Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kirkee
14. máj 2010

Blandiku, to je asi kus od kusu, ale bavila jsem se o tomto se svou sestrou, ktera uz ma dnes velke deti (10 a 7 let) a oni pro ne vubec nemeli postylku, kluci s nimi od narozeni spali v posteli a potom z ni rovnou presli do tech vetsich detskych postylek (v dobe, kdy uz byli schopni poslouchat pred spanim pohadku), proste se jim precetla pohadka a oni u toho usnuli.
K ranu jak se vzbudili tak pry vzdycky prisli do loznice a jeste si chvilku postali s maminkou tak jak byli zvykli, a o vikendech to delaji dodnes a vubec jim to nevadi, naopak 😉

kirkee
14. máj 2010

Jeste dodam - uz jsem to tu myslim v minulosti i psala - ze ten prechod z loznice do vlastni postylky u nich probihal tak, ze byla velka oslava a pri te jim byla s velkou slavou predana jejich prvni vlastni postel, a to jste meli videt, jak na to byli nalezite hrdi! 😀 Malej sel do vlastni postele jeste driv nez starsi, protoze chtel mit taky svou postel, stejne jako jeho velkej bracha.

johanka.
14. máj 2010

blandik, ale iste, urcite je lepsie pouzivat menej narocne praktiky, ale ked raz nefunguju a nefunguju, tak siahnes aj po narocnejsich. Uznavam, ze spanie v satke ci vaku ci inom nosici je trochu extrem, ale ked nic ine nezabera, co narobis. Dnes len lutujem, ze som to nezacala praktizovat skor, ale ze som sa dlho snazila malu uspavat konvencnejsimi metodami. Bola by sa v prvych tyzdnoch lepsie vyspala a aj ja by som snad bola viac v pohode. A ako sa to odburava - zatial celkom dobre. V prvych mesiacoch som ju nemohla vobec polozit do postielky, lebo by sa zobudila. Teraz ju uz po uspati mozem polozit a spi dalej - prislo to same. Tiez uspat ju je uz lahsie nez pred par mesiacmi.

kirkee, dobry napad s tou oslavou, necham sa inspirovat 😀

orionka1
14. máj 2010

babenky dakujem za rady, ja som Lilly niekedy uspavala cumlikom ale ona to nejak tak vymenila za didku ked si zacala cuckat rucku a teraz my nechce cumlik za nic a dalsie vec je ze pre nas kojenie nie je lahka vec malu vsetko rusi , jedine ako ju nakojim je poleziacky 😒 a ona my pri tom vzdy zaspinka myslim vecer , casto odsavam a davam aj z flase ale ked dam viac ako 2x za den po tom nechce didku. Dnes my spala 30 min v aute ked sme sli ku kamoske na nastevu a 30 min ked sme sli naspat domov a potom poobede zaspala cez 16.00 ked som ju kojila , ja som spala s nou lebo som bola unavena ale didku som jej vybrala z ust , zobudila sa hned v momente ked som sa chcela od nej vyparit a bola hrozne mrzuta ako byva ked nie je vyspinkana 😉 Tymto chcem povedat ze ona ten denny spanok velmi potrebuje len ako ju naucit spinkat cez den ssamu v posstielke bez zomna a bez didky 😖

zelmirka1
14. máj 2010

orionka, to chce cas zvykne si postupne, len musis zacat s tym aby stale nespinkala na prsicku, na dudel si zvykne ani moj ho nechcel ale stale som skusala a nakoniec si zvykol a bolo to v pohode. Skus byt pri nej ale prsicko nedavaj, hladkaj ju, daj dudlik, skus tu plienku na hlavicku, mne sa to velmi osvedcilo a dnes si ju pyta uz sam. Uvidis ze casom si zvykne spinkat dlhsie ale niektorym detickam to trva dlho a je to velmi narocne, poznam ake to je ked ma clovek mrzute dietatko a nevie mu pomoct. Aj to kojenie urcite sa da najst poloha aby si nemusela len poleziacky, vyskusaj miestnost ktora jej bude vyhovovat a rozne polohy, flasu by som zrusila nech si pekne taha z prsicka, lebo by sa ti mohla odstavit, z flase to ide lahsie. Tie kratke spanky sa nevyriesia zo dna na den, prajem vela trpezlivosti a uvidis ze za par mesiacov tu budes sama radit. 😉

