Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

momin
19. apr 2010

4 mesicni miminko je jeste male.. chce byt u maminky.. mazlit se... nevim co v tom hledas?!

janca.mareckova
19. apr 2010

MOMIN: co v tom hledám? Že bych mu musela být pořád za "zadkem" musím taky uklidit, uvařit a jakmile se mu chvilku nevěnuju, je zle a začíná hysterák.

momin
19. apr 2010

janca ty mas vice deti?
Ja nevim.. ja tyhle veci proste delam kdyz maly spi.. stejne kdyz se neco snazim uklidit s nim tak mi to hned rozhazuje-ale to u vas jeste neni ja vim...

rimmel
19. apr 2010

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

Existujú rôzne spánkové modely a návody ako naučiť bábo spinkať. Za cenu vyplakania. Väčšina mamičiek túži po takom bábätku. Zároveň sa v nej čosi búri. Pretože mamička čo dojčí, má dokonale rozvinuté vnímanie potrieb bábätka, nie je otrlá voči plaču, najmä ak vie, že existuje účinný prostriedok, ktorý plač zvyčajne zastaví – jej prsník. Nie je umenie bábätko nechať vyplakať a počkať, kým sa nezlomí a rezignovane sa neutíši. Takých detí je veľa v detských domovoch. Sú zlomené a naučené, že plač ako volanie o pomoc nefunguje. My sme chceli bábätká, nie sú to bábiky, sú to živé tvory, ktoré sú závislé na nás. Nemôžu za to a potrebujú nás, našu náruč a pozornosť.

kubaka
19. apr 2010

zajímavé je, že je důležitější uklidit a uvařit než uchovat maličké miminko. Pro mě byly ostatní práce vedlejší a v první řadě muselo být spokojené miminko. Protože jsem dětem vždycky vyhověla, aby neplakaly, neměly potřebu se pak hystericky dožadovat chování a přítomnosti. To jsou výrazy: být za zadkem , musím taky něco udělat. Vždycky to jde udělat, když se chce. Vzít ho do šátku, přitáhnout si ho i s košíkem k sobě a mluvit na něj, u kazovat mu vařečky. Já byla ráda miminkům za zadkem - dnes už mi ten zadek puberťák ani neukáže. tak si ho užijte. Za půl roku poleze po celém bytě a už si bude dělat co chce. 😝
Vařit se dá i jednoduše, do úklidu lze zapojit muže nebo si najmout paní na úklid. Je to pakatel - soukromě dáte 80 Kč za hodinu, a tři hodinky týdně úplně stačí. Dělám to takhle už 6 let. za ten klid to fakt stojí.

emanka
19. apr 2010

Ahojte,
baby, potrebujem radu, pomoc, skúsenosti, hocičo.
Malá má 11 mesiacov, do 9. mesiaca spávala ukážkovo, dala som ju do postieľky, dudel a odišla som, ona hneď zaspala. Nikdy som ju nemusela uspávať na rukách, ani keď jej zúbky išli.
Od toho 9. mesiaca nechce spať, keď ju dám do postieľky, vypije mliečko, dám jej dudel a ona začne vymýšľať, hneď si sadá, rehoce sa, tlieska, vykrikuje, snaží sa postaviť a pod. Keď ju držím, mám ruku okolo pása, tak sa snaží chvíľu zaspať, ale potom sa začne na mňa usmievať a vyberá si dudel a podáva mi ho. Keď to urobí asi 5x, tak potom už si ani dudel nezoberie. A pritom je unavená ako kôň. Keď odídem, buď sa chvíľu hrá a potom vykrikuje mama, alebo začne hneď hystericky plakať a aj keď prídem a vezmem ju na ruky, tak sa nedá utíšiť, prestane, až keĎ odídem zo spálne. Potom sa v obývačke hrá v pohode aj do polnoci 😝 Potom už zaspí relatívne rýchlo.
Cez deň je to také isté, na oči nevidí, čo už chce spať, ale stále vymýšľa, nakoniec zaspí v kočíku na dvore.
Večer už som ju párkrát uspala na rukách, ale to až tak o 22.00....napríklad aj pred pár dňami vymýšľala v postieľke, vzala som ju na ruky, že ju uspím a nechcela, stále sa vzpierala a bojovala, ja som ju ale silno držala, až nakoniec prestala bojovať, uvoľnila sa a do 15-tich sekúnd zaspala. Akože mne by aj nevadilo (asi), keby som ju mala uspávať na rukách, ale ona najskôr zaspávala do 1-nej minúty a potom až o 30 min.
Začala som jej aj meniť režim, aby naposledy spala do 16-tej, aby bola o 20.00 unavená, no ale nepomáha to, ona síce unavená je, ale spať odmieta.
Už som skúšala iba jeden denný spánok, no ale potom bola navečer zlá, unavená, o 19-tej sa prebrala a vydržala do 21.30. Raz som ju teda dala spať už o 19-tej, no ale o pol dvanástej sa zobudila a bola do troch hore, to si asi urobila taký neskorý a dlhší poobedný spánok, ktorý cez deň nemala.
Teraz má separačnú úzkosť voči mne, ale nie moc hroznú, len takú light. V pohode zaspí aj pri priateľovi, mňa si nevyžaduje. Dostali sme sa do takého štádia, že už asi nevie zaspať sama, potrebuje natriasanie k tomu, buď v kočíku alebo na rukách. Občas zaspí aj sama, česť výnimkám.
Proste, neviem, čo už robiť. Neviem, prečo nechce spať, asi sa chce hrať a byť s nami. Odmieta zaspať....bojí sa, že keď zaspí, tak ju opustíme? Nechce byť sama?
Môžem robiť iba 2 veci, nechať ju hore do polnoci, nech sama zaspí, no ale potom spí aj do 10-tej, niekedy len do 7-mej, alebo ju uspať na rukách, či v kočíku už o 22-hej.....no ale ani jedno, ani druhé nie je v poriadku, takéto malé dieťa by nemalo chodiť tak neskoro spávať.

