Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

dlabinecka
24. jan 2011

@ynez75 No, já nechci rýpat, ale myslíte ty citlivé maminky, které nechávají své děti o samotě plakat?!? Samozřejmě se mi to osočování také příčilo, ale myslím, že oba "tábory" to myslely dobře....

ynez75
24. jan 2011

@dlabinecka kazda z nas mame na veci iny pohlad.kedze ja neurazam mamicky,ktore su proti nejakej metode,nepacilo sa ani mne,ze urazali mamicky,ktore nejaku tu metodu vyskusali..kazdy najlepsie vie ako to doma ma.tu sa ani neda napisat vsetko a maximalne konkretne...ja som akurat bola tym vytocena,co sa tu dialo.nemalo to nic spolocne s urovnou.aj ked s niecim nesuhlasim,neprezentujem to tak,ze budem niekomu nadavat alebo ho prirovnavat k diktatorom.

valika_val
24. jan 2011

ahojte, moj prispevok velkosti jednej jedinej vety bol ironicky. neurazal, ani neprovokoval.
v kazdom pripade tie predosle prispevky "opacnej strany" urazali, aj provokovali, ale nevadi... dvojity meter nie je nicim vynimocnym - ako na slovensku tak aj v internetovom fore 😔
ale k veci: dnes sme mali tri spanky, po druhom bol zobudeny o 13,30 lebo sme isli na poradnu a ten treti trval od 16,30 do 16,50 - tiez bol zobudeny, ale ze neplakal (hovoril MM, ja som bola u zubara).
teraz ideme kupat a spinkat, vecer sa zastavim 🙂

berenika39
24. jan 2011

@ynez75 ale vidíš, že diskuse pokračuje dál, a přidalo se pár maminek, které k dětem přistupují bez metod "nechat vyplakat", a ty se ptají....znamená to, že diskusi četly a maximum příspěvků, kterými jmse se tu snažily vysvětlit zbytečnost toho postupu padlo na úrodnou půdu. o to šlo. konkrétní urážky tu nepadaly, diskuse byla bouřlivá, ale ve výsledku měla smysl.
pokud tu kdokoliv někoho "urazil" (za sebe si jsem jistá, že ne, dávám pozor), bylo to spíš tak, že napsal něco, co se druhé straně nelíbilo podle hesla pro pravdu se každý zlobí. jinak tu byly až na pár výjimek vytečkovaných a ovykřičníkovaných hlášek jen příspěvky, které si téma žádalo. nic víc, nic míň.
hlavně se ted nepouštějme do dokazovaní, kdo co kde a kdy napsal. diskuse běží v klidu dál a jsem za to ráda.

dlabinecka
24. jan 2011

@ynez75 To ano, to je pravda. Já v zásadě souhlasím s oběma názory. Layla se podle toho, co jsem pochopila snaží zminované metodě předejít, ale také se mi nelíbí, že některé maminky nechají své miminko o samotě plakat. V klaždém případě je to kždého věc, ale když to napíše veřejně, je dost pravděpodobné, že na něj bude taková reakce. Urážky byly ošklivé a zbytečné, ale nechaly se čekat....

ynez75
24. jan 2011

@valika_val my sme spali od 10 h do 10.25 v kociku a potom sme sa cely den trapili.druhy spanok skoncil neuspesne,ked som dieta ulozila do postielky o 13 h o 14.45 som ju aj vybrala s tym,ze cele takmer 2 hodiny prekecala s hrackami.o 17.30uz bola tuha 🙂

kablika
24. jan 2011

@muriella no zaspávajú tiež s plačom, malý dokáže riadne vrieskať a malá zase ako taký tigrík vrčí 😀 Dnes to bolo super: malý len 1min! a malá 20min. Takže dá sa to aj s dvojkami 😉 Ja sa prosto prispôsobujem tomu, ako sa to v čase mení. Donedávna zaspávali super. Každý mi to závidel: napapať, posedkať si ešte spolu a akože prečítať knižku, položiť do postieľky, puska, dobrú noc a zhasnúť. A bolo ticho! Zaspali do 5 min, a zrazu jeden večer - odchádzam a kuknem na malého, ten kútiky dole a reeev....Moje malé...a malá tiež. Tak som ich nechala poplakať, chodiloa som za nimi a dávala im cumeľ - no nebolo to ono. Zobudili sa niekedy ešte aj 5-6x do polnoci a len ten cumeľ podávať...... Potom som si prečítala tu o tom skoršom uložení, tak som to skúsila a som nadšená!! A myslím, že napriek plaču (už som cumeľ nepoužila, podľa metódy každé dieťa vie spať som k nim chodila v cca 4-5min intervaloch) aj oni....ráno sú bohovsky vyspatí 😀

