Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

sorciera24
30. sep 2010

@ma.senka ja som to tu uz niekolko stran dozadu pisala....ze maleho sme za 4 vecery naucili sameho zapavat....a nebolo ziadneho srdcervuceho placu.....plakal najviac 15 min. aj to sa postupne znizovalo...a noc podobne.....3. noc prespal celu 😵 inspirovala som sa knizkou,ale trosku sme si to upravili....tie 2 noci bol pri nom manzel, aby mna necitil.....a ano, este dojcim.....nadranom,lebo okolo pol 5-5 sa budi, aby este pospal....inak by som uz rada aj odstavit...

vivien6
30. sep 2010

@berenika39 vobec si nepochopila.... este ze su tu aj ine zeny ktore vedia nazor a vec pochopit ako niekto kto ta bude osocovat a robit si prdel..
@ma.senka dakujem pekne.. 🙂
@sorciera24 maximalne suhlasim....

a podla mna je od muza strasne nezodpovedne ked to necha len na zenu.. nemala som cas sa ani naranajkovat..schudnuta som bola.. nemam vobec cas ani na seba.. ani na zachod nemozem ist bez toho aby nespustila rev jak salena cez den...moj muz zatial pomaha.. ja by som si to vymenila s nim aspon na tyzden ake to je.... hned by vstavali muzi aj kazdu hodinu a pomahali by..presne ako sorciera24 ked som kojila stale bol hore a sedel pri mne aj ked zaspaval po sediacky ale sedel lebo chcel byt pri tom lebo je to aj jeho dcera a vtedy som to mala velmi tazke.. 10 krat za noc som musela vstavat.a on somnou.. samozrejme ze som mu povedala chod si lahnut sak aj tak tu nepomozes.. ale vzdy bol.. a to mi aj pomohlo. velmi. bol moja opora. .ked bola vecsia tak mi chcel pomoct ze ja som mu urobila flasku z mliekom ja som prebalila a on ju nakrmil..a teraz tiez pomoze.. teraz sme prestahovali malu do inej izby tak ked place ide jej dat cumel a znova si lahne...moja mala asi neznasa spanok.. a vdaka bohu mam svojho muza..ze mozem ist aj do obchodu nakupit a viem ze doma bude s nou alebo v noci ...
@lujza123 chapem ta...

kuspitka
30. sep 2010

@sorciera24 veď aj on neha malú revať ,ale za sa poslednej dobe chová hnusne.....

majcok
30. sep 2010

Ahojte, nedá mi nereagovať na túto diskusiu. Mám tri dcérky vo veku 15r., 11r. a 17mesiacov, nehovorím, že som si so strednou nevytrpela cez noc, ale len pre to, že som vždy prihliadala na to čo povedia susedia 😝 Teraz pri poslednej sme v dome, kde asi od druhého mesiaca sa zobudila len jeden krát a keď som prestala kojiť v treťom, už prespávala celú noc. Myslím si že je to aj v tom, že to mliečko ju zasýtilo, musím si poklepať, nemali sme ani jeden krát koliku a myslím, že je to aj v dojčenských fľašiach. Do obedu ešte niekedy aj teraz, zaspí tak, že ju položím do postieľky a zatvorím dvere, je pravda, že si na začiatku aj poplakala, ale keď zbadala, že to to nezaberá, prestala stým. Aj teraz keď ju dám doobeda spať spí, nič nevymýšľa, neplače, jednoducho zaspí. Stane sa niekedy že ju dám spať a nezaspí, no nevyberiem ju, ale aspoň oddychuje a nelieta. Je tam 1-1 1/2 hodinky, keď nezaspí na obed, tam mi odpadne už o 17:30 a spí do ďalšieho dňa do 6:30. Myslím si, že je to všetko v tom ako si drobcov naučíte. Keď sú naučené spať len vonku v kočíku, málo ktoré zaspí samo v postieľke. My sme zvyknutý spať doma a nie vonku a poviem vám je to lepšie riešenie, vonku si nič neporobíte keď sa prechádzate, ale keď dieťa spí tam kde má, dá sa všetko stihnúť.
Vlastná skúsenosť 🙂 😉 😉

sorciera24
30. sep 2010

@kuspitka tak mozno ma zle dni...nechaj ho chvilu vydychnut a potom spolu pokecajte.... 😉 to prejde....

