Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

layla84
17. dec 2010

@akdarka

Až teraz som si uvedomila, že malý má ešte len 4 mesiace - nenapísala si to v otázke - tak ty máš skutočne ešte čas trápiť sa s tým. Jediné, čo si sleduj je, aby najneskôr do dvoch hodín po prebudení zase spinkal, aby sa nikdy príliš neunavil a aby bol vždy dobre vyspatý - dávaj ho spinkať už pri prvých náznakoch únavy - viac o nich na tom odkaze, ktorý som ti dala... pri prvom stíchnutí, najneskôr pri prvom zazívaní..
Dve hodiny je maximálne doba, ktorú tieto detičky vydržia byť hore vkuse bez toho, aby neprešli do štádia prílišnej únavy. Mnoho detí však potrebuje spinkať už aj po hodinke, hodinke a pol bdenia. Sleduj si ho, iste sa to rýchlo naučíš rozoznávať.

Zatiaľ sa teda veľmi netsrachuj, len si ho drž oddýchnutého a vyspinkaného. Je síce pravda, že keď sa raz naučí nejakému systému uspávania, rátajte s tým, že to budete musieť tak robiť dlhodobo, možno celé roky. preto ZÁLEŽÍ už na tom, ako ho uspávaš teraz.. Ale spánok v tomto veku ešte nemusí byť ani pravidelný, ani dlhotrvajúci - preto sa netráp - a moje komentáre patrili mamičkám, ktoré majú staršie deti a podobné problémy.

Okolo pol roka sa potom začne všetko ustáľovať a spravidelňovať - niektorým detičkám aj skôr - ale dajme si toho pol roka ako vek, kedy už u zdravých detí najneskôr mozog skutočne dozrieva a spánok sa definitívne vyvinie.

layla84
17. dec 2010

@akdarka

Inak, sussanah má v tomto pravdu - dudlík skutočne radšej asi nie, keďže máte problémy s prisatím.

sussanah
17. dec 2010

@layla84 teda s tim uspavanim, nevim no, nemuzu s tebou souhlasit. Podle me je opravdu velky rozdil mezi tim ucit ho usinat samotneho a uceni se chodit. Ano, nez se naucil chodit, bylo to hodne padu a nevodila jsem ho za ruku, zvedala jen do te doby (jen venku), nez se to naucil sam a kdyz spadl, tak byl plac, nez se trochu otrkal. Ale plac, kdyz si nabije koleno je podle hodne jiny od toho, kdyz nechas dite v postylce s tim, ze se prece musi naucit spat sam. U nekterych deti to muze fungovat, ale u nekterych opravdu ne. A to ze nesamostatne usinani vede k dalsim problemum se spanim, to taky neni pravidlem. U nas bylo nejhorsi usinaci obdobi v dobe kolem 7-8m, kdy na me okoli tlacilo, ze prece dite musi usnout v postylce. Ja teda nemela srdce ho tam nechat plakat, ale byla jsem tam s nim a on radil i hodinu a pul, nez usnul vycerpanim. Pak jsem se na vsechny vykaslala a vzala ho k nam do postele a najednou byl klid. Spal proste nejakou dobu s nama v posteli, vsichni mi rikali, jak si na sebe sijeme bic a ze se toho jen tak nevzda a ted uz spi ve sve postylce. V pohode, nejak k tomu dosel sam (s nasi pomoci), vecer jsem tam s nim, dokud neusne, ale taky uz neni pravidlem, ze ho musim drzet za ruku (tak v 50% pripadu). Temer kazdy den vidim i posun v tom, ze se v noci probere, zaknoura, posadi se a pak si zase lehne a spi dal. Proste se s vekem naucil i sam zvladat ta lehka probuzeni, aniz bych ho to musela silene ucit. A z okoli co vim, tak to bylo podobne, mezi rokem a rokem a pul se spani zacalo hodne lepsit a pokud se vystihl ten spravny moment na zavedeni nekterych "pravidel", tak je deti akceptovaly velice pohodove. Jen mi tva reakce vyznela tak, ze bud jsou deti, ktere samy usinaji v postylce a potom hezky celou noc spinkaji nebo jsou ty, ktere maji problemy s usinanim a nocnim buzenim. Je ale obrovska hromada deti mezi tim, ktere potrebuji sice pomoc rodicu na usnuti, ale potom uz je to vicemene v pohode.

layla84
17. dec 2010

@sussanah

Ja nehovorím, že je zlé uspávať dieťa. Hovorím, že často sa to uspávanie deje na úkor spánku. že sa o pol noc hodinu uspáva, keď ak by vedel sám zaspať, mohol už hodinu spať. Ak dieťa je celkovo oddýchnuté a nemá problémy so spánkom, tak je úplne jedno, aký prístup si rodičia zvolia. Ale ak sa spánok začne zlepšovať LEN medzi rokom - rokom a pol ako píšeš, čo je podla mňa veľmi neskoro na to, začať zdravo spať, dieťa prišlo o benefity ročného kvalitného spánku. Spánok je potravou pre mozog, tak ako vitamíny a živiny potravou pre telo. Tak, ako telo odmalička potrebuje dostatočný prísun živín, tak aj mozog odmalička potrebuje dostatočný prísun kvalitného spánku v súlade s biorytmom.

