Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

frola
11. jún 2010

no ano vyskusaj a uvidis. len ide o to, ze nechat plakat babatko a skusat ci mi to vyhovuje nie je ok. hlavne to nevyhovuje babatku.
v poriadku, stanovit rezim, pravidelne kupanie a ukladanie sa mi zda ok. ale tato kniha nabada maminy nechat dieta plakat, preto s nou nikdy nebudem suhlasit a myslim ze pre cerstve mamicky je vyslovene skodliva, lebo tak ako hovori zelmirka na zaciatku este vsetko moc riesia a su uplne zblbnute. po tolkych informaciach z toho mnozstva dostupnej literatury sa ani niet co cudovat.
dalsia vec co sa mi tiez nepaci je "the baby book" a ako spominala hena, tato kniha rozpisuje den na minuty. v presny cas robit presne aktivity ktore ale tym padom neodmyslitelne zahrnaju aj budit babatko!!! to sa mi zda neuveritelne ze na toto niekto skoci. mimochodom tu knihu napisala pani opatrovatelka ktora ma celozivotne skusenosti s babysittingom. ach jaj.

zelmirka1
11. jún 2010

@frola diky ani nemusim pisat 😀 ja si tiez myslim ze tie knizky maminy skor zamotaju, lebo pri prvom babetku je clovek predsa len neskuseny, viac v strese, je to velka zivotna zmena a unava je dost velka zo zaciatku. Ja mam precitane dost, rozne knizky s pravidlami, rozne o psychologii a sama som bola dost pomylena ked sa maly narodil. Ziadnemu babetku nevyhovuje nechat ho plakat a trenovat nasilu na rezim, to je jasne, vsetko sa to zdovodnuje tym co vyhovuje mamine, ale tu nejde o nas ale o deticky, ja si to vzdy otocim a predstavim si ze keby mne niekto chcel takto urcovat rezim, spi vtedy a tolkom, papaj vtedy a vtedy nie....a to nejde nie sme stroje. Babo potrebuje istotu a pocit bezpecia a tu vytvara aj rezim ale maminy si to mylia so sledovanim casov a takou malou drezurou, ta istota vznika z toho mamina je nablizku, da napapat ked je babo hladne, pravidelne sa opakujuce cinnosti ako kupanie, prechadzky...to vsetko vytvara rezim ale nie zapisovanie casov a sledovanie minut kedy co bude. Ja som napriklad tiez si myslela ze maly ma papat po 3 hodinach a ked plakal skor tak som chcela aby vydrzal a nosilaho, nastastie mi rychlo doslo aka je to blbost, ked chcel dostal po 2 hodinach, inokedy si pospal a vydrzal 4-5 hodin. Ked ho vidim dnes a spomeniem si na prvy rok tak si hovorim kolko nervov som si mohla usetrit a nie stale riesit rezim. Velmi dobre rady ma aj annag na svoje stranke. 😉

frola
11. jún 2010

no ved presne to. aj ja sa casto na to pozriem opacne a ako nenavidim ked mi moja mama este aj teraz stale nieco diktuje. ja napriklad co sa tyka jedenia, tak to vobec neriesim. jeden den mame taky ze olivka si furt pyta jest a ja musim kazdu pol hodinu vymyslat nieco nove 😖 ale zas iny den nie je vobec hladna a okrem mlieka a nejakej tej jednej piskoty nezje vobec nic. no a co? pokial vidim ze prospieva smeje sa a je spokojna tak nech neje.
ja ked si predstavim tie ubohe dedicky co musia tak zufalo plakat aby prisla mama, ta jedina a najdolezitejsia osoba v ich prvych dnoch zivota a ona nepride tak mi vzdy vybehne slza. a este to ako sa s tym tie zeny vedia pochvalit ako u nich tento system funguje je mi z toho tazko. spanok je castokrat liekom na trapenie tak si myslim ze tieto deticky radsej zaspia aby sa nemuseli zbytocne trapit a cakat na vyslobodenie ktore aj tak nepride. ☹