ynez75
24. jan 2011

@kablika no,ja som tiez nechcela verit,ze staci len dat dieta spat na noc o 17.30 a ona "zabudne "plakat a nauci sa kraaaaasne spat.predtym,ked bola mensia,som ju aj ulozila o 17.30.ale ked sa zobudila o 18.h vybrala som ju a potom ulozila na noc az okolo21 h...a bola to pohroma.teraz ked sa nahodou zobudi,uz k nej nejdem.ona uz ani neplace,tak mi nevadi,ze si rozprava.a potom sama pekne zaspi 🙂 fakt sa to da bez placu,staci tak malo...ale nemusi to zasa platit na kazde dietatko ☹

kablika
24. jan 2011

@ynez75 no ja ti len potichu závidím, že sa ti malá zobudí o 7, ja mám ranostajku: 5:30 skoro pravidelne 😀 Malý - ten si pospíííí aj do 7 😀

ynez75
24. jan 2011

@kablika no,ja som sa inak strasne bala,ze ked pojde spat o 17.30,ze o 5h uz bude hore.no niekedy je,ale zaspi.ale myslim si,ze aj preto,ze je noc.bojim sa leta.myslim podla toho,ze cez den ju ukladam rovnakym sposobom ako vecer a nezaspi vobec.takze cez den,nespava vobec ☹
fuuuuuuuuuuuuu obdivujem ta,ako aj kazdu mamicku,ktora ma 2 i viac malych deti na starost naviac.moja je strasne ziva a niekedy nevladzem.a to je len jedna

valika_val
24. jan 2011

ynez, no pekne ste si zas uzili den... tak mozno k jej aktivite jej staci len oddychnut si v postielke bez spanku.
nas pan veduci prekvapivo zalomil sam, na prvykrat! teraz som ho isla obratit, lebo zas dolu hlavou a na deke. ale zaspal bez slova, vo vysielacke sa neozvalo nic... a to som sa bala, ze ako sa mu bude chciet spat po troch hodinach od zobudenia a po 3 dennych spankoch. ale asi som to dobre odhadla a nenechala ho dlho spat 🙂
a je tu noc 😀

veru, co budeme robit v lete?
my sme si zvykli mat zatiahnute rolety aj zavesy, lebo mame izbu na juh a tam permanentne svieti slnko 😒 takze maly celu zimu spava cez den v sere az tme.
ynez, mozno sa to upravi a budes prekvapena 😉

valika_val
24. jan 2011

@kablika
dvojicky, to je husteeeeeeeeee 🤐 😝 😎
ale super to zvladas, ako tak citam, klobuk dolu 😉 😵

ynez75
24. jan 2011

@valika_val ja ti neviem.mozno.a mozno sa k tomu prida behanie po postielke,ako je to u vas.ale nejdem predbiehat..kebyze nemam dnes starsiu dceru doma cely den,zasa nic doma nespravim.jej sa treba vkuse venovat,ked nespi,je taka unavena,nic ju nebavi,sama sa nezahra....bola som aj ja prekvapena,ze sa vykecavala v postielke...no dufam,ze vasa dnesna noc bude zasa o nieco lepsia

valika_val
24. jan 2011

@ynez75 dik 😵

valika_val
25. jan 2011

niktooooo? 🙂

u nas noc vyzerala tak, ze do polnoci, kym som nesla spat, som ho parktat bola stiahnut nizsie do postielky 🙂 potom si NEPAMATAM kedy ma zobudil, ale urobila som 2x čššš a zaspali sme. nekrical, len zaplakal, mozno si aj nasiel cumlik, neviem, neprebrala som sa. potom az o 4, to som nakojila.
nadranom to bolo horsie, 2x som ho bola prikryt a o siestej uz velmi vymyslal a bala som sa, ze sa uplne zobudi, tak som mu dala cucnut vodicky, cumel a spal do 7,15 😉
PARADA!!!

