Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

micha7
5. mar 2013

hm... ahoj... mozno je to aj preto,ze nasa mala nebola kojena..ja som odsavala a davala som jej s flasky do konca 3 mesiaca.. noa tak sme presli na umele mlieko... mozno aj toto robi vela,ze je sytejsie..ja neviem...moj manzel ju daval do postielky uz od zaciatku od 1,5mesiaca,aby si zvykla... a isli sme vonku... sem tam aj plakala vosla som pohladila ju a zase odisla ... dcerka si dost rychlo takto zvykla na svoju postielku... budila sa len na flasu... po case zacala vnimat svoju postielku ako jej "oazu pokoja"... 🙂 miluje svoju postel ma nad sebou zavesene hracky co ju fascinuje,hracie hracky ... To fakt mi nikto neveril,ze nasa mala sa mi vecer normalne tesi ist spat ...az pokial to moja mama nezazila...a vies co ? skoro som zabudla ...dcerka ma v postielke taku malinku decku ,mäkkucku a vzdy sa k nej prituli...da si ju na licko ,alebo si zakryje ocka a takto ju to upokojuje ... ked ju dam do postielky ona automaticky siahne po decke a uz ma vobec nepotrebuje... 😀 uz je rada,ze idem prec z izby.....a spinka az do rana.. vcera mi spala do 8.30h... cez 12 hodin v kuse... stane sa, ze sem tam place-ale to je ,lebo sa jej nieco zle sniva... ona spinka a place tak asi minutku... dalej,jej pred spanim vzdy vyvetram izbu... asi tak... neviem,mava tvoja dcerka koliky????

brumka111
9. mar 2013

Ahojte, vedeli by ste mi poradit? 😉 . Dcerka ma 13 mesiacov, spava v noci 12 hodin, niekedy 13 hodin, ale spinka cez len hodinku, niekedy dve hodinky a chodi spavat uz len jeden krat za den. V kociku mi zaspi hned, pripadne v aute, ale doma je to boj. Od pol roka ju uspavam na nasej posteli a potom ju prelozim do postielky. Inak mi nezaspi. Vecerne zaspavanie je lepsie, ale ten denny spanok - velakrat aj hodinku trva uspavanie. Dlho jej trva kym sa ukludni, alebo cim to je, nerozumiem tomu. Viete sa podelit so mnou o vase skusenosti? 🙂

romcovaklarka
10. mar 2013

@brumka111 Ahoj, a co když ji nedáš ve dne spát? Vydrží celý den? Možná už ve dne spát nechce, neteř přestala ve dne spát taky kolem roka.

brumka111
10. mar 2013

@romcovaklarka praveze ja na nej vidim, ze potrebuje spinkat, ale ona nie a nie ...akoze zasa vzdy spinka cez den, ale vobec to nie je take jednoduche ako s inymi detmi, ze daju do postielky a dieta zaspi hned a bez mamy 🙂 . Neviem cim to je, ci to moze byt z toho ockovania, alebo aj robim niekde chybu, nevieeeem... 😕

moen
10. mar 2013

@brumka111 Moja ma 14 mesiacov a sama nezaspi. Od 1 roka mame len jeden poobedny spanok a to okolo jednej. Ulozim ju k sebe do postele, lahnem si vedla nej, polozim si na nu ruku aby ma citila a tak zaspi. Nastastie jej to trva tak 10- 15 minut. Ked ju dam do postielky tak sama spat nebude. Stale tam stoji, hadze sa alebo sa jasi a vykrikuje na mna. Uz som to skusala viackrat ale po tristvrte hodine som to vzdala, dala som malu ku mne do postele a ta hned zaspala a tak som si povedala ze nebudem trapit seba a ani ju. Tiez na nej vidim aka je unavena ale sama spat nebude. Mam obdobie ze to neriesim, som rada ze sa vyspi.

