Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zelmirka1
28. júl 2010

@andika10 vidis sama ze kazde dietko je ine, inak super si to vyriesila, proste kym bol malicky tak si bola pri nom a potom sa naucil zaspinkat sam...ja sem obcas prispievam len preto ze som tiez knizku nastudovala skoro naspamat a trapila so spankami, ale dnes si hovorim ze to bolo zbytocne stresovanie, tu casto pisu maminy ktore maju par tyzdnove alebo par mesacne babetka a chcu ich ucit spinkat aj ze cenu placu, ale to sa fakt neda tak skoro. Inak ja som tiez maleho naucila sameho zaspinkat podobne, mal 15 mesiacov, zaplakal len prvy vecer aj to len trosku, myslim ze prave okolo roka nastava dost velka zmena, babo uz velmi dobre rozumie a da sa s nim dohodnut. Teraz uz zaciname citat rozpravky, ci skor pozerat knizky pred spanim a maleho sa to velmi pacil. A tiez su rozne obdobia, moj maly zaspava sam ale stane sa ze niekedy ma vyslovene chce pri sebe, tak pri nom zostanem a nebojim sa ziadneho zvyku, inokedy zase zaspi sam. Ozaj sklanam sa pred maminami ktore maju dvojicky a su s nimi same, to su ine sikulky proti nam ktorym da zabrat aj jedno dietko. 😀

andika10
28. júl 2010

@zelmirka1 maš pravdu, par tyždňové babo potrebuje mať ešte pocit bezpečia, ale jediné čo som nedovolila nikomu, aby mi ich natriasali na rukách, ani uspávať som neuspávala syna na rukach, uňho zabralo to, že som ho ťapkala po zadku, často stredna cesta správna, ja som si ani to nemohla dovoliť že som pri každom mrnčaní brala dieťa do ruky, oni si zvykli skôr na to že sa snimi rozprávam a to ich ukludnilo, keby im to aj zostalo, teraz sú na dennom poriadku hádky, kto si sadne na maminé koleno, a jedno koleno im nestači

marielik78
28. júl 2010

@zelmirka1 Prepac, nestiham docitavat, len ma zaujal tvoj prispevok... Kedy prislo u tvojho drobceka k tej zmene a ako zaspaval dovtedy? Viem, ze je to velmi individualne, len hladam nadej, kade sa da... Moja mala ma uz vyse 10m a nezaspi inak ako na bradavke, aj cez den, aj vecer a v noci sa budi kazdu hodinu stale, co sa potrebuje takymto sposobom uistit, ze som tam, ze ma mliecko a pod. Knihu som si nastudovala tiez, ale nemam silu to tak riesit, tak bojujem zatial laskou a trpezlivostou... ale neviem, ako dlho sa to takto da... preto s radostou citam pozitivne prispevky mamin, ktorym deticky zacali pekne spinkavat bez stresu s vyplakanim a pod. Dakujem za odpoved 😉

marielik78
28. júl 2010

@bebulik Krasny prispevok a plne suhlasim s tym pristupom 🙂

lily1983
28. júl 2010

Ahojte maminky. sem tam čitam vaše prispevky, no čim dalej mam menej času.malá je ako strela..strašne vela energie, a zaspať samu, to som skusila, ale plakala, takze som to zrušila, nebudem tu trápiť plačom, ked nemusim,
Ale ked som počula prvy krat o tej knihe, tak som myslela, ze to nieje az taky zlý nápad, ale naštastie som čitala aj prispevky, ktore to nedoporučovali, a prišlo mi to tak správnejšie a citlivejšie. Ajked stále rozmýšlame, prečo naša neprespí celu noc. má už vyše roka. myslela som že kašičky pomozu, ale pravidelne sa budi raz za noc . niekto tvrdi, že je to len návyk, ze to nepotrebuje, a ja jej radsej dám papať, nakolko mylsim, ze mi cez den toho vela nepoje..ale to je už asi do druhej temy, len by ma zaujimalo, či je podla vás normálne, ze mi este neprespi noc..ako pár krát sa uz stalo, ze prespala, ale vážne len pár krát. 😒 dakujem za všetky názory.dobru noc 🙂 😉

majdula
28. júl 2010

@lily1983 Co bych dala za jedno buzeni v noci! 😉
Nech ji zit, ma svoje tempo, kdyz se budi, asi to potrebuje... a jestli je to zvyk? Tak at! Vadi to nekomu? Obtezuje te to? Pak je to jina vec, ale jak rikam, co bych dala za jedno buzeni... Donedavna jsem v noci kojila treba desetkrat 😔 Taky jsem si mohla rict, ze na to kaslu, jsem unavena a proste mu uz nedam, at treba breci... ale vydrzela jsem a vida, sam od sebe to buzeni redukoval, ted se budi 2-3x a verim, ze casem odboura i to... A jestli to bude za mesic nebo za rok, co na tom. Proste potrebuje cas, neresim to...

