Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

evamarcel
17. nov 2010

@berenika39 mas na mysli tak ze nedat mu napr. packat po tvari co mi casto robi ale zostat pri nom skusala som ale bez placu to neslo aj ked som bola pri nom on proste plakal lebo som sa k nemu nepritulila.

evamarcel
17. nov 2010

@berenika39
@lily1983 vam ako spinkaju deticky ?

amisa
17. nov 2010

@evamarcel 🙂 no aj moja ma packa alebo si kopka do rytmu pri papani.. metodou sme si presli a som spokojna mala je vyspana a je to velky rozdiel. No len to nebolo bez kontrolovaneho placu, ale oplatilo sa. Drzim ti palce aj tvojmu dietatku. Inak aj ja som si skoro poplakala. Najrv to bolo treba prisne dodrziava,t ale potom sme si uz nasli vlastnu cestu ked uz aj ona akceptovala nejaky ten denny rezim. Spanku zdar.

zuzkat1
17. nov 2010

@lily1983 suhlas🙂

berenika39
17. nov 2010

@evamarcel měli jsme období, kolem 18ti měsíců - ač před tím i potom spal super, že jsme prostě (přesně nevím, dva tři měsíce) zůstávali, dokud neusnul, a to v pelíšku, v jeho, prostě se přitisknul, chvíli povídal, a pak spokojeně usnul. Opravdu jsem se nebála, že ho jakkoliv "rozmazlím", prostě to v určitém období svého vývoje potřeboval, dopřáli jsme mu to. Přešlo to tak jako to přišlo. Oni si sami dovedou dát najevo, co potřebují a podle mě není dobrá cesta jim to odepřít.

1adriana
17. nov 2010

Ahojte.Nemohli by ste poslat aj mne tuto knihu.Mam 9 mesacnu dceru a velmi zle spinkava len v kociku chcela zaspinkavat vobec nechcela byt v postielke a chcem aby sa naucila spat sama a v postielke...a este k tomu sa v noci budi a je niekedy aj tri hodiny hore som nevyspata uz 5 mesiacov a nevladzem..doktorka mi povedla,ze musim na to prist preco nespava ale ked ja som vyskusala vsetk a nic nezabralo som zufala viete mi poradit,alebo poslat tu knihu na mail? dakujem pekne...

zuzkat1
17. nov 2010

@1adriana ja osobne si myslim ze ked aj dr povedala ze tam je nejaky dovod preco tak zle spi tak by bolo lespie sa poradit s niekym kompetentnym a pohladat dovod a nie nechat ju vyplakavat...

1adriana
17. nov 2010

ja ju nenehavam plakat praveze vobec nosim ju na rukach....ja som sa pytala co mam robit aby zaspavala sama a celkovo aby som ju nekojila kazdu hodinu a pol alebo dve ...a na to mi toto povedala ale uz som ju dva dni po sebe teraz dala do postielky a prespala aj tri az hod. v kuse tak to je uz velky pokrok pre nas len to zaspavanie este ako na to dakujem za odpoved.

zuzkat1
17. nov 2010

@1adriana no lebo ta kniha je vyplakavani...ja viem ze teraz ju nenechavas ale kniha je o tom...prikrmy papa pekne? ked tak vela kojis ci nie je hladna... alebo smadna? ja kojim vela tiez ale ovela menej odkedy papa prikrmy...v noci sice kazde 2 hodiny ale moja ked sa zobudi tak zaspi do 10 minut s vynimkou jedneho prebudenia sa kedy je hore jednu hodinu cca...ale nepalce...hra sa....
mozno keby si skusila iny sposob uspavania...napr. vedla teba si ju dat a ked zaspi tak ju prelozit do postielky...

