Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kristiluky
7. dec 2010

@jarabica ty máš asi moje dieťa 🙂 moj malý tiež cestuje po posteli a robí všetko možné až kým mu nedám papat tak sa po mne vála alebo si sadne a srdcervúcim plačom na mna pozerá že ho nechávám trápit. tiež už sme mali aj sirup na spánok od doktorky, síce iný ale tiež nám prd pomohol. teraz je to o kúštik lepšie, predtým bol hore aj každú pol hodinu-hodinu alebo nespal vobec teraz to máme tak po dvoch hodkách ale furt to neni bohviečo. Kolko má malý?

jarabica
7. dec 2010

@kristiluky nepotesim ta, 13m... kolko ti spava vseho vsudy?

kristiluky
7. dec 2010

@sussanah No práve že aj Lukas sa zhruba do konca 4.mesiaca budil len raz a potom neviem čo sa v nom zlomilo, že sa začal budit stále častejšie. On rád spával na brušku tak mám pocit že odkedy sa začal plazit tak sa stále snažil plazit aj v spánku a budil sa na to alebo neviem. A to si ho celé tie dve noci hontrlala a tretiu už sa nezobudil alebo čo?

kristiluky
7. dec 2010

@jarabica jaj tak som asi dúfala že bude tak v Lukyho veku 😉 no večer sa nám ho vačšinou podarí uspat tak kolo osmej, sem tam skor alebo neskor, a takým trhaným spánkom potom stávame vačšinou kolo šiestej ráno. no a cez den dokopy tak hodku ako kedy, niekedy sa pomýli a aspon jeden spánok si predlži. Spáva vačšinou dvakrát

sussanah
7. dec 2010

@kristiluky no ono v tom 8m to bylo fakt hrozne jednoduche, nejak se to asi seslo, ale on se nebudil co 2h, spis tak nejak nepravidelne a ja mela jeste v zive pameti, jak krasne spinkaval a nechtel kojit, tak jsme to zkusili. Prvni noc to bylo tech 10-15min, pak usnul a vzbudil se za 2h. Druhou noc se nevzbudil ve sve obvykle 2h, ale az ve 4, chvilku jsme ho utisila a pak se vzbudil az rano a treti noc se proste vzbudil az rano kolem 6 😅 Ale zase ho to rychle rpeslo, kdyz zacaly vedra a otazka je, jeslti by se nezacal zase sam budit, kdo vi i bez veder 😕 ted uz mi to prijde mnohem stabilnejsi a i vic to vnima, ze je noc a proste se spi a mlicko spi taky.

lenikmmm
7. dec 2010

ahojte.prosim potrebujem poradit.Mam 2roc.syna ktory donedavna spal sam od 9tej do tej 7mej.ale pred tromi mesiacmi sa sa prestahovali do noveho bytu a nechce spat v izbe,tak spi somnou na posteli.niekedy aj v tej svojej izbicke.ale problem je že sa budi 2krat za noc o 2hej a 5tej na kako.....place vrieska až pokym ho nedostane aspon deci a zaspi......cumel nepouživame asi po roka a nebol kojeny.prosims som zufala..

kristiluky
7. dec 2010

@sussanah aha, nevadí aj tak vyskúšame druhý pokus, možno sa nám to podarí aspon trocha predlžit

martuska75
7. dec 2010

@jarabica bohužial vyplakanie na spanie mojej dcére nepomohlo vôbec :( leda na moje nervy. Skúšala som to ešte nemala ani pol roka asi dva týždne každý večer som ju nechala v postielke vyplakať kým od plaču nezaspala s tým že som ju chodila len pravidelne kontrolovať .... nevyberať z postielky atď. Knihu o ktorej sa tu hovorí som nečítala ale myslím že ide o všetky tieto zásady ktoré som čítala a počula 🙂 Skúšala som to potom, ked mi babina povedala, že dieťa sa to musí jednoducho len naučiť a treba byť len vytrvalá ... Nepodarilo sa. Potom som si povedala, že mi to za to jednoducho nestojí a podľa mňa som urobila dobre 🙂