mrtvy chrobak zabral? uvidime o tyzden 😵

ynez75
25. jan 2011

@valika_val tak to ste mali uplne pohodovu noc,konecne 🙂 az na par detailov,ale chalanisko pekne napreduje 🙂 u nas o 03.00 mala zobudila cele osadenstvo v byte,zasa mala potrebu vykecat sa,no po 45 minutach si povedala.ze uz dosiahla svoje,aj tak sme hore a zaspala 🙂 samozrejme sme ju ignorovali a dalsim vykecavanim nas zobudila o 6.30.do 7.30 sme ju nechali,nech sa vykeca a teraz je zasa v postielke a debatny kruzok pokracuje....ja si ani radsej nepredstavujem,ako to bude u nas vyzerat,ked sa nauci normalne rozpravat.jej sa usta nezatvoria ako je den dlhy.a este aj v noci jej to chyba 😀

valika_val
25. jan 2011

nemate to nahrate? by som to rada pocula, to musi byt mile 🙂 moj nevyda hlaska ako je den dlhy (pokial neziape pri prebalovani a obliekani, samozjreme) 😀

ynez75
25. jan 2011

@valika_val nieco mame,ale to bola este mala,to okrem mamam a baba nehovorila nic.teraz je to najcastejsie,jajaaaaj,ej ej,dadada,mamamama,tatata,dedede,brrrrrrrrrrrrrm,brmbrm,a ine hatlaniny...no je to zlate,len uz je toho vela,ked si neda ani v noci pauzu 🙂 a ked zacne spievat a krutit bokmi a hlavou,ked tancuje 😀

apollo11
25. jan 2011

Přečetla jsem posledních několik stran diskuze a jsem ráda, že tu píše někdo jako @fem, její příspěvky mají co říct i přes místy složitou formu 😉 a nemyslím, že by někoho urážely, to jsem si nevšimla. K diskuzi je vždy potřeba i druhý pól a vy zastánkyně metody byste jej měly přijmout s tolerancí.. tolerance je totiž třeba na obou stranách. Neodsuzuji nikoho, kdo tuto metodu obhajuje (i když mu nerozumím), umím si představit, jak je to někdy těžké.. chápu její logiku, ale srdce, a ani zdravý rozum by mi ji nikdy nedovolily použít. Podle mě tahle metoda pomáhá spíš matkám (ano, vím že matky taky mají právo na odpočinek!), ale v žádném smyslu nepomáhá dětem.. a kdyby mohly odpovědět, určitě by žádné z nich neřeklo, jak je to vlastně fajn. Nevěřím argumentu, že jim "pomůže" naučit se spát, protože to jde i jinak, o tom jsem přesvědčená. Možná takhle lze dosáhnout cíle, ale není taky důležité, JAKÝM ZPUSOBEM se ho dosáhne? Nemůžeme vědět, jaké následky tento přístup způsobí...

Říkáte, že ti s opačným názorem by měli přispět svou radou. Tak já přispěju. Spánek dětí se skutečně mnohokrát proměňuje, a já si myslím, že je důležité flexibilně reagovat na tyto změny a potřeby, ne se rigidně držet jednoho způsobu (to je mi na téhle metodě nesympatické). Pro mě bylo vždy důležité, aby si moje malá vytvořila před spaním pozitivní rozpoložení, pohodu, aby usínala ráda a s pocitem bezpečí, že tam jsem.. ne ve stresu, v pláči.. a ono to funguje. Do tří měsíců usínala u mě v náruči, prostě jsem ji houpala, ona se na mě dívala, dokud neusnula. Pak jsem začala pozorovat, že už je na náruč moc živá 😉 , dala jsem ji do postýlky a seděla u ní, naprosto v klidu se během několika dní naučila usínat.. dodnes u ní prostě sedím, třeba si čtu nebo něco dělám, ona žvatlá 🙂 a směje se na mě, hraje si s hračkama, které má jenom v postýlce a vždycky se do ní těší.. Neříkám, že je to vždycky takhle ideální, ale většinou ano, věřím, že si vypěstovala důvěru k tomuto rituálu spánku. Nikdy ji nenechám plakat, když se něco změní - a teď po půl roce se noční spaní trochu zhoršilo, budí se někdy v noci, ale vždycky k ní jdu a utěším ji.. večerní ukládání a usínání se však pořád odehrává v pohodě.. přes den je to s usínáním trochu horší, ale to už odbočuji...

