Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

duratlicka
27. aug 2012
duratlicka
27. aug 2012

@adika_pl A v noci sa ako casto budi?

lalimka
28. aug 2012

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či sa vám napríklad stalo, že dieťa ani nezaspalo. Malý má 13 mesiacov a snažím sa ho podľa spomínanej knižky naučiť spinkať samého poobede. Zatial len 4. deň, ale ešte ani raz nezaspal, celý čas preplakal a nezaspal ani potom pri hraní, ale trebárs až podvečer, pripadá mi to ako šialené trápenie. Nechcem od toho ustúpiť, lebo viem, že sa to obráti proti všetkým...

veronicka1901
28. aug 2012

@lalimka Ano, nam sa to stalo pred dvoma tyzdnami. Doobeda spinkala medzi 10.00-11.00 a poobede som ju za Pana nemohla uspat, bojovali sme az do 15.30. Neplakala, ale jednoducho nespala. Zaspala vsak potom na prechadzke na pol hodku. Ale stalo sa to zatial len raz.

lalimka
28. aug 2012

Čakala som, že to bude ťažké, ale že až takto...aj tie plače by sa dali vydržať, keby to aspon k niečomu viedlo..tak vidím, že nebojujeme sami🙂 držím palce aj vám obom.

evelin1982
28. aug 2012

Moja malá ma 14 mesiacov.Odúčam dnes 5 deň.Viem,že 15 minút je úspech.Len že to občas kolíše.Dnes na obed zaspala za 6 minút.Ako to bude večer,neviem.Večer má skoro vždy vačší problém zaspinkať, a pritom sa ju snažím hodne unaviť.A ešte som si všimla jednu vec,čo mi nerobila.Po večernom rituáli pochopí,že ide spať,a začne sa mi už cestou do izby vzpierať,plakať a pod. Aj to dúfam prestane.Vcelku som zatiaľ spokojná.Zároveň som jej stopla aj mliečko v noci, už na tretiu noc sa mi zobudila len raz,aj to pomrnkala a spala.A viete si predstaviť,aká som vyspatá ja? 😀 😀 😀 Som ako rybyčka a mám pocit,že ma nič nerozháďze.Držím všetkým maminám palce!!!!Vydržme to 😉

zabka1984
29. aug 2012

ahojte, zacali sme v pondelok a islo to super. Bola som za nim len 2x a zaspal. Aj vecer to bolo v pohode. V utorok a dnes to bol des. Reval, hneval sa az to bolo hrdelne. Vybrala som ho teda a dala na nasu postel. Bola som s nim a zaspinkal. Aj teraz uz spinka. Vecer som to tiez skusila, ale ako som ho dala do postielky, kutiky dole a uz zacal :( dala som ho zase na nasu a asi 15 min lezal len tak a sam zaspal. Aj to je uspech, lebo mi zaspaval pri tapkani po zadocku.

lilysk
1. sep 2012

Ahojte -ano riadila som sa knihou -uz som bola zufala !!! Kocky oplati sa vydrzat -vazne je to super !!!
Drazim palce 🙂

chovancova27
1. sep 2012

Booože baby, nieje Vám tých detičiek ľúto? nechať ich revať do nepríčetnosti? Ved oni sa raz naučia spinkať aj samé... Keď ste boli tehotné ste sa na detičky tešili, treba rátať s nejakou tou obetou ako je budenie v noci...:( Môj malý má 19 mes. neprespal ešte nikdy celú noc, ale ani by ma nenapadlo ísť naneho touto metódou. Je to riadny drasťák...

