Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

sussanah
17. jan 2012

@strociatka my jsme byli trochu tlaceni tim, ze jsme cekali prirustek uz driv. Ale nastesti to mlademu az tak nevadilo, asi uz chtel mit taky v posteli misto 😀

obchodiknet
17. jan 2012

áno, riadila som sa knižkou, ale prispôsobila som si ju podľa môjho (nejakého vnútorného?) pocitu, ako to ešte znesiem...
t.j. nikdy som neprekročila hranicu 5 minút plaču - je dokázané, že ak dieťa reve (ryčí) viac než 5 minút, vznikajú na mozgu dieťatka ryhy (stopy, sorry za možno laické výrazy), ktoré mu môžu poškodiť a ja som to u môjho predčasniatka určite riskovať nechcela,
keď už sa chúďatko dosť naplakalo v inkubátore, ked som nemohla byť s ním...

čo je dôležité, je Vaše 100% presvedčenie, že chcete dieťatko naučiť spať, pretože je to pre jeho dobro (samozrejme aj pre vaše a manželove, či ostatných súrodencov 🙂
ak ste si nie isté, a len chcete "skúšať" lebo Vám to dakto poradil, a nie ste o tom presvedčené, resp. máte tendenciu "povoliť", tak s tým ani nezačínajte, lebo len schaosíte dieťa....

Veľmi, veľmi dôležitá je PRAVIDELNOSŤ (t.j. ukladať vždy rovnakým spôsobom - dieťa potrebuje rovnaké "uspávacie" rituály) a aj keď dieťa nebudete ukladať vždy o tom istom čase (na minútu presne), ale aj o hodinu neskôr. lebo ste napr. boli v materskom centre,
uspávací rituál musí byť rovnaký....

Ja som vždy maličkej povedala, že teraz je čas na spinkanie, že je to pre ňu potrebné, že si musí oddýchnuť a musí narásť - vždy s úsmevom a láskavo (aj keď máte nervy nadranc, lebo ste nestihli navariť obed a staršia dcéra nervačí s úlohami...), dala som jej obľúbenú hračku, božtek (mali sme taký božtekovo-prštekový rituál) a odišla som.
Zo začiatku 5minútový plač - prišla som, pohladila, opäť vysvetlila, že treba spinkať, božtek, odchod...
Potom som len prišla, pohladila, už som nehovorila nič, úsmev, božtek...

Po troch - piatich dňoch naša maličká spinkala ako hodinky. Pri staršej som o tom mohla snívať - nepodarilo sa mi naučiť ju spať cez obed, v podstate od roka vôbec cez deň nespala a až spätne pri knihe som zistila, že som robila všetky chyby, ktoré sa len dali 🙂

V dvoch rokoch chodila naša malá sama spať - "mami, idem buvať" - sama si vliezla do postieľky, a zaspala - rovnako je to dodnes (má tri a pol)
akurát večer pribudol pravidelný rituál s čítaním rozprávky (alebo najnovšie hráme divadielko s maňuškami)

lucinka144
21. jan 2012

ahojte mamicky... mame 5,5 mesacneho valibuka.. ma uz 8 kg, chrbat mam maminka v tahu uz teraz. 😎 espava v postielke. aj ked zo zaciatku buval... spinka primne. ale zaspavanie je nocna mora.... a je to coraz horsie. stale kojime...a aj v noci sa zacal budit castjsie..aj 7_8 krat.... nevadi mi vstavat a kojit, aj ked som nevyspata a unavena.. ale to uspavanie je strasne.. na ciciku uz nezaspi ako kedysi.. myslite ze je skoro skusit tu knizku v praxi??? trha i srdce ked place... ale som odhodlana to ydrzat a skusi..aj pre jeho dobro. nieje dobre aby sa takto nervoval pri kazdom zaspavani...a stale v kociariku uspavat..to je blaznovstvo. za chvilku sa mi tam uz ledva vmesti. je to velike a dlhee babetko.. 😀 😀 potesim sa kazdemu nazoru. je to nase prve mimco... dakujeme...

