Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

patapa
24. aug 2010

akoze aj ja keby som hodinu revala, tak zaspim od unavy 😒 nas maly spava s nami doteraz...chodi okolo druhej v noci, takze aj sexik stihame 🙂 ...nikomu to nevadi, postel mame cez 2 metre siroku, takze sa vsetci v klude vyspime....toto trenovanie zaspavania sameho dietata v postielke bolo pre mna vzdy odveci....podla mna dieta intuitivne citi, ked je malicke, co potrebuje a mne nerobilo nikdy problem ho aj hodinu uspavat...pre mna krasne straveny cas .... vdaka uspavaniu na fitlopte...postavicka ako lusk 🙂
...ale tiez zastavam nazor, nech si robi kazdy ako uzna za vhodne....

patapa
24. aug 2010

@fem nazorovo si mi velmi blizka v tomto 🙂

jana776
24. aug 2010

@fem uplne s tebou suhlasim, dietatko potrebuje istotu maminej naruce. A ked bude ono samo pripravene tak z nej sebavedome odide aby objavovalo svet pretoze si bude iste, ze sa moze kedykolvek vratit naspat a nebude odmietnute.

petule246
24. aug 2010

já také souhlasím, že každé dítě je schopno naučit se spát ... nicméně mi přijde, že některé děti se to naučí tak, že zjistí, že ikdyž by chtěly pohladit, tak mají smůlu, stejně nikdo nepřijde a jiné tím, že zjistí, že mohou v klidu usnout, protože ikdyž je bude něco trápit nebo budou chtít JENOM pohladit, tak vždycky někdo přijde ...

nemyslím si, že je dobré dítě uspávat v náruči apod, také preferuji postýlku ... nicméně nechat řvát dítě samotné v pokoji, protože mám pocit, že to je špatný návyk? Takže zpívám, vyprávím pohádky, hladím vlásky, pokud je to potřeba ... a prcek mi bez křiku do 15ti minut usíná. V noci se probudí tak 2x- 3x, pohladím, dám dudlík a jsme oba spokojení ... Na rovinu byla to dřina, prcek mi takhle rozhodně nespinkal vždycky, ale každé dítě je schopné naučit se spát, jen jde o to, jakým způsobem.

carodejnica
24. aug 2010

@fem podľa mňa si to napísala krásne a zrozumiteľne 🙂 dobre sa to číta...
@sorciera24 vo svojom prvom príspevku si písala ako si nechala dieťa plakať najskôr 15, potom 30 minút a nielen pár minút, ako píšeš neskôr.. potom ďalšiu noc plakať prestalo, lebo sa jednoducho zlomilo... 😒 takto to proste vidím ja.. netvrdím, že nie je spokojné, alebo vysmiate, ale myslím si, že niekde v podvedomí mu niečo zostalo, že mamička neprišla, keď ju volalo.. 😒 😒

Mne je jasné to, čo vidím v prírode, žiadna zvieracia matka nenechá svoje dieťa vyplakať.. aj naša mačka na dvroe trielila, až si išla nohy dolámať, keď mača zamrnčalo... áno, my ľudské mamičky máme aj iné starosti (upratovanie, varenie), ale to sa dá riešiť babyšatkami, manducami a podobne (tak to chcem riešiť pri druhom bábätku, aby som sa mohla venovať aj staršej dcére, poznám veľa mamičiek čo si to pochvaľujú). Moju dcéru som nenechávala vyplakať a ani ju nenechám, pritom ako malé bábo bola veľmi náročná a veľa plakala, pri každom zaplakaní som bola pri nej (domácnosť a vysávanie počkalo) a nemám takú skúsenosť, že by to "zneužívala" (neznášam to slovo v súvislosti s malými deťmi) - ba naopak, zistila, som, že keď som sa naučila reagovať na prvotné mrnkanie, uvedomila si, že to stačí a ja prídem. Chcem, aby bola sebavedomá a hlavne chcem, aby vedela, že na mňa sa môže vždy spoľahnúť, že prídem vždy keď to bude potrebovať. 🙂 A práve pri tejto metóde tzv. regulovaného vyplakania podľa mňa dieťa stráca dôveru v matku. Zoberte si seba ako dospelých, ako málinko stačí, aby ste niekomu prestali dôverovať.... Mimochodom som veľká filmová fanynka, ale je mi jasné, že prvý rok proste kino (a iné požitky) nehrozí, som matka na plný úväzok 🙂
Tu je k tejto téme fantastický článok http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