Ak ho dieťa má (a je mi jedno či spí s rodičmi alebo nie, či je dojčené alebo nie, či vie zaspať samo alebo nie) proste, ak mu to rodičia - každý svojím spôsobom, ktorý si zvolil - dokážu zabezpečiť, aby bol vždy kvalitne oddýchnutý, tak nemám k tomu čo dodať. Moje komentáre patria mamičkám, ktoré cez deň (a najmä neskôr popoludní) vidia na svojom dieťati, že býva unavené, že pri ničom dlhšie nevydrží, že má problém sústrediť sa na jednu vec, že sa nevie pohrať samo, že neustále potrebuje byť stimulované aby nemrnčalo, že má problémy so zaspávaním a že sa v noci príliš veľa budí. Toto sú prejavy dlhodobej únavy. A tá škodí tak isto, ako dlhodobý nedostatok vitamínov alebo živín. Verte či nie, nejde len o to,aby sme sa dobre vyspali. Prečkať, vydržať, nejako to prejde. Ide o zdravý vývoj detského mozgu. ten nemôže fungovať správne bez dvoch vecí: bez kyslíka a bez spánku.

Telo môže fungovať na nekvalitných živinách, trebárs na hamburgeroch. Prežije, bude rásť. Otázka je ako? Bude sa vyvíjať správne? Bude mať dostatok látok pre imunitu? Bude dostatočne silné? Bude fungovať všetko tak, ako má? pochybujeme, iste všetci o tom pochybujeme.

Mozog tiež môže fungovať na nekvalitnom, povrchnom, roztrieštenom či prikrátkom spánku. Prežije, bude sa vyvíjať. Otázka je ale, ako? Bude sa vyvíjať správne? Bude fungovať skutočne stopercentne, tak, ako má? Ja teda pochybujem. Snáď sa nedá ani poriadne dostatočne zdôrazniť, aký dôležitý je kvalitný zdravý spánok. taký, po ktorom na dieťati nevidíte počas dňa nijakú únavu, dieťa nemá byť nikdy unavené. Ak počas dňa unavené býva, nie je jeho spánok v poriadku.

A ešte k tomu, že u niektorých detí samostatné zaspávanie funguje, u iných nie: ja sa vždy smejem, že u niektorých RODIČOV to funguje, u iných nie. Inak, u detí to vždy funguje, lenže nie je vyplakanie ako vyplakanie. Veľa rodičov necháva svoje deti "učiť sa samé zaspať" veľmi, veľmi neodborne - a potom sa napácha viac škody ako osohu a potom sa šíria fámy, že u niektorých detí to skrátka nefunguje. U všetkých detí, ktorých rodičom bol spánok ako taký, jeho fungovanie poriadne vsvetlené, a vyplakanie sa nedialo len tak od buka do buka ale podľa režimu a s poriadnymi znalosťami - u všetkých to "samostatné učenie sa zaspať" fungovalo.