Dosť som sa rozpísala, tak sorry 🙂
Ak máte nejaké skúsenosti, rady, názory, budem rada za všetko. Ďakujem 🙂

germik
19. apr 2010

janca - tak v tomto prípade sorry - ved ked si chcela babatko tak si hadam ratala s tým, že sa mu budeš musiet na 100% venovat, nie? Do pol roka, pokým si malá vyžadovala moju pozornost, tak som sa jej venovala. Potom sa začala plazit a dostala sa tam kde chcela tak už tak moju pozornost nepotrebovala.
Vo vašom období som robila domáce práce ked spinkala, sem tam nebolo pre nás dospelákov vobec navarené, ale najdoležitejšie pre mna bolo že malá bola spokojná. Alebo ako písala Kubaka - existuju predsa šatky,ergo nosítka a s nimi si aj niečo porobíš aj babo bude spokojné.

rimmel
19. apr 2010

dieta citi ked sa ho uz uz chcete zbavit aby slo spat..ja ked moj nechce spat, nerobim z toho vedu, dam mu istotu, pohram si pritulim sa kolko chce a neskor eventuelne zaspi. 🙂
proste sa jej skus viac prisposobit, vsimat si co potrebuje a rezim by som nemenila, dieta si hozmeni samo

emanka
19. apr 2010

rimmel, ale ono to trvá už 2 mesiace a režim si začala ona meniť sama, začala o 2 hod skôr vstávať a tým pádom nechodí spať o 12-tej, ale o 10-tej....no a ten druhý spánok mávala až o 16, to potom spala aj do 18-tej a o 20-tej sa jej ešte nechcelo, teraz sa snažím dávať ju spať o 14-tej.
No a prispôsobujem sa jej dosť, vlastne všetko prispôsobujem jej, ona je prvoradá a najdôležitejšia, keď si ju pritúlim, tak vydrží 5 sekúnd a už chce ísť na zem hrať sa. Ona proste nechce spať a ja už neviem, ako to riešiť. Včera som si povedala, že dnes ju nebudem uspávať, ak bude unavená, zaspí aj sama, no ale o desiatej už bola veľmi unavená a zlá, dala som ju do postieľky a zas len ha ha ha hi hi hi, tak som ju nakoniec uspala v kočíku....no ale keď to takto pôjde ďalej, nechám to na ňu, nech zaspí, kedy chce, cez deň sa to ešte dá, no ale ako som písala, večer zaspí až o polnoci 😝 A je normálne, aby takéto malé dieťa zaspávalo o polnoci a vstávalo ráno o desiatej?

momin
19. apr 2010

proto sem se ptala jestli ma JANA vice deti.... Ze nema cas se plne venovat jednomu..
Ja sem se samostatnym usinanim zacla taky v pul roce.. a kdyz si "vyzadoval pozornost" pres den tak sem se mu proste venovala.. Pokud chces mit navareno pro chlapa az prijde z prace tak na to mas pul dne.. to se da po kouskach zvladnout.. taky to tak delam... a na uklid kaslu.... 😀 ulizim kdyz je to uz vazne nejnutnejsi a kdyz tu maly neni-dam ho na prochazku mamce nebo chlapovi...

