Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

niki11
23. nov 2010

Tak my sme na tom velmi podobne ako Zuzkat1 a jej dcerka. Okolo tej 17-18h byva uz velmi unavena, ziva, trie si ocka a napriek tomu je akcna a frci ako na baterky a cim sa blizi vecer tak tym dalej cim viac., ale spinkat nezaspinka, urdziava sa nasilim hore. Tiez som uz dostala tuto radu - ukladat na nocny spanok skor. Tak som skusala okolo tej 18-ej. Ked sa mi ju aj podarilo uspat, tak to pre nu vobec nebol nocny spanok: zobudila sa do hodiny a frcala dalej a boli sme hore do 22 hod. minimalne pokazde.

sussanah
23. nov 2010

@niki11 jj akcni dite, to znam, nas je nejakcnejsi, kdyz se blizi do koupelny na vecerni sprchu 🙄 Taky mi rikali davej spat driv, dyt mu to nemuze stacit, no a my davame spat az kolem 9, driv proste nezabere nebo si z toho udela denni spanek, presne jak pises 🙂
@bubelko jj taky mi todlouho trvalo, nez jsem si obcas vyposlechla neci nazor. Jenze u me to bylo i tim, ze moje mamka mela po narozeni maleho panent na pravdu a kdyz nebylo komplet po jejim, tak to bylo spatne, takze jsem si vybudovala averzi k cizim radam. Ale je to taky o tom, ze kazde dite je jine a na kazde plati neco jineho. Je dobre si vyposlechnout zpusob vychovy jinych rodicu a treba se obcas nechat i inspirovat 😉
Mimochodem, dostalo se mi ted do rukou rodinne dedictvi, denik manzelovy praprapratety, ktere se narodila dcera roku 1906. A teda jen jsem koukala, kolik veci se zmenilo a kolik veci je porad stejnych (napr spinkani v posteli s rodici, chozeni a hojdani na rukach porad a porad a porad 😀 )
@sunnye no teda u nas to nekdy bylo a je tak, ze muj maly opravdu nekdy nevi co chce a v tu chvili je potreba zasahnout a nasmerovat. At uz se to tyka spanku nebo jinych aktivit 😉

vodnarky
23. nov 2010

@lily1983 -ano...po narodeni mojej dcerky,som ostala velmi citliva a prebudil sa vo mne velmi velky materinsky cit...ani ja netvrdim,ze oteckovia nasich deti nie su citlivy a ani to,ze ti nasi oteckovia to nevnimaju inak ako my..vieme aj to,ze ich zboznuju nadovsetko...(o tom sme sa rozpravali)..ale nepreberali sme,ze na svete mozu existovat chlapy,ktory mozu byt aj citlivejsi....ci uz sa stanu citlivejsimi v priebehu nejakej zivotnej skusenosti,alebo v tazkej situacii v ktorej sa prave nachadzaju,alebo ci uz sa tak jednoducho narodia....verim,ze na tomto svete su aj taky chlapy...chlapy,ktory dokazu tak hlboko citit a rozumiet detom,ako zeny...preto mi nepripadalo cudne,ze to pisal doktor...moze to byt chlap,ktory sa velmi zaujima o zdravie a potrebu dietata...a zaujimave mi pirpadlo aj to,ze jeho syn ho nasleduje...podla mna je velmi dobre,ked sa aj to druhe pohlavie zaujima o tieto zivotne dolezite veci...ved deti su nasa existencia aby sa nam zivoty mohli naplnit nekonecne silnou laskou... 🙂

zuzkat1
24. nov 2010

@layla84 no ale ona nespi do 6 tej ani takto to by uz bol pre nu o 4tej den....