zuzanockamt
1. sep 2012

@chovancova27 presne tak je to trapenie deti, nic ine ☹

susanerose
1. sep 2012

@lalimka podľa mňa to aj je šialené trápenie. ja som nevydržala podľa tej metódy ani jeden deň. pretože nedať spať dieťa vtedy, keď ono chce, ale vtedy, keď "treba", je riadna hlúposť. veď dieťa je živý tvor, vie, kedy potrebuje spánok. A ako tu píše jedna mamička, dieťa sa naučí spať aj samo, chce to len čas. Len niektoré mamičky nemajú dostatok trpezlivosti a nedbali by, aby dieťa zaspalo v tom momente, ako ho uložia do postieľky. Naša malá nespávala dobre v noci skoro do roka a štvrť, a cez deň len po pol hodine. Teraz má 16 mesiacov a už sa to samo upravuje. Konečne mi prespala pár nocí. A chcelo to len čas a trpezlivosť. Ja viem, že je to ťažké, tiež som už padala na nos, nespala celé noci celé mesiace. Dokonca som doteraz kojila, takže ani kofeín som nemohla ☹. Ale vydržala som, tak prajem aj ostatným mamičkám, nech detičky netrápia, ono sa to samo upraví. Všetko chce svoj čas.

lucianka222
1. sep 2012

Milé mamičky, no my máme takýto problém. Drobec zaspí v pohode pri kojení, alebo vo vajíčku (autosedačke) a potom ho preložíme do postielky. Spí tam asi tak do hodiny... Potom sa začne mrviť až nakoniec začne plakať a zobudí sa. Zoberiem ho k sebe na postel a dvakrát potiahne a zaspí. A to isté dookola až ma to prestane baviť ho prekladať. Keď ho nechám pri sebe v posteli tak spí aj 4 hodiny... No len ja sa nevyspím bohvieako... :( V čom je problém? Prejde to? Máte nejaké rady okrem toho nechať ho vyplakať??? Malý cumeľ odmieta...

zuzanockamt
1. sep 2012

@adika_pl to nemyslis vazne, ze si nechala dieta plakat 50 minut, aby zaspalo, vsak? 😔 😕

estterka
1. sep 2012

@adika_pl ty sa smejes na tom,ako si napisala,ze LEN 40 minut si nechala plakat svoje milovane dieta? 😕

sa zamyslite nachvilku,ci vam toto skutocne pride normalne...ze dieta sa nahneva,ked za nim pocas jeho placu pride matka?? to teda budujete doveru v tych detoch...no neviem,ako vy by ste sa citili,keby 50 minut z hocijakeho dovodu placete a toto na vas niekto aplikuje...len deti sa bohuzial nevedia branit,ze..

nedalo mi na toto zareagovat,je to neuveritelne pre mna.

miriem
1. sep 2012

@lucianka222 Maly zjavne potrebuje citit maminu. Ved je to este malilinkaty krpcek, cele tehotenstvo ta citil, preco mu to teraz odopierat?

katrinka8
1. sep 2012

@adika_pl - my sme mali problemy so spankom, ale riesili sme ho uplne inou metodou - urcite nie touto drastickou. Kuk na stranu 377 v tejto diskusii, mam tam prispevok pre @euka210. Tam som jej pisala, ako sme sa ucili zaspavat u nas doma, uspesne a bez placu.
Problem moze byt niekedy uplne inde, ako sa nam javi. Pocas zivota sa babatku menia spankove rytmy, jednoducho nebyva "unavene na pokyn" - casto staci len vystihnut cas, kedy je dietatko unavene a ukladat ho prave vtedy. Ako rastie, tak vydrzi hore stale dlhsie a dlhsie, tomu musime jeho spanok prisposobovat. Plac je volanie o pomoc, tym, ze plac ignorujeme, dieta po case citi, ze ignorujeme jeho samotne, preto plakat prestava. Nie preto, ze by necitilo strach z odlucenia, uzkost, cokolvek negativne. Ale preto, ze vidi, ze pomoc (podpora, ochrana a pod.) jednoducho neprichadza, tak sa prestava snazit o nu volat. Nie je chyba investovat par minut do uspavania dietata, vrati sa to aj mamicke, aj babatku. Ked vidis, ze ani po 15 minutach dieta nejavi zaujem o spanok, netreba ho nutit, ani Ty nezaspis, ked nie su unavena 😉 Neviem, ci ta druha metoda zaberie, len mi prislo luto babatka, ktore place tak dlho a tiez Teba ako mamicky, ktora je vycerpana a zufala. Su to hrozne pocity, najma ked vidis, ze uspech neprichadza. Vela stastia prajem, aby sa Vam spanok zlepsil 🙂