emanka
19. apr 2010

jeeej, zabudla som, rimmel, samozrejme ďakujem za radu 😉

germik
19. apr 2010

emanka - neviem či si čítala knižku, ak nie tak si ju skus stiahnut http://www.materskacentra.cz/boskovice/Download...
U nás zase pomáha že chodí každý večer spinkat skoro v rovnaku dobu, predtým sa jej s priatelom vždy venujeme, hráme sa na velkej posteli,pusinkujeme,mojkáme...atd, aby mala v nás istotu, aby vedela že ju máme radi, potom položím do postielky, dám dudlík, plyšáka a odchádzam
Ale ked mala obdobíe v 8mes.že nechcela sama zaspinkat, tak som si ju privinula k sebe na velkej posteli a jej stačilo že som pri nej..Vy asi teiž máte obdobie separ.úzkosti, teraz ta potrebuje strašne moc..Proste tulenie, mojkanie,rozpravanie potrebuje zo všetkeho najviac

momin
19. apr 2010

emanka nooo ve vasem pripade uz bych to asi resila.. Lea je uz dost velka...
Musim ted pryc.... 😖 zasednu tu vecer.... 😎

rimmel
19. apr 2010

emanka moj robi to iste 🙂 vecer uplne unaveny..zvykol spavat o 7h teraz aj 9h 😀 a ne a ne spat! proste vidim ze je unaveny a aj mrnci ale ako ho dam do postele so mnou, preleze ma a ide spat..no posledne dve noci som zistila ze ked ho dam do postele , lahnem k nemu(kojim k uspaniu) on si zobere cece a hned vypluje aide ma preliezat, proste ho znova otocim na chrbat, cece supnem do pusy a skusam..ak sa znova otoci a chce sa ist hrat, spravim to znova, on zacne mrncat, co ho este viac unavi a potom sa chyti cece a o par sekund spi ako zabity..
nie vzdy to ale funguje...raz siel spat aj o 10.00 😕 a vstane stale vtu istu dobu o 7-7.30..no divne..proste deti no 😅 😀 radsej by sa hrali ako spali 🙂

rimmel
19. apr 2010

pardon, preleze ma a ide sa hrat-nie spat ako som chybne napisala.

germik
19. apr 2010

eman - to som si prečítala až teraz - ved ked ti spinká až do 10tej ráno tak je jasné že nemože ist spat už večer o 19hod 😀
Detičky vačšinou / nie vždy bohužial 😠 / spinkávajú 10-12 hodin v noci, tak skus posunut čas zaspavania napr.na 20-21hod a mohla by spinkat do rána aspon do 7 😉 ono to bude aspon týžden trvat,pokým si zvykne na ten čas 😒 Ja myslím že nie je normálne že tak malé bábo chdí spinkat o polnoci, ved ani ty si tým pádom vobec neodýchneš a nemožeš ani trávit žiadne romantické chvilky s partnerom 😀

rimmel
19. apr 2010

aha no veru ma pravdu germik ze ked spi tak dlho ze nepojde spat skorej...skus ju rano zobudit skorej..napr o 7 ci blbost? 😅

emanka
19. apr 2010

germik, čítala som iba pár kapitol z tej knižky, ďakujem, stiahnem si ju a uvidím, práve to sme začali teraz robiť, že sme s ňou v spálni a hráme sa s ňou, to som sa tam dočítala, no ale nepomáha to, zatiaľ. Aj to som skúšala, že som si s ňou ľahla na posteľ, ale ona ma len chytala za nos, za vlasy, štípala ma a zas ha ha ha hi hi hi, ona je taký smejo, stále sa rehoce 🙂
Viem, že ma potrebuje, ale ona aj keď ju chcem uspať na rukách, tak protestuje, proste to nechce....ale keď je unavená, tak sa už sama ukladá na tých rukách....
Ďakujem vám, teraz musím končiť, prídem potom 🙂

emanka
19. apr 2010

do tej 10-tej spala asi 2x, vtedy som ju dala spať iba raz cez deň, takže večer bola unavená

emanka
19. apr 2010

väčšinou vstáva 7.15, je jedno, či zaspí o 20-tej, alebo 22-hej, vstáva v rovnakú hodinu, veď to je mi divné, že vstáva rovnako, aj cez deň ako tak rovnako spí, no ale večer vydrží dlho nespať

momin
19. apr 2010

souhlas s rimm vzbudila bych ji v 7 rano at se ji to cele posune.. bude to pro tebe ze zacatku sice narocne ... ale bude to stat za to.... 😉

momin
19. apr 2010

😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 faaaakt?

