Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kirkee
10. máj 2010

Jezis, ja vam dekuju, tolik krasnych slov, to jsem necekala, ja myslela, ze mi spis napisete, ze delam chybu 😅 Diky! 😵

Musim vam rict, ze se nam v posteli spi krasne - na to, ze jsme doted kojili 4x az 5x za noc a ani jednou od chlapeckova narozeni jsem se jeste nevyspala celou noc, tak ted se stal zazrak a uz dvakrat za sebou jsme kojili jen 2x behem noci, z toho poprve ve dve a podruhe az rano v sest, kdy jsem myslela, ze nakojime a budeme vstavat a drobecek muj sladkej mi u toho usnul a spali jsme az do pul osme, takze pro me neco naprosto uzasneho! Jsem vyspana uplne do ruzova 😵

Co se tyce spani v postylce, tam tam uz ho asi nedam nikdy, protoze jak tam byl naposledy a tak strasne porad plakal, a ja ho chvilku nechala a pak za nim sla, tak on jak tak zoufale plakal, tak jen co jsem se objevila a dala ruku do postylky, ze ho budu hladit, tak on mi ji uplne krecovite chytl a tak se k ni tiskl a ty jeho oci tak prosily, abych ho tam nenechavala, ze jsem se citila jak nejvetsi sv.... na svete, ktera necha toho clovicka opusteneho tak moc plakat a jen co se uraci objevit, tak ty jeho oci vubec nevycitaji, jen se na me s laskou divaji a jsou tak smutne... ja bych se nejradsi nevidela... 😒

Jasne, kdyz nejakemu diteti spani v postylce vyhovuje, treba jak pise temperance, tak je to urcite fajn, ale lamat to nasilim za cenu takoveho utrpeni, to nema smysl... kazde dite je holt jine... 😉

Mejte se krasne!

januarova
10. máj 2010

kirkee, super 🙂, dobre si to vyriesila. ja tiez ked vidim ako moje zlaticko na mna s laskou hladi a tak oddane sa usmieva, tak sa mi chce niekedy od radosti plakat. nechapem ako niekto moze taky rev vydrzat a pozriet sa do tych smutnych ociciek ☹ ved to spanie spolu s nimi je par rokovm a tie rychlo prejdu este nam smutno za tym bude 😅

pet.s
10. máj 2010

kirkee přesně každému dítěti vyhovuje něco jiného. Bára po příchodu z kojeňáku(v 10 měsících) spala v postýlce jednu noc, pak už nikdy.Spala se mnou. Do deseti let za mnou v noci chodila a do rána pak už spala u mě. Daník přišel k nám ve 3 měsících. by l dost uplakané miminko, už jsme nevěděli co s ním, tak jsme ho začala brát k nám do postele,ale to mu taky nevyhovovalo.Nejraději byl v postýlce. pak začal občas chodit taky spát ke mně do postele.Ale spíš, že to vuděl u ségry. To byla až mezi 3-4 rokem.
Vypadalo to u nás následovně. Manža usímal v ložnici, Já v obyváku na rozkládací sedačce, kolem půlnoci přišla Bára, stočila se vedle mě, Kolem 2 ráno přišel Danda, napasoval se kde bylo místo. Ráno jsem se vzbudila úplně dřevěná. Neměla jsem místo na otočení. Báru stočenou před sebou, kluka nataženého za mnou a psa za hlavou 😀 😀 😀 A přesto jsou to chvíle na které vzpomínám nejradši 😀 😀 😀

sussanah
10. máj 2010

Ja taky musim souhlasit s Kirkee, myslim, ze jsi udelala to nejlepsi rozhodnuti, ktere vyhovuje jak tobe tak malemu 🙂 Ja se taky jeste asi pred 14 dny trapila z nocniho buzeni a tak ze to taky zkusime ho trosku nachat v postylce poplakat a vysledek byl to, ze chytl takovy zachvat, ze jsem ho jeste hodinu utesovala u sebe v posteli.. Proste nektere deti to potrebuji 🙂 Takze maly mi usina vecer krasne, vnoci se zacne kolem 2 budit a ted uz se nam podarilo elominovat i kojeni, takze vzdycky jen pohladim, podam dudlika a on usne. A kdyz mu to nejde, tak nam perfektne zabira, kdyz natahnu ruku z postele mezi tycky do jeho postylky, on ji chytne a hraje si s ni a pak usne. A pak rano kolem 5-6 jde ke mne do postele. No a od te doby, co jsem si rekla, ze to proste nebudeme hrotit se dokonce uz nekolikrat stalo, ze prospal celou noc jen treba s jednim probuzenim az tak do 7-8h do rana 😎 Hlavni je proste delat to, co citime, ze je spravne 😉

