Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

jenovefa
8. aug 2009

Ahoj maminky, jsem v této diskusi poprvé, trošku začínám řešit, že Tomík usne téměř vždy při kojení. Před dvěma dny jsme byli na procházce, až do parku jsem ho nesla (má 8700g), aby mohl čučet na kytičky a tak vůbec kolem na cedule u domů. Pak už byl unavený, dala jsem ho do kočíku, ale zuřil (dříve v něm vždy usnul, ale těsně po baště), nakonec jsem ho 20 min kojila ve stoje (nikdo tam nebyl). Došlo mi, že tento zvyk není nejlepší. Tak jsem koukla sem. Metodu "nechat řvát" znám, určitě funguje a pro rodiče je pohodlné, když dítě spí 10h. Chtěla jsem se jen připojit k maminkám, které si miminko užívají i v noci a mají ho v posteli. Tomík je po náročné operaci hlavičky,prožila jsem velký strach,že o něj přijdeme.Ale myslím, že bych vše dělala stejně, i kdyby mu nic nikdy nebylo... Večer (19.30) usne při kojení, opatrně ho dám do postýlky, když se vzbudí ponosím ho a ještě trochu nakojím. Pak se vzbudí kolem 3h, přebalím, nakojím a vezmu si ho do postele, aby se mohl napít, kdyby se ještě vzbudil a já nemusela vstávat. Krásně to funguje, moc si to s ním užívám.STRAŠNĚ SE MI LÍBÍ VZBUDIT SE VEDLE NĚJ!Někdy na mě šahá a usmívá se... Nevím, možná je to rozmazlování, které se vymstí,ale druhé mimi asi nebude,tak si chci každý den vychutnávat.
Poznámka k uspávání v kočíku za drsnějšího houpání: děti namají mozek jako například datel! Na takové otřesy není uzpůsoben a můžete ho poškodit.

jankapiknova
8. aug 2009

mi to mame tiez tak ze vecer zaspi okolo 19.00-19.30 , spinka v postielke , napapa sa este okolo 10-11 a spi dalej ale v noci okolo 2 ako kedy sa zacne mrvit a ide k nam do postele a spi do rana, uz je tak navyknuty ze uz to asi nezmenim az ked bude vacsi 😕

yvka1
8. aug 2009

Jenovefa tak toto je presne môj názor na túto metódu. Mám deti dve a veľkrát sa stane že sa zobudí v noci aj staršia nielen malý a chce s nami spať. alebo veľakrát sa stalo že som musela malého nosiť v nosiči aby zabuvkal.tiež som niekedy na dne so silami lebo nemám ani nikoho kto by mi s nimi pomohol.ale vždy keď už nevládzem tak si poviem že večne to trvať nebude a keď vyrastú tak mi bude za tým všetkým ľúto.staršia dcérka keď mala 2 roky tak celú noc som ju musela držať za ruku a keď som ju náhodou pustila hneď sa zobudila.Vtedy mi povedala moja mama: a kedy ju chceš držať za tú ruku keď bude mať 15?

jankapiknova
8. aug 2009

to aj ja hovorim,ze a kedy bude s nami spavat , ked bude mat 18? musime si to uzit 🙂

yvka1
8. aug 2009

som rada že je nás viac s rovnakým názorom 😀

ellen
8. aug 2009

ahojtte, no neviem, ci som sem uz daco napisala, lebo nemam ten dojem, aj ked o tej knizke viem...

skusala som to s mojou dcerou, ked este nemala rok a bola som s nou doma a vobec to neslo. teraz ma rok a 9 mesiacov a uz tomu rozumie, ked jej poviem, idem umyt flasku, alebo idem zavolat ocka, lezkaj. aj tak sa postavi, vykrikuje z postielky, sem-tam pisti, ale ked nikto nejde, lahne si s Katkou-babikou a zaspi... no ked vidim, ze je mrzuta, ze pisti alebo dokonca place, aj tak idem za nou a lahnem si s nou, ja na svojej posteli, ona vo svojej postielke, chytime sa za ruky a spime...

u nas to chcelo hlavne cas, co sa tyka samostatneho zaspavania...

