Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

blabla195
29. okt 2016

@m_ a ked moje dieta place aj tak? Aj na rukach? A pri prebalovani starsej, co trva viac ako 3 minuty? Alebo kym starsiu obleciem von?
Moja vydrz je len 5 mesiacov bez spanku, prve 3 mesiace som spala 2-3hodiny dokopy za celu noc, cez den samozrejme nic, potom sa to zlepsilo na 5-6 hodin prerusovaneho spanku a to zaspaval po 3 hodinach nosenia okolo pol noci... inspirovala som sa touto knihou, aby mi maly zacal aspon v noci trochu spinkat a on zacal spavat aj cez den a je ovela lepsi, spokojnejsi a usmiatejsi ako predtym ☺
Ale pri prvej som sa na to tiez neodhodlala...

katkakovac
29. okt 2016

@m_ lebo spankova deprivacia u deti nesposobuje u deti ziadne problemy😉 a o rodicoch ani nehovorim. Tie ktore SKUSALI, nemali dobre vysledky, lebo to nedotiahli do konca a dieta zbytocne stredovali. Tie, ktore ZAVIEDLI PRAVIDELNY SPANKOVY REZIM,maju spokojne, vyrovnane a oddychnute dieta. Kazda nech si sama rozhodne co spravi. Kto nechce, nemusi😉

m_
29. okt 2016

ja som mozno naivna ale verim ze je xy inych sposobov ako uspat dieta a nie ho nechat vyrevat. vy to tu mate poodovodnovane vseliak... ale to ze mi dieta prespi celu noc nie je o sposobe akym ho to donutim robit ale o dozrievani nervovej sustavy... co davate vasmu dietatu najavo ked ho nechate plakat a pridete ho len skontrolovat? to ze jeho volanie a plac nema vyznam ze to nema zmysel sa o nieco snazit... chcete aby vase deti boli take aj kee vyrastu? lebo prave takymto spravanim im to davate jasne najavo... ono je asi fajn ze prespia celu noc a ze maju rezim a tak ale naucte ich to inac lebo metoda vyplakania sa je dobra na tu a teraz ale do buducnosti ma strasne nasledky...

liduska12
29. okt 2016

@m_ co keby si si precitala tu knizku este raz a tentokrat s porozumenim? 🙂 deti placu, bohuzial inak komunikovat nevedia, kym su male. Nikde tam nie je spominane, ze maju rodicia nechat dieta vyrevat ako to ty pises 🙂 pisu tam, ze mas naucit dieta zaspavat v postielke bez prsnika, flasky alebo inych veci, ktore si samo neudrzi/nenajde ked sa v noci zobudi. Pisu tam, ze princip toho ze sa dieta budi v noci a nevie opat zaspat neni ze potrebuje v noci kazdu hodinu papat alebo sa nosit na rukach, ale ze nie je v tej situacii akej bolo ked zaspavalo, tj nema mamin prsnik v puse alebo flasku, ktoru cucka. Samozrejme aj u nas su noci kedy sa mala zobudi s placom a musim ju prebalit alebo ju nakojim, ale takych noci zatial bolo dokopy tak tri (mame 4,5mesiaca). Na prve papanie sa vzdy zobudi az najskor okolo 6tej rana. Prekonali sme koliky, mame reflux, takze az take easy to cez den neni vzdy, ale v noci nam vzdy spinka. V knizke spominaju, ze dieta ma mat rezim, rodicia si ho maju tulit, precitat mu rozpravku alebo sa mu venovat a o istej hodine, ktoru si urcia, ho maju ulozit a dat spinkat do postielky. Ono si zvykne na to prostredie, ze je v postielke a rodicia su na blizku a zaspinka. Ked sa v noci zobudi, bude vediet kde je a ze je v bezpeci a opat zaspi. Mozno si to pochopila, ze rodicia maju bachnut dieta do postielky a ignorovat jeho plac vo vedlajsej izbe, ale tak to nie je. Nasu tak uspavame a sme vo vedlajsej izbe. Ked nahodou zaplacka ked zaspava alebo uz spinka, pridem k nej, dam jej pusu a ukludnim ju. Ona potom spinka dalej az do rana 🙂

