Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

28jaja28
20. jan 2011

@ynez75 🙂)maš pravdu si ma ukludnila,,ja nemam problem že by z večera nezaspala tak zatial nemam čo riešit a ked ju kojim v noci aj 2x to ma neobťažuje,ale už budem čakať či sa len nepomrvi a bude spať dalej

petronelas
20. jan 2011

musím končit....tak se mějte a zase zítra ..... 😎
Spánku zdar!!!!!

layla84
20. jan 2011

@ynez75
@bocinka

baby, k tomu, či maximálne alebo minimálne 4 hodiny vám nepoviem nič, lebo ani netuším, kde autori knihy vzali tento časový limit, ja som nikde inde okrem tejto knihy o takom nepočula.. ale môžem vám povedať jedno: nech už je to akýkoľvek časový interval medzi spánkami, musí byť taký dlhý, aby dieťa začalo javiť prvé náznaky akejsi ospalosti - sklený pohľad, stíšenie... ale nesmie byť taký dlhý, aby dieťa prešvihlo tento spací vláčik, často naň máme len 20 min alebo pol hodinku čas na nastúpenie.. takže záleží od dieťaťa, aký interval to bude, 4 hodiny je veľmi divný interval, ktorý neviem odkiaľ sa vzal, lebo každé dieťa je iné ... prečo je to tak ako vravím je vysvetlené v článku http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2010/08/1...

keď si ho rpečítate podrobne, pochopíte, prečo deti niekedy nevedia zaspať ani vtedy, keď sú unavené: sú jednoducho príliš unavené. A toto si musíme strážiť pred každým spánkom - pred dennými aj pred nočným - aby sme tento spací vláčik stihli - lebo ak ho omeškáme, ďalší môže ísť až o niekoľko hodín a ten už veru nebude taký pohodlný, bude stáť pri každej vŕbe (nočné budenie), bude sa veľmi ťažko rozbiehať (problémy so zaspávaním) a občas sa nám bude v tomto druhom - náhradnom vlaku stávať aj to, že jazda bude príliš krátka a nedovezie nás tam, kde potrebujeme dôjsť: že nás vysadia niekde na pol ceste pred cieľom (príliš skoré budenie sa ráno alebo z denných spánkov, príliš krátke spánky)

adenka
20. jan 2011

ahojte,
chcela by som sa s vami poradit.. citala som knihu a priznavam, ze nie som zastancom metody vyrevania...
ale moja dcerka to zacala tahat do extremov, a tak uz ked bola mensia, skusali sme aj vyplakanie...
denny spanok u nas bol od jej narodenia 0 bodov... tak pol hodka max 2x za den, aj to vacsinou na prsniku.. ale v noci vzdy spavala super, uz v porodnici sa budila maximalne 3x za noc a od 4 mesiacov spavala celu noc...
zaspavanie sme riesili najprv na prsniku a ked som si dupla ze stacilo, zacal boj.. v postielke ani nahodou...revat bola schopna aj 2 hodinu VKUSE bez prestavky, ale kedze ma pruh, nemohli sme to prehanat... okolo roka sa nam nabural nocny spanok, zacala sa budit aj 5x za noc..raz dudel, raz vodicka, inokedy mliecko...
potom sme sa ustalili, uspavala som u v postielke tak, ze ma drzala za ruku, hladkala a do 10 minut spala... budila sa okolo 1-2 na vodu a okolo 5 na mlieko.. ale po prvej chorobe kedy sa nam v noci dusila som ju nechala par noci spat pri sebe a od vtedy je to vojna.. nechce spat v postielke, uspavanie trva aj hodinu, budi sa tak 2-3x... a ked neciti moju ruku hned je plac... vyrevanie nepomaha... do minuty ma taky hysak az sa zachadza, do 3 minut uz nevladze s hlasom a potom sa kompletne dogrca ale tak ze z nej idu aj ranajky...
no pekne som sa rozpisala, ale fakt by som potrebovala poradit... mne by aj stacilo keby spala opat v postielke a keby cele uspavanie trvalo tak max 10 minut...