Chci tím říci, že vyplakání v jakékoli situaci nejen že nemusí být prospěšné věci, ale i kontraproduktivní, aspoň u svého dítěte to tak cítím. A to je myslím to podstatné, dělat to podle toho, jak znám své dítě a co cítím jako správné - pokud některá maminka na základě svého citu nazná, že musí dítě nechat plakat, pak je to její věc (a bohužel jejího dítěte), ale byla bych opatrná s tím, radit to i ostatním.. prostě se to nedá plošně aplikovat na děti, které neznáte.. nezpochybňuji vaše úspěchy v tomto poradenství, ale prostě se mi to osobně nezdá. Jak tu myslím vzpomínala @berenika39 ten příspěvek, kde se maminka 4-měsícního dítěte ptá, zda ho má nechat několikrát v noci plakat a jak dlouho.. to přece je úplně špatně a takové mamince jde poradit jen to, a´t se řídí svým citem a neptá se "odborníků" ☹
Není jen cíl, je i cesta. Neupínat se na ten cíl, trochu otevřít oči.. vše má svou chvíli, kdy se to přirozeně srovná, a pokud to trvá trochu déle, proč bychom to nemohly kvůli svým dětem přečkat? Vždyť ony na to spoléhají..

valika_val
25. jan 2011

@apollo11
krasne si to napisala, nemozem nic ine, len suhlasit.

a co by si poradila mne?
s dennym spankom nemame problem, s uspavanim tiez nie. mojho syna uz niekolko mesiacov dam do postielky a sedim pri nom, hladkam, uspavam, alebo (posledne dni, tyzden) - ho staci len polozit a on si uz spokojne odfukne a zaspi... problem mame (mali sme) s neustalym budenim v noci, aj kazdu hodinu, aj castejsie, bez zjavneho dovodu. najprv prsnik a mliecko, potom len prsnik, potom uz ani to nie. u mna v posteli? ani omylom. len vstat, dat sa na styri a odchazdat. pri akomkolvek laskavom ukludneni hystericky rev, "preco mi chces zakazat odist" a "preco ma nutis lezat, ked ja nechcem"! mimochodom, aj cez den mame ten isty problem: neobsedi, ruci, ked ho prebalujem (lezmo) a tiez ked ho obliekam. papanie sme ako tak zvladli, lebo mu chuti, ale musi byt priputany.

3 mesiace(!!!) som sa trapila, vstavala, kojila, utisovala do vycerpania. cez den som nevladala, bola som apaticka, mrzuta, s kazdym som sa hadala, nebavilo ma zit, ani byt matkou. spavala som tak mx. 4 hodiny denne prerusovanym spankom, pretoze casom som uz ani nevedela zaspat, ked som ho utisila...
raz to bolo vekom, raz zuby, potom rychle napredovanie fyzickyej aktivity (v 6,5m sa postavil), prikrmy. ktovie. NIC z toho, co sme vyskusali, nezabralo a vedela som, ze ja dalsi tyzden uz nevydrzim.

ako som to vyriesila, mozno vies, mozno nie, ale som zvedava, co by si mi poradila.
plusom pre teba je to, ze tvoju metodu si uz overit nemozem, pretoze sa nase katastrofalne noci zmenili k lepsiemu.

dlabinecka
25. jan 2011

@valika_val Ahoj, tak jsem si konečně přečetla tvuj problém 🙂 Nechci tady řešit, jak jsi to vyřešila nebo nevyřešila, apíš jsem se chtěla zeptat jestli jsi toto řekla lékařce? a jestli jo, co Ti na to pověděla? Mám takový pocit jestli je to v pořádku? Jestli není malý např. hyperaktivní nebo tak něco?

