Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

lucijja
19. jan 2010

aponchie: ako vidis, zuzkebluzke som poradila ze mozno treba zmenit rezim a ze sa o tom docita v knihe. nepovedala som jej aby ho nechala "vyřvát". 😉 😀

aponchie
19. jan 2010

lucija nezvladam co?ze jsem v pohode s tim,ze se dite budi?to muze nekomu vadit az tak,ze me osocuje ,ze vlastne mam problem se spanim u dce? 😀 ne nemam mam druhe dite a jsem notne poucena🙂hele ja muzu rict k tematu co chcu nemusite se tu jen obhajovat jak je to super a ja nevim co muze do toho vstoupit kdo chce a rict co chce a jestli se to nekomu nelibi je to jeho vec stejne jak me se nelibi tyto vase metody..vsecko se dela ve jmenu "chceme pro dite to nej"uz je to jak mor a klise v jednom vis me zase prijde,ze to delaji matky hlavne kvuli sobe teda naprosta vetsina az na par kritickych vyjimek..ja problem nemam s tim jit do loznice a kojit co hodinu ci dve nez jdu spat a jak jdu spat vemu siju mezi nas a je to proc by mi to melo vadit??nebo proc by jsi me mela rikat,ze neco silne nezvladam zrovna ty co mas jedno dite jeste tak male a zkousis na neho takov eveci treba ? 😎 ano rozpoutala jsi a chtela jsi rozputat jinak by jsi takovej nesmysl nemohla z ust vypustit..me fascinuje jak jsou to prevazne prvorodicky kdo takov eveci resi ty matky ostatni nad tim mavaji povetsinou rukou 😀

aponchie
19. jan 2010

a promin nekdo kdo takto zachazi s ditetem mi nebude vykladat jak nezvladam svou situaci🙂) 😎

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
viz tvuj prispevek 27. listopad 2009 ve 20:15

proc si potom nemam myslet ,ze je to treba sobeckost a nerespekt diteti kdyz takove veci si das dohromady..... 😝

lucijja
19. jan 2010

aponchie: hehe, z toho prispevku mas pocit ze zachadzam zle so svojim dietatom??? 😅 Ked napisem ze je zdrava, spokojna a usmievava. 😅

Ci z toho, ze jej davam po troche ochutnat so vsetkeho? Za to sa nehanbim. Ani trochu. 😎 Ani nemam pocit ze to robim zle. Urcite su maminy ktore maju pocit ze to nie je v poriadku a ja im to neberiem. Je to ich nazor a ich vec, tak isto ako mam ja nazor. 🙂

A to ze ma niekto dve, tri, pat alebo desat deti z neho "matku roka" nerobiiiii... 😝

zelmirka1
19. jan 2010

je pravda ze tu vacsinou pisu maminy ktore maju jedno dieta a dost malinke, bolo by zaujimave keby sa ozvali maminy ktore maju dve-tri deti ako to riesili lebo aj moj maly ma len 15,5 mesiaca a uz mam vidim veci zase inak.
Inak s tym rezimom je to fajn, velmi sa mi to pacilo v knihe ale zial moj maly ked mal obdobie ze vstaval o 5 rano nepomohla ziadna rada aj ked v knihe pisali ze to nie je normalne a da sa to zmenit, nam to neslo.

Ja tu pisem len preto ze urcite si tu knizku precitajte je tam spustu dobrych rad ale berte niektore veci aj s rezervou lebo skutocne to neplati na kazde dieta ako tam pisu a hlavne take male babetka ako 6 mesacne mozu postupne ziskavat spravne navyky ale urcite nie nasilu, aj pri kontrolovanom placi ak trva dlhsie /sledujem tuto temu dlho, stava ze placu deti hodinu, dve, tri...je to velky stres pre ne, verte tomu. Kazda chceme byt oddychnuta, aj ja rada s manzelom ma pekny vecer ked maly spi, ale niektore veci neurychlite lebo sa vam vratia, proste treba velmi citlivo vnimat potreby dietata a odhadnut co kedy dokaze zvladnut.