ynez75
20. jan 2011

@28jaja28 ja cakam vzdy 5 minut.ale poviem ti,ze tolko mi este ani neplakala.aj teraz spustila plac,riadny.ale o minutu bol prec.isla som sa na nu pozriet a spinka.niekady to mozu byt aj sny co ich rusia...ja som malu tiez kojila do 7 mesiacov.kym som kojila,chcela pit,ale asi len cmulat,lebo nikdy vela netahala.tak ked si to vyzadovala kazdych 15 minut,povedala som si a dost!zacala som ju oducat.namiesto prsnika,flasa s cajom.ako vravim.potom sa stala na caji zavisla a plakala zasa preto.potom som stratila mlieko a ona mlieko vo flasi odmietala.mala smolu.ine nemame.par noci plakala,ked je tvrdohlava,ja som jej chcela mlieko dat,ale take nechcela.a tak sa aj oducila

bocinka
20. jan 2011

@layla84 pozoruji malou od malička, proto neměla dlouho režim, dávala jsem ji spát, kdykoli potřebovala, tahá se za ouško, takže je to jednoduché.... a opravdu to u nás znamená cca 5 hodin.... myslím, že u nás byl spíš problém, že byla zvyklá usínat od devíti měsíců s lahví a světlem na chodbě, takže kdykoli se v noci probudila a neměla lahev a nesvítilo ssvětlo, tak bylo zle.... to jsme odbourali teď - zhruba 4 dny, tak doufám, že se upraví i ta noc, když už usíná hezky bez světla a pití....

layla84
20. jan 2011

@adenka

Ak vyrevanie nepomáha, skús na noc 17.30 s tým, že v tomto čase dokončíš všetky večerné rituály, uložíš malú do postieľky, zavrieš dvere a vrátiš sa až ráno, už som to tu písala, jedno bez druhého niekedy (dosť často) proste nezaberie, treba kombináciu oboch, najmä ak skúšame nechať vyplakať, tak veľmi riskujeme, že dieťa plače zbytočne, ak ho nedáme s tým aj skoro spať na noc.

ynez75
20. jan 2011

@layla84 he,jmas pravdu.tie 4 hodiny sa uvadzaju len v tejto knihe.ja som len chcela napisat,ze si myslim,ze rozdiely medzi spankami by nemali byt nikdy dlhsie ako tie 4 hodiny.u nas boli vzdy3.maximalne.niekedy si my mamy myslime,ze je lepsie nechat dieta unavit co najviac,aby spalo celu noc,ale opak je pravdou

adenka
20. jan 2011

@layla84 to mi pride ako strasne skory cas... poobede spava do 2-3 a potom potrebuje ist von, medzi deti... skor ako o 18 ani nechodievame domov... a ona je tak nejak nastavena ze o 19 sa kupeme, lebo to uz sama ide do kupelne a zacne si tam nosit hracky ( co nechapem ako to presne vie ze je 19:00)

adenka
20. jan 2011

@layla84 a este jedna vec, mala spava u nas v spalni kedze mame len 2 izbak...

ynez75
20. jan 2011

@adenka aj mne to bolo skoro a stale mi to skoro je.lebo moj chlap chodi vtedy z prace domov,treba mu dat veceru atd....ale u nas sa to osvedcilo.mala spava celu noc.odvtedy ako sme to zacali praktizovat

layla84
20. jan 2011

@bocinka

neviem, netvrdím, že mám recept na všetko. Neubránim sa však pocitu, že si mala vydržať aspoň tri-štyri dni aj po tom pogrckaní, aj to sa stáva, no čo... utrieme, prezlečieme a skúsime to zas... ale zase na druhej strane plne chápem, že si s tým práskla, fakt sa nečudujem.
No verím, že ak by si to neurobila, bolo by to po pár dňoch bývalo zabralo. Teda, naozaj by v tom muselo byť niečo iné, ak nie, a tým myslím už nejaké vážnejšie zdravotné problémy, čo ja viem, neurologické a pod.