hena55
11. jún 2010

inak frola si mi pripomenula ze tu knihu "the baby book" mi dala moja velmi dobra kamoska ktora robi aupair v UK. A tvrdi o nej aka je skvela a ako jej pomohla.(som zvedava co bude hovorit ked ju bude aplikovat na vlastnom nakolko momentalne caka babatko) Vraj jej ju dala ako bibliu matka dietata ktore je uz 4 v poradi a jasne ze vyhovuje aj jej aj matke pretoze nemaju problem. Mama moze byt cely den v praci , kamoska si nacasuje co a kedy. Kedy vyzdvihnut ine deti, navarit atd. kym mala spi. A mala si proste zvykla ☹
Mne to ale pride ze vychovava malych robotov. Sice to na nich platilo ale.....

hena55
11. jún 2010

a k tomu rezimu jasne ze musia byt urcite hranice a rezim nastoleny ale nie extrem ako ta kniha pise. Niekde som nedavno citala ze problemom mamiciek (hlavne u nas podla mna) je ze sa snazia deti vychovavat a nie s nimi zit. Ved si zoberte Grekov a juzanov ale aj ine narody. Proste s tymi detmi ziju a nie ze ich stale okrikuju toto nerob, to nesmies, tam nech, teraz spi, toko jedz atd atd. U nas bezna prax.Nieco na tom bude 😉 . Mozno aj preto je u nas kopec zakomplexovanych ludi. Hranice jasne ze musia byt ale vsetko extremne skodi.

frola
11. jún 2010

hena uplne suhlasim. pekne si napisala ze s detmi nezijeme ale ich vychovavame a to je skoda. ja sa tiez caskokrat zastavim nad niecim co najrpv povazujem za nevyhnutne ale olivka so mnou nesuhlasi 🙂 a veru uz som velakrat aj musela priznat sama sebe ze to mam len naucene ale ze je to vlastne blbost trvat na takej trivialnosti. mne napriklad momentalne prekazaju tie ihriskove pravidla. brrrr. uz som si trochu zvykla ale niekedy nemam chut pocuvat tie neustale vycitky a prikazy a radsej ideme niekde kde ine deti nie su.
myslim ze clovek ma v sebe od prirody taky vzdorovy pud a chut robit si veci po svojom a ako hovoris nejake hranice ano ale netreba detom tie kridelka pristrihovat az moc. myslim ze budu spokojnejsie a vyrovnanejsie

zelmirka1
11. jún 2010

presne tak hena55, aj moja mamina mi stale hovori to nesmies malemu dovolit, stale mu nieco zakazuje, je hotova ze este sa nepyta na nocnik, ale ja mam stanovene hranice co maly moze a co nie, to je jasne ze mu clovek nedovoli hrat sa tak aby to bolo nebezpecne alebo likvidovalo vsetko okolo nas, ale snazim sa mu vytvorit priestor aby som nemusela kazdu chvilu kricat nie nesmies, nechod, nerob....a je fakt ze niektore narody prijimaju deti prirodzene medzi seba, su sucastou ich zivota a neriesia stale niake rezimy a spravne veci 😀 jedna psychologicka na prednaske na ktorej som nedavno bola povedala ze v sucasnosti je problem ze sa detom venujeme az moc, myslela to prenesene ale z debaty potom sme pochopili ako to myslela. Mna tieto veci velmi zaujimaju a vela citam a sledujem, tiez mi je luto deticiek ak sa maminy rozhodnu prilis striktne dodrziavat knizku a ked si predstavim co to zanecha v mysli babetka ktore zufalo place a nic mu nepomoze tak je mi tazko lebo potom je naozaj zazrak ak z neho vyrastie sebavedomy a pohodovy clovek.

zelmirka1
11. jún 2010

@frola ake ihriskove pravidla ? si ma dostala my chodime casto a ja som nic striktne nepostrehla ?

