Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

frick
10. jún 2012

@usiko ďakujem musím na niečo prísť lebo zcvoknem.Snáď to večne nebude trvať

kaja73
10. jún 2012

@frick a kolko to za 24h v priemere spi?
Ak spi hodin dost,treba to len poposuvat-aj to je vsak drina 😝 ,ale ak spi hodin malo,treba v prvom rade dohnat spankovy dlh a rezim je vtedy az druhorady-teda estek chce spat napr. 3 krat ze den,alebo vecer od 17h tak nech spi-telo sa casom ukludni a doplni deficit a potom to uz len poposuvat na spravne casy,alebo nechat tak a prisposobit sa babenu-to uz je na tebe.
Najlepsie na dohnanie spankoveho dlhu je davat babo spat velmi skoro na noc-aj okolo 17-18h-aj za cenu ze sa bude daku dobu budit mozno po hodinke-ale treba vytrvat a ten spanokovy dlh proste dohnat-inak je babo pretazne a paradoxne nevie spat a zaspavat.

frick
10. jún 2012

@kaja73 9-10 hodín spí v noci a cez deň asi 3 hoďky neviem či je to dosť alebo málo.Ale už sa mi potvrdilo že keď som ho uložila skorej tak sa mi v noci na 2-3 hoďky zobudí a potom je cez deň omrnčaný a preplače celý deň lebo mu to chýba.nevie to dobehnúť lebo keď ho aj uložím nedokáže zaspať.ja ani nemám taký problém s tým že by nespal ale skôr že keď má aj všetky známky únavy a treba ho uložiť uložím ho uspávam ho ale proste sa mu nedá zaspať.Neviem či sa to dá zdediť bojím sa toho že to má po mne ale ja som tiež taká že nezaspím len tak ľahko.uvidím bud.týždeň idem na poradňu opýtam sa nato doktorky.

kaja73
10. jún 2012

@frick http://www.edusan.sk/zdravoveda/rodicia/dieta_s...
Inak ak davs spat az pri znamkach unavy,uz je neskoro-to mam odlsedovane u syna-on ked ide spat a uz vidno,ze je unaveny,tak nevie zaspat,trapi sa a v noci sa aj budi,ak ide spat pred tymi znamkami-staci ze sa len viacej zapozerava,ze sa trochu stisi-to uz je znak-vtedy zaspava do 5-10 minut.
Teraz to uz mame vychytane-viem kedy ho mam ulozit,uz si ho ani nemusim moc vsimat-spi raz za den-cca o 12h a rano vstava medzi 6-7,30h-ako kedy.
Takto nam to funguje uz takmer rok. Ale napr nocne budenia nam skoncili az ked mu vysli vsetky zubky-teda v decembri minuleho roku.
Dovtedy byval takmer kazdu noc hore aspon 1h,vacsinou 2 a niekedy aj 3h-on to nastastie zvladal v podstate sam -kecal si ,hral sa s macikom....ja som tam musela ist len 1-2 krat,trosku ho pohladkat.
Do cca 14m sme sa ale riadne natrapili-to sme spali radsej v jedne posteli,aby som sa nezblaznila zo vstavania k nemu. Teraz ma 2 a pol roka.

kaja73
10. jún 2012

@frick este som zabudla-moj spi od 21h do tej cca 6h-7,30-teda cca 9-10h a cez den zvacsa 2 h-ale niekedy len 1 a pol,ci aj 3h. Dako nam to uz rezim nenarusa-tie odchylky.

frick
10. jún 2012

@kaja73 ďakujem za infošky. Možno je to v tom že už ho musím dať skorej spať ako príde únava.Musím mu ten režim nejako spraviť lebo aj on bol spokojnejší kým všetko nasledovalo ako malo.Dneska pri uspávaní som zistila že musím nájsť takú polohu aby sa upokojil a potom zaspí o chvíľu.Uvidím zajtra či to zase zafunguje A tvojho malého uspávaš alebo už zaspáva sám?

kaja73
11. jún 2012

@frick maly spal so mnou v jednej posteli do 14m-vtedy so mnou aj zaspaval a v priebehu tyzdna zacal nielnze spat v postielke-ale cestovnej -ta mu peruje za chrbtom ked sedi a on sa tak vie sam uspat-ale hned aj nabehol na samostatne spanie v izbe-doslova ma vyhodil z izby.
Mna to aj mrzelo-ja som bola ta co si zvykala na novu situaciu-on akoby tak spaval vzdy. 😕
Odvtedy zaspava samostane a aj v noci ked sa zobudi je viacmenej samostany.