ma.senka
30. sep 2010

@lujza123 - u nas to bolo podobne. Od 2 mes do 8. mes. maly spaval celu noc v postielke. Potom som ho uspavala pri sebe a ked zaspal prelozila som ho do postielky. Od cca 9. mes. zacal staviat sa v postielke a totalny rev. Tak som si ho vzdy v noci k sebe prelozila, pretoze som nebola schopna mat otvorene oci. No a potom uz pri prekladani do postielky sa vzdy zobudil, tak uz som ho nechala pri sebe... Na chvilu to bolo Ok, ale potom sa to pokazilo a spi zle aj pri mne. Je mozne, ze sa vyrusujeme... A aj dojcim stale. Chce si cucnut a potom sa spi dalej... No ale 8x za noc je dost.. Tak teraz skusam ho nie odstavit, ale prestat ho uspavat na prsniku, potom dam stop nocnemu dojceniu, no a potom navrat do postielky,. Postupne. Ale ide to tazko,vcera vecer pri zaspavani to bol riadny cirkus, musim ale uz vydrzat ked som sa na to dala...

vivien6
30. sep 2010

ja musim zasa povedat ze ja malu vobec nerozmaznavam. ja ju necham sa na zemi hrat a ked mrnci pridam jej hracky nech sa pohra.. povala sa pogula sa.. ale moj muz mala len zamrnci a ten uz beha ku nej ze co sa deje laska..a robi uz stresy..a uz ju bere na ruky.. a toto neznasam...lebo on neni cele dni doma a toto potom ona ocakava pravidelne a nemozem nic urobit lebo uz spusti taky rev ze konec....

kuspitka
30. sep 2010

@sorciera24 neviem či to chcem ja urovnať.....
zatial to nehám tak.my sme sa už dávnejšie odcudzili .....
možno už ,keď som bola tehotná....

vivien6
30. sep 2010

a ktomu uspavaniu...malu sme do 3 mesiaca uspavali len na rukach lebo mala koliku.. to bolo placu. potom sme ju ucili na spanok v postelke.. prve dni plakala ako o zivot..ale asi som robila nieco zle. a po par dni uz sa naucila ze ma lezat v posteli sice to trvalo a este aj trva minimalne hodinku kym tam zaspi... ale tak viem ze ju neucim na rukach a kade kde...zaspi.. a spi. len my mame so spankom problemy strasne.. jak mala zaspi zobudi sa o hodinku na to a je potom hore do dvanastej alebo do jednej dokonca..ale vcera sme dali malu do inej izby tak musim povedat ze dneska spala dobre. uvidime ako to bude fungovat.

lujza123
30. sep 2010

@ma.senka kamoska to mala podobne s cca dvojrocnym chlapcom. Vyriesila to dost nekompromisne, namiesto kojenia flasa s cajom, bradavky si natrela citronom a malemu povedala ze mliecko spi a bude az rano. Par dni protestoval ale potom sa ukludnil. Koli flasi caju sa mu neoplatilo vstavat tak sa pritulil a spal.

danka275
30. sep 2010

@sorciera24 kolko mal prosim ta risko mesiacov ked si ho odnaucala papat v noci? a kolko noci to trvalo kym sa naucil papat az nad ranom, ja som pocula ze to trva aj dva tyzdne. To si ho nechala celu noc plakat a dala si mu az o 5 rano?my sme tiez tak ucili maleho zaspavat sameho a tiez to trvalo 3 vecere, prvy bol najhorsi to plakal asi polhodinu. Maly ma uz vyse 9 mesiacov a tiez ho chcem uz odnaucit papat v noci lebo sa budi kazde dve hodiny a ja uz nevladzem. Cely den som s nim sama a este aj v noci.posim ta porad mi. dik

sorciera24
30. sep 2010

@ma.senka ono v noci to uz nie je o hlade...ale o zvyku, sama to vidis,ked si len pricucne.....ja som tiez zrusila nocne kojenie, az rano o tej 5tej mu dam....to uz moze byt hladny, smadny.....ale nenahradzala som nicim......lebo mi ani z flase nevieme pit 😉 ale vidis, da sa to....a nechaj si kojenie ake xces....rano,vecer....