strociatka
21. jan 2012

@lucinka144 gratulujem k uctyhodnym rozmerom. A nejdu malemlu nahodou zuby? Nam presne v tomto veku vykukol prvy a vsetko to uspavanie sa razom strasne zhorsilo. Ak mu idu zubky bolestivo a s problemami, tak vam pri uspavani ani makovy odvar nepomoze 😀

harvey
21. jan 2012

@lucinka144 Dat babatko do dennej rutiny a rezimu mu urcite pomoze. Zkuz zacat s vecernym ritualom. Okupat, mozno trosku pomasirovat (pri tlmenom svetle),nakrmit (pri tlmenom svetle alebo uz po tme) a mozno trochu pokolisat na rukach a zaspievat uspavanku...Nieco v tomto zmysle, len nech je to pokojne, dietatko to ukludni a pripravy na spanok. Kluc je v tom nech je to kazdy vecer v rovnakom case(aspon na zaciatku)a robene rovnako, nech si na to zvykne a vie co ma ocakavat. No a to najdolezitejsie, je naucit dietatko samo zaspavat a aj ked sa v noci zobudi aby nepotreboval ziadnu pomoc od teba na zaspavanie a vedel sa ulozit sam na spanok. Zaciatky su dost tazke ale este je malinky nemalo by to dlhsie trvat ako tyzden. Najdi nejaky sposob ako urcite zaspi. Napriklad kolisanie na rukach....a ked uz bude ospaly a skoro zaspavat poloz ho do postielky. Pravdepodobne sa zobudi a preberie a zacne plakat. Ale poloz mu ruku na hrudnik a alebo ho hladkaj...a rob sssss zvuk ako ked chces dieta utisik. ak budes mat stastie utisi sa, ale pravdepodobne nie hned na zaciatku. Mas dve moznosti zkusit zostat a len ho hladkat a a cicikat kym sa neukludni. Ak zacne zurit a revat potom by som to vzdala a zacala znova s upavanim na rukach kym nieje ospaly a opat dala do postielky...Alebo ked ho das do postielky mozes odist a cakat za dverami ci sa neukludni sam. Ja som na zaciatku tiez nenechavala deti plakat dlhsie ako 5 min. Ak sa vratis a je uplne rozplakany musis opat zacat z kolisanim na rukach az kym nieje ospaly...Na zaciatku to moze trvat dlho, kludne aj hodinku aj viac. Dalsie krok potom ked ho naucis zaspavat bude ze budes uberat pomoc ktoru mu budes davat na zaspavanie. Prestanes ho pred spanim kolisat a len ho budes drzatna rukach kym nebude ospaly...az nakoniec ho budes moc dat do postielky pri plnom vedomi ale on uz bude vediet ze je cas na spanok a nauci sa zaspvat sam a aj v noci ked sa zobudi. V noci ked sa zobudi potom tiez nebudes musiet za kazdym kojit a len zkus polozit ruku na hrud a cicikat ho chvilu nech sa utisi...Deti sa v tomto veku uz prestavaju budit v noci kvoli hladu ale zacinaju sa budit zo zvyku. Ak ho cez den dostatocne krmis(kazde 3/4 hodinky) 6/7krmeni za den, nemal by mat uz dovod nato aby potreboval byt v noci krmeny.. My sme oboch malych este raz zobudili okolo 10 a nakrmili a potom uz spali bez kojenia az do 7 rana. Moj druhy zacal spavat od 7 do 7 od 10 tyzdnov a ma uz rok a chvalabohu sa nic nezmenilo. Takze pre mna to fungovalo ale na zaciatku budes potrebovat trpezlivost a pevne nervy.
Ak mu idu zubky a je na to citlivy mozes mu dat detsky paralen alebo ibuprofen(neviem ci to na Sk dostat, ale to zabera velmi dobre na bolest)Drzim palce

lucinka144
21. jan 2012

@harvey no, nieco poskusame.. zacai sme davat zeleninku na obed..a velmi mu chuti.. nastastie.. teraz zacal cicik odmietat, mozno uz nieje tak hladny, alebo smadny...no... a v noci ked sa zobudi tiez vela nepapa..len cucka cicik... takze nejako hladny nebude..ked sa pomalky odtiahnem.. prebudi sa.. neplace... len simbrikuje ruckami a zacne debatovat... a mama zacme komlikovane uspavat.. 😕 😕 pozerala som mu pusku... ma take belave miestecka na prednom dasienku... asi uz zubky.... ale nejako plackavy nieje skor nervak 😉 no skusim to nejako... nasla som si v tej knizke rezim.. budeme to dodrziavat...a dufam sa vysledok dostavi. aj ked on bol hned od porodnice pred zaspavanim taky nervak.. strasne sa srdil..a drel... 😖 len skusat nejake preucanie pri takom malkom babetku sa mi nezdalo ok. teraz je uy valibuk.. culy,,, sikovny... robi pokroky..len to nase spanie a uspavanie sa coraz zhorsuje...