zuzkat1
24. nov 2010

@sussanah
@bubelko 🙂 no ja by som tiez bola rada keby mala inak ten spanok cez den ale ona od malicka nechce... ja som dokonca rada ze vobec nejako spi cez den, lebo takyto zazracny rezim (sama si ho vytvorila po tom ako som jej do neho prestala zasahovat) ma len par mesiacov...myslim tym asi 4 mesiace.... do troch mesiacov vobec cez den nespala (cely den preplakala,) ale noc prespala celu a po tretom mesiaci sa mi ju podarilo obcas prinutit spat aj cez den a nejak sama zacala spavat po tom 6tom (no sama tak ze som ju uspala ale nebranila sa) to nejak zniesla ze 3x spala po pol hodine teda dokopy 1,5 hodinu za den.... od tretieho mesiaca zacala v noci vstavat najprv raz a potom 2x..3x... atd.... teraz spi cez 2x a v noci ako kedy...napriklad tato noc bola super... bola hore len o 8mej, o 10tej, o 12tej a o 3tej_.) na kojenie a spala hned dalej.... teraz spi cez den 2x asi hodinu a niekedy doobeda potiehne aj 2 hodiny...
@layla84 este dodam ze od malinkateho mala chodi spat v rovnakom case a ked bol casovy posun chcela som ju dat skor ale nechcela...aj som ju okupala skor aj do postielky sla skor a zaspala az o 7mej...

zuzkat1
24. nov 2010

@sunnye presne mam kamosku co nekojila a podla nej je divne kojit dieta ktore uz chodi a zacina rozpravat (moja este len zacina chodit) no ale aspon spanok mame podla nej krasny😀 vraj mam spave dieta😀 ten jej nespal ani minutu cez den a v noci bol dol do 3rokov kazde dve hodiny hore 😝 prezili to...maly je v pohode uz prespi noc a je zlaty a spokojny🙂 ma 4 roky teraz.. a teda neboli ziedne zle navyky pri uspavani, ona ho nijako extra neuspavala, vecer vedel zaspat sam, stacilo mu aby pri nom chvilu ostala a ani nekojila teda to nebolo ze zavisly na prsniku🙂

petronelas
24. nov 2010

Ahoj holky!
nebudu vás dočítat je toho strašně moc.
My máme pořád problémy se spaním.Večer neusne sám,musí někdo s ním jít spát a pak usne.Jak se ale vzbudí,zase nás tam chce a volá nás.Spíš mně.No a do 9.měsíců spal celou noc a teď se budí i 4 krát za noc a musím mu dát napít.Kojím ještě.čaj odmítá,to už jsme zkoušela,ale pozná to a nechce ho.
Takže mu dám to prso aby jsem neprobudila celý barák.
Už jsem dostala i takové rady aby jsem přestala kojit a prý se to zpraví.
Jak to mám dělat už opravdu nevím. 😖

zuzkat1
24. nov 2010

@petronelas ja len na povzbudenie bez rad🙂 moja sa budi aj 6x na kojenie a rozhodne kojit neprestanem ani nahodou... a kamoskina dcera sa zacala budit tiez ako 9mesacna aj 8x za noc dovtedy spala celu noc ...deti su rozne...ona kojit tiez neprestala a kojila malu 20 mesiacov... treba vydrzat🙂 inak ja vecer uspavam na prsniku 😉

zuzkat1
24. nov 2010

@petronelas este dodam ze ak chces kojit dlho tak nie je dobra rada prestat kojit v noci... nocne kojenie je to ktore si dieta odbura ako posledne teda ak mu ho my umelo odburame tak skor ci neskor prestanes kojit uplne...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...
precitaj si toto🙂 snad ti to pomoze🙂 neviem ci si to nemusis skopirovat lebo asi sa to neotvori len po tom ako na to kliknes🙂

amisa
24. nov 2010

@petronelas ahoj tak moja skusenost ..kojim vecer o siedmej a potom az medzi 3-4 rano. O mlieko teda neprichadzam. Nie kazdy plac je placom o hlad ci smed .. treba skusit nevstavat k nej na kazde mrknutie a napriklad moja place obcas v noci..asponr az za noc teda sa to stava ale do 5-10 minut spi zas ako dudok. Su rozne druhy placu a existuju aj nocne mory ci nocne desi u deti. Ak chces par rad z knizky posli mi cez IP meil a uvidis ci sa ti to bude pacit ci nie. Da saa existuje sposob ako byt vyspanou maminou s vyspanym dietatom a nekojit 4krat za noc a mat pritom mlieko. Aj ked ta budu presviedcat ze nie.

