Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

rimmel
11. dec 2009

kto ma zaujem a nevie po anglicky rada prelozim cez IP 😉

juliagregor
11. dec 2009

stačí google translator 😉

kamik29
12. dec 2009

Chcela by som poprosiť mamičky, ktoré s týmto nesúhlasia, keby napísali koľkokrát v noci kojili svoje detičky a ako dlho. My máme za sebou štvrtú noc a malý ešte nespal celú noc, papáme 2x v noci o 2.30 a o 6.00 ale to mi vôbec nevadí, to ešte medzitým pomrnkáva a musím vstať aj tak.To sa časom dokáže upraviť aj samé. My sme sa kojili v noci aj 10 x od pol štvrtej som mu už prsník nedokázala ani vybrať z úst. A ak sa mi to aj podarilo tak len na neakých 10 min. Takže som do štvrtej bola hore asi 6 - 8 x a od štvrtej som spala (ak vôbec) v takej polohe, že som sa ráno nedokázala ani poriadne vyrovnať. JMám ešte jedno dieťa takže u mňa neexistovalo, aby som si cez deň lahla. Musela som proste niečo robiť. Mne je hrozne keď maličký plače, ale skúsim to ešte vydržať, keď som sa už na to dala.

rimmel
12. dec 2009

kamik napriklad tuto noc..isiel spat o 7 prvykrat sa zobudil o 21.20 potom o 23.20 (cela som bola natesena z tohto) a potom o 01.00 a odvdety od jednej som uz spala u neho a budil sa xkrat aj 6krat mozno neratala som...rozmyslam ci to faktnebude tym ze ked spim s nim viac sa budi lebo ho rusim ale ja vzdy takto v noci zabudnem a zaspim pri nom, ako ty hovoris v blbej polohe a potom ma z toho boli chrbat 😒
mali sme noc ked sa zobudil raz za 6-7hodin to bol jeho rekord..ono ano, zobudil sa ale zaspal sam bezo mna.
tuto noc sa raz ci dvakrat stalo ze som cece dat nemusela, iba som ho pohladkala ci zmenila polohu, inokedy to nejde, chce sa napit..nastastie moj moc nedudluje ako zvykol ked bol mensi, teraz ako trosku vyrastol, v noci si cece zobere napije sa, vypluje a spi dalej, alebo ked ho cez den uspavam, trva to fakt iba par minut, cece do huby, napit, podudlovat chvilku, ja vzdy cece sa snazim co najskor vybrat a uz mu to nevadi, otvori oci , skontroluje, a spi dalej bez cecku co predtym by sa mi nikdy nestalo..vidim taketo male pokroky a ako hovori clanok co som uz predtym posielala, kazde dieta sa nauci spat samo, bez nasej pomoci ked je nato pripravene psychicky, fyzicky a emotivne.
v noci nastastie i ked sa budi casto, staci mu dat cece a do minutky ci dvoch zase pekne spi. a priznam sa kebyze moje dieta je take ze ho treba vybrat z postele a pochodovat s nim aj pol hodinu po byte a toto xkrat za noc, jasne ze nato nemam nervy a riesila by som to, ale to uz je ine tema trosku ja skor sa zastavam nazoru celu dobu ze ak sa dieta v noci zobudi a chce prisnik ci maminku je to prirodzene a spravne.

johnny sa takto zle budi uz par dni, idu mu totiz dalsie zubky, predtym, asi pred 5dnami bol ovela lepsi, toto obdobie zase pominie a my sa budeme posuvat iba vo pred..snazim sa skracovat cas kedy je cecok v puse po napiti ak sam nevypluje, snazim sa v noci vzdy vstat od nehoa ist k muzovi spat ze cito pomoze, snazim sa ho hladit a obracat polohy predtym ako ponuknem cecok, niekedy toplati, inokedynie, ale znova hovorim toto pred par mesiacmi ozaj nehrozilo, maly cecal a dudlovat velmi dlho.verim a viem ze sme na dobrej ceste, nechavam to na nom.

