Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

tina_
15. dec 2008

dievcata, ja nestiham citat vsetky prispevky, chcem sa opytat, ci ma niekto predcasne narodene babo, kde by aplikoval tuto metodu.
Nasa mala (korig.vek 3, normalne 5 mesiacov) spi sice celu noc (i ked niekedy je to vecer s tym uspavanim horsie), ale cez den spi JEDINE v kociku vonku, inak max. 5 minut a potom sa zase rehoce...V kociku spi tak 1,5, dnu ju nemozem dat na balkon, sme na prizemi...
Ja nemam to srdce nechat ju plakat samu v postielke, staci mi ten rev pri cviceni Vojtovky...
Cez den som ju nechavala v kuchyni na pohovke, chapem, tam asi svoj klud nemala, ale dnes som skusala cez den postielku (bola som v izbe, lebo som chora), a bez sance...
Mam to riesit ked bude vacsia (zatial nema ani 5 kg)?

luciar79
15. dec 2008

tina- pár dní by som von nechodila....teraz je aj tak taká zima že tam hodinu a pol nevydržíš....Keď uvidíš že už je unavená, žeby spala tak ju skús dať do postielky.A niektoré deti cez deň toho veľa nenaspia.Ak je 5 min stačí a dokáže potom normálne fungovať tak je to možno aj jej prípad.

tina_
15. dec 2008

Teraz s nou vonku chodi manzel, ja lezim s chripkou...Tu dnes bolo 7 stupnov, takze este nebola az taka zima, uz bolo aj minus.
Dnu nezaspi, to sme skusali, ked sme nahodou neboli vonku, nespala od rana od osmej do vecera pol deviatej, ak neratam tie jej "zdriemnutia" na prsniku a take 5-10 minutovky.
Vsetci hovoria, ze to asi podedila po mne, ja som taky "akcny" typ, 🙂 , ale celkom by mi "bodlo" keby daco spala aj dnu, lebo domacnost absolutne nestiham,...horko-tazko navarim pre starsiu dceru a vecer umyjem riad...

katrin21
16. dec 2008

lenocka: skusaj to najprv vecer.. na vecerne spanie... mne sa mala tak naucila v 8mich mesiacoch..behom dvoch tyzdnov maximalne..... ale cez den to bol vecne boj....

katrin21
16. dec 2008

niekto tu par stran dozadu pisal, ze mu dieta stoji a vrieska v postielka....
no ano, to je prve stadium, teda aspon u nas bolo... vzdy som prisla, na zaciatkucastejsie, ahladkala ju po hlasvice, ukludnovala( nebrala na ruky!!) a potom ju skusla polozit.. a odist... dat jed do ruk hracky plysove a totoasi 20x... a potom stale menej.. dieta pochopi... ( teda take 8 mesacne hej, na mensom by som to neskusala,,)

bihan
16. dec 2008

Tina, ty máš ešte malé miminko na akýkoľvek spánkový tréning a keď nestíhaš s malou nič porobiť, odporúčam kúpiť šatku na nosenie... hlavne pri druhom mimču je určite na nezaplatenie.. Malú si zviažeš na seba a môžeš sa venovať staršej.
Každopádne považujem tento "spánkový tréning" za najväčšiu chybu, akú sme doteraz vrámci výchovných metód vyskúšali.. Dieťa má na plač dôvod a min. do roka mi prídu takéto drastické metódy absolútne nevhodné. 😔

cherries
16. dec 2008

bihan suhlasim s tebou 😉

macaeliska
16. dec 2008

kočky, či sa vám to zdá drastické, alebo nie, je to niekedy potrebné. Ja som tiež nešťastná, keď počujem Elišku plakať, ale sama na nej vidím, že tá metóda pomáha. A aj ona napriek tomu plaču pred spánkom, sa po vyspinkaní krásne usmieva, čo pred tým nikdy nebolo. Doteraz sa mi vždy zobudila po pol hodinke a rev a rev. A teraz? Zaspí a keď sa zobudí po hodine, tak je krááááááááásne vyspinkaná a vyrehotaná.

marianni
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marianni
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bihan
16. dec 2008