katrinka8
1. sep 2012

@duratlicka - ja som tuto metodu "vyskusala" parkrat uplne nedobrovolne - ked som bola na WC a moje dieta malo spat a spustilo plac. Pochopila som, ze "tudy cesta nevede" - plac, co i len 2-minutovy - ju vyburcoval natolko, ze o zaspati nemohlo byt ani reci. Cim dlhsi plac, tym horsie. Cize u nas NIE, tato metoda NEFUNGOVALA 😉 A to som nemala odvahu ju skusat cielene. Zabralo nieco uplne ine, co som popisala na s. 377 - "ovocie" danej metody zbierame doteraz, dcerka ma 27 mesiacov takmer 🙂

abbey1
1. sep 2012

Júúj baby, som nesmierne rada, že sa vás tu našlo zopár rozumných. Ja som to tu čítala, ale nemala som už ani len snahu písať, že to nie je normálne. Mne osobne bolo do plaču, keď som prečítala, čo všetko dokážu "matky" s deťmi stvrárať a pochváliť sa, že revalo len 50 či 40 minút.
Skutočne si to ani len nedokážem predstaviť a to mám dieťa riadneho nespavca, ale takto dramatické metódy by som nikdy nevolila.
Veď je to skutočne všetko tak dočasné, deti povyrastú a spánok sa im zlepší. Ale či aj narušené vzťahy matka-dieťa, po tejto aplikácii, to by som si už tak istá nebola. Potom sa divíme, ako sa správajú deti k rodičom, akí sú drzí pubertiaci,...

chovancova27
2. sep 2012

NO vidím že som rozpútala riadnu diskusiu🙂 Náhodou som sem zablúdila a ostala som šoknutá a zhrozená, čo mamky dokážu stvárať so svojimi detmi... V prvom momente ma napadne, že tá mamka, čo toto robí, asi otehotnela ani nevedela ako, vynosila svoje dieta ani nevedela ako, porodila ani nevedela ako, takže všetko je "take it easy", nech je večer pokoj a klud, decko zaspí samo v postielke, vyložím nohy na stôl a mozem pozerat telku...🙂 napr. ja, čo mám vymodleného synčeka, po potratoch sa mi ho podarilo vynosiť stým, že celý čas na rizikovom ležať na posteli, si svoje dieťa vážim, som šťastná že ho mám a vživote som ho nenechala plakať dlhšie asi ako minutu, na to ho moc milujem a jeho plač mi trhá srdce...Všetkým týmto praktikantkám doporučujem prečítať si knihu od Margot Sunderlandovej "Rodičovstvo je veda", máte tam krásne vysvetlené, čo táto praktika robí so psychikou dieťatka. Ako sa jeho psychika mení v závislosti od dlžky plaču, ked volá mamu a ona nepríde a po 50 min. srdcervúceho plaču od únavy, vyčerpania a stresu zaspí, a toto sa opakuje večer čo večer, vyrastú vám neurotické deti, si to uvedomte preboha... jedna mamka to tu pekne napísala, že túto metodu začala praktikovať, ale všimla si, že jej dovtedy veselá a usmievavá dcérka sa zrazu usmievať prestala a celé dni sedela ako kvôpka nešťastia... Myslím že to hovorí za všetko. Veď to sú najkrajšie chvíle z dňa, ked si večer so synčekom ľahnem do postele, on sa ku mne pritúli, pomojkáme sa potichúčky, otočí sa a zaspí spokojnučký s vedomím, že som pri ňom... neexistuje nič krajšie ako tento pocit pre mňa... asi nemôžem čítať tieto témy, ach jaaaj🙂)

susanerose
2. sep 2012

@lucianka222 tak ho nechajte pri sebe v posteli. veď čo je dôležitejšie, aby sa vyspalo Vaše dieťa alebo Vy??? Čo by som ja dala za to, keby malá spala 4 hodiny vkuse!