hena55
11. jún 2010

jooj zelmirka tak to aj u nas je tak. Nechaj dievcatku, neber, nechod tam, sed tam, nekric, nebehaj, ak nebudes robit xy si zly pojdeme domov. A ja ked necham malu len tak tak som nezodpovedna matka a decko je nevychovane. Znama vec 😉 Ale zas tiez netreba globalizovat. Mame aj fajn zazitky z pieskoviska. A zas niekedy chapem. Ked mam toho dost tiez sa menim na neuroticku matku ☹

frola
11. jún 2010

@zelmirka no nepacia sa mi take neustale poucania to nesmies tamto nesmies. dobre akoze treba sa naucit si vypytat a podelit sa o hracku ale co predvadzaju niektore maminy...
no dobre napisem konkretny priklad. pochytili sa dve maminy. jedno dievcatko pribehlo k hojdaciemu konikovi a zacalo sa hupat. mamina chlapceka co stal pri konikovi zacala velmi neprijemne nadavat ze co sa dievcatko predbehlo, ze sa ma najprv spytat ci moze a podobne. (mimochodom jej maly len stal, nevyzeral ze sa chce hojdat) mamicka dievcatka jej odpovedala ze jej dcera je este malicka a nevie sa opytat (a dalsia vec koniky su vsetkych nepatrili tomu chlapcekovi) nato ta druha zacala hucat ze podla nej vobec nie je taka mala a ze jej syn si uz vie vypytat. o chvilu divecatko pribehlo a zobralo si lopatku co lezala na zemi. ta zena !!! k nej priskocila a surovo jej ju vytrhla z ruky ze jej ju nepozicaju lebo si nevypytala!!!! no poviem ti ze mamicka s dievcatkom a aj ja s olivkou sme radsej isli prec ako byt v pritomnosti takejto ujetej damy.

frola
11. jún 2010

jojo hena tak som to myslela. ja tiez necham olivku nech si volne zoberie nejaku lopatku pokial tam len tak lezi a nikto sa s nou nehra. aj ju obcas posadim na cudziu trojkolku a ked uz vidim tie namrzene pohlady tak sa spytam ci mozme.

erikasadek
11. jún 2010

@frola tie ihriskove pravidla viem o com hovoris 😀 minuly rok v lete som si ich vyskusala na slovensku isiel ma slak trafit...........
Nemo som nechapala co sa deje...... Na zaciatku... A po par dnoch som vybuchla... Na par matiek..... Neviem co je to za novy system.. ale verim vam ze je to na nervy.. aj keby som bola na valiu tak musim vybuchnut 😀

frola
11. jún 2010

@erikasadek 😀 😀 😀 a ako to funguje vo francuzsku?

erikasadek
11. jún 2010

@frola kriste ty pises co som zazivala na slovensku podobne hysterki som stretavala dennodenne. A ihrisku na kupalisku no len mi sanka padala....
Ked som to pisala nastvane do temy po prichode do temy francuzsky nikto mi neveril vraj prehanam.. 😀 🙄

erikasadek
11. jún 2010

@frola chces vediet pravdu.. Nkto ti nebude robit take caviky ak sa deti hraju tak sa hraju oni im davaju slobodu nech sa hraju aj ked su historky detske nech sa naucia nie su im za zadkom stale tot nie tamto nienormal vysalia sa ak dieta cudzie pride ludia sa prihovoria ponuknu mu hracky ktore ich dieta nepouziva je to ine.....
Ja som mala pocit na slovensku ze sa len triasli aj o tie formicky ci bahodou nezmiznu alebo loptu....
Proste ine...... Pravdu ti poviem za tie dlhe roky som so odvykla od slovenska a nemozem si pomoct to nie je ako za mojho detstva ked sme lietali a bola urcita sloboda volnost dnesne deti al^ko som to videla ja na slovensku bud nechod spadnes alebo radsej nie rozbijes zaspinis sa hojdalka a ine skoro tabu potencionlne bebezpecenstvo.. A skor do bakupnych centier ich zoberu.. To bol moj postrech je mi to luto bola som sklamana trochu tym. . Neboli sme taky narod....