Macaeliska.. potrebné k čomu? Ja jednoducho nechápem, prečo niekto robí veci, ktoré mu nie sú príjemné len kvôli tomu, že niekto povedal, že to tak má byť... Zavrieť dvere za dieťaťom, ktoré je smutné z toho, že je odlúčené od maminy a ešte potom počúvať, ako tam za dverami narieka.. toto je na mňa fakt veľa.. a potom si fandiť, že na druhý deň revalo už len 15minút...nebodaj hodinu.. každý to má tak, ako si to urobí, ale som presvedčená, že je milión iných spôsobov riešenie toho istého problému...
A potom už len za záver... nechápem, prečo sa niektoré maminy viac spoľahnú na knižku a návody nejakej inej osoby, ktorú v živote nevideli, ako na svoj vlastný materinský cit a potreby svojho miminka. 😉

blumka
16. dec 2008

bihan, suhlas 😉
ja som niekedy na zaciatku tiez chcela tu metodu pouzit, ale ja mam dost ked Terezka place minutu..asi by som osedivela keby plakala co len 15 minut a potom by som si asi povedala ze ako matka som zlyhala.
Ja som uspavala malu do 10 mesiacov na rukach..obcas som ju skusila dat do postielky ci nezaspi sama ako nahle zacala plakat vedela som ze na to este neprisiel cas.. pred dvoma tyzdnami som ju znova len tak po napapani polozila do postielky a zaspala v pohode. od vtedy zaspava sama..bez revu. Nevidim v tom problem mat dieta na rukach ked to chce. naveky to trvat nebude, raz ten cas kedy sa dieta zriekne ruk nastane a potom nam to bude luto

marianni
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lu777
16. dec 2008

Macaeliska: davala jsem do tmy, dudlik a fakt ticho.

myslim, ze je to o tom s odhodlat..u nas se to zhorsovalo, az kdyz jsem se po tydnu zasekla a rekla si, ze proste vydrzim dva nebo tri tydny at se deje co se deje tak najednou velky obrat... ono asi citil, ze jsem odhodlana a nepovolim... predtim jsem to sice hlasala ale porad jsem si rikala, ze kdyby to neslo, tak ho vyndam, ponosim, zazpivam...

je to hrozny, ale ja fakt pak zacla jet naprosto natvrdo podle te knizky... behem dalsiho tydne pochopil, ze ho mam moc rada, ale ted je cas na spani... je fakt, ze jsem se ho snazila utahat, nenechat k veceru moc spat, vykoupat, ritual (pohadka, mazleni, aby se jakoby nasytil dotyky, nektere deti se pry budi proto, ze maji malo dotyku pres den, nevim)....

u nas to fakt pomohlo, od te doby je i Matysek v lepsi nalade..on je po me, jak se nevyspi, tak si ho neprejte videt.. ale jak je vyspaly, tak je zlaty... 😵
kdyz se tehdy naucil usinat, tak pak asi tri tydny spal hodne, dospaval deficit

lu777
16. dec 2008

jinak co se tyka toho, ze nekdo si mysli, ze metoda je kruta... tak at ji nepouziva... mate videt jak silene rve dite, ktere neumi usnout a nebo nemuze usnout... Matysek byval uplne vycerpany a nic nepomahalo, mel cervene oci, kazdych par minut poplakaval, na nic nemel naladu, no hruza

ono podle me jde hodne i o to, aby se miminko naucilo, ze maminka tam je a ma ho rada.. neznamena to, ze ho musi 24 hodin denne drzet a konejsit... na to nema ani kapacitu... u nas prave hodne pomohlo se vic mazlit pres den a vylozene pred spanim blbnout v posteli, drzet v naruci a cist knizku, zklidnit hlas, vypnout radio, celkove se naladit na spani....
a k diteti se samozrejme chodi, kazdou minutu, pak dve, tri atd.... doporucuju si o te metode neco precist...
a videt taky pozitivni stranky, dite se nauci samo usinat coz je i pro nej velky prinos, protoze si umi lip odpocinout a ani se v noci tak nebudi... neni to jen o nejakem vyrvani, ale o uprave rezimu, pristupu atd...

lucia1004
16. dec 2008

ahojte, moja skusenost. Uz vyssie som pisala, ze mam problemy s chrbticou a vyskusam u mojho dvojmesacneho synceka tuto metodu - dopadlo to tak, ze po kazdom kojeni mi vracal a vyvracal dost velke mnozstvo mliecka, samozrejme, ze som metodu nezavrhla (podla mna funguje a u deti, ktore nedokazu zaspat same isto pomoze), len jej pouzitie posuvam - opat to skusim po tretom mesiaci.

katrin21
16. dec 2008

lucia: podla mna kludne pockaj do knca 6 mesica. SOm zastancom tejto metody, aj budem, ale nie na mimineckach co maju 2-3 mesiace!! majte rozum !