no a co sa tyka spania v jednej posteli vsetci (minimalne) traja (lebo poznam aj takych, ktori spavali aj styria, z toho jeden chodil od rana do vecera do prace...
😒 ), tak ako komu chuti.
nasa Barborka od malinka zaspavala na rukach, alebo v kociku, vecer vzdy v postielke, casom sa to zmenilo len na postielku, uspavanie na rukach sme eliminovali, ako sa len dalo...ale vzdy spala sama, mala svoj priestor a nam to takto vyhovuje. rano ju berieme do postele, aj ked lezat uz s nami dlho nepolezi, lebo je to sidlo, hned obuva papuce a ide kreslit, ale to mojkanie je tam je, vala sa po nas, atd... proste si to inak vynahradzujeme a kedze obaja robime, tak sa chceme aj vyspat bez toho, aby si nasa vykladala na nas nohy, ruky, vrtela sa v smere hodinovych ruciciek a preliezala nas v posteli a my sa budili, ci nahodou nespadne z postele... 😵

jankapiknova
8. aug 2009

samozrejme ze je dobre ked spia celu noc same v postielke , aj ja by som to niekedy brala ale jak som si ho naucila tak mam,tak si to uzivam 🙂

lusiamama
9. aug 2009

Ahojte aj sa s Vami podelím o moju skúsenosť. Mne malá od narodenia nechcela cumeľ a ani fľašu ani keď som jej tam dala odstriekané mlieko iba cicik,takže keď som sa chcela aspoň trošku vyspať tak som ju nechávala spinkať pri mne vposteli takže postielka nehrozila..Ja som už bola zúfalá pretože my sme nezaspali inak ako na ciciku a drahý musel spávať v obývačke.Papali sme v noci každé 2 hodiny niekedy aj každú hodinu až jednu noc som sa už tak naštvala lebo sa mi budila na cicik každých 10 minút že som sa asi okolo druhej v noci sekla a povedala som si že jej už jednoducho nedám viac cicik takže sme plakali čo ričali až do piatej rána až nakoniec zaspala.Na druhý deň keď som ju dávala spať poobede tak som jej povedala na cicik že maminka má bo.A iba som si ku nej ľahla, trošku poplakala ale zaspala a večer to isté zaspala mi pri televízore trošku pomrnkala ale zaspala,preložila som ju do postielky a čudujte sa spala až do piatej rána bez jedného zaplakania potom som si ju preložila ku sebe a spala až do ôsmej a vôbec si nepýtala cicik pri tom som rátala že to budú minimálne tri noci strašného kriku ale bola z toho iba jedna preplakaná noc a odvtedy mi krásne zaspáva bez cicika a spí celú noc v postielke a hlavne som ten cicik ničím nenahradzovala proste nedať nič a to dieťa si zvykne na to že v noci nič nepotrebuje.Keď mi to vravela detská lekárka tak som jej neverila nevedela som si predstaviť ako mi malá zaspí bez cicika lebo keď som jej ho nedala tak chytala hysaky revu a ono to fakt ide aj bez kojenia.Len treba minimálne tri noci vydržať!!! takže mamičky nebojte sa a hlavne pevné nervy a nebojte sa to dieťatko netrpí ono iba skúša koľko mi maminy vydržíme. 😉 😉 😉

ia.
9. aug 2009

ahoj holky, potřebuju radu.
mám syna, asi do 8M vše ok, usínal sám v postýlce, pohoda. Kojený byl do 7M. Pak jsme byli téměř měsíc v HR, a pže to bylo pro něho cizí prostředí a já jsem mu to chtěla ulehčit, často jsem s ním spávala v naší posteli. no teď se nám to vymstilo, malý si vynucuje naší přítomnost u usínání tím, že nám drží ruku, dokud neusne. Což ale znamená, že se xkrát v noci vzbudí a hledá ruku. Takže já běhám k němu do pokoje a už jsem unavená. dnes jsme poprvé vyzkoušeli metodu, která se řeší v této diskuzi. Výsledek? usnul po 50 min zcela vyčerpaný v kleku...považuju to za docela dobrý výsledek, mohl taky usnout za 3 hodiny, že, ale spíš mám dotaz, co když se v noci vzbudí a bude chtít naší přítomnost? mám tedy dodržovat stejné časy? tj. dnes první den, takže 3, 5, 7, 7?