adika_pl
2. sep 2012

@katrinka8 nám tá " drastickejšia" metóda pomáha. malinká plače max 5 min, v noci sa nebojí - vie zaspať naspäť sama. a dokonca sa ráno už pol hodinky zahrá sama, kým nás zobudí. a myslím, že aj vďaka tomu lepšie papá.... vydržali sme tých pár dní plaču a oplatilo sa

adika_pl
2. sep 2012

@estterka a vychovávať dieťa k tomu, že si plačom večne docieli svoje je podľa teba v poriadku? viem, že je prebalená a suchá, napapaná, napitá a že ju nič nebolí. pred každým spaním sa túlime a maznáme. z rozmaru chce byť na rukách.chcela by som vidieť teba, keby si denne nosila aj 5-6 hodín 8,5 kg dieťa na rukách a po hodine uspávania by sa zobudila hneď, ako ju položíš do postieľky. Hovoríš o mne ako o zlej matke. Musím od svojej dcérky odísť. Ona nevedela zaspať u nikoho, len u mňa. Mala som ju radšej nechať, nech je týždeň nevyspatá, lebo ju nebude mať kto uspať?! Že sa smejem???? Strašne ma to bolí, keď malá plače. A ak má na to dôvod, pomôžem jej. Ale nebudem z nej vychovávať ďalšie rozmaznané decko, akých je na uliciach plno....

adika_pl
2. sep 2012

@zuzanockamt ja som k nej pravidelne chodila, utíšila ju. ale musela sa naučiť spať bezo mňa, lebo ja budem musieť čoskoro odísť. bolo by pre ňu určite horšie, keby mala šok z toho, že zrazu pri nej nie som

zuzanockamt
2. sep 2012

@adika_pl ved jasne, je to tvoja vec co robis so svojim dietatom ... len este v jednom ta chcem poopravit, co si pisala v prispevku @estterka take male dieta ako mas ty tebou nemanipuluje, nechce byt na rukach z rozmaru, ale preto, ze to jednoducho potrebuje, je to prirodzena potreba malych deti tak ako jedlo, pitie atd ... a laskou sa predsa dieta rozmaznat neda, plac nie je manipulacia, ale komunikacia z ich strany, kedze to inak nevedia

tarra27
2. sep 2012

Zdravím holky....jen jsem prolétla posledcní příspěvky, jsem tu nová...

mám roční dceru, v říjnu čekáme druhé - plánovaně...od začátku spala malá s náma v posteli, po čase jsme přišoupli ještě jednu postel, aby se nám spalo dobře a neměla jsem strach, že malou přikryji dekou když se otáčím apod....od začátku jsem ji nechala spát jak chtěla, vadilo mi v porodnici buzení po cca 2-3hodinách....byla doba, že pak doma, chodila spát i před půlnocí, prostě spát nechtěla, tak jsem ji nechala...trvalo ji to cca 2týdny, pak sama chtěla spát v osm....max v devět večer...během dne to vycházelo jak kdy, většinou hodku dopolko a hodku a půl odpolko, ale nemá dané pravidelně v jednu nebo ve tři, prostě jak vidím, že je unavená, jdu to zkusit ji položit, chvíli ležíme a vidíme - bud usne a nebo ne a zkusíme se to později....já jsem toho názoru, že nejlepší je dítě nechat, pokud je to možné....když malou bolelo na začátku bříško nebo později zoubky, budila se, ale jinak jak jsme ji nechali mít její vlastní režim, spala první měsíce se budila 1-2x max za celou noc a ted už dlouho spí celou noc, cca od 6-7měsíce....

je pravda, že když ji bolely zoubky, dostala na bolest paralen - prostě mě kdyby bolely zuby, taky nebudu spát.....a vše jsme tak nějak zvládli....

taky mi rodiče hodně rozmlouvali, at ji neučíme spát v posteli a hlavně at ji pořád nenosíme.....narovinu - asi to dítě potřebuje, prostě když to jde, tak ji vezmu, pomazlím, nosím....možná se mnou nesouhlasíte a určitě na to máte právo, ale když vidím jak je spokojená.....a za další, pak vyroste a podle mě potřebuje nás asi cítit....