orionka1
14. máj 2010

zelmirka dakujem ale ked som povedala o tej plienke mojmu chlapovi skoro infart dostal , ze plienku jej dat na hlavu a to myslis cez tvaricku ci ako teraz celkom tomu nerozumiem 😒 Momentalne je v postielke a skusam uspat bez didky kontrolujem ju ale stale , neplacka lenn krici ☹

zelmirka1
14. máj 2010

mne sa to tiez nezdalo, ale skusila som lebo spanie cez den sme tiez mali zlozite kazda rada dobra 😉 ....tak som odstrihla z klasickej plienky stvorec asi 35x35 cm, obsila a dala normalne na tvaricku malemu, predtym som mala plienku v tricku na prsiach aby vonala mnou, mozno jej to smiesne ale maly si na nu hned zvykol a teraz sa bez nej nepohneme nikam, sam si ju drzi v postielke a zuzle a ked mu ju dam na tvaricku tak okamzite zavrie ocka. Ide o to najst nieco co bude pre nu taka vecicka na spanie, moze to byt aj nieco ine, napr. dnes su take specialne drziaciky na dudlik, dudlik je v tom zasunuty aby sa nestratil a ten drziacik je taka makka manuska ktoru si babetko moze tulkat a drzat a pritom aj dudlat....mozno vymyslis nieco nove, ale mne sa ta plienka osvedcila, poradili mi to tu na MK tiez skusene maminy a muz sa mi smial, dnes sa nesmeje a obaja davame pozor aby sa nam nestratila 😀 😀 😀 lebo inak sme v keli

orionka1
14. máj 2010

zelmirka , no s tou plienkou neviem skusim zajtra ked bude moj v robote ale asi bude stat za skrynou aby sa my mala nebodaj nejak nezahrdusila s nou 😖 , moj o tom ani pocut nechce 😒 on nerad skusa taketo figle na deti . a dnes vecer sme nakoniec zaspali pri kojeni ale hned ako som videla ze zaspava som ju vzala prec dala odgrgnut a vlozila do postielky sa nezobudila a stale spinka 😀 , ale som zmatena neviem ci to brat ze zaspala na didke ale nie 😒

zelmirka1
14. máj 2010

orionka nemusis sa bat ze sa zadusi, urcite nie, staci kusok plienky, alebo inej latky, alebo tu vecicku co spominam, su aj ine uspavacie hracky do postielky,, proste nieco na co si zvykne a neskor to ocenis....a na muza nedaj, ty urob ako sama myslis,
neskor bude este rad skusat rozne figle ked napr. pride prvy vzdor a podobne uzasne chvile 😉
a hlavne necakaj ze raz das plienku alebo dudel a uz si zvykne, vsetko chce cas, ja som spociatku mala pocit ze ta plienka nefugnuje ale fungovala, tvoja mala je este malinka takze si len vytvara niake navyky.

mishik
14. máj 2010

Ahojte, mam dve prekrasne deticky. Dcerka bude mat 3 roky a syncek 3 mesiace. Obaja spia s nami v posteli. Mame tri matrace na vyvysenom mieste (nie celkom ako postel, trosku nizsie, koli pripadnemu padu z nej) vedla seba a spinkame. Obaja su v pohode, cely cas bez cumlikov, hraciek a cucania si prstekov. Dcerku som kojila 21 mesiacov, zaspavala na prsniku a ja som to zboznovala. Byvame na starej chalupe kde je vela prace ale dietky su na prvom mieste. Nie kazdy den je super ale vzdy ked toho mam dost si poviem ze o chvilu budu mat 15 rokov a potom ma uz potrebovat nebudu, mozno v navaloch puberty ma budu aj odhanat a takisto to riesim aj pri syncekovi, uspavam na prsniku, cez den v satke, v noci so mnou v posteli, vyspata som do sytosti, lebo syncek vie ze som pri nom (ma istotu) a tak sa budi iba rano o 4:30 na kojenie, inak celu noc prespi. Spime do rana do 8:30hod s obidvoma detickami. Za nic na svete by som ich nedala do inej postele a uz vobec nie do inej izby. Ved ich milujem a viem ako sa citi clovek ked je sam, co potom take bezmocne dietatko???Radim si precitat knizku "Koncept Kontinua". Ked chceme aby dietky mali vztah k nam dajme im prsnik, mojkanie a nasu naruc,ked chceme aby mali nase dietky vztah k cumlom, plienkam a hrackam, dajme im tie.... ☹