lila61
8. dec 2010

ahojte baby, pridavam sa tiez do klubu. 😒
ja som do 4,5 mesiaca mala ukazkove dieta. poslusne, ziadne koliky, ziadny reflux, spinkaval pekne, budil sa cca kazde 3 hodky na kojenie, niekedy bol ten interval aj dlhsi. bolo mi jasne, ze dobre casy mi za chvilu skoncia a veru som sa nemylila. teraz k nemu vstavam aj 15 krat za noc 😠 - podat cumel, otocit ho na bok (cez den sa v pohode toci sam ale v noci ani ho nehne) a samozrejme ked nepomoze cumel, ani zmena polohy, tak si musi cucnut. on sa budi snad kazdych 45 minut. a to nehovorim, ze ked k nemu vstanem asi 7 krat, tak ho dam ku nam do postele, kde sa rozvaluje, takze spim uplne na kraji a najnovsie asi 4 dni nemozem poriadne otacat hlavou co som zle spala. cez den spi celkom fajn - pol hodky doobeda, okolo dvanastej na 1,5 hodky a okolo piatej tiez na pol hodku, ale ta noc .... 😢 vcera sme mu uz na veceru dali nutrilon, ze snad to pomoze - ha ha ha. pred osmou vypil 200 ml nutrilonu, do polnoci som k nemu vstala asi 3 x (cumel ...) a od polnoci slapal vo svojom rezime - hore kazdych 45 min.
no co vam poviem, sme z toho na nervy, ja chodim do skoly, este by som mala cez den aj troska pracovat + domacnost....
Skusala som ho nechat aj ziapat, ale on ma fakt vydrz. dnes ma prave 7 mesiacov a nech mi nikto netvrdi, ze by nedokazal prespat aspon 3 hodky v kuse. a najlepsie je, ze ked uz mu dam cucnut, tak potiahne 5 krat a hotovo. to neni o hlade, skor ako keby si kontroloval, ci som pri nom ☹

juliakocka
8. dec 2010

@sussanah ....no moje dieťa je také aké je, ale ver mi, že ja som mala do tých 7 mesiacov neskutočne problemy s malou, od mala je zlý spáč, malo papa, malo priberala a je náročná......ale vzájomnou nejak výchovou sa to všetko dava postupne do poriadku a čo sa týka samostatnosti dietata, ja som si ju to naučila, že som sice s nou v izbe, ale ona sa hraje sama a ja riešim svoje veci.....a zvykla si.........všetko je to o výchove, ale samozrejme, že aj o tom či je dieta naviazane na matku alebo nie...........čo sa tyka porodu, ja som mala 26 hodinovy porod, ťažký a hrozil mi cisarsky, lebo malej sa na svet nechcelo.............a čo sa týka psychiky, nijak jej neškodí, ked občas ju nechám poplakať 🙂 je tošťastné a vyrovnané dieťa 😉

juliakocka
8. dec 2010

@zuzkat1 ....tak ja som malu odstavila už ked mala 8,5 mesiaca...jednoducho mi stale v noci vstavala aj kazdu hodinu, lebo som nemala asi dost mlieka.........takže teraz je na umelom mlieko........a nie je to skoro, ved do polroka sa ma najmenej kojit a ja som aj tak dlhsie ako do roka nechcela kojit.........a teraz má aj zuby, tak som rada, že nekojím......a odvedy mi vydrzi v noci aj 3 hodiny spat a potom sa zobudi na mlieko.........ale posledne dni ju odúčam od nočného krmenia, aby sa jej zubky nepokazili a tiež aby mi viac cez den pojedla zeleninu a maso a fakt to pomohlo......už druhu noc jej davam vodu miesto mlieka a cez den papá oveľa viac príkrmov.........samozrejme mliečne výrobky papá tiež a ráno večer flaška mlieka...........a ja nikoho nenahovaram, aby prestal kojit, len som pisala, že mne to pomohlo a sa viac vyspim a mala sa nebudi tak často, takže som šťastnejšia matka.............ale je super, že kojiš, ked chceš......ja už som nechcela........každý musí podla seba..........ale mam kamošku, čo tiež ma 9 mesacne dieta a v noci stava casto lebo koji, a podla mna už nema tolko mlieka vela......takže budenie v noci s kojenim ozaj suvisi 😵