ma.senka
30. sep 2010

@vivien6 - toto je aj u nas. Ja by som maleho aj nechala vyrevat - ked bol mensi (nemyslim pri zaspavani, skor cez den, ked som neskakala okolo neho), teraz uz za mnou beha sam 😀 ale moj muz tiez hned bol u neho ze co sa deje 😀 ale rozumy mal tiez, ze som ho rozmaznala, ze sa nevie sam hrat atd... to poznam 😀

@majcok - ano, s tymto suhlasim, ze je lepsie ked dieta spi doma, ja som tiez zrusila prechadzky vonku s kocikom. Maly sa mi tam vyspal a ja som prisla domov sice s vyspatym dietatom, ale totalne unavena. Nic urobene, hladna, unavena, uprechadzkovana a musela som sa doma znova naplno venovat malemu... Niekedy vypomohla mama, ale nedalo sa to vzdy. Takze potom som to zmenila, maly zacal spavat doma, a von sme chodili za bdeleho stavu kukat na hava 🙂 Teraz tiez spava od cca 12,00 do 14,00 a potom sa ide von. Ked neprsi aj doobeda... Ale cez ten obed si bud oddychnem, alebo cosi urobim, navarim a pod... Horsie je to so spanim ale v noci... Inak tiez sa niekedy divim, ked vidavam mamicky ako sa prechadzaju so spiacimi detickami vylozene podvecer... neviem kedy potom ich davaju spinkat a ako v noci... hm, ale kazdy podla svojho gusta...

sorciera24
30. sep 2010

@danka275 mal presne rok...a trvalo to presne podla knizky....1. noc sa zobudil 2krat a plakal po 15 minut....2.noc sa zobudil len raz,ale plakal dlhsie....pol hodku a 3. noc prespal celu.....podotykam...ked plakal bol pri nom manzel...ja som bola vedla v izbe....ono kazde dieta je ine.....niekomu to trva dlhsie, inemu nie......hlavne neustupit...ak to ide....ako nenechala by som ho pallkat hodiny....ale ono to nie je ani potrebne, elbo vacsinou fakt tie deti nevydrzia ani tolko palkat, ze hodiny....

ma.senka
30. sep 2010

@lujza123 - jej to je super napad. no veruze to skusim, nadojcim ho a potom bud dame citronove didi ... 😉 dam vediet ako to dopadlo 🙂

kuspitka
30. sep 2010

@ma.senka ako si maleho naučila doma spať.moja mala je schopná plakať aj 2hod....
ja ju neviem tak uspať,ano večer tak plače,ako o život.
aj keď mi ráno zaspí s plačom tak búva najviac 30min a potom zas je veľmi unavená...
čo mám robiť...

nikush
30. sep 2010

tak take mamicky ako napr. zuzka, berenika z duse nemusim...take podzubovacky a super zeny...vdaka, na kyho pana tu lozite????????? pytal vas niekto o to? a ze manzel sa musi vyspat. ja sa nemusim? ked taham 24 s dietatom? popri tom este upracemm, navarim, pozehlim, robim ucto...radsej 12tka na stavbe ako miestami toto. esteze moj muz taky nie je....ja uz vazne zacinam mat pocit, ze si tymito recami zakryvate nieco co exisstuje, co mate uz davno pomenovane, ale tvarime sa ze je vse OK. tak si aj nadalej budte super zeny, mami, milenky a ja neviem co este.
bodka

ma.senka
30. sep 2010

@kuspitka - naucila som ho vdaka dojceniu. dojcis este? zaspaval na prsniku. Vo vasom veku 9 mes. az do 1roka aj cca 2 mes. spaval 2x denne cca 2 hod. najprv o cca 9,30-10,00 do 11,00-12,00, potom cca o 14,00 do 16,00 a potom uz az okolo 20,00 na noc. Lahla som si s nim na manz. postel a poleziacky som ho nadojcila a pri tom aj zaspal do 10 min. a tam som ho nechala spinkat. Fungovalo to na 100%, funguje to vlastne doteraz. Teraz mi spava od 12,00 do 14-15,00 h. No ale nie je to prave stastne riesenie, je to vlastne zly navyk (to zaspavanie pri dojceni). Ale musim povedat, ze tak si zvykol cez obed spat, ze ked sa naobeduje, zlezie zo stolicky a sam vylezie na postel, lahne si a uz ma vola, ze mama ha ha. Ked nie som doma tak vola na babu ze baba ha ha a baba si vedla neho lahne a zaspinka jej do 20 min...