temperance
11. máj 2010

To je právě to: udělat to co cítime že je správné.. já vím že malá chtěla spát s náma, ale když nebyla vyspaná ani ona tak se to fakt nedalo.. a v postýlce spí jak nikdy s náma. Taky k tomu musela dojít a zvyknout si na tu postýlku. Já se hrozně bála ale děti si zvyknou hodně rychle na všechno jsou přizpůsobivější než si jejich rodiče myslí 🙂 Proč jsem ji chtěla nechat vyplakat a né držet za ručičku - protože jsem u toho zohlá a bolej ty zada mrchy 😅 Ale taky na to nemám - nechat vybrecet- jak jsem zjistila takže holt držím 🙂

sussanah
11. máj 2010

jj zada jsou potvory, ja si vzdycky sednu na postel, opru se o postylku a jen svesim ruce. Taky jsem nejprve zkousela jen se do postylky sklonit, ale to bych nevydrzela ani 5 min... No proste si taky myslim, ze neco z toho usinani samostatne je fajn zkusit, ale pokud mimco zacne zoufale plakat a se slzama v ocich se divat na maminku, tak to podle me neni v poradku. Proste kdyz mi maly vyvadi v postylce jen tak, aby me prubnul, tak to poznam, ze se jen vzteka. Kdyz nahodi zoufaly plac, tak ho proste nenechavam. A zatim musim rict, ze toho opravdu nezneuziva. Ale uvidime dal 😉

temperance
11. máj 2010

No my mame prave postylku naproti posteli jakoby v nohach takze neni kam si sednout leda na zem...Ona hlavne taky v nasi posteli dela vetsinou blbinky takze asi pochopila ze v jeji postylce se spinka..

frola
11. máj 2010

aha chapem. mna tiez uz strasne bolel chrbat tak som to vyriesila novou postielkou bez ohradky. a nemozem si to vynachvalit. ked ju tam uz spiacu ukladam este si pomrnci a potrebuje pohladkat takze si k nej iba sadnem na zem a hladkam. takze chrbat uz neboli. odporucam tento recept 🙂

katkabg
11. máj 2010

frola aj mi sme takto pred 2 mesiacmi dali prec mrizky a je to super napad nemusis sa ohynat nad tie mreze a len si cupnes k postielke ak nieco treba...aj ja som stym spokojna 😀

ivetkab.
11. máj 2010

Johanka a ostatné baby, ďakujem za rady. Tuším to s tým plakaním mi vyšlo len raz, lebo ... to keď mi zaspinkal ani nebolo plakanie, skôr len také rozprávanie po hračkách a krik, ktorý robí keď vidí plyšákov. Keď som ho potom na druhý deň chcela takto uspať, tak sa mi rozplakal a tie jeho očičká... nemohla som ho tam nechať. A tak som si ho dala do vaku a bolo. Zaspinkal mi ako babatko... ved v podstate je to moje babatko. A v podstate keď som si uvedomila, že to malé kuriatko nikoho iného okrem mňa nemá a ani si sám s ničím nedokáže sám pomôcť ... som jediná o kom Kubík vie, že nech sa deje čokoľvek som stále pri ňom a takto by som ho mala zradiť, že ho nechám plakať. Fakt ... už nikdy viac.

johanka.
12. máj 2010

Vrelo odporucam:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...
Uryvky z diskusie na konci clanku su naozaj vyrecne.