To jsem ti asi moc nepomohla, ze... kazdopadne, normalni to urcite je 🙂

lily1983
29. júl 2010

dakujem majdula, nie isto ma to neobtažuje, len som myslela, ze ako 13 mesačná, by už mohla teoreticky prespať noc.velmi to neriešim, to bola len taká otázka, že čo si o tom myslia ine mamičky a ako je to s vašimi drobcami v asi tomto veku.dakujem.pekny den 🙂

tinaki1275
29. júl 2010

Ako tak citam tuto temu ,verim ze na oboch nazoroch je nieco pravdy .Som nova mamicka ,mam 20-dnovu dcerku a tato tema ma zaujala kedze budem problem zo spankom riesit aj ja..Moja mala bola prve 2 tyzdne ukazkove babo ,spala vzdy ked som ju po krmeni ulozila do postielky ,teraz 3-4 dni ma evidentne problem s bruskom a je dost nervozna a odraza sa to aj na spanku .Predvcerom vnoci som bola nutena si ju po kojeni zobrat k nam do postele lebo plakala a pravda je ze som sa pri nej nevyspala vobec.. pri kazdom jej pohybe a vzdychu som sa prebudila .Postielku si presunut do spalne nemozem,jednoducho sa tam nevojde.. 😖 ...ale aj sa skor priklanam k nazoru ze dieta ma spat vo svojej izbe a vo svojej posteli .Samozrejme s vynimkou situacii ked je nekludne ,chore , a pod. ale to je na kazdej mamke ako sa rozhodne postupovat.Ja si malu rada pomojkam v svojej posteli rano a ostava so mnou ,ked ide manzel do prace,ale vecer ju ukladam do jej postielky a pokusim sa to aj dodrzat v buducnosti .Chcem poprosit ak mate niektora spominanu knihu ,ci by ste mi ju nepreposlali ,rada by som si ju precitala...drzim vsetkym mamkam prsty a pevne nervy

gabika7706
29. júl 2010

@tinaki1275 tak neviem si predstavit spat v inej izbe, ako 20 dnove dieta 😖

tinaki1275
29. júl 2010

Pravda je ze druha izba ma dvere pol metra od nasich dveri presne oproti a postielka malej je tak ze ju vidim zo svojej postele,takze je odo ma cca 3,5m...

marielik78
30. júl 2010

@lily1983 Lilly, veru, ako Majdula pise, ze jedno zobudenie iba 🙂 😲 Ja mam naozaj krasnu noc, ak sa mi mala za 6 hodin noci (lebo moja noc trva 6 h) zobudi iba kazde dve hodiny a nie kazdych par minut ci kazdu hodinu 🙂
Poznam maminky, ktorych deticky nespali celu noc ani v 2 rokoch, ale to jedno zobudenie je v poriadku, tak sa tym vobec netrap. Sama pises, ze radsej das papat a pod. a ze ju nenechas plackat a to sa paci aj mne 🙂 Vsetko ma svoj cas...

marielik78
30. júl 2010

@tinaki1275 Nie vzdy je to ale mozne, my napr. mame iba dvojizbovy byt a mala ma postielku s nami v spalni a este dlho dlho mat bude ☹

marielik78
30. júl 2010

@tinaki1275 A v podstate si to inak zatial ani predstavit neviem, mozno, ked vyrastie, ale este je pre mna stale drobcek 🙂

tinaki1275
30. júl 2010

ja to chapem marielik78, kazda mamina ma pravo rozhodnut sa ako si ti vyriesi,a aj kazde babo je ine,takze to zavisi od vela skutocnosti..ja mam v detskej izbe aj gauc,ak bude treba,presuniem sa ja..

jaroe
30. júl 2010

ahojte, tiez by som poprosila o radu. Moja takmer 1,5 rocna dcera sa stale v noci budi, momentalne aj 4 krat. Vzdy si pyta pit, potom hned zaspi. Nechce sa mi verit, ze je taka smadna. Spi s nami v posteli, co nam nevadi, ale to budenie je horor. Uz je podla mna dost velka aby spala, pls, mate nejaku radu?