harvey
21. jan 2012

@lucinka144 Kazde babo je ine. So starsim sme sa trapili kym sa naucil sam zaspavat. A tiez som snim nemala dlho ziadny rezim. S mladsim sme nikdy nemali problemy s uspavanim prave naopak tak rychlo zaspinkal a nepotreboval od nas ziadnu pomoc. S rutinou som pri druhom zacala dost skoro okolo 9 a pol tyzdna a netrvalo mu to ani tyzden a zacal spavat celu noc. Este nieco. Netreba sa vsetkeho drzat ako svateho pisma. Vsetko sa da prisposobit ako sa tebe paci, hodi a samozrejme ako to vyhovuje malemu. Podla toho denneho rezimu kt.som si ja vybrala mal spavat ovela menej ale moj druhy drobec bol velky spachtos tak som si to prisposobila tak aby bol maly spokojny a fungovalo to. No a posledne nevzdavaj sa hned na zaciatku. Vsetko potrebuje trochu casu kym sa dostavy vysledok. Ked budes skusat vela veci naraz zbytocne ho zmeties.

tinax
22. jan 2012

precitala som si cast diskusie ale vacsina sa toci okolo zaspavania a tym mi problem nemame. Intuitivne ho davam spavat v rovnaku hodinku rovnakym ritualom (kupanie, kojenie,....)ako sme robili aj u starsieho. Nas problem je neustale budenie v noci. Do takej 11 takmer kazdu pol hodinu hroznym revom a potom tak po 1-2 hodinach az do rana. Simon ma 11 mesiacov a uz som zufala. Ked bol mladsi skusala som aj nechat vyplakat ale v 6 mesiaci nam diagnostikovali laryngitidu a vyrevanie nie je mozne. Existuju v spominanej knihe rady aj na taketo problemy?

benne
22. jan 2012

@tinax v knihe sa to všetko vždy točí okolo metody 3-5-7 a teda, že necháš aj tých 7minut plakať.. plus, pravidelný denný režim, dodržiavanie odstupov medzi spánkami a pod.

Mne sa Miško tiež strašne často budil v noci, síce neplakal, ale bolo to tak ako píšeš, aj 20x za noc. Laryngitída u staršej ma donútila, aby som na noc nechala malého samého v izbe, lebo ona mávala záchvaty kašla a budila by ho. Manžel na nočnej, vieš si predstaviť ako ma desila blížiaca noc, ako budem pendlovať medzi nimi dvoma. A malý na tretí den Mončinej choroby prespal celú noc, jednoducho mu vyhovovalo, že je v izbe sám 😨 😕 Nevravím, že máš teraz Šimonka šupnúť na samotku, ale príde čas, keď prespí noc v pokoji, určite je niečo, čo mu vadí a preto sa tak často budí. Možno je citlivejší na dianie cez den a takto v noci sa to prejavuje a ešte nedozrel natoľko, aby to spracovával v pokoji. To sa napríklad teraz občas stáva Miškovi po vzrušujúcom dni, uprostred noci krik na raty, šupnem ho k nám do postele a je klud.

tinax
22. jan 2012

@benne, dakujem za odpoved a povzbudenie. Tiez som skusila ci mu nebude vyhovovat spat samemu a inej izbe ale nepomohlo. Akurat som to mala dalej k nemu. 😉 Najhorsie je ze zo zufalstva aby som sa aspon trochu vyspala som ho zacala okolo 2-3 bravat uz k sebe do postele a "kojila za spania". No asi mi skutocne neostava nic ine iba vydrzat. Ale je to vlastne zacarovany kruh - ja som nervozna lebo som nevyspata-potom je nervozny on .... Keby aspon cez den pospal ale vydrzi tak max 2x po 20-30 minut. No uvidime ako bude.