datkova
15. máj 2010

mishik, presne toto sa mi zdá byt opačný extrém ako nechat dieta vyplakat, aj ked je to sice lepšia alternatíva, ale osobne si myslím, že vztah dietata k matke sa netvorí len počas prvých dvoch rokov a čo potom??? čo ked už nie je cicíček k dispozícii? už je po vztahu? inak sa vztah vytvorit neda? len zavesit si drobca na bradavku? mimochodom, moja mamička ma kojila dva roky a do zvyšných šiestich som behala každý den po dome a hladala dudlik, ktorý som v tom období mala veeelmi rada 😀 😀 , takže som si azda nejakým nedopatrením, vytvorila vztah k cumlu, aj ked ma mama kojila.
podla mna žiadny extrem nie je dobrý.
včera sme boli v ob.centre s kamoškou, ktorá kojí 2 a pol ročnú slečnu a mlada z ničoho nič pri pokladni urobila taký cirkus, že ona chce cici, že som skoro odpadla. moja Saša zatial pokojne odkrucala svoju poludnajsiu siestu...

datkova
15. máj 2010

zelmirka, orionka
u nás tiež fičíme na plienočke a teraz som sa pokusila vymenit ju za plyšovú handričku, nech nechodíme po vonku jak plienkarky 😝 😝 😝
zatial velký uspech nemá, ale už sa začínaju zžívat. Saša ma plienočku ,,kamoša,, od troch mesiacov a neboj orionka, nikdy sa jej nič nestalo... zhltnut ju nemože, jednak je velká a zadusit sa nou tiež nie, pretože je lahučká... myslím, že plienočka je velmi dobrým signalom pre dieta: ide sa spinkat... u nás funguje 100%

orionka1
15. máj 2010

dadtkova a aj ty si tu plienocku zostrihla na mensiu ? a nechavate tu plienocku drobcekovi na tvari cely cas ako spinkaju a co v noci?

zelmirka1
15. máj 2010

ja ju nechavam cely cas ako spinka, niekedy cez den spi celu dobu kludne a ma ju az sa zobudi, v noci samozrejme skonci niekede v postielke a rano ju hladame....mne to nevadi ze ju ma, zvykol si na nu a fakt je to pre neho signal ze sa ide spinkat, zaujimave je ze vonku sme ju nikdy nenosili, ale orionka kludne vymysli cokolvek ine, su take speci hracky prave na tulkanie v postielke.
Mishik urcite mas v mnohom pravdu, koncept kontinuita som citala ale nesuhlasim uplne so vsetkym....to by bola dlha debata 😉
a napr. ja maleho kojim doteraz, nikdy som to neobmedzovala ale maly si naozaj velmi dudlal v noci palcek, takze sme mu dali dudlik a nevidim na to nic zle, v tomto veku deti radi dudlaju aj tie kojene
a ked su deticky vacsie tak vacsina ma niaku oblubenu hracku v postielke to je predsa normalne, okrem tulkania s maminkou potrebuju aj svoje hracky ktore su pre nich zase iny sposob tulkania, hry, osamostatnenia....suhlasim s datkova ze ziadny extrem nie je dobry.