layla84
24. nov 2010

@zuzkat1

No práve, tohto sa často rodičia boja, ale nestáva sa to v praxi. Ak sa to stane prvý deň, alebo prvé dva, ale potom sa to samo opraví a neboj, bude ti spať do 6. Veď skús, za pokus nič nedáš a vždy to môžeš vrátiť zase všetko nazad. Veď vlastne vôbec nič neriskuješ. 😉

kaja73
24. nov 2010

@zuzkat1 inak s tym rannym vstavanim ma asi layla84 pravdu,aspon u nas to plati.Ci ide krpec spat o 19,30 alebo o 21,30-niekedy mame aj taketo rozdiely,tak spi do 7-8 h rana.proste budiček ma rovnaky aj ked zalehne až tak neskoro,alebo už tak skoro.Niekde som to aj čitala,že to ranne vsatavanie sa moc neda ovplyvnit tym ,kedy večer babo uložime.Neviem ,či to plati na každe babo,ale na moje ano.Tiež mal obdobie,že vstaval o 5 rano a chcela som mu to posunut na neskor a tak som ho skušala dat neskor spat,ale aj tak sa zobudil o 5,akurat menej spal v noci a cez den bol unaveny.

sussanah
24. nov 2010

@petronelas s tim nocnim kojenim a ztratou mlika, ja teda taky nekojila celou noc, nejdriv kolem 5 rano (mezitim se parkrat budil, ale zase usnul s nama) a pak rano mliko bylo naprosto v poho. Chvilku se mi zdalo, ze je mleka mene, vecer mu moc neteklo, ale nakonec pro to byl jiny duvod a za par dnu to bylo ok. Ve foru dlouhodobe kojeni je tam mamina, jejiz mimco spi celou noc asi od 2m, takze v noci nekoji a dite ma 20m a stale ho koji bez problemu. Takze s tou ztratou mleka to nebude az tak zhave. Co se tyce clanku, co tady dala Zuzkat1, tak Annag ma velmi dobre rady, co se tyce kojeni, ale ne vzdy ma ve vsem pravdu. Ja rozporuju docela dost veci, ktere ona rika, ze by se nemely nebo se prestane kojit a kojime stale. Vsak to sama poznas, pokud se to mliko bude ztracet, tak se vratis k nocnimu kojeni. S tim vecernim uspavanim, taky maleho nekdo uspava, nekdo s nim tam je, dokud neusne, neprijde mi to nic divneho. V noci se taky bude s placem, uz jsem to resila na jinem foru a holky psaly, ze proste nektere deti jsou citlivejsi a v te fazi mezi spankem a bdenim jsou zmatene a zacnou plakat. Ale samo to odezni, pry kolem roku a pul se to zlepsilo. Pokud ti to nocni kojeni vadi (coz vzhledem k tomu, ze ti spaval celou noc, tak asi jo, je to nezvyk), tak si ho pomalu posun dale k ranu. Kolem 4-5h uz ho nakoj, to uz dite muze mit hlad/zizen.

amisa
24. nov 2010

@sussanah super si to dokazala..a kedy si prestla kojit aj nad ranom a uz iba rano o piatej?

sussanah
24. nov 2010

@amisa nejak nerozumim otazce 😅 Ja v podstate kojila vecer, pak rano kolem 5, pak jeste spal a pak rano po probuzeni (+ jeste odpoledne). Ale ted me ceka to same znovu, malej dostal anginu, takze jsme byli zase na komplet prokojenych nocich, ale to mu odpoustim, mel chudak az 40 ☹ Ale uz ted se koji zase nejdriv po 4, kdyz mu davat atb, ale potom jede az do rana nonstop. Kazdopadne pockam, az dobere atb a pak na to vlitneme znovu. Ja nejsem apriori proti nocnimu kojeni, myslim, ze to k diteti proste tak nejak patri a pokud to vyzaduje, tak ok. Ale zase zalezi na tom, jakym zpusobem to probiha. Kdyz se budi pravidelne po 3h jako 6m mimco, tak to mi prijde vcelku normalni. POkud se mi ale muj 13m rano v 5 prisaje na prso a do 8 rano ho nepusti a vidim, ze si jen vymysli a zkousi, tak to je podle me uz pres caru. Kojeni ano, buzeni v noci ano, to vsechno je prirozene, ale do jiste doby, otroka ze sebe delat nenecham 😉

bubelko
24. nov 2010

@susannah tak ja som na tom podobne - podla niektorych veci, co annag hovori, uz by som davno nemala kojit - a to od 5. tyzdna 😉

