Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

koka3
3. nov 2016

@timea7 noo aj to som skusala a dopadlo to velmi zle..tak reval ze sa az sa zajakaval od placu..taka bola aj starsia dcerka...cize nie...a zle spi od kedy nam vysiel prvy zub..momentalnr mu idu posledne 4 zuby ocne...ale to aj cez den je zly a zaplakany ze az az..asi musim iba vydrztat

sardinka336
3. nov 2016

A fakt ked tu čitam tie kydy lebo to sa fakt neda inak povedat, o tom ako ,,k dietatu nikto nepride a nechaju ho tam same vrieskat a rezignuje,, je blud a nepochopenie celej tej metody, ale tak matky si musia nejako obhajit zlozvyky ktore svoje deti učia pri zaspavani ako je vozenie v aute, natriasanie do omdletia, skakanie na fit lopte, nosenie v nosiči
Pointa tej metody nie je nechat tam dieta same, ale nevyberat ho z postielky ...mozete pri nom byt, hladkat ho, pomojkat ale dt do postielky alebo sa v intervaloch k nemu vracat čím dostava signál o tom, ze mama sem chodi, mama pride ale ma nevybera z postele lebo uz idem spinkat. Kto chcel to pochopil a kto nie bude furt točiť o tom ako je dieta frustrovane a neviem čo. Ak si dieta naučime ako tak zaspavat mame vyhrane...su lepšie noci a su horšie noci. Potom sa rozpravam s kamaratkami ktore ,,musia,, chodit uspavat 3-4 ročne deti a nakoniec mama spi s detmi, oco spi sam v spalni...bezna realita slovenských domacnosti. Potom mrnčia ako spolu nemaju sex, nemaju čas na seba, odcudzuju sa lebo zena len dieta, dieta..postavila na piedestál a chlap ide bokom.

zuzkat1
3. nov 2016

@sardinka336 nas chlap ide bokom dobrovolne..lebo aj pre neho su prvorade deti..

sardinka336
3. nov 2016

@zuzkat1 to nie je o prvoradosti detí - to je tiez len vyhovorka aby matky mohli detom robit doslova otrokov. Ved čo tomu chlapovi ine ostava, niektorí sa v tom tak zaseknu ze to ,,dobrovolne,, trvá aj 3 roky......Aj u nas su deti top...ale odtial po tial. Služim detom cely den...tak snad si zasluzime večer chvilu času aj pre seba, na rozhovor po celom dni ako bolo čo ma muz nove, čo praca....aj na sex. Som aj manzelka nie len matka. Potom tu čítame ako vztahy chladnu...bodaj by nie, ked sa nepestuju.

zuzkat1
3. nov 2016

@sardinka336 to ti garantujem ze nas vztah by skoncil -nielen vychladol ale zamrzol, v tom momente ako by som nechala dieta plakat aby sa naucilo spat...muz by ma prerazil a pravom...

zuzkat1
3. nov 2016

@sardinka336 a ano u nas su deti postavene na piedestal..u nas oboch..my sme chceli deti nie deti sa chceli narodit takze nasou ulohou je vychovat ich a zabezpecit im aj pohodu...a male dieta ma pohodu ak mu je umoznene zaspavat s laskou a nje s vycvikom

koka3
3. nov 2016

@sardinka336 a kto vravi ze ten sex musi byt v spalni...moj manzel chodi do prace len rano na 6 hodinu...syn sa mi v noci bude aj 15x a sem tam aj place, radsej nech sa vyspi ako by mal byt v praci nervozny a nevyspaty...ci nech on sam ostane v spalni a ja mam ist s detmi prec do inej izby?skusala som dat deti do detskych izieb ale mam take deti ktore prilis placu az sa zajakavaju a zvracaju z placu...vsak vecerny relax s manzelom si robime pri Tv v obyvacke pri pohare vinka...spalna nieje az tak dolezita si osobne myslim...ale kazdy ma svoj nazor....ten je moj 🙂

zuzkat1
3. nov 2016

@koka3 presne tak..osobne si myslim ze ked uz clo ek spi tak je jedno kde..ja uspim deti a idem do obyvacky..pokecame atd a ked sa uz ide spat tak je predsa jedno kde

sardinka336
3. nov 2016

@zuzkat1 pozri ja o tom vobec nehovorim, ze ma niekto nechat dieta revat v posteli....to by ani moj muz nedovolil, ked dcera plače tak sa zdvihne a ide tam to riešiť. 😉 vie ju uspat, tiez sa to musel naučiť z neba mu to same nespadlo a ja nie som otrokom večerneho uspavania alá slovenská domacnost...matka upava dieta a otec pozera telku alebo je na PC, alebo otec ide von s kamaratmi a matka sa nemoze nikam pohnut večer x rokov lebo nikto iny okrem nej dieta neuspi. Chyba....ak nemyslíme aj na svoje potreby tak skor či neskor vyhorime, budeme nespokojné a podrazdene...to je len otazka času, niekto to vydrží rok, iny dva, iny 3...U nas razime teoriu ze najprv to musi fungovat medzi nami dvomi s mužom a deti spokojných a pokojných rodičov vzdy ocenia, doma je klud, mama nekriči, nenadava, nie je podrazdena lebo svoje potreby lasky, pozornosti ma uspokojene.