kvetinka211
22. jan 2012

@tinax ahoj, ak citas v EN, tato knizka je celkom zaujimava (The No-Cry Sleep Solution: Gentle Ways to Help Your Baby Sleep Through the Night) .. ja som ju nedavno preletela aspon zbezbe a zobrala si odtial par rad ... najmä tu, ze denny spanok kratsi ako hodina je onicom, treba za kazdu cenu docielit aby spal dlhsie a tiez ze spanky sa daju "preprogramovat" - a to tak, ze ked vies, po akom case sa ti vzdy zobudi, tak bud pri izbe/postielke skor a ked zacne prve mrnkanie, tak ho utis sposobom akym ho vies utisit tak aby este zaspal ... po case by sa mu mali spanky predlzit .. u nas to zacina dufam klop-klop-klop trosku fungovat. V noci neries ked spi vedla teba ak sa pri tom ty dokazes dobre vyspat .. ostava este poriesit vecery od zaspatia po tvoj spanok ... tam tiez byt pripravena a utisit skor nez sa uplne preberie .. idealne vo vlastnej postielke ... nie ze by som chcela davat velke rady, sama neviem ci nam to bude dlhodobo fungovat ... ale som za to, ze treba pred 357 skusit este aj ine moznosti ... toto je ta knizka, kebyze je zaujem niekde na internete bude na nu link (ip): http://www.amazon.com/No-Cry-Sleep-Solution-Gen...

harvey
22. jan 2012

@tinax Aj ked nemas problem v pri prvom zaspavani maly sa ti budi. Preto ho treba naucit aby sa vedel aj v noci sam utisit a vedel zaspat bez tvojej pomoci. Nam pomohlo ked sme dali spat deti do vlastnej izby, pretoze som nevstavala hned ked sa zacali prehadzovat a na kazde suchnutie a vela krat sa iba poprehadzovali jeden krat zaplakali(skusili ci niekto pride)a ked nic pokracovali v spani, Ako som pislala vyssie ked sa v noci zobudi a ak nezuri a neplace na plne pluca, iba iba som tam prisla po tme k nemu a polozila mu ruku na hrud a chvilku cicikala,ked sa utisi potichu by som odisla. Ak zacne plakat nechala by som ho max. 5 min. a znova prisla a polozila ruku na hrud a cicikala tak a opakovala az kym to nebude fungovat. Na prvy krat to len tak lahko a rychlo nepojde. Ide o to aby mal od teba co najmenej pomoci ziadne kolisanie a branie naruky. Ale v pripade ze bude velmi rozplakany a zufaly ruka na hrud nepomoze a budes ho musiet zobrat na ruky a pockat kym sa utisi. Ked sa ukludni, znova ho treba dat do postielky a opakovat ruku na hrud a cicikat....Treba na to trpezlivost uz ma 11 mesiacov tak rychlo to nepojde ako s mladsim babom. Ale snad po tyzdni by to uz malo priniest vysledok. Mne sa tato metoda zdala celkom dobra lebo dieta vedelo ze prides a nemusela si ho nechavat dlho plakat a nakoniec to fungovala u oboch mojich chlapcov. Len ja som stym zacala este ked boli babatka.

andrea021987
6. feb 2012

Ahojte maminy.... viem o metóde 3,5,7 aj som ju začala používať na mojom drobcovi (9M), fungovala, takže zaspávanie nám nerobí problém. Problém máme len s nočným budením. Keby sa len zobudil, že chce papať a spal by ďalej, to by mi nevadilo, lenže on len plače a mama, mama. Tiež robím chybu, že ho vezeme do postele a pri kojení zaspíme, mne by to tak ani nevadilo len manžel sa hnevá lebo sa bojí že ho priľahne. Najlepšie na tom všetkom je to, že keď nespí s nami, ale pri starkej, prespí celú noc. Neskúšala som ho nechať spať len s manželom. Nie je hladný lebo aj nočné kojenie je len také o cuckaní....takže neviem ako si poradiť. Cez deň chodí spať tri krát len to nočné vrieskanie a odkedy vie povedať mama, tak mi ide srdce puknúť. Neviete niekto poradiť....? Pokúšala som sa nahradiť kojenie čajom, ale to zabralo len prvú noc, dnes som sa už o 3 ráno nad ním zľutovala a znova v posteli kojila a on krásne spikal. Mám honechať vyplakať alebo skúsiť spať v inej izbe???