irama29
17. dec 2010

@layla84 ahoj, citala som tvoje prispevky a chcela by som ta poprosit o radu ohladom zaspavania mojej dcerky...bude mat 15 mesiacov a mame od narodenia "problem" so zaspavanim..doteraz bolo viac faz, ktore sme prekonali, prve mesiace ako malinke babatko spinkala velmi malo, prvych pat mesiacov bolo kazde zaspavanie, hlavne vecerne na rukach, s placom..trvalo aj dve hodiny, kym som ju uspala..po piatich mesiacov sa to zmenilo, mozno aj tym, ze som zacala s nou cvicit Vojtovu metodu, po cviceni zaspinkala pekne sama v postielke, mozno to bolo unavou..par mesiacov mi zaspinkavala v postielke tak, ze som ju do postielky polozila, dala pusu a ona sa pol hodinku prevalovala, rozpravala si a potom zaspinkala v klude..okolo rocika sa to zmenilo, vyzadovala si moju pritomnost, ked som nebola pri nej, bol plac..tak odvtedy som vzdy pri nej, drzim ju za rucicku a ona v postielke zaspinka do pol hodinky..toto pisem o vecernom uspavani..v noci nemame problem, prespinka od asi rocika celu noc do cca pol siedmej rana..nas problem je denny spanok..tu som urobila velku chybu, ked som ju asi v pol roku zacala cez den uspavat v kociku..a doteraz mi nezaspi cez den inak, len v kociku..mam sice vacsi, pohodlny sportovy kocik, ale aj tak si uvedomujem, ze to nie je dobre a mala by spinkavat v postielke aj cez den..ked bola mensia, hovorila som si, ze ked bude vacsia, lahsie ju naucim zaspinkavat cez den v postielke..omyl..teraz je to omnoho tazsie, doteraz som to robila tak, ze som dcerku uspala cez den v kociku a potom preniesla do postielky..ked sa zobudila po tristvrte hodine ( vzdy presne ako hodinky 🙂)) tak som ju preniesla do kocika, uspala znova a znova preniesla do postielky..( zobudila sa vzdy s placom, este chcela spinkat) pred tromi tyzdnami mi zacala z kocika vyliezat, sadat si v nom, tak som viac- menej bola nutena ju cez den uspavat v postielke..a to je dost velky problem..zmenil sa nam cely rezim, pretoze v tej postielke nemoze vobec zaspinkat, aj ked je velmi unavena..z dvoch dennych spankov ( prvy doobeda o desiatej a druhy poobede o druhej-tretej) sme presli na jeden spanok - o dvanastej..a to ked som dcerku dala do postielky o dvanastej, alebo aj skor, ked som videla, ze je unavena, pretoze hore byva od pol siedmej rana, tak aj tak v tej postielke proste dve hodiny bola, ale nezaspinkala..prvu hodinu si ani nelahla, to som jej x-krat vravela, aby si lazkala ( cely cas som lezala pri postielke, robila som sa, ze spim..drzala som ju za rucicku, skusala som vsetko mozne..), druhu hodinu uz bola dost unavena, ale aj tak nezaspinkala..to uz aj plakala..nakoniec som to povacsinou po dvoch hodinach vzdala a dala ju do kocika, kde unavena do dvoch minut zaspinkala a potom som ju preniesla do postielky..po 45 minutach sa zobudila s placom, preniesla som ju do kocika, uspala..a takyto kolotoc..viem, ze som urobila velku chybu, ze som ju naucila cez den na zaspavanie v kociku, to je asi ten prvotny problem, ale naozaj sme mali dost velky problem so zaspavanim od narodenia...skusala som ju uspavat uz vselijak, vo velkej posteli, hladkala som ju, robila som sa, ze spim, nechala som ju plakat, chodila som v pravidelnych intervaloch k nej, aby vedela, ze som tam..nic nezaberalo.. potrebovala by som poradit, ako na to..

evabb35
17. dec 2010

No tak my sme s bábätkom problém nemali. Zaspávalo samé v postielke, či v kočíku. To boli časy. Ale fungovali sme na hodinu presne.
Teraz už problém máme. Lebo nechce ísť spať, vymýšľa, potom ide spať neskoro a cez deň je unavené atď. potom zase poobede nechce ísť spať, vymýšľa. ...Keby sa vždy poriadne vyspalo, tak určite nebýva ani tak často choré. Ach jaj. Neviem, či sa ideme nanovo učiť spať či čo.

sussanah
17. dec 2010

@layla84 ok, tak to jsem asi ja nepochopila tebe. Protoze urcite souhlasim s tim, ze chronicka unava je urcite neco s cim se musi neco delat. Spanek dite potrebuje jako sul, o tom zadna. Ale zase ne vzdy musi spat presne tolik, kolik se pise v knihach, proste kazde dite ma jiny biorytmus a stejne jako dospely, kazdy ma jinou potrebu spanku. Samoze pokud pul rocni dite spi v noci 8h a pres den maximalne hodinku a zbytek je protivne a unavene, tak asi neco neni v poradku.
No a to, ze vlastne samostatne usinani funguje na kazde dite, proste s timhle fakt souhlasit nemuzu, protoze proste deti nejsou pres kopirak a jedna metoda na vsechny proste neplati. Je fakt, ze ja jsem nebyla dusledna, protoze po asi 30min jsem si poradne vynadala a metodu jsem poslala k certu. A to jsem mela nacteno, rozhodnuti bylo, ale to co to s nim udelalo, to mi za to nestalo. Dneska vim, ze jsem mu tou zkouskou spis asi ublizila a niceho nedosahla, ale ted se tam pomalu taky dostavame aniz by dite bylo chronicky nevyspale, aniz by muselo plakat nekolik hodin, jenom to holt trva vice nez 3 proplakane noci. S nejvetsi pravdepodobnosti by metoda i na naseho zabrala, casem by to s tim placem jiste vzdal a usnul (co jineho by mu taky zbylo, ze ano), ale touhle cestou se sym ditetem opravdu komunikovat nechci. Nerikam, ze je to spatny zpusob, ale v pripade, kdy opravdu neni dite v situaci dlouhodobe chronicke unavy, to podle me neni nutne. A i v tech pripadech se to da resit i jinym zpusobem. Kazdopadne souhlasim s tim, ze kdyz uz se rodice rozhodnou udelat nejaky rozsahlejsi zasah do spanku sveho ditete, meli by se minimalne poradit, pripadne nacist dostatek informaci a nespolehat na "jedna pani povidala", protoze pak se muze nadelat poradna paseka, ktera se treba neprojevi hned, ale pozdeji, ale o to silneji.