alby2014
29. okt 2016

@m_ v tej knihe teiz uzasne vysvetilili spankove cykly, su tam super rady aj pre starsie deti. Ja si pamatam, ze mne velmi pomohlo, ked vysvetlili, v takom grafe, kedy dieta spi hlboko, kedy plytko, a ze vtedy, ked sa mechri, alebo hybe, tak netreba hned cicikat, hned pchat prsnik etc... cim som malemu nenarusila spankove cykly a nevyrobila nevhodne asociacie na zaspavanie.
Zdoraznuju, ze ak si povedzme 8mesiacov uspavala na prsniku, ci nosenim a z to nejde a chces to deita oducit, tak, hold bez placu to nepojde...
Osobne si myslim,ze mamky, co to skusaju, uz vyskusali vsetky , ale naozaj vsetky ostatne sposoby a rozhodne to neskusaju na malickych babatkach pod 6 mesiacov ( co neodporucaju ani v tej knihe).
Osobne ma viac, ako odporucania v tej knihe, vytacaju odporucania kojosekty mamily, ktora tlaci zenam do hlavy, ze dieta potrebuje prsnik v noci casto a vela, ze mu tym mas pomahat do dalsich spankovych cyklov a ze raz kazde dieta bude spat celu noc...ano, bude, ale tymto sposobom po viac ako troch rokoch...neviem si predstavit tri roky nespat ako fakt. Plus vzdy, ked dieta spi s matkou, mam chut kricat, kde je otec a ako sa ma ich manzelstvo.

m_
29. okt 2016

ok mate na tuto metodu svoj nazor ja svoj. z vlastnej skusenosti viem, ze cim viac ma niekto presviedca o svojom nazore tym viac a pevnejsie som presvedcena ze ten moj nazor je najspravnejsi takze to robit nebudem.
moja dcera od porodnice zaspavala na prse... nepatrim ale do ziadnej kojosekty od troch mesiacov prespala vacsinu noci a ak bola hore tak max raz dva krat... pripadne ak ju boleli zuby alebo nieco tak castejsie. ak bolo zle spala s nami v posteli a nemali sme problem ze by si na to zvykala. postupom casu zacala spavat cez den bez prsa a teraz kedze som bola v nenocnici tak aj vecer... ked som sa vratila pytala si prso ale vysvetlili sme jej ze mliecko uz neni a ona to prijala. ziadne revy ziadne zlosti mne to bolo viac luto nez jej...🙂
tak zeny robte ako myslite ale myslite nie len na pritomnost ale aj buducnost vasich ratolesti.

blabla195
29. okt 2016

@m_ mat tak take dieta, tak o tuto knihu ani pohladom nezavadim ☺
Gratulujem, si stastna zena a myslim to fakt uprimne 😊

alby2014
29. okt 2016

@m_ vidis, nikdy si nebola tak zufala, aby si o tu knihu zavadila...

m_
29. okt 2016

@alby2014
@blabla195 ale bola... hanka cez den spavala len po pol hodinach... az potom som si uvedomila ze je to lepsie lebo aspon v noci spi🙂 ale zo zaciatku som z jej denneho spanku bola na prasky... po polroku sa to zlomilo zacali dva denne spanky aspon po hodine a okolo 9mes. spi raz denne ale tak 2-3 hodky🙂 ja to hovorim stale to dieta musi dozriet. a hanka je zrela az moc ved v jeden a pol roku uz ma plenu len na spanie🙂 a to ju uz tiez zacinam upodozrievat ze ci sa v noci nezacina budit na to ze chce cikat...🙂