mmacko
30. júl 2010

@jaroe aj ja sa pridam k tebe, nasa 13 mesacna sa tiez budi aj 5 krat za noc na pitie, vacsinou cajik, po ktorom hned zaspi tak 3krat, potom uz nie, tak musim dat MM, po ktorom zaspi. Spi vacsinou do 3/4 noci v postielke, potom uz s nami (pri kojeni zaspim, tak ju uz neprelozim). Takze ak su nejake rady, ako by spala celu noc, tak budem tiez vdacna 😉

mmacko
30. júl 2010

@tinaki1275 mne moja tiez spala do takeho 5-6 mesiaca sama v postielke az do rana, sice v nasej spalni (ja som za, aby spalo dieta vo svojej izbe tak min od roka a pol), ale potom akoby utlo, mala dlho obdobie, ze iba s nami (teda do cca polnoci bola v postielke, kde sme ju prelozili ked zaspala), teraz sa to zas vracia tak,ze niekedy aj do 5 tej je sama v postielke, ja jej len dam napit. Drzim palce, aby tvoje babo tiez nezacalo takto "vymyslat" 😉

tinaki1275
30. júl 2010

dik mmacko budem to drzanie palcov urcite potrebovat, a ratam s tym zeneskor bude chciet byt s nami,je to logicke , uvidime ako zabojujeme potom..ked si uz bude presadzovat svoje 😉

lily1983
30. júl 2010

ahojte, dakujem za reakcie 🙂 ja inak tiež rozmyšlam nad tým, že malej by asi bolo lepsie samej v izbe momentálne, lebo kolko krát ideme spat, tak nám velmi vrzga postel, len si na ňu sadnem, a nieto este ked sa chcem otočit (sme v podnájme v irsku, ale koncom augusta sa vraciame domov navždy takže sa velmi tešim na našu postel) 😉
keby malú mi kolkokrát nevyrušíme, tak spí možno dlhšie, ale ked už počuje, tak sa zobudí, a papá, možno by papala ovela neskôr..niekedy skusim dat len napit, ale ona je už tak naucená, že viem, že ja tam s nou zostanem, a tatino ide urobit papušku, takže čaká s velkými kukadlami..zlatá je 😀
a este som chcela dodat, že tie detičky, čo su kojene, s takymi je to určite ťažšie, čo sa tyka toho budenia, my sme na UM, ale keby kojim, tak isto vstávam aj 7 krát, take maminčky obdivujem, a až raz ked bude druhé, hadam, bude možnosť kojiť ajked to bude v tomto ťažšie.

zelmirka1
30. júl 2010

ahojte kocky, k tomu spanku a zaspavaniu, niektore babetka spia lepsie a niektore horsie ale v podstate vacsina prvy rok nespi velmi dobre, zvyknu sa budit, potrebuju maminu....boli 9 mesiacov v brusku a zrazu sa za prvy rok musia prisposobit novemu zivotu, prejdu obrovskym vyvojom, zacnu sediet, liezt, chodit, rastu zubky, naucia sa jest inu stravu ako mliecko, vnimaju tolko veci takze je to uplne normalne ze to musia vsetko spracovat a este aj naucit spinkat.
Knizka sa na prve citanie zda super, velmi logicka, tiez som ju nastudovala a tesila sa ako ju uplatnim....je to trochu inak, lebo kniha vobec nerespektuje potreby babetka ale dava niaky navod ako by sa malo dieta spravat a ked nie tak ho to naucime hoci aj tvrdo. Naozaj by som poradila maminkam aby chvilu vydrzali, dali viac na svoj materinsky instint a nie rady kniziek a vsetkych okolo....kazde dietko je trochu ine a postupne si kazda najde svoj sposob a rezim vhodny pre jej babo. Nebojte sa ze ich rozmaznate, pokial vyslovene nerobite niake prehnane zle navyky tak prave date babetku do zivota istotu a samostatnost.
Tiez som prve mesiace stale len riesila spanky, rezim, pisala si casy 😝 a bola total unavena. Nic nepomahalo, az ked som to prestala riesit a prisposobila sa trochu viac malemu tak sa to zrazu zlepsilo a hlavne uplne inak sa da vysvetlit a komunikovat s babetkom ktore uz ma napriklad rok, neda sa to porovnat s par tyzdnovym alebo mesacnym babom. 😉