rimmel
12. máj 2010

jee akurat som sem sla ten clanok dat 😵

zelmirka1
12. máj 2010

diskusia fakt stoji za to, niektore maminy to vazne prehanaju a nechapu nic
som sa pobavila lebo posledny prispevok je moj ktory som tu kedysi napisala 😉

kirkee
12. máj 2010

Krasny clanek, presne tak to citim i ja.
Nechat dite vyplakat v postylce o samote, to je jen nasilne zpretrhavani pout a duvery mezi detatkem a matkou. Ti drobeckove musi byt strasne zoufali, kdyz maminka odejde a oni nevi, jestli se jeste nekdy vrati, nebo tam zustanou sami navzdy...
Prece neni vubec lidska prirozenost, aby detatko bylo ponechano samo bez matky a ani na jeho zoufale volani matka neprisla.
Kez by si to precetla kazda maminka, mozna by ubylo malickych nestastnych lidicek o samote placicich kdesi v koute postylky...

mackulka
13. máj 2010

Ahojte kočky, ja by som sa chcela podeliť o moju skúsenosť a zároveň poradiť všetkým mamičkám, ktoré sa to boja skúsiť. Máme chlapčeka a keď len troška zaplačká už som pri ňom, lebo nechcem aby sa trápil, ale treba si určiť hranice. My sme mali s uspávaním strašný problém. Nevadilo mi ho uspávať akokoľvek, veď som jeho matka, ale raz som si povedala, že dosť a nenechám si mu ,,skákať,, po hlave. Najskôr mi zaspával na prsníku, potom v kočíku, boli dni, keď zaspal už po minúte natriasania a potom to už vyvrcholilo, keď som ho natriasala 2hodiny. Už sa mu zunovalo v kočíku a chcel zaspávať len na rukách, všetko sa opakovalo...zaspával takmer hneď a potom som ho natriasala aj pol hodinu a vtedy som si povedala, že už stačí, v noci mi chcel zaspať len na prsníku, každú 1 hodinu bol hore a ,,chýbala,, mu bradavka 😀 Nech mám svoje zlatko akokoľvek rada, takto sme sa trápili obaja. Náhodou som natrafila na túto knižku a síce nás bude mať teraz len 5mesiacov, vyskúšala som to a zabralo to už na 2-3deň. Toľko som sa s ním trápila a nakoniec plakal ,, len ,, pol hodinu a to v 1.deň a od vtedy len pomrnká a to som si myslela, že sa budeme prenaúčať aspoň 2 týždne, lebo aj keď bude mať 5mesiacov ešte nikdy mi nezaspal SÁM a na moje prekvapenie, dnes som ho tam dala a zaspal, ani neplačal veľmi, len pohmkal........ Chcela by som odkázať všetkým ženám, nech sa toho neboja, láme to srdce keď tak plače, ale možno raz, možno dva a bude potom. Netreba odcudzovať ženy, ktoré sa na to dajú, nechať svoje dieťa vyplakať, lebo každý, keď už nevie ako ďalej, chytá sa aj slamky. A dieťa sa nenecháte samé plakať, o tom je tá metóda, že chodíte k nemu, aby sa necítilo odstrčené a keď je hore, treba sa mu venovať na 100percent, neni to iba o tom, že uložíš a nech sa malé stará, treba sa venovať všetkým častiam tej knihy a nie iba tej jednej. Dievčatá veľa šťastia! Som presvedčená, že vaše deti vás budú lúbiť rovnako, aj po daní do postielky 😀

frola
13. máj 2010

mackulka som hrozne rada ze maly neplakal viac jak pol hodinu 😒

blandik
13. máj 2010

Tak taky přidám zkušenost. Přečetla jsem si pár příspěvků a musím říct, že souhlasím s pocity mamin, které dítko nenechají vyřvat. Na druhou stranu jsem š'tastná, že malý od půl roku usíná sám v postýlce a nebyly s tím nikdy žádné větší štrapáce. Každé dítko je jiné a každé se rodí s jinou potřebou "lásky". Některé se rádo nosí od rána do večera a z maminy nespustí oči..některé /jako je to naše/ od mala nesnáší nošení, pohled nevyhledával - až jsem měla někdy starost, jestli je všechno v pořádku (naštěstí je). Každopádně jsem malého od mala uspávala v postýlce - hladila, natřásala zadeček, ale nebrala na ruce, abych ho uspala nebo k sobě do postele. Stejně jsem i zjistila, že stejně nošení nepomáhá, plakal snad ještě víc než v postýlce (to byla asi naše výhoda). Každodpádně díky tomu se malý naučil opravdu od mala, že se v postýlce spí a od cca 6tého měsíce tam i sám usínal /po pohádce a zpívání/. Od cca 3. měsíce jsem ho dala do postýlky a chodila po pokoji a uklízela, od pátého měsíce jsem občas odešla z pokoje a vrátila se. Celkem lehce si na to zvykl. A jelikož jsem věděla, že je na to navyklý, tak když přišly cca 4 krušná období, že plakala - tak jsem neměla až tak problém jej nechat trošku poplakat -samozřejmě jsem za ním chodila a utěšila ho, ale dávala si pozor, aby v mé přítomnosti neusnul, ale jen se zklidnil. Te'd má 19 měsíců, usíná sám - občas trošku protestuje, ale v tomhle věku už je to opravdu o tom, že se snažím překročit hranice a zkouší, jeslti mu to projde.