zelmirka1
11. jún 2010

fiha baby, ste ma prekvapili, ja mam len dobre skusenosti, chodim pravidelne na detske ihriska lebo maly strasne rad prelieza a zatial som nikdy nemala problem, ked niekto chcel hracku od nas tak som mu ju bez problemo pozicala, vcera sme mali so sebou motorku a vozilo sa na nej asi 5 deti na striedacku len moj maly nie 😀 a maly si velakrat poziava ine hracky a nikdy mu nikto nic nepovedal, ja neviem vzdy sa snazim s usmevom sa maminam prihovorit 😀 jasne ze obcas vidim ako niaka mamina drezuruje dieta a krici po nom co nesmie, ja si to radsej nevsimam, jedine co ma donuti zareagovat ak by niake dieta ublizovalo tomu mojmu ale zatial som fakt nemala niake zle skusenosti. 😕

hena55
11. jún 2010

erikasadek a ake su nazory na uspavanie deti vo FR. Viem ze je to individualne ale aj tam sa pouziva metoda tejto knihy ako je to napr. v UK a u nas?

bubelko
11. jún 2010

tak ihriskove pravdila tiez nepoznam, ale mozno v lete spoznam > idem na mesiac na svk, tak sa mi mozno ujdu 😀

zelmirka1
11. jún 2010

@hena55 myslim ze erikasadek uz tu niekde pisala ze tu metodu pouzivala ak sa teda nemylim, to zavisi asi od maminy.
inak ste ma s tymi ihriskovymi pravidlami zaskocili, ja som fakt zatial nemala problem a to som typ ktory sa ozve vsade ked sa mu nieco nepaci. 😉

frola
11. jún 2010

@zelmirka jedneho dna sa dockas 😀 aj ked ti to neprajem samozrejme

erikasadek
11. jún 2010

@hena55 rozne knihu som necitalz osobne takze ja idem podla svojho moje deti spia od 2 mesiacov crlu noc same a v svojej izbe
Nazory su rozne uz len s dovodu ze tu zije mnoho kultur pohromade 😀 😀
Kazdy ma iny nazor ale prevazne je to ze deti dpia vo vlastnych postelkavh v svojich izbach.....
Ak je to co chces vediet ...

lila794
11. jún 2010

No, baby, mozno to zavisi aj od konkretnych mamiciek a ich povahy a temperamentu. U nas na ihrisku je praveze super, je to velke sidlisko, takze deti tam je az-az, ale hraju sa velki s malymi, poziciavaju si hracky, motorky sa odparkuju pri brane a deturence si skusaju, ktora je "lepsia" 😀 Jasne, ze sa najdu aj tu take mamky "zazeracky".

Zelmirka, nas Dado ma vyse 2rokov a furt ma plienky, svokru aj mamu ide vychytit, ked poviem, ze este nie je pripraveny na nocnik, ze sa sam vypyta 😀 😀 😀 aj dudu ma stale rad a to som ich musela uz normalne sprdnut, lebo furt do neho hudu, ze to je hanba, ze je uz velky a fuuuj a pod. vidim, ako sa potom chuda trapi. Ked vsak nema dudu, pcha si do pusy ruku a nezaspi bez nej.

AJ mna by zaujimalo, ako to je v zahranici s touto knihou. Inak, kamoska raz nasla clanok, kde samotny autor tuto metodu uz spochybnuje, len ho uz neviem najst 😒

frola
11. jún 2010

lila aj ja som o tom pocula ze autor to uz sam poprel. niekde tu uz bol aj citat v tom zmysle ze keby sme vtedy vedeli to co vieme teraz nikdy by sme knihu nenapisali.

denkanka
11. jún 2010

Ahojte babule. Ja uz som zufala, neviete mi poradit? Nasa mala spala iba v kociku, vo vnutri len pol hodinku. No teraz uz ani kocik nezabera. Ma iba 5 mesiacov a horkotazko zaspinkava, nevie sa ulozit. V noci kojim stale kazdu hodinu asi druhy mesiac. Ine mamicky mi hovoria, ze som si ju tak naucila i ked netusim kedy. Nechala som ju aj plakat ale nezabera to, az sa zachadzala. Neviem co mam robit, dnes spala napr. 3x po 30 minut. Neviete mi poradit? Dakujem

erikasadek
11. jún 2010

@lila794 inak na sidlisku sa uz aj poznate mamicky ze?