frick
11. jún 2012

@kaja73 tak to máš super niektoré deti sú také hneď sa osamostatnia môjho staršieho sme raz skúsili ešte v perinke ukladať do postielky zhasli sme a on spal. Tak od vtedy nebol problém. S týmto to nešlo mával dlho večerné koliky.Ale myslím si že dieťa sa lepšie vyspí keď je naučené samostatne zaspávať.neviem toto budem riešiť až keď poriešim ten jeho režim a spánok ... 🙂

kaja73
11. jún 2012

@frick Neboj ja som si zas uzila so starsim synom-do 10 rokov spaval a zaspaval len so mnou-to bola ina palica-ten moj st.syn. 😝 😀

frick
11. jún 2012

@kaja73 🙂 oni tie deti nie su na darmo iné asi by sme sa nudili a boli moc múdry keby boli rovnaké 😀 a nemuseli sme stále riešiť nové veci 😀 môj druhý je komlet iný vo všetkom ako prvý.Mám pocit akoby to bolo moje prvé dieťa že si neviem dať niekedy rady. 🙂

wieruss
14. jún 2012

Ahojte mamicky. Prosim o radu, maly mi zaspaval krasne sam ci uz cez den alebo vecer : dala som mu pusinku, tricko, zakryla a on zaspal...lenze to sa zacalo kazit najskor tym, ze si zacal pytat cici pred spanim - odmietol dudel, tak som ho nakrmila a on zaspal s trickom, ale doslo to do takeho stadia ze bez cici v puse cez den spi max. pol hodinu a kedze spi 2x tak to je len hodina spanku cez den a vecer sa budi tiez kazdu chvilu 2-3 hodinky a pyta jest a najhorsie je, ze sa niekedy nevie ulozit potom ako je unaveny a ked sa moc hadze tak uz prestane uplne spat a potom nervaci cely den ako napr. dnes 😖 a ja uz nevladzem, lebo ano ked spim cez den s nim tak spinka doobeda aj hodinku a pol a poobede tiez hodinku aspon, ale to sa neda ved ja potrebujem trochu priestoru pre seba (prosim neberte to zle)
Poradte co mam urobit, aby cez den zas zaspaval normalne lebo ked je nevyspaty je to na prasky naozaj , dakujem

erinbrock
16. jún 2012

@wieruss pouzivas dudlik? ten by mu te nenahradil? a co kocarek v kocarku neusne ze bys ho povozila a nechala pak nekde stat? pokud hodne ji pres den, tak v noci bych mu uz mlecko nenabizela ale dala jen cistou vodu a odnaucila ho to teda pokud ti to nevadi ze by jsi v noci prestala kojit...bude se budit par noci ale pak si zvykne ze nedostane...🙂 ono je to tezke kazde dite je jine...ja s prvnim take porad vstavala a druhy spava pekne...
zkusit znovu ten dudel a unosit...nebo uhojdat v kocaru... 😉

lola77
3. aug 2012

@dobromila Vim, že je to stará téma, ale mohli by ste prosím aj mne poslať knižku a zaspávaní? Mail: robert.ternoczky@gmail.com Dakujem 🙂

erinbrock
3. aug 2012

@lola77 http://www.mamadar.sk/fotky8875/Kazde-dieta-sa-... kdyz na to pak kliknes pravym tak si dej zvetsit na velikost stranky se ti to zmensi... 😉

kacii
8. aug 2012

Maminky,prosim o radu,ktere jste tutometodu praktikovaly....ridilijste se podle toho i pres den? mala pres den usinala u nas v posteli,kdyz jsem si lehla vedle ni...ale ted se u nas veskery spanek rapidne zhorsil...vzdycky spatne spala odnarozeni, ze jsme byli i na neurologii...ale ted nam vstava treba ve tri v noci a hotovo a pres den spi hodinku...ted ani to ne,dneska treba jen 20 min. to ji nemuze stacit,nekvalitni spanek v noci a skoro nic pres den..kdyby byla spokojena tak klidne, ale je pretazena, nevyspana, kruhy pod ocima, protivna a plactiva po cely den...jenze nevim,jestli se mi podari ji "uplakat" pres den, dokaze proste cely den klidne nespat,sice je uplne mimo, ale nepujde spat..tak nevim,abych ji nenicila..zatim mi tu bezvysledne rve... ☹