díky

yvka1
9. aug 2009

ia takú radu asi odomňa nechceš ale už som to raz písala. Kedy sa chcete držať za ruku keď bude mať 15? deti odrastú veľmi rýchlo a potom nám bude ľúto že už nás nepotrebujú tak ako keď boli maličké...

aponchie
9. aug 2009

dobry vysledek????????????? 😅

yvka1
9. aug 2009

aponchie 😉

jenovefa
9. aug 2009

Ahoj všem, nemohu si pomoct a nereagovat na ia. Připadá mi dost příšerný dítě naučit, byť s dobrým úmyslem, něčemu - tedy vaší přítomnosti v noci - a pak najednou situaci změnit a očekávat, že děťátko to pochopí a zase bude chtít být samo v postýlce. Jistě nad ním ale zvítězíte, když jste vydrželi 5O min jeho trápení, které jste zavinili. Nemyslím to zle, ale přece se nebudete řídit předpisem nějakých intervalů?! Tak kniha, přiznávám, neměla jsem ji v ruce, určitě obsahuje víc rad a metod. Třeba by na Vašeho chlapečka zabrala nějaká jiná. Nevím, ale já, když mi usne Tomík na klíně a pak ho dám do postýlky, rychle ho vypodložím plyšákem (mimochodem křížencem opice, ovce a kozy - Jenovéfou), aby neztratil kontakt s něčím. Také pomáhá, když u postýlky tak 30 - 45 min zůstanu sedět, protože po první fázi klidného spánku se má často tendenci se budit, prostě zahýbe ručičkou tak, že se třeba ťukne do hlavičky, a to ho probudí. Tak mu ťapky chytnu a počkám, až se zase naprosto uvolní. Po té první hodině se téměř nikdy nevzbudí. (Samozřejmě v 3h na baštíka, už teď se na něj těším)
Nezlob se ia, že jsem reagovala nepříjemně, ale viděla jsem spát chlapečka v kleku v nemocnici - byl po narkoze. Vypadalo to dost hrozně...
Možná jsem vadná a přecitlivělá a vychovám taky citlivku, ale zastávám ten názor, že kdyby byla společnost "citlivější", nemusel by být dlooooooooooouhatánský pořadník na ubytování v domově důchodců.
Ale třeba se mýlím a až bude Tomík starší, problémy nastanou. Zatím mám pocit, že mé pocity a třeba ranní únavu chápe a "nezlobí". Ráno (někdy i kol 4:30), když se už nudí a já jsem tuhá, nechá se přemluvit a tiše si hraje s ručičkama nebo si vypůjčí moji ruku a nechá mne ještě chrupat. Pochopitelně ne vždy, ale na to rychle zapomínám. Ale důvodem není, že si na mě něco "vymýšlí a zkouší", ale třeba není vykakaný nebo má v bříšku bublinku. Omlouvám se, že se vykecávám...
😉

macaeliska
10. aug 2009

fíha, zase sú tu poradkyne, ako nenaučiť deti spať? No super.
ia. ak sa budí aj v noci a stále vyžaduje tvoju pozornosť, a chceš postupovať podľa "knihy", tak musíš dodržať tie intervaly. Ono sa to za 2 dni upraví. Môže sa stať, ale že na ten druhý deň bude náročnejší.

aponchie
10. aug 2009

macaeliska ty vase rada jsou stejne debilni pro nas jako pro vas.. 😒 ja bych asi mela trauma kdybych usinala revem a ne klidem 😝

yvka1
10. aug 2009

milé mamičky keď ste boli ešte tehotné a rozmýšľali o tom ako to bude s bábätkom tak čo ste si mysleli? že mať dieťa to znamená ,,mamina vyhajaná do ružova" ???????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nechápem žťe máte srdce nechať drobcov plakať...taký malý drobec môže mať strach z všeličoho a preto má rado vašu blízkosť pri spaní, veď koho iného keď nie svoju mamu!

yvka1
10. aug 2009

macaeliska a inak keby ste študovali aj niečo o tej knihe ďalej tak ako pozorne študujete jej obsah tak by ste sa dozvedeli záujmavé názory detských psychológov, kt.ju opisujú ako veľký prepadák!!