bihan
16. dec 2008

lu77, ja tú metódu poznám veľmi dobre, knižku som si pozorne preštudovala od hora dole a istého času som ju chcela skúsiť, ale vzdala som to po štyroch dňoch, čo moje dieťa zaspávalo celé spotené od vyčerpania... ešte teraz mi je z toho zle, keď si na to spomeniem.. a pri tom u nás stačilo urobiť hrozne máličko - prehodiť kúpanie a jedlo a malá zaspala takmer okamžite v momente, ako sme ju položili do postieľky.
A tak isto poznám šialené večerné hystérie, ktoré u nás určitého času trvali pol hodiny a nič na ne nezaberalo, ale to sa nedá porovnávať s tým, že maminy vedome nechá plakať svoje dieťa napriek tomu, že vie, že v jej náručí by neplakalo.
Ide mi len o to, aby sa maminy, ktorých deti majú problém so zaspávaním, skúsili vyvarovať chyby, ktorú som urobila aj ja a riešili problém inak.. napr. častejším telesným kontaktom počas dňa, možno zmenou zaspávacích rituálov a podobne.. naozaj ma zaráža počet mamín, ktoré sú schopné nechať svoje dieťa plakať hodinu a hovoriť si, že musia vyržať, lebo to tak má byť.

jitulka
16. dec 2008

Ahoj, můžete mi někdo poradit jak dlouho asi spí dvouměsíční mimčo ve dne? Kubík mi zase usnul a já nevim jak ho držet vzhůru, když ho prostě položim, tak usne a pak spív špatně v noci.

blumka
16. dec 2008

marianni, ja ssom skusala v priebehu tych 10mesiacov polozit ju do postielky aby zaspala sama viackrat, ale vzdy s neuspechom az teraz sa to podarilo...takze tiez to bolo skusanie..ale nikdy, som ju nenechala plakat...keby mi nezaspala sama v postielke teraz, tak ju dalej uspavam na rukach.. 😉
kazde dieta je ine, kazde vyzaduje nieco ine, ale myslim, ze ani jedno nechce vecer zaspavat s revom..mne to pride tak, ze tie deti zaspia od vysilenia a potom tie ostatne dni uz z rezignacie, ved aj tak ich nikto nevezme na ruky ked placu...ale je na kazdom ako sa bude spravat.
ja som sa uz davno vykaslala na vsetky knizky, lebo som ich precitala dost a kazda vravela nieco uplne ine..bola som z toho mierne zmatena, ze co vlastne sa ma robit..pravda je taka, ze sa ma robit to, co ktoremu dietatku vyhovuje. Poznam jednu maminu, co ma styri deti a kazde jedno jej zaspavalo na cicke, alebo na rukach. Tri dievcata su narodene v rozpati dvoch rokov, teraz su uz dospele, takze icm mamina mala teda co robit aby ich uspala a aj napriek tomu ich nenechala vyplakat..no ako vravi, ide o to co si kto pre svoje dieta vyberie 😉

cherries
16. dec 2008

blumka, bihan 😉

cherries
16. dec 2008

sice som tu napisala v stave rozculenia aj take veci ktore som nechcela ale tiez som toho nazoru ze to nie je v poriadku ze sa nechava dieta vrieskat hodinu a tiez si myslim ze potom uz zaspia od vycerpania a od toho ze uz ani nevladzu plackat chudatka ☹

jana87
16. dec 2008

Obdivujem tie mamy, ktore nechavaju dietatko vyrevat. Ja som to urobila asi 3x a nikdy viac ☹ . Dietatko som velmi chcela a tesim sa z neho, tak preco by som ho mala takto trapit??? Tiez nezavrhujem tuto metodu, ale podla mna neplati na kazde babätko.

macaeliska
16. dec 2008

dobre kočky. Ja vám ten odpor k tejto metóde neberiem, ale tak mi teda poraďte. Ono mi totiž Eliška už nechcela zaspávať už ani na rukách a už duplom nie na cici. Najprv to boli ruky, asi 3 mesiace, keď sa to stále zhoršovalo a z 10 minút boli 2 hodiny a z 3 kilov je zrazu 8, tak ja už fakt neviem.Túto metódu som odskúšala už keď mala El 3 mesiace a za 3 dni sa mi naučila pekne spávať v noci. Potom ostala chorá a zvykla si na cici.To nám fungovalo tak mesiac, potom veľa jedávala, pretože nevedela zaspať a furt ťahala. V noci sa mi permanentne budila, pretože ju to plné bruško veľmi bolelo. Tak sme nespali nikto. A teraz, keď som sa konečne rozhodla rozhodla ju nechať "vyplakať" tak zaspí síce s plačom do 20 minút. Zobudí sa prvý krát po 6 hodinách, nakojím a uložím do postieľky a spinká pekne ďalej ďalšie 4-5 hodín. Tak ja už neviem, či naozaj nerobím chybu, keď chcem,aby moje dieťa spalo. Nikto vám neberie váš odpor k tomuto, ale tiež neodsudzujte maminy, ktoré to chcú urobiť. Už aj tak je to dosť veľká záťaž. Odhovárajte len tie, ktoré nie sú rozhodnuté a majú právo sa rozhodnúť, ale tie, ktoré sa už rozhodli, prosím nechajte na pokoji. Cherries vie, o čom píšem. Tá nás už raz niekam poslala. 😀