saurian
29. okt 2016

@liduska12 nakukla som sem len tak pre zaujimavost,
kedze si citala tu knihu - venuje sa ta kniha aj napr obdobiam kedy dietatko uz vylezie z postielky, a proste "cestuje" rodicom do postele lebo chce - chce byt s nimi.
inak ako pises ze ulozis dieta o hodine ktoru sa rozhodnes etc.... ja si to celkom neviem predstavit pri detoch, pretoze ich spankovy rezim ako aj potreby spanku kolise...
a zasa ked sa spatne pozriem na moje deti, hlavne mladsieho ked bol mensi - tak stravu mal zdravu, v podstate pravidelnu, kazdy den dostatocny pohyb, pobyt vonku, a aj tak mi nezaspal skor ako od 23,00 hod. a od 2,00-3,00 hod bol hore, potom zaspal tak max do 7,00. ak hore cez noc nebol, staval o 4,15 hod. cez den spal 35 min. toto trvalo od cca 10 m do takmer 3r. cez den nebol unaveny, malatny.... pisu v tej knihe prosim aj nieco o tom, aka je potreba spanku deti, ze moze byt rozna, co s dietatom ktore jednoducho "nespi", lebo pravdepodobne spat nepotrebuje.?
naozaj by ma to cele zaujimalo, prosim ak si tu knihu citala a je v tom nieco o tomto, napis mi.
ako chapem to, ze dieta ked zaspi s cajom/prsnikom v ustach, tak pri prebudeni v noci mu to bude chybat, a preto sa toho dozaduje opat, aby v klude spalo. to svoju logiku ma. ale co tie deti vacsie - ktore sa proste prebudia a prestahuju do spalne? - toto by ma tiez zaujimalo. dakujem.

alby2014
29. okt 2016

@saurian na to knihu nepotrebujes, prote ho vzdy vratis do jeho postele a jendeho dna pochopi,ze to nema zmysela nepride.

saurian
29. okt 2016

@alby2014 ano, to je mi jasne, ked to budem robit technicky spravne a dosledne, tak to pochopi kazde dieta velmi rychlo. ale kedze som bola taka vycerpana z toho minimalneho mnozstva hodin spanku ktory sme spavali, tak sa mi casto stalo ze som sa jednoducho nezobudila ked sa pristahoval. a cim dlhsia historia spravania ktore nechcem aby sa opakovalo a ktore chcem odstranit, a tym tazsie potom ide odstranit.
a na tu pruv otazku nevies odpovedat? je neico v tej knihe? alebo niekde inde?

alby2014
29. okt 2016

@saurian nieco o spani starsich deti urcite.

alby2014
29. okt 2016

@m_ ALE SPALA SI V NOCI....predstav si, ze tie matky nespia v noci, deti cez den spia ako tvoje prve mesiace....ved to je na maslu, spankova deprivacia je sposob akym sa mucilo v kom. vazeniach a Cine. Nemozes sudit, ked si nezazila.

blabla195
29. okt 2016

@m_ no moj nespaval cez den ani po polhodinkach a v noci uz vobec... on niekedy prespal iba 5 hodin za den (24 hodin), neskor 8-10, co uz bolo lepsie, ale spal zvacsa v case ked bola starsia hore a samozrejme to bolo uplne rozkuskovane pocas celeho dna aj noci...
Starsia sa do polroka budila kazde 3 hodiny v noci, potom 10-15 krat za noc, cez den spala iba v iducom kociku a tak to bolo cca do roka. Vydrzala som a myslela som, akeho nespavca mam... ale az po narodeni syna, som pochopila, co je to nespavec 😕

m_
29. okt 2016

@alby2014 ja viem ze spankova deprivacia je zla... zazila som ju a bola som v stave ze som nebola ochotna ani len soferovat ani nic ine. ale to je jedno ja NIKOHO nesudim a neodaudzujem ak mas ten dojem tak mi to prepac ale nebol cielom mojho pisania. cielom bolo ze ak maminy citaju tu knihu tak nech vidia aj iny nazor...

alby2014
29. okt 2016

@m_ je tu viac ako 400 stran ..ver, ze nazory, ze si krkavcia mater, ked to skusis tu uz padli a nie raz. Ja si myslim, ze kazda matka si to rpemysli, ked ide do tejto metody a urcite to bere ako poslednu, nie prvu moznost.

nevenka
30. okt 2016

@m_ ja stale vaham, lebo mam nervakov, co sa mi budu nervacit do vycerpania a aj tak nezaspia. Ale mne nejde o to, aby zaspali sami, ale nie ze ja budem robit tutuli mutuli a mozem sa aj na mihalnice postavit a aj tak sa mi zobudia a nezaspia mi naspat ani v noci, no uznaj, behat a v nosici (ten lepsi pripad) dcerku natriasat 14 mesacnu a 12 kilovu aj 2 hodiny v noci, potom konecne navela zaspi, co jej xy razy davam prsnik a len ho hryzie, po 3 hodinach nervakov to nevydrzim a dam umele a mozno vypije kusok a mozno celu flasu a mozem dufat, ze ju uhojdam konecne...potom sa zobudi starsi a chodi ma furt budit, ze cikat a desatkrat do rana, tak to je moc aj na kona. Fungujeme s nespanim uz 3 roky a uz sa mi zosypala stitna zlaza, chora som permanentne z nevyspania, to sa takto neda. Ano, dieta ma stres a ja co? Mam sa totalne zrutit a o deti sa kto bude potom starat, ked ma zavru na psychiatriu alebo spravim daco horsie a mamu nebudu mat vobec? Toto nikoho nezaujima? To sa mudruje, ked da maminka babo k sebe do postele a ono si tam spokojne zaspinka, moje nie, na prsniku sa neukludnia, v nosici sem tam...starsi uz pekne spinkal a teraz skusa hranice. No a reve jeden, zobudi druheho...na striedacku...