sussanah
8. dec 2010

@juliakocka tohle ale fakt neni soutez, kdo ma "horsi" a narocnejsi dite 😀 Je to proste o pristupu. Co se tyce samostatnosti, tak nezlob se na me, ale mluvit o samostatnosti u 6m ditete je podle me trosku mimo misu 😅 To mi trochu pripomina jistu pani tady, ktera si stezuje, ze jeji 3m dite se vzteka.. Proste neni univerzalni pristup k detem, to ze u vas si mala zvykla, je fajn, ale u nas to proste neslo. Nebo jsem asi fakt slabcak, protoze nenesu moc dobre, kdyz mi dite cely den prorve 😀 Pravdepodobne se na me budou casem divat nektere matky tak, ze mam doma nevychovane dite, protoze on se proste nekdy vzteka a to hodne (cekam kdy sebou zacne hazet o zem), ale holt je uz takovy, nejak ho usmernuju, ale stavet do late a zavadet tvrdou vychovu proste nebudu.
Ale dost uz o vychove, tohle je tema o spanku, tak at tady nespamujeme 😀

zelmirka1
8. dec 2010

nocne budenie vobec nesuvisi len s kojenim a papanim, ja som kojla 20 mesiacov ale v noci sme prestali papat okolo 8-9 mesiaca, dalo sa to bez placu, normalnym postupnym oducanim. Napriek tomu sa maly v noci obcas budil, to je uplne normalne, az po prvom roku zacal prespavat celu noc a aj dnes sa stane ze sa v noci zobudi.
Co sa tyka placu nesuhlasim ze dietatu prospieva, je to jeho jediny komunikacny prostriedok. Samozrejme nehovorim o nomalnych chvilach v priebehu dna ked mamina musi nieco rychlo urobit a podobne, ale cielene nechat plakat len aby si dieta na nieco zvyklo nie je prirodzene a az cas ukaze co v dietati zostava. Kniha je dobra hlavne preto ze ak ju maminy citaju kym sa babo narodi moze pomoct vyvarovat sa zlych navykov, ktore v dobrej viere robime ked si neviem rady.

kristiluky
8. dec 2010

@sussanah tak sme dnes v noci vyskúšali zas to predlžovanie medzi kojením a ti poviem že to fakt zabralo, jedol len dvakrát-čo je u nás fakt úspech, mimo toho sme ho dvakrát nejako ukecali aby spal dalej. tak som zvedavá čo si na nás chystá dnes tá naša potvorka, možno na tom osmom mesiaci niečo bude.... a možno tu budem zajtra písat niečo celkom iné 😀

sussanah
8. dec 2010

@kristiluky super, hlavne ted vydrzet a spis se priprav, ze to dneska bude horsi, nez lepsi, ale musite ho ujistit, ze to fakt myslite vazne 😉 Pokud by se ti kojil 2x za noc, tak by to slo, ne?

juliakocka
8. dec 2010

@zelmirka1 ...PLAč dieťa nebolí...a jasné, je to jeho komunikácia........ale ja už poznám kedy je len hraný, aby dcerka dosiahla čo chce.....preto si myslím, že občas nezaškodí ak dieťa plače, myslím ked sa zlostí........inak jasné, že ked je choré tak to nie....nepredsavujte si, že moja plače celý den, to nie, ale sú jednoducho chvíle , ako si písala, že ju nechám poplakať, lebo chcem ist trebars čúrať, alebo sa sprchovať, alebo jej chystám jedlo a ona plače, lebo je nedočkavá........ale ja nehovorim, že plač deťom prospieva, ale že im neubližuje.....a čo sa týka spánku, ajajaj to bolo preplakaných večerov, ked sme ju učili zaspavat samu, ale vždy som k nej prišla, aby vedela, že som blizko, a teraz zaspava sama, položim do postielky, dam cumliček, pusinku, pohladim a odidem........a bez problemov spi 🙂 to prajem všetkym maminkam, aby si dieta takto naučili 🙂 potom aj den je krajsi pre maminu, ktora nie je frustrovana a nebolia ju krize od nosenia babatka......moj chrbat si tiež po mesiacoch oddychol 😉

kristiluky
8. dec 2010

@sussanah no pre mna by to bolo super, na to že som sa akotak vyspala by som asi vedela zvyknut 😀 , toš sa mám na dnešnú noc pripravit hej? tak aspon dobre vediet...

