Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

lucianka222
2. sep 2012

@susanerose veď jasné, ja som aj šťastná, keď vidím ako pokojné spinká pri mne... keď môžem pozerať aký je krásny 🙂 len manžel do mňa hučí, že načo má tú postieľku... 🙂 Nám je tak aj dobre, len posteľ máme malú... 🙂 Postieľka je prisunutá pri posteli bez bočnice, takže je v podstate stále s nami na posteli (len vo svojej... ) 🙂

lucianka222
2. sep 2012

@miriem Neboj neodopriem, určite nie nasilu, na to nemám srdce... Náš malý je super bábätko, málokedy plače, aj to len keď niečo potrebuje, ale aj to nieje plač... Len také premazovanie... 🙂 Takže ja sa naozaj nemám na čo sťažovať... 🙂 A verím, že aj toto sa časom upraví... Dnes pol pokrok, spinkal v postielke 3 hodinky v noci, síce potom ako som ho nakojila, tak zaspal pri mne, resp. ja pri ňom skoro až do rána... 😕

estterka
2. sep 2012

@adika_pl no to je jeden velky omyl,pretoze naplnit prirodzene potreby dietata je nieco ine ako rozmaznavanie. ano nosila by som take dieta aj cele dni a aj som nosila,v satke 🙂 ja som velmi rada,ze moje dieta ma vo mne istoty a prave vdaka tomu vie,ze placom si nic vydobijat rozmaznane nemusi vo veku dvoch rokov,pretoze vie uz komuninkovat inak. svoje dieta respektujem a vzdy som respektovala.

ako som pisala,neviem si predstavit,ze by som 8 a pol mesacne dieta takto nechavala 50 minut plakat,len preto,aby potom nebolo rozmaznane. mne nemusis nic vysvetlovat,obhajuj si tento pristup k dietatu pred sebou. len aby si nebola prekvapena,lebo zo skusenosti viem,ze prave deti ucene touto a podobnymi metodami su tie "rozmaznane",ako si to nazvala..

sorciera24
2. sep 2012

neviem podla coho sa tu sudia mamicky, ze su rozumne, ci nerozumne.....inak tato tema je pre tie, kt. maju skusensot s touto metodou...ak pri citani je niekomu zle, nech to encita...nikto vas to nenuti...... ja som tuto metodu pouzila, ale mnou prisposobenu a nelutujem.....pretoze stacili 2 noci (podotykam zaidne hodinove revy to neboli)...aby sa zo mna a mojho dietata stali spokojni ludia....dovtedy bol maly unaveny, umrncany, no proste bol nevyspaty.....ked sa vam dieta budi 7krat za noc cely rok....nemoze byt cez den v pohode a maminka tiez nie..... niekto tvrdi, ze dieta manipulovat nevie, ja tvrdim, ze vela deti to uz v roku dokaze (hovorila som s viacerymi psychologmi....a je to tak...) ja som dokazala aj dokazem rozoznat , kedy dieta pouziva plac ako vynucovaciu metodu.......a deti to robia....ci maju 2 roky, ci 3....skusaju...(nevravim, ze vsetky, su deti, kt. kam polozite, tak aj budu.....kazde je ina osobnost a potrebuje iny pristup......a treba najst pre kazdeho vhodnu metodu (ked aj takuto).....
stojim si za tym, ze nam metoda (upravena) pomohla.....a myslim, ze ju staci trosku prisposobit....urcite ju neskusat na 2mes. , ale dieta okolo roka uz vie, co chce.....takito hodina placu sa mi zda prehnana (alebo jasne, ze nezachadzat do krajnosti, kedy by malo dieta vracat....) ale myslim si , ze 15-30min. plac je ok (moj muz bol napr. pri nom...nebol sam...).....hranice a pravidla musi mat kazde dieta....(a ja pracujem s detmi, kt. od malicka dostali, co chceli.....a teraz to maju v zivote velmi tazke...)
a nakoniec si myslim, ze unavena, nervozna, ci agrasivna (mozno niekde) mamicka je stokrat horsie......