jankapiknova
10. aug 2009

yvka- ja tiez nemam srdce nechat vyplakat maleho, ale v poslednej dobe nas maly vie ako na nas. Ked bol mensi spinkaval velmi dobre , sice jedol vzdy 2krat v noci ale spinkava 11hodin. Napapal sa a spinkal dalej , nad ranom vzdy isiel za nami do postele a s nami este pospal trochu, cim dalej tym skor a skor chodil za nami,v poslednej dobe to je uz okolo 11hodine vecer a keby spi ale stale mu musim klepkat po ritke aby spinkal a ja tym padom nespim poriadne a kazdym dnom to je horsie a prespi menej a menej v kuse. Co mi poradite? Ja viem ze sa mam tesit ze chce byt somnou,ja som stastna ani mi nevadi ze chce spat pri nas ale aj ja potrebujem spat.

ia.
10. aug 2009

milé dámy, yvka, aponchie a jenovefa, myslím že jste si spletly diskuzi. Tato se zaměřuje na knihu a zde očekávám rady maminek, které se podle ní řídily, a ne nějaké rady šílených matek....a navíc jenovefa máš dítě téměř o půl roku mladší než já, když jsem kojila, tak jsem takové věci neřešila, spal u nás v ložnici a vždy jsem mu byla na blízku.

macaeliska, naštěstí jsem to v noci nemusela řešit, musím říct, že malý spinkal celou noc až do rána, několikrát jsem ho byla zkontrolovat a pohladit, spal úžasně, a ráno žádný řev v postýlce, prostě si tam povídal, brblal, takže jsem šla pro něho vzít ho do postele k nám, byl usměvaný, spokojený. Teď si tady spolu hrajeme, je hodný, pže je vyspaný a spokojený. Takže uvidíme, co dnes. Jsem z toho nadšená.

ia.
10. aug 2009

jankapiknova, přesně tak.....děti už jsou ve věku, kdy ví, "jak na nás"..u nás to bylo úplně stejně jako u vás, uspali jsme ho v postýlce, a až se v noci vzbudil a nechtěl usnout, vzali jsme si ho k sobě, nejprve to bylo v pět, pak ve tři a nakonec jsem s ním chodila spát v deset..mě taky nevadilo ho před spaním držet za ruku, nebo si ho vzít do postele. Ale to se zlomilo v době, kdy jsme jeli jeden večer ke známým na zahradu, a tchýně mi celá nešťastná volala, že od nich nechce mlíko, řve, nechce ležet, nic. Takže to byl stres pro malého i pro prarodiče. A jak říká moje mamka, citově nás vydírá. Takže jsme nastudovali pečlivě knížku, a dnešní noc byla opravdu nad očekávání. Přiznávám že ten řev je maso, seděli jsme s manžou u hodin a hypnotizovali čas, kdy půjdu do pokojíčku, ale nakonec usnul. Pořval si a pak zjistil, že prostě tím nic nezmůže. a o to podle mě jde. naučit děti to, že pláčem si nic nevynutí.

jenovefa
10. aug 2009

Yvka1 a ostatní, které péče o dítě i v noci neobtěžuje: možná bychom měly (i - třeba je mezi námi nějaký tatík) tuto diskusi opustit, přeci jen byla založena s odkazem na tu bájnou knihu... Ať si tu mamky v klidu pokecají o tom, kolik minut jejich dítě vydrží v noci plakat, v jaké poloze vysílené usnou a jak se to vše vyplácí.

ia.
10. aug 2009

jenovefa, přesně tak 😀 založte si nějakou svou diskuzi alternativních matek a nám klasickým nezvedejte tlak 😅

lilak5
10. aug 2009

Ia vážně si myslíš, že je desetiměsíční miminko schopno tě citově vydírat?
Vůbec si nedovedu představit jak bych nechala 50 min T. řvát samotnou v postýlce dokud neusne, v jakym rozpoložení by asi usla?