jarabica
8. dec 2010

@kristiluky tak to je perfektne, ze to maly tak dobre berie a nechava si posuvat nocne kojenia... 😉 ja ked som skusila v noci nekojit, tak krpec spustil taky rumazg, ze pol domu zobudil... 😒 keby mu to nocne kojenie aspon stacilo 😖 ale on sa ani tam nevie ukludnit, bude pri tom cvicit, natahovat bradavku, vyslovene sa hrat... a potom ked je pol noci hore, tak nejak od zufalstva opat zaspime... ☹ na kazdu noc sa neskutocne tesim... 😝

kristiluky
9. dec 2010

@sussanah
@jarabica tak oznamujem že moje dieta sa v noci kojilo zas len dvakrát ale teda trocha nám to dnes osladil 😀 najprv bol hore kolo pol desiatej-to nedostal tak sme ho asi hodinu uspávali a spal zaj do pol jednej ako predošlú noc /to bola tá lepšia čast noci/ potom sa zobudil okolo druhej-to zas nedostal ale bol hore, tak okolo tretej som sa zlutovala, nakojila ale on ma chcel za to asi vytrestat tak po nás ešte do štvrtej skákal až zaspal-ale na moje počudovanie aspon vobec nereval, až teda okolo tej štvrtej ale to už bolo od únavy. A spali sme do pol siedmej čo je u nás tiež nadpriemer. Takže tak nejak zatial postupujeme 😝 už teraz sa tesím na dnesnú noc 😅
jarabica-luky teda v noci pri kojení nikdy nezvykol robit nejaký čurbes, toto my zvykneme praktizovat cez den, ked si napríkladnaberie plné ústa mlieka a potom ho po mne prská-akože strašná sranda z jeho strany 😀 tak si viem predstavit aké to musí byt super ked sa zahráva v noci 😠

amisa
9. dec 2010

@jarabica vydrzat a nepovolit ono to za dva tri dni prejde..a najlepsie ak budete spat v inej izbe. A ked bude uz kludny po par dnoch dajte sa spet. mam to odskusane na mojej. Ale tiez som tisko dakovala susedom ze maju strpenie, nastastie sme plny dom babetiek a kazde raz za cas pre nieco place.

lublana1
9. dec 2010

@juliakocka ...ahoj a ako sa vam podarilo, ze ste malinku naucili zaspavat samu? my mame 5 a pol mesiaca a tiez s tym mame problem... uz aj ja by som bola rada, keby sa naucil zaspavat sam, lebo nikde inde nezaspi len v kociku... dakujem...

jarabica
9. dec 2010

@kristiluky , diky za nocne hlasenie 🙂 keby aj tie decka potrebovali spat tolko ako my 🙂 to je dobre, ze vam lukino v noci neplace... nas place ci je den, ci noc, stale si presadzuje svoje a tie jeho vrestania, mne bubienky v uchu vibruju... 😖

@amisa, pomaly sa dusevne chystame na to, ze s tym spankom treba nieco robit, lebo uz nikto nevladze... aj teraz mam chvilu, lebo manzel kocikuje maleho a ked sa po pol hodke zobudi, tak som narade s kojenim a budem rada, ked po pol hodine pri tom opat zaspi aspon na dalsiu pol hodinu 😖
planujeme to tak, ze po tri noci by som odisla z domu a manzel by to s nim skusil zvladnut... sama seba poznam, ze ten rev nedokazem pocuvat a po nejakom case by som mu vyhovela.... manzel je odhodlany, len sa obavam, kolko ten drobec dokaze kricat a presadźovat si svoje...

sussanah
9. dec 2010

@kristiluky to je bezvadne 🙂 To ze v noci nespi zatim, to jsme taky meli (teda az u toho momentalniho odnaucovani), ze proste se tak probudil a pak nebylo a proste 2h nespal. Ale je super, ze neplace, myslim, ze je to otazka 2-3noci, kdy proste bude spinkat dal nebo proste bude sem tam vzhuru, ale bez place. Zkus hlavne vydrzet v tom, ze kdyz jste se dostali na 2 kojeni, tak se toho drzet (samoze ne pres mrtvoly 😉 ) Drzim palce 🙂

sussanah
9. dec 2010

@amisa kez by to fungovalo na vsechny deti, my jsme to taky zkouseli, odstehovala jsem se z loznice a uklidnovat sel manzel, ale bylo to mnohem horsi ☹ holt na naseho plati neco jineho. Pokojik ma uz ted sice skoro nachystany, ale porad nevim, jestl ho tam dat (a to uz jsem byla rozhodnuta)