rimmel
12. dec 2009

a kamik chapem tak ked mas druhe dieta ozaj to nemozes dospat a musi to byt tiez tazke na nervy 😔

kamik29
12. dec 2009

Tak uvidím. Nechcem ho trápiť, dve noci sa zobudil okolo polnoci a bol hore asi pol hodinu. Ak sa zobudí aj túto noc tak ho nakojím aj o polnoci. Uvidím ako bude potom spať. Ja viem, že sú aj horšie noci a lepšie, ale u nás boli len horšie a horšie. Nenávidela som večer a len som chcela aby už bolo konečne ráno. A začínala som nenávidieť aj kojenie a moja nervozita nebola dobrá ani pre malého. Dúfam, že som spravila dobre a veľmi skoro nájdeme zhodu, aby aj on bol spokojný a nebol ani hladný ani smedný.

momin
12. dec 2009

kamik 29 a kolik ma maly?

ludmilabb
12. dec 2009

rimmel ja s malou spim od jej narodenia, byvalo to super malu som mala pod kontrolou, nerobilo mi fakt problem mat ju pri sebe, ale teraz akoby paradoxne vadilo dcerke ze som pri nej. Vecer si idem ku nej lahnut, hned sa preberie zacne hlavou mikat zboka nabok, nevie si najst polohu a potrebuje utisit, niekedy staci cumel inokedy prsnik uz leziem do postele po spickach a furt mam obavu ze ju zobudim. Nebala by som sa kebyze ju rychlo uspim ale niekedy ju musim nosit a to je dost narocne (uz som to tu raz pisala).Vyslovene ked jej skusam dat prsnik zacne jacat a to v noci dudka aj 5x. Kebyze do tej postele ku nej nejdem spi kludne dalej takto je nervozna z prebudenia ona aj ja. Vsade pisu ze niektore deticky co sa v noci casto budia potrebuju nas mat pri sebe. Ja uz neviem ako viac by som jej mala dat vediet, ze som pri nej ze ma u mna oporu ale skor je moja blizkost prekaza 😖 darmo ju hladkam, rucku drzim, vravim ze som pri nej...

katerinka.kr
12. dec 2009

rimmel, clanek, ktery jsi vlozila v aj je odkud? Myslim, kdo to napsal, a kde, popr. kdy to bylo publikovano?

dekuji

rimmel
12. dec 2009

ludmilabb moj to tiez dakedy robi, sa zobudi a idem dat cece ale nechce, mrvi sa knura nic nepomaha...ja ho necham tak...iba lezim pri nom..po chvilke sa sam otoci a bude hladat cecok...normalne si ho zobere vzdy ale dakedy nechce a az po chvilke chce 😕
inak aj mne je divne ze vzdy od 7 prespi aj 2-3hodiny kazdy den a potom to ide dole z kopca..dufam ze dnes budem mat sil v noci vzdy od neho odist spat do nasej izby..teda ak nezabudnem ci nezaspim 😀
ale zase ked som s nim a zobudi sa a necche cecok ozaj staci ze mu chytim rucicku a spokojne spi ale dakedy treba aj otocit ..a spi ale zase po minutke sa aj tak zobudi a chce cecok....skusala som cecok jednoducho nedat, byt pri nom hladkat, cumel ponukat no to strasny rev a hned ako som dala cece do minutky spal 😀

mozno je to fakt cele tym ze su nase deti starsie, stale prsnik chcu ale mozno ich teraz viac budime a mozno ten prisnik nepotrebuju pokazde? ja fakt neviem....ja budem v tom co robim pokracovat a hadam sa niekde dopracujeme 😅

rimmel
12. dec 2009

katerinka

http://www.kellymom.com/parenting/sleep/comfort...

napisany bol v roku 2000 a zmeneny v roku 2007 😉
naspodku uplnom mas aj napisane ostatne ifno o clanku

momin
12. dec 2009

rimmel ja chci preklaaad!!
ludmilabb ted si mi pripomela kamosku.. ma 15mesicni holcicku a v noci spala uplne strasne. kazdou hodinu brecela...vrtela se.... Byli s ni i na neurologii na vysetreni jestli ji neco neni a tam ji rekli ze je mala v poradku ze si ta kamoska za to muze sama protoze mala nema zadny ritual pred spanim..nema zadny rezim....A mivali rozlou lampicku protoze si myslela ze by se mala po tme bala. Spala s ni v posteli. Rekli ji ze ji ma dat do svoji potylky zhasnout a klidne ji nechat chvili at zuri(ta mala je hrozne vstekla-ona fakt nebreci-vsteka se)
No tak to skusila..jeste to neni ani tyden a mala ji spi krasne..budi se 1-2x za noc............