ynez75
25. jan 2011

aj ja potrebujem radu!co mam robit,aby mi dieta aspon trosicka spalo cez den?moje dieta nespavalo od narodenia.ci som pri nej,ci nie som,je to stale rovnake.nastastie noci uz mame paradne vyriesene.zaspava o 17.30 a spinka pekne do 7.rana bez zobudenia.ale dni su hororove.na cas ju ulozim do postielky tak,ako aj na noc.nespi.krici,rozprava,potom place.pridem,chytim ju za rucku,rev,porozpravam s nou,rev,hladkam ju,rev,pusinkujem,rev,vezmem ju z postielky lahnem si s nou,rev,vyberiem ju,so slovami,tak dobre,asi nechces spat,rev hodinu.uz som vyskusala aj to,ze vyvetram izbu,vypnem radiator,ale nepomohlo.a nepomaha ani uspat v kociku von ,tam spi maximalne polhodinu,aj to vynimocne...a tak to u nas chodi den co den.co s takym dietatom?ked na nej vidis deficit spanku?je vycerpane,sucha si neustale ocka,nevie sa sustredit na hru,na nic?lebo nutne potrebuje spat a neda sa jej....napisem aj to,ze rano,ked sa zobudi po paradne vyspinkanej noci,smeje sa,hraje sa,tancuje,blaboce,je stastna,ale bohuzial to trva len do momentu,kym nedojde hoc len minimalna unava...za rady dakujem

ktr
25. jan 2011

@valika_val my jsme to měli až do roka úplně stejné....přes den pohoda,usínání pohoda....ale noci hrůza....do roku byl co hodina nebo 2 vzhůru.....jediné co zabralo,protože jsem odmítala co hodinu vstávat k postýlce,že jsem si malého vzala do postele...sice se taky budíl,ale stačilo ho jen pohladit,promluvit,dát čajíček a spinkal dál...takže jsme se aspon trochu vyspali....no a ted asi měsíc už konečně!!!!!!!!spinká celou noc....někdy se taky vzbudí,ale má u sebe čajík ,tak ho vypije a spí dál...problém je zas v tom,že pije hodně a já ho musím přebalit,takže ho někdy zbudím....

dlabinecka
25. jan 2011

@ynez75 Není 13,5hodiny nočního spánku trochu dost? Já nevím - mě se zdá, že ta půlhodinka třeba dvakrát denně by jí mohla stačit, ne?

renatkas
25. jan 2011

@ynez75 aj ja si myslim, davas ju spat strasne skoro, Skus par dni vydrzat s vrestajucou malou ale ukladaj ju okolo siedmej alebo tak nejak po vecernom kupani, potom ti zaspi aj cez obed ked nebude tolko spat v noci, len par dni to asi potrva.

valika_val
25. jan 2011

@dlabinecka
ano, lekarke som o tom hovorila, ale asi tak po mesiaci, co sa to zhorsilo, cize nie az potom, co to bolo uz neunosne. vtedy mi poradila trpezlivost a homeopaticke cipky viburcol. a ak by aj hyperaktivny bol (co sa mi ale nezda), tak co? ☹

pred vyse tyznom som sa prvykrat odhodlala pri polnocnom zobudeni a reve, ze ho skratka nevyberiem, neutisim na prsniku a hotovo. trvalo to hodinu a pol, co som striedavo pri nom sedela, dohovarala, ukladala, hladkala, drzala v naruci a nechala sa kopat, trhat si vlasy, revat do ucha. nepopieram, obcas som aj odisla z izby, ale plac ma donutil ist znova za nim. zaspal po hodine a pol, asi preto, lebo bol unaveny a mozno zlomeny. neviem. v kazdom pripade nase noci sa zlepsili natolko, ze som nepovazovala za nutne to dalej nejak extremne riesit. stacilo mi, ze nemusim vstavat kazdu hodinu, ale len kazde dve a ze ho tym padom mozem dat striedavo na prsnik a striedavo cucnut vodicky (ucila som ho na vodu)...
ale po nejakych 2-3 dnoch sa to zas zacalo zhorsovat (nedokazala som ho nechat plakat dalsie a dalsie noci), a tak som vyplakanie, ci metodu pevnym objatim nezvladla a hladala dalej. ten dlhy plac z piatka na sobotu som zvladla len preto, lebo som bola neunosne vycerpana a bola to moja posledna nadej.
kedze sa to potom zlepsilo, znova som ako debil zacala k nemu vstavat vzdy, ked si zmyslel a on to patricne vyuzival. sam nevedel co chce. ak dovolite, neprotirecte mi, pretoze kazda matka si dieta pozna a ja viem, ze to nie je ziadna separacna uzkost (aj ked ten vek sa na nas hodi). moj syn nie je typ maznaka, neznasal sa nosit, drzat ako babatko, nenavidel perinku a zviazane ruky, odmietal lezat v kociku a nic nevidiet. to len pre uplnost.