aponchie
19. jan 2010

z toho prispevku mama ano pocit ,ze zachazis sditetem v tomto smeru zle ..no comment 😲

to ,ze to napises neznamena ,ze to tak je nebo bude na zaklade takoveho pristupu uz nema co bych rekla k tobe..pa a sorry ,ze jsem ti zkazila naladu tim nesouhlasnym debatovanimv tomto tematu..aspon sis rypla na konci treba te to potesilo treba ne to je fuk🙂a nikdy sem nerekla,ze jsem matka roku tak nepohadkuj a nevkladej mi do ust co sem nerekla neumis se hadat k tematu kdyz uz 😉

zelmirka1
19. jan 2010

wav lucijja to ma dostalo ta tema hrozne matky....nazov hovori za vsetko 😉 ...myslela som ze som hrozna ale ako vidim tak nie 😀 😀, inak nikdy som neumyvala vsetko co maly dal do ust, v jedle tiez moc neobmedzujem a papa vacsinou co my ale hranolky, kost z kurata to ma pobavilo aj to ze krmim chrumkami aby bola ticho, inak nie je ? ved je to spokojne babo.

aponchie
19. jan 2010

zelmirka nektere holky pak v jinejch diskuzich psali potom pozdeji treba k jinemu tematu a prorekli se tam jak maji spatne noci a jak jim deti nespi/z tohoto tematu/ a jak zase to ci ono ja jsem realista v tomto a vim,ze uz o neuspesich se nemluvi a tudiz to nikdo uz nerekne holky nam to nepomaha jak jsem si myslela nic nam to nedalo pac potom co to tak obhajuji by musely nektere priznat ,ze az tak ruzove to treba neni a to nikdo neudela,ale jinde to napisi 😖 kazdopadne to neni do roka zdrave a maminka co jsme prijde prvorodicka s mimineckem vytrepana a bude si cist treba jak nechat decko ve 3m naucit rezim neni dobre tak a uz koncim ted muzete cupovat na kousky 😀

lucijja
19. jan 2010

zelmirka: no nechat vyplakat dieta hodinu, dve, tri? 😕 To niekto dokaze? 😨 Aj moja mala take obdobie ze vstavala o piatej. Ale vtedy este chodila spinkat dva razy za den tak bola v pohode. A ked bola ona v pohode tak som sa jej to nesnazila menit. Nemala som problem vstat s nou. 🙂 A aj ked kniha vravi o tom ze to nie je normalne - pokial som videla ze jej to sedi tak to pre mna bolo normalne. V prvom rade musela byt ona spokojna, potom som bola aj ja. Horsie to bolo ked sa jej teraz menil spankovy rezim na jeden krat denne - chuda, nevedela co sa deje 😨 Spavala dva krat ale vzdy zaspala v roznych casoch, s placom, budila sa s placom a cely den bola mrzuta. Lebo dokopy spala tak dva krat po pol hodine. ☹ Bolo mi jej luto, lebo som videla ze sa trapi. Tak sme nabehli na jeden spanok denne, sice sme sa potrapili dva dni ale teraz spava raz 2,5-3 hodinky a je vysmiata. 🙂

Ono kniha ti moze LEN poradit, kazda mamina musi aj tak konat srdcom a tak co citi aby bolo najlepsie pre dieta. A je jedno ci ma iba jedno dietatko a ci je este malinke. 🙂 No nie? 😉

lucijja
19. jan 2010

zelmirka: ten nazov je mysleny ironicky 😀 ako vsetci osocuju matky ktore nejdu presne podla toho ako "by sa malo" a pod. 😀 A ano, chrumkami krmim vtedy ked idem s kamoskou co ma vacsieho chlapca a on vzdy nieco chrume a mala ked ho vidi tak furt vykrikuje - daj, daj... 😀 Tak dostane chrumky. A dam jej ich papat aj vtedy ked uz kracame domov na spanie a ona mi zaspava v kociari - tak aby nezaspala. lebo to by sa zobudila hned po piatich minutach ako odstavim doma kociar a potom by dalsie styri hodiny nespala a rezim naburanyyy. 😀 Takze ju radsej 5 minut prebavim a doprajem jej kvalitny spanok v postielke. Takze takto to bolo myslene. 😉 Som skratka hrozna matka. 😀

zelmirka1
19. jan 2010

wav tak to ma dostalo ta tema hrozne matky...nazov hovori za vsetko...myslela som ze som tiez hrozna ale zda sa ze nie 😉
lucijja inak nesterilizovala som ani neumyvala prehnane, postupne maly papa to co my, ale hranolku a kost z kurata ma pobavilo a tiez ze davam v kociari chrumky aby bola ticho...inak nie je ? ved je spokojne babo ci nie ?