bubelko
24. aug 2010

@fem ja zijem v zahranici a s knihou som sa stretla prave tu. aj s niektorymi odporucaniami z nej. pracuju s nou aj detske poradne aj pediatri. mozno nie so vsetkym, ale vela veci z nej cerpaju - spankove protokoly a mnohe dalsie.
a ako hovorim - uz v porodnici nam bolo povedane to, co som pisala vyssie.
ked citam tvoje rady, tipujem, ze si studovala psychologiu?
mozem sa ta spytat, ako si riesila prvu unavu a zufalstvo? ako sa tomu da predchadzat napriklad, ked mas 2 deti a jedno ti nespi ale je hore 6x za noc? ako dokazes potom rano fungovat na 100percent, ked si nevyspata, podrazdena, lebo ledva stojis na nohach? a nemozes si cez den lahnut a dospat sa, lebo to druhe dieta treba vziat zo skolky. pripadne musis to prve kvoli tomu este zobudit a dat ho do auta, lebo sameho ho doma nenechas. to dieta ti bude samozrejem plakat, cize zase ho musis nechat vyplakat, pretoze nemozes zavolat do skolky, prepacte, ja pridem asi o hodinu, place mi mladsi syn.

ja ked v noci zapocujem, ze zaplakal, tak pockam chvilku a podla toho, ci sa plac stupnuje alebo nie, idem dnu. nebezim tam ale hned, ako ho pocujem. naco? deti sa vedia casto same vyborne ukludnit, aj ked sa prebudia s placom.

mas pravdu v tom, ze 2-3 rocne dieta ma inu intenzitu placu a aj dlzku a aj ton a sposob, ked chce nieco dosiahnut. a mala som v okoli pripad, ze otecko nezniesol, ked dcerka plakala, takze hned ako spustila bolo po jej a to sa potom tazko oduca. lukas ma teraz 3 roky a vie teda riadne jacat a "umelo" plakat, ked nieco chce, co zrovna nemoze. ale moze mi jacat aj hodinu, aj tak to nedostane - pretoze, niektore veci skratka nemoze. lenze dieta je aj chytre a ked po viacerych dlhych pokusoch zisti, ze takto to nejde, tak to zrazu prestane robit. a este sa mi nestalo, ze by mi to neodpustil. pretoze si ked sa ukludni sadneme a vysvetlime si, preco to nedostal a preco mu ani plac nepomohol. u starsich deti je to podla mna len o komunikacii.

a ak ma dieta zlozvyky, tak pri odnaucani si obcas urcite poplace, hlavne ak je starsie, pretoze bude chciet dosiahnut, aby bolo tak ako pred tym... by som naozaj chcela vediet, ako sa da odnaucit len bez placu?

sorciera24
24. aug 2010

@carodejnica ano, tak plakalo v noci, 2 noci podotykam, a bola pri nom moj muz, nie ja...takze same nebolo....
a pri zaspavani to naozaj bolo len par minut....do 10.....nie, nezlomilo sa, len zistilo, ze plac mu nepomze k dosiahnutiu jeho ciela.....proste to pochopil......a zdoraznujem, nebol sam......bol s ockom!!! a pri zaspavani sme za nim chodili striedavo....... a som zvedava ako to budes riesit v skolke, ked mala na teba zamrnka a ty nebudes moct prist.....a v skolke sa ti s nou babrat nebudu.... 😒

carodejnica
24. aug 2010

@sorciera24 hovoríme o úplne malých deťoch, ktoré nevedia rozprávať a plač je ich spôsob komunikácie... dieťa, ktoré ide do škôlky (4-5 ročné) by malo vedieť povedať, čo mu je... a tam už je to o niečom inom.. 🙂 pochopilo, zlomilo.. je jedno ako to nazveme, ale výsledok je asi rovnaký..