loptos
8. aug 2012

Kniha Kazde dieta sa vie naucit spat je super, odprucam!!! Ja som naucila maleho pred mesiacom sameho zaspat, vtedy mal 4 mes. Predtym som ho musela uspavat bud na fit lopte alebo v kociku. Tento problem som vyriesila, este keby mi prespal celu noc, bolo by to super. Zobudi sa okolo 3h a je hore minimalne 2 hod.- blaboce, toci sa v postielke alebo je hladny. Treba vydrzat, ze to samo prejde, tak som zvedava kedy. Ak ma niekto radu, ako zlikvidovat nocne buntosenie, budem vdacna. Cez den ma dva spanky, dokopy 3 hod. Dakujem 🙂

veronicka1901
10. aug 2012

Dievcata poradite mi ako oducit malu od cumlika? Pouziva ho len na zaspavanie a ked ho strati, budi sa, aj cez den, aj v noci. Ma takmer 9 mesiacov. Dakujem

benne
10. aug 2012

@veronicka1901 Monča sa odnaučila ked mala 2,5 roka, Michal ked mal 2roky.. niektoré veci jednoducho potrebujú čas.. 😉 🙂 🙂

diana_81
10. aug 2012

@wieruss

Ahoj, ono je to vacsinou taka faza, aj moja mala to mala v rovnakom veku a ked si pozries otazky maminiek vela ich okolo 8 mesiaca riesi zmeny v spani drobcov... Bola to separacna uzkost alebo nieco v tom zmysle a prejavovala sa i tym, ze moja mala bola placliva, drzala sa ma ako taky kliestik. Ja by som ho neucila zaspavat sameho prave teraz, ale snazila sa mu trosku vyjst v ustrety, pretoze je fakt teraz citlivy na Tvoju pritomnost. Moja rada je vydrzat a ak chces trenovat spanok skusit to az ked tato faza ustupi. Moja ma 8,5 mesiaca a uz sme na tom o kus lepsie (aj ked ona spava v noci s nami a vdaka tomu som nocne budenie prestala riesit. Ale zaspavanie sa nam podarilo opat dostat do akceptovatelneho normalu). Ja som ustupila a cez den spi na zemi na matraci, tak ju uspim a ked spinka viem od nej odist a robit si svoje. V postielke spala len pol hodinu a bola na nervy (cize aj tak som nemala cas na seba)... Takto spi i 1.5 - 2h v kuse, minule potiahla 3h. Ked sa zobudila s placom vedela som ze este jej chyba spanok, dala som prsko a ona spala sama dalej. Nie je to idealne, ale ja som zistila, ze ak jej "nepomozem" nebude radsej spat vobec a bola ustvana, umrncana, nestastna....

veronicka1901
10. aug 2012

@diana_81 A ked spava v noci s vami nebudi sa?

wieruss
10. aug 2012

@erinbrock dakujem ze odpoved ... A ono dudlik uz vobec nema, nikdy ho nechcel a teraz uz vobec, ale nejak sme si nasli system ze uspim na prse, pockam az ma sam pusti (niekedy cakam aj pol hodinu) ale je to bez placu 🙂 Aj cez den sa uz naucil spinkat, je to ovela lepsie... Pravdaze ak nema svoj den tak katastrofa ale to asi u kazdeho.
@diana_81 ahojkaj, vid vyssie ako sme dopadli nakoniec a aj nas maly spi so mnou, nechce sa mi v noci vstavat z postele na kojenie 😀 a presne ako pises teraz ma zachvaty uzkosti, obcas ano na wc nemozem ist sama, ale ved vsetko prejde a raz sa nauci spinkat aj sam 🙂

veronicka1901
10. aug 2012

@benne A nebudili sa, ked im pocas spanku vypadol? Keby sme nemali tento problem, tak by som to neriesila. Lenze niektore noci, ked to ratam, vstavam k nej aj 50 krat a davam cumlik 😒

benne
10. aug 2012

@veronicka1901 naučili sa hladať ho sami.. a fungovali takto dlho.. vonku cumlík nemohol chodiť (😅 biedak ), takže okolie ani netušilo, že ho stále majú..

veronicka1901
10. aug 2012

@benne 😀 jeminenky, to su ale mudrlanti 😀

diana_81
10. aug 2012

@wieruss
@veronicka1901

Ja som tiez chcela mat take to ukazkove dieta 🙂 ale nie kazde je rovnake a ciastocne to asi je i prehlbene tym, ze v noci spi s nami, ale to obdobie uzkosti bol vrchol... Proste som s nou bojovala a jedine co som dosiahla bolo vynervovane unavene dieta a i ja som bola nevyrovnana. Co som odburala je "pasovanie" malej do postielky. Davam ju taku skoro spiacu ale ak sa zobudi netvarim sa previnilo, ze "juj zobudila sa, rychlo spat na prso nech si to nevsimne", ale uplne prirodzene jej poviem ze ma spinkat dalej. Predtym som sa proste snazila ju tam dostat bez jej vedomia lebo to bolo pohodlnejsie, ako ju riskovat bdelu, ale ked sa zobudila cirkus zacinal od zaciatku. Takto ked to klapne super, ked nie tak pri nej zostanem az kym nezaspi, ale uz von z postielky nejde (ak treba vezmem ju, dam odgrgnut, objimem a tak, ale uz skratka od planu spat nejdeme spat k hraniu, mazleniu a tak). To mi velmi pomohlo.

