne, nepotrebuje to doháňať cez noc. Samozrejme, že keď sa zobudí raz - dvakrát od hladu nie je to problém, ale vekom t. j. od štyroch až šiestich mesiacov by mohlo prespať aspoň osem hodím vkuse.

johanka.
29. apr 2010

janka, tiez si myslim (a dufam!) ze do velkej miery treba len vyckat. Vidim to na svojej malej, ze sa to zlepsuje. Uz je lahsie ju uspat, ked ju uspim, mozem ju casto polozit, a nezobudi sa... Myslim, ze ona sa len uci dobre a tvrdo spat.

A tiez si myslim, ze mnoho "problemov" so spankom pochadza z toho, ze si nechame kadeco nabulikat do hlav, ze co by ako malo byt (ze v polroku by deticky mali prespavat noc bez zobudenia, ze by mali same zaspavat vo svojich postielkach...) a potom mame mindraky z toho, ked to u nas tak nefunguje. Teda aspon u mna to tak do velkej miery bolo. A ked som si povedala, ze to, ako moja mala spi-nespi a ako jej v tom musim strasne pomahat, ze to je uplne normalne a prirodzene, hned som bola kludnejsia a vdaka tomu asi aj mala.

zelmirka1
29. apr 2010

johanka presne ako pises, niekto napise ze od 6 mesiacov nema dieta v noci papat a uz maminy len riesia preco ich dieta chce papat a su nervozne. Je to uplne inak, treba prirodzene sa prisposobit potrebam babetka samozrejme s postupnym vytvaranim rezimu ale nasilu sa to neda. Tiez som kojila v noci a v 6 mesiaci som chcel prestat ale maly tahal ako o zivot tak som to nechala a nakoniec sa podarilo postupne kojenie posuvat a od 8 mesiacia uz v noci maly nepapal. Kazde dieta ma iny cas, ziadna kniha nemoze urcit ze od toho a toho mesiaca ma prespat 8 hodin. Vlastna skusenost...cim viac som riesila spanok tym horsie to bolo /ja som si fakt tie casy ako spi a papa zapisovala 😀 😀 / a ked som to prestala tolko riesit zrazu sa to zlepsilo takze prajem vsetkym maminam par mesacnych babetiek hlavne vydrz, bude to lepsie kocky verte tomu.

adapo
30. apr 2010

Ahojte kočky, ďakujem vám za rady. Včera sa nám malý budil skoro každú hod. do štvrtej, ale dnes bol hore len 3krát. Asi mu idú zúbky. Vyskúšali sme všeličo - vodu, čajík, cumeľ...,ale nič nezabralo, chce len cicu a hotovo. Takže na každé dieťa platí niečo iné. Niekde som čítala, že príčinou častého budenia môže byť aj ťažký a komplikovaný pôrod, tak neviem. Dúfam, že časom sa to upraví, lebo fakt by som potrebovala aspoň tých 7 hod. spánku vkuse. No ako sa poznám, aj keby malý spal, zobudila by som sa ja, či je v poriadku. V podstate som si zvykla a som rada, že aspoň bez problémov zaspáva, lebo sú rodičia, ktorým deti nespia vôbec, napr. môj mangel vraj nespal v noci do roka, keď spal pol hod. bol úspech, svokra sa čudovala, ako môže dieťa takto fungovať. No teraz to asi doháňa. Ľahne a spí ako dudok.