rimmel
12. dec 2009

baby akurat som pre srandu hodila ten clanok do google translator je to otras...takze kto ma fakt zaujem rada prelozim...google translator to prelozil uplne zle a neda sa to pochopit 😒

rimmel
12. dec 2009

momin poslem ti cez IP dakedy neskor vecer ked budem mat cas na preklad plus tie tiez prelozim niektore dolezite body z celeho clanku 😉

momin
12. dec 2009

diky diky... 😉

rimmel
12. dec 2009

momin teraz tak rozmyslam ono sa to tyka zaspavania na prsniku 😀 to ti asi bude nanic ci ne? 😅 ci aj tak chces?

momin
12. dec 2009

😀 tak to nepotrebuju... 😀

ludmilabb
12. dec 2009

momin nas vecerny ritual je po kupanie, este sa trosku pohrame, oblecenie do spacieho vaku, kojenie a bud zaspi na prsniku alebo ju musim uspat na rukach (nosit alebo skakat na fitlopte), sama v posteli nezaspi, t.j. ze ju nakojim ona je hore vidi ako odchadzam...ja ju kojim so zapalenou malou lampickou a potom u vypinam, kym ma svieti aj take male svetlo nezaspi

rimmel
12. dec 2009

u nas tiez kupanie, hranie, spievanie v jeho postielke a potom nabehnem ja s ceckom a spime 😀

momin
12. dec 2009

ludmilabb 😀 vy ste uplne stejne! neuc si ji na tom balonu! Ana ji tam nekdy uspava do ted. Ale co ja ti budu radit... 😎 mas svuj rozum 😉

rimmel
12. dec 2009

Vela mamiciek sa citi vinno ked uspavaju dieta na prsniku. Uspavanie dietata na prsniku nieje zla vec! je to velmi normalne a vyvojovo adekvatne pre babatka zaspavat na prsniku a zobudit sa 1-3 krat za noc v prvom roku. Niektore babatka toto nerobia, ale oni su vynimka, nie pravidlo. Vela deti, ak maju na vyber, preferuju zaspat na prsniku aj v druhom roku zivota i viac. Kojenie je evidentne vytvorene aby komfortovalo dieta a aby pomoholo dietatu spat a ja som nikdy nevidela ci nepocula ziadny dobry dovod nato, aby matky nemali uspavat dieta na prsniku.

VYTVARAM MOJMU DIETATU ZLY ZLOZVYK AK HO USPAVAM POMOCOU PRSNIKA?

tuzba vasho dietata zaspavat na prsniku je uplne normalna a nie je to zlozvyk, ktory ste vy vytvorili. Nebojte sa uspavat na prsniku a neobavajte sa ze naozaj podporujete zly navyk. Dieta casto vyhladava prsnik ked je unavene alebo priliz stimulovane pretoze je to pren ukludnujuce a zname miesto. Dava to uplny zmysel ze si dieta asocijuje prsnik s relaxom a naslednou tuzbou po spanku. Aj my dospeli ak nemozeme spat, potrebujeme nejako relaxovat ci pomocou tv ci tepleho napoja atd atd. Kojenie robi to iste.

pre vela babatok v obdobi ked rady vsetko porozuju a spoznavaju, nocny cas ci denny spanok casto mozu byt jedinym casom kedy dieta dokaze kojit poriadne. To ze mu dovolite kojit prave v tychto casoch, tym zabezpecite ze sa mudostane dostatok mliecka a kojenie nezanikne ako by sa mohlo stat kebyze nahodou kojite iba cez den no dieta je priliz zaujate hrackami ci inymi zvukmi vecami a nedava "pozor" na kojenie samotne.

teraz budem prekladat trosku volnejsie resp vynechavat menej podstatne veci nech mito tolko netrva 😉


NECHAT DIETA VYPLAKAT SA?

su dva sposoby resp teorie.

prva metoda "spankoveho treningu" je ze sa dieta bdele polozi do postielky a necha sa vyplakat aby sa naucilo samo uspat a nebude potrebovat niekoho ineho aby tam s nim bol. tato metoda existuje od roku 1890. Vela popularnych spankovych treningov dneska su upravenou verziou tejto metody.(to ze nechas dieta plakat ale ides tam po par minutach v nejakych intervaloch)

