Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

evamarcel
6. jún 2013

@lorreine a ak ta mozem poprosit ako prebiehalo to ucenie sa na spanie za aky cas sa to podarilo, malinka je kludne dietatko ci je taka temperamentna lebo moja je dost a tak neviem ci sa to aj u takej povahy podari skoro a dlho ti v noci plakala ked ste ju oducali?

doska
6. jún 2013

@sjuze a kolko ma rokov? ja som svojho davala pri kojeni vzdy do postele, lebo som bola po porode totalne ko, zvykla som si na to, casto sme tak aj zaspali...nikdy som sa neriadili knizkami, aj ked som si precitala, co a ako, vzdy som to robila nejako inak....napr nechat vyplakat som nikdy nedokazala...od 9mesiacov spava vo svojej vlastnej izbe v postielke, sice sa stane, ze si ho obcas vezmem k sebe ale teraz uz nie casto...zvladame to v pohode...kym bol mensi uspavala som ho pri mne, hovorila som mu ze potom bude buvat vo svojej krasnej izbicke, lebo sme ju prichystali pre neho, a vzdy som ho tam aj preniesla...neskor som ho uspavala v postielke, hladkala chrbatik alebo tapkala po zadocku, casto som tak sama zaspavala 😀 teraz ked napriklad place, sadnem si k nemu, drzim ho za rucicku cez postielku, stava sa to coraz menej, lebo mu poviem ze pozeram spravy alebo umyvam riad-ked umyvam, proste, ze za nim pojdem neskor aby spinkal...ma 2roky...niekedy ho postrasim ze dostane po zadku ak sa bude maznat, ze ma spat lebo mam robotu, ze nenarastie a tak podobne, vacsinou mu kadeco nataram....ale nezuri mi nastastie, a pekne spinka, niekedy ked ma zle sny si ho vezmem k sebe, ale ked sa mazna tak nie...to by som uz potom isto nevedela len tak zmenit...takze tak to bolo u nas....drzim palce...

junkfoood
6. jún 2013

@evamarcel moj je temperamenty a bojuje stale..dnes mame 10ty den..jeden den je lepsi druhy horsi..

evamarcel
6. jún 2013

@junkfoood bojuje v noci ale len na zaspavanie na noc? moze byt ze uz davas neskoro spat na noc vtedy mu je tazko zaspat

lorreine
6. jún 2013

@evamarcel Neviem dost dobre posudit, ci je nasa Dianka kludne dieta, pretoze nemam velmi s cim porovnavat. Celkovo ale nebola velmi spokojna, ked bola mensia. Nevydrzala velmi dlho sama, vyzadovala pozornost. Ale zase v noci spala vyborne, zmenilo sa to po chorobe v siestich mesiacoch. Odvtedy sa budila. Prebiehalo to u nas relativne dobre. S manzelom sme sa dohodli, ze nebudem prve noci chodit ja, ale on, aby zo mna "necitila" mlieko. Takze chodil manzel. Prvu noc sa budila ako obvykle, ale manzel za nou chodil v casovych intervaloch a zaspala velmi rychlo. Druha noc bola lepsia a tretiu uz prespala celu. Takze to trvalo vlastne kratko. Potom bolo obdobie (asi tyzden a pol), kedy sice spala celu noc, ale vecer pred zaspanim plakala, museli sme tam raz ist. Aj som tu pisala otazku, ci sa to zmeni. A zmenilo, zaspava bez placu.