ted budeme mít druhé a kldyž to nepůjde, tak ji prostě nevezmu a třeba jen pohladím....ale když to jde....proč ne....

a co se týká spaní v posteli s náma, tak at spinká s náma....vždyt je naše, chtěli jsme ji....a až sama bude chtít do pokojíčku, tak půjde.....ona se v noci přitulí ke mě, pak k partnerovi.....a pořád spinká.....jen se přitulí....je to nádherné a nemluvě i po probuzení po ránu....já to neberu jako špatnou výchovu nebo že by si něco vybrečela, až bude větší, spoustu věcí pochopí, dokáže pochopit a prostě se ji to budu snažit vysvětlit....ale jak roční nebo půlroční dítě pochopí, že ho u sebe nechcete?? nebo že ted prostě spát musí, přestože není unavené?? a nemyslím si, že hodně lásky a mazlení znamená rozmazlování.....

jo a nekdy když nechce během dne spát, tak alepson chvíli ležíme....a taky utíká....tak ji chytnu, děláme blbosti, smejeme se.....je jí rok, leze všude....ale podle mě je to normální.....někdy jsme unavený, ale nedá se nic dělat, pořídili jsme si ji....chtěli jsme ji....a pokud to alespon trochu jde....

jinak je to každého věc, my to máme doma takto a jsem spokojená......

tarra27
2. sep 2012

a byla doba, okolo 6. měs že se probudila ve 4h ráno a byla vzhlru....třeba hodinu....tak jsme ji vzalal, šla do obýváku....pustila tv - s čímž opět nebudete souhlasit, na jim jam dali pohádku, lehla si k ní a nebo na ní mluvila....a po cca hodine ji dala zpet....a spala....

taky to nebylo často, jen párkrát....

prostě i nám se někdy stane, že nemůžeme spát .)

hezký den všem

zuzanockamt
2. sep 2012

@tarra27 rozumna zena 🙂 😉 ... velmi pekny prispevok, aspon raz za cas sa tu v tejto teme da nieco rozumne precitat 🙂

zuzanockamt
2. sep 2012

@tarra27 aj moj syn maval obdobia, ked sme rano o 4-tej byvali hore 😀

tarra27
2. sep 2012

@zuzanockamt

ono to není přece každý den....někdy holt mají období, nebo noc, že se jim něco nechce....

moje sestra nutí své 3 a půl leté dítě spát od mala a je to strašné - vystresovaný, kolikrát jsme se s ní pohádala....byla na něj sama, měla to těžké, ale kdyby jsi malého viděla....ted na 3 a půl letetch má 11 a půl kg.....kruhy pod očima....

naše malá má na roce 10kg......a je spokojená.....neříkám, že někdy nejsem unavená, samozřejmě že jsem a chtělo by se mi spát....ale pak si řeknu, že je to jen na chvíli.....že to uteče a těším se na večer, až půjdu spát 🙂 🙂

tarra27
2. sep 2012

a to ještě moje mamka říká - ještě ji taháš?? už by jis neměla - za dva měsíce mám termín porodu s druhým mimi.....k tomu nemám co dodat....mamce jsem řekla, že nikoho netahám, ale nosím a nevidím důvod,proč bych nenosila...a at mi takové věci ani neříká.....že to nebudu poslouchat.....

někdy nechápu lidi, že ty se rozhodneš nosit a mazlit svoje dítě a oni ti to rozmlouvají....mě to mamka rozmlouvá rok....že ji to tak dlouho baví.....to nechápu....kdybych dceru odmítala a nebo se k ní chovala špatně a ona mě vybízela k tomu, at ji mazlím atd, to chápu, ale naopak.....

nejlepší bylo - neměla by jsi ji nosit a mít pořád na rukou...a já na to a proč? a mamka no aby si na to nezvykla,,,, a já a proč by si na to neměla zvykat?? a mamka - aby jsi nebyla jak otrok, budeš ji muset pořád chovat....a já na to mami je to moje dítě, proč by si neměla zvykat na to, že ji nosím a chovám???....a ona no aby jsi nebyla chudák......