evabb35
17. dec 2010

Inak táto kniha je dobrá. Čítali ste ju?
http://www.martinus.sk/?uItem=58333

layla84
18. dec 2010

@sussanah

Súhlasím s každým jedným slovom! 😀 Je úplne jedno akou metódou, len nech sú nám detičky vyspinkané, napapané, milované, spokojné a zdravé.

layla84
18. dec 2010

@irama29

Odpíšem ti v priebehu dneška do súkromnej správy.

zuzkat1
18. dec 2010

@sussanah uplne s tebou suhlasim🙂 moja sa tiez tak nejak sama naucila cez den zaspat bez pomoci... vecer a v noci potrebuje prsnik ale ziadnu chronicku unavu na nej nebadam napriek tomu ze je hore aj 6x... najnovisie spi 2x doobeda okolo 10tej a potom este cez obed max so pol 2hej a potom je uz do vecera hore ale je usmiata a spokojna a nic jej nechyba... nikdy som ju k nicomu nenutila nikdy v postielke neplakala zeby som ju nechala samu zaspat...proste k tomu sama dozrela...a verim ze dozreje aj na vecerne zaspavanie a nocne spanie bez prebudenia..

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akdarka
20. dec 2010

@zuzkat1
@sussanah dievcata, aj ja dufam, ze k samotnemu zaspavaniu bez pomoci dospejeme casom 😉 oducat od spania na prsniku chcem skusit najskor okolo roka (ak ma skor neprekvapi) tak uvidime.hadam uz vtedy bude na to zrely 🙂 dakujem a pekny den.

zuzkat1
20. dec 2010

@akdarka drzim palce...ako som pisala moja sa cez den nejak sama oducila, takze mozno to pojde aj u vas tak🙂 myslim zeby s tym nemala problem ani vecer ale zatial sa mi paci ze tak zaspava🙂 to je taka nasa chvila 😉

johanka.
21. dec 2010

@akdarka tiez moja strasne tazko zaspavala, velmi dlho. Vecer som chodila spat s nou, ale az okolo deviatej, lebo mavala velmi kratky nocny spanok, a teda o tretej-stvrtej zacinat den sa mi nechcelo. Tak som velakrat uspavala cez den. Ked ine deti rano vstavali, my sme mali za sebou uz prvy denny spanok... Postupne sa jej nocny spanok natahoval, teraz je uz na nadhernych 11 hodinach. Cele mesiace som ine nerobila len uspavala, niekedy mi bolo az do placu, ze nevladzem uz s nou tolko hopsat. Unavena bola, oci jej klipkali, ale nasilu ich drzala otvorene, aby jej nahodou nieco neuslo. Obcas pomohlo prehodit jej cez tvar plienku a tak ju kolisat, no niekedy ju to naopak rozculilo. Skusala som vsetko okrem vyplakavania, a tak sa len smejem, ked si citam, ze spravne unavene dieta zaspi samo, hehehe, blbost. Dlho som ju cez den uspavala v satke, vecer a v noci na prsniku. Potom som aj vecer uspavala v satke, lebo pri prsniku bola neuspatelna. Potom zacala odmietat satku a chcela zaspavat len pri prsniku, takze nie je pravda, ze ked uspavas nosenim, tak to uz inak nepojde. Dodnes uspavam pri prsniku, obcas nosenim, ked pri prsku nevie zaspat. No zaspava uz podstatne rychlejsie. Ona sa to musela naucit. V noci sa stale casto budi no pri prsniku zaspi naspat. Neriesim. Dieta na to musi dozriet, aby sa naucilo same zaspat. Niektore mozno uz v polroku, niektore v roku, niektore v roku a pol. Aj ked ten polrok mi pride podozrivy, lebo v druhom polroku je spanok deti dost nepokojny, ale mozno su take deti. Naozaj jedine o co sa snaz, aby bol vzdy co najlepsie vyspaty, a neries zbytocne sposob uspavania, nenechaj sa zviklat nazormi, ze "ma zaspavat sam", "naucis si ho a budes mat problemy". Je strasne malicky, podla mna cely prvy rok netreba nic riesit, len byt dietatu na pomoci. Prechadza obrovskym vyvojom a potrebuje tvoju pomoc. To posledne, co potrebuje, je nalozit mu dalsiu ulohu, ze "nauc sa zaspavat sam", hlavne, ked na to nie je pripraveny. On sa to urcite nauci, ked pride jeho cas, este som nepocula o pubertakovi, ktory by zaspaval na prsku (teda mozno u frajerky, ale urcite nie u mamy).