zuzkat1
17. nov 2010

@1adriana inak moja dlho aj cez den zaspavala na prsniku a teraz asi 2 tyzdne co cez den zaspi sama...asi tie deti potrebuju nejak dospiet do toho stadia a niektore tam pridu skor a niektore neskor... vecer a v noci bez prsnika nezaspi a cez den ked je veeeelmi unavena tak ho potrebuje tiez...ale to uz malokedy

lily1983
17. nov 2010

@evamarcel ..moja má už skoro 17 mesiacov, a uspávam ju somnou v posteli a potom ako zaspi ju preložim. nekojim a kojila som kratko, lebo som nemala mlieko.ale chapem, ze to musi byt velmi unavne, a kojene detičky su ine, lebo su viac naviazane na matku, a hlavne v noci..ja neviem, niesom odbornik, ale riadim sa srdcom proste..aj ja som to skoro urobila, lebo sa mi nezdalo, ze sa budi, a musim ju prekladat a riešila som to..a chapem aj to, ako to bolo volakedy, nebolo tolko casu..ale teraz to nieje tak ako volakedy..a nejde o to, ze nemame cas, ale skôr si asi z toho uz taka unavena, ze nevies ako dalej..no tažko radit ked som to nezažila, ale viem, ze asi by som nevedela a ani som nevedela, lebo som to skusala, stát za dverami alebo sa na malu pozerat cez baby kameru a sledovat cas a chodit k nej a zas ju nechat..skusila som to, no zlyhala som, nedalo mi počuvat ten narek.čitala som aj na nejakych strankach o tom, ako to môze ubližit v buducnosti, uz si ale nespominam ake stranky to boli, rada by som odporučila, možno by si to niekde našla ked budes v tejto téme listovať..ale bojim sa, ze by jej to ubližilo..ale bolo tu uz vela pisane o rôznych metodach, ktore nemusia byt len tie, ze nechame dieta vyplakat..to je ta najhoršia podla mna..nuž každy sme iny..ja som riešila aj to, ze mi nechcela spat v postielke cez den..a niekedy aj vecer..no tak som ju davala do kočika a ked bolo treba aj vecer som ju šupla do kočika a potom preložila, ked zaspala..a prišiel čas, dala som si ju k sebe, aj cez den, zaspala a šup do posielky..viem, že je uz aj dosť velka a mohla by uz aj sama zaspat, no aj nedavno som ju skusila nechat samu, a nehorázny plač, ona zaspáva dlho aj somnou, este je spievam, a rozpravam zo dna zážitky čo sme mali, a potom zaspi ale za pol hodku..tiez čakam, kedy to pride a ona to pochopi..darmo rozpavam, ze som tu, a ked bude potrebovat, tak pridem..nechce chapat, lebo je dost chytra na ine veci, tak viem, ze keby chcela tak pochopi,ale ja ju nebudem stresovat a nutiť..neurobila som to, ked bola mala, a teraz počkam, kym to pochopi.neviem to inak..

kaja73
17. nov 2010

@lily1983 Aj ja som s prvym synom čakala,kym to pochopi.Pochopil v 10 rokoch 😝 Dufam,že druhy pochopi skor.Ten plač totiž ani ja nezvladam.

lily1983
17. nov 2010

@kaja73 no tak aj ja len dufat budem, ze to nebude v 10 - tich.. 😅 a ak bude, co sa dá robit, ale aspon si budem istá, ze ak sa niečo bude diať s malou, tak sa to nedeje preto, lebo som ju takto stresovala, a neprisla, ked ma potrebovala.každe dieťa je ine, ale ani jedno si to nezasluži, ked je take maličke. ked bude väčšia a bude revať z trucu, alebo aj ked reve teraz z toho, ze nieco nemôze mat, nech sa páči, porev si, to je iný plač.

kaja73
17. nov 2010

@lily1983 ver že ti to aj neskor bude trhat srdce.Ja som vždy pri jeho narodeninach skušala navrhnut,že už je o rok starši a tak by už mohol aj sam-no nedalo sa.Vždy sa tak vedel strčit do "zadku",vyznavat mi lasku,že som sa k nemu vratila.V 10 rokoch na dovolenke zrazu sam zahlasil,že bude spat na tej samostatnej posteli,nie na manželskej a odvtedy už spal aj doma sam v izbe.Ale ak ti mam pravdu povedat par mesiacov mi strašne vedla mna chybal.A bolo mi čudne ,že je vedla manžel 😝 .Inak už je zas mimo,nahradil ho druhy syn 😀