pet.s
15. máj 2010

u nás teda plena v rodině je generační zlozvyk...moje máma,moje teta, a všichni synovci chodili spinkat s plínou..nejprv na obličeji, když byy větší tak ji dumlali.
Moje obě děti zase byly "palečkové".Báře je 16 let a ještě občas i přes den !!! ji chytíme s palcem v puse. Ale nekomentuju to. Nechávám to být. Tak kolem 14 let měla období, kdy s ním chodila téměř pořád. I před kámoškama. Prý ji to uklidňovalo. V 15 měla kluka a taky před ním dudlala, ale ted to přechází, někdy už usne i bez něj. 😀 U ní jsem kolem druhého roku zkusila snad úplně všechno, pepř na palec, zavazovat ho. Vždy to vydržela,ale jakmile jsme sundali obvaz z prstu, tak šup s ním do pusy. Měla problémy se soustředěním, tak jsem ji ho pak nechávala. Byla to jediná chvilka, kdy se fakt uvolnila a "vypnula" tu svoji hyperaktivitu
Kluk den dudlal asi do 4 let a pak ho to samo pustilo.
Oba s těma palcema v puse přišli z kojeňáku. ASi jak tam nemají čas jim pořád strkat do pusy dudlíky.
Ted při tomhle mimi si dám na palce v puse fakt pozor. 😀

temperance
16. máj 2010

Nám pomohla plínka pod hlavou.. asi zvyk když tak spala jako miminko když třeba ještě ublinkávala. Ted jsem ji brala když měla spát v cestovní postýlce a asi ji to uklidnovalo spala celkem dobre (predtim v cestovni postylce nechtela vubec spat).

babulka123
16. máj 2010

ahojte babulky..
precitala som si knizku a ... pomohlo..
moja Ninka je teda super, od malicka nebol problem so spanim, len zacal byt problem cca v 5 mesiacoch ked sa mi zacala stavat a od vtedy som ju radsej uspavala lebo lietala po postielke ako drak...
po 2 dnoch {vytrvaleho placu aj ninky aj mna.. heheh} zacala kraasne zaspavat sama v postielke, len problem je v tom ze jej to trva aj hodinu.. chodim tam sice a pekne ju polozim , pohladkam ale do 1 sek je hore a beha po postielke.. sice neplace ale kym zaspi hovorim trva to aj hodinu .. nemate nejaku fintu este aj na toto.. cez den sme presli uz len na 1 spanok tak cca 2, - 3 hod ako kedy takze unavena musi byt aj keby nechcela.. heheh
dakuuem velmi pekne.

zelmirka1
16. máj 2010

ja neviem babulak ci to naozaj pomohlo lebo nakoniec ti nezaspi a hodinu sa trapite, to je dost dlho, inak sa mi zda dost skoro prejst na jeden spanok v 9 mesiacoch, ci nebude problem v tom ze je vlastne unavena az moc, pretazena a nemoze zaspat ?
a tiez si ju donutila spat v postielke vytrvalym placom /neviem sice preco je to hehe/ ako pises a nie som si ista ci ju to presvedcilo o spravnom zaspavani, zaspanie je pre babetka fakt tazke sa naucit a ked aj sa clovek tesi ze uz to funguje tak sa to velmi meni ako babo rastie a zase pridu dni kedy to nejde a kedy ano, mozno skus iny sposob a inak nastavit rezim.

germik
16. máj 2010

ahoj, len som nakukla do poslednych prispevkov
babulka - no zaspavat hodinu sa mi zda doost dlho, ja ked ju dam do postielky tak je vačšinou do 10min tuha 😎 a mame 14 mesiacov a vačšinou spinkame 2x, lebo ked si da len 1 spanok tak je vecer velmi unavená a pretažená

a aj my sme fičali istý čas na plienke, nedavala som ale na tvaričku, ale prehodila cez ručky a ona sa jej žmolkanim ukludnila a zaspala.. Potom sme asi v 6-7 mesiaci plienku vymenili za plyšovu hračku. Je to super vec, vrele odporučam, malu estelen polozim do postielky a už ručkou šmatra a hlada kde ma položeneho svojho plyšáčika.. Dam dudlik, ona si svoju hračku privinie k sebe a viac ma nepotrebuje, zaspinka sama. Skuste, možno u vas tiež zaberie

babulka123
17. máj 2010

babulky.. ninka je velmi veeeelmi zive babatko a ked bola na 2 spankoch tak zaspavala s veeelkym problemom o 9, az pol 10.. to je neprijatelne .. predtym pekne zaspavala o 7 ale nejako sa to zmenilo..
zelmirka.. to hehe bolo na to ze aj ja som plakala.. asi som len nebola pochopena.. ale zas nebolo to o tom ze by som ju nechala vrieskat 2 hod v postielke to ani nahodou , chodila som tam , pekne utisila, pohladkala..