sorciera24
24. aug 2010

dieta ide do skolky v 3 rokoch, niektore aj skor...a mnohe ani vtedy nevedia povedat, ci popisat co im je......ano, aj plac je komunikacia,ale ma rozne urovne a ako som povedla, viem rozlisit taky a taky plac mojho syna, kedze som s nim denne nonstop 🙂 mozem sa spytat ako spi tvoje dieta?....alebo ako zaspava, ci sa koji?.....ja sa rada poducim...

patapa
24. aug 2010

@sorciera24 k dosiahnutiu akeho ciela ? nechapem...akoze byt s mamou, ked zaspava ? hmmm....
a to s tou skolkou trochen mimo si myslim, nebudem predsa ud miminka dieta vychovavat s tym, ze radsej si na dobre nezvykaj a bud pripravene, lebo v skolke po tebe ani pes nestekne... 😕

sorciera24
24. aug 2010

akoze nechpaem, rocne dieta nie je miminko!!!.....nie, ten ciel jeho bol dostat cicik....a kedze pomaly odstavujem, nedalo sa inak ho to odnaucit.....teraz som zas len s nim, stale pri nom spavam, mimo tych 2 noci, ked s nim bol manzel...myslim,ze mu venujem teda dost casu......by som xcela vediet, ci vy venujete kazdu den noc svojmu dietatu....

berenika39
24. aug 2010

@sorciera24 ne. nevěnuju mu každou chvíli ve dne v noci. je samostatný,sám si pohraje, nekňourá, má rád děti. JENOM jsem u něj byla vždycky, když o to stál. když usínal, když ho něco trápilo.

bubelko
24. aug 2010

@sorciera24 suhlasim s tebou. pri rocnom dietati sa uz velmi dobre da rozlisit, ci place preto, ze ho nieco boli, alebo preto, ze nieco chce. a deti su chytre, casto chytrejsie ako si myslime 😉

petule246
24. aug 2010

začetla jsem se do téhle diskuse a trochu víc ... a obecně nemám tuhle metodu "řízeného vyřvávání" vůbec ráda, protože mám za to, že jí některé matky berou až moc doslova a svoje prcky nechají plakat klidně hodinu dvě nebo až dokonce do zvracení, protože se dočetly, že noční pláč jejich dítěte je špatný návyk a je třeba být tvrdá a důsledná... jsem přesvědčená, že uspávat se má pohádkou a pohlazením a ne nechat vyřvat, abych mohla koukat na televizní noviny, věřím, že se dětem v noci může zdát třeba jen ošklivý sen, a že je potřeba je uklidnit a také si myslím, že vždy nelze spolehlivě rozeznat, zda dítě pláče "jen tak" nebo na to "má nárok" (přes den je to o něčem jiném, vidím, že se prcek vzteká, protože se nemůže např.vyválet v louži, ale v noci? ...)atd. atd.

ale musím se trochu zastat scorciery24 (teda to je složitý nick 🙂, protože myslím, že nijak příliš drsná nebyla ... jestli odnaučuje kojení a prcek plakal 2 dny max. 3O minut a během toho ho uklidňoval manžel ... osobně v tom nevidím uplatňování Estevillovy metody za každou cenu a k odnaučování kojení asi trochu pláče patří ...

januarova
24. aug 2010

bubelko, ale nikto tu nepise ze nemoze plakat 3 rocny chlapec, ked sa jeduje a chce nieco co nemoze. je jasne ze nemoze clovek vzdy detom vyhoviet a hlavne medzi 2 a 3 rokom je urcite toho placu viac. ale robit to na malych detoch pri zaspavani ako to tu niektore popisuju je silna kava.