@zuzkat1 keby mala petronelas doma novorodenca, tak by som uznala, ze jej moze hrozit dokoejenie, ak nebude v noci kojit, ale pri takmer rocnom dietati, sa mi to zda divne. ved mlieko sa prisposobuje dopytu a ked v noci dopyt nieje, tak nebude ani ponuka a mlieko sa prestane v tom case tak silno tvorit. ale zase ked bude dopyt rano, tak sa urobi na rano. teda u nas to takto fungovalo pri oboch - u lukasa od 6. tydna a kojila som ho rok, akurat som s tym sekla, pretoze velmi hryzol a kedze pil uz len rano a vecer, ani mu to nechybalo. u jonasa to funguje od 4. mesiaca - jeho kojim vecer pred spanim o siedmej, nad ranom medzi 4-5 a rano po zobudeni. a tiez mlieko je. akurat ma 8 zubov, ktore zacinam paradne cititm, takze uz mi to kojenie nerobi nejaku velku radost.

@petronelas nech skusi ist miesto teba manzel, pri nom maly nebude citit mlieko a mozno sa ukludni aj bez toho. pripadne pockat, ci sa nedokaze ukludnit sam, ak nie potom tam ist. ja sledujem aky je to plac, ked sa prebudi - ak je to len take mrnkanie, tak tam nejdem a cakam, ak sa to stupnuje, tak idem dnu pozriet, co je vo veci. niekedy je len zamotany do spacieho vaku a to mu vadi, inokedy je smadny, atd.

zuzkat1
24. nov 2010

@layla84 vdaka za rady🙂 ja ked vidim ze je uz fakt unavena nemam problem dat ju spat skor (ko napr. dnes) ale to je skor vynimka ze ide skor... pravidelne chodi az o 7mej a nebudem to menit...

zuzkat1
24. nov 2010

@kaja73 no moja ked ide skor tak skor vstane ale davam ju skor ked je velmi unavena... to sa stane tak raz za mesiac... dnes bola mimo tak sla spat o pol 7mej teda o pol hodinu skorej...

kaja73
24. nov 2010

@zuzkat1 my este nespime.manžel prave kupe.To sa mam 🙂

zuzkat1
24. nov 2010

@bubelko akoze mu to nechybalo? a co si mu davla ake mlieko? moja ma zubov 6 a od hryzenia som ju odnaucila za tyzden🙂 ked kusla sla do postielky a mlieko ddostala az o 15-20 minut a ked zacala cerit zuby tak hned som prsnik zobrala do tyzdna vedela ze kusat nesmie inak prsnik nebude...ona mala zavislacka by to ani nevydrzala🙂 koji sa zas aj kazdu hodinu🙂 uz mala obdobie okolo 8meho mesiaca ked prsnik mierne bojkotovala a to sa kojila len 5x za den ale uz je to zas v poriadku🙂

zuzkat1
24. nov 2010

@kaja73 no to sa fakt mas🙂 moj manzel sa boji kupat... kupal len ked som bola chora lebo som nevladala ale inak to robim ja🙂

kaja73
24. nov 2010

@zuzkat1 No moj sa snaži.Aspon 2-3 krat do tyždna kupe on.Ved ked vie zaviest kardiostimulator, tak hadam toto zvladne 😀

zuzkat1
24. nov 2010

@kaja73 fiha chirurg🙂 tak to ano... moj by to zvladol tiez ale asi sa mu nechce🙂

bubelko
24. nov 2010

@zuzkat1 nedavala som ziadne mlieko, pretoze ziadne nepil. tu sa dava od roka KM a kedze ho nechcel, tak mi pediater povedal, ze netreba ziadne UM, ze uplne postacia 2 jogurty denne a nejaky ten tvrdy syr. skoncila som s kojenim zo dna na den - kusol ma tak, ze mi ostali hviezdicky pred ocami, tak som povedala a koncime. ani raz neprisiel a nehladal, neukazoval, nic. my sme ale kojili uz len rano a vecer. takze asi tak 😉
a jonas je na tom podobne. ja som po kazdom prikrme dokojovala, ale potom ako zjedli cely prikrm a ponukla som este prso, tak sa len vrteli a nepili, tak som to nechala tak. 🙂
co sa kupania tyka - ak je manzel doma - kupe zasadne on 😉

zuzkat1
24. nov 2010

@bubelko ja Um tiez nedam ani nahodou🙂 ked uz nebudem kojit tak pekne dostane KM mne este ked ani zuby nemala oskusla kusok bradavky... vazne... kopec krvi potom vyvratila☹ a ja som dostala zapal a 39 stupnove teploty 😝