strociatka
16. dec 2008

vidim, ze tato tema sa tu velmi rozobera ci ano a ci nie, dlho som nechcela reagovat, ale ako mama... nedalo mi. hovori vam nieco attachment? v preklade priputanie u nas sa pouziva viac vyraz citova vazba dietata na matku a ta sa vyvija prave tak, ze dieta maf nejaku potrebu (je hladne, smadne, chce sa pritulit, boji, sa...) a tu prejavi placom, lebo sa snazi privolat rodica, ked rodic, najcastejsie matka na tento plac zareaguje a potrebu uspokoji, dieta ziska informaciu, su tu pre mna, lubia ma, mam pre co zit... a tak akonahle sa vytvori u babatka nepohoda (z akehokolvek dovodu) okamzite zacne plakat, lebo vie, ze matka pride a "zachrani ma" tak sa dieta priputava k matke a je od nej nie len odkazane po stranke uspokojovania potrieb ako hlad, smad, bezpecie, ale aj po citovej stranke a dietatko sa moze plne emocionalne a psychicky rozvijat. Ak matka na plac dietata nereaguje, dieta sa doslova vyplace a od zufalstva opustene zaspava. Ak sa toto deje opakovane, dieta zacina stradat po citovej a neskor po celej psychickej stranke a narusuje sa jeho citova vazba na rodica. Nadhernym prikladom su kojenci z detskych domovov - tam ked pridete v noci, vsetky deticky do jedneho spia, lebo uz zistili, ze placom, sa aj tak nicoho a nikoho nedovolaju a tak rezignovane na zivot spia, to len my si myslime, ze spokojne

fifinna
16. dec 2008

Ja som sa v jednom decembrovom casopise docitala toto : Deti potrebuju, aby sme im pomohli zaspat, aby si zaspavanie a spanok spajali s prijemnymi zazitkami. Cas pred spanim je pre deti mimoriadne citlivou a vnimavou chvilou. Je dobre vyuzit tento cas pozitivne, pomôct detom , aby v pokoji zaspali, a pomôct im znovu zaspat, ak sa v noci zobudia. Cize deti, ktore uspavame, nemaju problem - taketo deti sa spravaju uplne normalne, maju jednoducho potrebu uspavat sa . Tato potreba jedneho dna vymizne. Sama od seba. Netreba s nou nic robit. Ked bude väcsie budu ho zaujimat knizky a zacne zaspavat pri rozpravani rozpravok, citani kniziek ci spievani. atd...

Ja to vydim na mojom malom, ze potrebuje pri zaspani pomôct. Nakojim ho a ak hned nezaspi, tak sa snazi sam. Je pri tom taky zlaty. Ale ked vydim, ze uz ubehla pol hodinka a jemu sa nedari a uz sa zacina jedovat, tak preco by som ho mala trapit a nepomôct mu, ked mu staci k tomu len ,aby si trosku potiahol s prsnika. A pritom ma to vôbec neobmedzuje. Ved sa v zivote natrapi este dost. A ako som uz pisala na cici mi nebude zaspavat do osemnastky. A inak vôbec si na take uspavanie nezvyka, snazi sa zaspat aj sam a uz sa mu to par krat podarilo.

jitulka, mne maly prespal v dvoch mesiacoch tiez cely den, ale bolo to aj kôli mne, lebo doma nevedel za cely den zaspat, tak som ho cely den kocikovala, aby spal a ja som si oddychla. V noci potom zle spal. V tretom mesiaci zacal byt viac vnimavejsi a uz tolko sam od seba nechcel spat, tak som presla na rezim tri krat za den. Chvilocku pockaj a Kubik sam od seba nebude potrebovat tolko cez den spat.

strociatka
16. dec 2008

deti neplacu z rozmaru, toto pozname len my dospeli, zakomplexovani ludia s predsudkami

fifinna
16. dec 2008

strociatka, ja som tiez nad tymto rozmyslala, ci nemôze uspavanie placom zanechat na detoch nejake psychycke problemy do buducnosti. Zaujimalo by ma , ci autor knihy kazde dieta sa vie naucit spat, skumal tie deti ako po takej metode vyzeraju v buducnosti ? Alebo sa tak daleko este nedostal ?

marianni
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blumka
16. dec 2008

niekde sa to tu uz pisalo, ze autor tejto knihy pocase sam svoje dielo zavrhol a zacal presadzovat spanie deti spolu s rodicmi...od extremu ku extremu 😀