bubelko
24. aug 2010

@januarova to mas pravdu, ale to bolo aj k inemu prispevku. lenze podla mna rocne deti uz velmi dobre vedia, co chcu a ako to dosiahnut. to je aspon moja skusenost 🙂

katarinavw
24. aug 2010

musim zareagovat... ak niekomu dieta prespi celu noc od narodenia pripadne od skorych mesiacov, alebo sa mu zobudi raz - dvakrat za noc, tak nemoze pochopit matku, ktora vstava 6krat, 8krat, ci 10krat za noc... a nie je to len docasne zle obdobie, ale permanentny stav.
rady typu, aby sme unavu a zufalstvo riesili od zaciatku... naozaj "sympaticke" od matky, ktorej dieta tak vela spi. ak niekto nezazil caste nocne budenie, neustale vstavanie v noci, tak nepochopi, ze matka je vecer unavena a posledne, co vladze je este hodinu alebo aj pol hodinu uspavat svoje dieta a pritom je jasne, ze ho miluje. nikto sa tu nebavi o hodinach vyplakavania...
samozrejme, ze aj vyplakavanie musi mat svoje hranice a neprechadzat do nezdravych extremov, kedy naozaj dietatu viac uskodime ako pomozeme.

martinka17
24. aug 2010

@bubelko môj to vedel aj skôr, skrátka bol šikovný 😉 Plakal a nemal slzy a hneď ako dosiahol čo chcel, prestal a usmieval sa ako slniečko 😀 . nech mi nikto nevraví, že to nebol plač na želanie, aby dosiahol svoje 😉

fem
24. aug 2010

@bubelko
tu uz vznikla taka trma-vrma, ze si ani nerozumieme
ja som vravela, ze vyplakavanie v nepritomnosti matky (otca) je nebezpecne, konkretne zavriem za placucim dietatom dvere (a vraciam sa k nemu v nejakych nezmyselne urcenych periodach)...ak vznikne situacia, kedy mamicka nemoze byt s dietatkom a je to mimoriadne, cize neopakuje sa to kazdy den, alebo prilis casto...tak sledovat cas, urcite do 3 minut je mozne sa predychat, nabrat nove sily....
tak ako si vravela v porodnici, suhlasim, sestricky nemozu predpokladat, ktora mamicka ma poporodnu depresiu, ako presne su na tom jej hormony, tak sa snazia zabranit horsim veciam, tym, ze mamickam daju na vyber, ak sa nieco take deje, ze to nezvladaju tak, jednoducho sa pojdu predychat
knizocku nemam celu precitanu, len prebehnutu...vacsina rad a opisov tam nie je zla, da sa prostrednictvom nej oboznamit ,s roznymi aspektami spanku beriem to...ale vyplakavanie by som nerobila...pouzila by som metodu postupneho znizovania vplyvu na zaspavani dietata ...lezim s nim, stojim pri nom, pri postielke...som pri dverach...raz idem za tie dvere....ako dlho to trva, to ukaze dieta svojim placom...ak nie je pripravene na dalsie stadium tak sa vratim....preco to funguje? pretoze jednoducho dieta prestava mat strach z osamotenia a vie, ze ked zaplace tak mamicka pride...preto napokon jednoducho neplace
samozrejme nikdy nedavam spinkat dietatko prilis skoro, nikdy od neho neodidem, kym nie je zrelaxovane a nikdy nedavam dietatko spat prestimulovane, cize prilis neskoro---tak to radsej s nim ostanem a proces samotneho zaspavania to nenarusi----podobne aj choroba
velke dieta, ak date spat prilis skoro tak sa doslova buri ...treba respektovat, ze este nechce spat...stava sa to, ak sa mu meni rezim , hlavne cez den, prechod z 2 na 1 spanok
so zlozvykmi je to tazsie....najprv odstranovat zlozvyky ale byt s dietatom....verim, ze to bez placu neide...samozrejme...je dobre ho vsemocne v tych tazkych chvilach podporovat, byt s nim, objimat v postielke....