Nemozem s dobrym svedomim doporucite tuto metodu na uspanie vasho babatka. Kazdy kto vam poradi nechat svoje dieta vyplakat sa az dokym sa nevzda a nezaspi sa sustredi na spravanie dietata ( zaspat samo) a nie na ako sa dieta citi pocas tohto procesu. Podla mojho nazoru, tato metoda casto vytvara nezdravy pristup k spanku : po ukonceni tohto spankoneho treningu, dieta zvykne vidiet spanok ako obavany proces do ktoreho ist a v ktorom ostat(spat) Rodicia musia casto pretrenovat dieta ak v rutine nastane zmena ako napriklad dovolenka ci stahovanie etc. Plus, moze to sposobit ze rodic bude ignorovat dieta ked place a zlomit vztah(nalomit) doveru medzi rodicom a dietatom.

Mladsie babatka, hlavne, nemaju vnem, instinkt ktory im hovori ze ked matka z izby odide, ze je iba vo vedlajsej izbe a ze sa vrati. jedine co babatko vie, je ze bolo opustene a mama tam neni. Male babo vie vyjadrit svoje pocity iba placom. Dieta ktore sa necha plakat osamote eventuelne prestane plakat pretoze stratilo vsetku nadej ze pomoc pride: v jeho svete, vsetkym je jedno ze on place a nik nepride. Plac je tiez narocny , fyzicky. moze to viest k zachripnutiu ktore moze trvat dni, k problemom so zaludkom, tlkot srdca sa zvysuje na nad 200 zaminutu , hladina kysliku klesne.

druha metoda spankoveho treningu(ktorej zastancom som i ja autorka clanku) NEpodporuje vidinu spanku ako stav do ktoreho mozete dieta "donutit". Namiesto toho, je najlepsie vytvorit spankovo priatelske prostredie(prostredie priatelske voci spanku sorry haha) kde spanok prevladne nad dietatom. Proces kojenia ako takeho reguluje teplotu babatka a tlkot jeho srdca, znizuje tlak krvi, a uspava ho. Toto pomaha vasmu babatku vyvinut zdravy pristup k spanku, kde dieta vnima spanok ako bezpecny, ukludnujuci, prirodzeny stav.

BOLO MI POVEDANE, ZE DIETA SA NIKDY NENAUCI ZASPAT SAMO POKYM HO TO NENAUCIME

nikdy?! je to prirodzene, normalne a zdrave pre babatko aby zaspavalo na prsniku. dieta takto zaspi tak rychlo! Z mojich osobnych skusenosti i z tohoco som nacitala a zo skusenosti mamiciek s kt.pracujem, som sa presvedcila ze zaspavanie bez pomoci prsnika je vyvojovy milnik, ktory sa vase dieta naucit ked je pripravene. prvy krok ktory casto prichadza je, ked dieta kojite a zrazu sa odsunie, prevrati na bok ci na chrbat a spi (presne ako johnny inac 😉 ) alebo ak zaspi v otcovom naruci co predtym nezvykol..tieto nahody zo zaciatku niesu caste, ale je to prvykrok a tieto nahody sa budu iba opakovat a to coraz castejsie.

je vela babatoK ktore boli uspavane pomocou prsnika od narodenia a eventuelne sa naucili zaspavat bez neho. Nemusite ich to ucit. Dosiahnu tento milnik ked budu psychicky, fyzicky a emotivne pripravene, Mozete skusit zrychlit tento proces tym ze sa budete snazit prsnik vyberat z ust este predtym nez ho samo vypluje ci predtym nez uplne spi, ci datim dietat do postielky predtym nez uplne zaspi. Moja dcera zacala prilezitostne zaspavat sama ked mala 11-12 mesiacov. Aj ked to zo zaciatku nerobila priliz casto. neskor zaspavala sama bez kojenia viac a viac. My sme ju to neucili, ani nepodporovali. Jednoducho sa to sama naucila ked bola pripravena.