U druhého dítěte nevím ještě, co udělám, protože to bude záležet na dítěti samém. Ale určitě jej nebudu nosit na rukou, houpat na balóně. Maximálně budu u něj sedět a čekat až usne.

zelmirka1
13. máj 2010

mackulka zase jedna mamina ktora ma par mesacne babo a veri ze sa jej to podarilo...uvidis sama ako sa babo velmi meni a pridu dni kedy zaspi super, dni kedy s velkymi problemami a dni kedy vobec...nikoho neodsudzujem, tiez som tuto metodu chcela uplatnit ale nakoniec sa mi osvedcilo nie ho nechat plakat, inak knizku som studovala stale dookola a dokonca si jeden cas zapisovala casy spanku, lebo som bola unavena ako vsetky maminy a zdala sa mi skvela, ale cim je maly vacsi tak som strasne rada ze som to nerobila, je uplne ine ked ucis zaspavat dietatko 5 mesacne a napr. 15 mesacne, ktore rozumie velmi dobre.
ked si napriklad ja predstavim ze by som plakala pol hodinu a niekto by ma chodil len kontrolovat a nevedela som rozpravat tak veru neviem ci by som to brala ako fajn. Neodsudzujem, nikomu neberiem jeho nazor, pisem len svoj.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

hena55
13. máj 2010

blandik nikdy nehovor nikdy. Ako pises kazde dieta je ine a moje by proste tak male bez hupania na lopte alebo naruce nezaspalo. Proste by sa zacalo od revu zadusat v postielke. Hladkanie, spievanie nic nepomahalo a najviac ma iritovali tie poznamky ako som si ho naucila tak mam. Niektore veci sa neucia. Proste niektore deti vyzaduju naruc a pocit bezpecia. Mozno su citlivejsie, uzkostnejsie. Neviem ale u nas nic ine nepomahalo. Teraz je to ovela ovela lepsie a som na seba pysna ze som to vydrzala . A mala je uzastna a viem ze som jej dala pekny a citlivy zaklad do zivota. Treba proste vydrzat. Sme matky.A sme tu pre ne. Nase deti. Aj ked sme unavene. Vsetko to prejde.Drzim vsetkym palce. 🙂

frola
13. máj 2010

blandik suhlasim so zelmirkou a henou. nemozes vediet ci nebudes mat babo ktore bude vyzadovat len tvoju naruc. co potom? nechas ho vyrevat. ja ked obcas skusim malu polozit a drzat za ruku a spievat jej alebo hladkat tak ju to tak nastve a rozrusi ze potom uz robi sceny aj na rukach a dalsie dve hodiny ju nemozem uspat vobec. skratka od narodenia ju nosim a skackam na fitlopte a aj ked uz niekedy nevladzem mam dobry pocit ako v zaspala v uplnej pohode bez stresu

sussanah
13. máj 2010

presne tak, kazde dite je jine a i jedno dite ma ruzna obdobi. Maly nekdy usne v pohode sam v postylce, jen obcas zavola, my prijdem, pohladime, opusinkujeme a zase odchazime. A nekdy proste nechce byt sam v pokoji a tak si ho beru do naruce a usina u me. Proste i dospely ma ruzne nalady a nekdy chce byt sam a nekdy se chce mazlit. A nevidim duvod, proc nevyhovet.