ale neopustat a nezavriet dvere...napr. ako prirovnanie je rozdiel, ak dieta absolvuje bolestive vysetrenie a je pri tom samo, alebo je pri nom mamicka, drzi ho, prihovora sa k nemu, oboznamuje ho, co sa s nimi deje, chape jeho emocie atd...

co sa tyka situacii zladit 2 deti, verim, ze je to tazke, ja by som malickeho v autosedacke upokojila obvyklym sposobom, t.j. tym istym ritualom, ako obvykle pri zaspavani...predtym mu vysvetlila, preco sa to s nim deje, prihovorala sa mu...co urcite robis...neskor sa im rezimy zladia, alebo snad aj samo pochopi a zvykne si na ten ritual, ze rano odvadzame braceka a prestane plakat....viem, ze sa to lahko hovori , tazsie preziva...klobuk dole pred vychovou a starostlivostou viacerych deti....

suhlasim tiez s tym, ze starsie deti, po tom roku je mozne aj pri nocnom prebudeni nechat opat same zaspat...najma, ak to uz bezne vedia....je normalne, ze niekedy starsie dieta sa nahle prebudi a zacne plakat a pritom spi....ak by vtedy mamicka vosla, moze ho uplne prebrat a vysledkom bude plac, ze dieta chce vlastne len spinkat...ja preto dosledne pocuvam, aky zvuk to je a pocitam , do 10 vacsinou zaspi...ak by to bola nocna mora, tak jaci a samozrejme nezaspi...treba mu pomoct
ale naopak, ked bol moj malicke babo osvedcilo sa mi prist hned k nemu a znova uspat...hlavne cez den, po dvoch pohladkaniach spal dalej

ja som proti estvillovej v metode vyplakavania ako napisala petula
@petule246 pretoze niekde predtym bolo napisane necham dieta vyrevat... asi tak

carodejnica
24. aug 2010

@petule246 ja sa neobúvam do sorciery, len tvrdím, že aj jedno 30 minútové vyplakanie dokáže malé dieťa zlomiť (môžeme to nazvať aj slovíčkom "poučilo sa"), a niekde v podvedomí si zafixuje zlú skúsenosť, aj keď sa nám navonok zdá, že je to v poriadku, smeje sa, džavoce, ale môže sa to prejaviť časom, v dospelosti ... uvediem ilustratívny polopatistický príklad, dieťa môže byť v dospelosti neisté, s nízkym sebevadomím (osobná skúsenosť)... priznám sa neštudovala som žiadne psycho štúdie, hovorí mi to zdravý sedliacky rozum... celá táto metóda, je to ako keď sa cvičí pes, proste on "pochopí" povel na druhý tretí krát, ale dieťa nie je pes.. chcem zdôrazniť, že si nemyslím, že takéto riadené vyplakanie je životu nebezpečné (s výnimkou extrémov, ale o tých táto diskusia nie je), len neprirodzené a môže mať neskôr následky...
@sorciera24 dcéru uspávam na prsníku, neobťažuje ma to, pri uspávaní si rada čítam, spíme spolu, prespí celú noc bez zaplakania (manžel nepozná preplakané a prebdené noci), neviem koľkokrát v noci dojčím, spím, ale "marí sa mi" že viackrát za noc, nepamätám sa - som sa tak nastavila - ak mám horšiu noc, spím s malou aj cez deň (jej denný spánok vždy využívam na relax) - je jasné, keby som mala vstávať ku nej tak ma picne, (muž mi raz vravel, keď mal robotu na počítači dlho do noci, že mala cicala asi každú 1 až 1,5 hodinu, a ja som si to ráno nepamätala, len som sa ráno zobudila celá dolámaná, a tak som si schrupla aj cez deň) odstaviť chcem prirodzenou metódou - viac tuná http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo... - tak v 3-4 rokoch, nemyslím si, že ju budem uspávať na prsníku do 15tich rokov 😀 vtedy mi bude smutno za týmto mojkacím obdobím, keď bude prevracať očami a vravieť mama si trápna, keď jej budem chcieť dať pusu... cez deň sa vyhrá sama na koberci v obývačke, kde má vysypané hračky, keďže je spojená s kuchyňou môžem variť napríklad, je sebavedomá, má rada deti a zvieratká, bola jedna z mála detí na babypávaní, ktorú som mohla nechať v detskom kútiku osamote s inštruktorkou, kým som sa prezliekala do plaviek, 90% detí plakalo.. tým chcem povedať, že nebadať na nej že by bola rozmaznaná... vpodstate môj recept je taký - neriešiť to, prispôsobiť sa od začiatku bábätku, neskôr batoľaťu (neprispôsobovať dieťa sebe), príroda vie čo robí,.. výchova staršieho dieťaťa - škôlkára - je zas niečo iné...
@patapa super napísané
@bubelko jasné aj ja viem, keď moja 15 mesačná dcéra plače od zlosti, že chce niečo, čo nemôže mať, napríklad šálku s horúcim čajom, vtedy odvediem jej pozornosť na niečo iné.. to je najlepší recept...
Už som toho nakecala dosť, nezvyknem prispievať do diskusíí, ale nedalo mi. Takže dobrú noc všetkým. 🙂