Prečítaj si ten článok o prvých náznakoch únavy, ťahanie uška medzi nimi nie je, aj keď - nedovoľujem si tvrdiť, že to nemôže byť aj jeden z tých prvých, no skôr toto (trenie očí, ale aj takéto poťahovanie uška, mrnčanie a pod.) býva už náznak pokročilej, nie prvotnej únavy, teda keď je vláčik fuč... prepáč, naozaj nechcem za každú cenu hľadať, čo si urobila zle, ale na diaľku mi je ťažko niečo vravieť, keď som nikdy tam nebola a tvoje dieťatko nepoznám. Píšem to tu len preto, že toto všetko sú možné - problémy, kde sa to celé mohlo pokaziť, necháp ma zle, prosím...

layla84
20. jan 2011

@ynez75

stopercentný súhlas s tebou!!!
ja viem, že si vravela max. 4 hodiny a s tým sa mi skôr dá stotožniť ako s tvrdením min.4 hod -nech už ten čas pochádza odkiaľ chce... 🙂

ynez75
20. jan 2011

@ynez75 aj my mame 2 izbovy byt.ale kym mala zaspava,v tej izbe nieje nikto.zaspi o 18.00 a do izbe vojde dalsia osoba spat o 21.h.to uz malu nic nezobudi,ked sa ide potichu

adenka
20. jan 2011

@ynez75 no skusim to... akurat ta moja mrska je uz starsia, a viac toho chape... skusim ju kupat o 18, nech to nema take radikalne... ale aj tak neverim... u nas uz bolo tolko pokusov a vzdy to skoncilo rovnako... bud uz plakala tak, ze sa nedokazala upokojit alebo sa pozvracala... na to sa podla mna ziadna matka nedokaze divat s chladnou hlavou

ynez75
20. jan 2011

@adenka omylom som sebe poslala.malo to byt tebe 🙂

28jaja28
20. jan 2011

@ynez75 ja mlieko ešte mam ,ale ty si to super vyriešila no skusim niečo poriešit aj ja

bocinka
20. jan 2011

@layla84 nene, neboj, vidím, že tu holkám moc pomáháš.... 🙂 víš, u mě je problém i v tom, že bych musela vystěhovat chlapa, páč ten souhlasí jen s tím, že tam budeme chodit, jinak ne.... a s tím uchem je to podle mě prvotní příznak, páč si hraje, tahá ouško, a až po delší době si začne třít oči a být protivka..... ale je to fakt, každé dítě je jiné a není na ně přesná recept, to není na žádného člověka.... 😉 😉

valika_val
20. jan 2011

@layla84
skoda, ze som sem nezavitala, ked ste dnes vecer zacali kecat 😒
ale nevadi, docitala som vsetko, i ked som si urcite v rychlosti vsetko nezapamatala.

layla, na teba mam otazku, poprosim o odpoved.
snazim sa o vsetko mozne, co som sa docitala (maly sa budil kazdu hodinu a utisit ho vedel jedine prsnik). ako tak sme to zvladli, zatial je to necely tyzden a budi sa uz len po polnoci (napr. o 00 ho utisim vodou a cumlom, o 02 kojim, o 04 zas voda a cumel a o 06 kojim, 07 vstava). samozrejme to chcem este minimalizovat, odburat aj tu vodu. zatial to ale neriesim, lebo maly mi odmietal flasku a akukolvek inu tekutinu nez mliecko z mojho prsnika.
otazka:
co mam robit, ked sa zobudi v noci? spime spolu v jednej izbe... myslim, ze ma v noci nevidi, mame celkom tmu, ale urcite citi, ze som tam. co ak ho aj budim, napriklad ze chrapem?
mame sa s manzelom prestahovat do inej izby? on teraz spi v obyvacke, lebo chodi do prace a inak spi dost hlucne 😀 😀
uspavanie uz par dni riesime systemom ulozit, pohladkat, odist (v skratke), vsetko je ok.
ale co v noci? mala by som cakat par minut, kym k nemu pridem? alebo mam hned vstat a ulozit ho, kym sa poriadne neprebudi?
dakujem za odpoved.

layla84
20. jan 2011

@adenka

hej, bytové podmienky nám pekne vedia zavariť, ale keď sa trošku posnažíte, dá sa často vyriešiť aj táto zapeklitá otázka, aj ynez75 mala tento istý problém, iste ti povie sama, ako to poriešili, stačí dočasne, kým sa spánok nezlepší a potom môžete znova vrátiť všetko do starých koľají.. je pravda, že niekedy sa to skutočne kvôli bytovým podmienkam dá len veľmi ťažko alebo vôbec zrealizovať, ale verím, že nejaké možnosti tam určite sú, trebárs len dočasné...