zuzanockamt
2. sep 2012

@sorciera24 kazdy si zvoli to, co mu vyhovuje, aj ked ja som radikalne proti takemuto manipulovaniu s dietatom ... riadim sa uplne inym stylom vychovy a hlavne instinktom a zatial to funguje super 🙂

sorciera24
2. sep 2012

@zuzanockamt ja viem, ze ty mas uplne iny styl vychovy, ...nosenie atd. ...teda je jasne, ze tuto nepochopis...ale zas mozno niektore maminky nechapu ten tvoj styl......myslim, ze je naozaj na kazdom, co si kto zvoli...ak vam to funguje, je to super......ked niekomu funguje a vyhovuje daco ine, je to tiez super....... 😎

zuzanockamt
2. sep 2012

@sorciera24 len mne nepride normalne nechat plakat dieta 50 minut ... uz polhodina je nieco hrozne ... dobre, este s prizmurenymi ocami nejako pochopim max. 10 minutove mrncanie - nie plac alebo doslova rev 😔 ... nuz ale kazdeho vec, nasledky si kazda budeme znasat sama

sorciera24
2. sep 2012

@zuzanockamt ano, presne tak, zodpovena si je kazda sama, mozno aj tvoje bude amt nejake nasledky (ineho typu...) to nemozes vediet......
inak niektore deti bezne placu tak dlho, nedaju sa utisit....s takymi co.......
este sa ta spytam tak mimo, co ked bude tvoj maly vacsi...dajme tomu 3-4 roky....uvidi cosi v obchode a hodi sa ti ozem, bude revat , co urobis? (dohovaranie nepomoze)...mozno ti to neurobi, ale co ak ano?

zuzanockamt
2. sep 2012

@sorciera24 na zem sa nehadze, len si pekne kultivovane lahne s mojou pomocou 😀 ... vezmem na ruky, ak je moc divy a zuri, tak ho pevne drzim a kludne mu vysvetlujem a dohovaram a po par minutach je klud ... ked raz poviem, ze nie, tak uz nepovolim a ked to vyskusa parkrat, tak potom uz zisti, ze tadial cesta nevedie a nepyta ... napr. taka situacia u nas doma nedavno - pred spanim vecer si zmyslel, ze chce do postele odrazadlo, povedala som v ziadnom pripade nie, mal si ho von, do postele to nepatri, nastval sa, dupkal nohami, hodil sa na gauc, lahol si na zem ... zobrala som ho na ruky, po case sa upokojil ... na druhy vecer to skusal znova, na treti znova a tak dalej ... teraz mi pred spanim donesie odrazadlo, ukaze na postel, ja pokrutim hlavou, ze nie, on sa zasmeje, ukaze na zem, ja prikyvnem, ze ano a tak to zopakuje parkrat, potom mile odrazadlo odparjuje v jeho "garazi" a ide sa spat 😀

zuzanockamt
2. sep 2012

inak v hrackarstve alebo obchode divoke sceny nie su 🙂

sorciera24
2. sep 2012

@zuzanockamt vidis....tie deti reaguju podobne, len niekoho dieta viac place, reve (ci akym synonymom to nahradit;).....niektore ma vacsiu vydrz zistovat a plakat a trucovat......niekedy sa mi zdalo hrozne, vidiet dieta na ulici plakat, ale niektore deti take fakt su (uz to viem)...bud rada, ze ty mas take a ze to zvladate takto..... 😉

sorciera24
2. sep 2012

@zuzanockamt ja som napisala, ze co ked sa to niekedy stane....teraz nie su...ale co ked raz....a naozaj nikdy nehovor nikdy...

chovancova27
2. sep 2012

@tarra27 tak u nás sa tiež pár krát stalo, že sme o tretej vnoci pozerali telku a hrali sa🙂 hodinku sa pomotal po byte, pokukal čo nového a išli sme zase spokojní spať... 🙂)