something
10. mar 2013

@brumka111 Ahoj, no nechcela by si vidiet uspavanie u nas. Vecer je to uplne v pohode, zaspi na ciciku alebo so mnou v posteli ked ho hladi po chrbatiku . Ale cez den! Katastrofa! uz som skusala a presla vsetkym moznym. zaspavanie na prsniku, v lehatku, v kociari, na postely, na sedacke a teraz mam doma hacku, je to taka hojdacia ako keby siet ale je to cele textilne, nie siet, taky vak a tam ho uspavam. Ale tiez mam casto pocit, ze to proste bez revu nejde. Velakrat si sucha oci, ziva, dam do vaku a taky strasny rev, ze ho potom vyberiem, este chvilu necham a potom to skusim znova a to uz vacsinou zaspi. A to je spanok 30min. Takze velakrat 40min uspavam a on 30min spi. Sranda velka...asi si treba zvyknut...Btw. u nasich ked sme tak ho obleciem a uspim na balkone v kociari. Lebo vonku spava dobre

brumka111
10. mar 2013

@something ja tomu nerozumie preco nechce cez den spat, ked su unavena tie deturence 🙂. Fakt, niekedy mam hlavu v smutku...ale zaujimave, ze v kociku zaspi okamzite, ale doma tazsie ..no a to nehovorim do postielky, to nehrozi, ze dam ju tam a sama zaspi...keby som aspon vedela kde je chyba, ze co mam napravat 🙂

something
10. mar 2013

@brumka111 u nas tiez nehrozi, ze do postielky a spinka cez spal tusim v postielke od narodenia asi raz 😀 Ja ma pocit, ze ten nas Matisek sa boji, ze mu nieco ujde 🙂

brumka111
10. mar 2013

@moen nooo tu postielku uy vobec neriesim, zaspinkava mi na nasej postely a tam ju uz aj necham nech sa vyspinka...sa mni zda, ze na nasej postely dlhsie spi 🙂))...no, to mas super, ze zaspi do 15 min...aj moja dcerka s tym nemala problem, ale poslednu dobu sa to nejako pokazilo. to, ze zaspava an nasej postely a ze musim byt pri nej, to mi nevadi voec, ale to, ze trva castokrat aj hodinu kym zaspi , a velakrat este do toho to, ze dam ju na postel, ze pod milacik ideme spinkat - no, a ona nie, ze peklne lazka, ale ona zacne skakat, zliezat z postele, chodit okolo nasej postele a az cca po 30 min kym sa vybeha sa pyta hore na postel a potom zaspi cca do 20 min ...takye tak....ale vecerne zaspavanie je fajn, dnes zaspala za 5 min, no ale to spala cez obed od 11:20 hod do 13.00 hod a boli sme na navsteve tak mala vela podnetov a pytala sa spat uz o 16tej ale to som ju este enchcela davat lebo by vecer nezaspala,tak som je nechala a o 17:45 hod pekne sup na vecverny spanok a za 5 min - no len neviem, ci je to takto spravne...hmm.. 😕

romcovaklarka
10. mar 2013

@brumka111 Tak můj syn taky neusnul sám, aspoň tak do 16 nebo 17 měsíců. Do 10 usínal u kojení a potom jsem musela ležet u jeho postýlky a dělat, že taky spím, dokud pořádně neusnul.
Že neusne sama, to není zas taková velká zvláštnost. Ale pokud neusne fakt dlouho, tak buď může být málo unavená (zkusit s ní víc blbnout přes den, víc na vzduch apod.), anebo je naopak přetažená což taky pak děti můžou blbě usínat (tak zas zkusit dát spát trochu dřív, nebo zkusit nějaké uklidňující aktivity před spaním...?).
To jen tak plácám, co mě napadá, že ti třeba něco z toho pomůže, třeba (asi) to dávno víš a vše jsi to vyzkoušela 😅

laluchova
11. apr 2013

Ma niekto tuto.knihu v elektr.podobe???mozem.poprosit poslat na zanetaharkotova@azet.sk vdakaS

iwanqa
11. apr 2013

katka37 ak nechces aby sa budil v noci,tak ho musis nechat vyplatkat aj v noci ked sa zobudi. ja som mojho az tak trapit nechcela,ked sa zobudil,dala som mu cicku a spal dalej.sme matky a je to nas osud,vstavat v noci k nasim detom,od toho sme tu,aby sme ich upokojili ked im nieje dobre 😉 viem ze ta to nici,v noci vstavat,ja vstavam aj 5 krat niekedy,ale tak co uz,ked chcem mat deticky musime sa o ne starak ci je den alebo noc.nase maminky si tiez s nami vytrpeli a nespali.a ver,ze kym sa neosamostatni,tak ty sa nevyspis ☹ no ani ja 😉