monika2712
6. jún 2013

Ahojte baby, tak pisem znova, od soboty sme uspavali tou metodou, uz po 3 dnoch zaspinkal do 5 minut, 4ty den dokonca ani neplakal ked som odchadzala.. no vcera aj dnes neutichajuci plac, vcera papal tesne pred spanim, tak je mozne ze preto plakal a nevedel sa utisit, to som ho vzala este na chvilu pred z postielky, aby vychladol, vyschol (cely sa vzdy spoti ked len minutku place), a skusila som to po pol hodke znova a to uz potom zaspinkal do 10 minut. No dneska si myslim, ze som mozno presvihla ten cas, lebo unaveny uz bol skorej, vynechal cez den jeden spanok, ale chceli sme dodrzat vecerny ritual aj cas, ale on uz bol asi moc unaveny.. po asi 15 minutach co som tam 2x isla za nim sa netvaril ze by sa chcel ukludnit, tak som ostala pri nom, zaspievala mu 3 uspavanky, a zaspal. Len teraz neviem, ako pokracovat dalsie dni ? predlzovat tie intervaly alebo zacat odznova ako prvy den?

soleilll
6. jún 2013

A poradily byste mi, jak přimět téměř 5-ti měsíční nekojené dítě spát v noci co nejdýl v kuse? Malej usíná sám v postýlce v ložnici kolem 20. hodiny (to jsem ho naučila někdy ve 2 měsících), ale po půlnoci se budí každou hodinu nebo dvě, trochu si cucne mlíka a většinou u toho usne. Dudlík používám - většinou s ním usíná (i přes den), ale jak vytuhne, sám ho pustí.

monika2712
6. jún 2013

@zuzanockamt nie nezda sa mi ze chcem po nom vela. ak si citala moj prvy prispevok, tak som sa tam sama pytala na konci, ze ci to nie je vela naraz.. a neboj sa hladneho ho v noci nenecham, ale zacala som uberat z davky mlieka, lebo po flaske mal vzdy problem v noci znova zaspat, zrejme proste dostaval privela,bol prejedeny, a teraz som zistila ze ci mu dam 120ml alebo 180ml, spi mi uplne rovnako dlho, budi sa stale v 4 hodinovych intervaloch, a nijak sa to nemeni, takze to zatial necham tak a budem dufat, ze casom sa bude budit uz len 1x v noci.. momentalne je pre mna priorita aby zaspaval sam v postielke, a postupne ho odstavujem od kojenia.

monika2712
6. jún 2013

@soleilll a co sa stane ak mu to mlieko nedas? bude plakat? lebo to mi pride tiez ako taky zlozvyk.. u kojenych deti je to beznejsie, ze sa tak casto zobudia len aby si cucli, ale u nekojenych... no neviem.. asi len skusit mu nedat ale uspat ho znova ak sa podari. kolko vypije pred zaspanim?

kapka270600
6. jún 2013

@monika2712 ahoj ,necitala som vsetky prispevky,ale ako postupne odstavis od kojenia?moja ma 18mesiacov a neviem ako nato.dik

soleilll
6. jún 2013

@monika2712 Před spaním obvykle vypije kolem 100 ml (jeho maximum v kuse je 120, takže normál). Když se v noci vzbudí, nejdřív mrčí a postupně zesiluje. Když mu dám dudlík, na chvilku přestane, ale neusne, zase začne mrčet, stále hlasitěji. Když si ho nevšímám, začne za pár minut brečet a taky přidává volume - dokud mu nedám mlíko. Zatím nemáme dětský pokoj, kde by mohl být sám a v ložnici ho nemůžu nechat moc dlouho řvát kvůli manželovi, který ráno vstává do práce (a taky sousedům v domě).

monika2712
6. jún 2013

@kapka270600 no jedine tak ze budes kojenie nahradzat umelym mliekom alebo kravskym alebo akym uznas za vhodne.
ja som chcela zo dna na den prestat, ale neda sa to.. prsia sa strasne naleju, musim potom odstriekavat, a to je taky zacarovany kruh potom. tak teraz to robim tak, ze maly cez den iba sem tam cucne, fakt malinko, niekedy cely den nic, a potom kojim iba nad ranom o 4-5. no ak sa mi prestane bud budit alebo ho dokazem uspat znova bez toho aby si cucol, tak uz vynecham aj to kojenie.. uz to tak robim par dni a mliecka uz je citelne menej. dokonca mi dosla prva mrcha a maly sa chvilku aj tvaril akoby mu ani nechutilo mlieko. ale to len 1-2x cez den tak odmietal, a potom nad ranom si zase dal.