adetka
24. aug 2010

babetka urcite nenechavat vyplakavat... mna moja mama nechavala ako novorodenca (do troch mesiacov) plakavat v postielke aj hodinu... na radu svojho svokra - pediatra... sedela sice pri mne... ale nebrala ma na ruky... aby som si nezvykla... ale to boli roky 70-te...
a mozno prave preto... a teraz sa do mna pustite... chodievam so svojou dcerou spavat... a to ma 3 roky a 9 mesiacov... lezim pri nej... do patnastich minut zaspinka... a potom sa mozem presunut... 😉

adetka
24. aug 2010

pozeranie filmov... venovanie sa manzelovi... a domace prace... su od Mirkinho narodenia... aspon u mna... na druhom mieste...

samozrejme cez den sa nenecham vydierat... ale my uz nastastie mame najtazsie roky revu pre veci za sebou 🙂

bubelko
24. aug 2010

@fem to je ok, ja som si svoju odpoved nasla 🙂 ja len tvrdim, ze kniha nie je na zatratenie a ako inspiracia je dobra. ja som pouzila metodu ako znizit pocet kojeni v noci a zabrala hned. metodu vyplakania ako taku som pouzit nemusela, nakolko deti spia od narodenia vo svojich postielkach a nikdy som ich neucila spat na prsniku ci inak. ale keby som bola na tom tak, ako pisu ine mamky, tak nevaham a pouzijem. a manzel by ma v tom podporil rovnako, ako sorcierin, zeby tam bol miesto mna. 😉

@carodejnica o tom to prave je, ze mas moznost dospat sa, ktoru ine mamky nemaju - pretoze ich deti nespia cez den tolko, aby to stihli. a okrem toho pri dvoch je to este narocnejsie - napr. mne starsi uz po obede nespi a nenutim ho, lebo nechce. cize tato moznost uplne odpada. do skolky chodi na 2,5 hodiny, 2x do tyzdna, cize je v podstate stale doma. tym padom, dospanie sa cez den nehrozi. a preto viem, co to je chodit po dome nevyspata, pretoze som v noci bola 6x hore, nakolko to citim - nielen fyzicky ale aj psychicky.