kuspitka
30. sep 2010

@ma.senka už nie.musela som prestať aj ,keď to teraz lutujem veľmi....
tak to ste mali dobrý spánok.my spíme tak za celí deň 2h aj to musí byť zázrak...

majcok
30. sep 2010

@ma.senka To máš pravdu 🙂 Mám jednu kamarátku, prednedávnom rodila a jedna známa jej povedala, že keď ju naučí na vonku, už doma nebude späť, tak teraz čas-nečas, hor na prechádzku aj s pršiplášťom a to má malá len 2 mesiace, je to na trpezlivosti, deti formujeme my, nie oni nás 😉 My si teraz s drahým môžeme hocikedy odskočiť po večeroch vonku, dievčatá na ňu len dohliadajú lebo viem, že spinká celú noc 🙂 a samozrejme telefón pri sebe. Ešte musím dodať že asi od 3- tieho mesiaca mala vibračné kresielko a to by som nedala za nič, ona sa tam naozaj ukľudnila a bola spokojná. Používali sme ho až do 11 mesiaca a keď sme išli aj na návštevu, poskladala som ho do auta a my sme na návšteve mohli kľudne sedieť, žiadne ruky, prekladanie....
Pri strednej je pravda, že som pri nej zaspávala, držala ju aby sa vyplakala a unavila a nie a nie zaspať, tak sme teraz zvolili inú metódu, je to fakt dobré, keď pretrpíte trochu plaču, príde aj výsledok. Sestre má malého 20 mesačného a tiež k nemu stále behá len čo mrnkne a doma si neurobí nič, je vyšťavená ako citrón a keď jej človek chce dať radu, povie, že ona to má naučené takto. Nikto nechce nikomu zle, keď povie, že je aj iná možnosť

ma.senka
30. sep 2010

@kuspitka - skus teda si k malej aspon lahnut, daj jej flasku a skuste polezkat spolu. A pred spinkanim nech ma aktivity, nech lozi po postielke, hra sa, nech sa unavi. Skus to robit pravidelne v konkretnu hodinu. Ak spava 1x za den, tak ked sa naobedujete a potom si skuste spolu lahnut. Skus nejaky cas vydrzat, mozno v tvojej pritomnosti zaspinka. Ak uz nic ine tak si obidve aspon oddychnete. Ja som kolkokrat zaspala skor nez maly a potom som zistila,ze aha uz spi aj on. Mozno aj to moje pravidelne odfukovanie ho uspalo 😀

danka275
30. sep 2010

@sorciera24 moja a nosil ho manzel na rukach alebo ho nechal v postielke vyplatkat, bol pri nom alebo mu nieco hovoril? Dalo sa to vydrzat myslim ten plac druhu noc polhodiny.Nemal maly z toho nejake stresy, nebol cez den viac umrcany alebo viac nalepeny na tebe?

kuspitka
30. sep 2010

@ma.senka len ja sa bojím ,že spadne dole s postele....
skusím to robiť aj cez deň možno jej to pomôže.len ona občas večer zabuva aj ,keď papa...

ma.senka
30. sep 2010

@kuspitka - ano, daj okolo nejake periny, urob zabrany z vankusov a tak. Prisun postielku, alebo stolicky dookola. To som aj ja robila. ALebo aj na zem daj dake vankuse... Ja mam aj kameru keby nahodou. Mne maly spadol 2x ale nie pocas spanku. Ale aj tak to bol des brrr...