germik, kedy a kolko spavate? skusila by som to este nejako posunut ale vacsinou mam pocit ze je ok.
dakujem za rady.

blandik
17. máj 2010

Babulka, myslím, že s tím nic nenaděláš, že tak dlouho usíná, hlavně že je v postýlce v pohodě, že tam nepláče. Jen možná, jestli dáváš dítko do postýlky jen na spinkání nebo tam bývá i jindy - třeba že si tam hraje. Pak by možná bylo dobře používat postýlku jen na spaní, aby si více uvědomila, že v postýlce se spí. JInak to chce asi přemoci trošku strach a nebát se, že se dítko v postýlce praští - praští se asi tak či tak i mimo, a nechodit tam za ní až tak příliš často, když je vlastně v pohodě. Říká se, že je podstatně, aby dítko bylo v postýlce v klidu a co tam už dělá, jestli si tam povídá, stojí, hraje s peřinkou - to už je jen na tom dítku. Myslm, že se to časem upraví. My jsme tedy na jeden spánek denně přešli v 11M, po cca 2 měsících problematickho usínání.

babulka123
17. máj 2010

blandik... neplace.. je v pohode hra sa , stoji, vyprava ale je ok,..
a cez den tam nieje vobec, je sama v iz be { od 6tt} takze ju dam davam len na noc..
aj ked teraz travime v jej izbe viac casu aby si na nu zvykla ale cez den

ja som ten jeden spanok skusila kvoli tomu vecernemu zaspavaniu.. bola plna energie o 9 ani naznak unavy..

lunnan
17. máj 2010

Ja sa len spýtam.... Dá sa vôbec ešte naučiť dieťa spať vo svojej postieľke a celú noc? Už je zvyknutý u mňa a na prsníku. Mne nevadí, že je s nami, ale cestuje a myslim, že sa nevyspí ani on a už vôbec ja. Čo myslíte, existuje spôsob, ako to este zvrátiť, ale bez ujmy na malom, nechcem, aby sa mi nejako strhaval. Dik

cmulinko
17. máj 2010

Moj syn spaval s nami do 1,8 roka.Vlastne len somnou,lebo manzel pracuje len nocne smeny.Kupili sme mu junoir postel,ze mozno sa mu zalubi a bude na nej spat.Ani nahodou.Potom prisla ku nam moja mama,lebo ja som bola v porodnici a ona sa zatial starala o syna doma.Zabudla som jej povedat,ze syn spi len s nami vo velkej posteli a pravdepodobne bude mat s nim problemy v noci.Prisiel vecer...cas na spanie a mama dala syna do pyzamka,mliecko a sup ho do junoir postele.Vraj ani necekol,ale zdal sa jej nejaky cudny a troska prekvapeny....ale ostal tam lezat az do rana. 😀 Od tej chvile spi sam vo svojej posteli.Pravdepodobne moj syn nemal v danej chvili na vyber...ja som nebola doma a teda somnou spat nemohol.Tata bol v praci,tak tiez sa nanho nemohol spolahnut a s babkou este v zivote sam nebol,hlavne v noci,tak s nou urcite spat nechcel.Radsej si vybral moznost spat vo svojej posteli sam. 😀

cmulinko
17. máj 2010

A este na margo tej slavnej knihy,ktora ma nazov tejto temy....mame ju doma celu precitanu a vsetko vyskusane,ale nam zial nepomohla.U nas to vyriesila babka 😉

cmulinko
17. máj 2010

A ako sme zaistili,aby sa uz nevratil syn medzi nas?Bola som prec 7 dni..syn spal sam a tatko ho kazde rano pochvalil aky je sikovny.Ked som prisla domov,tak sa usmieval a hned mi chcel ukazat aky je on sikovny a spi sam. 😵 chcel,aby som ho aj ja pochvalila.