iwanqa
11. apr 2013

katka37 ak nechces aby sa budil v noci,tak ho musis nechat vyplatkat aj v noci ked sa zobudi. ja som mojho az tak trapit nechcela,ked sa zobudil,dala som mu cicku a spal dalej.sme matky a je to nas osud,vstavat v noci k nasim detom,od toho sme tu,aby sme ich upokojili ked im nieje dobre 😉 viem ze ta to nici,v noci vstavat,ja vstavam aj 5 krat niekedy,ale tak co uz,ked chcem mat deticky musime sa o ne starak ci je den alebo noc.nase maminky si tiez s nami vytrpeli a nespali.a ver,ze kym sa neosamostatni,tak ty sa nevyspis ☹ no ani ja 😉
@katka37

iwanqa
11. apr 2013

@bleee ahoj.moj mal asi okolo 10 mesiacov,ked sme s tym zacali,skor sa mi zdalo priskoro,aj 10 sa mi zdalo prisko,ved take malinke deticky nas potrebuju mat pri sebe a citit ze ich mame radi a nie ich takto trapit,ja som to chcela iba vyskusat ci to zaberie a zabralo 😉 ale ked mal asi rok a pol tak sa to skoncilo ☹ proste jedneho dna nechcel zaspat,tak som si k nemu lahla,lebo som si myslela ze mu nieco je,pretoze predtym zaspal hned,kazdy den.no a z toho jedneho dna bol aj druhy,aj treti...... a je to tak uz do dnes 🙂 ale vobec mi to nevadi,prave naopak vzdy sa tesim ked si k nemu lahnem on, ma obyme a zaspi.milujem to.do vtedy som to nikdy nemala,dala som ho do postele a spal,teraz si to vychutnava,ked sa v posteli mazlime a tiskame 🙂 teraz ma skoro 2. v juny bude mat 2 roky a nechcem sa uz k tomu vraciat(myslim k tomu aby sam zaspaval). ved ked bude jeho cas tak bude spat aj sam.ved mi vyrastie ani nebudem vediet kedy a potom mi bude smutno ze som si ho ani poriadne neuzila

zelmirka1
13. apr 2013

Ja chcem povzbudiť maminky, že naozaj sa to časom zmení a vyspíte sa 😉 Režim sa veľmi mení najmä prvý rok a dovtedy by som vydržala, lebo práve okolo 8-10 mesiaca je obdobie separačnej úzkosti a dieťa veľmi potrebuje maminu, môj vtedy reval keď som išla na záchod a nechápala som 😀 . Keď sme prešli na jeden spánok denne tak sa veľmi upravil režim aj zaspávanie.
Každé dieťa je trochu iné a a má aj iné potreby, preto sa riaďte hlavne svojou intuíciou. Knižku mám naštudovanú a zdala sa mi skvelá, ale časom som pochopila, že sa to nedá takto univerzálne brať a tiež som postupne prišla na to, že učiť dieťa za cenu plaču je zbytočné. Prínos knižky vidím v tom, že treba predchádzať zlým návykom od začiatku, ale inak sa to dá aj bez plačov. Napríklad môj malý zaspával sám do 6 mesiacov, zrazu ma chcel pri sebe, na samostatné zaspávanie sme prešli okolo 15 mesiaca a robila som to tak, že som žiadne intervaly nesledovala, nenechala ho plakať, chodila som stále aj 20x, prišla, pohladila a povedala, že ho ľúbim a dalo sa to zvládnuť. Ale aj tak sa to meni, dnes už mám nadhľad lebo má 4,5 roka, väčšinou zaspáva bez problémov ale niekedy si povie, buď chvíľku pri mne a ja viem, že to nie je rozmar, ale chce sa pritúliť, keby som ho nechávala kedysi plakať tak dnes by som to nepoznala a pochybujem, že by mi to povedal. A keď mi raz povedal, že bude sám spať vo svojej izbe len som kukala 😕 . Ja úplne chápem vyčerpané maminy, prvý rok som bola hotová, ale verte, že to prejde a zase sa vyspíte. 😉 Moja skúsenosť je taká, že čím som viac niečo riešila tak to bolo horšie, bola som nervózna a malý tiež, keď som to nechala tak a prispôsobila sa tak sa zrazu dalo všetko zlepšiť.

jankastubka
13. apr 2013

@brumka111 ja este nemam dieta tak len hadam, nemoze to byt tym, ze v noci spi dlho? Mozno preto cez den nie je az taka unavena a nechce spat.