martinka17
11. jún 2010

@denkanka
asi je ten spánok stačí, môj chrúst spal od 2 mesiacov do 7 3 x 30 minút denne, ani o minútu viacej, potom si to skrtátil, spal 2x30 minút, ale asi po mesiaci sa stabilizoval na 2 x 1 hodinka, to už ináč vedel chodiť pri nábytku ako šarkan a keď začal chodiť sám, tak spánok skrátil, od jedného roka na deň presne spí hodinu, max., 1,5 hodiky, len občas pospí viacej, ale potom je večer nekľudný, nevie zaspať......
a ja mám doma knihu, kde okrem iného autorka radí, že ak má dieťa problém zo zaspávaním, tak mu upravte režim, uberte jeden spánok, pravdepodobne je toho na neho už veľa 😀
A ešte to kojenie. Od roka sme spali celú noc, posledné 3 týždne sa pre zuby nonstop v noci budí, pár dní som ho kojila každé tri hodiny.....ZUBY sú strašný nepriateľ nášho chrústa ☹

bubelko
11. jún 2010

@lila794 > vo svajciarsku som sa stretla skor s pozitivnym ako negativnym hodnotenim knihy, aj ja som ju citala a vybrala si niektore veci, co mi pasovali, ine som preskocila. aj moj pediater pouziva niektore veci z tej knihy (napr. protokol spanku, pravidelnost casu). a knihu som citala davno pred tym ako sa mi narodilo prve dieta, uz vtedy ma zaujala a kupila som si ju, ku koncu tehotenstva.

zelmirka1
11. jún 2010

denkanka a nejdu jej zubky alebo ju nieco neboli ? ani vonku v kociku nespi ? take male babo vacsinou spi najlepsie v kociku na prechadzke, este moze byt ze je jej velmi teplo, v zime spia babetka lepsie, tak ju oblec co nejmenej a skus ist nie cez obed ale doobeda a potom neskor poobede. Inak aj nam sa velmi zmenilo spanie prave v 5 mesiacoch, dovtedy super a potom sme tiez mali kratke spanky, u nas nastastie zaberal kocik, lebo to bolo vo februari tak som mrzla vonku aby maly spal.
Ak tak vela kojis tak asi to ma aj na ukludnenie nielen od hladu a smadu, mozu to fakt byt tie zubky. Nenechaj ju plakat to je nezmysel, vystresujes seba aj ju a bude zaspavat este horsie. Spinka v postielke ? Dudlik pouzivate ? Tazko sa radi lebo neviem aky mate rezim a ako fungujete, spanok sa tiez musi dietatko naucit a niekedy je to tazke. Ja som sa tiez dlho trapila s kratkymi spankami, dlhsie spinkat zacal maly az ked sme presli okolo roka na jeden spanok, teraz v pohode aj dve-tri hodiny. Skus napisat viac, mozno nieco vymyslime 😉

johanka.
11. jún 2010

@denkanka v prvom rade ignoruj tie ine mamicky, ony si myslia, ze je to ich zasluha, ked im deticky dobre spinkaju, a pritom len maju stastie. Prave sa jej skoncilo obdobie dobreho spinkania, to v tom veku byva, najlepsie, co mozes urobit, je zmierit sa s tym. Mne tiez teraz spava cez den tak trikrat po pol hodinke, ani kocik nepomaha. Niekedy jej to nestaci, zobudi sa, vidim, ze by chcela este spat, ale nevie spat dlhsie, tak prilozim k prsu, potiahne, zadrieme, spi mi este dalsiu polhodku pri prse a ja si zatial citam alebo browsujem po internete 😀 . V noci sa tiez casto budi, niektore noci tiez kazdu hodinu, niekedy je hore uz po pol hodine. Ale je fakt, ze nie kazda noc je taka, niekedy taha aj dve hodiny vkuse, vecer dokonca niekedy potiahne aj tri. Ja som to vyriesila tak, ze ju mam pri sebe, takze ked treba, tak len natrcim prsnik a spime dalej 😀 Rano ani neviem, kolkokrat som bola hore, vyspim sa.

vlastovka385
11. jún 2010

Nám tato metoda pomohla. Zachránila mi zdraví, kojení a pravděpodobně i manželství. Kdo chce vědět víc, napište do IP 🙂 .