Nuž, niekde na predchádzajúcej strane som písala pre petronelas, to si prečítaj, o tom, že nie MY vyberáme dieťaťu režim aký vyhovuje nám, ale že ono ho má od narodenia niekde zabudovaný v telíčku... prečítaj si poslednú stránku či dve v tejto diskusii.

Väčšina detí má, žiaľ či našťastie, ako komu sa páči - vnútorný režim taký, že okolo tej 6 večer potrebujú spať a okolo 6 ráno vstávajú, niektoré deti o 19.00-7.00, ale tých je podstatne menej, a len pár výnimiek má taký režim až o 20.00 ( režim myslím nie ten, ktorý sme si vymysleli my, že bude dobrý, ale ten režim, čo má dieťa zabudovaný v sebe, ten prirodzený, ako kážu jeho vnútorné hodinky, proste biorytmus)

bubelko
20. jan 2011

@layla84 ahoj
s tym uskom ti to mozem potvrdit - jonas ked si taha usko, tak viem, ze vlacik stoji v stanici a trubi na odchod a ak okamzite nenastupi, je prec a cakame na dalsi 😉
u nas je prvotny znak unavy to, ze zrazu sa prestane hrat, chodi ako marek po pekle - od nicoho k nicomu. ak zacne k tomu aj mrncat - uz je tak ako s uskom. rychlo do postele. vtedy ani neprebalujem, nic. supnem, dam dudu a je to 🙂

17,30 sa mozno zda skoro. ono sa to casom moze posunut na neskorsiu hodinu - naspat na tu siedmu, osmu atd. skor si myslim, ze ide o to dohnat strateny spanok. a ten deti zial rano nedozenu. a ked sa zamyslite, tak ani my dospeli po prehyrenej noci spanok nedozenieme, aj ked spime do desiatej (a aj dlhsie). nestavalo sa vam potom, ze ste boli cely dalsi den take rozbite, len tak ste bludili po byte v pyzame a pod? mne teda hej a dohnala som to vzdy tak, ze som isla dalsi den skor spat. aj teraz je to tak, ze ked som velmi unavena, tak mi spanok do deviatej nepomoze, ale ked idem spat miesto o pol noci o desiatej. tak skuste nad radami layly pouvazovat, ci na tom fakt nieco nebude 😉

ynez75
20. jan 2011

@adenka mas uplnu pravdu.ale ked das malu spat este predtym,nez je taka unavena,ze place az do pogrckania sa,tak mi ver,z vlastnej skusenosti ti hovorim,ze to bude lepsie.moja mavala z placu krce.vyzeralo to ako epilepticky zachvat.fakt sme sa bali.ale to som ju davala spavat asi neskoro.odkedy ju davam na 17.30,nema ziadne krce,ani tak nevrieska,lebo este nieje v tom stadiu "nestastne prasiatko"ja tomu tak hovorim 🙂

melanche
20. jan 2011

@layla84 vedela by si mi poradit? mam dve deticky, to prve nespi cely den, ale zato zaspi vecer o siedmej a potiahne do rana do osmej-deviatej. to sme uz riesili davnejsie. ale trapi ma ina vec. teraz mame 2mesacne babatko-ukazkove co sa spanku tyka. cele dni prespi, snazim sa odsledovat ten moment, kedy zacina unava a hned ju polozim do postielky a pekne sama zaspinka. problem nastava ale vecer. okolo siestej niekedy piatej je hore a to uz chcem aby o tej siedmej pekne zaspala so sestrickou. ale to by bolo asi moc idealne, keby sa mi to podari. o siedmej sice ideme vsetky do postele, mensiu mam na prsniku, krasne zaspi a pritom zaspi aj starsia. s tou problem nie je. ale ked babo prelozim do postielky, o pat min. sa ozve obrovsky rev. to vazne, mam odsledovane, to spravi stale. cez den nikdy. cez den by spala dalej. cez den spi aj ked je hluk, nic ju nevyrusi. tak pridem pre nu a vtedy zacina nas vecerny boj. snazim sa ju uspat na prsniku, skusam vsetko, je nervozna a nakoniec aj tak zalomi az medzi desiatou-jedenastou. toto sa deje uz od narodenia a neviem si rady. co mam urobit, aby zaspala so starsou o siedmej? skusala som ju drzat hore od tej piatej, potom som skusala nechat ju praveze aj viac spat a bola hore az od siestej-pol siedme, no ma v sebe vnutorne hodiny, pred tou jedenastou nezaspi ani keby sa postavim na hlavu. netrapilo by ma to tak, ale ja prave nutne potrebujem ten cas medzi siedmou a polnocou, potrebujem sa ucit na doktorat, no od porodu som knihu v ruke ani nemala. proste ma tak obidve vynicia-starsia cez den a mladsia vecer, ze nemam na nic energiu. inak noc prespia v pohode az na par kratkych prebudeni.