mirka907
21. dec 2010

@akdarka moja mala expertka bola priklad dietata, ktore proste nechelo spat....uz ako 2mesacna dokazala byt niekolko hodin hore, kym som ju konecne uspala a dala 30 minut a tak stale dookola.
Teraz zaspava na obed aj vecer sama, cez obed spi aj 2 a pol hodiny a v noci sem tam aj 13 hodin s jednym alebo ziadnym zobudenim. Samozrejme ked je vsetko OK, ak jej idu zubky, to je ina kapitola. Ale proste nejako k tomu dospela sama. Bez problemov som ju najprv odstavila v noci (stacil jej cajik alebo voda) a potom aj cez den. Kebyze mi toto vsetko povie niekto pred rokom tak ho vysmejem. 😝...

sussanah
21. dec 2010

@johanka. hezky napsane, obzvlaste ta posledni veta me pobavila 😀

layla84
22. dec 2010

@johanka.

Aj jaj... nuž.. ako povieš.. ale nesúhlasím s Tebou. Viem o detskom spánku dosť na to, aby som vedela, že mnohé veci, čo píšeš, sú veľkými, žalostnými omylmi.. škoda.. nemyslím to v zlom. Len je škoda, že keď si tvoj komentár prečíta nejaká neskúsená mamička, môžeš jej tým veľmi sťažiť život... aj jej bábätku. Pozor na slová, naozaj, myslím to vážne. Je to citlivá vec, mamičkám nemá kto poradiť, na Slovensku nemáme spánkové poradenstvo ako máme trebárs dojčenské. Mnohé mamky sa spoliehajú na to, čo si prečítajú v diskusiách. A ak sú tam neodborné informácie, kto im to povie? Len kvôli tomu reagujem, naozaj to nemyslím zle..keby nebolo tohto faktu, nechala by som to tak... ty si si to s malou (po celý čas tak veľmi unavenou) doslova "odhopsala" - ale naozaj si myslíš, že je to tá najlepšia - správna cesta? Že to je to, čo by mala počuť mamička, ktorá nevie, ako na to?

Správne unavené dieťa zaspí celkom samo, alebo s minimálnym úsilím rodiča, doslova v priebehu niekoľkých minút. Nesmej sa tomu, je to fakt! Mám niekoľkoročnú prax so svojím a s desiatkami cudzích detí. Radím mamičkám už tri roky, odborne sa venujem spánku a vediem aj internetovú spánkovú poradňu. Telefonujú a píšu mi mamky zo zahraničia, z Čiech, z USA... A každá ti potvrdí, že to, čo píšem, je pravda. Každá mala nejaký problém so spánkom a mnohým stačilo len naučiť sa správne "čítať" signály, ktoré vysiela dieťatko (žiaľ, s touto prirodzenou schopnosťou sa "rodí" len málo mamičiek, my ostatné sa to musíme trochu učiť), a režim sa dostal do normálu a zrazu prestali všetky problémy so spánkom a s uspávaním.
Ale tvoja dcérka, žiaľ, nebola nikdy správne unavená, keď si ju začala dávať spať, hoci si to myslíš. Bola vždy PRÍLIŠ unavená na to, aby bola schopná zaspať... Znie to síce nelogicky, ale organizmus tak funguje, hladiny hormónov ovplyvňujú nie len náladu a emócie, ale aj spánok. A sú hormóny, ktoré spánku bránia, a tie sa vylučujú v momente, ak sa prešvihne jeden magický okamih, kedy sa dieťa stíši, upokojí, má taký ten sklený pohľad či nachvíľku poklesnuté viečka... Keď sa osobne stretávam s rodičmi, ktorých sa na aktuálny stav ich dieťaťa pýtam v danom okamihu, väčšina z nich tento stav neidentifikuje ako čas ísť spať - ešte "nevyzerá" byť unavené - takže väčšina z rodičov má prirodzené predpoklady túto magickú chvíľu prešvihnúť, neviem prečo je to tak,prečo sa to toľkí z nás musia učiť. Možno sme len v našej uponáhľanej dobe stratili akýsi zmysel či vnem, schopnosť vnímať to, možno je tu len priveľa vedľajších rušivých podnetov - neviem... každopádne, musíme túto schopnosť v sebe nanovo objavovať a učiť sa ju. Väčšina z nás. Klobúk dole a môj obdiv mamkám, ktoré to akosi majú v sebe - a poznám takých, našťastie, viacero - aj tu medzi nami sú také. Ja medzi tieto talentované sama nepatrím, musela som sa to trošku učiť - ale moje dieťa spí odmalička rovnako dobre - takže vlastne je jedno, či som to vedela prirodzene, alebo som sa to musela naučiť.

Existuje tá "správna únava", no možno by sa to nemalo nazývať slovom únava, ale radšej stíšenie sa alebo prvá fáza únavy, či rastúca vlna únavy. Je to len chvíľka, ale mnoho rodičov si ju ani len nevšimne a už vôbec si to nevysvetľuje ešte ako únavu, dieťa spať nedajú, dajú ho spať až keď "vyzerá" byť unavené - a to je už neskoro.... a vtedy sa začínajú problémy so spánkom.