jankapiknova
10. aug 2009

myslim ze keby sme na take veci mysleli hned ked boli malinky tak by nebol problem ich naucit spat celu noc v postielke. kamaratka od malicka davala maleho len do postielky,ked sa prebral viac krat,aj ked ho zobrala na ruky vzdy ho vratila do postielky nikdy nie k nej do postele,v posteli ho mava len cez den ked sa hraju a tak, teraz ma 7 mesiacov a bez problemov sam zaspava v postielke. No a ja ako viacero mamiciek som si ho davala pri seba do postele a tak sa nemozem na maleho hnevat,len sama na seba ☹ . Teraz to posledne dni riesim tak,ze ho davam do postielky ale nenecham ho sameho vyplakat,ale som pri nom , hladkam ho , spievam proste vsetko len aby neplakal a zaspal tak uz dnes druhy krat,tak hadam niekam dospejem 😀 , jak sa hovori pomaly dalej zajdes. Ked nechcem byt taka drasticka tak musim pomalicky na neho 😉

yvka1
10. aug 2009

ia ja som nikoho neurážala tak si vyprosím názvy ako šialené matky. ale ak sa náhodou nevieš obhájiť inak tak prosím. myslím že vyjadriť svoj názor nie je trestné.máš jedno 10mes dieťa o kt. tvrdíš že ťa citovo vydiera a to len preto že ťa potrebuje??mám deti 2, dosť často sa v noci nevyspím a popri tom študujem.Ale bohužiaľ každý je iný, niekto zvláda, niekto nie.ale za to že ti rupnú nervy sa nevyhoiváraj na to že ťa dieťa citovo vydiera.

jankapiknova
10. aug 2009

ia- co sa tyka toho ze dat ho mame aby sme mohli niekam ist tak stym problemy nemame, sice od kedy ho mame spal len dva razy u mami,lebo sa mi tazko od neho odchadza ale jemu sa lubi, on strasne malo place aj ked sa v noci nahodou prebudi ci doma alebo u mamy tak sa len smeje. keby som ho nechala uplne sameho zaspavat tak by plakal ale na to som moc slaba.

kaczka
10. aug 2009

Jů,to je skvěle háací diskuze.

Přidám i svou troškou do mlína. My malého taky nachali vyplakat,ne když byl maličky,ale tka kolem půl roku,když už věděl jak na nás.Já ybch pro něj nejradši šla,ale přítel mě držel. NEchali jsme ho brečet jen když se vztekal,nidky jsme ho nenechali hystericky řvát. Jde poznat jestli je to pláč,že ho něco bolí nbeo se jen vzteká. Po pár dneh byl klid,spí sám a celou noc. Usíná sám krásně i přes den.
NEmyslím si,že by byl traumatizovaný. Cvičili jsme i Vojtovku a tu toho řval jak tur a pole mě ho to i bolelo.To byste s ním taky necvičili,jen proto,aby neplakal a neměl trauma?
Kámoška děti uspávala a uspává je pořád a to jsou jim 3 a 2 roky.Chudina už je z toho unavená a neví jak je to odnaučit.

Myslete si o mě co chcete.Ale myslím si,že i nevyspaná a nervozní maminka není pro dítě to pravé.

Krásný den 🙂

jenovefa
10. aug 2009

Milá ia a "klasické" matky, měla jsem rozepsanou odpověď, ale pak jsem šla za Tomíkem, takže info o tom, že jsem mimo téma, tam jaksi skočilo před odesláním mé "omluvy" (takže teď vypadám jako negramot...) Jen připomínám, že jsem reagovala na lítání dítěte v kočárku a na "dobrý výsledek" v rodině ia.
Pá pá, přeju všem "klasickým" matkám co nejméně utrpení a citového vydírání a "alternativním" (haha, dobré označení člověka, který s něčím nesouhlasí) co nejvíc radosti z Vašich miminek.

lilak5
10. aug 2009

Kaczka ale přece nemůžeš srovnávat vojtovku s uspáváním...
Já taky T. uspávám, jsou jí dva roky a a nevyspaná teda nejsem. Celý uspávání trvá 15 min a pak ji odnášim do postýlky. Já jen nechápu proč se většina brání tomu, aby jim dítě usínalo v náručí, co je na tom špatnýho?

kaczka
10. aug 2009

Lilak,není na tom nic špatného stejně jako není špatné dítě nechat vyplakat. NEmyslím si,že yb tady někdo byl horší nebo lepší matka. Jen každá máme jinou výchovu. CO je na tom špatného?