adka22
2. sep 2012

tak mne sa zatial pri nasej malej vzdy osvedcilo nechat taketo veci na nu a na prirodzeny vyvoj.Vzdy, ked som sa na nu pokusala na rady niektorych ludi tlacit, ci uz pri kojeni, jedle,chutnani novych veci,nocnikovani, spani alebo aj inych veciach tak to dopadlo placom, neuspechom.Ak som to vzdala a vykaslala sa na mudre rady vsetko akoby zazrakom islo same.Respektujem svoje dieta,viem, ze ked nelubi nejake jedlo,tak jej ho nenutim(vacsinu neskor ochutna sama a zisti ze jej chutia)na nocnik, mesiac na to ako som to vzdala sa naucila chodit sama.A teraz to najdolezitejsie spanie a teraz bude asi vela mam krutit hlavou ale momentalne ma moja slecna 5 rokov a sama vo svojej izbicke spava mesiac(doteraz spavala s nami v posteli a vobec ma nejak neobmedzovalo a uspavali sme ju az do teraz,proste sa chcela drzat za ruku,velakrat ma v noci len pohladkala, aby zistila,ci som pri nej) a vsetko islo hladko ziadny plac,sama uz chcela svoju izbicku,precitame jej rozpravku a odideme do vedlajsej miestnosti a ona krasne zaspi.Myslim ze to takto hladko prebiehalo vdaka tomu ze do toho sama dozrela.Nikoho neposudzujem,kazdy ma svoje metody a pozna co zabera na jeho dieta.Ale ja som rada ze som posluchla svoje "ja" a nie pre mna nezmyselne rady a navody. 😉

zuzanockamt
2. sep 2012

@adka22 perfektne 🙂 🙂 🙂

tarra27
2. sep 2012

@chovancova27

přesně jsme to dělali stejně :D a dalo se to....uklidnovala jsme se, že alespon bude spinakt třeba dýl ráno 🙂

kristiula
2. sep 2012

Ahoj holky,vyzkoušela jsem tu metodu,a žádný půl hodinový řev,po 3 příchodu spinkala,po 3 dnech zapsala vždy sama .

katrinka8
2. sep 2012

@tarra27 - krasny prispevok 🙂 Presne si vystihla to, co aj ja citim, proste tie chvilky s detickami, ked chcu byt pri rodicoch - hoci aj nonstop - je kratucky, par mesiacov, mozno prve roky, potom to pominie. Krasna myslienka - ved sme tie deticky chceli. Laskou sa rozmaznat neda, manipulacia je nieco uplne ine. Kazdy z nas potrebuje citit blizkost svojho milovaneho. Nieto take male dietatko, ktore celych 9 mesiacov obyva nase vnutro a zrazu ma byt nedobrovolne osamotene... Ako sme rozni my - dospeli, tak su rozne aj deticky. Niektore nemaju problem spavat same skor, ine potrebuju blizkost maminky alebo ocka dlhsie. Myslim, ze keby sme sa my dospeli viac vzili do pocitov vlastnych deti, vela by sme pochopili a mozno aj zmenili v pristupe 😉

tarra27
2. sep 2012

@katrinka8 přesně 🙂

hlavně všude psychologové tvrdí, jak je důležitý kontakt během prvního roku života matka x dítě....a podle mě láskou nerozmazluješ,....až bude dítě starší, samozřejmě když začne dělat scény v obchodě, tak mu to vysvětlím....dokola a dokola a prostě v tom budu třeba nekompromisní...ale ne v tom, aby vidělo i cítilo, že je milováno.....

já si i myslím, že každé dítě by mělo usínat s pocitem, že je milováno, že třeba udělalo ten den chyby, ale že to nevadí....že rodiče jsou tady pro něho a že dělat chyby je lidské a normální....večer se pomazlit, popusinkovat a jít spinkat....samozřejmě to je už i u větších dětí myšleno 🙂

a ty malé to bohužel nepochopí, proč musí jít spát ted hned když nejsou unavené.....tak at si hrajou do devití nebo dýl.....

vždyt co se stane, když pujde spát o hodinu dýl než bychom si představovali??? nebo než máme naplánováno?? dítě není robot....abychom si nalajnovali - a ted se bude delat toto a ted toto a v příručce se píše toto....

a že spinkají v posteli.....upřímně a narovinu, tak sex probíhá alespon jinde než v ložnici :D a že si zvykne být v blízkosti rodičů je jenom správně.....až bude starší, samo přijde, že je velké a že už chce spát samo v pokojíčku.....

tarra27
2. sep 2012

@katrinka8 navíc, kdo může se 100% jistotou tvrdit, že dítě něco netrápí? když je malé, neumí mluvit nebo se vyjadřovat a pláče.....