@adetka a co na to hovori manzel? a domace prace u mna su sice na druhom mieste, ale niekto ich spravit musi, inak by sme mali na krku socialku - co teda skutocne nemusim. a okrem toho, asi tazko vysvetlim mojmu starsiemu synovy, zlaticko dnes nebudes obedovat, lebo jonas place a maminka ho musi utisit. a zial s dietatom v nosici si varit netrufam. pretoze obarit dieta vriacou vodou, hoci len vyprsknutou, nie je sranda... a taketo situacie su bezne, sice nie na dennom poriadku, ale stavaju sa. a vtedy halt musi jonas do stolicky alebo do postielky a halt place... a nie je mi to jedno (ako podla mna ziadnej mame), ale nemoze byt stale len on na 1. mieste...

martinka17
24. aug 2010

@bubelko 😵 som sa dobre zasmiala 😵 nechaj to tak 😎 , oni ťa tu budú kameňovať, maminky, čo sú na tvojej strane to vzdali a ani to tu nečítajú, nemá to efekt, lebo druhú stranu nepresvedčíš 😉

smejo251
24. aug 2010

jedna svata pravda je vo vasich prsispevkoch a myslim ze kazdy tu chce povedat to iste...kazda normalna matka ktora miluje svoje dieta chce pre neho to najlepsie...jasne ze ho nenecham hodinu revat same v postielke ved to vplyva na psychiku nenormalne....moj place ale sedim pri nom alebo sa mu to snazim vysvetlit hoci nerozumie...neplakal tri hodiny nikdy to bolo myslene obrazne, nie som tip matky ktory by to dokazal pocuvat a ani nie som schopna ho nechat niekomu inemu nech reve a ja pojdem nabok....som v 5 mesiaci a bohuzial ked chce spat so mnou tak musim vydrazat ...inak to asi nejde...do polnoci spinkame kazdy vo svojej posteli a potom spolu do rana no co uz cakam na obdobie kedy mi bude riadne rozumiet a necha si vysvetli t ze musi spinkat sam, ale na to musi dozriet moje dietatko....a niekedy sa od polnoci hrame do 4rana inokedy spime aj 12 hodin...
kazda si svoje dieta pozna,me najlepsie a vieme co je pre neho najlepsie...

lamarika
24. aug 2010

@bubelko čas od času sleduji diskuzi, ale řekla jsem si, že už sem nebudu nikdy přispívat, protože tato diskuze už dávno není o knize v názvu, ale o tom, že zde skupina maminek ukamenovává tu druhou skupinu, která občas nechá svoje dítko zaplakat. Nicméně dnes mi to nedalo a musím tě podpořit a říct ti, že ti fandím. Ono se strašně jednoduše kritizuje pokud máš jen jedno dítko, které se ti v noci nebudí pravidelně několikrát za noc a pokud máš doma muže nebo můžeš svoje zlatíčko kdykoli komukoli půjčit a popř. si odpočnout nebo si doma poklidit. Ale co dělat pokud takové vymoženosti nemáš? Podle nějakých rad by sis asi měla zajít k doktorovi pro prášky na uklidnění, protože jseš špatná máma, která nechá svoje dítko "vyřvat".
Můj syn je naštěstí zlatíčko a s usínáním jsme nikdy neměli problém, ale jen proto, že jsem si hned na začátku určila hranice. Jako například spaní ve své postýlce, žádné uspávání u prsu nebo na rukou atd. Každá máme ale hranice jiné a projevujeme svou lásku k dítěti trochu jinak. To ale neznamená, že budu nadávat některé ze zde přítomných co uspávají na rukou nebo prsou, že své dítko učí zlé návyky.
Kniha byla pro mě inspirací ve snížení frekvence kojení a moc nám pomohla. Do té doby jsem nevěděla jak nám oboum pomoci abychom se lépe vyspali. Pokud bych byla nucena se v ní inspirovat i v nějakých jiných věcí, tak OK. Inspiruji se a použiji to tak jak nám to vyhovuje.
Za chvíli čekáme druhý přírůstek do rodinky. Manžel pracuje v zahraničí a já jsem na syna sama, protože bohužel nemám možnost nějakého hlídání. Nyní mám nějaký systém kdy jsem schopna zvládat syna a domácnost. Co ale zvládám s jedním dítkem snadno už se dvěma tak lehce nepujde a bude docházet k situacím kdy prostě jedno dítko bude muset počkat a holt bude plakat. Kdybych si syna dřív naučila na nějaký systém uspávání, tak nevím jak bych to praktikovala se dvěma dětmi. Zvlášť pokud by zrovna to druhé v době uspávání se rozhodlo mě volat svým pláčem.
Když je doma manžel, tak je pro mě stejně důležitý jako syn. Asi by mě moc nepochválil a ani by se mnou moc dlouho nezůstal kdyby pro mě existoval jen syn a on i domácnost byli na vedlejší koleji.