lucijja
19. jan 2010

zelmirka: asi sa ti to niekde zaseklo, ze? 😀 Mne to tiez nejako blbne, konik ide dnes akosi pomaly...kazdopadne, odpoved je vyssie... 😉

lienka43
19. jan 2010

Ahojte ja som to uz niekde pisala my sme tuto metodu uplatnili ked malej bolo 6 mesiacov, vydrzalo to dva tyzdne a potom sme boli uplne na zaciatku, lebo zacali rast zuby...Mne vobec nevadi ked malu vecer uspavam ale ked robi naschval ako tomu bolo pred dvoma mesiacmi tak sme ju naucili novy ritual ale nasej malej je 17 mesiacov a to je o uplne inom ako ked sa riesia miminka. Pri druhom viem ze to riesit urcite do roka nebudem, mozno budem niektore veci robit inak a ucit uz od mala zaspavat sama ale clovek nikdy nevie, staci bolest bruska a uz sa nesmie nechat dieta plakat.
Toto je moja skusenost, metodu neodsudzujem, kazda robime vsetko tak ako najlepsie vieme.

zelmirka1
19. jan 2010

no veru mi to blbne a nejde...asi je to znamenie ze mam ist spat 😀 😀 😀
nechcem byt radikalna ani nikoho nesudim, ale tiez ma niekedy mrzi ze v tejto teme je vela mamin ktore maju fakt male deticky a nevedia si rady a myslia ze ta knizka to vyriesi...ako ja ked som si myslela ze to ranne vstavanie musim malemu zmenit 😠 neslo to a casom som pochopila ze tak to nefunguje, ze proste sa zbytocne stresujem a postupne sa vsetko upravi, ved aj rezim sa meni, tiez nam velmi pomohlo ked sme presli na jeden spanok aj ked nam to trvalo dlhsie cca tri tyzdne kedy spinkal striedavo dvakrat alebo raz kym si zvykol len raz. A tie place tu casto citam ze vydrzia deticky tak dlho a je mi to luto. A to som riadne zasadova a verila ze taka budem aj matka 😀

zelmirka1
19. jan 2010

lienka hovoris mi z duse, moja skusenost aj viacerych mamin je tiez taka ze do roka to nema moc velky zmysel riesit lebo sa to raz dva moze zmenit, zubky, brusko, nove veci ako je papanie, sedenie, lezenie to vsetko babetka musia zvladnut a je to pre nich drina 😀
je to fakt o inom ked su deticky vacsie, uz sa s nimi da uplne inak "dohodnut".
pre zaujmavost aky mate ritual ?

lienka43
19. jan 2010

Mala je uz naucena ze jej dame mlicko, potom sedi na nocniku, uteka rychlo do vody - okupeme a potom si vyberie knizku ktoru chce aby sme citali, tu si prezrieme dva krat, vacsinou jej rozpravam co je na obrazku, obcas zvladneme aj citat 🙂, zhasnem svetlo, dam jej pusinku a odchadzam vacsinou ideme spat s dvoma plysakmi s krtkom a zajkom bez toho to proste nejde 🙂 Niekedy spi do 5 minut a inokedy tam chodim v desat minutovych intervaloch 🙂 stale krici mama, ale neplace, ona sa teraz tak hra ze na nas krici a ked pridem tak si lahne a robi sa ze spi. Trosku sa desim toho ked uz nebude spat v postielke ale v normalnej posteli to bude utekat stale...