cawes
13. apr 2013

touto knihou som sa neriadila, ale tou vetou. A myslim si ze to tak je. Kazde dietatko sa vie naucit spavat. Moj maly bol babätko ktore nikdy nespalo a stale ale naozaj stale plakalo. Aj teraz je este stale typ dietatka ktore si musi poplakat. AJ ked je vyspinkany a vsetko je ok, jednoducho to potrebuje. Do 3 mesiacov plakal (hm reval) 12-15 hodin denne. Cez den vobec nespal ale vobec bola som z toho zufala, kedze kazda literatura pise ze babätka spia 18 hodin.A deti kamosiek spali vsetky cely den aj noc.
Tak som zaviedla rezim a velmi velmi prisny. Ani o 10 minut sme z nicim nemeskali, z jedlom spankom atd. Kazdy den som ako dilino vstala dala mu flasku, umyla ho prebalila, hrala sa, dala dalsiu flasku atd atd atd az ked prisiel vecer. Okupala, prebalila, namasirkovala dala spat. A to az do 6 mesiacov. Vyrevat sme ho nenechavali, max poplakat. Takto to naozaj bolo az do 6 mesiaca. Teraz ma 8, vecer stale v rovnaky cas plus minus pol hodka maleho okupeme damu du najest a ide do postielky do 10 minut spi bez toho aby plakal. Tak isto funguje do obeda a po obede. A to som ho musela ucit tiez kedze je dieta ktore spanok vobec nepotrebuje. Takze teraz je ako hodinky, lahne a spi.

leilat
16. máj 2013

Ahojte, spanie je teda umenie... som zistila az po narodeni dcerky... hladam vsetky nevyplakavacie metody... pridajte sa mamicky ku mne na facebooku mam komunitu prosim SPINKAJ: http://www.facebook.com/pages/Prosim-SPINKAJ/45...

lorreine
20. máj 2013

Holky, mam otazku! Postupovali sme podla tejto knihy a uz tretiu noc Dianka spala celu noc...a to trva do dnes. Je to asi tyzden. Ale stale vecer pred zaspanim place. Nieje to dlho ani nijake srdcevruce, ale k nej musim ist...mate skusenost? Zmeni sa to, alebo proste bude pred spanim chvilu plakat? Mne slo o to, aby sa nebudila kazdu hodinu, to sa velmi lahko podarilo, ale tiez nechcem, aby chudatko kazdy vecer plakala...

poisonblu
26. máj 2013

Ahojte..ja chcem tuto metodu zacat zajtra na dopoludnajsom spanku, ked mm nebude doma...maly ma 6,5 mesiaca a inak ako na prsniku alebo rukach nezaspi...zaspava bez placu, ale niekedy ho nosim aj 20-30 minut, co pri jeho vahe 9 kg teda nie je zrovna slast...mam pretazene obe ruky, takze aj v zaujme svojho zdravia to chcem stopnut..v noci je to ok, zaspinka pri kojeni, budi sa 2-3 krat za noc...ale cez den a prve uspavanie na nocny spanok su otras...este cez den ho uspim vonku alebo doma v kociari....ked mal tri mesiace, tak mal 2 dni take ( asi nejaky vypadok, ci co), ze zaspinkal pekne sam, ked mrnkal dala som dudlik a plienocku k tvaricke a spinkal..a potom sa to zase vratilo do starych kolaji a nezaspi sam, len na ruky alebo prsnik....takze som si povedala dost, a vyskusam tuto metodu, ale ja budem v miestnosti sediet na posteli, tisit ho odtial a ked bude moc plakat tak k nemu chodit v casovych intervaloch

adelkav
26. máj 2013

@lorreine u nás se plakalo stále. Zkoušeli jsme to asi měsíc. Bohužel plakal i když se v noci probudil a než znovu zaspal. Už jsou mu dva roky. Zpětně moc lituju toho, že jsme ho zkoušeli nechat vyplakávat.

lorreine
26. máj 2013

@adelkav Ako som pisala, tak u nas sa uz v noci nebudi. Alebo vlastne asi 2x za tie dva tyzdne sa zobudila, ale nez som stacila nejak zareagovat, tak sa utisila a spala dalej. Inak ked ju kladiem spat ja, tak uz neplace vobec, chvilu este "pokeca" a potom zaspi. Manzelovi este trochu place, ale aj tak som rada, ze sme s touto metodou zacali. Sme vsetci spokojnejsi. Ono to uz ku koncu bolo tak, ze sa budila 10x v noci a ja som to fakt nedavala. Teraz spi vacsinou od 19:30 do cca 7:00 a aj spanok cez den sa nam upravil,. A presne ako pise kniha, tak sa vlastne celkovy cas spania predlzil o hodinu aj nieco...
@poisonblu Preco ked manzel nebude doma? On s tym nesuhlasi? Ja som tiez cakala, az aj manzel bude suhlasit. Jednak preto, ze prve noci k nej chodil manzel, aby zo mna "necitila" mlieka. Nas problem totiz bol, ze chcela na prso...dudlat, nie jest. A jednak preto, ze musia byt obaja rodicia rozhodnuti, ze to chcu urobit. Nam sa poradilo za 3 dni. Tretiu noc uz spala vlastne celu. Inak ale nepouzivame vecer a v noci vobec dudlik. Cez den ju davam spat tak ako radi kniha okolo desiatej a potom okolo 14:30 (to chodime v drvivej vascine pripadov von). A funguje to. Tak drzim palce!