jak někdo může na 100% tvrdit, že manipuluje, že si vyžaduje pozornost....ono proč asi si vyžaduje pozornost??? asi ho něco trápí...asi mu něco chybí.....

monasi
2. sep 2012

Ahojte, viete mi poradiť, odkedy je vhodné aplikovať metódy samostatného zaspávania na babatku? Máme doma 5 tyzdnovu slecnu, je viac aktivna ako by sme cakali, spinka sice pekne a dlho, ale samozrejme, predchadza tomu nosenie na rukach a v noci sem tam spava u nas v posteli po odkojeni - zaspi na prsniku, tak ju uz od polovice noci neprekladam. Samozrejme, viem co to sposobi do buducnosti a preto by som tomu rada zabranila. Odkedy by som mala malu ucit na samostatne zaspavanie?

katrinka8
2. sep 2012

@sorciera24 - ale podla toho, co pises, si tu metodu vlastne nepouzila 😀 Jasne, ze niekedy dieta manipuluje rodica - myslim, ze vacsina z nas dokaze rozlisit plac trucovity od placu "zufaleho", ci prosiaceho, alebo ako ho nazvat. Ja som vsak presvedcena o tom, ze par mesacne dietatko nedokaze plakat preto, ze chce robit rodicovi napriek.
Ja chapem tuto metodu tak, ze dieta treba "nechat vyplakat" sa same v izbe za ucelom zaspatia, kde ma zaspat same, a to napriek tomu, ze sa mu zaspat neda (z akehokolvek dovodu) alebo spat nepotrebuje (neciti unavu), ale rodic z nejakeho dovodu chce, aby dieta spalo. Sice tam v nejakych intervaloch pridem (ja to pocitujem tak, s prepacenim za vyraz, ale tak to citim, aby teda som ho uplne "nemala na haku"), ale v podstate je tam same - odkazane na seba so svojim strachom ci nepohodlim. Ty ale pises, ze pri syncekovi bol Tvoj manzel. A to je podla mna rozdiel, navyse ak vidis, ze jeho plac je uz placom z trucu, to dieta proste vidi, ze nie je same, ze proste niekoho zaujima. V tej metode z danej knihy je same, najprv sice len chvilu, ale potom dlhsie, potom este dlhsie, potom dlho... co si z toho odnesie?

katrinka8
2. sep 2012

@monasi - 9 mesiacov si ju mala nonstop vo svojom brusku, boli ste jedna bytost. Teraz ma 5 tyzdnov a uz chces, aby zaspavala sama? 🙂 Je to malilinke babatko, daj jej cas, daj ho aj sebe, jedine, co Tvoja dcerka teraz potrebuje a este velmi dlho potrebovat bude si Ty a Tvoje mliecko. To je jej istota, jej bezpecie. Ty si teraz pre nu stredom vesmira, ona ani nedokaze este rozlisit, ze Ty si "niekto iny", pre nu si Ty vlastne ona - splyvate spolu. Uzivaj si tieto chvile, pominu sa tak rychlo, ze sa ani nenazdas 🙂 Kazde dietatko sa nauci zaspat same, neboj sa, aj Tvoja dcerka 🙂
A inak odpoved na Tvoju otazku, tato metoda je "vhodna" podla autora knihy pre deti myslim ze az od 6 mesiacov.

sorciera24
2. sep 2012

@katrinka8 ved pisem, ze som si ju upravila.... 😉 nechala som ho plakat v noci , ale ja som pri nom nebola (aby ma necitil a aby necitil mliecko, kedze som rusila nocne dojcenie;))....zatial tam bol mm, ale nebral ho na ruky, netisil, proste tam len bol....plac bol, ale ako vravim nie dlhy a za 2 dni maly prespal celu noc (a bez cicika;))....mna vyslovene pouzival len ako dudlik, nie od hladu....preto vravim, ze uz som bola hotova, on nevyspaty (kedze sme boli tak 7krat za noc hore a o pol 6 tej uz ulne......cely rok...)....a suhlasim, parmesacne dietatko je male a ma ine potreby, no rocne a viac dieta uz vie preco place;) ....to o tom, ze dieta je same.....to je zas metoda zaspavania vecer....aj tu som skusala...ale moj maly pri nej vobec neplakal.....skor mal z toho velku srandu, tak som to nechala tak, na neskor a casom to pochopil sam.....