Ked takto vecer zaspi spi take 3-4 hodiny. Kedysi spala i 7, ale tou separacnou uzkostou zacali problemy. Potom dam prsko a vratim do postielky, pri dalsom zobudeni uz ide k nam a od toho momentu neriesim ako casto je hore. Ma teraz take obdobie ze sa vrti a prehadzuje, nik sa nevyspi tak ak sa to neupokoji budeme riesit nejako (prisunutu postielku bez bocnice k nasej? Neviem, niet na nu miesto ale na manzelskej to takto v trosku nebude asi navzdy klapat). Budi sa i nadalej... Ale kym nemusim do prace rano tak neriesim, chcem dojcit dlhodobo takze nocne dojcenie jej obmedzovat nechcem. Jedine co sa snazim zamedzit je aby visela v spanku na didke, po prve som zistila, ze jej to samej brani zaspat - ked uspesne vytiahnem prso je za chvilku tuha, inak ju to cuckanie drzi v polo-spanku a podruhe ani ja nemozem spat v rovnakej pozicii stale a mat rozzuzlanu bradavku...

Cez den to ale nefunguje idealne. Podari sa mi docielit, ze akceptuje ze musi byt v postielke ale po pol hodine je s placom hore :-/ a neda sa ju uspat znova. Preto som vymyslela ten matrac, tak mi nema kam spadnut (z postele mi uz skoro treskla), ale nemusim ju prekladat a mozem sa k nej vratit a ked sa prebudi nevyspata opat ju prsom uspat a ona spi dalej casto dlho-dlho... Proste je takto spokojnejsia. Nepredstavovala som si to takto, ale dufam, ze casom a pomalymi krokmi sa dopracujeme k samostatnosti. Teraz to u nas nejde... Nechcem ju zlomit a nechat vyplakat... Chcem aby sa 1) dobre vyspala a 2) zobudila dobre naladena... 🙂 takto od nej mozem odist a nebojim sa ze si ublizi.

Drzim palce!

diana_81
10. aug 2012

Je ako ako taky psicek na zemi, zlatko moje 😀 neskor to skusim znova s postielkou i cez den a mozno bude spavat lepsie, ale ono sa teraz v 8 mesiacoch pokazilo "vsetko". Kedysi mi v kociku spala hodiny - teraz nic. Ani za nic nebude v kociku spat, len mrnci, lebo je unavena. Nosic? Mame manducu a je v nej rada, ale prejde pol hodina a je zase hore... Na nejake fit lopty a podobne ju nechcem navykat, nech si zo mna nerobi uplneho pajaca, cumel nema a ani nechcem aby mala... Takze toto je nasa cesta zatial. Meni sa to z mesiaca na mesiac 🙂)) ja chapem, ze tym, ze dojcim ma ani flasa a ani cumel nenahradi, ale i tak skusame ze ja ju nadojcim a do postielky uklada tato... Funguje to, aj ked so stazovanim sa...

moukuska
10. aug 2012

my s tym chceme zacat od zajtra, naucit nase dieta - nasho sefa zaspavat sameho. uz som pomaly v koncoch z toho jeho spania lepsie povedane nespania. dufam, ze to fakt bude fungovat inak neviem.

zuzulina265
10. aug 2012

ahojte zienky prosim vas najde sa niektora ktora by mala cas a preposlala mi tiez tu knihu na maila zuzulina265@azet.sk,uz som zufala neviem ako uspat maleho ma mesiac a ten plac je neznesitelny snazim sa mu uz zavies rezim dufam ze uz nieje neskoro.aj ked sa hovori nikdy nieje neskoro vzdavam to pomaly pomozte mi .dakujem

moukuska
10. aug 2012

@zuzulina265 uz som ti to poslala.

erinbrock
10. aug 2012

@zuzulina265 http://www.mamadar.sk/fotky8875/Kazde-dieta-sa-... kdyz na to pak kliknes pravym tak si dej zvetsit na velikost stranky se ti to zmensi... emoticon