zelmirka1
13. máj 2010

sussanah 😉 😉 😉

orionka1
13. máj 2010

ahojte , ja mam 4 mesacnu dcerku , vecer my ide spinkat v pohode a aj noci su fajn , nas problem je cez den , ona za nic na svete nechce zaspat v postielke ☹ aj ked si sucha ocka a je mrzuta a uz nespinka ani v kociku vonku lebo ju vsetko rusi . A ak nahodou zaspi doma v postielke spi maximalne 25min a zacne plakat , ja na nej vidim ze je stale unavena a ze by este spinkala ale ja ju uz viac neviem uspat a potom je mrzuta cely den . A ze ranne a poobedne spanie ak my mame aspon jedno tak som rada ☹ . Co poradite ako ju naucit spinkat? Este som zabudla ak cez den zaspi tak jedine na prse , ja sa potom vyparim ale hned ak zisti ze ja a prso je prec tak je hore . Lenze ja s nou nemozem cez den spat 3h aby ona didku drzala v puse hlavne ked mne sa nechce spat, uz som zufala aj ona je mrzuta a aj ja ☹

frola
14. máj 2010

orionka: my sme to mali uplne rovnako. a nic som s tym nevedela robit. od zufalstva som ju niekedy len tak vozila v aute aby sa aspon trocha vyspala. nejako to preslo samo ked sa zacala viac hybat. teraz ked chodi spi cez den raz asi 50 minut. takze neviem ci nie je jedina rada "vydrzat".

zelmirka1
14. máj 2010

orionka, to sa casom zlepsi, niekedy sa deticky ucia spinkat dlhsie, zvycajne taketo male babetka spia najlepsie vonku, este by ich nemalo tolko veci rusit, to je zvlastne, ten kocik by som este nevzdavala a skusala chodit na prechadzky. To ze zaspinkava na prsniku je normalne, musis len vydrzat, skus jej dat papat a dat ju do postele k sebe, chvilku si k nej lahni kym zaspi, mozno tam bude spat lepsie, ked nechce spat v postielke, Ozaj ma dudlik? nam pomohol lebo najprv ho maly nechcel ale strasne si cmulal palceky a chcel stale na prso a tak som na spanie mu zacala davat dudel a tiez si zvykol na malu plienku ktoru som mu davala na tvaricku a tak sa krasne naucil ze ked mu ju dam tak automaticky zavrie ocka. Kazde dieta spi trochu inak, moj maly spaval prvych 5 mesiacov super, potom sa to zmenilo a spaval pol-max. tristvrte hodinu, bolo to desne lebo som nic neurobila. Zlepsilo sa to az ked sme presli na jeden spanok a teraz spi aj dve-tri hodiny. Neboj bude lepsie, okolo pol roka sa tiez dost meni rezim tak uvidis ze casom ako bude aktivnejsie, zacne sa otacat tak si aj lepsie pospi.

blandik
14. máj 2010

Orionka - doporučila bych se pokusit ji odnaučit usínat u prsa -protože prostě děti mají své spánkové cykly - př. těch 25min (nás to bylo 40min) a po těch se nabudí a když tam nemají to, u čeho usnuly - náruč, prso, tak se můžou probudit úplně a už nezaberou, protože se domáhají podmínek při usínání. Myslím, že jsme měli v té době něco podobného. Každodpáně bych se snažila, když se tak probudí, tam přijít, nemluvit na ní ani jí nekoukat do očí a snažit se ji ještě třeba uhladit, aby usnula - prostě ji ještě chvilku nechat v postýlce, jestli to nezabere. Většinou se děti naučí ještě zabrat na další cyklus.