zuzkat1
3. nov 2016

@sardinka336 no ale zda sa ze vychadzas s predpokladu ze tam kde matka uspava deti a hoci aj xkrat za noc a nebodaj este nespi s muzom v jednej izbe tak ze tam to nefunguje.. Proste u nas to medzi nami klape aj napriet tomu ze spim s detmi a uspavam...a ani ma to nefaha od deti von..ked niekam tak s detmi..bez deti by som sa ja uz nezabavila..a predstav si ze napriek tomu su moje deti samostatne oblubene v kolektive kazdy kto ich vidi vravi ze z nich krici spokojnost..a toto je to co ja chcem...my sme vsetci takto spokojni a netuzime po veceri, vikende ci do olenke bez deti

zuzkat1
3. nov 2016

@sardinka336 kazdemu to vyhovuje inak...ale stale vravim ze je xy metod ako naucit dieta spat a toto je jedna z tych zlych..ked uz pre nic ine je uplne proti kojeniu

sardinka336
3. nov 2016

@zuzkat1 sak ked ste spokojní tak je to super. Ani ja netužim po dovolenke bez deti...ale ist si raz za uhorsky rok s muzom niekde vyjst prečo nie?
Zial je stale vela zien kde to neklape lebo matka robi všetko a často aj vlastnou vinou lebo muzovi s dietatom ani robit neda. Ja hovorim len o tom aby páry nezabudali aj na svoj vztah lebo sa to často deje. Ak sa to teba netyka tak nie je o čom. A to ze su tvoje deti samostatne, oblubene...bude tu matka o svojich detoch tvrdit niečo ine? Asi nie..

m_
3. nov 2016

@zuzkat1 konecne sa ma niekto zastal!🙂 dakujem ti za to🙂 ja uz som tuto debatu zabalila... nech si kazdy robi jak mysli...🙂 citala som aj ostatne tvoje prispevky co si tu pisala a suhlasim🙂 zaujimal by ma ten clanok kde autori knihy lutuju ze ju napisali...
inak jedna moja kamoska bola zufala z uspavania malej a nechcela pouzit tuto metodu tak googlila a niekde na anglickych strankach nasla zujimavu metodu postupneho vzdalovania sa🙂 spociva v tom ze najskor ti dieta zaspava v naruci alebo pri tebe postupom casu ste vedla seba ze na teba dociahne potom ho das do postielky ale mas tam napr. ruku🙂 a nakoniec uz len sedis v izbe napr. pri dverach a si tam pre dieta ked na teba zavola🙂 ale vsetko prebieha tak ako to citi mama a dieta teda ziadne place ani kontrolovane ani nic🙂 to sa mi celkom paci🙂 ale vyhovuje mi teraz viac to ze mala zaspava pri mne🙂

sardinka336
3. nov 2016

Jááj kočky...a to ste ešte nečitali Estevelovu metodu uspavania...ale zvedavost vam neda, vyguglite... 😀 😀

zuzkat1
3. nov 2016

@m_ no zial nepoviem ti kde to bolo lebo to boli uz roky dozadu..ztarsia bola este krpec par mesacny ked som to citala a v tom obdobi som sem aj prispievala ale ona uz bude mat 7 rokov takze netusim kde to bolo...ja kojim takze neriaim ine uspavanie..a starsia ked sa odstavila tak jej ztacilo 5 minut skrabkat chrbat

koka3
3. nov 2016

@sardinka336 ja sa priznam....moje deti nie su samostane..su na mne zavisle a vsade kde ideme su na mne nalepene...a to som na nich prilis tvrda..to mi kazdy povie z okolia...nerobila som rozdieli pri vychove deti ani pri jednom a ani pri druhim..i kricim po nich, uz aj bitka padla ked nieco vyviedli, ked sa udru - nemojkam ich a stale na mne visia ako cencule...ale predsa kazdy si vychovava deti sam...ja to nikomu neberiem ale zase ja nie som z tych mamiciek co budu deti vychvalovat do sveta...len maloktora si to prizna..ale niektore deticky su fakt dobre...idelne spinkaju, su samostatne, perfektne spia...mam v okolo az 3 take deticky...len moje su ako z divych vajec :D :D ale verim ze vyrastu z toho niekedy