Nechcela som sa ťa nijako dotknúť ani napádať tvoje osobné skúsenosti, ale chcela som ostatným mamičkám povedať, že sa to dá (a má) robiť aj inak, a že zdravý spánok dieťatka sa nesnažíme dosiahnuť len preto, aby sme sa my dobre vyspali a mali pokoj, ale hlavne kvôli zdravému vývinu dieťaťa. Mozog dieťaťa nevyhnutne potrebuje pre svoj správny vývin a fungovanie dve veci: kyslík a spánok. Toto sú "vitamíny, živiny", na ktorých funguje mozog.. tak, ako si nepoviete: "Moje dieťa raz z nedostatku vitamínov vyrastie, nejako to predsa vydržíme, prečkáme... alebo dokonca je to normálne" tak by ste si nemali ani hovoriť: "moje dieťa z nedostatku spánku vyrastie, nejako prečkáme, vydržíme... či dokonca je to normálne..."
Tak ako sa nedostatok nejakého vitamínu zásadne prejaví na nesprávnom alebo nedostatočnom fungovaní niektorej z funkcií organizmu, tak sa nedostatok spánku časom prejaví na nesprávnom alebo nedostatočnom fungovaním niektorých funkcií mozgu. Nepodceňujte nedostatok zdravého spánku - tak ako nepodceňujete nedostatok vitamínov. A VŽDY s tým ako rodičia môžete (a mali by ste) niečo robiť.

Držím palce!

akdarka
22. dec 2010

@johanka dakujem pekne za reakciu.akurat nase krstna co 2roky nespalo v noci skoro vobec,casto sa budilo,mama sa polovicu noci nanosila-zacalo proste krasne spinkat v noci, od 9tej v noci do 9tej rana.teraz k tomu dospel.vecer som prisla na fintu,ze dam prsnik,hovorim ššššššššš a tlapkam po zadocku.normalne do pol hodky spi co predtym trvalo 2hodiny.a myslim,ze ked citi moju pritomnost,vie ze mu vzdy pomozem a nenecham ho v stichu (vyrevanie) tak sa to proste upravi.krasny den

zuzkat1
22. dec 2010

@johanka. plne suhlasim...osobne poznam matky ktorym dieta do 8meho mesiaca spalo a zrazu sa budilo 8x za noc, deti sa menia a dozrievaju... vidim to aj na mojej... pekne si to napisala🙂 presne moja rec... netreba dieta nechat stresovat samostatnym zaspavanim - tym nepopieram ze su take deti ktorym to nevadi...moja medzi ne nepatri... a myslim ze ked dieta nie je usposobene na samostatne zaspavania tak to netreba silit ... a presne moja moze byt unavena akurat aj menej ako akurat aj viac ako akurat a nezaspi lebo nahodou sa vtedy nieco podstatne stane a ona tomu nebude svedkom a to sa potom zruti svet🙂

akdarka
22. dec 2010

@mirka907 no super citat taketo spravy;) nas cez den po cca 1,5hod bdenia ide do satky,kde zaspi.rano v kociku tiez spinka super.len to dlhe vecerne uspavanie.ale posledne 3noci je ok,zaspi do pol hodky-dam prso,hovorim šššššššššš a tlapkam po zadocku.aj sa odpoji,len si nejako lahne na prsnik a som nahrata;)))no nevadi,len nech spinka.pekny den.

akdarka
22. dec 2010

@zuzkat1 hehe,co ked by jej nieco uslo;))ja ale suhlasim,ze ak dieta pomoc potrebuje pri zaspavani,pomozem mu, no nie?

zuzkat1
22. dec 2010

@layla84 napriklad moja sa tuto noc zobudila o 2hej a do 4tej bola hore (neratam tie dalsie medzizobudenia,lebo trvali len 5 minut) a rano o pol 7mej sa zobudila cula ako rybicka, teraz sa snazim aby spala uz od 9:15 kedy som zbadala ze je unavena, este stale nespi a sama ani nezaspi ani ked sa na hlavu postavim...kazde dieta vyzaduje ine veci - su dni ked zaspi sama ( a uz ich je dost) ale su dni ako tento ked proste nezaspi bezo mna a vzdy ju kladiem spat pri tych istych znamkach unavy...je super ze sa dari a darilo pomahat inym matkam,ale nemozeme pausalne tvrdit jednu vec kedze kazde dieta je ine...