monika2712
6. jún 2013

@soleilll no to je tazke, s tym nocnym placom. my sme sice v dome, a aj tak maleho pocut vsade, muz spi inde a aj tak ho pocuje, aj tak sa zobudi na kazde jeho zaplakanie.. no tych 100ml sa mi ale zda dost malo na 5 mesacne ale ked pise ze da max 120ml.. tak si myslim ze kvoli hladu sa nebudi, iba ak by bol smadny ? pije dost cez den? alebo je to naozaj len zlozvyk, od ktoreho ho treba nejak odnaucit. mozno ti tu baby este dako poradia.

soleilll
6. jún 2013

@monika2712 Přes den pije dost, i čaj a vodu, i když jen do 100 ml najednou - asi má malej žaludek 🙂. Žízeň by mít neměl, taky nejsou žádný velký vedra. Budu doufat, že to je jen nějaký období a přejde to. Taky doufám, že až se (snad) přestěhujeme do domku, bude ve svým pokoji a přitvrdím mu režim. 🙂 Každopádně díky za názor.

kapka270600
6. jún 2013

@monika2712 no skusim to.mala si dava v noci asi kazde 2-3hod.doobedu pred spanim a poobede ak si zmysli tak to uz neuhram a musim jej dat.problem je ze kravske nechce,ak si da tak len 4 az 5cucnuti.nieje naucena na flasu.skusala som aj frapko aj granko ciste atd.ked som jej v noci nedala cicu a povedala som ze mam tam bibku ze jej dam rano ked sa zahoji tak sa rozplakala a celu noc sme mali poboku obe.

monika2712
6. jún 2013

@kapka270600 nuz neviem ako to je u starsieho dietata. to si uz inak uvedomuje co a ako, moj ma len 8.5m tak ten este nevie tak protestovat, a v podstate mu je asi aj jedno ci mu dam prso alebo flasku ked je hladny.. i ked je pravda, ze niekedy sa potrebuje vyslovene ukludnit na prse, ked mu nieco je, a nevie prestat plakat, tak ho ukludni len prso, flasa by ten efekt urcite nemala. taktiez ak sa v noci zobudi a je mu napriklad zima,alebo ho nieco boli (idu mu zuby) vtedy si vyslovene ziada prso a bez neho znova nezaspi. ale ja musim prestat kojit, takze uz je to len otazka casu kedy aj to jedno hlavne kojenie uplne vyradim, a cez den uz len odolat a nedat mu 😀 lebo samu ma to casto laka, predsa len si to uzivame obaja, a bude mi to chybat, ale nemam na vyber.

jolly84
6. jún 2013

ja som maleho ked mal 7 mesiacov cez den raz polozila do postielky, ze skuska. prisla som o 20 min a maly spinkal, v noci po krmeni som ho nechala odgrgnut sameho na postielke a vzdy zaspinkal. teraz sa uz v noci vobec na krmenie nebudi. a cez den? len polozim do postielky a spinka. naucil sa to nejako sam, zaco som nesmierne vdacna 🙂 ja viem, ze nie kazde dieta je take, kazde je ine, len som chcela prispiet mojou troskou....

monika2712
6. jún 2013

@kapka270600 este ma napadlo ze ked nechce flasu,z coho pije ine veci? z pohara? potom jedine davat mliecko tam. aked nechce kravske, tak skus umele, alebo sojove, ryzove.. su rozne mliecka.. i ked teda neviem od akeho veku su vhodne.

monika2712
6. jún 2013

@jolly84 no tak to si mala stastie.. bohuzial takych deticiek asi nie je vela.. 😒

jolly84
6. jún 2013

@monika2712 no vsak ano, ja viem, tiez som sa so spankom natrapila, len v kociku chcel byt, teraz sa zas nevie v kociku ulozit. lebo v postielke sa vzdy prevali na pravy bok a chyti hniezdo. to mu v kociku tak nejako chyba. niektore deticky vyzaduju pritomnost maminky dlho, ale vsak aj to sa zmeni, casom. vam sa ako dari s tym spankom, aj dennym aj nocnym...