kablika
9. dec 2010

ahojte, ja len vsuvka 🙂 Keďže mám dvojky, musela som skúsiť pre dobré fungovanie aj túto metódu, lebo som už bola taká nevyspatá, že som padala od únavy...
Len som si ju "upravila" Chodila som vždy po 3-4min, nepredlžovala som interval. Ostatné, tak ako píšu. Cez deň sme niektoré návyky nezmenili /ale zrazu nepotrebujú vôbec cumeľ 🙂, ale nočné prebúdzanie bolo vyriešené. Teraz síce malá má inú fázu a budí ju pretáčanie, tak som včera a dnes znova skúšala - a včera pol hodina trápenia, dnes už len 7min 😀
Tak @jarabica pevné nervy, daj aj mm prečítať, čo tu píšeme 😀 Skúsiť to treba. AK to ovšem zaberie aj na tvoje bábo...držím palce!!

kristiluky
10. dec 2010

@jarabica tak ti /alebo teda skor manželovi/ budem držat palce, u nás sme túto metodu skúšat nemohli bo ani jeden z nás nemá na to počuvat ho revat, ja by som ako ty píšeš plakala zarovno s ním-ale iba chvílu potom by som ho samozrejme vytiahla alebo by ho mladý zobral ešte skor lebo by ho radšej hodinu vláčil ako by mal mat z neho nervy. Tak ja len dúfam že u nás zaberie to čo sme načali, dnes bol mimo kojenia hore už len raz-kolo pol desiatej ale to sa chcel hlavne dostat z postielky ku nám a medzi nami už to bolo v pohode. Akurát sme hore od pol šiestej, bo včera cez den vela spal /snád aj dve hodiny, čo je u nás velmi vela/
A kedy sa chystáte na tú "akciu"? 😎

zuzkat1
10. dec 2010

@juliakocka nesuvisia🙂 moja kamoska nekojila ani minutu a maly sa jej nudil kazde dve hodiny do 3 a pol roka....
a to ze sa casto budi neznamena ze ma malo mlieka... mne tecie mlieko aj ked nekojim a budi sa niekedy aj kazdu hodinu ... moze sa budit lebo chce byt pri mame, alebo je mu zima, teplo... xmilion dovodov na to moze mat🙂

zuzkat1
10. dec 2010

@zelmirka1 🙂 presne teraz som pisala ze budenie sa nesuvisi s kojenim🙂 kamoskin sa budil do 3 a pol roka a vobec nebol kojeny🙂 a ten plac presne... ja vidim na malej ze ked idem v noci na wecko a ona sa medzitym zobudi tak kym pridem ze sa este umyjem a tak .. tak ona je dovtedy uplne hotova nestastna az hroza a trva poriadne dlho kym ju utisim... chvalabohu sa to stalo len asi 3x za cely cas🙂

kdezee
10. dec 2010

..moj syn sa tiez casto budil v noci..niekedy kazdy hodinu..niekedy schrupol aj dlhsie...az raz sme zaspali v obyvacke a maly spal celu noc bez zobudenia..cizeeee odvtedy uz spime len v obyvacke a maly sam v spalni a prespi v pohode celu noc bez zobudenia..predtym sa budil uz o piatej, stvrtej rano a teraz o siedmej osmej 😀 cize ked mate taky problem ako som mala ja, tak skuste spat v inej miestnosti ako babo..u nas to fungovalo..dufam aj u vas 😉

layla84
10. dec 2010

@kdezee

Ahoj! My so synčekom (2 roky) spinkáme odjakživa každý vo svojej izbe a búva sa nám tak najlepšie. Niekedy, keď sú nejaké výnimočné príležitosti (návšteva a pod.) spávame spolu v jednej izbe alebo občas v jednej posteli a po tých nociach bývame obaja veru poriadne nevyspatí. Budievame sa navzájom aj 3 - 4 krát za noc, v noci po prebudení občas nevieme dlho zaspať a ráno sme hore oveľa skôr, ako normálne. My potrebujeme každý svoj kľud a priestor, a veď cez deň si - krásne oddýchnutí, vyspatí a v dobrej nálade - svoju prítomnosť, lásku, objatia, maznanie a pozornosť stonásobne vynahradíme!