zuzanockamt
6. feb 2012

@andrea021987 ja by som ho nechala v posteli pri sebe, ked potom spi dobre ... ved ti jasne dava najavo, co potrebuje, tak preco ho nerespektujes ... a pokial to muzovi vadi, tak nech spi inde ... MM si zvykol a spime vsetci v jednej posteli uz 16 mesiacov

andrea021987
6. feb 2012

@zuzanockamt rešpektujem manžela, je to aj jeho posteľ a vyčíta mi, že malého rozmazávam, keďže bezomňa spí celu noc. Ešte rozmýšľam pripojiť postieľku k posteli tak aby som nemusela vstávať a malý by si iba našiel cicu a spal by ďalej.....

ofelieee
6. feb 2012

@andrea021987 náš Kuba zhruba v těch 9 měsících se začal přestávat v noci budit, bylo to po jedné noci, co jsem spala v jiné místnosti a manžel mi ho měl přinést jen na kojení, v tu dobu to bývalo cca ve 2 a cca v 5... nakonec došli až v půl 7, byla jsem pěkně vykulená a vyspaná 🙂 bylo to uplně bez pláče. Shodou okolností jsem pak jela k mamce, kde mám postýlku dál od mojí postele (doma je nalepená, ale nemá sundanou bočnici, to tam nejde) a prospal po sobě asi 3 celý noci do 5 (což je dodnes čas na snídani), tak si myslím, že to bylo díky tomu, že mě necítil. Dodneska už zase spáváme na nalepených postelích, a bez problému do těch 5... tak nevím, jestli by to mohlo nějak pomoct 🙂 každý dítě potřebuje něco jinýho. Taky si ale myslím jako zuzanockamt, že ti chlapeček dává jasně najevo, co potřebuje, možná bych zkusila manželovi vysvětlit, že to je prostě vývoj, třeba s váma bude spát dva týdny a pak už ne... sama nejsem zastánce toho, aby se oddělovali manželé, jen výjmeně když je jeden hodně unavenej/nemocnej/pracovně vytíženej...

euka210
7. feb 2012

@andrea021987 myslim, ze muz sa nemusi bat, ze maleho prilahne...uz to predsa nie je male babo. Nas ma 5M a polovicku noci je v posteli medzi nami a nemame problem, a to manzel je riadny spachtos 🙂 Mne to posledny cas takto vyhovuje, lebo pokial maly nevstava o 5.rano tak aj ked po polnoci casto kojim tak sa vyspim, co predtym nebolo, lebo dam prsnik a spim dalej. Alebo dat bocnicu prec a postielku dat k posteli...tak to mame u svokrovcov. Neviem ci sa budi ze je hladny alebo chce len uspat....ale zatial to neriesim. Ale ked sa zobudi do hodiny po ulozeni tak k nemu ide manzel, lebo je jasne, ze hladny nie je....prvy krat mu na rukach reval hodinu, ale teraz 10-20 min...ale iba obcas sa tak skoro zobudi. My nevieme cez den zaspavat...len v kociku, kezde po rukach ho uz nevladzem a aj ked som ho napr. uspala v nosici, tak po vybrati bol hore. Teraz sme zacali prikrmovat, ale ked bude mat 6M, tak idem cez den ucit zaspavat v postielke, lebo su dni, ze kocikujem ako blba pol hodky po kuchyni (esteze mame velku 🙂 ) a spi len pol hodky, hoci viem, ze mu je to malo, lebo ked je zababuseny v overale, tak mi prespal aj 1,5h. Ale asi som velmi nepomohla.