ynez75
20. jan 2011

@28jaja28 to je dobre,ze mas mlieko.aj ja som chcela.ale odislo ☹ ale skus nejaku nahradu za to kojenie.neviem.ked to este citi to mlieko,ze mas...ale aj ja som este mala,ked som zacala v noci oducat,ale uz take nijake.neviem.vyskusaj

28jaja28
20. jan 2011

@ynez75 keby ju kojim len v noci tak ju odučim,ale ja mam mlieka habadej,cez den ju kojim velakrat a vyžaduje si to,tak už v noci to vydržim kym jej mam čo dať.

ynez75
20. jan 2011

@bocinka chlapa posad pred telku,alebo mu pusti hudbu na sluchadla, alebo mu priprav nejaky program.ja svojho posielam hravat hokej.a mame to vybavene.ani on s tym nesuhlasil.a uz mame doma pokoj a ja 3.vecer mozem vysedavat na pc,pozerat tv,venovat sa starsej dcere a aj s chlapom prehodim viac slov ako kedysi 🙂

ynez75
20. jan 2011

@bubelko uplne s tebou suhlasim

layla84
20. jan 2011

@valika_val

Nepíšeš, kedy ti zaspí na noc. Ja si myslím, že ak vie pekne sám zaspať bez uspávania na noc, tak túto schopnosť v noci nestratí, daj mu tú šancu nech to urobí aj v noci, nie len večer - proste za ním nechoď až do rána. Za pokus nič nedáš, skús to pár dní..

Ja by som skúsila aj dať ho do samostatnej izby. Potvrdzuje sa mi, že ak rodičia majú pocit, že niekde je problém, majú väčšinou pravdu - a teda verím, že tvoj pocit ťa neklame že sa navzájom asi budíte.. teda môj syn keď spíme v jednej izbe alebo nebodaj v jednej posteli tak vždy je minimálne raz za noc hore. Inak má dva roky a od 8 mesiacov spí vkuse celú noc, takže je jasné, že potrebuje fakt kľud, najmä medzi 2-3 ráno, čo si tak všímam - vtedy sa mi zdá, že ho vyruší aj to, že sa len otočím na druhý bok, aj keď je vo svojej postieľke (a v druhej časti izby za skriňou)... Ale našťastie, to len keď sme na Orave u babky, inak máme každý svoju izbu a nebudíme sa.

Vieš, tak ti poviem, že skúsiš niekoľko dní , možno týždeň a uvidíš, čo spraví táto zmena - že bude spinkať sám v izbe - či to pomôže alebo nie.

Akokoľvek to dopadne, až po tejto zmene alebo ešte pred ňou rob nejakú ďalšiu, ak sa chystáš. Dve zmeny naraz nie je občas dobre,a tu si myslím, že buď najprv skús to - nechodiť za ním v noci - či sa naučí sám zaspať aj v noci tak ako vie večer. Toto skús znova aspoň niekoľko dní, týždeň...

A potom nezávisle od výsledku tejto zmeny, s určitou pauzičkou, aby toho nebolo naraz veľa, skús aplikovať túto druhú zmenu - presun do vlastnej izby. Ja neviem, či niečo z toho bude úspešné, ale viem, že ak nevyskúšaš, nezistíš to.... 🙂

ynez75
20. jan 2011

@28jaja28 ja som ju tiez kojila cez den.ale ked sme zacali zavadzat tuhu stravu,uz nechcela tolko mlieka ako predtym.neviem ako tvoja,a v noci to dohanala a robila si zo mna dudel

layla84
20. jan 2011

@ynez75
@bubelko

Ach bubelko, aj ja, aj ja!! S tebou vždy súhlasím, nech píšeš čokoľvek, už pomaly nemusím ani čítať a viem, že budem súhlasiť!