lily1983
17. nov 2010

Ja viem, že bude, ved tak som to myslela, že nič sa neda robit, budeme to musiet vydržať, kym to nepochopi...ale tak uvidime..ja no až tak nerišim, lebo ked zaspi tak ju preložim, a spi sama, niekedy aj do rána..a ak sa v noci prebudi, čo je skoro stále, že chce ist k nám, tak uz má vankuš v ruke a je pripravená.len ju dám medzi nás, a spí dalej. to je len zvyk, ale nevadi mi to..a to ze ju uspim ja..no moja mama alebo otec tiez pri nas boli neviem dokedy, že kolko som mala rokov..ale nie až do desiatich, to viem 😀
My sme teraz same, muž chodi na tyždnovky, tak už máme viac miesta my dve 😀

zuzkat1
18. nov 2010

@kaja73
@lily1983 myslim ze je to aj na povahe dietata baby... ako som uz pisala moja len na prsniku od narodenia a teraz asi 2 tyzdne cez den zaspi sama a uplnou nahodou som na to prisla...jednoducho som ju nakojila a dala do postielky ze vyvesiam pradlo (susiak mame v spalni) a zrazu len ze mala uz nerozprava a pozriem a ona spi.... tak od vtedy ju nakojim a dam spat... pokeca nieco a zaspi.... ked je velmi unavena tak potrebuje ten prsnik ale cez den uz len malokedy... vecer a noc ficime nadalej na prsniku ale cez den je to uz bez... v noci vstane niekedy este 6x.. ale uz as to mam pocit ze zredukovala na 5budeni🙂 ona je taka smela povaha...vyskumnicka, ktora sice ma rada mojkanie,ale ked zbada nieco co je zaujimave tak sa mi na cele mojkanie zvysoka vytoto a ide... ... proste na to musela dozriet a povaha predurci kedy je na to pripravene to dieta...neviem kedy bude na to pripravena vecer a neviem kedy prespi celu noc,ale ja ju kojim takze to neriesim, lebo odmietam prestat kojit a uplne odmietam dat caj miesto kojenia.... moja caj este ani nepije ani vodu nepije a ani nebude, bola som v poradni a pytala som sa na to a vraj ked sa koji dost casto tak ani nemusi... takze ja som spokojna amala je spokojna a verim ze raz tu noc prespi🙂

gdadag
18. nov 2010

@lily1983 suhlasím...

amisa
18. nov 2010

@1adriana posli mi emailovu adresu

evamarcel
18. nov 2010

@amisa a ako ste to robili cez den lebo mne ja som ho skusila ale on mi vobec nezaspal a myslim ze keby som ho dala aj na druhy spanok aj tak by nezaspal a pritom unaveny ze az. Ak sa smiem spytat naprv ste prisne dodrziavali a potom ste si nasli vlastnu cestu ked akceptovala ako ste mysleli ze najskor ste ju nechavali samu a potom uz ste boli s nou?

lily1983
18. nov 2010

@evamarcel moja malá spí jeden raz za den, od jej siedmych mesiacov..nechcela spat, a bola aj velmi unavena. ked mala este dva spanky, spavala v kočiku vonku, a potom v jednej malej izbe, kde bolo zima..a bolo to super..aj ked mala uz len jeden spanok, tak spavala vonku..ani neviem dokedy,ale asi dovtedy, kym som sa nezacala bat, ze mi z toho kočika vypadne, ked sa zobudi..zaspavala v nom vzdy trochu s plačom, ale som ju kočikala, a o chvilu zaspala..to uz som vedela, ze ked zacala trochu plačkat, uz ide zaspavanie..a ked zaspala, prestala som kočikat zapla som kameru,alebo ked bola vonku, otvorila som okná, aby som počula a spala aj 3 hodiny...a este som chcela napisat, o tom jednom spanku..ked som zistila, ze uz mi nebude spat dva krát od toho siedmeho mesiaca, tak som ju davala skorej vecer, asi okolo šiestej, a potom trochu neskôr..asi okolo siedmej..az pred ale štyrmi mesiacmi začala zaspavat okolo ôsmej, a teraz aj o deviatej..ma stale viac energie..rano vstavame o siedmej.