ZVYSOK CLANKU NESKOR 🙂)

kamik29
12. dec 2009

Môj malý má 8 mesiacov. Do troch mesiacov spával úplne ideálne. od 8.00 do 3.00 a potom ešte do 6.00. Zaspával úplne sám v postieľke. od troch mesiacov to bolo horšie a horšie. A Keď mu už vyšli zubky - dva malinké tak sa najedol a už sa len hral , tak ma dohrýzol . Už som nevládala. Dnes spravil rekord dobeda v postieľke mrnkal iba tri minúty - tak by som chcela aby som kojila aspom rok , ale k nočnému častému kojeniu sa určite nevrátim - asi by som z toho cvokla. Obdivujem všetky maminy, ktoré to dokážu vydržať...

rimmel
12. dec 2009

kamik mna kusol raz...4krat za sebou..tak som zvrieskla a odvtedy sa neopovazil 😀

rimmel
12. dec 2009

akoze nie na neho ale od bolesti 😖

lamarika
12. dec 2009

holky co jste postupovaly podle postupu z této knížky potřebuju radu 😅 Shruba ve 23 hod jsem nakojila (nebo spíš dala dudlat) malýho, pak se vzbudil okolo 1 hod a tentokrát už jsem mu odmítla dát prso, malý se chvilku vztekal (opravdu vztekal, né plakal) a pak se mi ho podařilo ukonějšit hlazením a povídáním. Jenže nastal nový problém. Jakmile jsem ho přestala hladit, začal se vztekat znovu. Místo dudulu (mého prsa) si začal vynucovat hlazení. Tak mi tak přijde, že lepíme záplatu záplatou. . . Měly jste to některá obdobný?

rimmel
12. dec 2009

lamarika precitaj si clanok vyssie co som prekladala ...maly si nevynucuje hladenie ale teba, holt prsnik mu zakazes tak aspon nieco chudacik chce ☹

lamarika
12. dec 2009

Jestli se opravdu přenaučí na hlazení (což mi teď tak přijde), tak to neřeší situaci. . . Pouze to uspinkání trvá dýl. . . Tak nevím. Není tady někdo komu by mimčo dělalo to stejný?

musko
12. dec 2009

lamarika, je ešte malý..... Tak ho daj k sebe do postele, daj mu prsík a budete spokojne spať obaja..... Ja to tak robím a keď tvrdo zaspí, tak ho preložím do kolísky......

lamarika
12. dec 2009

musko, tak to co platí na jiný děti u nás ne. Malej je v tomhle jinej. On s nama v poteli spát nechce, pořád se budí a je spokojenější ve svý. Takže když se takhle v noci vzbudí, tak si ho vezmu do obyváku, sednu na sedačku a dám mu na 6 min požužlat prso (už jsem mu to schválně párkrát měřila 😀 ), pak ho dám zpátky do postýlky a tam klidně spinká dál. Postýlku má hned vedle naší, takže skoro spinká s nama, ale je oddělenej tyčkama 😉

janafar
12. dec 2009

AHojte, pridala bych se k Andree cestovatelce...moje deti taky vyrustali v cizine. A vim, ze kdyz dite v pul roce nespi, tak se to tam zacina resit. Predpoklada se, ze dite je schopny od 6 az 10 tydnu spat samo...a musi se to naucit a muzou mu v tom pomoci jen rodice.
My mame doma prcky tri..prvni spal v sesti tydnech, druhy ve 2 mesicih a treti poprve uz v jedenacti dnech (pak byla pauza, ale po dvou mesicich uz taky spala celou noc)...kdyz rikam spali tak tim myslim 10 az 12 hodin. DO vlastniho pokoje jsme je dali kolem 4. mesice, ale vetsina mych kamaradek od narozeni, nebo po par dnech ci tydnech.
Mala ma ted dva roky a galeje zacali v srpnu...budi se skoro kazdou noc, nekdy muze byt vzhuru i tri, ctyri hodiny a knourat nebo jecet jak Viktorka. Jsme z toho dost zoufali, nezda se nam, ze by ji neco bylo..a hlavne to je dite, ktery suprove spalo do toho srpna...nevime, co se ji stalo. Prijeli jsme tehdy z dovci, kde s nama spala v pokoji...za by se ji to zalibilo? Kazdopadne je to podle mne "dukaz", ze se neco rozladilo, a ne ze by potrebovala pit, jist...JInak co se tyka usinani, tak jsme je taky nechavali "ubrecet"...ani jedno s nami nikdy nespalo v posteli...nekdo mozna rekne, ze jsem zla matka, ale mne prijdou docela normalni. 🙂 A hlavne kdyz clovek musi druhy den do prace, tak je rad, ze se vyspal...a taky je rad ze se vyspali ostatni deti...
Ted jen doufame, ze nam mala zacne konecne uz zase pekne spat...