liduska12
30. okt 2016

@saurian ahoj, no ja mam este male dieta, takze spankovemu cyklu starsich deti som nevenovala az taku pozornost. Pozrela som si tu knizku este raz a na str. 12 je rozpisane ako by mali deti v roznom veku spat. V zasade by malo platit, ze dieta od narodenia vie spat 11hod v noci bez papania (co sa ani nam nedari, mozno raz-treba to brat s rezervou) a zvysok co potrebuje dohnat cez den. Nepises kolkorocne mas deti, ale do 2 rokov by malo spat 2x denne, ptm uz iba raz. To co nenaspi v noci dobehne cez den. Na to, ze kazde dieta je individualne a moze mat rozne potreby spanku ale nepotrebujes knihu 🙂 nasa napriklad spava pekne v noci, ale cez den ju moc uspat neviem, resp spava malicko. Nenutim ju k spanku, verim ze spinka kolko potrebuje. Ked vidim, ze uz je dost unavena, pomaham jej zaspat a niekedy aj zaspi, hoci len na chvilku. No a co sa tyka nocnych nastev starsieho u vas v posteli tak su tam priklady skutocnych rodicov co si tym presli. Musis ho bud ty alebo tatino preniest do svojej postele a vysvetlovat mu, ze uz je velky a musi spinkat sam, az kym sa to nenauci 🙂 so spankom by to malo fungovat ako s ostatnymi vecami(alebo zlozvykmi), ktore musis dieta ucit donekonecna az kym sa to nenauci. V tej knizke celkom kladu doraz na vytrvalost rodicov. Ked sa vam nebude chciet ho furt prenasat a ucit tak sa nemozete cudovat, ze k vam vzdy dobehne. Jemu je tak lepsie 🙂 to ze sa vy na to hnevate alebo sa nevyspite kvoli tomu dieta este samo nechape a neriesi 🙂

saurian
30. okt 2016

@liduska12 dakujem. no ono ta kniha moze byt dobra, urcite tam je vela dobreho, ale...
napr starsi nechcel spat sam a bolo jedno ci to mal vysvetlene, ci sme sa "dohodli", ci sme boli dosledni.... proste isiel do takeho stavu co bol tak velmi nestastny, ze sa zajakaval. a tu uz doslednost nas, rodicov sla bokom.
a ono je tiez pekne ze dietatu sa "vysvetli" - ale co deti, ktore napr maju narusene porozumenie, tie to nepochopia verbalne, a idu do uzkosti ze preco su "odlozene" a pod. ako ja uz mam starsie deti, takze to nie je pre mna taka priorita, len ma to zaujimalo, ale napr starsieho sme si naucili s nami, a bolo tazke odnaucit. tak sme mladsieho davali spinkat sameho v postielke, a teda mozem povedat ze nebol problem, pokial nemal svoj rozum, nevedel co chce, a prave vtedy napriek tomu ze odmalicka spaval v postielke, uz nechcel, bol prave uzkostny....
takze asi aj dobre ze som sa vtedy k tejto knizke nedostala a sli sme tak nejak so zdravym rozumom a citom na to, pre nas nebolo az tak dolezite aby sme ich v posteli nemali ako to, aby sa citili dobre - jeden sa nezajakaval, druhy nebol uzkostny... myslim ze deti potrebuju to objatie, ten pocit blizkosti rodica - ako jasne , da sa to aj ked spinkaju vo svojich postielkach, ale nie kazde dieta je rovnake a predpokladam ze nie vzdy to podla tej knihy bude fungovat.
to ze deti spia kolko potrebuju je pravda, su vsak deti, nie je ich vela ale su, ktore spia cca 8 hod v 1 roku a nic sa s tym neda urobit.