ritusuk
7. feb 2012

Ahojte baby, pripajam svoju skusenost; moje dvojcata boli prve dva mesiace v nemocnici, posledne noci pred prepustenim som spavala s nimi - teda skor nespavala 🙂 mala som a doteraz mam panicky strach pred tym, ze ich prilahnem, predsa len, dve malinke baba naraz...s partnerom sme sa dohodli, ze hned po navrate domov sa ich pokusime naucit na postielku a neskor na vlastnu izbu. Prisli sme teda domov, prvy tyzden plac, vylakala ich (ako kazde dieta asi) zmena prostredia. Cicikali sme a vlozili naspat do postielky, s nami nespali nikdy (maju 5 a pol mesiaca). Teraz mame rezim taky, ze o polnoci najneskor sa napapame a spia az do rana, o deviatej rano mavam budik a castokrat sa stane, ze pridem do izby a oni este spia 🙂 samozrejme, obcas si zamrncia zo spanku, vtedy nacuvam, ale hned aj zaspinkaju. Aj som mala dilemu, ci ich nemam budit na papanie, ale aj doki, aj mama, aj ine maminky mi radili, nech ich necham spat, ze ak by boli hladne, zobudili by sa, co myslite vy??? Navyse mi mnohi radia, nech si to vychutnavam, uz aj tak je zazrak, ze doteraz takto fungujeme, ale ze vraj od 6teho mesiaca mozu prist problemy, nocne mory atd...zatial mame plan, ze v tom pripade budeme spavat opat v detskej izbe (mame tam stale ulozenu manzelsku, v spalni uz mame druhu), ale pokial sa bude dat, na nasu postel ich zvykat jednoducho nechceme...

ritusuk
7. feb 2012

Este dodam, ze sme na UM, samozrejme, keby som kojila, bolo by to mozno uplne inak a volila by som to najpohodlnejsie riesenie 🙂 v tom pripade by sme vsak potrebovali riadne letisko 😕

klaudialip
14. feb 2012

ahojte,mozno mi poradite,moja 15 mesacna dcerka zaspi sama aj na obed aj vecer,ale pravidelne od 23:30-0:30 sa v tom case budi skoro kazdu noc,place zaspat nevie a ked ju dam k sebe,len sa prehadzuje a nevie sa ulozit,na rukach sa ulozi hned ale aj to dlho trva kym zaspi.vacsinou zaspi az po dvoch hodinach.minule mala rekord a vydrzala az 4 hod.sme unaveni,nevyspati a nevieme co sa deje.nemate s tym niektora skusenosti?

a este aby som dodala,chodiva spat bud okolo 18-tej abo okolo 19-tej,podla toho ako je unavena

ewcik
16. feb 2012

Maminky, a mohly byste poradit mně? Naše malá má 10měsíců, je na UM, spí sama v pokojíčku a stejně pořád bojujeme. Večer po sedmé usne v pohodě bez breku, tak do dvou spí, ale ve dvě začne brečet a vydrží to třeba dvě hodiny. Z postýlky jsem jí nikdy nevyndavala, nechovala, na spaní má dudlík, ale ten si sama najde, i jsem k ní chodila v intervalech jako píšou v knížce a nic........prostě stejně nepochypí,že se spí tak už nevím přes den spí od 10 do 12 a od 14 do 15,30. Myslíte, že to že je v noci vzhůru, může být tím, že spí dost přes den ? Je fakt,že při tom odpoledním spánku už malinko vyvádí, takže by ji třeba stačil pouze jeden spánek, ale vyřeší to náš problém ?
tato kniha se mi moc líbí,ale nejsem si jistá, že jsem tam našla odpověď na náš problém můžete mi podle této knížky poradit vy zkušené? děkuji

valentynkaa07
16. feb 2012

@ewcik ahoj, nejsem odborník, ale musela jsem si knížku přečíst, protože malá se mi budila pořád v noci i několikrát, nakonec s ní spal tatínek a je to lepší. V tvém případě bych zkusila jak píšeš, zkrátit ten denní spánek. Co tam vidím je, že před večerním ukládáním ke spánku má být co nejdelší interval, nejméně však 4 hodiny, to bych zkusila nějak pořešit a protáhnou to co nejvíc, chápu, že dítě je mrzuté a pod., ale tak postupně to prodlužovat třeba po 15 minutách....nevím, já jsem si taky myslela, že to zvládnu podle sebe, no nakonec jsem tu knížku musela nastudovat, ale vzala jsem si jen to, co se mi hodí, nenechávám vyřvat, klidně jsem s ní, když usíná, ale jen ležím a usne.
Každopádně bych to zkusila a uvidíš, zda to pomůže. Já tolik zkušeností nemám, tak snad se ještě ozve někdo zkušenější :D