lucijja
19. jan 2010

my mame v postielke mysku Mimi a plienku. Do nich zabori tvaricku, potom vykukne, da mi papa, znovu zabori tvaricku a spinka. 😅

zelmirka1
19. jan 2010

lienka43, fiha to je super ze sedi na nocniku 😉 inak my sa kupeme, potom este kojim, chvilku sa mojkame spolu v spalni a dam do postielky a odchadzam. Moj maly skusi zaplakat a ked pridem, pohladim a vysvetlim ze uz je cas spinkat a ze strazim jeho sny tak si lahne a spinka. Posledne dni uz bez problemov, aj ked tiez som rozmyslala ake to bude ked bude v normalnej posteli. Ja mam postielku tak ze sme dali dole jeden bok aby mohol ku mne vyliezt ale teraz ked ho ucim zaspinkavat tak sme ho museli dat hore. Knizka u nas este moc nefunguje, verim ze ked bude obdobie citania rozpravok tak to bude super.

petrzalkaa
20. jan 2010

O zdravom detskom spánku – nechávať dieťa „vyplakať“ je škodlivé
http://www.nosenie.sk/?jazyk=sk&kateg=130

misulda
20. jan 2010

To je sice velmi pekny a romanticky clanok, ktory ma v sebe iste vela pravdiveho, ale aj tato teoria moze mat v praxi vela nedostatkov... Ja osobne by som za prijemne dojcit 2,5 rocne dieta v noci 5x nepovazovala za fajn a uz vobec nie, aby v tom veku spal so mnou v posteli. Ja mam a chcem spat s manzelom a nie vysuvat ho niekde na valandu. Svojho synceka milujem, ale naozaj som unavena z casteho vstavania v noci co ma vplyv aj na moj vykon cez den. Nie som stroj a aj ja potrebujem oddych. Mam kamosku (iste nie je jedina), ktora je z neustaleho uspavania dcerky uplne znicena a nie je schopna sa ani v pokoji najest atd. O tom by sa dalo vela. Ja by som to uzavrela tak, ze kazda matka chce svojmu dietatu len to najlepsie, rodicia sa zodpovedne rozhoduju, ako vychovaju dieta a kazdy inak toleruje nedostatok spanku, jedla, oddychu, narusenie manzelskeho vztahu a pod.

klaja
20. jan 2010

Proc si to nepriznat? Je to o pristupu. Nekdo je ochotny se v prvnich mesicich "zcela podridit" diteti, protoze veri, ze mu to prospeje a v budoucnosti bude o to harmonictejsi, spokojenejsi a sebevedomejsi bytost. Takova matka je pak i pres pripadnou nepohodu stastna, protoze veri, ze dela to nejdulezitejsi na svete. Jina matka je vic "free", chce mit taky svuj klid, vecery s manzelem, dat si sklenicku atd., a dite to musi respektovat. Myslim, ze tento pristup je pro dnesni svet typictejsi a jaci lide v nem vyrustaji? Staci se podivat kolem sebe 🙂 Myslim, ze ani jedna strana tu druhou o sve pravde nepresvedci, ale mohla by pomoct tem "nerozhodnutym" v otazce, jak ke svemu diteti pristupovat. Osobne pro to mam jednu radu - ridte se srdcem a intuici.

anibas
20. jan 2010

klaja: máš pravdu.
mám 3 deti a viem, že nikto sa o nich nepostará lepšie ako ja, som taká živočíšna matka, ktorá vrčí, ked sa k nim niekto priblíži 😀 😀 😀 , deti musia byť čisté, najedené, okúpané, od 4- mes. Filipa nepojdem na krok, žiadne návštevy, súrne veci musím vybaviť do hodiny.
Zato sestra .... ide do mesta na hodinu, dá deti k babke a príde o 6 hodín ... A ešte sa opýta, či tam nemôžu ostať na noc ... 🙄 🙄 🙄 🙄

jarabicka
20. jan 2010

Ahojte baby poraďte mi malý mi vôbec nechce cez den spinkať v postielke, rúúka a rúúúka a zaspať nie a nie...akú techniku mám použiť???...doteraz cez den spával v kočááári...bude mať 8 mesiacov...

rebecca2006
20. jan 2010

ahojte baby, prosím vás, ako to máteb so spaní cez deň v postieľke? Môj polročný synček je ochotný spať len vonku, v najlepšom prípade na balkóne. Čítala som v knihe, že je treba deti aj cez deň učiť spať v postieľke-
dnes som sa pokúsilla, odhodlaná vzdorovať aj plaču, ale ani nemukol, len 3 hodiny!!!! ležal v postieľke a spánok nikde. O 16, 3O som rezignovala a uložila ho na balkón, spal do minúty.....