lily1983
30. júl 2010

Zelmirka ja s tebou suhlasim od žačiatku čo ťa čitam a som rada, ze som tuto temu objavila skôr, ako by som nechávala malu vyplakávat, a myslela si že robím dobre..no ono je to dobre len pre rodiča, že má pokoj asi z uspávaním a to je smutné 😔 ajtak to dietaťko nebude zapávať samo stále, príde všeličo, takže ja to skusim postupne s citom, a uvidim, nič zlé sa nemôže stať, skôr ten plač môže ublížiť!!! 😔

zelmirka1
30. júl 2010

@marielik78 ako pises je to dost narocne, je fakt ze uz je vacsia a nemusela by sa v noci tak casto budit.
zaspavanie na prsniku je pre vela babetiek prijemne, niekomu to nevadi a niekto to nechce, to zavisi do maminy.
Moj maly nikdy na prsniku nezaspaval lebo som kojila vzdy v obyvacke a potom ho davala az do postielky. Ak to chces zmenit tak bude treba vymysliet niaky ritual pre nu, mne sa velmi osvedcila plienka, hracka nieco co ma rada do postielky a spievala som uspavanku, kamoska napriklad pustala rozpravku z CD....je uplne jedno co, len niaky sposob na ktory si zvykne ze teraz sa ide spinkat. Mozno sa to bude dat lepsie naucit ked uz bude mat len jeden spanok za den a jeden vecer.
Co sa tyka nocneho kojenia podarilo sa mi pribliznev 8 mesiaci mat len jedno kojenie okol 4-5 rano, ale ten cas je velmi individualny, kym som citila ze velmi taha v noci tak som mu dala ale potom uz tahal len chvilocku tak som sa snazila ho utisit vselijako inak a posuvala kojenie postupne na neskor az sme ostali na rannom. Cajik som nikdy v noci nedavala, ale su deti ktore si vyzaduju. Ak sa ti budi kazdu hodinu to je velmi casto, asi budes musiet postupne ju skusat utisit inak, najprv napriklad si povies ze jej das napit najskor vtedy a dodrzat to /a cas posuvat/, mozno to nebude uplne bez placu, tiez dost zavisi ako ti papa cez den, lebo ja som citila ked sme zacali s prikrmami a nechcel tak tahal mliecko velmi vela ale ked zacal dobre papat aj pit cez den tak sa zlepsilo nocne spanie.
Inak vyrazne zlepsenie spankov som pocitila prave okolo roka ked sme presli na jeden spanok cez den.Dovtedy spal viac krat a len pol hodinu, vstaval o 5 rano...desne...a teraz spi cez obed dve-tri hodiny aj celu noc.
Uvidis ze sa to zlepsi a budes za chvilu riesit ine 😀

zelmirka1
30. júl 2010

@lily1983 ja som temu objavila hned ako sa maly narodil a metodu obhajovala ako keby to bolo jedine spravne ☹ a nemala som ziadne skusenosti. Prve mesiace je kazda mamina unavena a hlada pomoc, ale naozaj ten plac moze zanechat nasledky a nauci babo len to ze ked mamu potrebuje tak ma smolu.
Presne ako pises tie obdobia sa velmi menia, niekedy maly spi super ale aj dnes ma dni kedy spi horsie, koniec koncov ani ja nespim kazdy den perfektne. Nikdy som sa nebala maleho zobrat ku sebe alebo pri nom zostat ked zaspaval ked to potreboval...a dnes nikdy neplace v postielke, vie ze pridem a zaspava pekne sam. Inak tiez sme mali obdobie kedy som bola pri nom, sam zaspava priblizne od 15 mesiacov a naucil sa to bez placu. Ja chapem maminy ktore su vycerpane ale tato knizka dost myli maminy.

jaroe
30. júl 2010

@zelmirka1 a ako si ho naucila zaspavat sameho? Mne to uz teraz pride uplne nerealne. Je tak na mna resp. manzela zvyknuta. Tolke mesiac e ju uspavame a zrazu by mala zaspat sama, netusim ako na to.