mackulka
14. máj 2010

Ja som sa chcela podeliť o skúsenosť..pre mňa to znamená veľa, že ho nemusím natriasať... Plakal mi 1.deň ráno pol hodinu a na obed asi 7minút a večer už nie. Tá pol hodina mi stála za to. Sestra má 2ročného chlapca a 2roky pri zaspávaní bola pri ňom, neviem, či ho búchala po zadočku alebo hladkala, sú na opačnom konci sveta a zistila som, že aj ona ho ,,preučila,, zaspávať samého, tak to dole klobúk, vraj posledná bodka bola, keď ho uspávala 2hodiny, bolo to určite ťažšie ako čo sme mali my, ale zabralo to a už dlho účinkuje. Viem, že prídu aj také dni aj také, choroby, zlé sny, zúbky..ale na to sme tu, aby sme ich poľúbili. Každý má svoj názor, ale nemyslím si, že ten môj je o lásku, za to, že zaspáva sám v posielke ukrátený. Veľa šťastie. 🙂

zelmirka1
14. máj 2010

ved nikto ti nazor neberie, v poriadku ze si spokojna, ved o to ide ze TEBE to stalo za to ta pol hodina, nikto nepochybuje ze lubis svoje dieta, vsetky sa snazime najlepsie ako vieme, len stale sa opakuje to iste, ze zaspavanie riesia len maminy par mesacnych babetiek, tiez som to robila, nastastie nie placom, da sa to setrnejsie, maly tiez spi v postielke bez problemov, dnes sa tomu smejem.

johanka.
14. máj 2010

orionka, asi ti naozaj ostava len pockat. U nas je to tak isto, spava cez den tak, ze niekedy 15 minut, niekedy 20, niekedy 30 a ked sa zadari, potiahne aj 45 minut. Ona tu fazu lahkeho spanku nevie prespat, nieco ako ze by spala 2 hodiny a ja si zatial co-to porobim, to nepoznam. Mozes skusit, co pise blandik, mozno zafunguje, aj ked u nas to napriklad nefunguje. Skus dat namiesto prsa dudel, ako pise zelmirka. Dudel je nahrada prsa, takze ak si ty alebo mala nahodou odporca dudlov, neostava ti ine, ako nechat ju cely cas na prsniku. Niektori v takomto pripade odporucaju dat si dieta do nosica tak, aby sa mohlo dojcit, a ono si tak moze popri spani pocuckavat a ty mas volne ruky. Skus, uvidis, ci ti to za to stoji. Treba si povedat, ze z takychto babatiek vyrastu velmi sikovne deticky, takze co do nich investujeme, to sa nam vsetko vrati.

blandik
14. máj 2010

chtěla jsem ještě napsta, že jak dětí rostou, hodně se to mění. Takže ty problémy s nabuzováním, co jsme měli během prvního roku života - kdy občas malý spal jen 40min a pak už nezabral - prostě vymizely, protože dítě se naučí postupem času zabrat a spát déle. Te'd má malý 19M a spí i 3,5 hodiny po obědě. Nejméně však 2hod. Řekla bych, že se to vyvíjelo 40-1,5h hodina a musela jsem pokaždé k němu po 40min jít, protože plakal a zkusit ho ještě ukonejšit. pak spal v pohodě 1,5hod'dky a od cca 17M spí 2hodiny a poslední dobou i 3,5 hodiny - ale to souvisí s tím, že chodí o 1,5 hodiny později večer spát /teď spí jen od 20hod -6hod, a dříve spával od 18:30-6:30) - takže si tu 1,5 hodinu přidává odpoledne. Každopádně - u nás byl třeba pomocníkem dudlík - cca do 15M, pak jsme ho vzali a jakobychom byli s usínáním zase o kus zpátky - večer nemohl usnout, ráno vstával ve 4:30 a v poledne se budil opět po cca hodině a nemohl zabrat - byl to náročný měsíc. Ale pak to přešlo a te'd spí v noci téměř bez zaplakání a přes den tam už taky nemusím chodit. Někdy je lepší vytrvat v dlouhodoběji přijatelných praktikách, i když hned nejsou efektivní - jakože se dítě prostě po 30min probudí než aplikovat spaní v šátku - které nevím jak se pak bude odbourávat.

Docela by mě zajímal příspěvěk nějaké maminy, která má starší dítko a třeba jej uspávala v náručí nebo jim spalo v posteli - jak pak tento zvyk u dítěte odbourala - zda to prostě přišlo s věkem /a v kolka letech/ nebo to byl problém. My tady máme sousedku - malý jim spal do 2,52 roku v posteli - oni byli úplně grogy, protože se malý roztahoval a pak se to snažili odbourat, ale malý se jim zase v noci budil a chtěl si hrát a tak si s ním v noci hjáli id dvě, tři ho'dky.