zelmirka1
24. aug 2010

@fem dakujem za prispevky, ak to niekto nepochopi je to smutne, zial najviac pre deticky,
je velmi sebecke pisat nebudem otrokom, chcem ist do kina s muzom, ked je najedena, prebalena, odrgnuta, dieta nie je hracka ale ziva bytost,. Ja som tiez knizku velmi obhajovala kedysi a zdala sa mi uzasna ale maminy su len pomylene z nej. Je napisana prave ako univerzalna rada ze kazde dieta sa to takto nauci. Vobec to tak nie je. Dieta je napojene na matku a podla toho sa prejavuje, jasne ak niekto v zufalstve skusa vsetko mozne a nauci dieta rozne veci ktore potom musi oducat tak je to problem, ale ved sa zamyslite baby je prirodzene nechat dieta plakat nech sa nauci ze to nepomoze ? Kde beriete tu istou ze viete preco place rocne dieta ktore nerozprava ? Skuste si to predstavit ze nemozete rozpravat, len plakat a prave ked vam nie je OK, neda sa zaspat niekto vas necha plakat, sice bude k vam chodit ale zase odide a pocka az od unavy zaspite....preboha kazda chodime na zachod, varime, upratujeme, milujeme sa s manzelom a chceme normalne fungovat, a pritom sme na materskej vycerpane ale verte tomu ze vsetko co sa deje s dietatom prve tri roky v nom vytvara zaklad pre cely zivot a podla toho sa bude spravat aj sa mu darit, prave ked ma byt sebavedome a samostatne potrebuje v detsve istotu a lasku rodicov.

bubelko
24. aug 2010

@martinka17 😉

martinka17
24. aug 2010

@bubelko vidíš, Lamarika potvrdila, že neklamem 😉 😎

bubelko
24. aug 2010

@lamarika dakujem 😉

@zelmirka1 istotu beriem v tom, ze pozorujem svoje dieta a viem rozlisit podla placu, ci place od bolesti, od hladu alebo len preto, ze sa jeduje. a viem to rozlisit aj u svojho 8 mesacneho syna. uplne inak place, ked je hladny, inak ked je unaveny a uplne inak od jedu, ked ho vezme z lukasovej izby, kde prave oslintal klavir 😉 a takisto viem rozlisit, ked mi dieta v noci zaplace, ci k nemu treba ist alebo nie. skratka su to ine place. a ver mi, rocne dieta velmi dobre vie, co chce a ako to dosiahnut. aj ked nerozprava. mas pravdu v tom, ze to co sa s nim deje prve tri roky v nom vytvara zaklad pre cely zivot. ale to, ze dieta nechas obcas plakat, neznamena, ze nedostava lasku rodicov.
ja osobne mam aj zivot mimo materskej - mam potrebu ist medzi dospelych ludi a bavit sa. chodim raz do tyzdna na spanielcinu - chodila som aj ked deti mali 5 tyzdnov. je to otazka komunikacie medzi partnermi. skratka jeden den v tyzdni vecer sa o deti stara manzel - sam, bez pomoci. to neznamena, ze dieta je hracka. ja osobne tento relax potrebujem, aby som sa mohla nadalej venovat na plno detom. nemam moznost dat ich raz do tyzdna alebo raz za dva tyznde k babke. alebo len na poobedie, nech pokocikuje. a venovat sa manzelovi - ja si tiez rada vyjdem s manzelom na veceru bez toho, aby som musela riesit deti - ci sedia pri stole, ci jedia, kto ich krmi. a ked mam tu moznost - nie je to casto - tak ju vyuzijem.