zelmirka1
30. júl 2010

&jaroe ja ti ani neviem, ale viem ze sme prisli z dovolenky a zrazu som sa rozhodla ze uz je cas aby sa naucil zaspat sam, on bol taky ze do pol roka zaspaval sam, potom zrazu som ho uspavala na rukach, neskor som lezala pri nom v postielke.Ja mam normalne pocit ze on vycitil moje odhodlanie ze ani nestihol moc protestovat. V podstate som sa inspirovala knizkou. Chvilku som ho mojkala v postielke, zaspievala uspavanku, dala jeho oblubenu plienku a odisla. Najprv sa postavil a vykrikoval na mna, tak som zase prisla polozila pohladila a vysvetlila ze uz je cas spinkat, ze ho velmi lubim a strazim jeho sny a vselico co ma napadlo...a takto som to robila dookola prvy den hadam aj 15x. Nemerala som ziadne intervaly, nenechala ho plakat. Ozaj vybrala som si den kedy sme boli vecer plavat a vedela som ze bude velmi unaveny a nakoniec zaspal. Trvalo to tri dni a zaspava sam. Mala som vtedy pocit ze je spravna chvilu, ze mi uz dobre rozumie v 15M. Kamoska to zase robila tak ze vzdy povedala lezkaj idem za zachod, idem sa napit a pridem...az mala zaspala.
Nedavno napriklad maly zistil ze manzela ukeca tak vyliezal a tahal ho zo sebou 😀 tak sme zaviedli rozpravkovu knizku, tu si citame a ukazujeme v postielku /zboznuje take co maju okienka na otvaranie/, docitame, pusinka, chvilku ho hladim a idem. Ale aby som bola uprimna tak obcas sa stane ze nemoze zaspat, vidim ze je nervozny, prevaluje sa a vtedy pri nom ostanem, viem ze ine dni zaspi pekne. 😀

mirka907
30. júl 2010

mne mala posledne dni zacala tiez sama zaspavat....prislo to tak zo dna na den....na rukach byt nechcela, tak som ju polozila do postielky, otocila sa chrbtom a zaspala...a tak uz to je niekolko dni vzdy doobedu a vecer...poobede je naucena spat v kociariku....uvidime dokedy jej to ostane...
Uz mala take obdobie medzi 3 az 7mim mesiacom ze vecer sama zaspavala, no ked sa zacala stavat v postielke tak bolo po srande..ono sa to fakt hrooooozne meni.

lily1983
30. júl 2010

porad zelmirka, lebo aj ja by som už mala začat, len sa mi do toho nechcee 😅

jenn44
30. júl 2010

ahojte, neviem ci to ma suvis, ale mam pocit, ze ked mala zaspi bezo mna- myslim tym bez mojho hladkania, mojkania, sedim pri postielke proste a pozeram na nu... tak spi celu noc... max jedno dve zobudenia... Myslite, ze to ma suvis? niekedy mi pripada, ze potrebuje pri spani pomojkat, pohladkat, a je mi jej luto, ked ju nepohladim, ale niekolko krat sa nam stalo, ze ked zaspala sama, sama aj spala do rana a ak som ju mojkala, pri zaspavani, tak sa v noci budila a vyzadovala to... Ako, ma to svoju logiku, lebo dieta si pamata ako zaspava a ak zaspava pri hladkani, v noci sa niekolko krat zobudi a zisti, ze ajajaj, mna hladkali pri spinkani... teraz ma nehladkaju, nieco je inak.... a zacne plakat, bude chciet hladkat... nemyslite?

zelmirka1
30. júl 2010

@lily1983 to je prave ono, ked sa ti nechce nic neries mala to pozna na tebe 😉 ked sa rozhodnes ze teraz ano tak to pozna tiez 😉

zelmirka1
30. júl 2010

@jenn44 nie som si tym taka ista, knizka to takto uvadza ze dieta si zvykne na urcitu vec pri uspavani a potom ju vyzaduje vzdy ked sa v noci prebudi, znie to logicky ale mam pocit ze to nie je tak uplne pravda. Pracujem v materskom centre a casto debatujeme o zaspavani....vela deti zaspava tak ze mamina je pri nom, hladi, drzi rucku a ked zaspia tak spia celu noc, alebo napr. moj maly ma dudel na zaspanie a ked mu vypadne nikdy ho uz v noci nechcel, alebo deti ktore zaspavaju na prsniku neznamena ze automaticky chcu vzdy len prsnik.
Nieco na to moze byt ze ak clovek urobi niaky fakt nedobry navyk tak si urobi problem, ale kazde dieta moze aj inak reagovat a myslim ze vacsina deti dokaze postupne odlisit ze napriklad vecer ho maminka chvilu hladi a v noci sa spinka. Zda sa mi z toho co maminy hovoria ze funguje niaky ritual /je jedno aky/, ktory dodrziavaju a dietatko si zvykne ze takto sa chodi spinkat.