m_
30. okt 2016

@nevenka ja chapem ze po tom vsetkom si unavena a mas nervy na dranc... ale deti su tvojim zrkadlom specialne tie male... opakuju presne to co vidia takze ak si v pohode ty budu aj oni a naopak... deti robia a reaguju len z toho co vidia. urcite maju nejaky temperament ale ja verim ze su od zakladu dobre a nie nervozne. tu nervozitu museli niekde nachytat...

alby2014
30. okt 2016

@m_ OMG ona tri roky nespala a ma byt v pohode????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Pane na nebi, to je rada.

m_
30. okt 2016

@alby2014 kde som jej nieco take napisala? citaj s porozumenim.

alby2014
30. okt 2016

@m_
opakuju presne to co vidia takze ak si v pohode ty budu aj oni a naopak...

nevenka
30. okt 2016

@m_ jeeej, dakujem, ako mam byt v pohode prosim Ta, ked robim aj nemozne a furt je nieco zle???...raz prd, raz grg, raz neviem co...pobehali sme s dcerkou po doktoroch a maju ma za blazna. Tomu dietatu nieco proste je, prevazne sa to riadi jej bruskom, ale uz ma nebavi to rozpisovat...akoze ja chapem, ze deti su zrkadlom a bla bla...ale pocuvaj, co sposobi v mojej hlave tvoja dobre mienena rada...deti su mojim zrkadlom, takze ja som neurotik a maju to po mne, odo mna a tak...tak najlepsie spravim, ked od nich odidem a nech sa o nich stara sam flegmaticky ocko, proste manzel je kludas, ale uz aj on straca nervy, a to ne co povedat. A preco teda ten flegmatizmus nechytili od neho a furt chytia len tu nervozitu? To su take rozpravocky toto. Kludna matka=kludne mliecko=kludne dieta...akokolvek som bola od porodnice v pohode, mesiac to bola idylka a zrazu asi moje mlieko ostalo nervozne a dcerka z tojo dostala koliky a doteraz to nema uplne super. Tak niekde je v tejto logike asi chyba...ja viem, ze to myslis dobre, ale fakt ak mi nepomoze niekto zhora, tak uz asi nikto a nic a len sa musim nejako nezblaznit...inak sa nehnevam na Teba ani nikoho, nepoznate pozadie...takze mier...

nevenka
30. okt 2016

baby, aby to nevyznelo zle, ja si len srdce vylievam, trapim sa aj deti sa trapia, hlavne dcerka...a som nielen vycerpana, ale aj smutna...chcem ju aj nadalej kojit, verim, ze na to brusko jej to pomaha, ale ocividne nie papat v noci - takze musim nieco vymysliet. Mam napad, skusim jej davat veceru este skor, nech jej kusok pretravi a spinkat skor podla dr. Weissblutha, co to spravi. Len este teraz ten posun casu...a inak, v dobe, ked som odstavila starsieho na noc, som kusok lepsie spala v noci, to sme len cumlik podavali, vacsinou manzel, ale aj tak posledny trimester v horucavach to bol taky spanok uz...takze nie cele 3 roky, ale uz aspon dlhsie obdobie by mohlo nastat, kedy si aspon v noci mozem oddychnut,...

liduska12
30. okt 2016

@saurian tak ono ta knizka ma byt ako pomocka nie pravidlo 🙂 ja som si ju precitala az teraz a mala spava nejak uz skoro 5 mesiacov 🙂

m_
30. okt 2016

ale radila som jej ze ma byt v pohode? toto bolo ciste konstatovanie. nebudem sa tu ja s teboi natahovat o slovicka.
moja mama nas mala 4 po cca roku. ano bola aj nervozna ale vacsinu casu bola kludna a pohodova a co myslis kolko rokov sa nevyspala?...