monika2712
6. jún 2013

@jolly84 no pisala som vyssie, ze od vcera vecer protestuje.. cez den vcera v postielke zaspal, dnes nie, nakoniec spal az vonku v kociku.. tak je to take jak na hojdacke, hore dole s nim.. ☹ no uvidime dalsie dni co bude..
i

junkfoood
7. jún 2013

@evamarcel aj v noci aj cez den..ale vcera bola pohoda..zaspal za 10minut vecer, spal 8 hodin, potom som ho nakojila, a este zaspal sam a spi doteraz..cize 11 hodin jak vymalovanych, pravda s jednou pauzou..predtym tak 2hodky max. vkuse pospal..

anrebcz
7. jún 2013

Ahoj holky, vsechny vas zdravim. My se ted uz treti den/noc snazime naucit usinat v postylce. Doted mala(7m) usinala jen v naruci nebo u prsa a byl problem ji presunout. No a kdyz se nedej boze pri presunu vzbudila tak zase cely znovu.
Knihu ted ctu( jsem tak v pulce) A musim rict, ze my dodala dost odvahy to zkusit. rozhodne to neni tak strasne jak jsem se obavala, ale to je mozna tim, ze se mi zda, ze je mala(i ja) na to uz ted 'pripravena'. jeste pred nekolika tydny by to asi neproslo.
Prvni noc byla shodou stastnych nahod( davali jsme ji spat pozdeji) docela ok. Brecela asi jen 20min.
Druhou noc brecela/knourala 30min no a vcera teda fakt rvala a vydrzela 25min.
Denni spanek taky mnohen lepsi.
Nas problem je to, ze se budi strasne brzo( v 5h, nekdy i trochu driv) a uz je vyspana. To nam rozhodi cely denni rezim, jelikoz v 8h rano uz jde zase spat. Nevite co s tim, je to normalni?
Ps spat davam v 19h a usina tak v 19.30 s jednim nocnim krmenim tak ve 2-4h rano, zalezi na tom kdy se vzbudi. Ale i kdyz nakrmim ve 4h rano tak se stejne v tech 5 vzbudi a uz nespi....

kapka270600
7. jún 2013

@monika2712 no dik za radu,skusim to ale uz ked nezaberie po dobrom ,tak si neviem predstavit co nas caka ked to budeme riesit po zlom.pravda je ze j mne to b bude chybat ale uz je velka.

matozazzo
7. jún 2013

😀 @junkfoood Tiez prislo obdobie rastu zubkov, ale ked plakala, prisla som k postielke, dala cumlik, ak viac, dala som napit trochu vody, pocuckala si, zaspala. Ked ani to nepomohlo, vzala som na ruky... Ked je dietatko nervozne, hlada prsnik, preto nastupil aj manzel, vzal malu, nosil na rukach a prsnik nehladala 🙂 Par dni a opat spinkala pekne. Ked sa prerezavaju prve zubky, je to kratsie, pri stolickach to moze trvat dlhsie alebo "po castiach", vacsinou sa prerezava polka stolicky a o tyzden druha, takze 2*-3 noci mrncala, potom tyzden klud a opat. Ale zvladli sme to.
teraz spi tak, ze cumlik v puse, a v oboch rukach cumlik (to mi poradila kamaratka), hraje sa s nimi, ked zaspi, dam jej ich okolo hlavy, a v noci, ked sa preberie, pocujem, ako hlada 😀 a ked najde, sup do pusy a spi dalej 😀
Uz nam spinkala krasne, prestala si pytat aj papanie v noci (okolo 14 hod), bolo uzasne prespat skoro celu noc a teraz ma zase obdobie, ze sa budi na piskanie... Aj 4x v noci place a vravi kaka, tak vstavame, davame ju na nocnik a spi dalej... Ked bola chora, bolo to tak isto, ale viem, ze to mliecko v noci nepotrebuje, ved sa pekne napapala, tak preco vsetko menit a rozhodit si cely rezim.. Takze len vydrz 🙂