hedka23
3. nov 2016

podľa tejto metody som dieťa chcela uspávať a stalo sa mi že som ju nechala plakať a povracala sa ,potom som zaviedla niečo na inej báze nechala som ju v postielke a ležala pri nej na posteli pustila jej uspávanky, nevyberala som ju a keď plakala dala som jej ruku hladka ju a mali sme aj postielku kolisku takze na zaciatku aj to pomáhalo a ona pokojne zaspala, teraz má dva roky,svoju posteľ, ale doteraz potrebuje zaspávať so mnou v objatí zaspi za 20 minúť a potom môžem pokojne odisť a odkedy ju nekojim je to taky náš spoločný moment a neviem prečo by som si ho mala nechať brať a dokonca už viac krát sa sama rozhodla že ju ma dať spať mm zobrala ho za ruku odviedla do izby a tam ju nejako uspáva on ako netušim 🙂 niesme jej otorokmi ale dbáme na jej potreby knihy majú matkám poradiť ale matka sama má vedieť ako je na tom ona aj dieťa či je citivejšie alebo v pohode adpatačne či plače z ľutosti alebo tak trochu vydieračne 🙂

sardinka336
3. nov 2016

@koka3 ani moje deti nie su idealne...mam doma 10 ročneho, 7 ročnu a ročnu...takze škála ,,problémov,, je naozaj pestra...ale keby som nemyslela aj na seba, na svoj relax ze napr. v nedelu po obede ked ročna spi tak starší maju ,,tichu robotu,, (kniha, tablet) tak viem ze vyhorím, viem ze budem nervozna a ze moju nepohodu odskače len rodina. Ale ked si hodinu ja polezim, dam kavu a aj muž si oddychne atd...tak viem ze po tej hodine sme s muzom fit, spokojní a mozeme ist von s detmi na cele poobednie. Deti to nezabije a nam to pomoze.

zuzkat1
3. nov 2016
koka3
3. nov 2016

@sardinka336 kazdy potrebuje oddych a relax..ja ho mam ked mi deti spia na obed..vtedy absolutne nic nerobim, doobedu navarim ´, popratam a robim vsetko co treba ale ked deti spia, tak absolutne nic...to ani prstom nehnem :D :D a potom ho mam ked deti zaspia vecer 🙂

zuzkat1
3. nov 2016

@m_ v tejto istej knihe sa pise o tom ake pozitiva ma spanie s dietatom pre dieta

zuzkat1
3. nov 2016
katkup
3. nov 2016

ahojte, nestiham citat komenty vyssie, ale moja osobna skusenost:
tiez som vsetky mozne knizky precitala a skusila som na dcerke vsetko mozne, no ona skratka ako babino do 1roka vobec ale vobec nechcela spat, ani v noci :( pre mna ten 1.rok bol boj o prezitie - bola som chronicky nevyspana a manzel nonstop v praci a rodina 0 bodov :(
Po roku sa zazracne stala sama od seba zmena a dcerka sa sama vypytala do svojej izbicky spavat, prespi mi celu noc od 7pm-7am a ked ja sa vyspim, tak to je nadherny den 🙂 samozrejme cez obed prestala spavat od 2r., ale to mi nevadi, kedze vecere mame s manzelom taketo krasne kludne a mam aj cas sama na seba 🙂
skratka zmierila som sa s tym, ze moje dieta nie je ziadny spac a mozno pri dalsom to bude naopak 🙂

alby2014
3. nov 2016

Ja zas nechapem, ale fakt nechapem spolocne spanie v posteli. Ako fakt nechapem, tak ako nechapem kojenie do viac ako 2 rokov, ale to je moj problem. Tak ako metoda z tej knihy nie je vseliek, tak ani spolocne spanie. Ja chapem, co chce povedat
@sardinka336 a musim povedat, ze s nou suhlasim velmi. Mam kamosky, co satkuju, deti viac ako 2 rocne spia s nimi v posteli, koja do samoodstavenia, jedna je uz rozvedena a druha sa rozvadza. POdla mna dovodom,alebo jednym z nich, bolo aj upnutie sa na dieta. Ja svoje deti milujem, muz ho miluje, mali sme aj tazke noci ( zuby su smrrrrrrrrt, teda stolicky), ale fakt, ale manzelska postel sa nazyva manzelska, lebo tam prioritne spia manzelia.
Kazdemu vyhovuje nieco ine, niekto ma dieta vo vlastne izbe a na babyfone, niekto v posteli, niekto v jednej izbe, ale vslatnej postielke. Problem tej knihy je ten, ze ludia maju problem citat s porozumenim. Ja si to predstavujem tak. Dieta ma 15 mesiacov, doteraz uspavane na rukach, v noci na prsniku. Mama na maslu, otec na maslu. Mama da dieta do psotielky, male sa stavia, ona ho znovu uklada, tisi, maly je nervozny bo chce hupat, ale mama uz nevladze, po hodinovom boji, matka nakoniec dieta uhupe. Mozno, preto radia, odsit z izby a vracat sa, aby si to nevzdala. Ak chces dieta oducit zlozvyku ( moj nazor je ze hupanie, fitlopta, prsnik do aleluje zlozvyk je), tak bude revat, ci si tam, ci vedla. inak teoria, o tom,ze dieta, co sa nakoniec naucia spat touto metodou, maju aj nasledne v spanku vysoke stresove hormony. No, stresovy hormon sa zistuje z krvy, mne keby v spanku brali krv, tak tiez mam stresove hormony az v nebi.