lienka43
20. jan 2010

Ahoj Rebecca2006 tak ho nechaj tak, ja by som to nemenila ked mu to vyhovuje spat na balkone tak ho nechaj. On sam pride na to ze je pre neho kocar nepohodlny a tesny a sam zacne spat aj cez den v postielke. Kamoska to takto mala, do 1 roka spavala mala vyhradne vonku a potom sama od seba zacala spavat v postielke, skus to neskor.

lily1983
20. jan 2010

ahojte,

rebecca, aj moja malá spí len v kočiku cez den, v tej postielke sa chystám vyskúšať zajtra, lebo o chvilku sa mi posadí a vypadne z toho kočíku..spávala vonku, teraz spí v takej chladnej miestnosti, ale v kočíku..
je jej tam dobre, no chcem to vyskúšať...a uvidím..nebudem ju ale trápiť..ked nic, skúsim neskôr.ale ked ti ani nemukol, skúšaj to ďalej, aspon ja by som to tak vyskúšala..ale nenechala by som ho tam asi tak dlho, ked nič do pol - trištvrte hodiny, tak by som ho dala von, nech sa vyspí...tak držim palce, a aj sebe držim, na zajtra som zvedavá 😀

a este som sa chcela opýtať mamičiek, ktroých deti spia v postielke, ako to majú so svetlom, necháte odostreté, alebo majú tmu????? dakujem pekne

zelmirka1
20. jan 2010

mam rovnaku skusenost ako pise lienka, maly spinkaval vonku v kociku, po case ale som videla ze uz v kociku moc spat nechce, stale si sadal, chcel vidiet vsetko a zacala som ho ucit spat v postielke ked mal cca 8-9 mesiacov. Zacala som s doobednym spankom ked som videla ze uz je fakt unaveny, najprv to moc neslo, nechcel zaspinkat a ked zaspinkal spal kratko ale postupne sa to upravilo a spinka pekne. Inak co by niektore maminy dali za to keby ich deti spali v kociku, kludne ich nechajte ak spinkaju dobre, casom sa naucia v postielke, velka zmena pride ked prejdete na jeden spanok za den.
Inak mne sa osvedcili tmave zavesy, maly uz vie ked ich zastriem ze sa pomojkame, dam ho do postielky a bude spinkat ale to je vec zvyku.

aponchie
21. jan 2010

lili ja nechavam svetlo neboli zatahnu jen zaluzky a tam je beztak svetla moc pac mam loznici na vychod a zavesy nemame a pred vecerem jak ma posledni odpoledni spanek uz je ted strasna tma tak mam z Ikea malou lampicku tu ji rozsvitim at mi neusne jako na noc to jsem zacala rozlisovat a perfektne to pomaha den a noc uz od narozeni..proste v noci tma zadne hlasy zadne velke caviky a diky tomu ikdyz se v noci probere ma zavrena ocka a knoura maximalne proste vi,ze den je den a noc je noc..yatim mame 3spanky denne ted rano cca40min po obede hodku a kolem4hodku a pak jde v 7-8spat..

jarabicka
21. jan 2010

Dobre ranko baby, nemohli by ste mi poslať knihu na tento mail...evitka1980@centrum.sk....dakujem

sunea
21. jan 2010

aponichie, sme na tom priblizne stejne...
Cez den nezatahujem zaluzie, nic. Navecer, ked zaspi, svieti len velmi slaba lampicka. V noci na kojenie vacsinou nezasvecujem, vytuhne hned po jedeni, ziadne prihovaranie, mazlenie, nic, maximalne chvilu pohupat na fitlopte, ak otvori oci. Inak od 2 mesiacov si sam nastavil rezim, ze po 2 hodinach bdenia potrebuje spat, zatial spava 4x denne (vynimicne jeden spanok vynecha, ale fakt vynimocne), na nocny spanok putuje medzi 20-21hod, budi sa medzi 6-7 hod, medzitym papanie (vacsinou 1x, niekedy 2x, vynimocne viackrat, ale to uz nie je hore z hladu, ale kvoli zubom apod.).