sorciera24
2. sep 2012

@monasi 5 tyzdnov je naozaj malo....to ta potrebuje, este nevie ako, kedy zaspat......ak uz, tak okolo roka.....ale take mimino si toto este neuvedomuje....

tarra27
2. sep 2012

my to máme během dne někdy tak, že malá křičí - ona nepláče, ona dá koutky rtů dolů, udělá uaá a kouká co já na to...já ji pohladím a řeknu třeba ne, to nesmíš udělat nedělej to a nechám ji,....a časem to pochopí....a pak třeba sama říká ně ně ně :D

ale co se spaní týká, nenechala bych ji plakat....přijde mi to zbytečné....

@monasi
určitě bych 5ti týdenní mimi nechala u sebe.....je malinké....potřebuje tě...jediné co vnímá jako bezpečné jsi ty....

jancip
3. sep 2012

@chovancova27 Ač nejsem zastáncem nechávání dětí vyplakat, nemyslím si, že maminky, které to dělají, měly vše jednoduché, jak píšeš. Možná jen jsou v prostředí, kde jim každý opakuje, ať děti pořád nenosí, ať za nimi hned nejdou, když pláčí apod. Taky jsem to slýchávala a bylo mi vysvětlováno, že budu otrokem svého dítěte, že bude rozmazlené atak. Myslím si, že i ty maminky chtějí udělat to nejlepší pro svoje děti, ale podlehnou těmto radám (většinou od těch starších generací), protože tomu věří.

duratlicka
3. sep 2012

Citali ste vobec tu knihu, o ktorej je cela tato diskusia, ked uz nas tu tak sudite? Lebo ak reagujete na prispevky vytrhnute z kontextu bez toho, aby ste vedeli, o co vlastne ide, tak je to dost od veci a nemate tu co robit.
@monasi Je fajn, ze o tejto knihe vies uz teraz. Urcite si ju stiahni z netu a precitaj. Je tam vela o tom, ako funguje detsky spanok a ako si uz teraz navyknut na spravne ukladanie dietata na spanok. Kiez by som bola na Tvojom mieste a vedela o nej skor. Babatko hlavne casto ukladaj na spanok, taketo male babatka chcu spinkat tak po hodinke, mozno aj skor. Ak vela place, skus babysatku, v nej mi mala do 3 mesiacov spavala aj 3 hodky v pohode🙂 A hlavne zavinovat rucicky, predides tym 3hodinovym placom kvoli kolikam☹ Do 6 mesiacov spanok velmi neries, deti potrebuju vela spat, papat a prebalovat sa😀 Je to vseobecny chaos😀
Nasa spi od narodenia vo svojej postielke, ale uspavali sme na prsniku, hojdanim, piskanim, spievanim, akokolvek. Do 6 mesiacov urcite🙂

kinka555
3. sep 2012

ahojte, chcela by som vas poprosit o radu.. mam 16mesacnu dcerku a zistila ako sa prelieza postielka takze ju tam uz nijako neviem udrzat. Nepomaha ani hladkanie, skrabkanie, drzanie za ruku.. proste ked vie ze niekto je pri nej nezaspi, doteraz bola zvyknuta zaspavat sama v postielke-vypila mliecko a zaspala, teraz vypije a donesie mi flasku ze uz v nej nic neni 😖 vo velkej posteli s nami nikdy nespavala, takze ked sme to skusali obaja s manzelom sme boli vyhnani do obyvacky pretoze nas vykopavala a odsuvala. Skusala som ju aj pred spankom unavit ale nic nepomaha.. poradte mi prosim, som momentalne v 18tt tak uz ju nemôzem stale vykladat do jej postielky zakazdym ked vylezie, co je niekedy aj 5krat po sebe. Budem velmi vdacna za kazdu radu

monasi
3. sep 2012

@duratlicka na zavinovanie ruk som tiez uz myslela, len ju do zavinovacky uz nedostanem - mas nejaký tip? 🙂
Je priliz dlha a velka do nej. Babysatku som si objednala, mala by mi prist tento tyzden, takze urcite budeme praktizovat nosenie v satke.

@katrinka8, @tarra27, @sorciera24, @duratlicka - Dakujem za skoru reakciu a rady.