evamarcel
7. jún 2013

@junkfoood ahoj ak mozes napis mi ako vlastne ste postupovali pri tom vyplakani das do postielky bez dudlika? a ked sa zobudil tak si len v casovych intervaloch chodila za nim a kedy si nakojila v noci? Po akom dlhom case prespal noc s jednym zobudenim? A ked sa zobudi v noci tak co robis ? aJ cez den sa mu predlzil spanok? davas dvakrat cez den spinkat? prepac ze sa tolko vypytujem ale ja uz som nie ista ci to potrebuje este v noci papat mala alebo moze spat bez jedenia 11hod. kedze uz mame 7m a velmi prikrmy nepapame.

evamarcel
7. jún 2013

@anrebcz a uz ju v noci vobec nekojis? papa nejaku kasu an noc ja mam tiez 7m a velmi zle noci mame skoro kazdu hodku sa budi a cez den ti ako dlho spi tiez bez cumlika zaspava?

junkfoood
7. jún 2013

@evamarcel ahoj, no tak my sme stale v stadiu prerodu, neslo to u nas tak lahko ako pisala @lorreine.. no prvy den bol tazsi, 3,5 hodiny pred vecernym spankom bol hore, dostal kasu, okupali sme, nakojil sa, polozili sme do postielky bez dudliku..plakal 1,40hod, potom bol v noci 2krat hore, kojila som az rano o 8mej..druhy den uz plakal iba polhodinu a zobudil sa po 8 hodinach, pomrncal a zas spal do 8mej, tretiu noc nam prespal celu-9 a 1/2 hodiny..teraz sa to strieda, raz spi +-celu, inokedy je 1-2hore..stale postupujeme podla planu, ze za nim chodime v intervaloch, a kojim az rano okolo 5tej najskor..potom este vacsinou pospime..a ked prestanem kojit, tak potom zrusime aj ten skory ranny budicek..dufam..je pravda, ze sa mu vylepsil aj denny spanok, davame uz zasadne do postielky, poplace pojeduje sa trosku a spi aj 2-2,5 hodiny..podla mna v noci papat nepotrebuje, ked moj maly celu noc cuckal, rano nejavil nejaky zaujem velky o kojenie, pocuckal a hotovo..teraz sa normalne seriozne napapa a hra sa, vydrzi aj dlhsie hore, ked ma vacsie porcie v pravidelnych intervaloch, nie stale trosku..kludne sa pytaj..

evamarcel
7. jún 2013

@lorreine cize som dobre pochopila dudlik davas na zaspatie cez den aj na noc ale ked sa v noci zobudila tak si k nej prisla a odisla v casovyhc intervaloch ale cumel si nikdy nedala a teraz ked uz vie spinkat tak v noci ked sa nahodou zobudi co robis? Uz nekojis vocbec v noci az rano ked sa zobudi?

evamarcel
7. jún 2013

@junkfoood diky za odpisanie, tak sa este povypytujem takze maly ti spinka vo vlastnej izbe a ked zaplace v noci len prides po 5min. neberies ani na ruky nic len sa ozves, a odchadzas? a ked neprestane tak opat? Spinka bez dudlika aj cez den aj v noci ze? Tak u nas je asi aj ten dudlik problem lebo napr. teraz sa mi zobudila sice zaspi sama s dudlikom v postielke ale sa zobudila po 45min. a plac dam dudlik a pokracuje lenze tym ze jej davam dudlik sa preberie a dost niekeddy place lebo aj by spala ale aj sa vyrusila...takze asi je lepsie bez dudlika ze? a na ktoru hodinu davas spat cez den aj na noc?