bubelko
24. nov 2010

@zuzkat1 a to je to co nechcem - kusok odkusnutej bradavky. takze este pockam 2 tyzdne a potom pomaly odkojime, lebo tie jonasove zuby su des. minule sa hral s prsnikom - cvak sem a cvak tam - ani sa nenajedol. vzala som mu ho a bolo po zabave. takze mal az nad ranom 😉
no ja tiez nepovazujem za nutne aby som kupovala po roku UM a ked ani jonas nebude KM, tak bude jogurty a syry, tie ma rad 😉

zuzkat1
24. nov 2010

@bubelko tu ani nejde o nutnost mne su UM hrozne proti srsti ze umelina😝 jasne keby som nemohla kojit od narodenia z roznych dovodov tak nemam na vyber ale takto to je zbytocne, pchat do nej umele mlieka.... a ja keby som prestala po tom odkusnuti kojit tak nekojim od jej 4 mesiacov☹ a to bolo nemyslitelne 🙂 a som rada ze som to nevzdala je to taka mala zavislacka a tie chvile si obe uzivame ona s atak krasne usmiea pri tom🙂 ale ked im to nechyba tak to je o inom...moja by ostala v soku... navyse ona nic ine nepije...

sunnye
24. nov 2010

@petronelas my taky uspáváme, teda taky hlavně já. Budí se a volá mě, v noci kontroluje, jestli tam jsem. Já věřím, že se to srovná časem samo. Jen se teď od ní nikam nehnu, ale upřímně, mě se ani nikam nechce 😉 Já kojila v dlouho jen v noci, přes den si po mlíku ani nevzdychla, ale v noci nic nepomáhalo, jen prso. Dudlíka vztekle zahazovala, napít jsem jí dát ani nemohla, protože vší silou držela lahvičku,abych se k ní ani nepřiblížila. No a během 14 a 15m se odstavila sama. Budila se stejně často, ale stačilo dát dudel, kojila jsem 3x, 2x a pak pár dní jen jednou a pak vůbec. TO ale neznamená, že v noci spí líp. Je to pořád stejné, no, možná o trochu lepší, ale jen nepatrně 😀 .

@zuzkat1 @bubelko UM taky nedávám, V. ho nikdy nechtěla. Teď se i napije, ale zase nedá třeba 2dc najednou, tak mi to přijde zbytečné, abych to pak lila do odpadu. Taky jsem se ptala doktorky a prý je to v pohodě, když jí jogruty, tvarohy, tvrdý sýt. Také mám prý dávat špenát, luštěniny, petržel. Jo a hodně vápníku má mák.

zuzkat1
25. nov 2010

@sunnye no vela ludi uz vravelo ze deti nechceli mlieko a ze staci v inej podobe... ja zatial toto chvalabohu neriesim, a ak bude po mne ani riesit nebudem🙂 ja vypijem velmi vela mlieka🙂

@bubelko
@kaja73 tak vcera sla spat skor kedze bola unavena.. a kazdu hodinu bola hore... nakoniec som ju uz nechala spat pri mne,lebo ma uz nebavilo skakat kazdu hodinu s postele a rano o 5tej som sa zobudila na to ze sa hrozne tesi a taha ma za vlasy🙂 takze od 5tej mame rano🙂 sice to tu uz raz bolo asi mesiac sme vstavali kazdy den o piatej ale uz pat dni (mozno aj tyzdnov) vstava o 6tej takze som dost nevyspata...odvykla som si od skoreho vstavania..

zuzkat1
25. nov 2010

@niki11 🙂 ahoj🙂 moja vcera bola extremne unavena obcas sa stane ze nezvlada den... tak vtedy ju dam skorej spat a na druhy den to pokazde trpko olutujem😝 kazdu hodinu bola hore a od piatej rana uz fici zas🙂 normalne vstava o 6tej ale dnes sa mi ju nepodarilo udrzat v posteli... a inak presne ja som ju dala spat o pol 7mej normalne o 7mej zacinam uspavat a do 10 min.spi (kedysi som uspavala hodinu,ale chvalabohu uz nie) no a presne 7:15 bola hore prvykrat... potom 8:30 potom o 10tej o 11tej tusim az o pol 1nej a takto az do rana este 3x a o 5tej sme vstavali😝