barunka9
16. feb 2012

@ewcik ahoj. Ja jsem si knizku poridila na doporuceni kamaradky a postupovala jsem podle ni - resila jsem vecerni usinani a nekolikere nocni buzeni na kojeni. Postupovala jsem podle rad a musim konstatovat, ze to fungovalo. Doporucila jsem ji i segre a ta je taky s vysledkem spokojena. Takze za me rikam, vyuzit rady a drzet se toho. Urcite dodrzuj interval 4 hodiny pred nocnim spankem, klidne i vic, dite by melo jit spat unavene. Uz si nepamatuju, kolik hodin by prumerne melo dite v jakem veku spat, ale secti si celkovou dobu spanku za 24 hodin a uvidis, jestli neni vlastne "prespana". Podle toho bych zkratila ty dva denni spanky.

ewcik
16. feb 2012

Holky, děkuju !!! Když jsem to tak nějak spočítala, tak malá spí dohromady zhruba 13-14hodin. Nevím, kolik by mělo dítko v tomto věku spát, ale každopádně jsem jí dneska dala spát před hodinou a za hodinku jí vzbudím a zkusíme, jestli do večera vydrží. Chodí spát kolem půl osmé, tak bude mít pauzu dost velkou. Snad pak nebude zase v noci 2 hodiny vyvrapovat, co myslíte? 😖

mon173
16. feb 2012

caute baby, jedna mamina mi poradila stiahnut si tu knihu z netu. neviem to ale najst. nemozte mi to niekto poslat? dakujem pekne

eva189
16. feb 2012

ahoj mon173 zadaj si temu- čo s rozmaznamým babätkom a hned na zaciatku v tretom prispevku je link na tu knihu.

barunka9
16. feb 2012

@ewcik myslim, ze je to v te knize napsane, kolik a v jakem veku by mely deti prumerne spat. I kdyz taky to clovek musi brat s rezervou kazde dite je jine. My mame treba space celkem dobreho. 🙂 Mas tu knizku? Jestli ne, tak se podivam. Jinak, mozna me tu ostatni maminky sepsujou, mne prijde sedma hodina na ukladani moc brzo. Beru to tak, ze cim driv dam dite spat, tim driv se rano vzbudi. 🙂 Ale nekomu muze ranni vstavani vyhovovat, ja si radeji prispim. 🙂

ewcik
17. feb 2012

@barunka9 my musíme ráno v sedm stávat, abychom šly se starší do školky. Takže bychom si stejně dýl nepospaly 😒 že bych byla dobrovolně ranní ptáče to nééé 😉
Na léto to ale plánuji večer trošku posunout, to je sedmá opravdu brzy.

Nicméně včera jsem jí zkusila dát spát jednou denně. Šla spát v jedenáct a v jednu jsem jí šla vzbudit. Dopoledne i do večera vydržela v pohodě. Nevím, jaké by to bylo kdybych jí nechala spát dýl, budit se mi jí nechtělo, ale mám strach, aby nespala zase dlouho a nebyly jsme tam, kde jsme byly. No večer usnula po sedmé jako dudek. Kolem půlnoci se vzbudila a zase hodinku pobrekávala a nešlo jí usnout, tak nevím jestli je pokrok to, že neplakala hoďky dvě ale jen jednu 😖

barunka9
17. feb 2012

@ewcik no tak to jo, kdyz musite vstavat, tak to pak tu sedmou chapu. Cernej humor s tim pokrokem. 🙂 Poprve jsi psala, ze Ti spi 2x denne, v souctu to dela 3,5 hodiny a ted si ji nechala spat sice jednou, ale 3 hodiny v kuse, to v celkovem souctu spanku za 24 hodin zadnej rozdil neni, ale ma delsi pauzu pred vecernim ukladanim, to je fakt, takze proto usla jako spalek. Tezko rict, proc pak uprostred noci place. Ja mam starsi holcicku (17 mesicu), to se blbe porovnava, davam ji spat 1x denne a to spi tak 1,5 hod. a kdyz se zadari, tak maximalne 2 hodiny. Uz si nepamatuju, kdy jsme presly ze dvou dennich spanku na jeden. Nema nejake spatne sny? Blba otazka, jak to mas vedet, kdyz Ti to nerekne... 🙂