zuzkat1
22. dec 2010

@akdarka presne tak🙂 ved je este take mala a podla mna nie celkom chape preco ju necham trapit sa samu v postielke ked jej nejde zaspat... a ked sa jej nepodari do 10 minut tak co zastrelim sa?🙂 posedim si s nou dlhsie.. 😉

kaja73
22. dec 2010

@layla84 Niečo na tom tvojom pristupe asi bude,pretože niekedy my krpec doslova v priebehu 2 min zalomi a niekedy sa trapi hodinu.Ta hodina čo nevie zaspat je pritom takmer vždy,ked som ho z dakych "doležitych" dovodov uložila spat neskor.fakt neplati pravidlao,že čim je viac unaveny,tym lahšie zaspi.Prave naopak.Lutujem,že som toto nevedla pro prvom synovi,pretože teraz spatne vidim aku blbost som robila.ked nevedel zaspat okolo 20 večer,tak som to posuvala na neskor,až sme sa dopracovali k 23 h a to rano vstaval do školky.teraz viem,že si mal lahnut praveže ešto skor ako o tej 20 h.teraz ,po prečitani tvojich rad sa pri druhom synovi snažim vypozoravat prve naznaky unavy a vidim,že prichadzaju skor ako niekedy zykne chodit spat.Rano vsava okolo 8h a potom ide spat okolo 12-13 h.Ked to prešvihnem,tak dlho zapava a zobudi sa po 30-40 min.Ak zaspi v spravnu dobu tak spi 3 h a zaspava hned.nevedela som to pochopit,ale teraz si už fakt davam bacha ,aby šiel spat len čo zbadam prve priznaky.Viem,že by ešte možno aj 1-2 h vydržal hore,parkrat som to spravila,ked vstal skor,že som to tahala,k tej 12 h,aby vydržal,ale boli z toho problemy a hlavne kratky nepokojny spanok.Tiež ho nenechavam vyplakat,tak ako ani mnohe ine mamičky tu na konikovi,ale to nie je podstatne.Podstatne je dat spat v tu spravnu chvilu a v tom maš určite pravdu.vtedy som s nim len par min.kym vypije mlieko a krasne spinka tie 2-3 h.večer zas- po prečitani tvojich rad -zasadne ukladam najneskor o 20 h a tiež pekne zasi a v noci sa zobudi 1-2 krat.Ked som ho občas dala spat až o 21-22h tak sice zaspal hned,ale sa v noci budil.Nikdy som nevedela prečo.Teraz to začinam chapat.

zuzkat1
22. dec 2010

@kaja73 no vidis vy ste svetly priklad ze to funguje🙂 u mojej to nefunguje... preto hovorim ze kazde dieta je ine... moja je presny opak, ked zaspi sama do 10 minut tak spi 30 minut a ked ju pracne uspavam hodinu tak spi hodinu a pol.... a vcera vecer napriklad sla spat ako vzdy o pol 7mej do vane a o 7mej spinkat (teda kojenie = uspavanie) a ona este do 8mej vymyslala, smiala sa a chcela sa hrat az nakoniec o 8mej sa mi ju podarilo uspat...
inak suhlasim v tomto s laylou ze treba vybadat znaky unavy a je jasne ze cim viac unavene tym tazsie zaspi (to aj u mna je tak-teda mi nepovedala nic nove) ale nie u kazdeho plati ze bude ochotny zaspat ked este vladze byt co i len trochu hore... moja kym vladze tak sa neda dat spat-na to je prilis zvedava a aktivna...

layla84
22. dec 2010

@zuzkat1

Môj syn je to najzvedavšie a najaktívnejšie dieťa, aké poznám. A zaspí. No, vlastne, ešte jedného chlapčeka som poznala, čo bol živší. Starala som sa o neho tri mesiace asi tri dni do týždňa: a ten sa nezastavil celý deň, všade musel mať strčený svoj zvedavý noštek a všetko musel skúsiť, vidieť, zažiť. Bolo šialene ťažké ho ustriehnuť, aby zase kdesi nespadol alebo niečo nevyviedol, oči nonstop na stopkách a vedel ma vyčerpať tak, že som večer padala do postele mŕtva. Bol nenormálne aktívny, mal toľko pozitívnej energie, že by mohol ťahať vari celú elektráreň. A veru ani ten nemal problém zaspať, keď ho jeho mamka dala v správny čas, čo zvyčajne pekne robila. Nie je to o zvedavosti ani o aktivite. Ale máš pravdu, každé dieťa je iné - ale tú magickú chvíľu má každé z nich, len v inom čase a s inými prejavmi navonok, a to už je na rodičovi, aby sa naučil ju odsledovať...
Ak si dobre spomínam, ty si odmietla dať dcérku na noc spinkať skôr, ako som ti radila niekde vzadu v tejto diskusii a ešte v jednej ďalšej, ak sa nemýlim, bola si to tiež ty. V oboch prípadoch som ti povedala, že treba dať malú do postieľky skôr (o 18.00-18.30 max), ale ty si to odmietla s vyjadrením, na ktoré máš plné právo, že ona je dobre vyspatá a že netreba nič riešiť.. A ja nemám dôvod ti neveriť, lebo ty sama vieš najlepšie, či problémy so spánkom máte alebo nie - sama vieš, či je dcérka unavená alebo nie, či podvečer potrebuje byť stimulovaná a zabávaná, aby nejako dočkala bez mrzutosti do spánku, alebo je dostatočne oddýchnutá a vyzerá a správa sa tak isto o 16. 00-17.00 ako o 7.00 ráno -t.j. vie sa pokojne baviť aj sama, dokáže sa pekne sústrediť na jednu vec a pod., čo sú znaky správne vyspinkaného dieťatka.
Vlastne som chcela povedať len toľko, že 19.00 na noc môže (nemusí) byť neskoro.
Aby bolo vysvetlené, prečo to niekedy "nefunguje", ako u tvojej dcérky.. lebo ak vám to nefunguje, ako vravíš, musím konštatovať (a na to mám už praxe dosť), že o niečo skôr by na noc do postele mala chodiť - pretože to je priama príčina.