danka275
30. sep 2010

@kuspitka skus dat okolo malej paplony alebo podusky aby ti nespadla z postele aj ked je pravda ze aj moj maly sa aj v noci sa prevaluje z jednej strany na druhu a je uplne inde ako ked som ho v noci kojila

danka275
30. sep 2010

@ma.senka aj mne uz maly spadol 2 krat a tiez cez den bola to sekunda ale pocit je to hrozny

ma.senka
30. sep 2010

@majcok - tak vies ako to je, kazda si myslime, ze robime pre svoje male to najsamlepsie a ja viem co je pre moje dieta najlepsie a bla bla... 😉 no a ked nam to prerastie cez hlavu, tak ideme sem na MK a prosime o radu - moj pripad 😎

ma.senka
30. sep 2010

@danka275 - ano, aj moj maly migruje po posteli doteraz. a strasne sa rozkopava. vobec nechce byt prikryty, ho zakryjem v tej sekunde kopa a paplon je prec. alebo pod nim. Ked nekurili som mala nervy z toho. 😠 no a pad - raz sa pregulal - mal asi 2-3 mes ci kolko - este sa ani negulal vtedy nic a predsa spadol... no a druhy raz som ho videla spadnut - asi 7 mes. sedel a zrazu sa len hodil do otvoreneho priestou rovno na zem. No a hrozny buchot, plac, ach jaj....

zelmirka1
30. sep 2010

ja pridam svoju skusenost, maly ma postielku uplne pri mojej strane postele, dali sme dole bok postielky, dali tam kusok molitanu a mame take velke letisko, maly spi vo svojej postielke, ked chce prevali sa v noci ku mne a ked nie zase naspat, spi celu noc a keby sa aj zobudil staci ze ma nahmata rucickou a spi dalej, aj cez den spinka v nej, vie ze moze vyliezt, nema kam spadnut, velmi sa mi to osvedcilo. Ked bol v postielke obkoleseny zabranami staval sa, vykrikoval.
Este pridam skusenost ze sameho som ho naucila zaspinkat ked mal 15 mesiacov, tie obdobia sa velmi menili, mali sme take ze zaspaval bez problemov, potom zase bezo mna v ziadnom pripade, treba odhadnut ten spravny cas pre vase dieta aj seba. Nemerala som ziadne intervaly, nenechala ho plakat, proste som stale chodila k nemu, pohladila, upokojila a zase odisla, naucil sa to bez vyplakania, dodnes neplace v postielke lebo vie ze ked ma potrebuje tak pridem. Cez den som pri nom lezala kym nezaspal /nezdalo sa mi to take hrozne tych 15-20 minut, skor vecer bolo pre mna dolezite aby som mala klud/ pred mesiacom som zaviedla samostatne zaspinkanie cez den a bez problemov. Mam pocit ze v prvom roku cim som nieco viac riesila a silila tak som stresovala seba aj jeho a neslo to a ked som to zobrala tak ze to prejde tak sa zrazu vsetko dalo naucit. Samozrejme ze kazda mamina chce byt oddychnuta a uzivat si babetko, ale sami niekedy nechtiac v dobrej viere vytvorime zle navyky alebo uz nevladzeme a potom hladame akukolvek pomoc, ale nasilu nieco riesit nie je najlepsie. Prajem pevne nervy maminy. 😉

zuzanocka
30. sep 2010

@vivien6, @berenika39 baby, mimo tému, ale k vašej debate z obeda: ja som na materskej DOVOLENKE bola istu dobu tak vycerpana, ze jedneho rana mi dieta zletelo dolu hlavou z gauca, pretoze som bola tak strasne nevyspata (v noci sa mala uz dost dlhu dobu budila asi 10-12x), ze som proste zaspavala postojacky - nebola som schopna zareagovat!!!
jasne, materska dovolenka sluzi na to, aby bola mater s dietatom, lenze popri tom este vari, perie, zehli, stara sa o dalsie dieta(deti), domace zvierata, domacnost, choreho rodica, zahradu a je aj manzelkou, nie len matkou... aspon u nas je to tak, neviem, ako u vas, berenika... den ma len 24 hodin 😒 otazka "co by si chcela na meterskej robit?" ma dost nadvihla na stolicke...

a k teme:
podla knizky sa nam dieta naucilo spat 😉 😵 😵 😵 chce to len pevnu ruku rodica... ono asi viac ta kniha posobi na rodicov, nez na deti - podla mojho nazoru dost casto rodicia vytvoria detom zle navyky, "vdaka" ktorym potom krpec strajkuje.. u nas to tak bolo - spavala s nami, ako sme ju podla knizky dali do postielky, za 2 dni sa naucila sama zaspat, prespala celu noc a my sme sa konecne zbavili kruhov pod ocami... 😉 😎 😎 😎