alby2014
30. okt 2016

@m_ vyznelo to z kontextu. Hej aj nas mama mala tri do troch rokov, hej vravi, ze sme sa super zahrali. Ano, pouzivala chodaky, brat bol vela v postielke, neuspavala na prse, dala do postielky a museli sme zaspat...lebo bez pampersiek, bez automatickejpracky a obxhodov, kde je vsetko by sa zblaznila, keby este riesila nejake uspavanie a nocne kojenie. Spytaj sa mamky, ako to bolo naozaj, ta moja mi az po rokoch povedala, ze po veceroch plakala od vycerpania v kupelni do uterka. Hej, aj ja si ju pamatam pohodovu a super. Aj ona na to spomina pekne, obe to volame spomienkovy optimizmus. 😉

yanni
30. okt 2016

@nevenka ja ta velmi dobre chapem. Mame tiez take skvrna, 15 mesacnu a tiez viac-menej nespavec, alebo malospavec. Uz bolo aj lepsie, ale furt sa nieco pos....
Ja som nepsala clee tehotenstvo. Uplne od zaciatku som nemohla spavat. Ku koncu tehu ma tak palila zaha, ze ak keby som mohla spavat, nedalo sa, isla som skapat. Potom sa mala kojila den a noc kazdu hodinu, 4-8- tyzden den a noc prevrieskala (doslova), potom bolo trosku lepsie, zaspavala v postielke do ca. 4. mesiaca v nasej spalni, potom vo svojej izbicke. Ja som pri nej musela sediet na stolicke a padala od unavy. Potom bolo na cas celkom ok a od ca. 9 mesiaca sa vsetko pototo. zacala uplne ingnorovat postielku, nikde nechcela spavat. Ani postielka, ani medzi nami, ani detska postel po chalanoch, ani velky matrac polozeny na zemi, no proste nic. Tri mesiace v jednom kuse som nespala. Ona nespala ani cez den. Obcas zaspala v kociku na prechadzke ale kedze v tom case sa uz zacala stavat, uz ju prechadzky a necinne sedenie/lezanie v kociku nebavili. Takze to padlo tiez. POtom sme vymysleli prives za bicykel. Robila som tury. On zaspala ale ja, co so mnou. NO slapala som do pedalov. Uplne na figu.
teraz uz ca. 2 mesiace spi da sa povedat celkom OK. Ale spozorovala som, ze sa to zlepsilo tym, ze isla do jasiel.Nemusi, ale asi ja uz som myslela, ze sa zblaznim: VEd musim fungovat aj pre zvysok rodiny. Takze doobeda je par hodin v jasliach, o 12 idem po nu, obed a medzi 12.30 a 13 zaspi. Spi najviac hodinu. ked si este potom k nej lahnem, tak spi este ca. hodinu. Tak si aj ja trosku odichnem, kedze doobeda sa snazim rychlo porobit co sa da.
Poobede musime ist von. Cele poobedie az do vecera. Inak spat vecer nebude.
Okolo pol 7 vecera, potom kupanie, popripade este nieco precitat, nakojit a spat. Niekedy zaspi rychlo, niekedy to trva dlhoooo. Niekedy zacne mrkotat uz po 20tich minutach, niekedy vydrzi aj par hodin. Ona v noci uz neje, ked je smädna obsluzi sa vodou s hrnceka so sosakom. Niekedy ju pocujem ako cucia, potom si lahne a spi. Niekedy zacne vykrikovat, vyrevuvat a to uz musim ist ku nej. Lahnem si k nej, ona ma musi hladkat po ruke, zaspi. A takto to je dookola.
A toto uz je fakt ze dobre. Len ako vravim, tam pomohli tie jasle. Asi sa tam vyblazni a potom je extremne unavena. Alebo ju tam morduju (Montessori Preschool) a po psychickej stranke je unavena. Voem toto presne, ze jasle velmi pomohli, lebo cez vikend je ako cert. A to mame aj cez viked vzdy doobeda nieco. Cize unavena je. Ale spat nebude.
Tiez pmohlo prerobit izbu. Ma uz normalnu velku postel vo svojej izbe. Takze ma dost miesta na "cestovanie".
Inak, moja takmer 90 rocna babka, matka 5 deti, nespoceteho mnozstva vnucat a aj pravnucat, mi raz povedala, ked som jej spomenula to s tou ignoraciou postielky, ze deti nie su hlupe. Copana to zacala presne vtedy, ked deti uz ovela viac vnimaju. Ze moze to byt, ze ona potrebuje volnost, ze jednoucho nechce byt zavreta za mrezami, ze potrebuje viac priestoru. A asi je na tom neico pravdy. Vo velke posteli spava lepsie.