bobket
17. máj 2010

Ahojte!
Tak aj ja sa chcem pridat ak mozem. Podla casopisu mama a ja sa nas Filip zaraduje do kategorie Narocnych deti 😒 ( ja viem ze je tu taka tema),ale od sameho zaciatku mame problem so spanim. Jasne dal najavo kde a s kym bude spat-so mnou v posteli. odstahovala som sa zo spalne a spim na velkej posteli v detskej izbe aj s malym. Mame viacero problemov. Jeden je, ze maly zaspi aj cez den mne na rukach iba hopsajuc sa na fitlopte a to v polohe sedmo,lebo musi vdo poslednej vsetko vidiet a ked vidim ze uz mu hlavicka pada atak az vtedy mi dovoli ho polozit na ruky v polohe lezmo. mame s nim problemy od zaciatku, v 3 tyzdni nam drzal hlavu a vsetkoho zaujimalo a z toho vyplynulo ze nechcel lezat na chrbte a to plati doteraz ☹ , dalsi problem je ze mi zaspava az o polnoci niekedy pol jednej a pritom posledny spanok ma cca o osmej. este nam spava viac raz za den,ale iba po pol hodine, on nam nikdy po prichode z nemocnice nespal dlhsie ako pol hodku 😠 Bojim sa ze ho budem donekonecna uspavat na rukach a na lopte, uz je tazky ma 9 kg a je to dost. vcera vecer som videla aky uz je unaveny tak som ho dala do postielky lahla k nemu a snazila sa uspat, no isto!!!!!!!!!! spievala som mu, dala plysacika maznacika,ale nieeeeeeee!! stale sa mi rozpraval, prehadzoval na 4 a ze ideme lozit,ale pritom je uplne unaveny! Neviem co mam robit. Mne ani nevadi ze spi so mnou ak ked cestuje a mos sa nevyspim ako to ako a akedy zaspavame! Skusali sme ho davat aj do postielky a nechat vyplakat ale to raz a nikdy viac! Plakal intenzivne 1,5 a sme si povedali ze nikdy viac!!! tadeto cesta nevedie! Neviem co mam s tym jeho zaspavani robit 😒 Mate nejake rady? a este jedna vec, byvame v meste bez svokier takze nema ani kto pomoct ☹

lunnan
17. máj 2010

Tak, možno sa toho raz dožijem aj ja. 🙂

lunnan
17. máj 2010

bobket - môžem povedať, že aj ja mám náročne dieťa a veru podobne si kladie nároky. Nikto ho nedokáže uspať, len ja. Inak krik preveliký. A zaspáva len na prsku, tak sa smejeme, že budem kojiť do 18 - tich. A spôsovb vyplakania tiež u nás nefunguje, lebo sa až zadúša. Tak a to nechcem. No, priznám sa, že neviem ako to zmením.

cmulinko, musela z domu, tak malý nemal na výber, ale ja sa bojím takého rázneho ukončenia, aby na malom nezostali nejaké stavy úzkosti, ktoré prežije, keď sa zrazu stratím. Ešte je asi maličký, aby som ho takto stresovala

cmulinko
17. máj 2010

bonket..je mi to luto,ze si v takej tazkej situacii.tvoj maly syn sa mi zda byt dost zotrvacny v tom co aj chce a zatial to veeelmi pripomina to,ze chce tvoju pritomnost.Naucil sa to velmi rychlo,lebo vidim,ze ma len 6 mesiacov.Ked sa mi druhy syn narodil,tak som si povedala,ze ho ani raz nezoberem do velkej postele...ani keby neviem co bolo.Dala som si tazky ciel,ale viem preco.S prvym synom som sa natrapila dost..asi ako ty.Skoro 2 rocny chlapec spi s matkou...to ma uz desilo.Som sa stale zoberala otazkou co budem robit ak sa narodi druhe?chvala bohu sa to vyriesilo kym som dosla z nemocnice domov a syn uz spal sam.S mensim som uz nebola taka empaticka 😀 a mamickovska...jednoducho ostal v postielke..najedeny bol,cisty bol,nebolelo ho nic,tak som nemala dovod ho tahat do postele ku mne.Zvykol si,ze spi sam.ked mal mensi 8 mesiacov,tak sme ich oboch prestahovali do samostatnej izby,lebo som si vsimla jednu vec...ked spim s nimi v jednej miestnosti,tak su x krat hore obaja,ale ked spia sami,tak chrapu az do rana 😀