zuzkat1
18. nov 2010

@evamarcel moja spi sice 2x ale najneskor od 2hej uz nie a unavena je uz o 4tej ale spat nejde... ani by som ju nedokazala uspat...myslim ze dieta ako rastie tak su pre neho dolezitejsie veci ako spanok, objavovanie sveta, hra...atd... ja moju nenutim spat ked nechce..keby chcela tak sa necha uspat...alebo zaspi...ako je kto zvyknuty

kadlinecka
18. nov 2010

ahoj maminky muzete mi nekdo poradit jak dite naucit spat vcer?kasicky nic nepomaha tak davame teda spat pred 10 vecer jelikoz driv nechce pak se stejne budu kazdou chvilku a kdyz uz teda chce spat a jde spinkat driv tak je to zazrak.jinak nechavaly jsem ho vyrvat trvalo to mesic a nic.nekdo nejaky tip?dekuji mame 8 mesicniho prcka

amisa
18. nov 2010

@evamarcel no bdem ti pisat hlavne cez IP lebo tu ta zozeru za ziva.. ale nasa spava sama..do postielky na tulkanie si ju beriem rano , a na to ze vlastnu cestu no ze uz napriklad viem kedy mi nezaspi aj kedby plakala..to uz poznam..alebo svoj zaspavaci cas uz nieje taky striktny..posuva sa kludne pol hodku hore dole.. ale vlastne vsetko je v tej knizke.

valika_val
18. nov 2010

ahojte, chcem sa vas opytat na nazor, alebo ci neviete poradit...
mam 6,5 mesacneho syna, ktory nema problem zaspat v postielke - hladkam ho, alebo jemne pridrzam, nech sa nemeta a on sa o chvilku ukludni. niekedy si ho vezmem k sebe do postele, ked si chcem pospat aj ja. ale vacsinou zaspi v pohode, bud v postielke alebo na prsniku. v kociku absolutne bez problemov, ked sme vonku.

cez den spaval 3x, asi tak 1,5 hod, 1,5 hod a 30min.
vecer chodieva spat okolo 19-20 hod. a spaval do siestej rana :(

snazila som sa preto upravit denne spanky na 2 denne a tym padom ide trosku skor spat vecer (napr. kupeme o 18,30) a vstava okolo 6:45...
to vsetko je v podstate ok, ale co robi v noci, je neskutocne.
zobudi sa minimalne kazdu hodinu a obrati sa na brusko, potom na vsetky styri a zacne rumazgat. momentalne sa uz vie postavit, takze sa chyti postielky a snazi sa postavit. niekedy v tichu a niekedy uz z placom/hnevom.
musim prist co najrychlejsie, aby sa hned neprebral, obratim ho na chrbatik alebo nabok, dam cumel a on spi dalej. snazm sa kojit nie viac ako 2-3x za noc (napr. po takych 4 hodinach od posledneho kojenia), ale niekedy to nevyjde, lebo sa neda utisit, a tak si ho beriem na prsnik. tam si podudka, potiahne mliecko a zaspi.
ale vacsinou je to len o tom, ze vstanem, prevratim ho a dam cumel.

myslite, ze to je vekom? zubami? (este som ziadne nezbadala.) alebo je to tym, ze robi pokroky vo fyzickej zdatnosti? neviem si to uz vysvetlit, ale kazdu hodinu alebo castejsie vstavat k nemu, to je proste neunosne.

skusali sme s manzelom aj nechat ho vyplakat, ale on hrozne skrieka, ryci, zachripnuto reve, to nie je plac, ale taky divny skrekot, neda sa to vydrzat (a susedia uz vobec nie). raz sme to vydrzali, a zaspal asi po 10min, ale skor od unavy, zachripnuty, totalne vycerpany, spoteny, zlaknuty... a ja som sa triasla na telom tele a plakala tiez...

co by ste mi poradili?
dakujem.

benne
18. nov 2010

@valika_val poznám čo píšeš, síce ja bez kojenia, ale fľaša s čajom, vodou v noci musí byť, na striedačku. Budí sa mi v noci často už asi 2 mesiace, postupne je to lepšie, ale čím to začalo, netuším. Niekto tvrdí, že očkovaním, ale to ako píšeš, že sa stavia, tak ja si myslím, že je to skôr tým fyzickým pokrokom, jeho podvedomie robí v noci to, čo cez den precvičuje, a on sa na to budí, asi je z toho nervozny. To že ste ho nechali vyplakať a zaspal po 10 minutach, to by u nás nezabralo, náš je schopný revať hystericky a spávame spolu v 1 izbe aj s našou staršou, tak to neprichádzalo do úvahy. Ja to momentálne riešim tak, že večer k nemu chodím, ked sa rozplače, dám mu napiť, niekedy len cumel a po polnoci zvyčajne pije mlieko, tak si ho už zvyšok noci nechávam pri sebe až do rána, inak by som tiež musela každú hodinu vstávať k nemu a tíšiť ho. Ale, fakt už je to lepšie, asi postupne získava tú istotu, že som tam s ním a spí lepšie, no a aj ma v noci sem tam nahmatá 😉 či som isto tam.