poisonblu
26. máj 2013

@lorreine nie, jemu to nevadi, ale chcem to skusit sama, aby nemohol zasiahnut....ved vecerne zaspavanie si potom uzije aj on 😀

opicaskorica
26. máj 2013

@lorreine nam to presne tak funguje tiez! Presne ako si opisala... a podla mna matky, ktore to deti nenaucia idu nielen proti sebe, ale hlavne nepomahaju svojim detom... vsak aj to babo je spokojnejsie, ked sa 5x za noc nebudi a spinka v kuse. Deti to treba naucit!

opicaskorica
26. máj 2013

@lorreine ten plac prejde, zachvilu si uz len chvilku pokeca a zaspinka sama...

lorreine
27. máj 2013

@opicaskorica Nasa Didi sa dokazala ku koncu budit aj 10x za noc. A suhlasim, ze je to vacsinou zo zvyku, ze sa budia, ak nepocitam chorobu, alebo tak. Proste to inak neslo, tak sme sa k tomu odhodlali. Myslim, ze jej to neublizilo. Predsa sme ju nenechali samu. Chodili sme k nej. A uz je dost velka, aby pochopila, ze ked mama a tatko odidu z izby, tak nezmizli, ale su len vedla.My sme vyspani, Dianka spi dlhsie a budi sa s usmevom...co viac si mozeme priat?

junkfoood
27. máj 2013

@lorreine dobre sa to cita, ze sa to da..ale ako sa da vydrzat ten plac..? mne to trha usi strasne..a kojis stale, len v noci nie..

lorreine
27. máj 2013

@junkfoood Zalezi, ako velmi si unavena a co si preto schopna vydrzat 😀 . Ale ako som uz pisala, ten plac vobec nebol strasny. Vecer som to pocula, ale potom, ked chodil manzel, tak ja som mala sluchatka na usiach. No ale ona len tak poplakavala, nic - ako ked sa napriklad udrie alebo tak.
Co sa tyka kojenia, tak kojim len rano a vecer. Okolo siestej ma Dianku kasu, potom sa okolo 18:30 kupe, po 19:00 dostane prso - pije dost. Ale samozrejme ju nenecham v ziadnom pripade na prsniku zaspat. No a potom sa pomazname, ulozime do postielky, dame pusu a odchadzame. Mne uz zaspava vlastne bez placu, ked ju dava spat manzel, tak trochu place. A potom kojim rano po zobudeni okolo siedmej...
Uz by som aj rada prestala kojit, ale Dianka UM odmieta...tak zatial to nehrotim.

junkfoood
27. máj 2013

@lorreine no uz som sa pol roka nevyspala, takze unavena som dost..krpec mi v noci vstava aj 6 a viac krat..

lorreine
27. máj 2013

@junkfoood Pozeram, ze Tvoj Bruno este nema 6 mesiacov. Budi sa takto od zaciatku? Nasa Didi totiz spala od dvoch mesiacov cele noci, pokazilo sa to az pocas choroby, ked som ju stale brala na prsnik. V knizke pisu, ze dieta musi mat minimalne 6 mesiacov a byt zdrave. Treba vylucit vsetky ine moznosti budenia, az potom zacat s metodou. Dianka bola chora, ked mala nejak 6 mesiacov a potom to zacalo. No a metodu sme pouzila az ked mala 8,5 mesiaca. Mne sa to zdalo predtym skoro. Ono sa to ale moze znovu pokazit a potom treba zacat od zaciatku.
na Tvojom mieste by som pockala este tak mesiac. Zaklad je, ze musis by k tomu pevne rozhodnuta a nepovolit. Inak "prehras" a Bruno bude vediet, ze Ta zlomi zas a znova...nechcem sa robit mudra, to je vsetko v knizke 🙂