layla84
22. dec 2010

@kaja73

Teším sa, že to vnímaš - ak v tom nepoľavíš a budeš si to pekne držať, problémy so spánkom ťa takmer zaručene budú obchádzať. Veľmi dobre.
K ostatným príspevkom:
nezáleží na spôsobe uspávania. Čo si zvolíš, je na tebe. Prsník, samostatné zaspávanie... čokoľvek. Nepovedala som, že dieťa musí zaspať samé na to, aby dobre spalo. Ak to tu niekto tak pochopil, musel to byť nejaký omyl. Ja som povedala len to, že dlhodobo dobre oddýchnuté deti, ktoré dáme spinkať v tom správnom momente, zaspia veľmi rýchlo a bez problémov, či už samé alebo s minimálnou asistenciou rodiča (čo je napr. aj prsník, hladkanie...).

bubelko
22. dec 2010

@johanka. suhlasim s laylou84. ak vystihnes spravny moment ulozenia do postielky, nemusis dieta vobec ucit zaspavat same, pretoze ti skutocne same zaspi, alebo s minimalnou pomocou. mamicka nepotrebuje hopsat, nosit, staci nakojit a ulozit do postielky a spi. mne sa casto krat stane, ze spi este skor, ako odidem z izby. funguje to u oboch deti, hoci jedno je absolutny kludas a druhy zasa nesmierne aktivny. takze si nemyslim, ze to suvisi len s tym, ci je dieta aktivnejsie alebo kludnejsie, ale s tym, ako matka cita unavu svojho dietata. aj moje by vydrzali do 10tej vecer, a aj vydrzia, ked je nahodou nejaka akcia (vynimocne), ale na druhy den je to vidiet - su zlostne, nespokojne a "platim dan" za neskory spanok. ono pokial to niekto robi pravidelne, tak si to ani nemusi uvedomit alebo vsimnut a potom len riesi to, ze dieta je furt uplakane, zlostne, len sa chce nosit a pod. pritom pricina moze byt prave v tom, ze dieta len malo spava. nehovorim, ze vsetky deti, ale urcite je ich dost takcyh, ktore keby sa im trocha upravil spanok, tak by sa stratila aj cast problemov. ale to sa tazko posudzuje prave kvoli tomu, ze vacsinou mamicka reaguje stylom: u nas to nejde, moje dieta nechce, a pod.
a co sa tyka toho "ako si naucis, tak budes mat". keby to tak nebolo, nie je forum plne otazok - ako oducit dieta zaspavat na prsniku, ako oducit od hopsania a pod. ono niekomu to vadit nemusi a povie si, ok. budem tak uspavat aj do 5 rokov, ved ako pises. v puberte tak spat uz nebude. ale niekto si to zo zaciatku uvedomit nemusi a zrazu zisti, ze takto uz nevladze a potom pride dana otazka, pripadne s mojim oblubenym dodatkom - keby som to vedela skor, tak to neurobim. ale ako to moze vediet skor, ked kazdy, kto ju upozorni je pomaly obvineny z tyrania deti a pod. pricom jedno nesuvisi s druhym...

zuzkat1
22. dec 2010

@layla84 ja sa s tebou natahovat nebudem, nesuhlasim s tebou a ty nesuhlasis so mnou takze niet o com, lebo by to bolo same ale ja tak a ale ty tak... moja mala sa nikdy nezabavi sama ale nie je to unavou jednoducho potrebuje pri sebe stale niekoho ( obcas sa mi podari dat ju do ohradky na 20 minut ale to je asi tak vsetko) ked ide skorej spat lebo je uz unavena (lebo ked je unavena davam ju skor spat) vzdy to olutujem lebo sa mi zobudi nie 6x ale 10x a teda je to hrozna noc... a posledne 2 dni bolo o 7mej este skoro lebo ona sa este chcela hrat (nebola mrzuta - naopak usmievala sa a rapotala) zaspala o 8mej bez placu