amisa
18. nov 2010

@valika_val mi sme to mali dost podobne v noci..problem dudla.. yobrali sme dudel a oducili sme yaspavat na prsniku a je pokoj.. bohuzial bez revu to neslo. Teraz spi krasne od 20,00 do 4,00 dostane mliecko a spi zdhruba do 5,30-6,00

zuzkat1
18. nov 2010

@valika_val ja len nechapem ze ked tak pekne spinkal tak preco to preucanie na 2 spanky..podla mna babo vie najlepsie kolko chce spinkat a on je este malinky...moja este donedavna spala 3x za den...moja sa v noci sprava divne ak ma mnou zmeneny denny rezim... ale mozu to byt pokjne aj zubky🙂 moja inak od 5teho mesiaca vstava minimalne 5-6x za noc...

valika_val
18. nov 2010

@zuzkat1,
preucala som ho na dva spanky jednak preto, lebo stale vie dlhsie a dlhsie ostat hore, a teda ten treti spanok sa posuval az na piatu podvecer, co uz bolo dost neskoro - ostavalo potom malo casu na "znicenie" mojho maleho turba, kym pojde normalne spat. nehrotim to, zalezi od toho, kedy zaspi doobedu prvykrat a kolko spi.
napr. dnes vstal pred siedmou, zaspal az o desiatej, vstal o 11,30. potom zas zaspal o 14 a spal vyse dvoch hodin. to je ok. no a kupat sme isli az o osmej vecer, takze zaspal cosi pred deviatou, unavil sa uz na prsniku.
a myslis, ze je to vekom? trapime sa uz asi mesiac, ale stale sa to zhorsuje.

@amisa,
neviem, ci je dudel problem... nie je nanho prilis naviazany. niekedy ho chce, inokedy mu nechyba a ja ho netlacim 🙂 ked spi v kociku, tak ho po chvilke sam vypluje a spi bez. akurat ked sa preberie, tak mu pomoze este ostat v tej hladine spanku...
no a zaspavanie na prsniku nie je pravidlom - niekedy je taky unaveny, ze zaspi, inokedy zaspava sam v postielke.

@benne,
no veru, ja som si myslela, ze sa to stvornozkovanie upravi, ale ked uz zacal stat.... je to des. :( akoze jasne, pysna som nanho, ale uplne mu sibe 🙂))) cez den, pokial nie je v lehatku, tak sa vkuse stavia 🙂

dakujem za nazory, keby sa nieco zmenilo, tak napisem.
ozaj, davam este pred spanim cipok viburcol, ale jeden cipok denne asi nema vyznam...

lily1983
18. nov 2010

@valika_val ..my sme to tiež mali, normalne som nechapala..že čo to je..ja som ju sledovala, lebo som pozerala telku a mam kameru, tak som len vyskakovala na rovne nohy..lebo si sadla, a doslova sa šlahla na stranu, tak sa udierala a potom samozrejme plakala, lebo ju to bolelo..bolo to strašne, uz to nerobi. neviem do dnes, čo to bolo..ale prisudzovala som to viac tym fyzickym pokrokom, ako zubkom.v jej pripade..a ked som prisla, dala dudlik, tiez zaspala, alebo mliečko a zaspala..zuby otravuju aj ked este niesu.no čo uz, hnusne zuby, cely život len problemy s nimi 😠 vyplakať by som ho nenechala..lebo ak sa obracia na brucho možno su to važne zubky, ved uz ma vyše šest mesiacov, tak mozno nejaky vylezie zachvilu..
este by to mohli byt prdiky..ked sa da na bruško stahuje sa do klbka?

lily1983
18. nov 2010

@valika_val na čo je ten čipok?