timea7
3. nov 2016

@koka3 dúfam, že ten zúfalý plač bol preto, že nechcel byť v inej izbe, nie preto, že ho uspával manžel, to by som považovala za tvoju chybu, že ho neuspával od narodenia. Vydrž, kým vyjdú posledné zuby, deti všeobecne vtedy spávajú horšie. Nedávaj mu v noci nič, len čistú vodu, ak by pýtal, on ťa potrebuje vo svojej blízkosti. Časom mu možno bude stačiť len pošepkať - spinkaj, som tu, pri tebe.držím palce.

koka3
3. nov 2016

@timea7 v noci nema nic...mlieko nemoze-dostal alergiu a cajik ani vodu nechce...a dakujem velmi pekne

timea7
3. nov 2016

@zuzkat1 nepíše sa ale v tej knihe to, že nie pre každú ženu je spoločné spanie s dieťaťom prínosom. Pre mňa určite nie. Inak, keby som písala akúkolvek knihu, tak si v nej hádam nebudem protirečiť....Pre každú matku a jej dieťa je najlepšie to, čo vyhovuje im dvom, nie to, čo niekto napíše v knihe, alebo na MK. Môžu o spoločnom spaní napísať stovky kníh, keď to nevyhovuje mne. Ak sa dieťa budilo desať krát za noc, či spalo pri rodičoch, alebo v izbe so sestrou a po jeho odsťahovaní do samostatnej izby prespí celú noc, tak je tiež zbytočné matku presviedčať o vhodnosti tejto metódy - to je prípad mojej kamarátky. Prvá dcéra spávala s nimi, druhá nespala, ani s nimi, ani so sestrou v izbe, až keď bola sama v izbe. Ak má dieťa potrebu sa viac krát v noci kojiť a mamine vyhovuje, že spí s ním v jednej posteli, nemusí k nemu v noci vstávať, dieťa sa pricucne, nakojí a spokojne spia ďalej, prečo nie? Univerzálny postup neexistuje, lebo každé dieťa aj každá matka je iná.

timea7
3. nov 2016

@koka3 nemáš za čo, časom to bude lepšie, uvidíš.

zuzkat1
3. nov 2016

@timea7 v tej knihe myslis co som dala foto? No tam sa hlavne rozobera prinos pre dieta... Co by malo byt prvorade..ja proste vnimam veci tak ze ja som az druha..nie som podstatna..to ale neznamena ze s nimi nespim rada..spim s nimi rada..ale nie preto spia so mnou ze mne sa to paci ale preto ze im to vyhovuje..asamozrejme ze to nie je univerzalny navod pre vsetkych..viackrat som pisala ze sposobov je vela treba si len vybrat..ide vsak o to aby to bolo pre dieta dobre a nie stresujuce
A nechapem preco si napisala mamicke ze by to bola chyba keby jej muz neuspaval dieta..u nas tatino nikdy neuspaval..nepovazujem to za chybu

sardinka336
3. nov 2016

@timea7 tak su zeny čo im to vyhovuje, byt druha, byt nepodstatna ...to su take predpokladam aj v beznom zivote, take submisivne...ale ked im to vyhovuje tak prečo nie? nie, mne nevyhovuje večer čo večer ukladat dieta, my sa striedame, nevidim dovod prečo by manzel mal sediet na gauči a ja behat kolo deti. Potom to tu čitame kazdu chvilu ako chlap zije ako slobodny zenaty, zena sa nikde pohnut od deti lebo full servis. My sa doma doplname...tatino neuspaval a som zvedava keby dieta revalo či by tam išiel...uz som počula take ze ,,malá TI plače!,, skoro som odpadla...proste ja stale tvrdim, ak su spokojny rodičia a klape to im tak aj prostredie pre deti je fajn a to je podstatne. Ešte som nevidela spokojne dieta z blbeho rodinneho prostredia...