a tak som predvcerom aplikovala "mrtveho chrobaka" - pisala som o tom vcera. aj napriklad @kaja73 to pozna. a myslim, ze to zabralo. este je skoro na nejake zavery. ale moje dieta vie, ze som s nim, ma vsetko, co potrebuje (pretoze ku mne sa pritulit urcite nechce, to som si ista), a tak sa na seba divame z postele do postele, kazdy ma svoje miesto, svoju slobodu a vsetko je v poriadku.

pozor, to co som napisala, je skratene, napisane rychlo a prosim, aby to oportunistky nebrali doslova!! 😉

ynez75
25. jan 2011

@dlabinecka ja som rada,ze v noci tak dobre spi.som si ista,ze dospava nedospate.aby si pochopila,od narodenia nespavala absolutne.10 minut a dost.noci cele preplakala,hystercila.naozaj nepomahalo ani hojdanie,ani lezanie pri nej,vobec nic.tieto jej stavy nas donutili riesit to u neurologicky.ta nam povedala,ze jej da lieky na spanie...no nie,dakujem.nechcem 2 mesacne babo dopovat liekmi,lebo za 24 hodin,prespi 2 hodiny.a to uz som bola rada.nasu neurologicku skor ako ten spanok,zaujimalo viac to,ze mala sa v porovnani so svojimi rovesnikmi tak nehybe,neprevracia a tak.bohuzial,mala sa narodila malinka a objavila sa u nej rachitida(nevstrebava sa jej vapnik ani fosfor v tele,vsetko jej odchadza mocom von,ma teda meksie kosti)takze na metabolickej ambulancii nam povedali,ze co sa tyka motoriky,je adekvatna k jej stavu...nestaci jej spavat len polhodina denne.ja to na nej vidim.ked sa nevyspi,je zla.a je uz neviem ako jej mam pomoct a lieky na spanie jej odmietam davat

ynez75
25. jan 2011

@renatkas mame vyskusane uz aj to a predstav si,ze prave odkedy ju ukladam spat o 17.30,odvtedy spava celu noc.takze to menit urcite nebudem.to je jedina"metoda"ktora nam pomohla prijmut malu spat aj bez placu

valika_val
25. jan 2011

@ktr 😀 no vidis... parada, som rada, ze to uz mate za sebou 😉 hadam si aj ten moj zvykne na caj, zatial odmieta akukolvek tekutinu okrem MM. ale rata sa aj deci vody.
presne ako pises, dala som mu do postielky vodu, cumliky, aby sa vedel obsluzit. funguje to (zatial).
so mnou v posteli to zial nefungovalo - vobec nestacilo ani pohladkat, ani vytasit prsnik, on chcel skratka len stvornozkovat k celu postele, tam sa postavit, pripadne sa trepat z postele dole, objavovat svet 😀
a ked som mu v tom chcela zabranit, spustil hysak.

kaja73
25. jan 2011

@dlabinecka Ja som mala ten isty problem ako valika_val s oboma synmi.S prvym som z tychto dovodov spala v jednej izbe 10 rokov.Nik mi nevedel pomoct,behali sme po doktoroch,ale aj tak sa stale budil 2 roky -15-20 krat a potom do 6 rokov cca 3-5 krat a este aj dnes sa budi spon 1-2 krat,ale už to zvlada sam.Dlho sa aj bal tmy a samoty.Druhy syn mi do 6m spaval vzorovo a po očkovani z noci na noc horor-opat to iste čo u Petka15-20 krat hore.Už som bola na prašky,pretože som tušila že to bude dlhodoby problem ako bol u Petka.Nastastie dnes už existuje internet a vdaka info z neho som prišla na pričinu-očkovanie a po detoxe zameranom nan sa nam spanok v priebehu tyždna ustalil na 3-4 budenia a dnes už len Jedno-aj to až nad ranom-a to mu idu 2 stoličky a jeden rezak.Myslim že často sa ani nemysli na tento problem-aj ked v letačiku od vakciny je kasne pisana ako vedlajši učinok nespavost-aj dlhodoba a hned sa všetko priklada separačnej uzkosti alebo zubkom.Inak starši syn nie je hyperaktivny,ale kludny chlapec,dobre sa učiaci.Mame z neho radost.Takže ono nemusi ist len o hyperaktivitu ak dieta nevie spat-to by sa prejavovalo aj cez den.