emanka
19. apr 2010

Ona spávala 13 hodín v noci, od ôsmej do deviatej, teraz už jej stačí 9, 5 hod, len neviem, či to potom náhodou nedospáva cez prvý spánok, ten jej trvá kľudne aj 3 hodiny - týždeň som ju budievala po 1,5 hod, no ale ani to nepomohlo....jedine asi, keby som ju udržala ráno až do 12-tej hore, potom by spala do troch(nie vždy) a potom by do tej 20-tej mohla vydržať, horko-ťažko, no len neviem, ako ju udržím doobeda hore 😝

emanka
19. apr 2010

nemusím ju budiť, vstáva ráno sama 😉

rimmel
19. apr 2010

momin aj moj tak dokaze..spat ide o 9 a aj tak sa zobudi v normalny cas..ale pravda je ze je potom viac unveny a o dve hodky ide spat aj na dve hodiny 🙂

emanka
19. apr 2010

neviem, neviem, či ju teda nemám začať budiť už o 6-tej ráno, potom zaspí už o 9-tej, do 11-tej, druhý 14.00 - 16.00.....ale to som už skúšala a večer nič...
germik, veĎ to, keď je takto dlho hore, ja si nemôžem oddýchnuť, byť bez nej aspoň večer, proste sa jej nonstop venovať a ja by som chcela aspoň večer len tak si sadnúť a pozrieť si niečo v TV, poprípade ako si písala venovať sa partnerovi 😀

emanka
19. apr 2010

baby, už fakt musím teraz končiť, prečítam potom

germik
19. apr 2010

no moja ked sa začala ráno skoro budit /teda skoro je pre mna pred 6hod 😉 /, tak som vždy ubrala denný spánok.
Tak od roka často detičky spavaju len 1x denne, tak skus čo ja viem dat ju spinkat cca o 11hod /chodte predtým von,to všetko čo je vonku je straaašne zaujimave tak ju to hadam udrží byt hore 😉 / a ak by bola unavená tak by som ju davala ešte tak na 1/2 hod až 1hodinku a tento spanok by som potom vynechala.
No ale každé dieta je iné, mna len tak napadlo že asi bude spat vela cez den ked večer takto vymýšla 😀

Moja malá je tiež strašný smejko, stale by sa len bláznila a skakala po mne,robila opičky, strkala prsty do nosa a očí... ale ked už prísnejším hlasom poviem že stačilo a ide sa spinkat tak už vačšinou pochopí a prestane vymýšlat.. No zlaté dieta 😀 😀

emanka
19. apr 2010

už som tu,
germik, dík, asi budem nútená to tak urobiť, pretože inak vždy vymýšľa, síce aj pri jednom spánku potom večer vymýšľa, ale skôr zaspí.
To s tým prísnejším hlasom máme aj my, ale len na chvíľku....ja jej poviem, že stačilo a ona si rýchlo dá hlavu na bok a ručičku pri tvár - jej zaspávacia pozícia a akože ide spať, no ale to vydrží 10 sekúnd a zas sa otočí na mňa a začne sa rehotať 😀 alebo leží na boku aj 10 min a snaží sa spať, ja si myslím, že už spí, prikryjem ju a keď odchádzam, ona sa na mňa potmehúdsky a so šibalským úsmevom na mňa pozrie, že HAHA, ale som ťa dostala, čo? ja nespíííím....no mňa ide poraziť 😠

Napríklad, včera zaspala o desiatej večer, vstala o siedmej, zaspala o desiatej a ešte spí, dnes som si povedala, že ju nebudem budiť po hodine a pol, ale že ju nechám vyspať a druhý spánok nedám, lebo idem na vodičák. Takže ona teraz dospáva noc, čo nie je dobré, takže ten druhý spánok by jej len uškodil, potom by večer nemohla zaspať.
No ale keby som to ešte dodržiavala pár dní, že ju budem po hodine a pol budiť, tak potom by si možno na to už začala privykať, ja neviem, aj keď som ju vlastne budila, tak to bolo stále to istéééé 😒

megann7
19. apr 2010

Baby chcem vás poprosiť o radu, mám 8 týžd. chlapčeka a chem sa opýtať do kedy ho smiem viazať do perinky alebo zavinovačky . Máme totiš problém so zaspavaním, ked mu nezaviažem ručičky, tak sa automaticky zobudí, ako ho položim do postielky. Poradte mi niečo na to prosím. Ďakujem